Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Gruaja dhe Familja
Emri
Fjalėkalimi
Gruaja dhe Familja Inkuadrimi i gruas nė jeten shoqerore, jeta bashkeshortore, femijetPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 18-09-07, 01:45   #46
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ne shoqerin shqiptare akoma nuk ėshtė arritur e drejta totale e femres , por kur flasim pėr tė drejten totale tė gjinisė femrore , duhet tė kemi parasysh se pari edukimin dhe shkollimin e pastaj lirin totale tė pamvarur personale dhe individuale.
Edhe pse , shumė shekuj nen ndikimin e pushtuesit islam turk , femra shqiptare i ngjante njė femre thuaja se eshte e marrur nga vendet turke ose arabe.
Me vonė me hapin e marrur nga femra pėr edukim dhe emancipim , kan pesuar shumė fyrje , ofendime dhe nenqmime edhe ne mbrendesin familjare por edhe asaj shoqerore sidomos nga rrethi i ngushtė.
Por duke bartur ne vete shumė ofendime , nenqmime , femra shqiptare arriti qe pak , sado pak tė i hap dyert vetit dhe tė jetė ne skenen e jetes ne shoqerin shqiptare.
Nuk ėshtė qudi , qe edhe ne ditet e sotme , ne ditet kur vendet Evropjane dhe ato Amerikane , deshirojnė tė e shofin popullin shqiptar ne vendet e demokratizuara , nje shtres e ulet njerezish tė paguar , tentojnė, ku me dhunė e ku me pagesė, tė e fusin femren shqiptare nen trysnin gjoja fetare , nen bindjen se kjo botė qenka e rrejshme , ndersa ajo tjetra e verteta.
Por nese e veshtrojmė ketu ne ketė shkrim femren , simbas shumė " fetarve " femra islame edhe ne atė botė ėshtė vegel e shitjes nga vetė Zoti , sepse Zoti keto femra , atje ne parajsė ėshtė dhuratė e burrave tė mirė dhe tė atyre burrave qė kryen akte ne " emerė tė Zotit"
Pra , em njė fjalė, femra ka mbetur edhe sot sikur njė shkembim malli edhe ne ketė botė por edhe ne atė botė, kuptohet nese ajo qenka simbas ketyre thenjeve fetare.
Ku e ka pra vendin femra shqiptare sot pėr sot??
Trupi i cdo femra , njetė sikur i cdo meshkulli , duhet tė jetė i saj ose i atij , por tek femrat qendron puna ndryshe , sepse trupi i njė femre , ne shoqerin shqiptare , duhet tė jetė pronė e njė mashkulli , thuajse ai e paska ble ketė dhe se posedon cdo tė drejtė primare dhe elementare mbi gjinin femrore.
Pse ?
Sepse , ne boten e shumė meshkujve , nderi i tyre shkon bashkė me vaginen e femres , aty e paskan "burrat e ndershem vendin "
Vallė si i quajnė ata keto kengetare tona , keto aktore tona??!!
Kan deshirė tė i ngulin syt ne cdo femer , kan deshirė tė i versulen cdo femre , por me vonė, kur ajo nuk u pershtatet primitivizmave tė tyre , atehere ajo eshte simbas tyre njė krijes me e dobet e kesaj bote , ndersa ne fakt , femra ėshtė ajo qe bart ne vete barren me tė rend nė shoqeri , pergjegjesin ne shtepi dhe kujdesin ndaj shtepis , mikut , dajes , shokut dhe shoqeris .
A thua :- Sa meshkuj i sherbejnė gruas se vetė kur asaj i vijnė shoqet ne vizitė, kuptohet , nese ajo ka tė drejtė tė ketė shoqe tė veta , e mos vallė , edhe per keto vendosin " burrat "
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 18-09-07, 04:26   #47
Kavaleri
Aty ku bijn Tupanat..
 
Avatari i Kavaleri
 
Anėtarėsuar: 20-03-05
Vendndodhja: USA
Postime: 1,463
Kavaleri e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Hmm..!
Nuk kan arrit te drejta edhe aq shume sa me i hi dojak burrav!
Diku diku esht tejkalu edhe eshte tepru e drejta, ju lumt oj Femra po valla.
__________________
Faleminderit U Ē K
Kavaleri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-10-07, 21:07   #48
Domira
 
Avatari i Domira
 
Anėtarėsuar: 02-02-05
Postime: 16,716
Domira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: TE DREJTAT E FEMRES NE KOSOVE

