Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Tė ndryshme > Sporti
Emri
Fjalėkalimi
Sporti Futbolli, Formula1, Basketboll, Tenis ....Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 27-05-13, 16:13   #31
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme Sport

Serbėt ankohen nė UEFA e FIFA pėr flamurin e Shaqirit27.05.2013


Federata Serbe e Futbollit (FSS) do tė ankohet nė UEFA dhe FIFA pėr flamurin e Republikės sė Kosovės, tė cilin e shpalosi futbollisti kosovar Xherdan Shaqiri pas ndeshjes finale tė Ligės sė Kampionėve ndėrmjet Bayern Munichut dhe Borussia Dortmundit, qė pėrfundoi 2:1.

Kryetari i FSS-sė, Tomislav Karadzic ka thėnė se pėr serbėt, ky veprim i futbollistit gjilanas ėshtė i papranueshėm, ndėrsa kėrkojnė dėnimin e tij, siē kishte ndodhur edhe me notarin serb, Milorad Cavic, qė ishte suspenduar pasi mbante njė fanellė me mbishkrimin “Kosova ėshtė Serbi”.

“Ēdokush mund tė jetė befasuar kur e pamė Shaqirin duke e mbajtur flamurin. Unė nuk e di se si i ėshtė lejuar qė ta prezantojė atė, por ėshtė e sigurt se nuk kishte tė drejtė ta bėnte, pasi qė kjo ėshtė nė kundėrshtim me promocionin politik dhe statutin e UEFA-s. Kosova nuk ėshtė e pranuar nė Kombet e Bashkuara, e as nė FIFA e UEFA, kėshtu qė ne e shohim kėtė si njė dėshtim tė organizatorėve”, deklaroi kreu i futbollit serb pėr telegraf.rs.

“Do ta bėjmė njė ankesė nė UEFA e FIFA, si dhe nė adresė tė Bayernit, sepse besojmė se ata mund tė na pėrgjigjen dhe se kanė mundur ta ndalojnė Shaqirin”, pėrfundoi Karadzic.

Shaqiri e shpalosi njė flamur tė ndarė nė dysh, tė Zvicrės dhe tė Kosovės, duke i bėrė tė mburren shqiptarėt, ndėrsa ndėrkohė i ‘kalli’ serbėt me kėtė veprim.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 17-06-13, 18:59   #32
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Lajme Sport

GoalControl, teknologjia nė ndihmė tė arbitrave nė futboll


Topi ishte brenda apo jashtė? Pėr tė mos ekzistuar mė kjo pyetje nė Kupėn e Konfederatave nė Brazil do tė pėrdoret pėr herė tė parė sistemi elektronik i kontrollit tė golit, GoalControl.
Kontolluesi elektronik i golit GoalControl ėshtė gati tė bėjė debutimin nė Kupėn e Konfederatave qė zhvillohet nė Brazil nga data 15 deri mė 30 qershor 2013. Pėr herė tė parė FIFA do tė testojė kėtė pajisje tė re pėrpara njė publiku tė gjerė. Tė ashtuquatjturit „golat Uembli“ si ai i vitit 1966 nė Kupėn e Botės nuk do tė ketė mė.

Por Dirk Broichhausen, drejtuesi i kompanisė GoalControl, shpreson qė tė ketė sėrish njė tjetėr rast tillė nė botėn e futbollit. „Ne shpresojmė qė tė vihet nė punė sistemi ynė dhe tė jetė ai qė tė vendosė mė pas. Kjo do tė ishte njė arritje e madhe pėr tė sqaruar njė ēėshtje tė diskutueshme“, thotė Broichhausen.
GoalControl kėrkon tė jetė edhe nė Brazil 2014.

Pas aprovimit pėr tė qenė pjesė nė Kupėn e Konfederatave, kompania nga Vestaflia e Rinit Verior ka edhe njė ėndėrr tjetėr tė madhe: tė marrė aprovimin pėr tė qenė e pranishme nė Kupėn e Botės 2014 nė Brazil. "Ne jemi tė bindur se e bėjmė me sukses punėn dhe kemi shanse pėr tė qenė edhe nė Botėror", thotė Broichhausen. Kolegu i tij Jürgen Philipps shton: "Ne kemi kaluar tė gjitha testet dhe tė gjitha janė kaluar nė masėn 100%.
14 kamera tė shpejtėsisė sė lartė ndjekin nė ēdo moment topinPėr kompaninė GoalControl ishte njė surprizė, kur nė fillim tė prillit mėsoi se ishte ajo fituesja e kontratės. Konkurentė tė tjerė ishin Sistemet Cairos, Goalref, qė punon me ēipe nė top dhe Hawk-Eye qė pėrdoret nė tenis dhe ėshtė zhvilluar nga sponsori i FIFA-s, Sony. Sipas FIFA-s njė nga arsyet kryesore qė u zgjodh GoalControl ishte „pėrshtatja e sistemit tė saj elektronik me kushtet e fushave nė Brazil“.

