Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 04-06-10, 07:52   #151
shfletuesi_
Djale Drenice
 
Avatari i shfletuesi_
 
Anėtarėsuar: 21-10-08
Vendndodhja: Nė vėndin e ngjarjeve
Postime: 20,920
shfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek shfletuesi_ Send a message via Skype™ to shfletuesi_
Gabim Titulli: GRAMATIKA

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Oltiana1
I nderuari , Artist !

Kush t`i ka mėsuar ato pėrshėndetje gabim ?

Ditėn e mirė !

Hahahahahahhahahh (vdeka sė qeshuri )

Hajdede , tė lumtė !

Ēka ka pėr tu ēuditur kėtu ?

Kur thua, Ditėn e mirė !. Pse e vendosni ! ( Pikėēuditsen ).Aq mė shumė qe mendon njėriu qė di aq mė shumė mund tė gaboj.

Gramatika egziston por sa i pėrmbahemi ne asaj nė realitet kur nuk jemi pranė pc-s :).
E flasim gjuhėn me gramatikė.?!
__________________
Jeta eshte realitet jo virtualitet.

The End.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga shfletuesi_ : 04-06-10 nė 07:52
shfletuesi_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 04-06-10, 08:08   #152
Oltiana1
Larg FD-sė .
 
Anėtarėsuar: 26-11-09
Postime: 5,082
Oltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: GRAMATIKA

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shfletuesi_
Ēka ka pėr tu ēuditur kėtu ?

Kur thua, Ditėn e mirė !. Pse e vendosni ! ( Pikėēuditsen ).Aq mė shumė qe mendon njėriu qė di aq mė shumė mund tė gaboj.

Gramatika egziston por sa i pėrmbahemi ne asaj nė realitet kur nuk jemi pranė pc-s :).
E flasim gjuhėn me gramatikė.?!
Vendas , nė fund tė fjalėve dėshirore vihet pikėēuditje .

Ditėn e mirė !

Natėn e mirė !

Unė mendova qė mė ke korrigjuar te fjala ( vdeka- vdiqa sė qeshuri ) hahahhahahha .

Mbeēi me shėndet !

P.S , nuk shkruaj mė kėtu
Oltiana1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-06-10, 08:22   #153
shfletuesi_
Djale Drenice
 
Avatari i shfletuesi_
 
Anėtarėsuar: 21-10-08
Vendndodhja: Nė vėndin e ngjarjeve
Postime: 20,920
shfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek shfletuesi_ Send a message via Skype™ to shfletuesi_
Gabim Titulli: GRAMATIKA

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Oltiana1
Vendas , nė fund tė fjalėve dėshirore vihet pikėēuditje .

Ditėn e mirė !

Natėn e mirė !

Unė mendova qė mė ke korrigjuar te fjala ( vdeka- vdiqa sė qeshuri ) hahahhahahha .

Mbeēi me shėndet !

P.S , nuk shkruaj mė kėtu

Jo shkruani shkruani :) vetem kujdes.
__________________
Jeta eshte realitet jo virtualitet.

The End.
shfletuesi_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-06-10, 18:22   #154
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: GRAMATIKA

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hajdede
Artist, i nderuar, mė pėlqen kur njerėzit pėrpiqen (lodhin trurin), kėshtu qė ti vetėm vazhdo.


PS. Po ik te bej nje kafe. Ditėn fle, natėn zgjuar - katastrofė!!Sehr geehrte Damen und Herren,

hiermit möchte ich Sie ...........


Dear Mr. President Sejdiu,

you are exellent and .........


e kėshtu me radhė.


Vetėm nė shqip qenka ndryshe!

Pėr ndryshim nga ti disa lodhin trurin, ti pa e lodhur fare po gabon ēdo herė.
Tė kisha kėshilluar, sė paku tė fillosh me lodhjen e trurit, kėshtu nuk ke dalje nga melankolia e Hajdedes.

Po tregon se ēfarė sistemi ke, ditėn fle, natėn zgjuar, krejt gabim.Jam i sigurt se ti natėn sheh veq terr edhe pse sytė i ke tė hapur, prandaj edhe gabimet e njėpasnjėshme.


.


