Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Gruaja dhe Familja
Emri
Fjalėkalimi
Gruaja dhe Familja Inkuadrimi i gruas nė jeten shoqerore, jeta bashkeshortore, femijetPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 12-12-04, 20:20   #16
Gjumashja
 
Avatari i Gjumashja
 
Anėtarėsuar: 15-10-04
Vendndodhja: n'krevet
Postime: 24,044
Gjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėm
Gabim

halla e madhe te pershendes shume edhe te uroj gjitha te mirat
__________________
the rest is silence
Gjumashja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 12-12-04, 20:22   #17
Mr_100%
 
Anėtarėsuar: 19-11-04
Vendndodhja: karlsruhe-Gjermani
Postime: 832
Mr_100% e ka pezulluar reputacionin
Gabim

HALLA E MADHE EDHE MAFIOZI NDOSHTA ESHTE EDHE ASHTU SI THONI JU,PO PO MA MERR MENDJA SE PAK PO E HIPERBOLLIZONI.
EDHE UN VET SHKOJ NE KOSOVE NGANJEHER POR EDHE TE TJERET TE CILET SHKOJN DHE VINE SJELLIN KREJT NJE PASQYRE TJETER,E NDOSHTA GJERAT NE ASNJE ASPEKT TJETER NUK KAN NDRYSHUAR ME TEPER SE NE KETE,PO MENDOJ POZITIVISHT
__________________
Nje dite do vish, dhe do te me pyetesh,se qka do me shume?jeten tend apo mua,un do te pergjigjem-Jeten time,e Ti ndoshta do te ikesh pa e ditur qe ti qe tani me JETA IME
Mr_100% Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-12-04, 20:58   #18
halla e madhe
 
Avatari i halla e madhe
 
Anėtarėsuar: 07-12-04
Postime: 11,600
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Mr_100%_me vjene mire qe konfrontohesh edhe ti me kete teme!ajo qka ti mendon asht nji teme krejt tjeter,leri te lutem pershtypjet e pushimeve verore....me mire mendohu se nji numer i madh femrash shqiptare nuk gezojne te drejta te barabarta,apo deshiron te shkruaj me hollesisht,nuk me merr mendja qe jane te panjohura keto gjasa :?:
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-12-04, 23:56   #19
timi9875
 
Anėtarėsuar: 18-03-04
Vendndodhja: Kosovė
Postime: 32
timi9875 e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek timi9875
Gabim

Ju FLM per pergjegjet tuaja, por pa ngarkes...
Eshte teme se mendoj qe duhet debatuar por ne munges bene edhe te diskutohet permes kesaj faqeje
Ju pershendes
Gjithe te mirat
__________________
ASKUSH S\'ĖSHTĖ PRONĖ E ASKUJT...!
timi9875 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-12-04, 22:21   #20
halla e madhe
 
Avatari i halla e madhe
 
Anėtarėsuar: 07-12-04
Postime: 11,600
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Barbaroza_flm per deshirat tua!Sa me vjen mire kur shof qe po integrohem ne mesin tuaj :lol: Respekt per Barbarozen :!:
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-12-04, 10:03   #21
Publicisti
 
Anėtarėsuar: 07-10-04
Postime: 26
Publicisti e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Per te Madhen Halle...

Thuhet se femra eshte krijesa me e mire qe e ka krijuar zoti,eshte dhurata me e madhe per mashkullin,por ne anen tjeter thuhet se femra eshte gabimi me i madh qe ka bere zoti.hahahhaha,Bera pak shaka.
Me te vertet ndodhin gjera te tilla qe femra eshte e cenuar ne disa raste,por une mendoj se ne besimin islam femra eshte e privelegjuar tej mase,nuk di se qfar te drejtash kerkojn femrat tona ,po e marr nje shembull.
Une po te dilja ne qytet ne ora dy te nates ka me i par femrat ne qytet,as nuk e din prinderit e tyre se ku mund te jet vajza e tyre,as nuk ka mbet moral ne to,bile bile bashkesia nderkombetare iu ka dhon te drejta atyre ne menyre qe te munden me manipulu me ta,une di x raste qe femrat tona jan ndar nga burrat e tyre dhe jan martuar me te huaj.Vetem kete nanalizone mire,skam qka them tjeter .
Duke mos patur qellim qe ta ofendoj askend,une ju deshiroj suksese
__________________
\"Nata ėshtė Dram,Yjet spektator,Jeta ėshtė skenė,e ne jemi aktor\"
Publicisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-12-04, 16:32   #22
halla e madhe
 
Avatari i halla e madhe
 
Anėtarėsuar: 07-12-04
Postime: 11,600
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Publicisti_more zoteri po flitni per rastet ekstreme qe i pasket taku ne mesnate 8) MOs te flasim per sjelljet ekstreme,por ti kthehemi femrave qe nuk guxojne te flasin per shkollimin e metutjeshem,jane raste te shumta...dhunimi ne familje :!: a mos jane te panjohura per juve :?: Ju lutem mos te perzijme Moralin dhe Fene me te drejtat e femres ne familje dhe gjetiu Ne ate familje ku zoteron dhuna dhe shtypja e gjinise femrore aty nuk ka as Zot as Fe e mos te flasim per Moral :!: Pershendetje Publicisti i nderuar
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-12-04, 17:30   #23
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Publicisti
Per te Madhen Halle...

