Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 11-03-07, 12:46   #136
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,563
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Perlyerja


AUTORI NE MERGIM
XHELAL FERIZI

pse nisė hana n, lot me e,u,thye
edhe trupat,n, shpirt me u grrye
pse ,ujvara ,don me vdekė
kur perlyerja t’ nisė me prekė
n’ trup , e;nė gjak e;nė lėkurė e' n’ buzė
pse bien shekujt n’ shkrumb e shpuzė
pse rrenqethet fieri e bari
pse ai qielll digjet si zhari
edhe vrima;mbushet ai deti
pse kjan gruri e bereqeti
pse kjan moti e shekullstina
pse kjan zogu e kanarina
pse kjan kokrra e guri n’ dhe
pse kjan n’ lot e,embla fe
ja pse kjan e gurin E; ndanė
pse nji trup njiher kur t’ ndyhet
shpresa e globit ather thyhet
pse ju thoni ka me u thy
yje, e,qdo glob ka shpirtė e sy
edhe pse ju nuk e shihni
n’ rrudhė as shprehje nuk e njihni
Shpirt gjykimin te fenomenit
nuk e njihni se kur,shkelqenit
edhe ata shpirta kahdo e mahnija
qe nuk duken e jan mrekullija
nuk i sheh me sy njerzija
por jan te heshtura margarite
shpirtformime gjygje drite
ato kan lot si ingjija
gurė currilash pikė si dija
qe mandej me anė te dritshkrimit
formojn cakune gjykimit
edhe formojnė botkuptimin
kah gjithsija e dergojn kullimin
por se kurr ato ndytsitė
nuk i qesin ne,q iellin sitė
as perlyerjet nuk i prekun
ato i hudhin n plehra t vdekun
prandaj e mjer perlyerja e gjakut
ka me mbet kah plehu cakut
lidh me myk perthur prej lakut
n pleh dot mbetet andej kah rrodhi

n’ qoftė se ty o njeri t’ vodhi
shpirtin,,, nderin e; n' pleh t’ rrodhi
ajo perlyerja e qelizes
nuk ke vend ne aromė t' puhizes
ku do t’ shkrijshė,shkelqimin vallė,
si do t rrijshė mBi gurė e zallė
guri e zalli kan me u thye ,
n’ qoftė s e kund ti je perlye,
e pse ,rrudhen moti e stina
pse lot n’ sqep rjedhė kanarina
pyetne kobin me mjerime
pyetne at qiell me fjal e shkrime
se cicrrima e kanarines
vjen e shpon si ajri vrimes
me at za lmue n RREZZE e i’ veshė
tinguj tinguj vjen ne vesh;
n’ qof se veshi esht perlye
tingulli keq ah ka me u thye
thehet shpresa e kanarines
melodija e cicerimes
thehet rrezja e qerpikut
thehet lang i fletes t’ fikut
po ju pse a thue e dini
pse then shpresen ai zog vrrini
me kang vlere qe prekė fleten
se njeriu po e perlyen jeten
sa;ma teper qe ecė para
keq e zi po i ndyhet fara
ja si bjen me ndytsi n’ rrudha
n’ gjak e; n’ gjene kah dredh udha
udha e thellė neper qeliza
pse me lot thyhet puhiza
a; keni ndje ju ne pranverė
se si ushton nga i her nji erė
nji erė gjame si e lotit
kur n’ luginė ec stinė e motit
ajo kjanė e ju nuk dini
perplasė vaj,,kah shkambi e vrrini
ajo plasė n’ dnesje tue kja
pse shum shpresa ju kan tha
pse i thahen ato shpresa
sepse thellė i preket mbresa
kur ajo frynė e ka detyrė
me e flladsue njeriun ne ftyrė
ajo e paster esht ne thelb
prandaj kjan kur fryn ne qelb
pse kjan era n’ vaj tu u thye
pse shum njerz sot jan perlye
ajo kur shkon aty me prekė
n’ vend te perlyerjes bjen me vdekė
ju se besoni se, e; pandera
i vdekson shum fllade e,era
kur perlyerja prek ne buzė
aty vdesin engjuj e muzė
prej atij turpi e; i’ shtrojnė zotit
shum gjykime shkrue prej motit
shum mjerime shkrue prej lotit
prandaj zoti merr idhnim
kur t’ lexon ket informim
s e, me turp esht perlye buza
urdhron zjarre e urdhron shpuza
hi e shkurmb e thingi tjerė
per me e djeg boten e mjerė
me djeg bari e flet e fjerė
ku ka prekė ndoj turp perlye
rreze te diellit ku jan thye
turpi del n’ gjithfar lloj krimi
n’ lojė tinzrije edhe ndytsimi
prej buzė goje e,prej themeli,
pllmabė per pllambė shpresen e shkeli,
pse ai turp kur t prekė n’ planet
i prek kahjet n’ tok e det
prandaj prekja kurrė nuk lahet
as me diell as rreze s’ thahet
as nuk shlyhet me ndoj gomė
a s; nuk mbyllet n’ burg as n’ dhomė
n’ dhoma shekujsh as n' qelija
jo nuk mbyllet njollė e tija
njolla e turpit kur perlyen
pikat te yllit keq i thyen ,
n, qoft se turpi n’ buz esht shkrue
e aty ylli ka pikue
merrne n' mend ju piken t’ yllit
e at fllad qe vjen prej Pyllit
e; at erė qe niset pyllit
per me dal Nėpėr fushore
lidh puhizes dora dore
e kur t ndesh ajo n’ pisllek
n’ kulm lumnije nisė me vdek
pse n' perlyerje kur;t ket hasė,
me jetu thonė s’ do t’ ket gjasė
pse ndytsinė kur t’ prekė ne njollė
bjen perplast me peshė t e,hollė
se ajo e ka si pupel peshen
s’ perballon me turp kur t’ ndeshen
s’ perballon me hije oj hanė
me at mirsi qe ja ke dhanė
me at lehtsi permbi eter
me ata krih qe i quhen erė
permbi fllad e mbi ajrije
qe pershkon motin plot hije
ajo n’ turp kur t’ bjen te perlimit
qe perlye esht prej ndoj krimit
prej ndoj turpi ku esht prekė,
plast me vaj ka me u stermekė,
ju a; e; shihni si bjen hija
kur me turp i preket fija
a keni vrejtė si bjen tufani
kur ik era e,lehtė prej gjani
kur lehtsisht ma nuk perkdhelė
vjen tufani si rrebel
ktu esht prore gjithmon shkaku
kur shum njerz t’ jen perlye gjaku
t’ jen perlye me turp e vese
me orgji kur thehen shprese,
ktu pra lidhet krej ankimi
kur ne njerz t’ bjen turp e krimi
kur prekė n’ buzė o kur prek n’ faqe
derdhet loti n’ manushaqe
kjan lulkuqja e,tulipana
kjan lulshega e lule thana
pse ky turp vend t’ veqant s ka,
n’ tjeter bot dikund me u nda
veq po ben pjes mbi ket glob
me i nxit lulet n’ vaj e kob,
me nxit kombe me nxit fe
me pas dhimbje n’ gur e dhe
prandaj kjan ah; copa e diellit
hanė harkore e kupa e qiellit
edhe vetulla ylbertare
bien perplasė mbi njollė tradhtare
ato s’ kan t’ mjerat fuqi
kur bien n’ turpe vdesin shkri
se s’ perballen me ndytsi
ja pra shokė pse dhemb natyra
kur me njollė mbulohet ftyra
kur ai turp prek buzė,e faqe
kur lshon rrėnjė ne gjen e gjaqe
ather era kjanė turprimit
kjan edhe drita n’ qiell tė vrojtimit
thehet shpresa e bukurisė
kur prek n’ turp e n’ njollė t; tradhtisė
turpi njitet neper rrudha
Nė dej diellit i prehet udha
me ato rreze kah me nxe
nis ai ballė ah me ju bre
n’ lot ai qielli kur lshon rrke
qe njerzija e quan shi
turp as njollė nuk mund me fshi
asnji gomė se fshinė orgjinė
as ,perlyerjen e tinzrinė
kur turporhet buz e gojė
kjo far njollle s’ esht ma lojė
se aty kalon ajo buka
kalon er lulesh n’ per suka
ajo era n’ lulė shperndahet
prandaj shpirti fort i thahet
se ajo lulja nuk ka fre
me e ndal eren udh me i pre
ajo era ec e ec
por ne trup kur t’ hasė e ngecė
ndihet vaji i qdo flete
prandaj vyshket thahet jete
vuaj o qiell e vuaj o dhe
njollė mbas njolle kur t’ kesh nje
kur t’ kalon kndej era jote
n’ rrudha turpi vuan n’ per mote
pse ai trup n’ per buzė qe prekė
kur ai;nderi aty t’ ket vdekė
kur t’ jet lye e! t’ jet ndytsue
erė e qiell kan me dermue
n’ qoft se i femer ben tradhti
n’ qoft se prish at bashkshortsi
n’ qoft s e prish shtratin t;nusrisė
shkruhet n’ buzė njolla e,tradhtisė
jo veq n’ buzė por n’ ftyrė;e n’ ballė
qe kur t shihet n dhe;e zallė
i rėndon mandej shikimit
gurė e zallė lodhen mjerimit
turpi e njolla e; kur’ perlye
esht ndoj rrudhė ne trup a ;n’ krye
truri i pist mbetet! me gjak
as moral nuk jet n; ahlak
at;her si do t’ folsh me dhe
si do t folsh me kombe e fe
kur me turp je mbush n’ gjuh goje
kur del fjala toje toje
mandej prekė dhe n’ kombe tjerė
Si’ do t’ folsh O turp i mjerė
ti;Qė shndrrohesh nė virus
qe ndytson druj e kaktus
ndytson barin n’ fjal qe e shprushė
me ndytsi fjeren e mbushė
edhe lulet n’ kercyell t' lehtė
nuk len fjerė a s;nuk len fletė
n’ pastertii me ndeJt e qetė,
prandaj njolla virusale
prek n’ per suka kodra e male
ai njeri qe flliqė kaptinen
e flliqė fushen e ledinen
pse n’ t’ perditshmen jetė toksore
ecė mbi dhe n’ per zall e kore
edhe ka kontakt me fe
n’ rreze t’ diellit “ qiell tue nxe
mandej ai me pjellė t’ ndytė shtohet
e ajo njolla nuk largohet
pse esht fara nder qeliza
si ato larvat kur lshoJnė miza
qe perhapen pleh me pleh
kahdo n’ vaj motet tu i shkrehė
ajo perlyerja e jetes njollė
mshifet thell n' per;rrudhė te hollė
merr qfar t’ duash gome n’ gjithsi
me drit yjesh s’ mund me e’ shkri
veq se ruaju t’ mos ndodh n;jetė
trupi gjalLė n' shekuJ me t' mbetė,
pse kur t' shtohesh;ti me farė
kurr nuk hiqet njoll e;parė
as nder breza e nder brezni
mbetė nder soje rod e fmi
edhe kahdo natyra preket
e me lot vujatjesh stermeket
prndaj mir s’ ecė bereqeti
prandaj n' dallgė terbohet deti
se ajo njolla e flliqsija
ka n,xanė rrėnjė me rrudha e t,kqija
po perlyhet shum njerzija
po dhunohen vasha e,gra
turp e njollė kush ka me i la
ato mbesin neper lkurė
thell tue kputė qdo shtresė e urė
n, perjetsi e ne jetė te jetve
nuk i hiqen kurr te shkretve
as prej lkure mishi ne asht
mbesin n; gjuh ne mish te, ,lashtė
mbesin prore n; glob te vrazhdt
mbesin prore nder etni
n; fise t; tana neper fmi
e;percillen njoll me njollė
si pastron po asnji shkollė
prandaj ruaju mos e njit
o njeri qe e cė per dit
han e pin mbi gur e dhe
mos perlyej nde r,kombe,e fe
se perlyrja esht tutkall
shtron nder vuajtje gur e zallė
edhe piqet e,nuk hiqet
mbetė tardhti qe n, shekuj ndiqet
me gjykim te perjetsisė
edhe n' gjyq te perendisė
me denim qe e,mbanė per jetė
tue mallkue toka me det
edhe flladi edhe era
lulja e bari gjethi e fjera
prandaj lufta sod po ka
s e,mbrapsht fati n, bot ,ka vra
po perlyhet me,tradhti
me intrig e pabesi
me njollė turpi n, dy gjini
mashkull n, mashkull ah tu,shkue
femra femren tue shnjerzue
homoseks e lesba t, kqija
n, fis e ftyrė tue hy tradhtija
edhe njolla tue prekė gurė
tue kputė shpresė e qiell e urė
tue prishė glob me t, lashtin nurė
tue prishė normat tue prishė gzim
tue lanė njollė helm e pelim
deri ne shekuj n' perjetsim