Te drejtat e femres ne Kosove nuk dallojne shume nga te drejtat e gruas ne ket regjion po as ne Europ ku me dit se sa...Te drejtat e gruas ne Kosove nuk mund ti trajtojme ceshtje te vecante ne Kosove duke marr marasysh qe ende nuk e kemi rregullu ceshtjen e satusit. Por sidoqofte gruaja ne Kosove nuk dallon sa i perket arsimimit po edhe punesimit. Ne disa aspekte gruaja ne Kosove eshte ne pozite me te mire se grate e regjionit sepse shume faktore ndikojne ne kete gje...nejse po e le me kaq se ma mire sepse ka aspekte te ndryshme nga te cilet mund te flitet per te drejtat e femres ne Kosove.
__________________
Ėndrrat e mia dua ti fal vetem ty!
Domira Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-12-08, 17:25   #49
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tė drejtat e femrės nė Kosovė

Kosovė: Gratė protestojnė kundėr dhunės nė familje Leonat Shehu
Prishtinė
20-12-2008

Grupe veprimtarėsh pėr tė drejtat e grave protestuan sot nė Prishtinė kundėr dhunės nė familje, qė gjatė kėtij viti u ka marrė jetėn dhjetė personave. Vetėm nė nėntė muajt e parė tė kėtij viti janė raportuar 860 raste tė ushtrimit tė dhunės nė familje dhe shumica e viktimave janė gra.Shiko lajmet:

http://www.youtube.com/watch?v=rDViF...2-20-voa13.cfm
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-09, 15:37   #50
iluzioni
 
Anėtarėsuar: 03-02-09
Postime: 3
iluzioni i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Tė drejtat e femrės nė Kosovė

pershendetje,

a din dikush se ku mund te gjegje literatur rreth temes e rrolit e grujes ne familie apo te drejtat e femres?
iluzioni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-09, 16:27   #51
PeJ0N
 
Anėtarėsuar: 08-10-07
Postime: 176
PeJ0N i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Tė drejtat e femrės nė Kosovė

Per fat te keq ne Kosov nuk kan edhe aq te drejta mos te them hiq hiq !! dhasht zoti sa me shpejt te jen te = sepse femna ne Kosov e meriton ket boll ma me dhuna te lloj llojshme dhe luftra qe kan ndodh ne kosov , edhe femnat e kan perjetu nje te keqe , nese me lejohet te them femna ne kosov gjat luftes ka perjetu nje tmerr prandaj tash e meritojn te drejten e tyre , fjalen , postet e tyre shpresoj shpresoj qe sa me shpejt te jen mos me shum te = me mashkujt :-)
PeJ0N Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-09, 17:44   #52
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Tė drejtat e femrės nė Kosovė

....une do shtoja ce ne disa mjedise bile dhe eshte e tepruar,dhe prap nuk jen te kenaqura,sikur te tjerat te kishin vetem (nje percindje) 1% te ketyre ce permenda, besoj se do e kishin dijt vleren,prandaj e them,se per dikend vlen,e per dikend nuk vlen,dhe ace me kece per ato ce te drejtat e veta i kecperdorin,ne permasa te ndryshme,qofte familjare,shoqerore,si dhe ajo bashkshortore ma ne fund!.

Jufalemnderit ne mirekuptim
Natyra
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-09, 20:00   #53
shfletuesi_
Djale Drenice
 
Avatari i shfletuesi_
 
Anėtarėsuar: 21-10-08
Vendndodhja: Nė vėndin e ngjarjeve
Postime: 20,920
shfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek shfletuesi_ Send a message via Skype™ to shfletuesi_
Gabim Titulli: Tė drejtat e femrės nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga natyra
....une do shtoja ce ne disa mjedise bile dhe eshte e tepruar,dhe prap nuk jen te kenaqura,sikur te tjerat te kishin vetem (nje percindje) 1% te ketyre ce permenda, besoj se do e kishin dijt vleren,prandaj e them,se per dikend vlen,e per dikend nuk vlen,dhe ace me kece per ato ce te drejtat e veta i kecperdorin,ne permasa te ndryshme,qofte familjare,shoqerore,si dhe ajo bashkshortore ma ne fund!.

Jufalemnderit ne mirekuptim
Natyra
E pra si shkak i gjithe kesaj jan te drejtat e teperta nuk jemi popull i pergatitur per te pasur te drejta te plota.

Problemieshte qe nuk dijn ti perdorin te drejtat e veta qe i kan.

Nje plak e pyeten nje dite axh bre foli qikes pak se nuk ben kshtu ne shkoll koqit pak.. ai i tha " koqit ne akull" a frenohet ne akull.. jo ka dasht te thot qe spo na vet askush... thjesht e kan tepruar femrat kosovare dhe pike.
__________________
Jeta eshte realitet jo virtualitet.

The End.
shfletuesi_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-09, 21:06   #54
teutaA
Born To Be Wild !!!
 