Thuhet se femra eshte krijesa me e mire qe e ka krijuar zoti,eshte dhurata me e madhe per mashkullin,por ne anen tjeter thuhet se femra eshte gabimi me i madh qe ka bere zoti.hahahhaha,Bera pak shaka.
Me te vertet ndodhin gjera te tilla qe femra eshte e cenuar ne disa raste,por une mendoj se ne besimin islam femra eshte e privelegjuar tej mase,nuk di se qfar te drejtash kerkojn femrat tona ,po e marr nje shembull.
Une po te dilja ne qytet ne ora dy te nates ka me i par femrat ne qytet,as nuk e din prinderit e tyre se ku mund te jet vajza e tyre,as nuk ka mbet moral ne to,bile bile bashkesia nderkombetare iu ka dhon te drejta atyre ne menyre qe te munden me manipulu me ta,une di x raste qe femrat tona jan ndar nga burrat e tyre dhe jan martuar me te huaj.Vetem kete nanalizone mire,skam qka them tjeter .
Duke mos patur qellim qe ta ofendoj askend,une ju deshiroj suksese
Publicisti kam lexuar disa nga shkrimet e tua dhe jam e kėnaqur nga mendimet qė ju shprehni.
Por jo edhe nė kėtė temė i nderuar.
Kjo temė ka tė bėjė me tė drejtat e Femrės nė familjet Kosovare, ku e nderuara Halla e Madhe ka dhėnė mendime shumė tė kjarta dhe tė vėrteta.
Femra nė rrugė nė orėt e vona tė natės gjen gjithkund nė botė, ama askush nuk mund tė thotė se tė gjitha femrat e botės rrijnė nė rrugė gjatė natės e aq mė pak pėr femrėn kosovare.

Dhuna nė familje, dhuna ndaj femrės ėshtė prezente gjithkund nė botė, edhe nė vendet me demokracin mė tė madhe. Kjo ndodhė nga arsyeja se mashkulli (jo tė gjithė kuptohet) gjithnjė ka dėshirėn pėr tė urdhėruar, tė jetė i shėrbyer.
Nuk e di pse e ke ndėrlidhur shkrimin tuja nga pikėpamje fetare, kur dihet se nė Kosovė edhe anėtarėt e komunitetit tė krishterė nuk dojnė qė femrat e tyre tė kenė lirinė e plotė.
A mos tė duket se ky problem i shtypjes tė tė drejtave tė femrave nė Kosovė ka tė bėjė mė tepėr me traditė shqiptare se sa atė fetare????
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-12-04, 20:05   #24
Publicisti
 
Anėtarėsuar: 07-10-04
Postime: 26
Publicisti e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Te nderuar bashkmendimtar
Nuk e kam lidh spontanisht moralin dhe relegjionin me te drejtat e femrave shqiptare,kete e kam then me arsyeje se shumica e femrave tona abuzojn lirine qe u jepet nga burri,nese femrat tona konsiderojn se iu cenohet e drejta e tyre duke u bazu ne ate qe nuk i lon burrat e tyre me dal me u shetit neper qytet,une mendoj se kjo nuk eshte nje plotesim i standardeve qe simbolizon te drejtat e femrave mendoj se eshte nje gabim ne mendim.Jam i pajtimit me femrat tona qe mendojn se nuk i kan te drejtat e duhura qe i takojn nje femre evro-perendimore,ngase tek ne eshte nje frekuentim i madh i nderkombetarve dhe jo vetem femrat por edhe ne si meshkuj e ndim veten si te diskriminuar nga koha,por asnjeri prej nesh nuk ndalemi te analizojm se neve na dallojn shume gjera nga ata qe i shohim ne TV. dhe nga ata qe na tregojn dhe qe jan ne Kosove.Pothuajse neper te gjitha ansamblet Komunale te Kosoves,duke perfshir edhe ne instancat me te larta Institucionale,nje numer i madh i nenpunsve jan femra.Eshte e vertet se ne fshatra eshte e shtypur faktori femer,dhe kjo ndodh si pasoj e mentalitetit te ult dhe politikave diskriminuese qe jan ushtru mbi to gjate dy dekadave te fundit,si dhe ndikojn edhe faktor te ndryshem si papunsia,kushtet skonomiko sociale,qeshtja politiko-juridike,infrastruktura ligjore e cila do definonte ligjet per mbrojtjen e te drejtave te femrave dhe femijve.
Mendoj se kam qen deir dikund konstruktiv ne kete pergjegje,uroj te keni suksese te metutjeshme...


