Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 22-09-07, 11:52   #16
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim Vazhdim i kangės t'parė t'Lahutės t'Malcisė

por m'e nxitė, por m'e mėrzitė,
m'iu vardisė si 'i ditė pėr ditė,
herė pėr shtek, herė pėr kufģ,
tash me peng tash me pleqnģ,
por gjithmonė, po, pa kanu, (205)
veē si t'mujnė n'teposhtė m'e vu.
Mbasandej, ky zogu i Shkinės,
merr e i shkruen Knjazit t'Cetinės,
merr e 'i letėr, ia angllatisė,
me dredhģ tue ia qindisė: (210)
Ti, qi jč qaj Knjaz Nikolla,
falmėshėndet Cari i Rusisė,
se zą t'madh pėr ty kam ndie
qi jč trim e gėrxhelģ,
qi jč burrė e kuvendtąr, (215)
me ta drashtė hijen anmiku,
por, me gjasė, kjo fjalė s'isht' gją;
pse qe ti m'atė rrasė Cetine
mė kč ndejė me 'i gjysmė opinge,
e jč bą, po, gazi i dheut, (220)
tue mėrzitė miq e kumbarė,
veē e pėr bukė thatė nė gojė.
Mje sa Turku, pėrbri tejet,
dredhun ēallmėn m'vetull t'synit,
derdhė shallvarėt ai pala-pala, (225)
rrin e ban kokrrėn e pallės,
e as m'e pą ti s'mund ta shofish
pėrmbas kodrės sė pilafit
Po a thue, t'la ty kamba e dora,
ase ngjitė jč ndoshta n'rrogė, (230)
jo se hi kč bulk n' e huejėn,
qi s'po ndihesh kund pėr s'gjalli?
Mo', bre burrė, se nuk ka hije
Urtė me ndejė Cubi i Cetinės,
edhe n'shpģ me e shkuem ai motin, (235)
tue u ndeshė npėr furka t'gravet!..
Po a s'ta mbushė synin Shqipnia,
me ato male tė madhnueshme,
me ato fusha tė blerueshme,
qi kurrkund s'jč kah orvate, (240)
me ia shkye 'i skundillė pėr veti?..
M' tč, krah-thatė, e mos rri fjetun!
Pse pa luejtė ti kambė e dorė,
s't' ndihmon Zot as i Shėn Nikollė:
Por ti luej, nafaka luej, (245)
ka pasė thanė ai burri i huej;
sa pėr bukė e pėr fyshekė,
piqu n'mue, se t'i qes vetė;
edhe kėsulėn včne n'sy,
se tė nget Mbreti i Stambollės: (250)
nuk ta lą me t'prekė me pupėl -
Letrėn kėshtu Cari e ka shkrue,
edhe mirė e ka palue,
e e ka mbyllė me dyllė tė zi;
ia ka dhanė kasnecit t'rģ, (255)
me ia ēue Knjazit n'Mal t'Zģ.
Letrėn n'gjģ ka qitė kasneci,
ka thekė kambėt ai sa mund heci:
ka lanė mbrapa fushė e zalle
kapėrcye ka bjeshkė e male, (260)
edhe dalė ka lum e shč:
ka shtegtue pėr ujė e dhč,
der'qi'i ditė, tue marrun dielli,
nė Cetinė ka behė ai filli:
shtjerrė opangat, grisun setrėn; (265)
Knjazit n'dorė ku ka dhanė letrėn,
me dyllė Cari si e kisht' mbshilė.
Ka marrė Knjazi edh' e ka ēilė,
e ka ēilė edh' e ka kėndue,
tri herė rresht ai e ka kėndue, (270)
tri dit rresht edh' e ąsht mendue;
mbasandej ai fjalė ka ēue
njatij Vulo Radoviēit,
kėrkserdarit t'Vasoviēit,
qi me dalė me rą n'Cetinė, (275)
pa kėqyrė shteg, pa kėqyrun stinė:
me flut'rue si gjeraqinė,
pėr me u pjekė me "Gospodarin".
Njeky Vuloja Serdari
Kisht' pasė kenė nji trim i ēartun: (280)
m'e pasė randė toka m'e bartun.
Pa tč prč kund s'ishte marrė,
pa fjalė t'tij ngarkue s'ishte marrė,
pague s'ishte varrė as gjak,
s'kishte vu nuse duvak, (285)
as s'isht' dą gjyqė a pleqnģ.
Pse edhe Turku i Malit t'Zģ
po e kisht' pasė shqipe mbi kry',
mos m'e lanė me pą me sy.
-Se edhe 'i punė, ky zogu i Shkinės, (290)
po e kisht' bą m'atė udhė t'Cetinės.
Paska marrė e shi nė rrugė
Pėr tėrthuer shtrika nji stugė,
edhe i ēueka fjalė tėrthores,
qi shka ąsht Turk i Cernagores, (295)
mos me mujtė m'e shkapėrcye,
pėr pa lą 'i dukat pėr krye -
Bre! kish' kenė edhe 'i farė burri,
larg e larg me i dajtun turri.
Fėtyra e tij porsi duhia, (300)
syni i tij, tanė zjarm e shkėndia;
vet'llat trashė ngčrthye kuląr,
porsi lesh derrit bugąr;
vesh e m'vesh dega e mustakut,
si dy korba lidhė pėr lakut; (305)
edhe i mbrrijte kryet nė trą:
burrė i atillė me sy me u pą.
Veshė e mbathė e m'armė shtėrngue,
kishe thanė se ąsht lč drangue.
Se kėtč Knjazi fort e dote, (310)
fort e dote edhe e ndigjote;
pse edhe i urtė ai kishte ndodhė,
me ia prč mendja fort hollė.
Prandej Knjazi i ēueka fjalė
Nė Cetinė pėr ngut me dalė. (315)
Edhe Vulja bjen n'Cetinė,
pa kėqyrė shteg, pa kėqyrun stinė,
tue flut'rue si gjeraēinė.
N'atė Cetinė kur Vulja zbriti,
atč Knjazi mirė e priti, (320)
mirė e priti e n'odė e qiti,
i qiti duhan e kafe,
edhe nisi kėshtu t'bajė llafe: -
Ku jč, Vulo, eh kopilane!
Se ti ujk, po, né na u banč, (325)
ke s'po duke kah Cetina,
ku kč miq e probatina,
qi s'tė ndėrrojnė me sy tė ballit?
Po, a kč mujtė? a kč farė hallit?
Si po t'shkon n'Vasoviq moti? (330)
Pėr jetė tande ! si do' Zoti,
merr e i thotė Vulo Serdari;
pse sivjet, lum "Gospodari",
nuk ka pasė toka valigė,
e ka ardhė nji kohė e ligė, (335)
sa nuk dij si ka m'iu bą,
pėr me pėshtue do rob e gją,
pse edhe buka asht tue na ląnė.
Hajt, eh qč'! Knjazi i ka thanė.
Se s'po gjenė cubi me ngranė. (340)
Se s'po gjenė skyfteri mish.
Se ti e nxjerrė korėn dy fish!.
Mjaft t'i biesh ndo'i vendit prč,
se po e ban me lopė e qč,
sa me mbajtė njerztė e kujrisė, (345)
jo se mą gjindėn e shpisė.
A din shka, Vulo Serdari,
ndiej shka t'thotė ty "Gospodari":
pėshtilli bashkė nja disa cuba:
t' idhtė si gjarpni ndėr kaēuba, (350)
t'lehtė e t'shpejtė si gjeraēina:
edhe lėshoj ti kah Vranina,
pėr me vrą ata e pėr me prč,
pėr me djegun gur e dhč,
mbrendė tue vjedhė e tue plaēkitė, (355)
tue grabitė e tue robitė,
n'daē me natė e n'daē me ditė;
se un prandej tė kam ēue fjalė,
der' n'Cetinė nji herė me dalė,
pse dishka mue tash m'ka kėcye, (360)
prap me Turk me u kapėrthye:
prap me Turk, po, na me u vrą.
Pse edhe as hije, thom, nuk ką,
urtė ma ndejun Turk e Shkją.
E kėshtu, tue ligjėrue, (365)
krye mė krye tue bisedue,
hollė e gjatė e ka qortue,
si me u sjellė e si me u mprue,
pėr m'e lą Vraninėn n'gjak.
E si vesht janė marrė me fjalė, (370)
Knjazi n'bukė atč e ka ndalė,
edhe falė i ka do pare;
e i ka falė nji "xheverdare",
krejt n'argjand kondakun ngrģ,
mos m'e gjetė shoqja n'Mal t'Zi: (375)
m'e drashtė vjerrun nė sėrgjģ,
jo mą n'krah tė nji luftarit,
jo mą n'krah t'Vulo Serdarit,
qi isht' me brč hekur me dhambė!
Atėherė Vulja ąsht ēue nė kambė: (380)
ka bą Knjazit "tungjatjeta",
edh' ąsht nisė malit pėrpjeta,
udhės me mend ai tue pėrblue,
si Vraninėn me shkretnue,
Knjazi ashtu si e kisht' qortue. (385)
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 09-05-11, 21:10   #17
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: GJERGJ FISHTA