poeti xhelal ferizi ,nga Mitrovica
u mundova q e te pershkruaj
njollen e tardhtis te turpit qe mbetet gjithmon e pa shlyer
DHE demton materjen:
dhe njerzinė natyren dhe vlerat eksistuese
ne pjesen e dytė te kesaj poeme me vargje vazhdon,
nuk e di se si do te duket ne kuptim publikut por
un e nxora kshtu si dita me ket pershkrim dhe perkushtimVėrejtje: (0%)
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 11-03-07, 12:48   #137
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,563
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

SYTE E NJE KOHE

XHELAL FERIZI

Oh syte e nje kohe kishin shikuar
dikur ,me drit te pa djallzi
kur ne gjithqka rrethuar
nuk kishte shum zili


oh syte e nje kohe,
ushqeheshin me ,atdhe
dhe mbaheshin per njė trohe
optimizmi e jete nde r ne


e tash nuk mbahen dot
edhe me u dhuru ,flori
si e ndrrove ,kohen o zot
syt e kohes ke ngri

syte e kohes
autori xhelal feriziVėrejtje: (0%)
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-03-07, 12:53   #138
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,563
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Unė dhe hiri

XHELAL FERIZI

une dhe hiri bėhemi nji
kur ,un te behem hi
un dhe hiri ,do tė bėhemi fli
kur,toka ,do te kerkoj,me pi

unė dhe hiri jemi,nje trup
mbi ne kalojnė shkrumbet,kohore
gjakun e,kemi,me dhe ,nje grup
te lidhur ,hi,e hirėsisht dor per dore


hiri ,dhe un ,pluhurisht
do tė hyjmė,neper ,qeliza toksore
do te rrijmė nėper shekuj paqsisht
ne zemer e ftyren toksore

une dhe hiri shkruar
NGA XHELAL FERIZI
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-03-07, 12:54   #139
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,563
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Meqense Autori Del Gjithmon Me Emrine Vertet Neper Forume
Prandaj Ne Qdo Punim Te Tij Shkruhet Emri E Mbiembri
I Verrtet Per Shkak Te Idnetitetit T Epunimit Besoj S E Ekuptojn Lexuesit
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-03-07, 15:47   #140
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,563
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Sa shumė e kam pi...

shrkuan xhelal ferizi

Oh sa shumė e kam pi mėrzinė
vetėm pėr etnike Shqipėrinė,
pėr tė sajin hirė e gjak
pranova tė lidhem me lak,
pranova pėr gurė e dhe
pėr hirė tė kurtheve me fe
pėr hirė tė dukjes me sy
qė gjarprijt i shoh tu e msy
dhe dola me tė ndaluarin varg
qė cakun ta gjuaj aq larg
deri nė fundin e globit rrumbullak
gėnjeshtrat me i xhveshė cullak
bishat me i xhveshė lakuriq
dmeskuar edhe dobiq
qė mbrohen me gjuhė bizare
qė prodhojn' halle shqiptare
qė nxisin gjaqe ndėr ne
qė gjuajn' me nga tri fe
qė turren shqiptarin me ble.

Dhe dola me varg pėrsėri
gjakun tonė me e pėrtėri
pėr hatėr tė dheut e tė gurit
pėr hatėr tė valueshmit flamurit
pėr hatėr tė shqipes me dy krena
pėr hatėr tė kalasė me bedena
pėr hatėr tė diellit e hanės
pėr hatėr tė tė lashtės dardanes
me mbjellė dola prap rreze
ndėr zemrat perdezeze
ndoshta e shkrij ndonjė dritė
tė vargut qė s'ma lanė me u rritė.

Por jam un i ai vargatari
qė germėn time prej ari
do e mbjelli ne troje shqiptari
kahdo me fije tė hollė
me kėshilla brezash pėr shkollė
pėr tė ėmblin bashkim e punė
qė shqipja tė jetojė pa dhunė
e lirė nė troje pa lot
me besė nė qiell e zot
me besė nė uzinė e fabrikė
me nderė nė djalė e qikė
edhe pse pezmin po e po shuaj
se rrezja me shi me dha ujė
prej krojesh tė qiellit nė gjak
mė rreziti me shpresa pak
ma shndriti gjakun me nxe
pėr komb, pėr shtet e atdhe
pėr hatėr tė fmijve tė djepit
me ndejt si shkambi i shkrepit
me varg gjithkah nė qėndresė
Shqipninė me e mbajtė me shpresė
n'bashkim kahdo n'qelizė
me vargun tim puhizė
se un jam gjak me lule
e jo me kodoshule
as jo me sarhosha
me shtriga e kodosha
por jam biri i Shqipnisė
jam gjaku i Dardanisė.

Ndėgjoni kombe e fe
pėr pranga nuk jam le
mos m'vrisni djem tė ri
mos m'veshni nana n't'zi
mos m'vrisni me plagosje
lėvizjen vetvendosje
mos m'prekni bluza tė bardha
e zemrat porsi dardha
tė ėmbla si sheqeri
me ngjyra si ylberi
me i shpu me plumb mauzeri.

