Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Informatika
Emri
Fjalėkalimi
Informatika Gjithēka mbi informatikėn dhe internetin...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 22-02-13, 17:56   #136
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Organizohet “Wiki Academy Kosovo”


Prishtinė, 22.02.2013

Ministria e Punėve tė Jashtme e Republikės sė Kosovės, nė bashkėpunim me partnerėt, Ambasadėn e Britanisė sė Madhe, Ambasadėn Mbretėrore tė Norvegjisė, dhe FLOSSK - Free Libre Open Source Software Kosovo do tė organizojnė garėn “Wiki Academy Kosovo”, projekt qė do tė zbatohet nga IPKO Foundation.

Ky projekt zhvillohet ne kuader te Diplomacise Digjitale te Kosoves dhe meton te rris permbajtjen pe! r Kosoven ne Wikipedia me ane te artikujve dhe fotografive qe ilustrojne jeten ne vend.

Ceremonia e hapjes mbahet te premten, me 22 Shkurt 2013, prej ores 18:00, ne Fakultetin e Edukimit, Universiteti i Prishtines (objekti prapa Bibliotekes Kombetare Universitare te Kosoves).

Petrit Selimi, zevendesminister i Puneve te Jashtme, Jan Braathu, ambasador i Norvegjise ne Kosove, dhe Kushtrim Xhakli, anetar i bordit te Ipko Foundation, do te hapin ceremonine hyrese te Wiki Academy Kosovo.

Ceremonia do te vazhdoje me nje panel te shkurter me temen "Wikipedia dhe Kosova", prezantimet e shkurtra te garuesve mbi temat e artikujve te tyre dhe do te permbyllet me nje koktej.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 22-02-13, 18:45   #137
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Google zbulon Chromebook Pixel, laptopin me ekran me prekje

Google ka prezantuar tė enjten laptopin e ri Chromebook, i cili ka ekran me prekje, procesor tė fuqishėm dhe rezolucion tepėr tė lartė.

Chromebook Pixel ėshtė i disponueshėm nė dyqanin Google Play dhe do tė fillojė shpėrndarjen pėr shitje nė prill tė kėtij viti. Laptopi ka ekran me prekje 12.85 inē me Gorilla Glass.

Rezolucioni ėshtė 4.3 milionė pixels, qė pėrkthehet nė 239 pixel per inch. (njė laptop i zakonshėm Windows ka pothuajse gjymėn e kėtij rezolucioni; teknikisht laptopi ia kalon edhe Macbook Retina.)

Chromebook Pixel vjen nė versione, tė dyja me procesor Intel Core i5. Modeli i thjeshtė ka vetėm Wi-Fi, ndėrsa ai mė i shtrenjtė mund tė lidhet nė SHBA edhe me rrjetin super tė shpejtė LTE tė Verizon.

Sipas Google, bateria zgjat 5 orė. Pajisja ka tė instaluar QuickOffice nė shfletues si dhe ka njė vend pėr kartė SD pėr ngarkimin automatik tė fotove nė Google+.

Ēmimet janė:

1299 $ pėr versionin vetėm me Wi-Fi

1449 $ pėr versionin me Wi-Fi + LTE

Gjithsesi, Google theksoi se laptopi nuk ėshtė pėr tė gjithė, nė kuptimin qė i dedikohet mė tepėr pėrdoruesve qė “jetojnė nė cloud.”
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-02-13, 18:03   #138
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Wikipedia pasurohet me informata pėr KosovėnPrishtinė, 25.02.2013

Pėrfundoi Wikiakademia, njė projekt i trajnimit tė tė rinjve pėr pėrdorimin e enciklopedisė mė tė madhe nė botė Wikipedia, qė ka pasur pėr synim shtimin e informatave pėr Kosovėn nė kėtė resurs tė vlefshėm informativ.

Ministria e Punėve tė Jashtme e Republikės sė Kosovės, nė bashkėpunim me Fondacionin IPKO, shoqatėn kosovare open source FLOSS dhe Ambasadėn e Mbretėrisė sė Norvegjisė nė Kosovė kanė pėrfunduar garėn e madhe kombėtare dhe siklin e trajnimeve Wikiacademy.