Gjergj Fishta u tėrhoq vetė nga jeta parlamentare. Ai kishte qenė deputet i Shkodrės (krahu i opozitės), nėnkryetar i parlamentit dhe kryetar i komisionit pėr arsimin dhe bilancin. Me kėrkesėn kėmbėngulėse tė Fishtės, vendin e tij e zuri Pater Ambroz Marlaskaj. Kur dikush e kishte pyetur pėr kėtė veprim, Fishta i qe pėrgjigjur:
" Nuk mund t’i duroj dot kėto parla-parla-parla tė parlamentarėve tanė!.. "
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-05-11, 07:50   #18
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: GJERGJ FISHTA

“Tė gjithė shqiptarėt mysliman duhet hedhur nė det” - Gjerg Fishta
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-05-11, 08:34   #19
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: GJERGJ FISHTA

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
“Tė gjithė shqiptarėt mysliman duhet hedhur nė det” - Gjerg Fishta
Ani de, Maki, ne det tash e keni edhe bin ladenin qatje, keni mu knaq, a
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-05-11, 08:38   #20
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: GJERGJ FISHTA

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei Shiko postimin
Ani de, Maki, ne det tash e keni edhe bin ladenin qatje, keni mu knaq, aFore kjo ?
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-05-11, 08:55   #21
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: GJERGJ FISHTA

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Fore kjo ?
O moj Maki moj moter muslimane (a e din oh detyren tane ),
sot, musliman, hak musliman, nuk ki as ne arabi, e jo me ne Kosove e tu shqiptaret. S'ki cka gjuen n'det, gajle mos ki.
Boll mire paska thane Pater Gjergj Fishta, muslimanet, e jo shqiptaret.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-05-11, 10:25   #22
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: GJERGJ FISHTA

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei Shiko postimin
O moj Maki moj moter muslimane (a e din oh detyren tane ),
sot, musliman, hak musliman, nuk ki as ne arabi, e jo me ne Kosove e tu shqiptaret. S'ki cka gjuen n'det, gajle mos ki.
Boll mire paska thane Pater Gjergj Fishta, muslimanet, e jo shqiptaret.
Pader Gjergj Fishta mir ka thon, mir ka thon edhe anton kēira, edhe irinej edhe sllobandan milloshevici. Shqiptaret musliman : Qitni fare !…
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-05-11, 11:27   #23
elvio
 
Avatari i elvio
 
Anėtarėsuar: 21-01-10
Postime: 6,418
elvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: GJERGJ FISHTA

Tė gjithė shqiptarėt mysliman duhet hedhur nė det.


Kete e ka thene per injorantet,por i eshte modifikuar shkrimi Fishtes
elvio Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-05-11, 11:28   #24
Izraeliti
surf maniac
 
Avatari i Izraeliti
 
Anėtarėsuar: 09-08-09
Vendndodhja: Proxy Server
Postime: 215
Izraeliti e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: GJERGJ FISHTA

Fishta, 140 pas lindjes

Nė pėrvjetorin e 140 tė lindjes sė poetit kombėtar, At Gjergj Fishtės, pas mė shumė se njė gjysmėshekulli ėshtė ribotuar nė Prishtinė libri pėrkujtimor ‘At Gjergj Fishta’, nė tė cilin janė pėrfshirė shkrimet e disa prej autorėve mė tė njohur tė kohės sė Fishtės.Nga Alfred Beka mė 11 maj 2011


Nė 140-vjetorin e lindjes sė poetit, ėshtė botuar nga shtėpia botuese ‘Nositi’, nė Prishtinė, libri “At Gjergj Fishta”. Libri pėrfshin shkrime tė ndryshme tė autorėve dhe studiuesve mė nė zė tė kohės kur jetoi Fishta. Shkrimet e pėrfshira nė libėr janė po ato qė u botuan edhe nė vitin 1943, nėn kujdesin e At Benedikt Demės, i cili, pas vdekjes sė Fishtės, kishte marrė pėr detyrė botimin e njė numri pėrkujtimor pėr poetin e ‘Lahutės sė Malėsisė’.

Libri ka 544 faqe dhe ėshtė i ndarė nė katėr pjesė: At Fishta si njeri; At Fishta si letrar; At Fishta nė vdekje dhe periudhėn mbas saj dhe At Fishta nė gjykimin e shkrimtarėve (vendas e tė huaj).


Nė kėto katėr pjesė, shkrimtarė, studiues, miq dhe bashkėkohės tė autorit, nė mesin e tė cilėve Marin Sirdani, Anton Harapi, Kostaq Cipo, Mark Ndoja, Sterjo Spasse, Jolanda Kodra, etj., e vlerėsojnė personalitetin e Fishtės si dhe krijimtarinė e tij letrare.


Abdullah Konushevci, drejtor i shtėpisė botuese ‘Nositi’, duke folur rreth botimit, gjegjėsisht ribotimit tė kėtij libri, tregon se punės rreth ribotimit tė librit “At Gjergj Fishta 1871 – 1940” i kishte hyrė, bashkė me Patėr Ambroz Ukėn, qė nė vitin 1996.