__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-06-10, 18:26   #155
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: GRAMATIKA

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shfletuesi_
Jo shkruani shkruani :) vetem kujdes.

Hahahahahahaaa, e more vendas, ka tė atilla qė kanė inat sė tepėrmi, shkaku i inatit vazhdojn me gabimet e tyre pa u skuqur fare.

.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-06-10, 23:00   #156
Hajdede
I pakėnaqur
 
Anėtarėsuar: 09-05-10
Postime: 419
Hajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIP
Gabim Titulli: GRAMATIKA

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ArtistiSehr geehrte Damen und Herren,

hiermit möchte ich Sie ...........


Dear Mr. President Sejdiu,

you are exellent and .........


e kėshtu me radhė.


Vetėm nė shqip qenka ndryshe!

Pėr ndryshim nga ti disa lodhin trurin, ti pa e lodhur fare po gabon ēdo herė.
Tė kisha kėshilluar, sė paku tė fillosh me lodhjen e trurit tė lodhėsh trurin, kėshtu nuk ke dalje nga melankolia e Hajdedes.

Po tregon se ēfarė sistemi ke, ditėn fle, natėn zgjuar, "ditėn fle, natėn zgjuar", krejt gabim. Jam i sigurt se ti natėn sheh veq(ē) terr edhe pse sytė i ke tė hapur, prandaj edhe gabimet e njėpasnjėshme.Kėtė herė ke qenė me tė vėrtetė fenomenal. Tė lumtė!


Artist, tė tė korrigjojnė nuk do tė thotė tė tė pėrulin, ngase ne tė gjithė mėsojmė nga gabimet tona. Megjithatė, kurrė nuk do tė tė korrigjoj mė, porse kije parasysh qė ne jemi tė varur nga njėri-tjetri; dikush mėson diē nga ti, ti ose ai apo ajo keni mėsuar diē nga unė, ndėrsa unė (tani shprehem sinqerisht) kam mėsuar nga: Gentiani, Idila, Fshatari, Pasion dhe Oltiana. Pra, sado qė kėta gjithashtu bėjnė gabime drejtshqiptimi, pikėrisht nga po tė njėjtit kam mėsuar gjėra tė cilave nuk ua kisha idenė mė parė.

Natėn e mirė!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Hajdede : 04-06-10 nė 23:01
Hajdede Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-06-10, 03:07   #157
pasioni_
 
Anėtarėsuar: 06-06-08
Postime: 2,154
pasioni_ i pazėvėndėsueshėmpasioni_ i pazėvėndėsueshėmpasioni_ i pazėvėndėsueshėmpasioni_ i pazėvėndėsueshėmpasioni_ i pazėvėndėsueshėmpasioni_ i pazėvėndėsueshėmpasioni_ i pazėvėndėsueshėmpasioni_ i pazėvėndėsueshėmpasioni_ i pazėvėndėsueshėmpasioni_ i pazėvėndėsueshėmpasioni_ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: GRAMATIKA

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hajdede
Kėtė herė ke qenė me tė vėrtetė fenomenal. Tė lumtė!


Artist, tė tė korrigjojnė nuk do tė thotė tė tė pėrulin, ngase ne tė gjithė mėsojmė nga gabimet tona. Megjithatė, kurrė nuk do tė tė korrigjoj mė, porse kije parasysh qė ne jemi tė varur nga njėri-tjetri; dikush mėson diē nga ti, ti ose ai apo ajo keni mėsuar diē nga unė, ndėrsa unė (tani shprehem sinqerisht) kam mėsuar nga: Gentiani, Idila, Fshatari, Pasion dhe Oltiana. Pra, sado qė kėta gjithashtu bėjnė gabime drejtshqiptimi (drejtshkrimi), pikėrisht nga po tė njėjtit kam mėsuar gjėra tė cilave nuk ua kisha idenė mė parė.

Natėn e mirė!
Paskam gabuar ndonjėherė?
pasioni_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-06-10, 05:27   #158
Hajdede
I pakėnaqur
 
Anėtarėsuar: 09-05-10
Postime: 419
Hajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIP
Gabim Titulli: GRAMATIKA

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga pasioni_
Paskam gabuar ndonjėherė?
Sigurisht. Ja, shih

Citim:
Tema "Kam mėsuar..."