Anėtarėsuar: 06-01-08
Vendndodhja: Aty ku vlersohet njeriu ,,,
Postime: 11,686
teutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tė drejtat e femrės nė Kosovė

te drejta pa kushte eshte e kot kjo kur ende jan te varura prej burrave e kunetve e vjehhrive aiii ende pihet qaj ne kosov e gruja sherben burrat rrin si pashallar
__________________
Santa,,,,I'have Been Good ! :P
teutaA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-09, 22:57   #55
Alkimisti_ch
 
Avatari i Alkimisti_ch
 
Anėtarėsuar: 07-06-08
Vendndodhja: Univers
Postime: 1,457
Alkimisti_ch i dashurAlkimisti_ch i dashurAlkimisti_ch i dashur
Gabim Titulli: Tė drejtat e femrės nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga teutaA
te drejta pa kushte eshte e kot kjo kur ende jan te varura prej burrave e kunetve e vjehhrive aiii ende pihet qaj ne kosov e gruja sherben burrat rrin si pashallar
PAJTOHEM ME MENDIMIN E teutes. TE DREJTAT E FEMRES SHQIPTARE NE KOSOVE FLASIN ME SE MIRI PER GJENDJEN CIVILIZUESE TE SHOQERISE SONE. NUK MUND TE FLITET PER NJE EMANCIPIM TE FEMRES SONE NESE PERGJEGJESIT KRYESOR NE KETE RAST GJINIA MASHKULLORE NUK NDERGJEGJESOHET. TE NE PER FATIN TONE TE KEQ AKOMA NDIKIMI I ZAKONEVE PRAPANIKE, PRIMITIVE NE JETEN TONE ESHTE TEJET I MADHE DHE UNE DO TE THOJA INDIKATORI KRYESOR QE PERCAKTON KUALITETIN E TE JETAURIT SHQIPTARQE. NATYRISHT GJITHMON DUHET PATUR KETU PARASYSH QE KA RASTE QE NUK DALLOJNE PREJ KETYRE KETU NE PERENDIM, POR SHUICA ABSOLUTE VAZHDON TE JETOJ NENE MOTON "TE SHQIPTARI SKA NDRYSHE". KJO GJE ME PENGON SERIOZISHT E SIKUR TE ISHA FEMER DO TI BASHKANGJITESHA IGBALLE RUGOVES E FLORA BROVINES EDHE DO KISHA PROTESTUAR KUNDER SHTYPJES DHE DHUNES NDAJ FEMRES - PER BARAZI GJINORE...!
__________________
Qeveritaret jane valet, populli eshte era, shteti eshte anija, dhe koha eshte deti.
--------------------------------------------------------------------------------------------
Alkimisti_ch Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-02-09, 11:14   #56
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tė drejtat e femrės nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga iluzioni
pershendetje,

a din dikush se ku mund te gjegje literatur rreth temes e rrolit e grujes ne familie apo te drejtat e femres?

Kliko kėtu:

http://www.cgsd.rutgers.edu/face/Surveys/Albanian.pdf

http://www.osce.org/documents/pdf_do...07/32033-1.pdf

http://www.oneworldsee.org/article/v...ersion=enabled

http://www.vajzat.com/
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Psikologu : 05-02-09 nė 11:21
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-02-09, 11:56   #57
>>{SpOnGeBoB}<<
Banned
 
Avatari i >>{SpOnGeBoB}<<
 
Anėtarėsuar: 08-06-07
Vendndodhja: In the battle of Love...
Postime: 2,082
>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė
Gabim Titulli: Tė drejtat e femrės nė Kosovė

Qka pu dojne be qato femnat shoq, a halo tekokan tu lypen te drejta ma shume a.

A valla ti Alkimist e lexova qka kishe shkrue amo nuk jepa koment, eja shoq lexoe edhe nihere se nashta ki dashten tjeter send me shkrue.

Qishtu ti shoqi ti ki drejte shembull me shkue edhe ne teater, masnej edhe mi vizitue tana koncertat e edhe me dalen mi hypen botes permi me ballon ne kater anet amo mvaret a ke me qka me ja bo qat pune. Gjendja civilzuese nuk matet se qka po don po sa munesh e qishtu me rend. Amo lexoe per seri edhe nihere qka ki shkrue.

deshta edhe une sikur qeky Psikulogi mi pru do linka amo fill mi shlyjne shoq.
>>{SpOnGeBoB}<< Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-02-09, 18:45   #58
Skyfter
 
Avatari i Skyfter
 
Anėtarėsuar: 07-03-08
Postime: 3,241
Skyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tė drejtat e femrės nė Kosovė

Personalisht nuk kam pare te ket padrejtesi ndaj femres ne Kosove, mendoj per ato femra qe ne vend te Modes ndjekin Shkollen.


Skyfter Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 10:12.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.