Kjo garė ėshtė organizuar nė kuadėr tė Strategjisė pėr Diplomaci Digjitale tė Ministrisė sė Jashtme dhe ka mundėsuar pjesėmarrjen e mbi 200 garuesve tė cilėt janė shpėrblyer me njė fond total prej 10,000 euro shpėrblime.

Nga 57 artikuj tė ri pėr Kosovėn dhe veēoritė e saj, nga 3 fituesit kryesorė, ishin artikulli mbi Teknologjinė Informative tė Kosovės nga Dardan Ahmeti, pastaj Muzikėn Klasike nė Kosovė nga Liburn Jupolli, Edona Vatoci dhe Mic Sokoli, ndėrsa fituesi ishte artikulli i ri pėr Arkeologjinė e Kosovės nga Atdhe Prelvukaj. Po ashtu u pėrzgjodhėn dhe fotot mė tė mira pėr Kosovėn nė Wikipedia, ku 23 fituesit kryesorė u shpallėn: Bujar Gashi,
Arben Llapashtica dhe Arben Islami.

Petrit Selimi, Zėvendės Ministėr i Jashtėm dhe iniciator i projektit, deklaroi se njė nga problemet kryesore me tė cilat pėrballet diplomacia kosovare ėshtė edhe mungesa e informatave nga Kosova dhe jo vetėm politike por edhe tė dhėna pėr kulturėn, artin, ekonominė dhe jetėn e pėrditshme tė kosovarėve pėr t’i thyer paragjykimet por edhe pėr tė promovuar pozitivisht Kosovėn me informata tė sakta enciklopedike.

Ambasadori Jan Braathu i Norvegjisė tha se ky ėshtė ndėr projektet mė tė qėlluara qė kanė bashkėfinancuar, duke inkurajuar participuesit tė mbesin edhe njė kohė tė gjatė nė Wikipedia pėr t’i kundėrshtuar propagandistėt qė nuk ia duan tė mirėn Kosovės.

Theresa Crawford nga IPKO Fondacioni tha se WikiAkademia ėshtė njė projekt qė po organizohet nė vazhdėn e projekteve invoative si AppCamp dhe InstaKosova qė synojnė tė pėrmbushin zbrazėtirėn e identifikuar nė portale online pėr Kosovėn. IPKO fondaciomni edhe mė tuitje do tė mbėshtes projekte tė tilla qė inkurajojnė zhvillimin e pėrmbajtjes online nga dhe pėr Kosovėn.

Projekti Wikiacademy synon tė jetė angazhim i pėrvjetshėm pėr tė rritur sa mė shumė informatat nga Kosova, ndėrsa Strategjia pėr DIplomaci Digjitale e MPJ tė Kosovės, e draftuar nė bashkėpunim me Ministrinė e Jashtme Britanike (FCO), rishtaz ėshtė pėrzgjedhur si e 4-ta mė e mira nė botė nga revista Yeni Diplomasi.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-03-13, 11:31   #139
AmonRa
 
Anėtarėsuar: 14-12-12
Postime: 163
AmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi
AmonRa Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-03-13, 19:53   #140
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Arrihet rekord i ri botėror pėr shpejtėsinė e internetitNjė rekord botėror ėshtė fiksuar pėr shpejtėsinė e internetit. Nė sajtė tė bashkėpunimit tė CNIT (Konsorcium Italian pėr Telekomunikacionet) dhe kompanisė “Ericcson”, ėshtė bėrė e mundur thyerja e rekordit botėror tė shpejtėsisė sė transmetimit tė tė dhėnave tė rrjetit. Tashmė ka arritur nė 1000 miliard "bit", ose 1 terabit nė sekondė.

Testi i kryer nė Australi praktikisht ka dyfishuar rezultatin e mėparshėm prej 448 milion bit nė sekondė. Pas njė muaji pune, autorėt e eksperimentit u kthyen nė Itali, ku kanė shpjeguar se shtimi i shpejtėsisė nuk sjell domosdoshmėrisht njė rritje tė pėrdorimit tė bandės.