Pasion shkroi:

se, fatkeqėsisht dhe tragjikisht NE kemi shumė "INDIVIDĖ" qė i "ndihmojnė" popullit me mish e me shpirt (qė tė ia thejnėthyejnė qafėn)!!!
Gabim drejtshkrimor.


Citim:
Po nė tė njėjtėn temė.

Pasion shkroi:

.. se kjo "pakicė" po na del per hunde, sepse nuk ka as masė, as kriter. Nuk din tė ndalet dhe tė ngihet me "pak". Veprimet e "pakicės" nuk dallojnė nga "A edhe ti bir Brut?"
Korrigjuar nga unė:

.. se kjo "pakicė" po na del pėr hunde, sepse nuk ka as masė, as kriter. Nuk din tė ndalet dhe tė ngihet me "pak". Megjithėse "pakicė" bėhet fjalė pėr mė shumė se vetėm njė individ. Dhe, kthyer nė formėn shumės, duhet tė shkruajmė Nuk dinė tė ndalur dhe tė ngihen me "pak". Ndėrsa, marrė nė formėn njėjės, duhet tė shkruajmė "Nuk di(n) tė ndalet dhe tė ngihet me "pak" Veprimet e "pakicės" e sė pakicės nuk dallojnė nga "A edhe ti bir Brut?"

Gabim drejtshqiptimor.Tė gjithė gabojmė, shok!
Hajdede Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-06-10, 08:39   #159
pasioni_
 
Anėtarėsuar: 06-06-08
Postime: 2,154
pasioni_ i pazėvėndėsueshėmpasioni_ i pazėvėndėsueshėmpasioni_ i pazėvėndėsueshėmpasioni_ i pazėvėndėsueshėmpasioni_ i pazėvėndėsueshėmpasioni_ i pazėvėndėsueshėmpasioni_ i pazėvėndėsueshėmpasioni_ i pazėvėndėsueshėmpasioni_ i pazėvėndėsueshėmpasioni_ i pazėvėndėsueshėmpasioni_ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: GRAMATIKA

Hajdede,

unė ndjenja vet
ti ndjenje vet (ndjenja ose emocioni, apo jo?
ai ndjenji vetem (j - tepėr)
********************

I nderuari, Gentian, se pari duhet t'i dini (shumės) nente
menyrat e te te shprehurit ne gjuhen shqipe e pastaj t'i
kundervihesh (njejės) dikujt. Jo kane thene kot nderkombetaret
se gramatika e jone eshte e dyta me e veshtira pas kinezishtes.
************************************************** **

E shoh se ti nuk i ditke nente (9) menyrat e te te
shprehurit/shkruarit ne gjuhe shqipe. Por, megjithate ti mos u
shqeteso se s'je i vetmi. Madje, as mesuesit e gjuhes shqipe,
vec atyre qe kane studiuar me tej morfologji dhe sintakse mund
t'i dine keto te gjitha. Ndersa, as (???) edhe ata, nese nuk i
perserisin rregullisht, mund t'i harrojne.
********************************

Nėna ime ėshtė e sėmuar (sėmurė), nėnės sime i ka rėnė gripi.
-Nėna e Lulit ėshtė e sėmuar (sėmurė), nėnės sė tij i ka rėnė gripi.
************************************************** *****

I nderuar, sado qe pretendoni qe une te kem gabuar diku ne
sqarimin tim, jua them me plot bindje se gaboheni shume.
Nderkaq, nese po synonit pamjen e sakte te apostrofit, qe
veshtire dallohet ne te pare, atehere, po, e pranoj se ndoshta
nuk kam arritur te shtyp si figure.
Sido qe te jete, perqendrohuni me teper ne thelbin, cfare
sherben nje apostrof, sesa se si duhet te duket nje i atille.
Megjtihate (gabim teknik), nese prape ngul kembe se une te kem gabuar diku,
se sqarimi im nuk qendron, sic pretendojne te dyja Idila e
Dallėndyshe, atehere, mundesisht, nese je i zoti, lutesh te te
na sjellesh ti gjithashtu nje sqarim. Inkuadrohu ne teme, e te
shohim pastaj. (Shumės - Njejės; Ti dhe Ju, kanė dallim tė madh.)
************************************************** *****