“Kisha njė motiv tė fuqishėm pėr tė pėrgatitur kėtė libėr, njė kopje e tė cilit, sipas fjalėve tė P. Ambroz Ukės, kishte shpėtuar nga shkatėrrimi i plotė, sepse, me ta gjetur, e kishin zhdukur. E radhitėm librin, i bėmė korrekturat gati plot njė vit, megjithėse librin nuk ia dolėm ta botojmė. Pastaj, plasi lufta dhe kjo punė sikur u harrua”, tregon Konushevci.


Pėr fat, pas luftės, Konushevci e kishte gjetur librin tė radhitur dhe pjesėn me tė madhe tė korrekturave tė bėra nė letėr. E kishte lutur njė botues qė ta merrte pėrsipėr botimin e tij, por, pėr ēudi, siē tregon Konushevci, botuesi i kishte thėnė se ai ėshtė njė libėr ‘i mallkuar’.


Ai sqaron se libri ėshtė ribotuar falė ndihmės sė Ministrisė sė Kulturės, ndėrkaq meritat pėr njė riprodhim sa mė besnik ua lė franēeskanėve tė Gjakovės.


“Falė ndihmės sė MKRS’sė, i hyra korrekturės dhe faqosjes sė re tė librit dhe gati pesė muaj punova me ngulm, qė ky tė jetė njė riprodhim sa mė i saktė i origjinalit. Meritat kryesore pėr njė riprodhim sa mė besnik dhe pa gabime, megjithatė, u takojnė franēeskanėve tė Gjakovės me nė krye Patėr Ambroz Ukėn”, tregon Konushevci, sipas tė cilit, se ky libėr mund tė shėrbejė si njė bazė e mirė pėr themelimin e studimeve fishtologjike.


“Kujtoj se libri ‘Atė Gjergj Fishta 1871 – 1940’, qė doli si numėr pėrkujtimor i botuar nėn kujdes tė A. Benedikt Dema O.F.M., mund tė jetė njė bazė e mirė pėr themelimin e studimeve fishtologjike, tė cilat shpresoj se njė ditė do tė zėnė vend nė fakultetet filologjike qė i kemi. Kėtė ia ka borxh, nė mos ndonjė universitet tjetėr, atėherė ai i Shkodrės. Tekefundit, sivjet kremtojmė 140-vjetorin e lindjes sė Tirteut tė Shqipėrisė, Homerit tė Ballkanit, Poetit Kombėtar, Burrit tė Madh tė Shqipėrisė, viganit tė letėrsisė shqipe – Atė Gjergj Fishtės, nderimi i tė cilit shkonte deri te krahasimi me Gjergj Kastriotin, ani pse njė krahasim tė tillė mė vonė shkrimtarėt tanė mė tė mėdhenj ia rezervuan vetėm Enver Hoxhės”, shprehet Konushevci. Ai mendon se ‘koha e Fishtės po vjen dhe mė nuk mund t’i dalė kush para’.
__________________
m'sohen senet
Izraeliti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-06-12, 21:57   #25
Domira
 
Avatari i Domira
 
Anėtarėsuar: 02-02-05
Postime: 16,716
Domira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: GJERGJ FISHTA

Gjergj Fishta

Ke Tbanat e Curr Ules
.........................................

Asht turrė shtriga si shkerbé,

Per m' i a xjerrė taganin dore,

E me tź, po, me i a pré

Gjetos kryet, ajo korume,

Nįm tė zi Shqypnis me i lānė !

Edhe, besa, more kume:

Disi marre m' vjen me t' thanė;

Por at ditė e bija e shkinės

E pat pré Gjeton e shkue,

Edhč kryet Knjazit t' Cetinės

Dhanti ajo pat per t' m' i a ēue;

E m' «bisht t' pelės »,manati i Zotit,

Me na vū, kukś ! Shkjau né;

Me kndue shkinat per t' giatė t' motit,

Jana Gjeton si e pat pré:

Si gjak hupcė s' shkoi Gjur Kokoti:

Si Milloshi s' mbet gjak falė !

Veē se Gjetos i a dha Zoti:

Mbasi vedit zot me i dalė

Ndryshe s' kisht' : edhč me krye

Sa kurr mūjt Janes i mbet

Mu m' tureēka, tue i a thye

Hunden cunge. N' at siklet

Jana mendesh, kercuna, u muer;

E mloj gjaku e mā as me pį

S' mujt me sż. Dy fish u purė

Mbi Gjeté Gegen : veē me kja

Shtriga s' kjau. Jo, po, kisht' kźnė,

Besa, or kume, nji trimneshė,

Me t' ardhė keq: e kam pa rrźnė:

Se at ditė Ora e "coi me u ndeshė

M' atą krye, nji māj qillue.

Ndersa dhimet shkina kmye

Zźmers s' frżt rrin t' i u pendue,

Doren m' hundė e kuk ngerthye,

T' kį flakrue Gjetė gega m' kamė.

E gjak sżnin prej mėnije,

Tue kercnue idhshem me dhāmė,

T' a kį shkulė nji hū dullije

E t' kį nisė m' tź me sjellė m' shkina:

Bjeri Stanes, bjeri Janes:

Gjithsa u hate, perzet, shpina,

Per pa i mbajtun pejė kurrnjanes.

Nisin shkinat me piskatė:

Gjetja m' hū se ē' po u rri gati !

Shaju nanė e shaju tatė,

Dér sa u zhduken brijs s' njaj shpati.

Gjak tagani tue i kullue,

Dy kuburet rrasė n' sylah,

Turr Gjetė gega at herė ā lshue

Me marrė «huten »mbeté mbi rrah,

Ndersa ndźj tue u kacafitė

Me dż shkinat. Kur m' «novicė»,

Qe, atż 'i shkjį e kį terezitė,

Tue e marrė is pak mbi kerthicė.


.................................................. ...
__________________
Ėndrrat e mia dua ti fal vetem ty!
Domira Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-08-12, 22:29   #26
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: GJERGJ FISHTA

Si u shkruan 400 vargjet e “Lahutės...” nė vapor
Kjo letėr tregon gjithēka ka ndodhur gjatė udhėtimit qė nga Shkodra drejt Nju Jorkut e Anasjelltas. Po e botojmė mė poshtė letrėn e qė daton 11 Mars 1922, Nju Jork.


Nė gazetėn “Dielli” tė 1984-ės zbulohet njė letėr e panjohur e At Gjegj Fishtės drejtuar Justin Rrotės. Kjo letėr e Fishtės qė pėrshkruan udhėtimin e tij nė Amerikė, mbushur plot me histori intime me njė seri “aventurash” udhėtimi tė fratit tė njohur nė Nju Jork nė mars tė vitit 1922 i bėnė edhe mė besueshme rrėfimet gati legjendare tė bashkėkohėsve tė tij shkodranė, kur flasin pėr karakterin me njė humor tė hollė tė franēeskanit besimtar e njėkohėsit i ēliruar nga formalizmi fetar. Duke i rrėfyer aventurat e udhėtimit tė tij mė Amerikė mikut mė tė ngushtė At Justin Rrotės, At Gjergj Fishta pėrshkruan plot fantazi letrare udhėtimin e tij drejt Amerikės.