Mė pak se njė sekondė

Broichhausen thekos se „fleksibilteti dhe saktėsia“ e sistemit GoalControl ishin gjithashtu mjaft tė rėndėsishme. Sistemi mund tė funksionojė me ēdo lloj topi dhe nuk ėshtė i dukshėm tek porta. 14 kamera tė shpejtėsisė sė lartė tė vendosura nė ēatinė e stadiumit kontrollojnė pozicionin e topit nė tre dimensione gjatė gjithė lojės dhe nėse topi kalon vijėn e portės nė mė pak se njė sekondė shkon njė sinjal nė orėn e arbitrit kryesor.


FIFA lejoi pėrdorimin e kėtij lloj sistemi pėr tė shmangur rastet e diskutueshme. “Sistemi jep sinjal edhe pėr pesė milimetra“, thotė me krenari Broichhausen. GoalControl mund tė japė pozicionin e topit edhe nėse ai mbulohet me trup nga lojtarėt. Nė Kupėn e Botės pėr Klube tė vitit 2012 FIFA testoi Goalref dhe Hawk-Eye e tani ėshtė radha e GoalControl tė provojė veten. "Arbitrat janė tė gėzuar qė kanė njė ndihmė tė tillė. Unė jam shumė kurioz pėr tė parė se si do tė funksionoje dhe shpresoj qė do tė pėrdoret“, tha njė ditė mė parė presidenti i FIFA-s Joseph Blatter gjatė njė konferencė pėr shtyp nė Rio de Janeiro.

Nė Kupėn e Konfederatave marrin pjesė kampionėt e ēdo kontinenti. Europa do tė ketė dy pėrfaqėsues sepse Spanja merr pjesė si kampione nė fuqi e Botės dhe i lejon pjesmarrjen Italisė si nėn-kampione e Europės. E njėjta gjė ndodh edhe me Amerikėn Latine, qė do tė ketė gjithashtu dy pėrfaqesuese, Brazilin si vend organizator dhe Uruguajin si kampion nė fuqi. Tetė ekipet e pėrfaqėsuesve qė do tė marrin pjesė janė te ndara nė dy grupe. Grupi A: Brazil, Itali, Meksikė dhe Japoni, ndėrsa nė Grupin B bėjnė pjesė Uruguaji, Spanja, Tahiti dhe Nigeria.__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-07-13, 10:47   #33
LaCoStA
Rяėmbyeя
 
Avatari i LaCoStA
 
Anėtarėsuar: 28-12-07
Vendndodhja: N'katun t'moēėm :P
Postime: 14,144
LaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme Sport

JO Spanja, PO BraziliKombėtarja e Brazilit e ka nėpėrkėmbur Spanjėn nė finalen e Kupės sė Konfederatave duke e mposhtur me rezultat 3-0.

Kampioni i Evropės dhe botės ishte skuadėr inferiore pėrballė lojtarėve tė Selecaos qė luftonin me tė gjitha forcat pėr ta nėnshtruar kundėrshtarin. Njė ndihmesė tė madhe bashkėkombėsve tė tyre nė fushė ua jepnin edhe tifozėt me atmosferėn e jashtėzakonshme nė stadiumin Maracana.Pas njė harkimi tė Hulk, Fred u rrėzua para portės, por nga pozita e shtrirė e mposhti Casillasin (2’).

Brazilianėt kanė mundur ta ngrenė edhe mė shumė epėrsinė me anė tė Oscar, Paulinho e sidomos Fred, goditjen e tė cilit e mbrojti portieri spanjoll.
Rastin e vetėm pėr tė shėnuar pėr La Roja e pati Pedro, mirėpo David Luiz nuk lejoi qė topi ta kalonte vijėn fatale.

Dhe pėr ‘eksplodimin’ e Maracanas nė fund tė pjesės sė parė u pėrkujdes Neymar, i cili pranoi njė asistim nga Oscar, pėr ta lėnė tė pashpresė Casillasin me tė majtėn (44’).Si nė fillim tė pjesės sė parė, ashtu edhe nė dy minutat e para tė pjesės sė dytė, Fred pranoi asistimin e Hulk pėr ta shėnuar golin e dytė personal (47’).

Se kjo nuk ishte mbrėmja e Furisė sė Kuqe e dėshmoi edhe Sergio Ramos duke huqur penaltinė qė iu dha pėrfaqėsueses sė tij (54’).

