Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Gruaja dhe Familja
Emri
Fjalėkalimi
Gruaja dhe Familja Inkuadrimi i gruas nė jeten shoqerore, jeta bashkeshortore, femijetPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 28-12-04, 19:20   #31
Agroni22
 
Anėtarėsuar: 03-08-04
Vendndodhja: ku kom lindur
Postime: 3,929
Agroni22 e ka pezulluar reputacionin
Gabim

NE kosove prej mas lufte femrat gezojn nje liri shume te mire
mirpo edhe do femra lirin qe ja jep familja e keqperdorin shume ,shume
__________________
dashuria nuk blihet por fitohet
dashuria nuk shitet por dhurohet
Agroni22 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 28-12-04, 23:53   #32
engjelli_pe
 
Anėtarėsuar: 26-12-04
Vendndodhja: Bern
Postime: 44
engjelli_pe e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Faleminderit halla e madhe--edhe qe jam antar i ri nė kėtė forum,do mundohem tė shpreh mendime sa do pak tė shendosha nė kėtė forum,duke marrė mesim gjithė nga ju e forumista tjerė,faleminderit.

respekt
__________________
\"Handle so, daß die Maxime deines Willens jederzeit zugleich als Prinzip einer allgemeinen Gesetzgebung gelten könne\"
engjelli_pe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-01-05, 15:11   #33
Mafiozi
 
Anėtarėsuar: 27-10-04
Vendndodhja: Geneve
Postime: 4,586
Mafiozi e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Te drejtat e femrave ne kosov fillojn se pari ne mendimin e tyre, shoh qe
shum vajza shqiptare as nuk jan te lira me dhen mendimin e tyre ne familje,
se pari. Si mbas mendimit tim, te drejtat e vajzes shqiptare fillojn tek familja,
edukimi dhe shkollimi, nese familja ja jep gjitha drejtat, do te mbesin me
vajzen per ter jeten.

Ju pershendes
Mafiozi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-01-05, 16:05   #34
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Agroni22
NE kosove prej mas lufte femrat gezojn nje liri shume te mire
mirpo edhe do femra lirin qe ja jep familja e keqperdorin shume ,shume
E sakte!
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-01-05, 13:20   #35
Mafiozi
 
Anėtarėsuar: 27-10-04
Vendndodhja: Geneve
Postime: 4,586
Mafiozi e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Barbaroza
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Agroni22
NE kosove prej mas lufte femrat gezojn nje liri shume te mire
mirpo edhe do femra lirin qe ja jep familja e keqperdorin shume ,shume
E sakte!

Mafiozi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-01-05, 16:54   #36
Intuita
 
Anėtarėsuar: 04-11-04
Vendndodhja: aty ku fillon dashuria...
Postime: 799
Intuita e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Intuita
Gabim

...jane drejetersedrejti te drejta te njeriut dhe si te tilla duhet mbrojtur me ligj
Intuita Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-03-05, 21:13   #37
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pershendetje te nderuar/a


Te drejtat e femres duke respekruar si te qdo njeiru , sepse femra eshte njeri dhe nuk eshte aspak me shumė se e mashkujve.

Shumica mendojn dhe kan te imponuar ne kokė se femra eshte "Flokt e gajata e mendeet e shkurtera" e kjo shprehi nuk ėshte aspak me shumė se diskriminim njerezorė drejt per se drejti.

Nje femer eshte dhe duhet te jetė ebarabat mos edhe me shumė ne ligjė sepse ajo ėshtė pjesa me e madhe e njerezis qe banė barren me te madhe ne ketė botė.

Femra ėshtė ajo qe mabnė ne barkun e saj femiun dhe eshte ajo qe na benė edhe te jemi me te ndieshem dhe me te sukseseshem ne jetė , pserse keshtu shtorhet pyetja.

Sepse shumica e konflikteve nder gjini vijn ne kohen e shtateznis te cilet per fatė te keq se kuptojn arsyen se perse femra e merrė ndoshta nje urrejtje ndaj mashkullit ne kohen e shtatezanis.