Kėto letra jo vetėm na hedhin shumė dritė pėr tė njohur thellė karakterin e poetit kombėtar e misionarit franēeskan, por edhe na njohin sesi ishte zhvilluar ekonomia dhe kultura e vendeve tė tjera para njė shekulli. Sidoqoftė nė gjithė letrėn e At Gjegj Fishtės dėrguar At Justin Rrotės na befason shpalosja e personalitetit tė tij nė mėnyrėn mė tė prekshme, mė tė dhimbshme dhe njerėzore.

Historitė e udhėtimeve tė Fishtės dhe trazimet qė i bėnin doganierėt, kur u sillte familjarėve aksesorė ose bizhuteri sepse gratė e familjes qė e porosisnin shpesh pėr dasma e fejesa, i tregojnė sot shkodranėt nė formėn e barsoletave, por nė kėtė letėr vėrtetohet edhe prej gojės sė At Gjergj Fishtės, i cili na rrėfen nga njė anė aventurėn plot rreziqe tė udhėtimit dhe nė anėn tjetėr gėzimet dhe kėnaqėsitė e jetės.

Kjo letėr tregon gjithēka ka ndodhur gjatė udhėtimit qė nga Shkodra drejt Nju Jorkut e Anasjelltas. Po e botojmė mė poshtė letrėn e qė daton 11 Mars 1922, Nju Jork.

LETRA

“Fort i dashtun Justin!

Mbas 12 ditė udhėtimi dhe mbasi nėpėr kujdes tė mis Aleksandėr, mujta me u shkapllue prej ēapojve tė policisė amerikane me 8 tė k.m. nė orės dy e gjysė mbasdite vuna kambėn n’Amerikė, nė Nju Jork edhe kam ra ndėr do fretėn italjanė.

Mundi i rrugės e rreziqet e kalueme:trazimet e ēuditshme e tė neveritshme tė doganave e tė policisė e sidomos mendimi se aq ujė edhe mue mė dan prej jush, kaq fort m pat ligėshtue moralisht nė tė nesėrmen-sidmos prej mallit tuej -mė kanė shkue lotėt rrėkajė, tue ndej vetun nė ket odė.

Por pėr fat tė bardhė ky mjerimi i shpirtit nuk mė ngjati shumė. Kah 11 sahati pasdite erdhi mis Aleksandra me mė marr, pėr me shkue me ngranė mjesditė bashkė me mis Uilliams. Nė kėtė rast ajo mė dorėzoi, a e din shka? Letrėn tande tė 7 Marsit, qė prej Londret m’a kish dėrgue mė adresė tė sajė. S’e ke besė, sesa fort u ngushėllova kur e pava e lexova atė letėr, sado qė ish tepėr e shkurtė. Tė famem nderės me gjithė zemėr, si dhe Provincinialit, pėr letrėn qė kishte kalue bashkė me t’anden. Ēuditem fort qė Vinēensi s’mi ka pėrgjegj njaj letre, q’i i kam pas shkrue prej Parisit.

Heshtimi i tij mundet me ēart shumė punė, e mue mė ka pasė qit nė njė kujdes tepėr tė madh. E dij se ka punė shum; port ė gjegjunit e tij mė asht lypun domosdo. Por ndoshta mė ka shkrue dhe ka hup letra rrugės.

Mė 24 tė Frorit, pra u nisa prej Londret nė Liverpul. Nė t’nesret hypa nė vapor “Ēameronia”. Na nė Shqypni s’kemi as kuptimin se shka asht njė translatik. Mendo qė ky vapor asht aq i lartė nė det sa me i mbrrijt kati i epėr mbi buzė tė pullazit tė kishės sonė Gjuhadol, e i gjatė sa prej “Rrugės sė madhe” deri nė teatrin tonė. Mbrendė pasandej, ashtė mė mirė se nė ēdo hotel tė Vienės. E pra, ky vapor nuk asht si gjysma e do vaporrėvet tjera, qi bajnė udhėtimin e Amerikės. Mė 6 mbadite u nismė prej Livepulit pėr nė Nju Jork. Via Queenstown e Halifax. Queenstown ėshtė nga fundi i Irlandės, e Ali fax ashėt nė Kanada (Nuova Scozia). Deti kje me nam deri kah mjesnata. Si duelm nė Knall tė Iralndės, filloi era e filluan tallazet me iu turr vaporrit, i cili, si njė kolos, pėrkundej mallnueshėm mbi to. Kah i ēate me njė forcė 16.50 milash nė sahat. Kah mjesdita mrrijtėm nė Queenstown, ku ndejmė nja tre sahat. Atėherė u nismė pėr nė Amerikė. Ishte e Diellė. Udhėtarė mbrendė 911, e detarė 294 (equipaggio). Era frynte pa da e tallazia vinte tuj u shtue, sa mė thellė qė ju fujsha Antlantikut.

Orėt e tmerrit nė anije. Sulmi nga dallgėt e Atlantikut

Nė kėtė letėr tė gjatė pėrshkruhet edhe njė fakt tjetėr. Anija ku udhėtonte At Gjegj Fishta ėshtė sulmuar nga dallgėt. Tmerri qė Ati i nderuar ka parė me sytė e tij, tashmė e ka humbur trajtėn tragjike. Ai ia pėrshkruan kėtė mikut tė tij At Justin Rrotės me njė humor tė bukur pėrqeshės sesi e pėrjetoi frikėn. Ai e komenton mė sė shumti me humor kėtė ngjarje kaq tė frikshme, ku me sytė e tij shihte prag-vdekjen.

“Mė 26 deti ardh tuj, u aj, dhe ashtu turbull gjithė natėn e ditėn e nesret. (Mė 28, kah mbasditja, deti u paque, e ashtu ndej fashė der nė nesret mjesditė. Ishte e mėrkurrė). Masditen prapė ia nis era, e deti u trėbue e gjithmoj se bani nata, me tė shti mnerėn (frikėn-red). T’ejten nade u shkref njė thellim i frigueshėm. Zoti na ruajt se shka kam pa me sy! Na nė Shqypni s’mund tė kemi as kuptimin e njė thellimit m’det. Njėherė qiella u vra e erdh u mbėrthye krejt me tė zeza, si plumi. Era trefishoi furiėn e vet aq, sa e pėrkuli vaporrin m’njanėn brijė, e atėhere deti u aj (u fry-red) e u dyndėn tallazet. Zoti na rujtė!. Me tė shti mnerren, me i pa me syė. Tallaz pėr ne nė Shqypni asht njė fjalė, por m’Atlantik asht nji mal, nji mal, po si Kreshta, Mali i Rencit, Taraboshit, etj…

Prite Zot rrezikun se shka kam pa atė ditė. Ene mė pėrqethet shtati sa herė mė bjen ndėrmend ajo duhiė. ….(shkurtohen disa hollėsira mė tej-red). Kriste vaporri, krisnin makinat, rrapllojshin gota, shishe, ėinija, karrige, tavolina, a thua se po ishte daulla e Frano Ndojės tuj na pėrcjell nė vorr…Prej friget paė hi krejt nė vedi e vogėlue e ba sa grushti i dorės. Kah mė ishte shkurtue qafa e mė bahej se kolarini po ma za frymėn krejt, e mbajshe sytė kokėrrdhoe ashtu pėr hajriė, pa i ndal nė kurrnjė pikė tė ngultė, veē kanjiherė m’u vidhisshin pėr me kqyrė pėr njė ēast tė vetėm e tėrhtyer tallazet, qė vlojshin, zijshin pėrreth vaporrit. Nuk lashēė as shejt, as shejtneshė pa mėrzitė atė ditė; veēse kusht nuk bana asnjė, e jo s’e s’isha nė terrezie edhe njėqind pėr nji herė, pop se pėr sherr nuk mė hiqej mendsh puna e atij ulqinakut, qi tuj u pasė gjet edhe ai nė hall, t’em, i paska pasė kushtue Shėnkollit njė qiri 20 okėsh.
–Si more 20 okėsh i thotė njė shoq i veti.