Ah, mosni ju pėr kryqe
me lojna tuaja qyqe
mos grini ju shqiptar
ah ju ndėrkombtar
se fusha u la me gjak
se e drejta mbet' nė lak
se rrena me kėmb t'shkurtė
me gjak tash po i lan duart
mos m'vritni pllumba t'lirisė
djelmosha t'Dardanisė
se ata duan aromė paqe
e ju i lani me gjaqe
me helm nė trotuare
me e prishė rracėn shqiptare
me prish me helm nervorė
tė lashtin gjak arbnorė
nė trollin qe i la baba
flamurin me dy kren n'shkaba
shqiponjėn qė i qėndisi
kur jetėn ktu e nisi
mbi tė lashtin dhe si lang fiku
qė don me i marrė armiku
pa t'drejt me maskė e kryq
pa fakt pa gjurmė e gjyq
e tash po gjėmon Drini
se bashk u njit latini
kinez e ukraini.

E nisi me u derdh gjaku
pse s'duen me u ngritė bajraku
i plotė i pamvarsisė
me hapa tė mirėsisė
as cakun e Shqipėrisė
nuk e duan mbi dhe
latin as sllav me fe
se kryqat i kan diell
e jo kallijt' me miell
tė lirė me u shtri tė lehtė
me erė e fllad nė jetė
nuk duen me pa lulkuqe
na i duan veq planet huqe
kot mundi me na shkue
as puna mos me vlue
nė uzina as nė ara
me humb kah fisi e fara
edhe pse ne si bletė
kem dhanė' shum mjaltė pėr jetė
tė madhin kontribut
por kot kush flet me hut
me tė mjerėn at laraskė
qė s'njeh miqsi veq maskė
qė dorėn nuk e shtrinė
me njoftė tė vertetė miqsinė
por vrasin djem e qika
i shpojn me plumba e thika
me tė pergjakshmit tė gjatė shkopij
sa shekuj moj europ
na qite mishin copė
e tjer sllavian sherrgji
qe u,turren si gjarpij
mbi vashat aq belholla
me i lidh siq lidh ajo bolla
me i lidh me pranga latine
pansllave e ukraine
qė lshue janė mbi rini
ah toka gjak me pi
si qdo her n'pranverė
me u la Shqipni e mjerė
me gjak tė kuq pa faj
me lot e dhimbje e vaj.

Pse t'gjakut janė shqiptarėt?
Pse shqip janė lidh n'damarė?
Pse duan ata vetvendosje,
e jo alivanosje
e komė tė mbushur n'rrena
kuaj troje nga mbrenda
e gjarpij ligjesh n'paketa
me na u nxi prap jeta
pėr teka t'manastrit
bujqsija e ilirit
me mbet ndėr duar ndėr popa
e djerr me mbetun toka
gjithkah bashtina e ara
ndalim me pasė kah fara
mos me guxu me u hjedhė
pse popat dalin me mbledh
gėnjshtra sllave e mite
pėrralla nė pik' dite
qė mbledh i kan' nė errėsira
nga joshja e jargshmja smira
me tė jargshmen at lakmi
me dal kah Deti i Zi
edhe kah Adriatiku
me thikė e teh qeliku
me i kja Shqipnis' qerpiku
kah kta pėr pranga e lak
ndėr shekuj na lajn' n'gjak
pėr tokė e dhe t'lakmisė
qė s'ngopen tu u vardisė
me u ra me kryq e vulė
shqiptarėt me rrenjė me i shkulė
me i lanė pa komb e fe
gjarprij me u lshue n'fole
me i mbushė me rrena e mite
njeni ah thot vrite
tjetri thot me e pre
me e nda vllau vllaun me fe
e mbasi ti kem shue
me rrenė me triumfue
me rrena me t'servilisė
ne tjerė dhena me u nisė
deri sa gjith tue sha
me i sjellė dielli per shkja
e hana gjysėm vdekė
me lue valle per grek
me u end si skllave qiellit
me kja ah lulet e prillit
tė vyshkura me u qelė
e rushi n'thundėr shkelė
me gjak e lot me u vjelė.

Po jo se kėshtu s'thot Zoti
pa u shkri ah stina e moti
pa u mbushė detet me gjak
nuk ngul askush bajrak
nė zemrėn tonė Drenicė
nuk ngulet trobojnicė
pa dal fare me breza
nuk biem nėn kėta qerkeza
qė ardh janė ardhacakė
se gjakun e kem flakė
kur tėniset ai me u nxe
me djeg ndėr kombe e fe
do tė digjen gur e dhe
do tė digjet Ukraina
e Roma e Latina
do tė digjen kontinente
do tė digjen parlamente
e flaka do tė perpinė
mbi Franc e Ukrainė
pansllave at rusinė
s'do tė ketė ma kund shqiptar
por jo as shkels barbar
qė ngulen n'kėmbngulėsi
n'dhe tė huaj me ngul tapi'
e ne do t'ngulim n'vdekje
me tjerė me u pa nė pjekje
ndoshta nė botėn tjetėr
se mjaft me lojėn e vjetėr
se s'luhet ma me ne
t'pamvarur duam mbi dhe
jo n'pranga tė artemijės
me u lidh pa n'sllave hijes
me mbet pa diell gjithmonė
kah toka e det i jonė
pse dashka kshtu nji kryq
qe ardh esht ktu pa gjyq
kjo kopje e kish s' helene
qe n' prralla e n' refrene
si e,qmendur plllakė e vjeter
po luan me i kėng te vjeter
kėngė kobi e kengė miti
mjer toka qe e rriti
mjer dheu e mjerė zallina
mjerė moti e shekulli e stina
e mjerė fusha e ledina
ajo kohė kjo kur e shkeli
ky shpirtė ah krimineli
qe s, njeh per jetė kufi
veq flak t, barotit t, zi
por shqipja t, mbetet gjallė
e miti le te pallė
s e vjen do vjen njė ditė
e flaka vjen tu u rritė
sa shum ka me perpi
bajloz e qakaj t, zi
e ngransa krokodila
qe s, ngopen me bilbila
tu ngranė qe degė me degė
i gjeJnė tue kndue mbi shegė
nder hise e fllade te veta
aty ku i solli jeta
nder hije me tapi
nder gurra uj ;tue pi
nder valet e kaltrisė
kah bregu i ilirisė
aty ku jan nisė
por njė ditė ka me shkru zoti
do t' ngopen flakė baroti
do t' ngopen me mejdane
me teka pansllaviane
do t lypin gurra e paqe
por kan me gjet veq gjaqe
se vonė shum ka me shku
se loja i ka kalu
kufijt t,mendjes njerzore
ka dal gjithqka prej dore
ka dal ma prej kuptimi
se fjalen e ka krimi
se fjalen e ka feja
me maska e lojė te reja
aspak demokracija
as rendi as lirija
as mshira e harmonija
veq forca e makutrija
veq ajo dyftyrsija
qe mbushet nder paketa
ku mshehet e verteta
n kurriz gjithmon t shqiptarit
i jipet ahtisarit
i jipet misionarit
e gjithfar lloj,dinaku
na ngrinė n 'shekuj nga gjaku
tu u tallė me ne me pronė
ne dheun e nanes tonė
ilires tonė te mjerė
na i,thanė qdo bari e fjerė
na humben ndjenjat fisnike
na thyen me fjal armike
na humben dinjitetin
na e humben edhe adetin
na rrejten pa ja nda
tu u mbajt me grek e shkja
por mkati do t' paguhet
nji ditė per ne po ruhet
kur zoti te jep drit
jeshilen jem tue pritė
me qeshė te fundit ne
me tjera kombe e fe
kur t' bien n' vullkan si rrke
kur t' bien e te fundosen
kur n' gremin t' rroposen
mbi dhe do t' jet shqiptari
me hanė e diell prej ari
me urdher t' perendisė
mbi glob jet ka me nisė
e ju me fmi e djepa
do t' mbesni qyqe n' shkrepa
me rrena e me mallkime
perjetshjem me denime
me gjygjin n' shpinė PREJ zotit
n' per jet te jetve t' motit


shkruan xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ne shpresė

XHELAL FERIZI

kam mbet ne shpresė
me nje pikė vesė
me boten ne shpinė,plot interes
kam mbet ne shpresė,duke dasht te vdesė
ne shpinė me shekujt ne thes
ne shpresė kam mbet me kujdes
me hirin,qe ringjallet,feniks
me ,nje te panjohur X
ME ANKTHIN;E;HAPIT ;MBI STRES

XHELAL FERIZI AUTOR I VARGJEVE
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-03-07, 22:12   #141
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,563
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Kur t'NDEGJONI S E JAM TRETė