Me respekt Ardi Gjilan
__________________
\"Nata ėshtė Dram,Yjet spektator,Jeta ėshtė skenė,e ne jemi aktor\"
Publicisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-12-04, 20:47   #25
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ka shume femra qe me te vertet jane te zgjuara dhe i meritojne te drejtat me plotkuptimin e fjales, po nuk i kane ,po ka edhe prej atyre qe s`dine ta shfrytzojne lirin apo me mire te them e shfrytzojne miresin e dikujt tjeter ne menyren me te gabuar te te qenit femer apo njeri ,dhe i posedojne fatkeqsisht " jep men zot aty ku ska", lirija dhe te drejtat duhen te jipen aty ku me te vertet nevojiten.
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-12-04, 21:11   #26
aferdita
 
Avatari i aferdita
 
Anėtarėsuar: 31-10-03
Postime: 4,075
aferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek aferdita
Gabim

ju pershendes se pari
Halla madhe te pershendes edhe ty gjithashtu dhe e perkrahu mendimin tend.me keq se mos me pas harmoni ne shtepi nuk kam si per femrat ashtu edhe per te gjithe familjen. dhe do te kisha shtuar edhe diqka edhe disa femrave nuk ben qe te dhesh edhe liri shume se disa e kishin tepru.
__________________
Fitorja mė me madhe nė jetė,ėshtė qė tė fitosh zemrėn e dikujt qė e don mė tė vėrtet!!
aferdita Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-12-04, 18:53   #27
halla e madhe
 
Avatari i halla e madhe
 
Anėtarėsuar: 07-12-04
Postime: 11,600
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Aferdita_ te pershendes gjithashtu!Me erdhi mire per pergjegjen,por ti me hallen si e Re thua qe disa femrave nuk duhet ti gezojne te drejtat per shkak se i keqperdorin ato :?: jo me hallen per sjellje tekqija nuk asht askush fajtor vetem se karakteri i personit kudo ne bote,pra me duket se ti kete verejte e ke ndegju dikund ne rrethin e afert qe e shpreh aq e mllefosur :!: mendohu per nenat tona, per vajzat tona qe dhunohen ne familje :cry: Aferdita a mos ke harrua valle qe keto te drejta po ju mirren botes femrore :!:
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-12-04, 13:11   #28
fadil ibrahimi
 
Anėtarėsuar: 05-11-04
Vendndodhja: preishtin
Postime: 4
fadil ibrahimi e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek fadil ibrahimi Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek fadil ibrahimi Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek fadil ibrahimi
Gabim Te drejtat efemres ne kosov

Kjo eshte nje tem shume e qelluare.Po me kete teme mirremi qyshe se prej perfundimit te luftes.Athu se lufta perfundoj e u shlirume te gjithe.E une them jo. Se ne pergjithesi e kemi marre mashallahune e nuk dime se ku jemi.Esa ju perket femrave tona apo te them motrave tona askushe nuk jaucenone te drejtat e tyre.Po lete mendojne vetem pak se ku kane qen e ku jane tashe.Te gjitha te barabarta me meshkujte.Po tashe se qfare mendje kane ne nuk. Dhe qka kerkojne prej neve qfare te drejte ma teper.Ate te drejte qe po e kerkojne ne nuk kemi kushte ne pergjithsi ti ofrojme se ato jane kusht te evropjane ku te gjithe punojne e nuk jane te mvarur prej askujte. :?: :?:
__________________
ju uroj sukses
fadil ibrahimi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-12-04, 02:04   #29
engjelli_pe
 
Anėtarėsuar: 26-12-04
Vendndodhja: Bern
Postime: 44
engjelli_pe e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Halla e madhe--pajtohem plotsisht me ty,se shumica e femrave ne kosovė po edhene viset shqiptare nuk gezojn aspak te drejta,por do thoja se nje perparim po ecen,se pari ne qytete e pastaj do mberrije edhe ne fshatra,kjo nuk ndodh mrenda natės po njeriu duhet tė luftoj qė kjo tė leviz mė shpejt.po mbi tė gjitha smund te folim per te drejta te femrave ku ne ato vise qe nuk gezohen te drejtat(pa dallim vendi apo krahine)vetė gjinija mashkullore nuk e di se q'eshte te jesh i lire ne shtepin tende,kur kėta nuk e kuptojn rendesine te qenurit i lire ne shtepi,atehere per gjinin ekunder spo flasim edhe qe femra eshte shtylla e familjes.Fatėkeqsisht kete spo epranojn shume ne viset shqiptare,e deri sa kjo te mos pranohet sdo kem edhe emancipim te femres si ne familje po ashtu edhe ne shoqeri.


respekt
__________________
\"Handle so, daß die Maxime deines Willens jederzeit zugleich als Prinzip einer allgemeinen Gesetzgebung gelten könne\"
engjelli_pe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-12-04, 19:15   #30
halla e madhe
 
Avatari i halla e madhe
 
Anėtarėsuar: 07-12-04
Postime: 11,600
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Engjelli_pe_Jeni i miresardhur ne kete teme :!: me vjene mire qe ju bashkangjiteni edhe ju ketyre mendimeve :!: Sa mire do te ishte sikur te ishte nji numer i popullsise shqipetare me keso ide te shendosha dhe te qelluara :!: Deshiroje suksese edhe me tutje...halla e madhe


__________________
Jetes kurr nuk i dihet.....
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 13:40.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.