Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Zona e Argėtimit > Votime & Sondazhe
Emri
Fjalėkalimi
Votime & Sondazhe Nėse keni njė pyetje dhe doni tė merrni edhe mendimin e vizitorėve tanė, kėtu mund ta postoni nė formėn e njė votimi.


Rezultati i Sondazhit : Kurimi i sėmundjes tė njohur si plakja!
Mund tė mposhtet plakja 2 33.33%
Njė ėndėrr sharlatanėsh 2 33.33%
Ka mundėsi 2 33.33%
Votues: 6. Ju nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh


Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 28-06-07, 17:03   #1
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim Kurimi i sėmundjes tė njohur si plakja!?

"Ēlirimi nga plakja nuk do tė thotė aspak se vdekja do tė mund tė shmanget krejtėsisht"
Dr.
Michael Rose

Njė besim laik, qė premton pėrjetėsinė, i shkon pėr shtat brezit tė tė gjithė atyre qė sot janė nė moshėn e tretė. Hė pėr hė duket si formulė qė i ka tė gjitha gjasat tė jetė e suksesshme...!!!
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 28-06-07, 17:17   #2
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rilinda
"Ēlirimi nga plakja nuk do tė thotė aspak se vdekja do tė mund tė shmanget krejtėsisht"
Dr.
Michael Rose

Njė besim laik, qė premton pėrjetėsinė, i shkon pėr shtat brezit tė tė gjithė atyre qė sot janė nė moshėn e tretė. Hė pėr hė duket si formulė qė i ka tė gjitha gjasat tė jetė e suksesshme...!!!

Pyetjet e Sondazhit
Kurimi i sėmundjes tė njohur si plakja!
Ėshtė e mundur
Njė ėndėrr sharlatanėsh
Ka mundėsi
Ėshtė e mundur, domethėnė Ka mundėsi qė ėshtė njė ėndėrr sharlatanėsh!

__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-06-07, 17:26   #3
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim

"Misioni ynė ėshtė tė luftojmė plagėn e vdekjes sė pavullnetshme, tė kurojmė sėmundjen qė e njohim si plakja", proklamon manifesti i Institutit tė Pavdekėsisė sė San Franciskos, njė shoqatė jofitimprurėse, e cila ka publikuar edhe njė ndėr sitet e internetit mė tė njohur tė kėsaj lėvizjeje. "Objektivi ynė ėshtė zhvillimi i metodologjive, qė tė mund tė na krijojnė mundėsinė tė jetojmė tė shėndetshėm e tė rinj pėr periudha tė pakufizuara kohore", shkruhet nga ana tjetėr nė statutin e "Fondacionit pėr zgjatjen e jetės", njė tjetėr shoqėri jofitimprurėse, me seli qendrore nė Florida, e cila pėrveē publikimit tė njė tė pėrmuajshme me kėtė qėllim, ofron edhe njė shėrbim shitjeje me korrespondencė tė produkteve ushqimore tė kėsaj natyre.

Postulate tė ngjashme gjejmė edhe nė aktivitetin e "World Transhuman Association" dhe tė Institutit "Extropy", dy fondacione, tė cilat i janė pėrkushtuar njė debati pėr tė gjetur rrugėn pėr tė shtuar limitet tanė biologjikė falė manipulimeve teknologjike. Pas kėtyre gjendet njė shkollė e tėrė mbi inteligjencėn artificiale, e pėrfaqėsuar, pėr shembull, nga "Instituti i posaēėm pėr inteligjencėn artificiale", njė "think tank" kalifornian, qė mundohet tė gjejė rrugėn falė sė cilės njė ditė do tė arrijmė tė shkarkojmė mendjet tona nė njė tru dixhital, pėr tė vazhduar njė jetė pa fund si inteligjencė virtuale.