SHKRUAN XHELAL FERIZI

KU T' NDEGJONI S E' JAM TRETė
E NUK NDJEHEM MA NE JETė
AS NUK NDJEHEM MA POET
AH MI THUANI ZOGUT N' BLI
E KANARINES MBYLLė N 'KUVLI
LE TE NDALEN 'PERMBI HIJE
LE T' KENDOJNė PER TOKė SHQIPNIJE
LE T' KENDOJNė ME CICRIMė MALLI
LE TE PIJN N' CURRILA ZALLI
PENDEN TIME KUR T' MBLON HALLI
OSE VDEKJA KUR TE SHTRON
MI THUAJ ZOGUT Q E' KENDON
N' VARGJE T' MIJA T' SHKON ME SQEP
LE T'KENDON SHQIP SHKREP Mė SHKREP
TI GZOJ FOSHNJET N'PER QDO DJEP
LE TI KNDOJ EDHE LIRISė
TOK;S' ETNIKE NANė SHQIPNISė
MI THUEJ ZOGUT T' FLUTURIMIT
KAHDO SHKON N' GURRA T' BURIMIT
VARGUN TIM TA KET ME VETI
KUR FLUTRON MBI UJė E DETI
KUR T 'TAKOHET N' DALLANDYSHE
EHE N' T' LARGTA SKUTA E QYSHE
NE QDO CEP KU RRIN SHQIPNIJA
LE T'KENDOJNė ME VARGJE T 'MIJA
KAHDO FLITET NEPER DHENA
SHQIPJA E; EMBEL ME DY KRENA
KAHDO DEGVE N' PER LAJTHIJA
TU A KNDOJN FLETVE VARGJET T' MIJA
TE FALA DHEUT EDHE KRISTALIT
TE FALA MAJES E;KURORė T 'MALIT
TE FALA DHEUT TE SHQIPNI NANES
QE VESHė DITES E'T' DIELL HANES
EDHE UJBARDHAVE N' KULLIM T' RANES
QEHREN E TYRE ME PLOT SHIJE
KUR E VESH TE MALIT AT HIJE
I SHTRON YJET N' FJALė MAHNIJE
QE I MAHNITė YJET KUR NDEZEN
NE NATė VERE; E T' DITES RREZEN
QE E MAHNITė SYRIN MAGJIK
UNIVERZIN QIELLORIK
E GJITHQKA EDHE KUPEN TE GJANė
T' QIELLITT E HAPUR T E PA ANė
TOKė E DHE E SHQIPNISė NANė
KUR T' NDEJONI SE JAM SHUE
THUENI ZOGUT ME E VAZHDUE
LE TE NDALET MBI GURė VARRI
MBI AHIJE BUNGUE QARRI
MBI QDO FLETė QE EMBEL DRIDHET
KUR ME PUHIZA SHTATI I LIDHET
PER TE EMBLEN TE HOLLė DEGE
KUR YLBERAS LIDHET VEGE
SI KUR LIDHEN DY YLBERA
ASHTU I LIDH LAKUESHEM ERA
FLET E PIPA KAH SHTROJERA
PRANDAJ ZOGU E GJENė KNAQSINė
N' QOFT SE KOHA i JEPė LIRINė
Kur t' ndegjoni se jam mbetė
shterrė me vargje e vyshkė ne jetė
thuani zogut t' bukurisė
n vargje t' mija kangė me nisė
KAHDO SHKON AI ME LIGJRUE
kAHDO LIRSHEM TUE FLUTRUE
ME ATA SY E QERPIK LOTI
TE KNDOJ VARGJET MOT MBAS MOTI
DERI SA T' KA FUSHA ME ARA
LE T' KENDON ZOGU ME LARA
KUR T E JET VYSHKė E SHTERRė POETI
THUANI ZOGUT T' SHKON MBI DETI
ME MARRė NGJYRė PERMBI AT FAQE
;N LULE SHTRYDHE E MANUSHAQE
EDHE ME PI SIKUR POETI
DERI S A T' DHEHET DHE I VETI
PREJ ASAJ MELANKOLIJE
PREJ QDO VARGU E BUKURIJE
E JU SHPEZė KAHDO SHTEGTARė
KUR TE SHKONI N' TROLLė SHQIPTARė
PEMBI ERė E ME NXITIM
QE FLLUTRONI PA PUSHIM
KUR T' KALONI RRUG;S DETARE
E KUR T MBRINI N TOKė SHQIPTARE
M' QONI VARGJE VENDIT TIM
SHKRUE ME MALLė NGA KY MERGIM
MI CICRRONI SI ESHT MA SE MIRI
N' GJUH SHQIPTARI ANDEJ KUFIRI
N' DIALEKTE GJEVAHIRI
EDHE N 'GJUHė SHQIPE LETRARE
NEPER LIBRA E ABETARE
MI DERGONI NE ATDHE
ME MI LIDHė N' FIJE N TRI FE
ME MI LIDHė AH GUR E ZALLE
ME MI QUE NDER LOTE E HALLE
DALLENDYSHE QE SHKON ;N VNESHTA
PERMBI MAJA E BRIGJE E KRESHTA
KUR T' NDegJONI SE JAM THA
MI MER VARGJEt PER HAVA
Mi DERGO NE TOKė TE PARVE
T' FALA U BEN TI T' GJITH SHQIPTARVE
PREJ KENGTARIT TE GYRBETIT
MI THUEJ GURVE E ZALLIT T' DETIT
KUR T' JET SHTERRė PENDA E POETIT
MOS KERKONI VARGJE VLERE
SHKONI E NDJENI AT ZOG VERE
KUR MUA LKURA T' Mė JET RRUDHė
kur t' me ndalet penda ne udhė
zogjt shtegtarė kan me e vazhdue
sqep me sqep po tue trashgue
dallendyShe e fllanxa mali
shpend shqipnije djal pas djali
per me i dridhė valet si gurra
me dridhė vasha gra e burra
me ato vargje t' mergimtarit
me dridh krojet n' ledinė t' barit
Mé dridhė “““““““ ernat qe lmojnė ujė
me kto vargje shkrue n' dhe t' huej
kur t' ndegjoni s e poeti
KA HSTERR FJALė MA SHUM S E DETI
edhe penda s ndjehet ma
dijeni mir se ne jet esht tha
edhe rrxue e ka pleqrija
ndani n' zogj vargjet e tija
ti shperndajnė kah rrin shqipnija
veh me vesh e kahdo n' zemer
n' tosk e gegė qe' jan nji emer
qe e kan emrin nji shqipni
si kosvė e qameri
vargu im le te pik,ne etni
ku e mban hana vetullore
bukurinė mbi tokė arbnore
ah mi thueni edhe ylberit
e mi thuani jug e verit
ah mi thuani fush'S DARDANE
KUR T' PPUSHON PENDA N 'GJUHė NANE
E NUK NDJEHET varg per bli
as per pjeshkė E; zerdeli
as per rrush as per hardhi
dije mirė se u shterr poeti
le ta dij po ujė e deti
se ma fjalė nuk del kah logu
le t' KERKOJNė cicrrimė te zogu
LE T KERKOJNė NDER DALLENDYSHE
LE TE KEKROJN DER SY LARYSHE
NDE RATO ZANA KAHDO LAHEN
N' PER UJVARE VALT KU NDAHEN
ATY JAN VARGJET E MIJA
SU UN BEHEM PLAK ME THIJA
NDOSHTA I DIT DO T M'SHTERRET DIJA
DO T E MSė SHTRREN KTO FJALė GOJE
KANGė A S VARG S' DO T' KEM PER TROJE
POR SE ZOGJT QE N' PUPLA ERE
DO T' MI KNDOJNė NE PRILL PRANVERE
DO T' MI KNDOJNė;AH SHPEZT SHTEGTARE
NEPER LIBRA E ABETARE
TUE LIGJRUE ME GJUHė SHQIPTARE


KTO VARGJE VAZHDOJN NE PJESEN E DYTė
POR UN E PASH TE ARSYESHME DERI KETU NE PJESEN E PARė
TI SHKRUAJ ;LEXIM TE KENDSHEM PUBLIKUT
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-03-07, 07:47   #142
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,563
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Penda ime mos u the

shkruan xhelal ferizi
vazhdon

mos po thyhet penda ime o njerz
o populli im
mos po thyhet e imja penda
duke thirrė ne qdo kushtrim

penda ime qe mbanė hallet e etnisė
qe mbanhallet e etikes
qe mbanė brengat e te lashtes shqiperisė
dardanes te bijes se pergjakur antike

penda ime qe mbanė
hallet e qedo krahine
o penda ime qe kjanė
per hallet e qdo kanarine

mos po thyhet penda ime
me hallet e globit ne shpinė
kur egoja e njerzve e lot e flijime
se bashku ne te po rrijnė


mos poe thyhet penda ime e qellimmira
nes e shekujt aq shum e ngarkojnė
nese nuk i vjen si infuzion furniszuesja dritlira
nese , hallegjijt shekujt e harrojnė

mos poe thyhet penda ime duke pa
psheretima nate,e merzi
mos po thyhet o diell i pendes time vlla
duke ndegjuar aq shum marrezi