Falė teknologjive tė reja, tė bazuara mbi njė sistem qė lejon shtimin e sasisė sė tė dhėnave tė transmetuara, nuk ėshtė e nevojshme tė rritet banda, siē kanė bėrė tė ditur vetė studiuesit. Brenda 4 vjetėsh, shpejtėsia e eksperimentuar nė Australi mund tė jetė njė realitet edhe nėpėr shtėpitė tonė, duke rritur cilėsinė e navigimit aktual.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-04-13, 14:29   #141
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Titulli: Lajme - risi

Arrestohet holandezi pėr njėrin prej sulmeve mė tė mėdha DDoS


Njė holandez 35 vjeēar u arrestua gjatė tė martės nė Spanjė, si pjesė e njė hetimi nė njė sulm tė shkallės sė lartė DDoS qė kishte si cak njė organizatė qė bėn luftimin e spamit tė quajtur Spamhaus Project, gjatė muajit mars.

I dyshuari u arrestua nga autoritetet spanjolle nė Barcelonė duke u bazuar nė njė urdhėr evropian pėr arrestim dhe pritet qė tė bėhet sė shpejti bartja nė Holandė, tha gjatė tė premtes, nė njė komunikatė pėr shtyp Shėrbimi Publik Holandez pėr Ndjekje Penale.

Sulmi DDoS gjatė muajit mars kundėr Spamhaus ėshtė me bujė tė madhe sepse ėshtė i njė niveli tepėr tė madh, sepse ėshtė raportuar se ka prekur disa nyja tė shkėmbimit tė internetit nė Evropė.

Disa burime, duke pėrfshirė CloudFlare, qė ėshtė ndėrmarrje me bazė nė San Francisko qė mban uebfaqen e Spamhaus nė rrjetin e vet pėr shpėrndarje tė pėrmbajtjes, tha nė atė kohė qė bandwidthi i sulmit kishte arritur vlerėn 300Gbps, duke e bėrė atė si sulmin mė tė madh DDoS nė histori.

Sidoqoftė, madhėsia e sulmit e raportuar fillimisht mė pas ishte sfiduar nga ndėrmarrjet e tjera.

Njė grup i quajtur Stophaus Movement, anėtarėt e tė cilit pėrfshijnė ndėrmarrjet dhe individėt e raportuar si spamerė nga Spamhaus, morėn pėrgjegjėsinė pėr sulmin.

Shėrbimi Holandez pėr Ndjekje Penale nuk zbuloi emrin e plotė tė tė dyshuarit tė arrestuar gjatė tė enjtes nė Spanjė dhe iu referua atij vetėm me inicialet S.K, pėr arsye tė privatėsisė dhe hetimit.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-05-13, 14:42   #142
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Shitet 666 mijė $ kompjuteri i parė i Apple

26.05.2013

Njėri nga kompjuterėt e parė tė prodhuar nga gjiganti teknologjik Apple ėshtė shitur nė njė ankand nė Gjermani, me njė ēmim prej 666 000 $.

Shtėpia gjermane e Ankandeve Breker tha tė shtunėn se kompjuteri ishte blerė nga njė blerės anonim nė Azi.

I ashtuquajturi Apple 1 u ndėrtua nga themeluesit e Apple, Steve Jobs dhe Steve Wozniak, nė garazhin e njė shtėpie familjare.

Ai ėshtė ndėrtuar nė vitin 1976 dhe ėshtė njė nga gjashtė kompjuterėt e tillė nė botė, qė ende funksionojnė.

Kompjuteri pėrbėhet nga njė motherboard dhe nuk ka as monitor e as tastierė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-05-13, 16:45   #143
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Wink Titulli: Lajme - risi

Kufjet qė lexojnė mendjen dhe zgjedhin muzikėn sipas humorit tuaj


Kufje qė lexojnė mendimet dhe zgjedhin kėngėn mė tė pėrshtatshme pėr tu dėgjuar nė bazė tė humorit tuaj. Duket si fantashkencė, por shoqėria japoneze Neurowear, i ka nxjerrė nė treg dhe quhen “Mico”.

Sistemi ėshtė bazuar nė njė diapozitiv qė skanon zonat celebrale, pėr tė pėrcaktuar humorin e dėgjuesit dhe nė bazė tė gjendjes sė tij emocionale zgjedh edhe kėngėn qė duhet dėgjuar.

Duket se limiti aktual i sistemit nuk ėshtė i aftė pėr tė lexuar plotėsisht mendjen, ndaj janė tė kufizuara kėngėt e pėrzgjedhura pėr tė pėrshkruar humorin.