Femra duhet te jetė edhe me shumė respektuar sepse ketu kemi te nejm me njė person me te dobet se ne fizikisht , ku per fat te keq te dobetet e perdorin edhe forcen nganjehere e ndaj ketyre duhet pasur ndeshkime te renda ligjore.

Dalja e nje femre dhe jeta e saj e lirė perse trajtohet me fjalen e keqe si "lavire"
Perse nuk e respektojm atė si te drejt e lirisė se saj njerzore , perse a vallė ajo kerkon ndonje truproje me veti.
Qdo kush ka lirin e vetė , ndjenjat dhe mendimin.

Andej une perkrahi shumė dhe do ta perkrahi edhe me teper lirinė e femres ne jeten tonė shoqerore , posaqerisht te asaj shqiptare.

Vetem perpara motra te nderuara.

Nderime
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-03-05, 14:51   #38
halla e madhe
 
Avatari i halla e madhe
 
Anėtarėsuar: 07-12-04
Postime: 11,600
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Psikologu_Pajtohem plotesisht me mendimin tuaj,cdo fjale e imja do te ishte e tepert per momentin. ju pershendes gjithemone dhe secilin person qe i rrespekton te drejtat e femres :!:
__________________
Jetes kurr nuk i dihet.....
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-03-05, 01:21   #39
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga halla e madhe
Psikologu_Pajtohem plotesisht me mendimin tuaj,cdo fjale e imja do te ishte e tepert per momentin. ju pershendes gjithemone dhe secilin person qe i rrespekton te drejtat e femres :!:

Pershendetje halla e madheKam nderin te jemė pjesė e debateve dhe shkrimeve me njerez siq jeni ju dhe shumė te tjerė..

Duke ju deshiruar qdo te mirė kudo qe jeni , ju uroj edhe ditė te mira ..


Me nderime

Psikologu
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-03-05, 23:41   #40
laliloli
 
Avatari i laliloli
 
Anėtarėsuar: 18-03-05
Vendndodhja: Kosovė
Postime: 9,134
laliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIP
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek laliloli Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek laliloli
Gabim pershendetje

Eshtė njė teme qė ia vlen tė diskutohet ku sado pak secili nė mėnyrėn e vet tė jep kontributin e vet nė pėrmirėsimin epozitės sė gruas nė shoqėri .mendimi im ėshtė se pėrkundėr asaj qė ėshtė bėrė nė pėrmirėsimin apo avancimin e tė drejtave tė femrės tė drejtat etyre ende janė tė mohuara.
Pėr kėtė vet femra duhet tė jet kėmbėngulėse dhe mė e guximshme ,por si duket ajo ėshtė pajtuar qė tė jet nė kėtė pozitė qė ėshtė.
Se gruaja nuk ėshtė e barabart me mashkullin po e marr njė shembull:nėse gruas i vdes burri nė moshėn 25 vjeqare p.sh.ajo e ka tė ndaluar tė martohet dhe tan jetėn vuan pėr diqka qė ėshtė natyrale,ndersa mashkullit po ti vdes gruaja nė moshėn 70 vjeqare kėrkon prap grua(njė kojshi i imi nė moshėn 72 vjeqare u martua por pas dy dite i iku ha ha ha ).vetem shkollimi mund ta eliminoj ketė

Gra tė jeni kėmbėngulėse nė tė drejtat e juaja [/img]
__________________
Rrespekto tė tjeret ,
ashtu siq dėshiron tė jesh i rrespektuar
laliloli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-03-05, 00:16   #41
Dali!Keq
 
Anėtarėsuar: 16-03-05
Postime: 1,635
Dali!Keq e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Tema esht e qelluar per ato qe din ta mbaj dhe ta meritojn por ato qe ja kajten mamin as Zoti e as Ligji nuk mundet me i ndal.
Mendimi im.
Pershendetje sinqerisht Motrave Shqiptare qe dijn dhe e Meritojn te Drejten.
Dali!Keq Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-05-07, 13:17   #42
egi
B€QARU§ POW€RU§
 