Brazili ka mundur tė shėnojė gola tė tjerė deri nė fund tė takimit, pėrballė njė Spanje tė dobėt nė kėtė pėrballje. Pėr mė shumė, Pique u pėrjashtua me karton tė kuq pas ndėrhyrjes nė Neymar si lojtar i fundit (68’).

Ky ėshtė triumfi i katėrt i Brazilit nė kėtė kupė dhe i treti radhazi (1997, 2005, 2009, 2013). Spanja, nga ana tjetėr, do tė vazhdojė tė mos e ketė nė sirtar kėtė trofe.
__________________
Nėse e sheh dike pa buzėqeshje, jepja njė tėnden!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga LaCoStA : 01-07-13 nė 10:47
LaCoStA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-12-13, 16:38   #34
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme Sport

Presidentja ia merr medaljen Aziz SalihutPrishtinė, 19.12.2013

Presidentja e Republikės sė Kosovės, zonja Atifete Jahjaga, ka vendosur qė tė revokojė dekoratėn “Medalja Presidenciale e Meritave” dhėnė sportistit Aziz Salihu, bazuar nė nenin 14, paragrafi 1 dhe 4 i Ligjit pėr Dhėnien e Dekoratave nga Presidenti i Republikės sė Kosovės nė tė cilin thuhet: “Tė dekoruarit mund t’i revokohet Dekorata nėse vepron nė kundėrshtim me rendin publik, moralin dhe kryen vepra tė tjera qė e bėjnė tė padenjė pėr bartjen e Dekoratės”. (Neni 14, paragrafi 1- Ligjit pėr Dhėnien e Dekoratave)

Me dekoratė vlerėsohet veprimtaria, aktiviteti dhe puna e dalluar e njė qytetari, organizate dhe institucioni pėr meritat nė fusha tė caktuara dhe Presidentja me kėtė motivacion edhe e ka dekoruar zotėri Aziz Salihun. Akti i shqyerjes sė Dekoratės e bėn tė padenjė bartėsin e saj pėr mbajtjen e sė njėjtės. Dekorata nuk ka ndonjė shpėrblim financiar apo ndonjė favor tjetėr material dhe nuk mund tė konsiderohet si mjet pėr tė kėrkuar pėrfitime materiale apo favore tė tjera.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-12-13, 16:47   #35
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme Sport

Aziz Salihu shqyen dekoratėn e presidentesLegjenda e boksit shqiptar, Aziz Salihu, ka shfryrė mllefin e tij pėr gjendjen e tij tė vėshtirė ekonomike, duke shqyer dekoratėn mė tė lartė tė presidentes Atifete Jahjaga.


Salihu kėto komente i bėri nė njė intervistė pėr Zėri, ku ka shprehur edhe njėherė pakėnaqėsinė me gjendjen ne tė cilėn thotė se e kanė lėnė institucionet.

Ai publikisht ka shqyer dekoratėn e presidentes Atifete Jahjaga, duke thėnė se mirėnjohje ėshtė mbushur dhe se nuk i duhen ato kur nuk mund t’ua plotėsojė kėrkesat elementare fėmijėve tė tij.

“Mirėnjohje e dekorata jam mbushur. Edhe pse i ēmoj, ēka mė duhen ato kur sot jetoj nė njė situatė kur as para pėr kafe me shoqėri nuk kam. Sot fėmijėve tė mi nuk mund t’ua plotėsoj asnjė kėrkesė”.

“Kėto institucione nuk mė ndihmojnė, asnjė kėrkesė timen uk ma pėrmbushin. Boll mė, nuk po mund tė nduroj”, u shpreh Salihu pėr Zėri.__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-12-13, 16:48   #36
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme Sport

Aktori Ēun Lajēi i shkruan letėr tė hapur presidentes pėr Aziz SalihunNdėr tė tjera aktori i pėrkujton presidentes sė shtetit se sportistėt, shkrimtarėt, muzikantėt nuk e ushqejnė dot familjen me “dekorata”.

“Zonja President! Aziz Salihu ėshtė jo vetėm sportisti i shekullit, por ėshtė krenaria e shumė gjeneratave”, kėshtu e fillon njė letėr tė hapur qė i ka drejtuar presidentes sė shtetit tė Kosovės, Atifete Jahjaga, aktori i dramės shqipe, Ēun Lajēi nė profilin e rrjetit social, Facebook.

Reagimi i aktorit vjen njė ditė pas vendimit tė presidencės sė Kosovės pėr tė revokuar “Medaljen presidenciale tė meritave” pėr ish-fituesin e medaljes sė bronztė olimpike, Aziz Salihu, pasi qė ky nga dėshpėrimi qė po jeton nė varfėri kishte vendosur qė publikisht ta shqyente kėtė dekoratė.

