Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Tė ndryshme > Sporti
Emri
Fjalėkalimi
Sporti Futbolli, Formula1, Basketboll, Tenis ....Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 01-03-07, 14:23   #1
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim Lajme Sport

Te dashur miq,

Ketu do informoheni per lajmet nga Sporti, si ai kombetare apo nderkombetar.

albanian expert

ps. pasurojeni edhe ju kete teme!


Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 01-03-07, 14:25   #2
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Lamtumirė Arben Minga!

Ish-futbollisti i Kombėtares ndėrroi jetė pas njė sėmundjeje tė pashėrueshme nė Kanada

Futbolli vajton Arben Mingėn! Ish-futbollisti i mirėnjohur i Kombėtares shqiptare dhe i FK Tiranės ėshtė ndarė nga jeta nė moshėn 48-vjeēare. Tragjedia ka ndodhur nė Kanada, shtetin ku prej thuajse 7 vjetėsh jetonte me familjen e tij (bashkėshorten dhe 2 djemtė). Rreth orės 05:00 tė mėngjesit (me orėn tonė) tė ditės sė mėrkurė, Minga, njė prej futbollistėve mė tė spikatur tė tė gjitha kohėrave nė Shqipėri ka mbyllur pėrgjithmonė sytė. Shkak ėshtė bėrė sėmundja e pashėrueshme nė pankreas, e cila ishte pėrkeqėsuar sė tepėrmi nė kėto ditėt e fundit. Ish-sulmuesi vuante prej vitesh nga ky problem, tė cilin ėshtė munduar ta kurojė, ose tė paktėn ta parandalonte disi gjatė qėndrimit nė Amerikėn Veriore.

Tė gjithė vajtojnė! Emri dhe fama e tij i ka paraprirė jo vetėm pėr kualitetin e treguar nė fushėn e lojės, por edhe pėr njeriun qė ka ditur tė jetė nė jetėn e pėrditshme. Shokėt e skuadrės, qoftė kėta ish-lojtarė tė Tiranės, apo tė Kombėtares janė ndalur pėr njė moment tė rikujtojnė veprat e tij: fantastik nė fushėn e lojės, edhe pse ishte njė sulmues me staturė tė madhe, shpesh dukej sikur bėnte magji me topin, por mbi tė gjitha kishte njė gjuajtje, tė cilėn ēdo portier e kishte frikė. E paevitueshme ka qenė edhe tronditja mes tifozėve, ose dhe atyre njerėzve qė pėr futbollin kanė dėgjuar fare pak. Ishte vetėm 48 vjeē... jeta ėshtė treguar e ashpėr me tė! Megjithatė, nė kėtė periudhė kohe tė shkurtėr, tė pamjaftueshme pėr ta jetuar jetėn ashtu si duhet, Minga ka ditur tė bėhet i madh nė sytė e tė gjithėve. Pėr kėtė arsye tė gjithė vajtojmė njė legjendė dhe me dhimbje i themi: Lamtumirė kampion!

Arben Minga ka qenė nga njė futbollistėt mė tė spikatur tė Tiranės nė vitet ‘80, ku ka arritur tė shpallet 6 herė kampion me kėtė skuadėr (sezoni 1981-‘82, ‘84-‘85, ‘87-‘88, ‘88-‘89, ‘94-‘95 dhe ‘95-‘96). Po me kėtė klub, ai ka fituar edhe 4 herė Kupėn e Shqipėrisė (1983, 1984, 1986 dhe 1994) si edhe Superkupėn nė vitin 1995. Arritja e tij mė e madhe personale ka qenė shpallja si golashėnuesi mė i mirė i kampionatit shqiptar nė sezonin 1984/85 sė bashku me lojtarin e Vllaznisė, Vaslli Fakja, me 13 gola tė shėnuar. Tė paharrueshėm golat e tij nė Ligėn e Kampioneve, ose si quhej nė vitet ‘80 Kupa e Klubeve Kampionė. Nė edicionin 1982/83 tė kėtij kompeticioni, Minga ka realizuar rrjetėn deēizive nė ndeshjen e kthimit tė 1/16 tė finaleve kundėr skuadrės sė Irlandės sė Veriut, Linfield Belfast e pėrfunduar nė shifrat 2-1. Nė takimin e mėparshėm nė Shqipėri, Tirana (17 Nėntori) kishte fituar 1-0 me gol tė Agustin Kolės dhe ka fituar tė drejtėn pėr tė kaluar nė turin tjetėr pas golit nė fushėn kundėrshtare. Gjithsesi, aventura e bardhebluve ka pėrfunduar kėtu, pasi skuadra nuk ėshtė paraqitur pėr ndeshjet e 1/8 tė finaleve kundėr Dinamos sė Kievit. Minga ka lėnė gjurmė edhe nė njė tjetėr sfidė tė madhe nė Kupėn e Klubeve Kampione, nė sezonin 1989/‘90, kur nė 1/8 e finaleve ka shėnuar golin e vetėm tė 17 nėntorit nė humbjen 2-1 me Bajernin e Mynihut nė stadiumin "Olimpiastadion". Ndėrkohė qė, nė ndeshjen e kthimit bardheblutė janė mundur 0-3 nė shtėpi nga gjigantėt gjermanė.