–Hajt ti, -i pėrgjegjet aj, -tė pėshtojė njėherė prej kėtij rreziku se mbasandaj sheh puna punėn.

Kjo punė e atij ulqinakut mė siellej nėpėr mend sa herė ishem nė kuditė me ba nodnjė kusht me gjithė atė hall. Mė vinte me qesh prej vetvedit. Por mbas dy sahatesh tue pa se spo nodhte gja e se Inglizt rrijshin tue piė birrė e Wisky e tuj lujt letrash, megjithat qė ishin zbeh nė fytyrė si flaka e qiririt, mė erdh zemra e shkova nė kabinė e fillova me lexue… Molierin. Mbasditen u paqtue deti, por nė mbramje u tėrbue mė fort se paradite. Atėherė fillova prapė me drashtė. A e di pse? Se njė kamarier qė flitte italisht mė tha se njė vapor norvegjez ishte mbytė nė nadjet shi n’atė vend, ku na pat zėnė dallka ne”.

RREFIMI I FISHTES: SI U SHKRUAN VARGJET E LAHUTES

Nė vijimin e letrės sė Fishtės dėrguar At Justin Rrotės del edhe emri i njė gruaje tė panjohur, por mike e Fishtės. Ajo quhet Miss Alesandėr. Duket se Fishta ka njė marrėdhėnie tė fortė tė njė miqėsie tė vjetėr, sepse nė letrat dėrguar mikut tė tij, Miss Aleksandėr ėshtė njė emėr shumė familjar pėr tė dy. Pas makthit qė pėrjetoi Fishta me dallgėt nė det, pėrmbysjen e anijes nė brinjė dhe lajmit qė morėn pėr mbytjen e njė anijeje norvegjeze nė atė ditė e nė atė vend, tė cilat At Gjergj Fishta ia rrėfen me hollėsi At Justin Rrotės, ai mbėrrin mė nė fund nė Nju Jork. Atje e pret mikesha e tij Miss Aleksandėr tė cilėn e pėrmend gjthandej nė letrėn e tij. Pastaj tregon pėr argėtimet, muzikėn, ushqimin dhe pijet nė anije. Por Fishta kėrkonte pak qetėsi dhe falė respektit atij i dhanė njė kabinė mė tė mirė, nė tė cilėn u shkrua edhe njė nga episodet mė tė bukura tė lahutės “Dervish Pasha”. Ja si i shkruan Ata Gjergj Fishta mikut tė Tij At Simon Rrotės:

“Nė lyma tė Nju Jorkut mė kishte dalė pėrpara Miss Aleksandėr, e cila nėpėr miqtė tė vet ia mbrriti me ba kapidanin me mė thirr ndėr 400 e ma udhėtarė tė dy klasėve, edhe me mė qit prej vaporrit e prej diganet njgjit pas qytesvet amerikanaj. A e din si mė thirrshin inglizt nė mes tė udhėtarėve? “Mister Feshta, Mister Pi! Xha Fajshta!”
Mbasi u vrand moti, nė vaporre kam kalue kohėn me nam. Vaporri ishte pėr bukurij, me oda e me rrugina krejet si njė kuvendi joni. Salonat, kabinat ishin pėr bukuri e e me gjithė konfort qė mund tė kenė hotelat ma tė mirė. Masandje inglizt janė bujarė fort kah ushqimi. Nė nadjet nė silla nė mjesditė e nė darkė njeri mund me zgjedh ēfarėdo e sa herė donte. Pėr gjithė hae kishte nga dhjetė pjatancė pėr gjithfarė pemėsh pėr rrush, pjeshka, dardha.

E mbasi pej Zotit deti s’ma ka za kurrė edhe nė dallgat mė tė rėnda t’kam hangėr qė ē’ke me tė. Pije nuk kish nė sofėr veē nalt nė “bar” tė vaporit. Po unė gjithė rrugės s’kam pi asnjė got se drojshe se ēars zgrofin. Nė vapor kishte koncerte, luhej ballo e kishte orkestėr gati pėrditė. Tė dielėn dha urdhėn kapidani me u ba ail servizio il divino (servisje verės-red) si pėr katolik, si pėr protestaj; pse do ta dijsh si inglizat si amerikanėt janė njerz fejets, e pėr me tė ma forcue mė tepėr kėtė ket fjalė due me tė kallzue njė punė.

Nė vapor nė tė dytė klasi ishte vetėm njė prift protestant me tė shoqen e vetėm unė meshtarė katolik. Prifti protestant ishte tepėr i hallakatur, flitte tepėr, pinte lotte, si ēdo tjetėr shekuallar. Unė domosdo rrijsha urtė, as pijshe, as lojshe, as s’u hallakatshe ashu pa njerėzi; po rrijsha nė kabinė tuj kėndue a tuj shkrue e tuj thanė uficensi nescis orare vad ad mare-tė gjithė mė nderojshin sado qė unė isha katolik e nuk dijsha inglizēe. Tė gjithė ma dijshin emnin Mister Fishta..e tue pa il maestro di caza, se unė nė kabinė tuj kenė se ishim katėr vetė mbrendė –nuk mund me e pasė qetėsinė e nevojshme mė lėshoi njė zyrė fort tė mirė tė vaporrit, ku unė mujshe me punue nė vapor. Kam mbarue njė kangė tė Lahutės “Dervish Pasha”, qė ka ma se 400 vjersha. Kujtoj se mė ka dalė mjaft e interesatshme. Atje nė vapor kam fillue tjatėr kang “Lugati”, e cila kujtoj se mė ka dalė prej pikėpamje estetike –ndėr ma tė mirat e Lahutės. Se kėshtu nuk mė mbet tjetėr veēse njė kėngė pėr ta kryer Lahutėn. Por kėtu nė Amerikė pėrnjėherė nuk kam mujt me e shkrue. Pse kam me pasė ndoshta shuėm punė, mos aspak. Ku thonė se ka dardha shumė, shporta do marr e vogėl, ka thanė i moēmi.