“Ne, ashtu siē jemi krenuar mė legjendėn e filmit Bekim Fehmiun (pėr vdekjen e tė cilit ju nė Parlament as qė i lėvizet prapanicat tuaja - turp ju qoftė). Ne gjithashtu jemi krenuar edhe me boksierin mė tė mirė qė ka pasur ndonjėherė Kosova, mė olimpistin Aziz Salihu. Prandaj gjesti i tij vjen si pasojė e gabimeve tė shtetit!”, thuhet nė letrėn e Lajēit.

“Sepse ju mendoni se artisti, sportisti, shkrimtari, muzicienti, piktori dhe ēdo lloj krijuesi, jeton duke e ushqyer veten e familjen mė ‘dekoratat’ qė Ju zonjė ua ndani. Krijuesit, pra edhe sportistit kalibėr, ēfarė ėshtė Aziz Salihu i duhet njė vend pune, njė rrogė mė tė cilėn do ta mbante familjen, jo letra e fjalė miradije”.

“z. Presidente, kurseni pak nga rrobat, mos shkoni aq shpesh tė stilisti juaj, sepse ato janė paratė e tatim paguesve, por kujdesuni pak edhe pėr ata qė aq shumė i dhanė kėtij vendi. Respekt z. Presidente!”, pėrfundon letra e aktorit, Lajēi.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-14, 14:10   #37
Ylli-1
 
Avatari i Ylli-1
 
Anėtarėsuar: 04-12-13
Postime: 1,545
Ylli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Parashikim: Real Madrid – Barcelona

Publikuar: 14:37 / 25.10.2014Kjo ėshtė ndeshja qė tė gjithė po e presin, El Clasico. Tė dyja skuadrat vėshtirė se mund tė jenė nė formė mė tė mirė. Real Madrid vjen nė kėtė ndeshjen pas pesė fitoreve tė njėpasnjėshme nė La Liga dhe kanė shėnuar gola pėr qejf, falė formės sė jashtėzakonshme tė Cristiano Ronaldos. Barcelona, gjithashtu, i kanė fituar tė gjitha ndeshjet deri tani dhe ende nuk kanė pranuar asnjė gol.

Si gjithmonė, shumėēka nga kjo ndeshje sillet rreth betejės mes dy futbollistėve sensacionalė: Ronaldos dhe Messit. Ronaldo ėshtė nė avantazh ndaj rivalit tė tij nė gola, me 15 tė shėnuar nė shtatė ndeshje. Megjithatė, argjentinasi mund ta vjedhė spektaklin nėse i shėnon dy gola, me tė cilėt do ta thyente rekordin e Telmo Zarras prej 251 gola tė shėnuar nė La Liga, rekord ky qė po qėndron prej vitit 1955. Dhe, dihet se sa shumė e ka nė ‘qejf’ Messi skuadrėn madrilene. Deri mė tani, ai i ka shėnuar 21 gola kundėr Los Blancos nė karrierėn e tij.
Faktor kyē pėr gjasat e Real Madridit nė kėtė ndeshje do tė jetė edhe fakti se a do tė luajė Sergio Ramos apo jo. Pėrfaqėsuesi spanjoll mori njė lėndim para dy javėsh dhe i ėshtė kthyer stėrvitjeve kėtė javė. Carlo Ancelotti shpreson se ai ka fituar kondicionin e duhur pėr kėtė ndeshje.

Njė tjetėr faktor nė kėtė ndeshje ėshtė edhe rikthimi i Luis Suarez. I suspenduar nga FIFA qė prej se vendosi qė ta kafshonte krahun e Giorgio Chiellinit nė Kupėn e Botės, uruguaiani ende ėshtė duke pritur pėr debutimin me katalunasit. Dhe, kur ai tė debuton sonte, do tė krijojė njė sulm tmerrėsisht potent pėrkrah Neymarit dhe Messit.

Bastexhinjtė e Spanjės po e favorizojnė Real Madridin, dhe jo vetėm. Edhe pse Barca ėshtė duke udhėhequr nė tabelė, nikoqirėt e El Clasicos kanė qenė nė formė mė tė mirė, duke shėnuar shumė gola dhe duke luajtur futboll atraktiv. Gjithēka duket nė rregull nė ‘Casa Blanca’, mirėpo nėse dikush mund t’ua prishė serinė pozitive, kjo ėshtė Barcelona, sikur qė ėshtė edhe Lionel Messi.__________________
KOMBI MBI TĖ GJITHA
Ylli-1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 13:48.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.