Minga ka dhėnė njė kontribut shumė tė vlefshėm edhe pėr Kombėtaren, ku ka luajtur nga viti 1980 deri mė 1989-ėn. Ai ka regjistruar 28 paraqitje, ku disa herė ka mbajtur edhe shiritin e kapitenit dhe ka realizuar 2 gola. Padyshim qė rrjeta mė e bukur ka qenė ajo nė fitoren 2-0 me Belgjikėn nė "Qemal Stafa", tė vlefshme pėr eliminatoret e Botėrorit 1986.

Jo mė kot, Minga ėshtė cilėsuar si njė nga "lojtarėt yje" nė klubin FK Tirana, qė prej krijimit tė tij nė vitin 1920. Emri i tij do tė qėndrojė pėrjetė nė krah tė legjendave tė sė kaluarės tė skuadrės bardheblu, Adem Karapici, Selman Stėrmasi, Riza Lushta, Naim Kryeziu, Sllave Llambi, Skėnder Halili, sa pėr tė kujtuar disa dhe mes atyre qė do tė vijnė nė vitet nė vazhdim. Ndėrkohė qė nė kėngėn-himn tė klubit nė vitet ‘80 citohen kėto vargje: "Minuta e dytė, stadiumi pse heshti gjuan Arben Minga

tunet Bukureshti. Topin e ka Baēi bukur e kroson gjuan me kokė Kola ene gol shėnon. Kush po lco kto predha, kush po i bo kto xhibla, osht lojtari jon pesmdhetkatshi Minga".


Kombėtarja

Minga ka luajtur 28 ndeshje me fanellėn e pėrfaqėsueses, duke shėnuar edhe dy gola, ku mė i famshmi ėshtė ai nė fitoren 2-0 pėrballė Belgjikės nė eliminatoret e Botėrorit 1986


1984/85

Arben Minga ėshtė shpallur edhe njė herė golashėnuesi mė i mirė i kampionatit shqiptar nė sezonin 1984/85, me 13 gola, duke e ndarė kėtė ēmim me lojtarin e Vllaznisė, Vaslli FakjaShqipėria 1984

Shqipėri - Belgjikė 2-0 (eliminatore Botėrori ‘86)

Nga e majta: Agustin Kola, Arben Minga, Skėnder Hodja, Shkėlqim Muēa, Ferid Ragami, Adnan Ocelli, Sulejman Demollari, Hysen Zmijani, Mirel Josa, Perlat Musta, Muhedin Targaj
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-03-07, 14:27   #3
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

02.02.2007

Abazi vs. Guerrero - IBF Championship 23.02.2007

Siē ju lajmėruam edhe mė parė, Shqiptari i ringut Shpend Abazi lufton pėr titullin e botės IBF nė peshėn "Featherweight" Tani mund t“ju publikojmė datėn e caktuar dhe vėndin pėr kėtė luftė: 23.02.2007 nė palestrėn FALCONER CENTRET nė Kopenhagen, Danimarkė.I lusim tė gjithė bashkatėdhetaret qė ta perkrahin Shpendin nė kėtė natė madheshtore pėr kombin tonė, ti hedhin flamujt kuq e zi nė palestrėn sportive tė Kopenhages.
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-03-07, 14:28   #4
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