,mos po thyhet penda ime o popuj
qe ne paqe s do te jeni kurrė
mos po thyhet maja e saj neper strofuj
te pabesive qe qe ne glob po rrjedhin si gurrė


vazhdon
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-03-07, 09:31   #143
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,563
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

mos u the o penda ime neper doza
neper simbolikė metabolilikė
mos u the o penda ime ,neper mimoza
nga jeta ne jetė duke ikė

mos u the o penda ime neper lot
neper zjarre luftae qelik
neper teh te shekujve neper shekuj e mot
neper kshilla, saldime tue pikė

mos u the o penda ime neper metafora
neper peprjekje e fenomene
mos u the o penda ime mos bjer nga dora
rri edahsur rrin ne te mija gjene

mos u the o penda ime neper kerkime e hulumtime
gjithkah neper caqet kerkimtare
mos u the e dahsur kur me majen prek ne gjemime
neper labirinte te paprituratradhtare

mos u the o penda ime me ra shakull
kur prek me maje ne antikė
edhe neper kohra te ndryshme zjarr e akull
neper vlime e ngrirje duke pikė

mos u the as nper gezime
nga entuziazmi i tepruar
mos u the neper te ngutshme vlime
as ne shekuj te turpruar

mos u the o penda ime ne pafundsi
ne nyjet fenoemne galaktikė

neper dije te thella neper dialektikė
ne per ligje te fizikes mbi dhe e,ne gjithsi

mos u the neper metafora filozofike
as ne bukirin e karajfilit
neper dehjete beharit as ne te reshurat atmosferike
mos u the o penda ime e arit

as neper jetima qe vujtjene kan tha
ne lotin e tyre qe s durohet
mos u the oj penda ime tue kja
se vujatja as gzimi s' mbarohet

PJESENE DYTE MOS U THE PENDA IME
SHKRUAR DHE VAZHDUAR NGA XHELAL FERIZI
MERGIMTAR NGA ;MITROVICA JETON NE GJERMANI
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-03-07, 19:11   #144
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,563
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pleqerija

SHKRUAN XHELAL FERIZI NGA MITROVICA

barrė e rendė e jetes e varun,me shpirt n,per rrudha
me shekujt krrusė mbi barrė
me hapin e vyshkur,kah e leqon udha
pendueshem ,gati per varr

e strukur ,neper fjalė te urta,plot me ,mallengjime
e drojtur nga qdo lajmtarė
fuqinė e shterrun,me lakmin n; rigjallerime
me syrin lakmiqarė

neper mote t' largta neper mjegullnaja
kujtesat,te vetmin,shok
largu prej rinije me te trasha akullnaja
kufi i pamshirshem ne tokė

mbeshtet n' bastun dore qe heshtjen e thyen
me nji cak,ne tokė ngulit
qe troket neper udhė e jeten e grryen
mbajtur per mishit t' cvilit


ne mes te dy mendjeve ,dridhshem ndrydh pendimit
per motet qe i mori pakthimi
rinin, e kujtesen ,si formulė t' pagzimit
me mallin kah lindja me hap kah perendimi

ankimin,ngushllues e te vetmin besnik
ankthin,hije te pa,ndarė
gezimin mashtrues ,si ma t' mirin mik
vdekjen dy gisht mbi kokė varė


autor

xhelal ferizi
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-03-07, 19:53   #145
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,563
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Data Anėtarėsimit: Feb 2007
Postimet: 22

O Ju Male

--------------------------------------------------------------------------------

O JU MALE

SHKRUAN MERGIMTARI

EPIKO LIRIK I VARGJEVE
XHELAL FERIZI

nga Mitrovica

o ju male m falni verė
m' falni t leht rrrezen me er
m' falni t kendshmen bukuri
m' falni aromen qe m ka shkri

m' falni brushat plot me shend
m' falni shpres per t lashtin vend
m' falin koh ku r t vijn t e,bardha
m' falni lot qe lshon ujvara
m' falni joshje per atdhe
m' falni vend nji pllmab n fole
me pasė shpresa ku me u nxe
m' falni n' gjak ju at kullim
m' fal at lot qe t' rrejdhė n' pendim
m' falni o male m' falni afsh
mi fal fijet si mendafsh
kah ti i lidhė t' holla n' ylber
me fal t bardhen lul pranver
ma fal dehjen e flutrimit
mi fal rrezet e agimit
mos ma lsho ah me u kput besen
mos ma shkrij gjakun si vesen
mos ma mbjell ne sy harresen
mos ma le that at fole
mi kthe flatrat ku jam le
mal o mal me gurė shkumbardhe
ku t' vlon shkumbe si lang dardhe
brdh n' sterkala te kullimit
gurė me gurė ne drit t' shkeqlimit
mal a o mal mali i mlasis
n' ty qe rrin ora e shqipnis
n' ty qe krihet nuri e zana
n' ty qe lmohet dielli e hana
n 'ty q e lmohen ato mote
po un jam ah rrėnja jote
mos me le o mal me u tha
se qerpiku n' gjak u la
nuk po ka ma kullim loti
se per ty mi ka shterrė moti
mal o mal i bukurisė
ma fal flladin e lehtisisė
mi fal fletet degza e fjera
mi fal dridhjet qe i luen era
mi fal pipat e gjelbrimit
ma fal krehjen t' lules t' blinit
ma fal hijen e flladsisė
t 'ma njomsoj mallin t' shqipnisė
t ma njomsoj hije me erė
leht qe dridhet mbi pranverė
ma fal piken e sterkales
ah mi fal bardhsitė e vales
se mua motet m kan perbuzė
me ėsht ba shekulli hi e shpuzė
me esht tha buza e,shpirtit t' hallit
ma fal valen n' njomsim t' mallit
ma fal kthjellshem kur t' shperndahet
leht mbi gurė vala kur t' lahet
mal o mal ma fal ledinen
ma fal zogun kanarinen
pse thatsija e mbrendisė time
pa za t' kanges mbet,n' shkrumbime
ne udhė tė huaj ka mbetė jetime
mal o mal o mal me fletė
vetem ti mua me jep jetė
mal o mal mali i bardhsisė
ku vrojton shqipja e lirisė
ma fal mal ma fal larminė
rrezehijet qe t pertrijnė
kur t' bien shndriteshem n' druj e fleta
ku e,mbshtet shpresen e embla jeta
mal o mal qka ti bėj mallit
m fal ujt e gurit,t zallit
ma fal mal ti at pikturė
mi fal ngjyrat n' valė mbi gurė
se un lidh jam n mall largsije
kam mbet n vyshkje n t huaja hije
mal o mal o mal me degė
ma shkruaj nurin n hije e sheg
q e t ja jap un dashurisė
syve t' lotit me e qendisė
edhe etjen qe me esht tha
te lmoj n heshtje larg tue t' pa

xhelal ferizi
nga Mitrovica shkruan titullin
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-03-07, 20:14   #146
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,563
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

KALORS NEPER BOT

shkruan xhelal ferizi

Mbi kuaj te pafund mbi shpresa mbi iluzione
me vrap,me te katra neper bot
kuaj q e,vet i mendova jo te mishit,por prodhim klone
por ,t padukshem ,e n ,thundra ,u vuna hapa mbi rrot

ashtu neper globe kahdo galopante
vrap kndej vrap andej permbi shpin
per me i nxan te gjitha qe penda s mi mbante
motet e e pafundme e stin

hapi mbi shpin e shekujt si rrot
hypur mbi varg e nen varg
me e nxan nji far dije qe nuk nxinej dot
o zot sa qenka larg

e,vrap permbi shpin tue rrshqit para e mbrapa
nen cak e mbi cak e mbi dhe
pendueshem e hidhrueshem duke zvarrit hapa
her n sjellje qudirat tu i ble


o vrap i amshimit o vrap i satires
cinik nganjiher pa dasht
ku,e ke at piken e fundin e qudires
e fundin e nisjen,e lasht


o vrap i enigmes o vrap i vetmuar
kahdo qe shkonn tu u djersit
kush te shty n mendje ,a je mjaft i zgjuar
dijen e dijes me e dit

o vrap kalorsiak me kuaj te padukshem ,qiellor
material,i pa shkrir ne asnji temperatur
qe asnji nxehtsi nuk e shkrin me dor
me thuej ku,e ke te fundit cak e ur

o vrap ngrendes ,nganjiher naiv ,
e shum her me ngulmin gjak
a e din s e,bota ka aq shun ne arkiv
e mbetesh i varur ,n labirintet ,n,lak,

kahdo qe te shkosh kahdo n per lakmi
me nxan ma shum me uri
nji dit kle me nxan absurdet n vakumsi
kur ne sherr abstraktja,t,t ,del si dukuri


poeti nga mitrovica xhelal ferizi
ka shkruar ket poem ne vargje
kalors me titull kalors neper bot


xhelal ferizi uron publikut lexues lexim te kendshem
dhe pershendet shqiptart bashkatdhetar
neper bot ene atdhe ne shqiperin etnikeVėrejtje: (0%)
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-03-07, 20:16   #147
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,563
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