Dallendyshe, sqarimet e Ideles (gabim teknik, gishti dhe tastatura) ne pyetjet qe ke shtruar jane teresisht gabim. Por, meqe vete ti (e tepruar) the se edhe ne vazhdim do
t'i drejtohesh Idiles, po te le te vazhdosh te mesosh gabim.
Pres mendimin tuaj, Pasion, ate te sakte dhe jo me hamendje. Nuk ka zili, vec kenaqesi.
************************************************** *********************

E di ti se c'flet? Pashe ate Zot, thuajme, ben sikur s'e di,
tallesh apo me te vertete nuk e ditke dallimin ne mes
"-------" dhe '--------'??

Unė e di dallimim shumė mirė. Kėshtu tė "vizatuara" besoj se i pasket kuptuar.

************************************************** *

Nė shembullin e parė, ku jane perdor vetem thonjėzat "mos ki dert, do te vij!", tregon sesi ti iu drejtohesh nje personi (ose te dashurit tend), duke ia rikujtuar fjalet e tij aty per aty (ankohesh).
Ndersa, ne shembullin e dyte "mbreme ishim ne Restorantin 'Edona' tha Oltiana.", tregon sesi ti i rrefehesh (i tregon) nje personi (ose te dashurit tend) ate se cfare ke biseduar ti
dikur me shoqen tuaj.
******************

I nderuari Hajdede,

Stili i tė shkruarit dallon kurse rregullat janė rregulla. Nuk po diskutojmė pėr stilin, apo jo?

Me respekt,
pasioni_
pasioni_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-06-10, 14:39   #160
Hajdede
I pakėnaqur
 
Anėtarėsuar: 09-05-10
Postime: 419
Hajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIP
Gabim Titulli: GRAMATIKA

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga pasioni_
Hajdede,

unė ndjenja vet
ti ndjenje vet (ndjenja ose emocioni, apo jo?
ai ndjenji vetem (j - tepėr)
********************


Si nuk i paskam vėnė re vet kėto gabime, megjithėse i kam lexuar nja dhjetė herė!!??

Sidoqoftė, janė gabime tė bėra nxitimthi. Por, megjithatė, gabimet janė gabime dhe duhet pranuar.

Unė ndenja
Ti ndenje
Ai ndenji

Kėtu mund vetėm tė tė them tė lumtė!!


Ndėrkaq, "gabimet" e sopozuara poshtė kėtu, nuk janė gabime. Sqarim.

"t'i dini nėntė mėnyrat" Pasion, thuajmė, sa njėsha pėrbėjnė numrin nėntė? Del shumės apo njėjės? Ke korrigjuar kuturi.

Tė mė njohėsh mė vonė
T'i njohėsh tė shtatat gra.

"dikujt" Kjo kėtu do njė saqrim 10 faqesh, por unė kam bėrė gabim?, abolutisht jo!

Po qė se do ta kisha shkruar "t'i kundėrshtosh dikujt" nė vend tė "t'i kundėrshtohesh, atėherė gjithsesi kishte me qenė gabim.

Sėrish, korrigjim kuturi.

Citim:
I nderuari, Gentian, se pari duhet t'i dini (shumės) nente
menyrat e te te shprehurit ne gjuhen shqipe e pastaj t'i
kundervihesh (njejės) dikujt. Jo kane thene kot nderkombetaret
se gramatika e jone eshte e dyta me e veshtira pas kinezishtes.
************************************************** **

Sėmurė - korrigjim i saktė

Pretendoni - korrigjim jo i saktė

Ndėrsa, as ??? edhe - Nuk i njohke ca shprehje, Pasion, ėshtė pėr tė ardhur keq. Edhe kėtu ke korrigjuar kuturi.

Pėrqėndrohuni - kuturi prapė.

Ju - kur duam tė respektojmė dikė.

"(...)nese je i zoti, lutesh te te
na sjellesh ti gjithashtu nje sqarim. Inkuadrohu ne teme, e te
shohim pastaj. (Shumės - Njejės; Ti dhe Ju, kanė dallim tė madh.)..."