02.02.2007

Altin Lala, goli e bėn protagonist

"Dua tė thyej rekordin e drejtorit sportiv. Edhe ai ka shėnuar njė herė nė Bundesligė"

Ndeshja me Hertėn e Berlinit ka qenė historike pėr Altin Lalėn, i cili ka shėnuar golin e tij tė parė nė Bundesligė,duke qenė protagonistė nė fitoren e thellė 5-0 tė Hanoverit. Mesfushori
shqiptar ka qenė nė qiellin e shtatė pa pėrfundimit tė ndeshjes,
ndėrsa ka marrė pėrgėzimet jo vetėm tė drejtuesve tė klubit, por
edhe tė tifozerisė qė ka thirrur nė kor emrin e tij. Trajneri Heking kishte vendosur qė ta aktivizonte si titullar
pėr tė dytėn ndeshje radhazi futbollistin kuqezi, i cili nuk ka zhgėnjyer,duke ndihmuar skuadrėn pėr arritjen e kėtij rezultati mjaft tė mirė, qė e largon nga fundi i tabelės
duke e ngjitur Hanoverin nė pozita mė tė sigurta. Nė pėrfundimin e ndeshjes, mbi 30 mijė spektatorė tė pranishėm nė stadium kanė thirrur nė kor emrin e tij, ndėrsa shefi i klubit, Martin Kind, e ka pėrshėndetur personalisht nė dhomat e
zhveshjes pėr golin e parė. "Normalisht qė jam i gėzuar, por edhe jam argėtuar pa masė nė kėtė ndeshje. Por tani kam mė shumė
oreks pėr gola tė tjerė, pasi dua tė thyej rekordin e drejtorit sportiv, Karsten Link. Edhe ai ka shėnuar vetėm njė gol nė Bundesligė dhe unė jam i sigurt se mund t‘ia kaloj", ka qenė komenti i parė mė humor i futbollistit shqiptar para mediave
tė shumta tė pranishme qė po e intervistonin pas ndeshjes sė tij tė 113-tė nė elitėn e futbollit gjerman. Lala mė pas ka komentuar ndjesinė pas golit tė shėnuar, duke mos iu ndarė batutave tė njėpasnjėshme. "ثshtė e qartė qė ne shfaqėm njė lojė tė mirė nė kėtė ndeshje. Unė ndoshta jam mė i kėnaquri nga tė gjithė, edhe pėr golin qė shėnova. Ishte goli i rezultatit
5-0, por i pari nė Bundesligė pėr mua dhe kishte njė rėndėsi tė
veēantė. U argėtova shumė dhe jam i lumtur, pasi nuk e kisha pėrjetuar njė gjė tė tillė mė parė. Nėse do tė shėnoj njė gol do tė fitoj disa baste nga shokėt e mi", ėshtė shprehur
ai me humor, duke rikujtuar qėllimin qė i kishte vėnė vetes pėr
tė thyer "rekordin" e drejtorit sportiv.
Duke u kthyer tė paraqitja e skuadrės, ai e ka cilėsuar kėtė si njė pikė kthese pėr Hanoverin qė i ėshtė larguar fundit tė tabelės dhe qė tashmė mund tė shpresojė pėr mė
shumė. "Sot rregulluam paksa golavarazhin tonė dhe arritėm qė tė
ngjiteshim nė vendin e 10-tė nė klasifikim. Arritėm tė krijonim njė distancė nga njė grup skuadrash qė janė tė gjitha sė bashku dhe me pak diferencė mes njėra-tjetrės.
Sot mund tė jemi tė lumtur, por duhet ta harrojmė shpejt kėtė
ndeshje, pasi tė shtunėn na pret njė tjetėr takim, tė cilin duhet tė pėrqendrohemi pėr ta fituar. Luajtėm mirė, e kėrkuam golin dhe e gjetėm atė. Luajtėm tė disiplinuar dhe realizuam nė shanset qė na u shfaqėn. Normalisht, askujt nuk i pėlqen kur nuk luan. Por, trajneri i jep mundėsinė ēdo lojtari tė luajė
dhe kjo ėshtė mė se e drejtė", ka pėrfunduar ai, pa dashur tė polemizojė me trajnerin Heking.
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-03-07, 14:29   #5
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