I thash nji dit te gjithve

shkruan xhelal ferizi

I thash nji dit t e gjithve a don me u be njeri
gurit i thash e jo ma preu shkurt me be
nuk dua te shendrroj padjallzin ne makutri
me tha si ju njerzit metrjet tu i bre

e luta mandej drurin i thash ehde atij ne bes
e ai rrudhshem ndjeshem jo me tha me vul
se nuk dua un perjetshem grryes planeti e thes
i mendjes ,qe te behem e,globet qe shkul

mnadj i thash zjarrit behu ti njeri
rrufeshem e,mohoj me kok
un nuk dua Djegsi per gjithsi
por vler t e mbetem mbi tok

mandej luta zogun qe e gjeta mbi flet ne cicrrim
iku trishtueshem me jo
un nuk dua tha te jem simbol per krim
te lutem mos me shqetso

e,luta mandej hekurin e qelikun
me than se s kan imunitet
se thyhen,e gjak prej qerpikve pikun
kur dhimbjet tu derdhen si det

e luta dielline jo me tha
ps e gazin me duhet ta ndrroj
nuk mund t e zgerdheshem e ti them dikujt vlla
kur cakun ne thik ia mendoj

e shkova te hana me nji pal tesha
n flakrim te arit punu
mendova se ate ndoshta e josh veshja
qe njeri t e behet me shendrru

por hana qiellore ,me ket ofert qeshi
dikur ne vetulla u ngrys
un qe jam qeillore ,gjakun se persheshi
me buk kur njerzit ti mbys

e luta arin ergjendin safirin
ju thash t e behen njeri
perbuzshem ma kthyen duke rrenqeth irin
s e driten s deshten me shkri


edhe shpates i thash qe esht mozore
i ofrova shperblim madhor
por ajo me tha nuk behet djallzore
ma mir me ndejt shpat se me u shndrrue si dor

mandej luta engjujt t e gjith nji nga nji
sa keq kur ju thash jan ndje
ma mir kshtu siq jemi e nuk shartojm zi
se me u ba njeri me fe e pa fe

e shkova te djalli i thash per ket qellim
i thash te behet njeri
nuk mudn te shendrrohem me tha ne ket aktrim
nga djalli ne djall me u shkri

a s lulja as rana a kokrrat e zallina
as vuajtja nuk deshti ket mish
as dheu as moti as shekujt e stina
edhepse i luta shum fish

nuk dehsten te shndrrohen ne ket qenje qudije
u rrqetha nder planetar
pse un ket mohim nuk e kisha n per dije
as dit nuk,e kam ma par

se s pranon a slulja sa rrezja as uji
as toka e graniti me dhe
mu duk vetja keq enjeriu m doli huji
me kombe me ligje e me fe

se askush nuk deshti e as ajo vuajtja vet
asnji intelekt gjeni
nuk pranoj vullkani as pezhgvja as det
me hy n ket ,t menqur vujtni

poeti xhelal ferizi
nga mitrovica shkruan ket
poem me titull i thash te gjithveVėrejtje: (0%)
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-03-07, 20:18   #148
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,563
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ne penden time

xhelal ferizi

N penden time kan hy shum oqeane
e shum drit diellore e pafundsis
kan hy menquri planetesh e kshilla hane
edhe ligjet e t pashtershme energjis

o ku ti derdhi kto qe kaq shum
kan hy nga nji hyrje ne per kok
kah ta zbarz ket dig “planetare e ket brum
kur s kam ma miq a s shok

kur s ka kaq shum, en, te medha per t u mbush
o zot pse m qon ,ket bollak
kahdo n per planete permbi mal e fush
nuk mund ta pij kush ket oqean, me gjak

o penda ime mbylli t gjitha portat
se msy kan dijet si rrke
si me u ,derdh furtunat ato ma te fortat
e mendjen s po mundesh me u pre

o kan hy kan hy plot thanje t vershimit
mbani o gur e dhe
kush i pin kto joshje t pendes time t shkrimit
qe lshue jan nder kombe e fe

o kan ne hy ne penden time te pa fund
aq shum nga te gjitha an
e mendjen time po e krrus penda n, mund
me pesh sa i diell,e han

o ku ti zbrazi ku ti lshoj ,kto barr
ujitje ku jan kopshtijet
se mua gjith kto kshilla me qojn drejt e n varr
nuk mund ti mbaj ma dijet


xhelal ferizi
Vėrejtje: (0%)
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-03-07, 20:21   #149
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,563
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Lansimi i pendes t time

SHKRUAN XHELAL FERIZI

e lansova penden time ,neper shekullmendje ,shkencore
hapsirave gjenetike,te gjithsis
e permbusha me norma,meterio fjlaore
intelektin i materik ia dhash me u pais

kur u nis si raket neper udh vrojtimi
detyr e kishte pafundsin
laborator analize e gjuh digitale shkrimi
zbulim te cakut ,e kishte afftesin

aftesin e aftesive te gjitha krijesave
qe afteshisht persosshem jan ,formu
kaloj neper shum rrug te gjithfar lloj krijesave
gjithqkajen ne sisteme duke ,e regjistru

dhe kishte pa fjalen,e diellit ne mes cakut
e shprehjen e qehres,qiellore
edhe parathanjet,e pasthanjet e gjakut
lirin kush e lidh me pranga dore

keshtu penda ime raket lansimi
plot e perplot pais
instalim mikro qendrash ne miliajrda vetedisjimi
pushtet te vetedijes me nis

ajo kishte mbrojtje neper atmosfera
me do t padukshme ngjyr mbshtjellu
kishte lmue qdo trup pa e diktue as era
rreshqitshem n zberthime tue shkru

penda ime verrtet magjike
po ec padiktueshem mbeshtjell
me padukshmeri me nji mask energjike
po shkon n per zberthime ma thell

ajo n per memorje ne miljarda vetedije
qendra krijimtare t krijimsis
ku ishte nis nisja e nisjeve n qdo fije
pertej qdo prejardhje ,n pasformim t aftsis

penda ime holl me kto analiza
qendra sterqendra t sterholla
kishte inqizu qka permban puhiza
e kush e lidh qdo glob ,me gjarpij e bolla

pend a,ime e mbrojtur nga fenomen imuniteti
qe s shihet askund n kalim
ngjyra nuk i shihet ja kalon qdo deti
aq shum permban,lang kurreshtje e,shkrim

lansim mahnits i pendes time n jet
shkenc,e fjal zberthimesh aty n digital
nuk mund ta kopjoj asnji lloj raket
se kjo ka hy n thelb te fjales moral

penda ime shekullshndritje imagjinore
me aq shum materje t menqurake
pais me plot libra t pafundme shkollore
ka dal me sukses neper ferr t qdo flake

penda ime e shpjejt si drita lansore
qe,dielli e lshon para shpejtsije
ajo po kalon nper trajta lakore
po ndjek inqizime te thurjeve prej aftsije

edhe qthurjet filmon kahdo neper gjene
kahdo qe i kap ai sy
mandje hyn gjithsis e neper gjak t qdo vene
edhe fjales i hyn ne dry

e shpon padukshem kapakun e qiellit
e hyn neper sekrete
ajo ja blen mendjen edhe yjve e diellit
e fundit te mahnis neper dete

kte s po e djeg as flaka as vullkani as dija
pse dijen e ka shndrrue ne kuptim
pasi qe i tha dijes ku i rrin kuptimsija
te nisja e cakut n,formim


ajo penda ime doktrin digitale
o zot sa inqizore
sa mir flet me fusha e shprehet me male
me gjuh e vepra njerzore

ajo kahdo hyn e kush s emerr vesh
padukshem me nji ngjyr
edhe kur n formula me shumqka bjen n ndesh
i nxjerr diagnozat n pasqyr

ndoshta pse kjo majen e,ka kok memore#
qe s po dihet e kujt dhurat
sa mir i njeh shtrigat qe ndahen n taborre
e planet,e demonve te gjat

tash ajo pais esht me gjuh qiellore
qe as vet nuk,e marr vesh
kush ne kto missione e udhheq per dore
me qfar shpirti vall esht vesh

sa thelle holl i shkon ajo kurreshtje
n per gjxyqe e n per ligje t formimit
edhe,kur n prodhime hyn thell neper qeshtje
te formes se mendjes e gjykimit

ajo pikas shkrueshem edhe mikrotermat
qelizen e qelizes ne peshkrim
sa mir i vargis informatat germat
per maskat e padukshme,qe zhvillojn aktrim

e kjo penda ime raket a thue mendore
apo energji me maje
qe n flutrim kalon neper rrug shkencore
nuk thyhet neper gur e,pllaje

pse oj penda ime oj mikroteknike
aq bindshem po don me nxjerr
te gjitha krijimet qe jan profetike
e shekujt ne mendje me i therr

ti po i turresh fjales po i turresh moralit
themleve te lashta mbi glob
po i turresh currilit valbardhes sterkalit
e lotit qe rrejdh ne kob,

ti po i turresh qiellit ti po turresh dheut
e dushkut me qdo flet
renditt e njerzis e fatit e atdheut
te perthurshmes t komplikuemes jet

a su ngope dije a su. ngope gjak
e lot edhe gjithsi
e rrugve dijetare te pafundme ne ekzakt
qe dije nuk ka qe e ka pi

pse edhe holl ne qofsh ma holl se fija
e padukshme qe padukshem flet
asnjiher nuk mbyllet e magjikshmja nismerija
e nisjes se nisjeve ne n qdo planet


a s nji her nuk t mbyllet kapaku i formulave
qe rrxojn qdo teori
as n d ije e shkenc as ne vul te vulave
nuk mund te vulosish fundsi


xhelal ferizi
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-03-07, 21:48   #150
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,563
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

