Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Tė ndryshme > Sporti
Emri
Fjalėkalimi
Sporti Futbolli, Formula1, Basketboll, Tenis ....Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 06-03-14, 17:01   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Futboll: Ndeshja e parė ndėrkombėtare e Kosovės

Kosova - Haiti


Ndeshja e parė ndėrkombėtare e Kosovės kryelajm nė CNN


Nju Jork, 04.03.2014

Ndeshja e parė ndėrkombėtare e Kosovės qė do tė zhvillohet nesėr nė Mitrovicė ka zėnė vend nė tė gjitha mediat e fuqishme ndėrkombėtare.

CNN, televizioni mė i fuqishėm botėror i ka kushtuar njė kronikė ndeshjes sė nesėrme kundėr Haitit. Ky televizion kėtė ndeshje e dha si kryelajm (headlines) nė lajmet pėr sportin.

CNN ka publikuar edhe pamjet nga stėrvitja e Kombėtares sė Kosovės nė Obiliq.

Po ashtu edhe media tjera tė fuqishme kryelajm e kanė ndeshjen e nesėrme. “Debuton Diego Costa, ditė historike pėr Kosovėn”, ka qenė titulli i Reuters e qė mė pas ėshtė bėrė lajm edhe nga Eurosport dhe media tjera.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 06-03-14, 17:02   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Futboll: Ndeshja e parė ndėrkombėtare e Kosovės

Kosova habitė HaitinMitrovicė, 05.03.2014

Marc Collat, selektori i Haitit, ka mbetur i habitur nga entuziazmi i kosovarėve pėr ndeshjen miqėsore tė 5 marsit. Ai thotė se nuk e ka ditur se ēfarė rėndėsisė ka kjo ndeshje pėr Kosovėn.

Selektori i Haitit, Marc Collat nuk e kishte idenė se ēka po e priste nė Kosovės. Ai, gjatė konferencės me media e ka pranuar se nuk e ka ditur se ēfarė rėndėsisė ka ndeshje miqėsore e 5 marsit pėr Kosovėn.

Collat ka thėnė se ka mbetur i befasuar nga entuziazmi i kosovarėve pėr ndeshjen e sė mėrkurės, qė do tė zhvillohet tė mėrkurėn nė Stadiumin ‘Adem Jashari’ nė Mitrovicės nga ora 15:00.

“Nuk e kam ditur rendėsin e kėsaj ndeshje derisa kam ardhur nė Kosovės. Kam mbetur i habitur me entuziazmin qė kam parė kam parė tek njerėzit pėr zhvillimin e kėsaj ndeshje”, ka thėnė Collat.

“Shpresoj ta kemi njė paraqitje tė mirė, pasi edhe pėr mua kjo ėshtė ndeshje e parė si trajneri i Haitit”, ka deklaruar trajneri me prejardhje franceze.

Ndėrsa, pėrfaqėsuesja e Haitit gjatė pasdites ka zhvilluar njė seancė stėrvitore nė stadiumin ‘Agron Rama ‘ nė Kastriot.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-03-14, 17:03   #3
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Futboll: Ndeshja e parė ndėrkombėtare e Kosovės

Kosova, kryetitulli i shumė mediave botėrore06.03.2014


Ndeshja e parė ndėrkombėtare e Kosovės e pranuar edhe nga FIFA, ishte miqėsorja qė u zhvilluar me 5 mars nė stadiumin e qytetit tė Mitrovicės, “Adem Jashari”, ndaj kombėtares sė Haitit.

Kombėtarja mysafire, ėshtė e ranguar si e 79-ta mė e mira e botės aktualisht, ndėrsa Kosova barazoi me rezultat 0:0, edhe pse sė paku kishte 5 raste ideale pėr shėnim.

Kosovarėt e kishin tė drejtėn qė kėtė ndeshje ta luanin pa simbole shtetėrore, por kjo nuk i pengoi publikun tė valėvisin flamurin shtetėror dhe atė kombėtar, si dhe ekstra kėsaj u kėndua hymni, i cili supozohet se mund tė zyrtarizohet si hymni i Kosovės, raporton KTV.

Fillimisht u pėrfolėn shumė emra pėr tė cilėt mendohej se do tė ishin kundėrshtarė tė Kosovės nė kėtė datė, deri sa u vendos, dhe gjithēka rrodhi sikurse nė shpejtėsinė e dritės.

Haiti, pėr futbollistėt kosovarė, ishte kundėrshtarė i panjohur, por kjo nuk e zbehte dėshirėn pėr ta fituar kėtė takim, ndaj njė pėrfaqėsuese qė kishte barazuar nė duel miqėsor me Italinė dhe ishte mposhtur vetėm 2:1 nga Spanja.

Pėr kėtė ndeshje, mbi 17 mijė tifozė nga Kosova e trojet shqiptare por edhe nga diaspora, ishin prezent nė stadiumin e renovuar.