02.02.2007

Kuqezinjtė kthehen nė Tiranė, por vetėm pėr grumbullimin

Ekipi do tė qėndrojė nė Linzė, ndėrsa do tė udhėtojė drejt Shkodrės njė ditė para ndeshjes

FSHF ka vendosur qė Kombėtarja tė qėndrojė nė Tiranė, edhe pse ndeshja me Maqedoninė do tė zhvillohet nė Shkodėr. Vendimi ėshtė marrė pėr t‘i krijuar kushte mė tė pėrshtatshme ekipit maqedonas, duke i "huazuar" hotelin nė plazhin e Durrėsit, nė tė cilin grumbullohen zakonisht kuqezinjtė. Bariē dhe tė pėrzgjedhurit e tij do tė qėndrojnė nė Linzė dy ditėt e para tė grumbullimit, i cili fillon tė dielėn pasdite me futbollistėt e kampionatit shqiptar dhe me ato "legjionarė", tė cilėve nuk i kanė filluar ende kampionatet. Kjo ka komplikuar paksa planet e trajnerit kroat,pasi tashmė kuqezinjtė do tė detyrohen tė
zhvillojnė stėrvitjen nė njė nga stadiumet e kryeqytetit, apo nė kompleksin e Kamzės,edhe pse hipoteza e fundit ėshtė mė pak e
mundshmja pėr shkak tė trafikut tė rėnduar nė aksion rrugor qė tė ēon nė fushat e ndėrtuara enkas pėr kuqezinjtė nga fondet e FIFA-s. Drejtuesit e FSHF-sė kanė vendosur qė Kombėtarja
tė udhėtojė drejt Shkodrės nė datė 6, njė ditė para ndeshjes, duke u sistemuar nė hotel "Koloseu", nė qendėr tė qytetit. Nga ana tjetėr, ekipi maqedonas do tė sistemohet nė plazhin e Durrėsit, ndėrsa pritet qė tė zhvillojė stėrvitjet nė stadiumin "Niko Dovana".
Komiteti Ekzekutiv do tė mblidhet sot pėr tė shqyrtuar njė tjetėr detaj tė rėndėsishėm pėr kėtė miqėsore, ēmimin e biletave. Meqė ndeshja nuk zhvillohet nė kryeqytet, pritet qė
ēmimet e vendosura tė jenė mė tė ulėta se ato tė ndeshjeve tė tjera, edhe pse nuk mungon interesimi i tifozerisė pėr kėtė sfidė me fqinjėt ballkanas.

Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-03-07, 14:30   #6
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