Avatari i egi
 
Anėtarėsuar: 21-05-07
Vendndodhja: ne boten belly dance
Postime: 7,833
egi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėm
Gabim

femna ne ks s'ka mi pas te njejtat drejtat sa te ka meshkuj qe jan fanatika
egi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-05-07, 16:50   #43
RiannA
I*N*F*I*N*I*T
 
Avatari i RiannA
 
Anėtarėsuar: 02-03-07
Postime: 2,009
RiannA VIPRiannA VIPRiannA VIPRiannA VIPRiannA VIPRiannA VIPRiannA VIPRiannA VIP
Gabim

Drejtat e femres ne Kosov dit per dit po perparojn. Mendoj se femrat e kan nje status te mir ne KS. Normal qe nuk i mbrohn gjdokush keto drejte, sidomos sa tka katunar t“kqi me mendime te vjetra qe jetojn me Kanunin e Lek Dukagjinit amo shumica kan perparu edhe mendoj se femna e luan nje rol kryesor ne Kosov!

Shnetje
__________________
O mic Sokola, o lek Dukagjina, a thu pa juve nuk e kishte zbulu RAP-in Prishtina?!
RiannA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-05-07, 16:52   #44
RiannA
I*N*F*I*N*I*T
 
Avatari i RiannA
 
Anėtarėsuar: 02-03-07
Postime: 2,009
RiannA VIPRiannA VIPRiannA VIPRiannA VIPRiannA VIPRiannA VIPRiannA VIPRiannA VIP
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga egi
femna ne ks s'ka mi pas te njejtat drejtat sa te ka meshkuj qe jan fanatika
Kjo gjethkun ne bot qeshtu esht. Edhe pse qe ka 200 vjet e kan pamvarsin, femrat shum von kan pas drejte te votojn etj etj...edhe sa per Kosoven mendoj se shum shpejt ju kan jap drejte...me pas kon si ne shtete tjera kishim prit edhe nja 50 vjet deri i kish ra nmend dikujn ame ju jap drejta femrav. Ski qka me ju than asgje Kosovarve per drejtat e femres. Nese kan gabu, nuk jan te vetem, ky esht problem global e jo vetem shqiptar.

Shnetje
__________________
O mic Sokola, o lek Dukagjina, a thu pa juve nuk e kishte zbulu RAP-in Prishtina?!
RiannA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-05-07, 19:06   #45
egi
B€QARU§ POW€RU§
 
Avatari i egi
 
Anėtarėsuar: 21-05-07
Vendndodhja: ne boten belly dance
Postime: 7,833
egi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga RiannA
Kjo gjethkun ne bot qeshtu esht. Edhe pse qe ka 200 vjet e kan pamvarsin, femrat shum von kan pas drejte te votojn etj etj...edhe sa per Kosoven mendoj se shum shpejt ju kan jap drejte...me pas kon si ne shtete tjera kishim prit edhe nja 50 vjet deri i kish ra nmend dikujn ame ju jap drejta femrav. Ski qka me ju than asgje Kosovarve per drejtat e femres. Nese kan gabu, nuk jan te vetem, ky esht problem global e jo vetem shqiptar.

Shnetje
hm...eshte puna qe ne kosove shum shpejt e konsiderojn nje femen pa vlersi vetem qe nuk eshte virgjeresh ose shkon neper disko...e mos te me thot kerkush qe kjo nuk eshte e vertet..nje imazh i nje vajzes mund te zbritet shum shpejt..edhe plus mashkulli munet me kerku virgjeresh e femna duhet patjetrer me pranu historin e tij...me pa nje femen te veshur me miniq dhe kthizen jasht qka mendon shumica e meshkujve, qka mendojn pleqt ne kosove, qka folin njerzit?
qka po kendojn reperat? po kendojn per femna ne kosove kishe jan dal fare..
meshkujt kishe po kan drejt me kritiku femnen..e gabimet e veta nuk i shofin..


__________________
Jeta e zemrės
ėshtė njohuria.
Ruaje,
mirėmbaje.

Vdekja e zemrės
ėshtė padituria.
Gjuaje,
largoje …
egi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 10:41.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.