Gjithsesi siē informon Noa.al, kufjet janė nė gjendje jo vetėm tė lexojnė humorin tuaj, por edhe tė atyre qė iu qėndrojnė pranė, qoftė nėse janė tė stresuar, tė gėzuar apo tė lodhur.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-06-13, 16:45   #144
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

AMD prezanton prcesorin e parė 5GHz eight (8)-core


Duke i qėndruar besnike ofrimit tė njė performance tė shkėlqyer pėrsa i pėrket shpejtėsisė, AMD ka prezantuar procesorin mė tė ri AMD FX-9590 eight-core qė pėrbėn dhe pjesėtarin mė tė fuqishėm tė familjes sė procesorėve AMD FX, madje mendohet tė jetė procesori i parė nė botė 5GHz qė disponohet nė treg.

Nė qoftė se kthehemi pas nė kohė, nė vitin 2000, AMD ka qenė kompania e parė qė ka thyer barrierat e prodhimit tė procesorit 1GHz duke ofruar nė treg nė maj tė atij viti ēipin 1GHz Athalon.

FX-9590 do tė jetė i disponueshėm nė treg gjatė verės sė kėtij viti ndaj mund tė themi se Intel ka pak kohė deri nė prodhimin e njė procesori tė tillė pasi aktualisht procesori mė i shpejtė qė ofron ėshtė 3.5GHz Core-i7-3970X, megjithatė nuk mund tė themi se shpejtėsia e ekzekutimit tė instruksioneve pėrbėn tė vetmin parametėr qė pėrcakton performancėn e CPU-sė.

Pėrveē FX-9590, njė procesor tjetėr shumė i shpejtė i prodhuar nga kompania ėshtė edhe FX-9370 me njė shpejtėsi 4.7 GHz. Pėrdoruesi duhet tė jetė nė dijeni se tė dy kėta procesorė ofrojnė shpejtėsitė e tyre maksimale kur aktivizohet opsioni Turbo Mode, njė prej karakteristikave tė familjes AMD FX qė mundėson ndryshimin e shpejtėsisė nė varėsi tė ngarkesės sė punės.

AMD ėshtė shprehur se procesorėt e rinj do tė sjellin lojėrat nė njė nivel tė ri ekzekutimi dhe do tė ofrojnė njė performancė shumė mė tė kėnaqshme multimediale.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-06-13, 18:38   #145
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Google Balloon: Internet nga stratosfera, pėr gjithė planetin!


Google ka lėshuar disa antena pėr transmetimin e internetit nga stratosfera. Kėto antenna janė nė formė baloni, dhe pėrmes tyre Google shpreson qė ta mbulojė tėrė planetin me internet.Pas 18 muajve pune intenzive, projekti sekret i Google tė cilin ajo e ka quajtur “Project Loon” u prezantua pėr publikun nė Zelandėn e Re, ku 50 familje tė cilat ishin vullnetare nė projekt kanė pranuar sinjal tė internetit, i cili vjen nga stratosfera.Edhe pse projekti i Google ėshtė ende nė njė fazė tė hershme tė testimit, kompania shpreson qė sė shpejti tė lėshojė me qindra balona tė hollė nė ajėr, me tė cilėt do tė sjellė internet nė tėrė planetin, duke pėrfshirė edhe pjesėt mė tė largėta tė cilat nuk do tė mbuloheshin kurrė me rrjet.Nėse testet rezultojnė tė suksesshme, teknologjia mund tu mundėsojė shumė vendeve t’i ulin koston e ndėrtimit tė infrastrukturės dhe rritjen e pėrdorimit tė internetit, nė vendet si Afrika dhe Azia Juglindore. Aktualisht, qasje nė internet kanė mbi 2.2 miliardė njerėz nė tėrė planetin.“Ky ėshtė njė hap i madh. Njė qėllim cilin duhet ndjekur” ka thėnė Mike Cassidy, inxhinier nė Google. Sipas inxhinierėve tė Google, nevojiten rreth 1000 balona tė tillė pėr tė mundėsuar mbulimin e gjithė planetit me internet, mirėpo ende nuk dihet se kur do tė ndodhė ky investim i jashtėzakonshėm i kompanisė Google.Personi i parė i cili ka fituar qasjen nė internet nga Google Balloon kėtė javė ishte Charles Nimmo, njė bujk dhe sipėrmarrės nė qytetin e vogėl tė Leeston. Lidhja e tij e internetit zgjati 15 minuta.