15.02.2007

Bushati: Misioni i Shpresės - Kombėtarja

Jorgis Memo

Tė martėn, nė Stokholm tė Suedisė, u hodh shorti i eliminatoreve tė Kampionatit Europian 2009 pėr pėrfaqėsueset U-21. Ekipi ynė Shpresa u vendos nė grupin 1, me Italinė, Greqinė, Kroacinė, Azerbajxhanin dhe Ishujt Faroe. Ky ėshtė njė nga grupet mė tė forta, ku tri skuadrat e para janė edhe pretendentet kryesore pėr t'u kualifikuar nė Europianin e 2009-ės. Nė njė prononcim pėr "Sportin shqiptar", trajneri i kombėtares Shpresa Artan Bushati (ishte pjesmarrės nė short) shprehet se objektivi kryesor i kėtyre eliminatoreve ėshtė formimi i njė grupi tė mirė futbollistėsh, tė cilėt t'i shėrbejnė nė tė ardhmen edhe ekipit kombėtar A. "Shorti na ka vėnė pėrballė skuadrave mjaft tė forta, tė cilat shquhen pėr nxjerrjen e mjaft talenteve tė kėsaj moshe. Gjithsesi, edhe ne kemi pretendimet tona pėr kėto eliminatore. Natyrisht, nuk mund tė them qė kėrkojmė kualifikimin, por nuk duhet tė harrojmė qė misioni ynė ėshtė pėrzgjedhja e njė grupi tė mirė futbollistėsh, tė cilėt t'i shėrbejnė mė vonė edhe kombėtares A. Do tė jetė njė test i veēantė pėr tė gjithė lojtarėt qė do tė grumbullohen, sepse do tė pėrballen me skuadra mjaft tė mira, si Italia, Kroacia etj., pa nėnvleftėsuar kėtu Azerbajxhanin dhe Ishujt Faroe. Do tė jetė njė eksperiencė e bukur pėr ta, duke pasur parasysh qė do tė luhen gjithsej 10 takime, vajtje-ardhje. Lojtarėt do tė kenė mundėsi tė tregojnė vlerat e tyre tė vėrteta nė kėto takime. Do tė punojmė shumė nė mėnyrė qė tė jemi sa mė tė pėrgatitur nė takimet e para, tė cilat do tė luhen nė fillim tė muajit qershor. Kryesorja pėr mua si trajner ėshtė tė paraqitemi mirė dhe nė funksion tė paraqitjes sė mirė, shpresoj tė arrijmė edhe rezultate pozitive, pasi oreksi vjen duke ngrėnė. Grupi ku bėjmė pjesė ėshtė mjaft i fortė dhe, tė them tė drejtėn, njohje kam vetėm pėr skuadrėn greke, me tė cilėn u pėrballėm nė muajin shkurt. Pėr kombėtaret e tjera nuk kam njohje, sepse edhe ato janė nė periudhė seleksionimi, pasi brezi i datėlindjes '84-'85 nuk aktivizohet mė me kombėtaren U-21,"- deklaroi pėr "Sportin shqiptar" trajneri i kombėtares Shpresa, Artan Bushati.
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-03-07, 14:32   #7
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

01.03.2006

UEFA, faks aprovimi pėr "Loro Boriēin"

Tashmė ėshtė gjithēka e pėrfunduar: ndeshja e 24 marsit, ku Kombėtarja shqiptare do tė presė Slloveninė do tė luhet nė stadiumin "Loro Boriēi" tė Shkodrės. Kėrkesa e Federatės Shqiptare tė Futbollit, pėr ta organizuar kėtė takim nė impiantin e kryeqendrės sė veriut, ku mė 6 shkurt Shqipėria ka luajtur edhe miqėsoren me Maqedoninė, ka gjetur edhe aprovimin e UEFA-s. Nėpėrmjet njė faksi zyrtar tė institucionit mė tė lartė tė futbollit nė kontinent, ka ardhur edhe "Ok" pėrfundimtar, qė ashtu si ishte parashikuar kuqezinjtė tė luajnė nė Shkodėr. Gjithēka ka ndodhur vetėm njė javė pas vėzhgimit qė ka bėrė nė tė gjitha ambientet e stadiumit "Loro Boriēi", inspektori i UEFA-s, Gerhard Kapl. Ky i fundit, megjithėse i konsideruar shumė strikt (kujtojmė qė ka qenė pikėrisht Kapl vėzhguesi qė pas ndeshjes Shqipėri-Ukrainė 0-2, ka dėnuar me njė ndeshje me dyer tė mbyllura pėrfaqėsuesen tonė, pėr shkak tė personave tė shumtė qė kanė qėndruar pranė fushės sė lojės), ka mbyllur njė sy pėr problemet qė paraqet stadiumi dhe ėshtė limituar vetėm nė disa orientime pėr pėrmirėsime.

Nė diēka mė shumė se tri javė kohė, Bashkia e Shkodrės ka detyrėn tė bėjė disa punime, ku mė tė rėndėsishmet janė sistemimet pėrpara ambienteve tė stadiumit, si edhe tė sigurojė vende qėndrimi pėr gazetarėt shqiptarė dhe ata sllovenė, qė do tė jenė tė akredituar nė kėtė takim. Edhe pse parashikohej qė mungesa e mbulesave tė impiantit mund tė shkaktonte ndonjė problem, kjo nuk ka ndodhur. Pėr Shqipėrinė, ndeshja e 24 marsit ėshtė e katėrta nė Grupin G, tė vlefshėm pėr eliminatoret e Evropianit 2008. Kuqezinjtė renditen tė parafundit me 1 barazim tė arritur qė nė sfidėn e parė tė pėrfunduar 2-2 nė Bjellorusi, ndėrkohė qė janė mposhtur nga Rumania nė shtėpi dhe nga Holanda nė "Amsterdam Arena".
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-03-07, 14:48   #8
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pingpong: Jeton Beqiri gjyqtar nė Kampionatin botėror te pingpongut
Autori i Lajmit:
L.K