Ti - kur duam tė shprehemi thjeshtė.


Idilės - Ti bashkė me Idilėn duhet tė mėsoni rreth ndryshimit tė emrit nė tė shkruar bazė mėnyrave tė kohės.

Kujt i ranė? Idilės

Kė e shanė? Idilėn

Kush ėshtė ajo? Idila Pra, i bie se ke korrigjuar sėrish kuturi.

"(...)sesi ti iu drejtohesh..." - Dakord, do tė duhej ta shkruaja "i drejtohesh njė personi".


Meghjithatesshs - Ha ha, po, qe njė gabim teknik.


I nderuar, ndryshe nga ti, unė e pranoj se jam i gabueshėm, si dhe gėzohem shumė qė jam. Kėshtu kujtoj mė shpesh qė Zoti ekziston - i Pagabueshmi.
Hajdede Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-06-10, 23:05   #161
pasioni_
 
Anėtarėsuar: 06-06-08
Postime: 2,154
pasioni_ i pazėvėndėsueshėmpasioni_ i pazėvėndėsueshėmpasioni_ i pazėvėndėsueshėmpasioni_ i pazėvėndėsueshėmpasioni_ i pazėvėndėsueshėmpasioni_ i pazėvėndėsueshėmpasioni_ i pazėvėndėsueshėmpasioni_ i pazėvėndėsueshėmpasioni_ i pazėvėndėsueshėmpasioni_ i pazėvėndėsueshėmpasioni_ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: GRAMATIKA

I nderuari Hajdede,

Si nuk i paskam vėnė re vet kėto gabime, megjithėse i kam lexuar nja dhjetė herė!!??
Sidoqoftė, janė gabime tė bėra nxitimthi. Por, megjithatė, gabimet janė gabime dhe duhet pranuar.

Diēka qė lexohet dhjetė herė nuk mund tė thuhet se ėshtė bėrė
nxitimthi!

****************************************
Ndėrkaq, "gabimet" e sopozuara (gishti) poshtė kėtu, nuk janė gabime. Sqarim.

*****************************
"dikujt" Kjo kėtu do njė saqrim (gishti) 10 faqesh, por unė kam bėrė gabim?, abolutisht (gishti) jo!

Filozofi e kotė. Mos shitni ... shumė!
*************************************

Ti - kur duam tė shprehemi thjeshtė.

Jo, jo, kujdes. Nuk ka lidhje me tė shprehurit thjeshtė por me pėrdorimin TI dhe JU kur i drejtoheni personit tė caktuar.
(Element i edukatės, kulturės, mirėsjelljes dhe respektit).
***********************************

Pėr apostrofin dhe thonjėzat (shikojini me llupė) nuk ka nevojė tė diskutohet mė shumė.

Thonjėzat janė "-----".

Apostrofi ėshtė `(besoj se po e dalloni?)
**********************************

Ndėrkaq, "gabimet" e sopozuara (ah, gishti?) poshtė kėtu, nuk janė gabime. Sqarim.

***************************
... "perqendrohuni",..., "nėse je i zoti",..., "inkuadrohu"

...pėrqėndrohu... ... pėrqėndrohuni...
...nėse je i zoti... OSE ... nėse jeni i zoti
...inkuadrohu... ... inkuadrohuni
(pak grafikė tė lehtė)

I nderuari Hajdede,

Shprehjet: tallje, hamendje, kuturi, zili, kėnaqėsi, i ditke, nuk i ditke janė tė tepėrta.

Me respekt,
pasioni_
pasioni_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-06-10, 02:00   #162
Hajdede
I pakėnaqur
 
Anėtarėsuar: 09-05-10
Postime: 419
Hajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIP
Gabim Titulli: GRAMATIKA

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga pasioni_
I nderuari Hajdede,

Si nuk i paskam vėnė re vet kėto gabime, megjithėse i kam lexuar nja dhjetė herė!!??
Sidoqoftė, janė gabime tė bėra nxitimthi. Por, megjithatė, gabimet janė gabime dhe duhet pranuar.

Diēka qė lexohet dhjetė herė nuk mund tė thuhet se ėshtė bėrė
nxitimthi!