DISA VARGJE NGA POETI lirik XHELAL FERIZI

KUSHTRIM SHQIPTARVE


biznesmen a aksionarė

dilni kudo pra ju O;shqiptarė
kush me pare e kush me ar
kush me laps e me fletore
kush me fjalė e gjuhė arbnore
e mos rrini kshtu ne t' zi
rethue shkjaut e malit t' zi
kput me fije e kputė me ura
nėn sundim ne agjentura
por me u shkundė qe t' SHKUNDET deti
me u ndje zanin,krajli e,mbreti
ME U PERVESHė PUNES KRISTALE
ME MBRRI LART N' PER PIEDESTALE
si ajo dritta e neonit
si ai ylli i panteonit
me shendrit me ndezė shumshpresa
e me u lidh kah puna e besa
e per t gjall kshtu ngri mos rrini
si ato qyqet n' maje vrrini
gjallas vdekė rrehtue n varfri
pas status e pamvarsi
se po u quen bota shqiptarė
te shperndamė si mergimtarė
me ato vuajtje me ato lot
rrugve te huaja ne jetė e mot
pa ndoj shpresė e pa ndoj dorė
ju shtrojn akull ju shtrojnė borė
per t'Ju pre gjuhė e damarin
pa traditė me e lanė shqiptarin

pse kshtu duan t' pa ngi qakaj
mbi dhe t' huej me t' la me vaj,
mos me t mbet kund ndoj qerpik
me lot t' mjerė mbi dhe pa t' pikė
digji pra djajt me bashkim
DIGJI KURTHAT ME PELIM
lidhi caqet n shkollė e nshkrim
lidhe ne gurra at progresin
me goj hapė armiqt le t 'mbesin
PREJ SHTRNGIMIT T E UNITETIT
si kalliri i bereqetit
qe lidh frytin neper ara
lidshnu ju kah fisi e fara
te mos ju ndajn ju ato skile
rrini bashk si karajfile
dilni bashk s e duhet punė

e mos le lotin n furtunė
ah bashkoj vullnet e punė
se atdheu po thrret e thrret
po thrret toka n,dhe e det
po thrret djem e vasha e gra
s ,don shqipnija gjall me u,tha
se ai zot s i ka shkrue n# shkrola
sa t' ka vasha e djem sokola
qe per t' shtrejtin te emblin dhe
lshohen rrept si e shkrepta rrfe
me u bashkue po t' gjith n' nji fe
t' gjith nji fe qe i thonė kultur
pun biznes e gdhendje n' gurė
gdhendje n' shpirtė e gdhendje n' zemer
t' lartė shqiprinė ta bėjm me emer
punė e nderė e tė ecim para
dilni pra ne fusha e ara
neper punė e' n' per bujqsi
yll e hanė t' na e kenė lakmi
edhe yjet me qerpik
e mos kqyrni per armik
lirė me u ble me metelik
veq pse u jep ai nga nji pare
per me e tha shqipnin shqiptare
me e' tha n' det e me tha n' bunė
kush me krim e kush me dhunė
kush me grek ne pun intime
tue lan n' vyshkje e sabotime
kush tue pshty e kush tue sha
tinza qef' tue ba me shkja
pse pashė zotin a thue o qiell
qe na shndrit me t 'shejtin diell
me at te bukurin rrezatįrė
n'rreze ngjyre shndrit si ar
a thue zoti per shqipni
nuk la rrisk kur dha njerzi
permbi dhe ah n' gjith ket nurė
me na lanė si qyqe n' gurė
per vajtim ne nuk jem le
as per lamsh me u' qthur mbi dhe
as per lpisa e' per padron
as per per grofa e per baron
e s' jam dal ktu me ket farė
s' na krijoj zoti rrogtarė
por mbi dhe ku e kem at hise
me ndejt t' lumtur n' farė e fise
me pasė fat si komb per ne
jo me mbjell veq lot mbi dhe
e me i kja ah dheut t' gyrbetit
me u ba mish per qent e detit
pse shqiptari buk e lot
n' gjak kafshaten dje e sot
e ka ngjye' se AI ardhacak
la ia kan trojet me gjak
e i perzihen gjithkund n' voter
nuk i lejnė as grue as moter
n' troje t 'veta pa i qnjerzue
kush vjen mik e kush pa ftue
kush me paqe tue mashtrue
kush me lufte ksuh me dhunė
te shnejrzuem tue lanė papunė
me do shkola e hile t' krimit
rrethue n viza te izolimit
n' do far taktesh t' sabotimit
kush n permtime e n llaf te gjatė
tu i ndrrue msit e diplomat
tu ia lan verfrinė me derė
tue shartue n' kopil t' pa nderė
gur e dhe po me i,rrenue
deri ne palcė po tue varfrue
perspektiven tu i rrenue
djerrė bashtinat tu ia tha

mos me i lan gurė as kala
per me e qthurė e per me e,shpla
prej qdo vlere e unitetiti
veq me lot tue rejdh si deti
vyshk prodhimi e bereqeti
n papunsi qthuė djeme qikat
kund ogjak pa lshue fabrikat
veq padront qe vijnė n' makina
per me ble vasha virgjina
per me ble kahdo shqiptarė
fshat qytet e katundarė
per me e i qthur nga dini e besa
qytetninė m e t' gjitha shtresa
mos me u gjet kund as per farė
zgjidhje as rrug perveq n litar
t' gjith me shkue si vullnetar
kshtu bashksija nderkombtare
ka thur planet ashiqare
per me e mbjell varfrin shqiptare
per me u tall me ne me qeshė
n'lojė varfrije me na gjveshė
mos me lan te bardh ndoj stinė
as bilbil as kanarinė
as ndooj lule kund me fletė
me qesh lirshem kund mbi jetė
me na e vra at ardhmerinė
me ekorit gjithmon etninė