Federata Ndėrkombėtare e Pingpongut (ITTF), ka publikuar sot nė faqen e saj zyrtare nė internet listėn e gjyqtarėve ndėrkombėtarė, qė do tė ndajnė drejtėsinė nė ngjarjen mė tė madhe botėrore tė pingpongut – nė Kampionatin botėror tė seniorėve.
Ky kampionat mbahet sivjet nė Zagreb tė Kroacisė, prej 21 deri mė 27 maj. Nė mesin e gjyqtarėve tė pėrzgjedhur pėr kėtė kampionat ėshtė edhe gjyqtari ndėrkombėtar nga Kosova, Jeton Beqiri.


22.02.2007


Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-03-07, 17:50   #9
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Zidane pėrsėri nė njė ndeshje futbolli

Zinedine Zidane do tė luaj ndeshjen e tij tė parė nė Evropė prej se u largua nga futbolli pas finales sė kampionatit botėror.

Nė kėtė ndeshje e cila do tė ketė karakter bamirėsie qė do tė luhet nė Marseille ai do tė udhėheqė si kapiten njėrin ekip.

Zidane dhe sulmuesi brazilian Ronaldo janė ambasadorė tė UNDP dhe tė dy do t'u prijnė ekipeve tė pėrbėra nga yjet e futbollit botėror - pėrfshirė kėtu edhe Didier Drogbėn e Chelsea - me 19 mars nė stadiumin Stade Velodrome tė Marseille, thotė UNDP nė web faqen e vet zyrtare.

"Jemi shumė tė lumtur qė kemi rastin tė luajmė nė kėtė ndeshje nė Marseille, nė qytetin i cili ėshtė i njohur pėr dashurinė qė ka ndaj futbollit," i tha Zidane web faqes sė UNDP-sė.


Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-03-07, 17:54   #10
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Nesta nėnshkruan kontratė tė re katėrvjecare me Milano

Alessandro Nesta ka informuar nga Miami ku gjindet pėr shėrim, se do ta ripėrtėrij kontratėn me Milanin dhe ta pėrfundoj karrierėn atje.

Mbrojtėsi italian i cili ndeshjen e tij tė fundit e luajti nė fund tė nėntorit pėr shkak tė njė lėndimi, ėshtė duke pėrfunduar ditėn e tij tė 80-tė tė shėrimit nė Miami, ku edhe ishte operuar.

-Pėr disa javė do tė jem nė gjėndje tė luaj pėrsėri. Skam pasur kontakt me top qė prej asaj kohe.

Nė Miami ku ai ėshtė pėr shėrim, Nesta ka blerė edhe njė shtėpi ku edhe shpreson tė kaloj njė kohė tė gjatė nė Amerikė pasi tė pėrfundon karrierėn e tij si futbollist. Kontrata e tij me klubin italian skadon nė vitin 2008, por shpreson se do ta vazhdoj edhe pėr katėr vite tė tjera.
Imazhet E Bashkangjitura
Tipi Dosjes: jpg foto1.jpg (11.6 KiloByte, 0 shikime)
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-08, 14:39   #11
Shpat
Prishtinas.
 
Anėtarėsuar: 27-05-08
Vendndodhja: Shteti mė i ri.
Postime: 573
Shpat e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Lajme Sport

Shkarkohet Ramos, Redknap merr drejtimin e Tottenhamit

Nё orёt e vona tё mbrёmjes sё djeshme, ekipi i Tottenhamit ka shkarkuar nga detyra trajnerin Juande Ramos dhe drejtorin sportiv Damien Comolli, ndёrsa sot ka bёrё tё ditur pёrmes njё komunikate zyrtare se Harry Redknap do tё jetё trajneri i ri.
Ramos ёshtё shkarkuar pёr shkak tё startit tё dobёt tё sezonit 2008/09, qё ёshtё edhe fillimi mё i keq nё Premierligё nё historinё e klubit londinez. Tottenham ka reaguar shpejt duke caktuar nё kёtё pozitё ish-trajnerin e Portsmouthit.