Video
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-07-13, 18:26   #146
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Kosova nė listėn e shteteve tė Microsoft-it nga viti 2014Qeveria e Republikės sė Kosovės, pėrkatėsisht MF-ja mė 24 qershor ka marrė pėrgjigje zyrtare nga Microsoft-i, nė tė cilėn ėshtė konfirmuar thellimi i bashkėpunimit si dhe ėshtė konfirmuar se nga viti 2014 do tė zgjidhet edhe ēėshtja e pėrfshirjes sė Kosovės brenda sistemeve tė Microsoft-it dhe veēanėrisht paraqitja e Kosovės nė listėn e shteteve tė Microsoft-it.

Nė njė njoftim tė pėr medie tė Ministrisė sė Financave, bėhet e ditur se kanė filluar pėrgatitjet dhe tashmė janė marrė disa nisma pėr tė mbėshtetur Kosovėn nė disenjimin e shėrbimeve pėr e-Qeverisje dhe thellimi i bashkėpunimit nė fushėn e arsimit.

Bazuar nė faktin qė Republika e Kosovės nė vitin 2008 ka shpallur pavarėsinė e saj, si dhe duke parė qė Republika e Kosovės ka popullsi me moshė mesatare tė re, ku pothuajse 58% e tyre shfrytėzojnė internetin apo janė tė pajisur me kompjuter, ministri aktual i Financave, Besim Beqaj, gjatė mandatit tė tij si ministėr i Zhvillimit Ekonomik ka iniciuar disa ēėshtje qė ndėrlidhen me avancimin e teknologjisė informative nė vend. Nė kėtė drejtim, me shkresėn e tij zyrtare tė datės 11 shkurt 2013, adresuar z. Steve Ballmer-CEO nė Microsoft, janė parashtruar kėrkesat pėr dhėnien e rolit udhėheqės nė disenjimin e shėrbimeve pėr FPR e-Qeverisje tė Kosovės nė Microsoft, radhitjen e Republikės sė Kosovės nė listėn e shteteve tė Microsoft-it, hapjen e njė zyre tė Microsoft-it apo distributorit nė Prishtinė, pjesėmarrjen nė hapjen e njė qendre novacioni tė Microsoft-it nė Prishtinė, si dhe bashkėpunimin e mėtejshėm nė fushat e arsimit fillor dhe tė mesėm (mė shumė se 25% e popullsisė sė Kosovės ndjekin shkollat fillore apo tė mesme).
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-12-13, 11:10   #147
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Mac Plus, 27 vjeqar.__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-03-14, 16:59   #148
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Lajme - risi

Krijuesi i WWW kėrkon njė “Magna Carta” pėr mbrojtjen e internetitKrijuesi i internetit, Sir Tim Berners-Lee beson se duhet tė krijohet njė ‘Magna Carta’ pėr ta mbrojtur pavarėsinė e internetit dhe pėrdoruesve tė saj, raporton The Guardian.

Nė pėrvejtorin e 25-tė, Berners-Lee paralajmėron se neutraliteti i kėtij mediumi ėshtė duke u kėrcėnuar nga qeveritė dhe korporatat.

“Vetėm me internetin e hapur ne mund tė mbėshtetemi nė tė, pa u brengosur se ēka mund tė ndodhė nė prapaskenė. Sot ne nuk mund tė kemi qeveri tė hapur, demokraci tė mirė, sistem tė mirė shėndetėsor, komunitete tė lidhura dhe diversitet tė kulturave, nėse nuk kemi internet tė hapur – por duhet tė luftojmė pėr kėto gjėra, ato nuk do tė vijnė vet” ka thėnė Berners-Lee.

Krijuesi i internetit ka qenė kritik i ashpėr i metodave tė spiuinimit pėr tė cilat janė akuzuar qeveria amerikane dhe ajo britanike.

Plani i tij pėr pėrpilimin e njė Magna Carta pėrfshin parimet e privatėsisė, lirisė sė shprehjes dhe pėrgjegjėsinė pėr anonimitet, ndėrsa ky plan do tė quhej “The Web We Want”, i cili promovon tė drejtat digjitale.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 04:29.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.