En s’mund tė thomė gjė pozitivisht. Si tė orientohem pak mė mirė kam e i shkrue. P.Palit, gjithė si asht puna, puna tash pėr tash asht se unė jam keq mė kamb tė errėmakėt. Kur e bien shi hijeku fort keq me ec se m’dhemb nė palcė. Mė ka fillue ne Londėr. Ka me kenė punė fort e intresantshme nė u kthefsha nė Shqypnie skėpt me njanėn kambė.
Kėtu nė Nju jork kam nie tu i ra Violinit Arturin Kreiser, prej Vjenet, s’do mend mė i madhi violinist i Botės. Kujtoj se i binte nja tetė herė mė mirė se ai frati i Planit nė vjetin 1918. Ta kishe Ndie. Por kurrkund s’kam ndie muzikė mė tė mirė kishtare se se nė Kishė tė Jezuitėve nė Umblendon, nget Londret! Punė e madhe!

N’e pashė P.Genovizin kund, m’ju fal me shėndet prej anės s’eme. M’i thuje se mė ka marė malli fort pėr tė.

E Ambrozin si e kam? Gajret he gozhdė, se me uzdajė tė Zotit e jona se e jona.

Ma merr n’grykė prej anės s’eme.

M’ju fal me shndet tė gjithė fretėrve me emėn. Kėshtu edhe tė gjithė mėsuesvet. Falė i kjofshim Zotit qė Klemendi e Zerafini qenkam kthye prej Shqypnie. U falem tė dyvet.

Falė me shėndet dhe shpijės sate me gjithė zemėr. N’i pashė gjindjen e u thuaji ndonjė fjalė tė mirė pėr mue.

Po tė marr nė gryk e jes.

Gjithė i yti
P.G.Fishta”

Vargjet e shkruara nė mes Atlantikut

Tė dielėn dha urdhėn kapidani me u ba ail servizio il divino (servisje verės-red) si pėr katolik, si pėr protestaj; pse do ta dijsh si inglizat si amerikanėt janė njerz fejets, e pėr me tė ma forcue mė tepėr kėtė ket fjalė due me tė kallzue njė punė. Nė vapor nė tė dytė klasi ishte vetėm njė prift protestant me tė shoqen e vetėm unė meshtarė katolik. Prifti protestant ishte tepėr i hallakatur, flitte tepėr, pinte lotte, si ēdo tjetėr shekuallar. Unė domosdo rrijsha urtė, as pijshe, as lojshe, as s’u hallakatshe ashu pa njerėzi; po rrijsha nė kabinė tuj kėndue a tuj shkrue e tuj thanė uficensi nescis orare vad ad mare-tė gjithė mė nderojshin sado qė unė isha katolik e nuk dijsha inglizēe. Tė gjithė ma dijshin emnin Mister Fishta..e tue pa il maestro di caza, se unė nė kabinė tuj kenė se ishim katėr vetė mbrendė –nuk mund me e pasė qetėsinė e nevojshme mė lėshoi njė zyrė fort tė mirė tė vaporrit, ku unė mujshe me punue nė vapor. Kam mbarue njė kangė tė Lahutės “Dervish Pasha”, qė ka ma se 400 vjersha. Kujtoj se mė ka dalė mjaft e interesatshme. Atje nė vapor kam fillue tjatėr kang “Lugati”, e cila kujtoj se mė ka dalė prej pikėpamje estetike –ndėr ma tė mirat e Lahutės.
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-01-13, 10:48   #27
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: GJERGJ FISHTA

fjala e gjergjit fjale tagane-
autori xhelal ferizi
fjale te vjetra iliriane
rrenje te forta gjuhe magjike
nga lashtesia ilirike
por si arma ajo kreshnike
me je hue ne bjeshke alpike

ku rrijne majat aq vigane
me ata lisa maja e stane
ua rrxoj fjalen krejt krajlisė
fjala e fmashme e shqipnise

bukurine qe e ka malsore
por si ylberat ne bregore

qe kan lidhe kah hjeshi
kur shpalose jan ne diell e shi

ashtu fjala e gjergjit tonė
edhe sot kah do jehon

si nder kombe e nder fe
dridhe sa globe gure e dhe
autori xhelal ferizi kushtuar vargje bukurise se fjales se gjer gj fishtes
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-02-13, 17:26   #28
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: GJERGJ FISHTA

I gjithe populli shqiptar kudo qe ndodhet neper bote dhe ne atdhe -ky popull antik dhe i qendrueshem neper shum lufta heroike -
luftoj per liri e dinjitet -per barazi e jete civile te drejte me kombe ne bote me deshiren me te madhe per miqsi e paqe e fqinjesi te mire dhe per jete te mire me dashuri vllazrore me popuj te shkoj siq thoshte i madhi naim frasheri -por tradhtia dhe armiqt e paten me te pa bese me dredhi e mizori ndaj shqiptarve -

shqiptarėt nuk luftuan per te sjellur ne pushtet tradhetaret pushtuesit dhunuesit kanibalet barbaret
-
shqiptaret nuk luftuan per tu poshtruar torturuar
sabotuar
per tu zvarritur neperkembur varfruar mjeruar -mashtruar shkatrruar dhe perqare
me klane fe e grupe e poshtersi -
me u ble njerz nga agjenturat e huaja ne sherbime te kasapve aventruier-
djallezi emallkuar dinake e qendrave agjentureske teper te pa mshirshme e sadiste
e
qe rrijn e ku do gatii mshehur prapa maskave nderkombtare
me thika ne per bote gjithmone gati rrijne
per te kasapite e shkurtue krena te shqiptarve -
e per te kpute ushkure femrash me dhunime e poshtrime -

shqiptaret e pergjakur ne liri e te stervuajtur nuk luftuan qe te sjllein korrupsionist krahinarist bajraktar e familjarizme proffiter e te privilegjuar sabotues lahpera ne pushtet e dhe kriminelet vjedhes ordiner te kombit tij.
Po kjo qe po shkruaj po ndodhe dhe eshte shume e vertete
se tradhtia po ben kerdi e sabotimi
dhe partite klanore zvarranike qe jan kryekput ne sherbim te huajve
dhe keto jan dhe me fakte konkrete te argumentuara

. Nje qeveri qe eshte kriminale korruptive zvaritse sabotuse qe po na varfron
po na shkele po na anashkalon komplet potencialin shqiptar -
dhe nuk i perfill keshillat e vrejtjet qortimet e bashkombasve qe po shkruajne
neper qdo faqe e ku do per sjelljet e tyre te pa pranueshme
e ata vazhdojne me mendjemadhsi fodullizem feudalizem per te injoruar dhe shkele te drejtat e bahskombasve -per te zvogluar numrin eshqiptarve per te ndaluar votimet ne atdhe te mergimtarve -
ata ,ka frike nga populli shqiptar. Sepse jan sabotator dhe i kan borgj kombit shqiptar per shum mekate e dredhi
qe i kan bere ketij populli
- sa me shume krime dhe tradheti te bejne kriminelet , aq me shume shtojn rojet e tyre neveritse
dhe cdo dite dhe me shume shtojne armatimin mbrojtes dhe sigurine e tyre klanore
. Por ata nuk u shkon ndermen.mende ..de ,se sa me shume te shtojne klanet e dredhite
e rojet e sigurise tyre neveritse
,aq me shume urrehen nga populli dhe vendosen para rrezikut nga populli i tyre. Sepse ekan tepruar e tejkaluar qdo kufi tasho populli shqipetar o ju tradhetar sabotues kriminel
dhe kriminel vrases element pro grek e ju te tjere janullatodsa e bollano
e degjenerik tjere qe buken e tokes shqiptare e hani e punen e armikut e beni edhe ju ata ne kosove qe po shkelni aq pa mshirshem mbi patriotet e deshmuar shqiptar