Megjithatё ndeshjen e sotme kundёr Boltonit do ta drejtojё Clive Allen, por pritet qё edhe Redknapp tё ketё komunikim me lojtarёt nё zhveshtore.

“Ėshtё njё rast i mirё pёr mua. Mё ka pёlqyer koha e kaluar nё Portsmouth. Tifozёt kanё qenё tё shkёlqyeshёm dhe kemi pasur njё sukses fantastik. Kurrё nuk kam qenё mё i lumtur se ē’isha atje, por njё shumё prej 5 milionё funtesh, ёshtё njё kompensim i mirё”, ka thёnё Redknapp.

“Pёr mua ky ёshtё rast pёr tё menaxhuar njё klub shumё, shumё tё madh para pensionimit. Spurs ka njё ekip tё mirё nё letёr, po nuk ёshtё njё ekip mirё i ekuilibruar. Ka lojtarё tё aftё, por ndoshta ёshtё njё qendёr ca e butё. Ndoshta ekipi ka nevojё pёr mё shumё forcё dhe agresivitet. Nuk do tё nxjerrnit vetёm dy pikё, nёse do tё ishit aq tё mirё”, ka shtuar trajneri i ri i Tottenhamit.
__________________
Luftėn e fitova , fenė e ruajta.
Shpat Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-05-09, 11:58   #12
leonardzz.
 
Anėtarėsuar: 15-05-09
Postime: 4
leonardzz. i vlerėsuar jo keq
Gabim Gigli: Del Piero do tė fitojė kontratė tė re

Presidenti i Juventusit, Giovanni Cobolli Gigli, ka bėrė tė ditur se klubi nuk ka nė plan t’ia ndryshojė kushtet e kontratės kapitenit tė ekipit Alessandro del Pieros.“Nuk ka probleme me kontratėn e Del Pieros. Ai ėshtė kapiteni dhe shtylla jonė dhe mendoj se sezonin e ardhshėm ne mund tė presim njė vit tė shkėlqyeshėm nga ai”, ka thėnė Cobolli Gigli.

“Nė fund tė muajit tė ardhshėm, do tė diskutojmė pėr tė ardhmen e Del Pieros. Kontrata e tij skadon nė sezonin e ardhshėm”, ka shtuar presidenti i biankonerėve.
leonardzz. Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-03-11, 11:23   #13
Shpat
Prishtinas.
 
Anėtarėsuar: 27-05-08
Vendndodhja: Shteti mė i ri.
Postime: 573
Shpat e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Lajme Sport

5 ndeshjet te fundjaves:

http://www.youtube.com/watch?v=jbBLhp6ZMEU
__________________
Luftėn e fitova , fenė e ruajta.
Shpat Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-08-11, 10:16   #14
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: Lajme Sport

Sport


Shaqiri i 6-ti nga top 20 talentet e botės

Xherdan Shaqiri ka marrė edhe njė vlerėsim tė lartė pėr kualitetet e tij nė fushėn e futbollit. Ai ėshtė shpallur numri 6 nė mesin e 20 talenteve mė tė mėdha tė futbollit nė botė, sipas njė raporti tė shpallur nga World Football.