Nė 12 janarin e shkuar, "Alcor Life Extention Foundation" festoi ditėlindjen e dyzetė nėn akull tė qenies sė parė njerėzore qė u ngri pas vdekjes. Bėhet fjalė pėr James Badford, i cili vdiq nė moshėn 74- vjeēare dhe kėrkoi qė trupi t‘i ngrihej, me shpresėn se njė ditė do tė mund tė risillej nė jetė falė zhvillimeve tė mjekėsisė. 175 trupa pa jetė qė gjenden nė impiantin gjigant frigoriferik tė menaxhuar nga fondacioni (dhe mė shumė se 4 mijė individė qė kanė firmosur kontrata pėr t‘u ngrirė pas vdekjes) janė dėshmia mė e gjallė e pasionit me tė cilin kėta individė besojnė se fundi i vdekjes ėshtė mjaft i afėrt.

Ajo qė i bashkon kėta grupime, nė dukje kaq tė ndryshėm nga njėri-tjetri, ėshtė koncepti qė vdekja nuk ėshtė aspak e paevitueshme, por se bėhet fjalė vetėm pėr njė incident tė vogėl biologjik. "Plakja ėshtė njė fenomen fizik", thotė Aubrey De Grey: "Duke parė se mjekėsia bėhet gjithnjė e mė e avancuar, nė njė tė ardhme tė afėrt do ta gjejmė veten nė gjendje tė pėrballemi me kėtė fenomen, me tė njėjtėn mėnyrė siē pėrballemi me sėmundjet e ndryshme".

"Ēlirimi nga plakja nuk do tė thotė aspak se vdekja do tė mund tė shmanget krejtėsisht", ngulmon tė saktėsojė doktori Michael Rose i Universitetit tė Kalifornisė, duke na kujtuar se ekziston rreziku tė mbetemi tė vrarė nga trauma tė dhunshme, siē mund tė jetė njė aksident rrugor. "Edhe nė rast se do tė arrijmė nė pragun e pavdekėsisė, shumė nga ne do tė vazhdojnė tė vdesin herėt a vonė: por jo mė pėr shkak tė proceseve tė vetėshkatėrrimit tė qelizave". De Grey arrin tė marrė me mend se si shoqėritė tona do t‘i pėrshtaten kėsaj paradigme, duke shmangur nė maksimum dhunėn dhe aktivitetet e rrezikshme. "Vetėdija se vdekja nuk ėshtė mė e pashmangshme do tė na mėsojė ta vlerėsojmė shumė mė tepėr jetėn". Dhe qė kėtu niset pėr tė parashikuar jetė qė zgjasin edhe 5 mijė vjet, ndoshta edhe mė shumė. E zėmė se kjo mund tė jetė e vėrtetė, por a mund tė quhet ide e mirė? Mitet e besimet, dijet mė tė lashta qė zotėron specia jonė, na mėsojnė se tė luash me orėn e jetės ėshtė ide mjaft e keqe. Ndėrkohė qė kleēka qė ndez pasionet e ėndrrave pėr pavdekėsi ekziston qė prej kohėrave mė tė lashta. "1 mijė e 6 qind vite mė parė", shpjegon Jay Olshanski, profesor epidemiologjie nė Universitetin e Ilinoisit, "alkimisti kinez, Ko Hung, u kthye nė profetin mė tė famshėm tė epokės sė tij, duke ringjallur njė kult edhe mė tė lashtė. Kultin Hsien, sipas tė cilit pavdekshmėria fizike ėshtė e mundur". Olshanski citon filozofinė e Francis Bakon, arabin Averroe, Galenin, atin e mjekėsisė greke, si pararendės tė atyre qė besojnė sot te pavdekėsia. "Kėto personazhe kanė qė tė gjithė diēka tė pėrbashkėt: janė tė gjithė tė vdekur".
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga rilinda : 29-06-07 nė 15:12
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-06-07, 18:57   #4
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Njė ėndėrr sharlatanėsh

jo...................
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:56.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.