****************************************
Ndėrkaq, "gabimet" e sopozuara (gishti) poshtė kėtu, nuk janė gabime. Sqarim.

*****************************
"dikujt" Kjo kėtu do njė saqrim (gishti) 10 faqesh, por unė kam bėrė gabim?, abolutisht (gishti) jo!

Filozofi e kotė. Mos shitni ... shumė!
*************************************

Ti - kur duam tė shprehemi thjeshtė.

Jo, jo, kujdes. Nuk ka lidhje me tė shprehurit thjeshtė por me pėrdorimin TI dhe JU kur i drejtoheni personit tė caktuar.
(Element i edukatės, kulturės, mirėsjelljes dhe respektit).
***********************************

Pėr apostrofin dhe thonjėzat (shikojini me llupė) nuk ka nevojė tė diskutohet mė shumė.

Thonjėzat janė "-----".

Apostrofi ėshtė `(besoj se po e dalloni?)
**********************************

Ndėrkaq, "gabimet" e sopozuara (ah, gishti?) poshtė kėtu, nuk janė gabime. Sqarim.

***************************
... "perqendrohuni",..., "nėse je i zoti",..., "inkuadrohu"

...pėrqėndrohu... ... pėrqėndrohuni...
...nėse je i zoti... OSE ... nėse jeni i zoti
...inkuadrohu... ... inkuadrohuni
(pak grafikė tė lehtė)

I nderuari Hajdede,

Shprehjet: tallje, hamendje, kuturi, zili, kėnaqėsi, i ditke, nuk i ditke janė tė tepėrta.

Me respekt,
pasioni_
Pasion, i nderuar, se vajti nata, ndėrsa unė pa as edhe njė kokėrr gjumi nė sy.

Po filloj me fjalinė pėr tė cilėn ti akoma dyshuake gjoja ta kem shkruar gabim, qė, sikur ta dija mė herėt se bėhej fjalė pikėrisht pėr kėtė fjali, e nė veēanti pėr keto dy fjalė "ju" dhe "pėrqendrohu", pėrgjigjen tani nga unė do ta merrnit me kohė.

Ja, mė nė fund dhe fjalia pėr tė cilėn bėhet fjalė.

Citim:
Sido qe te jete, perqendrohuni me teper ne thelbin, cfare sherben nje apostrof, sesa se si duhet te duket nje i atille.
I nderuar, kur njė rast shqyrtohet nga (merren me tė) mė shumė se vetėm njė frymor (ishim: unė, ti, Idila dhe Dallėndyshe qė u merrnim me apostrofin dhe, edhe ato njėjtė si ti, po e prisnin njė sqarim nga unė), atėherė edhe sqarimin duhet paraqitur asisoj, t'iu drejtohesh secilit, megjithėse unė po tė citoja ty. Jo duhet cituar tė tre ju dhe dhėnė tė njėjtėn pėrgjigje.

__________________________________________________ _________

sopuzuar dhe abolutisht - Vetėkuptohet, gishti pra.

Megjithatė, tė lumtė ty. Dhe, natyrisht, unė i gėzohem faktit qė ka tė kėtillė, okular siē je vetė ti, tė cilėt i vėshtrojnė komentet e mia nga afėr, ngaqė s'do tė doja qė anėtarėt e tjerė kėtu tė merrnin mėsim tė gabuar.
__________________________________________________ _____________

... "perqendrohuni",..., "nėse je i zoti",..., "inkuadrohu"

...pėrqėndrohu... ... pėrqėndrohuni... I nderuar, ti po ashtu ke gabuar, shqiptohet pėrqendrohu :)

...nėse je i zoti... OSE ... nėse jeni i zoti Ruana, Zot! Pasion, nė njėjės pėrdorim shprehjen "nese je i zoti", ndėrsa nė shumės "nėse jeni tė zotė", si dhe, shembulli i tretė "ah, tė zotėt ata, i kryejnė punėt mė kohė"
...inkuadrohu... ... inkuadrohuni Ndėrsa, kėtu, tek e fundit, vallain, Pasion, ptjetėr duhet tė tė them qė ti nuk ua paske idenė mėnyrave tė kohės.