per me i nxjerr turpin n ledin
mos me i lan kund gaz ne stinė
as ndoj plan prosdhim em ardhė
mos me u pa kund dit e bardhė
per me i mbjell n' ara varfrinė
permbi dhe me e,lan djerrinė
an e mban ne etni shqipninė
per me i mbjellė po fe e kryqe
per me i nda motrat si qyqe
krejt krahinat ku jan vlla
nanė e babė nji qė i ka ba
pse shqipnija fund e krye
ka nji fe qe kurr s ėsht thye
e ajo ėsht gjuha shqiptare
feja e' t 'parve e dritė kombtare
e mos e dhashtė zoti me ra
dej sa yje kupa t' ka
kupa e qiellit po e gjithsisė
bashkoj zot djemt e shqipnisė
jepju forc oj perendi
se shqipnija ju jep gji
per me u shtrue lir mbi dhe t' vet
per me shndrit si yjet n' det
deri sa t' jetė ky lamsh me dhe
n' shqiptarė bota me ba be
n 'daq per t 'mirė e' n' daq per punė
mbledhnu ju so kokrrat n,grunė
varg e vi e trupit t' nanes
ju dhasht shndritjen drita e hanes
zjgjidhni hallet e varfris
bashk sokola djem t' etnisė
me at gjuhė te kompromisit
rrini n' trup si degtė e lisit
t' mos ju ndajnė kah meteliku
t' mos ju flas ne vesh armiku
ndjene shqipen n' gurė e zallė
atje i keni shpirt e mallė
edhe ato lot qe i ka qdo guri
rrini bashk rreth nji flamuri
msyni mirė per qdo armik
shkrini baker e,qelik
rrini gati me fyshek
kurr mos bini n 'shul e vek
si dy erna me ju shty
me u,perplas po krye per kry
me varfri me ju perqa
rus latin po grek e shkja
edhe veren me u a tha
kush me t' holla ah tue ble
shoq me shoq tue nxit me fe
pse kshtu dojn me ra shqipnija
e' me mblue skamja e vrafrija
mos me i nxe po kund drit n' yllė
mos me i dalė hana mbi pyllė
mos me i qelė kund lule n' fletė
zi e ma zi me i shkue kjo jetė
neper botė si gurė me lot
per me mbetė per jetė e mot
gjithkah mohit e shprenda
n ferrr varfrije t gjall me u tha
Prandaj delni o aksionarė
biznesmen kah ka shqiptarė
e' ndertone i zmer t madhe
t 'gjerė sa fusha me livadhe
Mend ti mbledhni e ti drjetoni
kah ai dhe i lashtė i joni
me ato kurse e me at dije
me at fond prej pasurije
nxitni pune neper atdhe
qe varfrija mos me e bre
t' gjall etninė kah flitet shqip
Me u tha degt me flet e pip
kund pa fronte te punsimit
tue kerdisė fjea e mashtrimit
edhe shkolla e rren' s' e' krimit
Pa u pa plan kund investimit
as pa u derdh kund ndonji pare
djerr ka mbet toka shqiptare
vijn te huajt me e shkelė etninė
nuk na e mbrojn ekologjinė
e na embushin helm at dhe
n tym fabrikash tue na ble
mandej n pranga na skallvarojnė
neper shekuj na varfrojnė
gjithmon thundra e padronit
edhe varfrija e demonit
prandaj ju si lule t fonit
me er te mirė te mirkuptimit
t gjith shqiptart mbanju bashkimit
kush me ato te vjetra kursime
kush me te reja investime
aksionarė neper grupime
t' gjith me u lidh n' nji besė e pare
T' gjith me u lidhė n'nji besė shqiptare
neper rruget aksionare
me ndertue ma shum fabrika
me punsue po djem e qika
s e nuk vlenė asgja lirija
kur atdheun e mblon varfrija
kurr e mblon skamja mbi dhe
nuk mud t mbaj as komb a s fe
po ju m thueni aksionarė
biznesmen kah ka shqiptarė
a' thue shqipja n' gjakun tuaj
po vlon n'mote n' rrulet t' huaj
a thue u mbshtjelt n' t' hueja rruleta
Athue rob ju lidh kuleta
kur shqipnis po i vyshket jeta
kahdo esht ajo etnike
qe nga vala adriatike
deri ne fsuhat dardanike
e ka mblue varfrija n halle
e po i digjen gur e zalle
e ju t' bijt qe ju dha gji
luani lojen tallvagji
tue sjell gurin kah rruleta
po kto jan do mendje t lehta
qe per mue s vlejn asnji pare
se ju n' bursa aksionare
Nk kujtuat nanen shqiptare
veq kujtuat padronin tuahj
n' urdher t' djallit n' vjet e muaj
Tah fabrikat na i kan msy
an emban duan me na thy
me na i mbyll shpresat me dry
sa te jen shekujt veq me krime
tue na luejt lojen n aktrime
pa zhvillim e investime
ve q tu u tall me ne taktika
tash kan nis meble fabrika
mendej blejn ah dje e qika
edhe i lidhinen agjentura
lidh e zgjidh per kah ushkura
deri sa t' kputen t gjiah ura
Nėn kamb t 'rusit e t' bullgarit
Nė kamb t'rubles e t'dollarit
na kjan n vyshkje toka e' t' parit
Veq pse kta t'biznesmena
nuk bashkojn bashkim ekrena
nuk bashkojn krent e shqipnis
per me i ball po ballė varfrisė
kan mbetė n' skuta t' qytetnisė
Tue shit prralla per gazeta
kur shqipnis po i thahet 'jeta
Neper mjegull mbush me cuba
gjithkah pritat n per kaquba
maska e vlime e lmuerje t kota
kah djallzisht po i silet rrota
kah po e qesh po globi e bota
ne anarki q e kund s' esht pa
kah s'po njihen vllau me vlla
parlamenti rrin tuu sha
kush per grek kush kjan per shkja
kush e kjan kohen dikurė
kush mshefė doren e hudh gurė
me at urdhrin e armikut
e ju rrudhni metelikut
s keni gjka sa i pikė e fikut
me e shpetue token amtare
me bashkime aksinare
po ku e mbani ju at pare
ku hargjoni ju tue tretė
ju shpernda kah keni mbetė
kund nder ju nji prijs su gjet
per me u nis kah i embli dheu
kund nji vrull nu ju shpertheu
as nji mallė per nanė shqiptare
qe renkon n' thunder barbare
PRISH FABRIKAT E TEKSTILIT
jo s' prodhojn as shtof t' mindilit
Nuk prodhohet as pelhura
s perpunohet shtof as lkura
e as kpuc as kund gastare
nuk prodhon toka shqiptare
e ka mblue e mjer varfrija
bjen morali e bjen vetedija
n papunsi po kjanetnija
mblue e kan halle e varfrija
edhe vetvrasjet e e shpirt sterkeqen
si ai ndryshk qe e,ndryshkė teneqen
sot fabrikat na i sulmojn
kah do t hejt po na vrojtojnė
si qkajt qe sillen mishit
ata sillen si ato skile
kh me ble diqka mehile
ndoj fabrikė me e ble shum kot
me na tall ne muaj e mot
se ata t huejt nuk e kan hallin
qe shqipnija gure zallin
n lot po e ndan per kah varfrija
kah mjerim e papunsija
pradnaj mjaft ju si te mjerė
keni ndejt o profiter
dilni i her ne nji kuvend
merrne fjalen rend me rend
t'gjith kah ekeni pasurinė
edhe zbutne papunsinė
lene inatin makutrinė
lene at leqe primitive
interesat rreth partive
interesat e padronit
hypni vetures e avionit
zbritni te gjith atje ne at dhe
shtresa shtresa i diell me nxe
pronat tona t gjith me i ble
jo me i ble greku e bullgari
se na thahen fjer e bari
kurr zhvillim nuk sheh shqiptari
i shkoj punet mbrasht nder mote
ktheu shqiptar kah toka jote
dil njiher per situaten
me e shpetu shqipnin krahthaten
si atej ne ved emergimtari
biznesmenei e aksionari
me bashkue po pare e ari
edhe ato te juaja kursime
shpjet me ra si drit vetime
n' per aksionee investime
Se qe besa vonė ka shkue
blersa te huaj ne kamb jan que
bukur mir e kan hetue
se shqiptart kurr nuk bashkohen
tokes t' vet shum po i largohen
EDHE LARG PO I RRIJN QELLIMIT
as nuk shihet drit fillimit
as strateg as filestarė
askund blers as aksionarė
mbet ehst shqipja ne litar
veq n' vetvrasje edgedhe perthurė
zogjt n per dege qyqet n' gurė
AS S PO KA TUNE AS URė
as punime e as fabrika
as punsime,ve qlot n pika
qe e po i sjell e mjer varfrija
q jan helmos fisete mija
ligj mbi dhe ka mbet' kerdija
miliarderat thue se jan akull
kur kta eshohin shqipnin shakull
rrxue per dhe gjithkah etnis
qe e ka mblue ploja e varfris
investim kta s duan menis
veq me shit duan fjal te medha
mbush gazetat va e pa va
tash nde rne vijn rus e shkja
e na i marrin an e mbanė
t' gjith fabrika per kah janė
bash me turq e me latin
me franqez e vllahosin
e te na i mrrin krejt mbi dhe
tokat tona per me i ble
e te na klshohen si nji rrke
me na shprish gjithkah me gjak
me sjell shkje e karadak
me e vra shqipen pak ngapak
veq pse me at shpirt t vogel
nuk po beni punė s ai gogel
keni myk ju ato pare
mos me i dhanė per nanė shqiptare
mos me i dhan per me ec para
he ju humbt ju fisie fara
po te vegjel shpirt po keni
as kund gjam ju nuk po ndjeni
me u pas lidh ju kah bashkimi
sot n shqipni s do t e ishte krimi
me u ble lirė sot qytetari
per hesap te qdo barbari
se e blenė se i prishet gjaku
se varfrija i rrin te praku
e tmeron em nan emoter
e tmeron me troje e voter
nuk e ngop me buk ne sofer
po ku e keni at vetedije
biznesmen te ksaj shqipnije
pse ju gjith ju k dhan toke
shqip e mjera ajo nan loke
e ju sot keni harrue
se per pare jeni ndrrue
thue se gjith doni me jetue
per me mbet gjithmon mbi dhe
pa ba veper per atdhe
por gjithmon jo nuk jetoni
prnadaj t' mjer kshtu mos mendoni
Se do te merni per nen dhe
mall e pare atje me ble
lukse e qejfe si jeni msue
atje kyrmat kan me vlue
prndaj mbledhni laps e leter
delni sot eleni veper
leni veper per atdhe
t gjith te paret ku u kan le
e bashkoni ato pare
hyni n firma aksionare
edhe ne rrug invetsitore
ta shpetojm token arbnore

shkruar nga xhelal ferizi nga Mitrovica


lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 07:27.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.