koha kur ua kemi thene me fjale te gjitha po kalon -
dhe po vijne kohe tjera kur nuk do te shtyhet ma keshtu

ju ju ,ka paguar dikush rrogetar per keto veprime sabotues e
dhe jeni klane ku do e rrjeta por edhe ne qeveerine e ku do po sabotoni -
me parat te shqiptarve, pagujet greku serbi etj
nje shtetas grek apo serb armik i betuar i shqiptarve paguhet nga paraja shqiptare
dhe mundi e djersa e kombit tone edhe atyre mbrenda por edhe pjeses s e merguar-mjaft ma poshtrime ndaj bashkombasve mjaft ma gjak lot padrejtesi mjaft ma shkleje perbuzje varfri mohime hundperpjete fodullizem feudalizem dhe shkelje me te dy kembet mbi demokracine -mjaft ma stalinizem vampirizem fashizem sundim pashallek orgji sulltanat porstitucion
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-12-19, 13:06   #29
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Aw: Gjergj fishta

Si Gjergj Fishta I MADH GJENIU I BUKURIS S E FJALES
MAHHDESHTOR I TE GJITHA MADHESHTIVE SA I PERKET MADHESTISE
SE FJALES TALENT AQ I MADH I FJALES
' nuk lindė nana shqiptar prmbi dhe; SI MJESHTER MAHNITES mjeshter i fjales
dhe VEQANERISHT I BUKURIS MAHNITSE TE FJALES

aRTIST I MADH I FJALES talentit i pa krahsueshem i fjales
intepret i rrallė i fjales artistike ne menyr aq magjepsese

Europa dhe bota e cilsoj si bilbil e mjeshter brilant i artit t e fjales ,

por nuk i a dha qmimin nobel ,
Europa e mjere antishqiptare ishte ky diskriminim gabim i pa falshem veprim antishqiptar
gabim bastard ky gabim ky i shekullor
i pa flashem ky gabim ne shekuj t e shekujve

Gjeniu i bukuris artit hjeshis se fjales i madhi Gjergj Fishta
intelegjent i veqant me bukurin e fjales fishta ia kalon homerit ,

Bukuria stilistika hjehsia famoze e fjales logjika dhe renditja e fjales
dhe vedosja e fjales ku do ne madheshtine e veqant me artin magjik te saj
me nji kuptim aq mahnits, me nje stil jashtzakonisht mjeshtror
me nji lartsi fuqije qe qe motivon emocionon madheshton gjithqka fisnikron
shpirterisht , Fjala ku do del mahni magjepsje heroine legjende shprtese fisnikkeri burreri art vlere me nji shprehje aq qiellore, te pa a rritshme ,
dhe aq te lartsueme,

I madhi Gjergj fisha
fishta nderoj dhe lartsoj kombin shqiptar deri ne peidestal,

lartesoj vlerat tona, kombin trim shqiptar fisnik heroik luftarak qednrestar trim bujar te drejte shpirte sakrifice heroizmi bujarie qendrese bese burrerie

dhe paraqiti aq artistikisht realitetin e malsorit e shqiptarit

si asnje talent tjeter i kesaj bote bsolut i pa konkurence
paraqiti dhe qenjen shqiptare, specifikat ashtu sikur nji artist i i pa konkurenc
qe paraqet pikturen gjeniale dhe qe njeriut i duket qe me at piktur flet si nji diqka e gjallė


dhe aq shpirterore si diqka e vlerave te veqanta ,vyrtyte si diqka legjendare heroike ashtu i madhi gjergj fishta, ne secilen fjalė aq bukur e intepretonte orgjinalen
ta sjel shqiptarin thue s e je aty afer aty ne betej,

dhe thue s e me te gjitha vyrtytet dhe perberjen e shqiptarit flet dhe lartsohesh s e bashku me qehre dhe me vetit vyrtyttet psikologjin strukturen vleren tiparet ,

aq shum i origjinalizon, paraqet ofron shpirtezon sa qe nuk ka mjeshtrie fjales q e kaq bukur gdhend fjalen aq te persosur e aq burrnore ,
dhe paraqitjen te gjitha ato qe ngjajn, dhe ndodhin si ne beteja si ne sjelljet ma te thjeshta tamam si kur me qen ne mesin e malsorve,
por edhe praqitjet tjera, zbulojn nji mal me shpirt veqori vyrtyte hjeshi e qendresas ngjarje heroike trimeri fisnikeri bujari tradit ku ne at mal thues e jan duke vlue sa e sa tipare ,

dukuri perberje adetesh shpirta qehre shqiptare vlera paraqitje zakone dhe origjinalitete ,

flak e pa shuar betejash t rimeri te pa numerta
, thue se te gjitha te gjalla jan dhe shihen,
veprojn para lexuesitt e bejn te hysh ne nji parafytyrim,
thue s e sheh diqka aq afer sa qe mendon se u perfshive ne menyr shpirtrore,
me t e gjitha aq shum artisitikisht pervetsoon dhe paraqet shqiptarizmen ,

heroizmen qendresen dhe ngjarjet,

Me i madhi i madhi artist dhje mejshtter poet kombtar at gjergj fishta .


At gjergj fishta pa dyshim esht ma i madhi ne eeurop e ndoshta ne botė per kah mjeshtria efjales dhe arti secila fjal e tij esht nji fuqi perveq s eka fuqi ka art teshprehur duhi tur fuisnikri brum burrnor dhe motiv mbrehtesi joshje e gjithqka artistike qdo element edhe a i vogli ku perbehet fajala
grimcatesaj te shtyjn drejt fuqis dhe te rembejn ne art ne mahni pikrisht ketu qendron madheshtorja e at

GJERGJ FISHTES I CILI PA KRAHASUESHEM ME MADHESHTIN E FJALES EHST PANTEONI
dhe i pa arritshmi homer botror,

Europa cinike antishqiptare pse europa nuk ia dha qmimin nobel
Gjergj fushtes sepse ne menyr rraciale europa i gjelozon shqiptaret
Europa esht proruse pro slaviane i don rracat slave
esht anti shqiptare ne forme rrace dhe esht rraciste
esht vetem per shkka te gjelozis raciale tradicvonale kunder shqiptarve

Europa antishqiptare e shitur te rraca panslave
nuk e don zotsin e shqiptarve, nuke ka dasht kurre ne asnje aspekt ,
Europa i ka dasht shqiptart te neperkembur te rorbruar te poshtruar
se ka dasht kurr as perparimin as progresin e shqiptarve as krenarin as stabilitetin as famen as progresin eshqiptarve per veq shuarjen coptimin
, Europa europa pau talentin vital te ksaj rrace me vyrtyte rrace vitale dhe ashtu si turqit romaket greket gdhe gjelozia e tyre shekullore urtrejtse e shtypi pa meshir edhe sot
rracen shqiptare ,
vepron po keshtu si antishqiptare edhe ne keto kohra
esht e e pabesueshme kjo urrejtje ne keto kohra moderne por por e verttet

europa ka shum borgje e mekate ndaj shqiptarve por ne shpirti t e europes akoma
“rrijn te fshehura qellime antishqiptare, proruse
te cilat synojn prapambeturin shqiptare
shkatrrimin coptimin e tokes shqiptare e te shqiptarit ,

