Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diaspora Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Diaspora Shqiptare Kontaktoni shqiptarė tė tjerė qė jetojnė pranė jush nė mėrgim. Mblidhuni kėtu!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 31-10-11, 22:54   #46
taraku-1
Banned
 
Anėtarėsuar: 20-06-11
Postime: 1,208
taraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Qfar mendimi keni per mashkuj qe jetojn jasht ne perendim

Jadore, ke fol per ata qe kan shkuar ne vitet e hershme 17,18.20 vjeq qe jan kan te detyruar te ikin nga vendlindja vitet e 90 ta kryesisht e qe sot jan prinder..si dhe ata qe kan shkuar para ktyre te viteve 90 jan gjeneratat e para vitet 60 70 ta....
Mire e ke pershkrue gjendjen e tyre , mirpo gjeneratat e reja nuk e ndjejn te njejten pesh sukurse ata te paret apo qe jan rrite ne vendlindje...sepse gjenerat e dyt apo e tret vendlindje e kan gyrbetin...si p.sh winona qa ja nin ksaj kjo e ka familjen e ngusht afer prindrit, vllazrit motrat ...kta e shijojn nje menyre jeten...

Edhe mue me dhimbsen ne shpirt per shume arsye qe i ceke ti....edhe per shumqka qe duhet me perbi per hir te thmive.....

grat ne banesa i mbyllin qita vothqat vremqat e ri..., ama edhe faj skan...se bab i vet e merr qiken e huj ne qaf me martoj me shqiptare po ja bi prej Kosove... ai vothqi as qe e prek me jave e muaj...del shkon te gjermanka qe u rrit me to bashk me nje shkoll...
taraku-1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 01-11-11, 16:13   #47
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: Qfar mendimi keni per mashkuj qe jetojn jasht ne perendim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore Shiko postimin
paushall ja fute-a, eh hajt te them diqka-a..!
p.s.

...mendimi im per ta eshte . viktima te nje sistemi , viktima te kohes , viktimizim per familje te tij , flijim modern ..
kur i shef jashte i dallon lehte ,me qindra metra largesi ju dallon tiparet dhe ne fetyre ju lexon vuajtjen qe kurr se shprehin me fjale , e them me plot goje , zemra me dhemb, ndjehem keq sepse e dij qe sado vite qe kane atje ,kurr nuk jane ambijentuar apo misheruar me fatin rrethanat ..e une mendoj qe eshte torture te jetosh dy bote njekohesishte ashtu si e praktikojne ata, kjo jep te kuptoj jo pse nuk done te integrohen jo pse nuk jane te vetedishem per rrethanat e krijuara por pse nuk u pastruan me te kaluaren , u shkputen dhunshem nga jeta ne vendlindje te pa pregatitur psiqikishte per ndrrimin ne jete , po ti kishim kushtet dhe te ishim te vetedishem do te duhej te ju ofronim rehabilitim psiqik gjithesecilit vetem per kete ndrrim radikal qe ne jete e provuan , se le tjerat qe pasojne ..ajo qe kane arrite nuk ka cmim krahas traumave qe pavetedije kane kaluar ..
sot nga ketu mund ti etiketojme me schatzi ,eshte guxim qe ata e ndermorren e qe po te ju ofrosh sot te tjereve sfidat qe kaluan ata gjoja per nje jete me te mire siq kemi merak te themi , keta kurr nuk do te kishin pranuar sado luxoze te ishte ky rrugetim ..
personalishte i shof si martir modern te kombit , e ju etiketoni si te ju vie per lehte ..
.....nje gje qe me bjen ne sy eshte se Jadore ka respekt te madhe per "schatzat", gje te cilen e vlersoi shume.Sa i perket analizes tjeter mendoj qe shqiptaret pa dallim jane te traumatizuar nga sistemi dhe rrethanat qe jetuan.
Nuk do te mund te konstatoja se cila pale e popullit tone pesoi me shume trauma, ata qe jetuan ne kosove apo ata qe jetuan ne perendim, besoi qe edhe pse ishim te ndare prap vujtem se bashku. Eshte shume e vertet qe diaspora lujti nje rol kyq ne historin me te re te kosoves, kryesisht me ndihmat financiare qe nuk ishin te pakta. Sigurisht qe ne nuk e patem lehte te ambientohemi ne nje vend te huaj, por as ju nuk e patet lehte te qendroni nen okupimin e eger te regjimit serb.Trofeu per te gjitha keto eshte liria qe gezoim sot, gje te cilen duhet ta shijoim pa harruar kohet e veshtira neper te cilat kaluam dhe pa humbur respektin per njeri tjetrin.


  Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 13:45.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.