Ashtu siē edhe ishte paraparė, Adem Jashari ishte i stėrmbushur, pėrkundėr kohės sė ftohtė dhe reshjeve tė vazhdueshme tė shiut.

Fillimisht, futbollistėt vendas u duartrokitėn shumė nga publiku vendas, qė kishin marrė emrin “Dardanėt” por nuk mungoi aspak respekti pėr futbollistėt mysafir nga Haiti, tė cilėt u impresionuan me pritjen e tifozėve, qė nga ardhja, akomodimi dhe gjithēka tjetėr, raporton KTV.

Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga, Kryeministri, Hashim Thaēi, Ministri i Sportit, Memli Krasniqi tė prirė nga Kryetari i FFK-sė, Fadil Vokrri i pėrshėndetėn futbollistėt e tė dyja palėve para takimit, pėr t’iu shprehė mirėseardhje tė ngrohtė, nė kėtė ndeshje historike.

Loja fer, dhe shumė shpresėdhėnėse pėr kombėtaren e selektorit Albert Bunjaki ishte mesazhi mė i mirė qė u dha nė kėtė takim, pėr tė gjithė tė pranishmit, ku nuk munguan mysafir tė shumtė, por edhe menaxher dhe media tė shumta.

Edhe pse e merituan fitoren, nė bazė tė lojės dhe rasteve tė shumta, nė fund u ndamė miqėsisht me Haitin, ashtu sikurse qė ishte edhe moto e kėtij takimi.

Nė kėtė duel nuk mund tė kishte munguar ftesa e tifozėve kosovarė pėr futbollistėt qė edhe mė tutje pėr shkaqe tė njohura nuk kanė vendosur ende tė luajnė pėr Kosovėn si Adnan Januzaj, Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka, Valon Behrami e Besart Berisha, ku pėrmes njė baneri tė vendosur nė tribuna, shkruhej Kemi nevojė pėr ju (we need you), raporton KTV.

Pas ndeshjes, tė kėnaqur u ndanė gjithė liderėt e institucioneve dhe stafi i kombėtares, por edhe mediet tė huaja qė ishin prezentė nė kėtė ngjarje tė madhe e parasėgjithash tė kėnaqur u ndanė edhe mysafirėt nga FIFA, tė cilėt nė rrolin e monitoruesve dhanė nota pozitive pėr gjithēka qė ndodhi, para, gjatė dhe pas kėtij dueli.
Pėr legjendėn e futbollit tonė Fadil Vokrri, ndeshja e parė miqėsore ndėrkombėtare e pėrfaqėsueses sė Kosovės, ishte njė mesazh i qartė pėr

FIFA-n dhe UEFA-n, se kosovarėt dinė tė organizojnė ndeshje dhe meritojnė tė dalin nga izolimi mė shumė se dy dekadash, raporton KTV.

Nga ana tjetėr, krahas mediave tė vendit dhe atyre tė rajonit edhe mediat prestigjioze botėrore kanė raportuar nga ndeshja e parė miqėsore e Kosovės nė futboll kundėr Haitit, madje njė raport i tillė u shkru edhe nė web-faqen zyrtare tė FIFA-s.

Sipas organizatorėve tė ndeshjes, tė akredituar ishin 193 gazetarė nga 93 mediume tė vendit dhe botės, tė cilat nė pėrgjithėsi me tone pozitive e kanė pėrshkruar thyerjen e izolimit tė futbollit kosovar.
Ju kujtojmė se kjo ishte ndeshja e parė e Kosovės, gjashtė vjet pas shpalljes sė pavarėsisė sė vendit, e cila aktualisht njihet nga 106 shtete dhe ėshtė nė kėrkim tė siguroj sa mė shumė njohje pėr tė siguruar ulėse nė Kombet e Bashkuara, me ēka mė pas automatikisht do ti hapte portat pėr tė gjitha sportet.
Si pėrfundim, rezultati i takimit mbeti nė plan tė dytė, pėrkrah asaj qė prezantoi Kosova para botės, nė ndeshjen e saj debutuese.

Qė tani, kanė filluar tė pėrfliten emrat e kombėtarėve tė mundshme, pėr ndeshjen e dytė miqėsore tė reprezentacionit tė Kosovės.

Gjithēka mund tė qartėsohet shumė shpejt, pasi nė muajin maj dhe qershor shteti mė i ri nė Evropė mund tė zhvilloj edhe dy ndeshje miqėsore, por mė e rėndėsishme se kjo mbetėt fakti se nuk duhet tė vetė-kėnaqemi me gjithēka qė ishte bėrė me Haitin por tė mendojmė shumė mė seriozisht pėr sfida tė tjera tė cilat mund tė jenė edhe mė tė vėshtira.

Pėrpara Kosova, ėndrra vazhdon... dhe duhet tė vazhdoj!


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 13:27.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.