Europa esht deri ne qelizen e fundit dinake antishqiptare dhe sekretet i ruan per shkatrrimin e shqiptarve ,
europa nuk ja don perparim,in as famen shqiptarve
kjo u vertteua gjat shekujve te historis fashiste te eurioes rraciste fashiste
proruse

prandaj qdo qmim apo zotesi te shqiptarve,
ajo e msheh ,

Artisti i pa krahasueshem i fjales gjergj fishta,
jo vetem qe meritoj qmimin nobel ,

por artist i till i fjales nuk mud te lind ma ne europ ,

ndoshta a sn e botė ,

Fashizmi tradicional i europes nga europa kan lind e dx lufta botrore

Qmimin nobel qe europa ia dha qmimin nen terezes shqiptare asaj ja dha bota dhe puna e saj botzrtore teper e famshme por ketu ka nje politike tjeter q e nuk ka te bej me vlerat naconale por me fe , fe te cilen europa donte ta afirmonte per vete si fe e saj
por kjo ishte nji politik tjeter, ishte politike fetare jo kombtare

qellimi i eruopes ishte q e te ngriste fene e vet te
ishte q ete ngrias fen e r vet katolike,krishterizmin


dhe nuk kihte aspak asgje kombtare te bej ktu,

europa donte tengriste prestigjin e fes s e vet ktu ,

ndersa te gjergj fishta qeshtja qendronte diku tjeter ,

Ketu ishin ne pyetje te gjitha tiparet vlerat kombtare shqiptare
qe europa i urrene ne fakt dhe don shkelje te nje kombi
dhe nuk pranon vyrtyte shqiptare as vlera nga nji komb i vogel

por antik heroik ,

Europa ka lartsue falcifikime te helenve dhe historine e tyre oushtuese me shum rrena e intriga
dhe ka mshefe fakte e vlera te pelasgve ilirve

Euri opa nuk e donte nje mjeshter aq te madh qe te mbetet ne piedestal
nji lahutar te till te fjales mjeshte r artist i pa asaritshem i fjales
talentit
sepse gjithqka lidhje me vleren e kombit tone qe ata duhej ti jepnin si merite

kombtarisht ,

qe paraqiste kombin madheshtor shqiptar

Europa proruse e pa drejte
europa nuk donte nji gja te till,
nuk mund te pajtohej me asnje merite te shqiptarve

per shkka te percaktimit rracial
urrejts ndaj shqiptarve ,

TrADICIONALISHT europa si etni dhe si rracc esht proruse
dhe ndaj nesh nuk do te ishte e gzueme nes e ne do t e kishim liri atdhe e vlera

ose vend te lart ne europ ,

esht kjo nji bindje qorre e europes me shekuj

semundje e saj paragjykuese ndaj shqiptarve ,

per ket shkkak iśa la duart e lira sllaveve q ete shkatrroj dhe te shnderoj e te shnjerzoj etnin ė tonė shqiptare ,
duke leshuar mbi ne bishat e stepave hordhite barbare kanibalo shkie qetnik vrases mizor
per te perflliqur ne forma te dhunshme rracen iliriane


etninė tonė,

nji dhunti madheshtore sidomos malsort qe kan pamje kereshnike e grat sy zanash
rraca yne fisnike mud te ishte nji rac puntore dhe ebukur me zotei e talent prandaj qarqet rraciste nuk duanq ekjo rac te ket suksese gjithmon narijn gati per te na poshtruarpor jo per te na ndihmuar..

pOR At Gjergj fishta mbete mjeshtri ma i madh i fjales se te gjitha kohrave ne bot deri me sot
askush nuk ia ka gjet fuqin fjales, dhe qelsin si at gjergj fishta

magjik dhe as qe do t e ket nji nejri tjeter ket mundesi kaq mahnitse,

si ai gjergj fishta, ehst nj unikat i fjales talent i gjetjes s e fjales ne vendet e rreshtimeve te nje vargu fuqi eveqant shpirtrore arti i pa papare
ku fuqia shtyn aq fort emocionet sa qe te duket vetja shendrrohesh ne nje veqanti
heroizmi e qe shtyn kodrat trimeria e arti bukuria e fjales madheshtia
e veqanta magjepsja fjala e at gjergj fishtes ,

Fjala e at gjergj fushtes esht ne secilin varg esht fenomen mbi fenomene,

qe shtyn nxitjet e veqanta shpirterore ,
dhe qon peshe me mija a e mocione pernjiher
te cilat te krijojn vrull te quditshem , emocion ideal mottiv
atdhedashuri bese qendrese vyrtyt


Europa CINIKE esht e vetdiJshme e per ket vigan,

te pa perseritshem por qmimin nobel nuk do te ja jap asnjiher kti homeri shqiptar ,


sepse nuk e don krenarin tonė as nivelin vlerat tona jo
nuk e ka dasht asnjiher dhe nhuk mun ndet europa ta duroj krenarin tonė ajo don nenshtriminton dhe qe ne t jemi vetem lypsar
dhe te koritun te poshtruar te neperkembur
te varfer te mjere prandaj nuk na ofron kurr forma tjera te ngritjes
perveq neperkembje se dinjitetit sabotimeve

Europa thot te jetosh po por i neperkembur
kjo esht ndjenja e europes per shqiptarin fud e krye rraciste

per ne na duan te ndar te vegjel te varfer

I madhi gjergj fiishta
perveq se esht artist vertet i vertet i fjales
q enuk ka shok as krahasim ehst edhepatriot
i adh qe aq fuqishem krahas fjales ngrit vleratepatriotizmit kombtarizmit fisnikris dashuris nga“daj kombit dhekrenarin fisnkirin qdo gja shqiptare gjergj fishta engrit aq lart sa q ete ben te ndjehesh krenar q e je shqiptar edhe sikur te jesh grui ai te benprej mishi e gjaku q ete nxehesh ne atdhedashuri ene shqiptarizem por edhete shtyn drejt fisnikris perveq se mjeshter i vargjeve dhe parqitjes ai esht edheedukator shtytts i fisnikrimit qka ja jep vleren ne majat me te larat nepiedestale
jo vetem kombtare por per kah perberjet fisnike dhe shtytjet tjera frmzuse edhe ne bot esht i pa krahasueushem si intepret i fjales si artist q evlerat aq shum i lartsion siaskush tjeter kush tjeter mund te prezentoj fjalen me kaq shtyje fyrmzuese artistike si at gjergj fishta

vlersim i shkruar nga xhelal ferizi nga mitrovica
xhelal ferizi autor i shum vargjeve shqiptare nji vlrsim per at gjerjg fishten

xhelal ferizi jeton jasht koosve jasht atdheut q eafro 30 vjet shkruan vargje shqiptare poezi e lirika
lirik


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 08:46.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.