E marte 23 Gusht 2011 10:39“Shaqiri ėshtė me pasaportė zvicerane, por me prejardhje nga Kosova. Ai paraqitet nė sezonin e tretė te Baseli, ku ka shėnuar 65 paraqitje dhe 10 gola. Ai deri tani ka 11 ndeshje ndėrkombėtare dhe ka shėnuar 1 gol me Zvicrėn”, shkruan World Football nė arsyetimin pėr XS Shaqirin.
Ky medium madje vlerėson se kampioni zviceran do tė jetė me fat nėse arrin tė mbajė, Shaqirin dhe i parashikon njė transferim eventual nė Premier League. “Basel do tė jetė me fat nėse arrin tė mbajė mė gjatė Shaqirin. Pasi qė ekipi ėshtė kualifikuar pėr nė Ligėn e Kampionėve, Shaqiri do tė pėrcillet nga shumė klube evropiane.
Ai ėshtė lojtar i madh dhe pritet tė pėrfundojė sezonin e ardhshėm nė ndonjė klub elitar anglez, sikur Liverpool”, shkruan nė World Football. Nė listėn e 20-tė mė tė mirėve tė botės janė edhe shumė yje qė i kemi vėrejtur tė kenė lėvizur drejt klubeve tė mėdha nė kėtė afat kalimtar. Shembull, Romelu Lukaku i cili kaloi nga Anderlechti te Chelsea renditet njė pozitė mė poshtė se 19 vjeēari nga Kosova.

Top 20 talentet e botės nė futboll

1. Jack Wilshere (Arsenal)
2. Neymar (Santos)
3. Christian Eriksen (Ajax)
4. Josh McEachran (Chelsea)
5. Mario Götze (Borussia Dortmund)
6. Xherdan Shaqiri (Basel)
7. Romelu Lukaku (Chelsea)
8. Phil Jones (Manchester United)
9. Ryo Miyachi (Arsenal)
10. Philippe Coutinho (Inter Milan)
11. Erik Lamela (Roma)
12. Adem Lajiē (Fiorentina)
13. Iker Muniain (Athletic Bilbao)
14. Alex Oxlade-Chamberlain (Arsenal)
15. Jon Toral (Arsenal)
16. Connor Wickham (Sunderland)
17. Souleymane Coulibaly ( Tottenham Hotspur)
18. John Guidetti (Manchester City)
19. Oriol Romeu (Chelsea)
20. John Flanagan (Liverpool)
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-09-11, 14:38   #15
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: Lajme Sport

Shaqiri ''hero'' i Zvicrės, shkatėrroi bullgarėt

Kemajl Goca, BOTA SOT
Futbollisti me prejardhje nga Kosova, Xherdan Shaqiri, ka qenė "hero" i fitores sė Zvicrės. Tri golat e Shaqirit i dhuruan helvetikėve fitore me rezultat 3:1 nė ballafaqim me Bullgarinė, nė takimin e xhiros sė shtatė tė grupit G tw eliminatorwve tw EURO 2012. Katėr shqiptarė luajtėn titullarė me Zvicrės: Blerim Xhemajli, Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka e Admir Mehmedi dhe secili mė i mirė se tjetri. Ivanov nė minutėn e 9-tė ka shėnuar (0:1) pėr bullgarėt, por nė minutėn e fundit tė pjesės sė parė Shaqiri sikur vetėtimė ka barazuar rezultatin nė 1:1. Dyshja shqiptare pėr mrekulli ka vepruar Mehmedi - Shaqiri, ky i fundi ka realizura golin pėr 2:1 pikėrisht nė minutėn e 62-tė. Nė minutėn e 90-tė, Shaqiri sėrish nė skenė, duke bėrė shoun e vėrtetė.

Shaqiri shėnon pėr 3:1 dhe kėsisoj i ka sjellė tri pikė helvetikėve nė kėtė sfidė mjaft tė vėshtirė. Mehmedi ėshtė zėvendėsuar nė minutėn e 83-tė, ndėrsa Xhaka nė minutėn e 88-tė e Shaqiri 92-tė. Shqiptarėt ishin protagonistė tė kėsaj fitore tė madhe sidomos Shaqiri qė ka shkatėrruar me lojė e me gola bullgarėt. Kombėtarja e Bullgarisė gjatė do tė mbajė nė mend Shaqirin e vogėl, por me zemėr e me lojė tė madhe. Pikėrisht pėrzgjedhėsi i Bullgarisė, Lotar Mateus, qė pa njė shqiptar tė shkėlqyeshėm, i cili ia bėri edhe natėn ferr. Zvicra renditet e treta nė grup me 8 pikė, tri mė pak se i dyti Mali i Zi, por me gjasa qė tė luftojnė pėr vend tė dytė qė shpie nė barazh pėr tė siguruar njė vend nė EURO 2012.


  Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 13:45.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.