Fjala "dikujt" ėshtė e shkruar saktė.
__________________________________________________ ____________


Shprehjet: tallje, hamendje, kuturi, zili, kėnaqėsi, i ditke, nuk i ditke janė tė tepėrta. Tė gjitha kėto qenė kritika ndaj teje, porse, assesi, nėnēmuese. Tė mos bėhemi shumė tė ndjeshėm -meshkuj jemi, jo femra. *shaka*Tė uron njė natė sa mė tė kėndshme - shumė seks!

Hajdede.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Hajdede : 06-06-10 nė 02:10
Hajdede Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-06-10, 13:53   #163
Gentiani
...
 
Avatari i Gentiani
 
Anėtarėsuar: 27-06-04
Vendndodhja: Luginen e dashurise !
Postime: 3,888
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: GRAMATIKA

kujt i rane ? Idiles - me peremer pyetes dhanor!
e shane? Idilen - peremer pyetes kallezore!
kush eshte ajo? Idila - peremer pyetes emeror!

e sosen Idilen e hajt, e nuk po dihet kush po sjelle kush po e shane ?


Hajdede, mire bere qe i solle keto ketej, ama disa jane te ngaterruar pak, per ate po insistoj qe te jete e pasqyruar dhe sa me lehte per tu kuptuar edhe nga tjeret.

Pra, te sqarohen ne radhitje kronologjike se cila dhe ēfare eshte, e per te vazhduar me perdorimin e tyre.
__________________
Unė nuk jam i pari, por jam Nr.1 !kėte qė po e shkruaj e din edhe ti !!!

...sikur une te isha ti, me miliona here do i lutesha Zotit te jam une !!!

http://www.youtube.com/watch?v=HV5GQkDbKpM
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-06-10, 14:17   #164
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: GRAMATIKA

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gentiani
kujt i rane ? Idiles - me peremer pyetes dhanor!
e shane? Idilen - peremer pyetes kallezore!
kush eshte ajo? Idila - peremer pyetes emeror!

e sosen Idilen e hajt, e nuk po dihet kush po sjelle kush po e shane ?


Hajdede, mire bere qe i solle keto ketej, ama disa jane te ngaterruar pak, per ate po insistoj qe te jete e pasqyruar dhe sa me lehte per tu kuptuar edhe nga tjeret.

Pra, te sqarohen ne radhitje kronologjike se cila dhe ēfare eshte, e per te vazhduar me perdorimin e tyre.
E paska pesue keq Idila sot!lol!

Analiza morfologjike(lakimi i permerit ne rasa) eshte e sakte.Meqenese kemi te bejme me fjali, ēdo rase i pergjigjet nje rol(funkcion) sintaksik.
Nė shembujt qe citon Gentiani(me falni, ne shembujt e vete Gentianit), ne fjaline e pare, kemi nje kundrinor te zhdrejte :kujt.
Ne te dytin behet fjale per kundrinor te drejtė : Kė.
Dhe e fundit, Kush eshte kryefja e kesaj fjalie.
Forma e kundrinorit varet nga kuptimi i foljes qe e shoqeron. Per shembull, kur i meshon shpulle dikujt(kundrinor i zhdrejte), rasa dhanore e dikujt eshte ne varesi ndaj kuptimit te foljes meshoj.
Bile shume mire qe eshte i zhdrejte se po te ishte i drejte, dhimbja do t'ishte e padurueshme.
Konkluzion: shqiptari as shpulle te drejteperdrejte nuk din me dhan...! po gjithnje siperfaqesisht e anesisht i meshon!
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Fshatari : 07-06-10 nė 14:18
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-06-10, 14:28   #165
Idila
Larguar
 
Anėtarėsuar: 10-11-08
Vendndodhja: Iliridė!
Postime: 11,049
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: GRAMATIKA

Fshatar, mirė bėre qė s`paske marrė si shembull tė mė japėsh ndonjė shpullė, se keq puna... mė sakatuan tė gjallė lol

Nė shkrimet e Hajdede-sė, kam vėnė re kur na drejtohet nė numrin shumės;
Hajdede thotė:
"Doja tė tė ju them..."
Tani, si mendoni ju, ku qėndron gabimi nė kėtė fjali?


__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:46.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.