Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Gruaja dhe Familja
Emri
Fjalėkalimi
Gruaja dhe Familja Inkuadrimi i gruas nė jeten shoqerore, jeta bashkeshortore, femijetPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 06-06-08, 22:05   #16
Agolli
 
Anėtarėsuar: 14-02-06
Postime: 14,277
Agolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A jane femrat materialiste?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore
.. po dhe cka ...!!
vete natyra e ka krijuar qe femra te jete e mbeshtjellur nga materjalet..

a jane femrat materjaliste ..tingellon mjafte provokative ..

si do te reagonit ju tjeret si shikues nese do te takoni nje femer te pamaterjal ..
Psh. une, i'a kisha ngacmu shoqen...materialiste.
__________________
Bota ka shume banore por pak njerez!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Agolli : 06-06-08 nė 22:06
Agolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 06-06-08, 22:37   #17
luckyman
 
Anėtarėsuar: 18-03-07
Postime: 3,373
luckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A jane femrat materialiste?

Rroga rrogen spo ma qet, ,
luckyman Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-06-08, 22:39   #18
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A jane femrat materialiste?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga luckyman
Rroga rrogen spo ma qet, ,
... normal qe nuk ta qet.. veshu ma trash de...e shef qe per shendet nuk jep pare mandej por vetem per materjale..edhe te bjen me lire..
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-06-08, 22:54   #19
SANTANA-29
-Shum i Thjeshte-
 
Avatari i SANTANA-29
 
Anėtarėsuar: 26-09-06
Vendndodhja: FRANKFURT
Postime: 16,506
SANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A jane femrat materialiste?

Pak ma shum se mashkujt po,,materialiste?,,
__________________
C'do dite zgjohem me nje mendim te ri me mall,pendim apo zemerim
ky eshte vec fillimi i dites por asgje nuk ka kuptim.
SANTANA-29 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-06-08, 23:43   #20
Skyfter
 
Avatari i Skyfter
 
Anėtarėsuar: 07-03-08
Postime: 3,241
Skyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A jane femrat materialiste?

Padyshim .......
Skyfter Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-06-08, 02:21   #21
LABI
Alone Ranger
 
Anėtarėsuar: 05-01-04
Vendndodhja: Kosove
Postime: 7,487
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A jane femrat materialiste?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore
..them qe PO , nese qdo gje e qe e rrethone eshte e perbere nga Materja ...( me ate qe e rrethone duhet dhe te sherbehet Ajo, apo ...!!)

Sipas teje kush, cka e mbreteron kete pjese, cope te materies (femren)
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-06-08, 12:04   #22
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A jane femrat materialiste?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LABI
Sipas teje kush, cka e mbreteron kete pjese, cope te materies (femren)
Lab, tash edhe ti ,
... a krejt sendet po done me i mesu me vetje-a, lodhe de pak trurin ...
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-06-08, 01:46   #23
LABI
Alone Ranger
 
Anėtarėsuar: 05-01-04
Vendndodhja: Kosove
Postime: 7,487
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A jane femrat materialiste?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore
Lab, tash edhe ti ,
... a krejt sendet po done me i mesu me vetje-a, lodhe de pak trurin ...
Jo ! Me pyetje deshta t'arrije te familjarizona vetem me disa nga botekuptimet e femrave per veten ...

Cdo njohje fillon me pervojen... Poashtu kjo vlen dhe per femren si nje subjekt i individualizuar , me virtyte e vese te vecanta ...

Ato cfare i kam lexu ne libra per femren , nuk me jane perputhur dhe aq ne rrafshin e pervojes!
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga LABI : 08-06-08 nė 01:51
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-06-08, 13:27   #24
aaaaa
 
Anėtarėsuar: 08-05-08
Postime: 6
aaaaa i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: A jane femrat materialiste?

Femrat kane qene materialiste sepse burrat kane qene ato qe i kane sjelle parate(mbijetesen) ne shtepi e shumica nuk kane punuar po kane qene te mvarura te gjejne "vend te mire" per vete dhe familjen e tyre. tani ajo eshte ndryshuar sepse ajo vete mund t'i arrije ato gjera. Poashtu edhe ego-ja ka luajtur rol per kete mendim, se gruaja eshte mesuar, rritur ne menyre qe mos te "expozoje"shume personalitetin e vet, kurse burrat per shkak te ego-s nuk kane pranuar ate qe ne realitet e duan t'a pranijne.Si do qofte,materialijalja eshte dhe ka qene(ne permasa me te medha) tek burrat dhe ka qene dallimi ne pasuri me i madh me gruan,tani ato gjera barazohen dhe nuk rriten vajzat me ne menyre te njejte si nenat e tyre
aaaaa Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-08-08, 14:02   #25
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A jane femrat materialiste?

Ose jane shume.....ose hiq!
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-08-08, 14:08   #26
romansa
 
Avatari i romansa
 
Anėtarėsuar: 24-07-08
Vendndodhja: larg vendlindjes
Postime: 16,041
romansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A jane femrat materialiste?

..mendoj se mvaret ..te gjitha nuk jane te njejta...ka disa qe jane e disa jo..
__________________
Lejo gezimin e sė ardhmes..le te fshije dhembjen e sė kaluares!!!
romansa Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-08-08, 00:09   #27
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,576
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A jane femrat materialiste?

Mondoj se shumica e femrave jam materialiste ! 95% apo me shume, ashtu siē jan meshkujt per bukurine e femras !!!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-01-09, 20:16   #28
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A jane femrat materialiste?

Po valla jena,ani kopni tesh
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-01-09, 22:10   #29
LABI
Alone Ranger
 
Anėtarėsuar: 05-01-04
Vendndodhja: Kosove
Postime: 7,487
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A jane femrat materialiste?

Kapitalizmi eshte nje ideologji kryefund materialiste dhe si e tille edhe strukturimi dhe organizimi i jetes shoqerore dhe shoqerise - mbeshtetet ne PARIMET e PRODHIMIT dhe KONSUMIT - si dy faktor te rendesishem per realizimin dhe mbijetesen e kesaj ideologjie .

Shoqerite industrialiste/kapitaliste jane SHOQERI TE KONSUMIT ... NJERIU/INDIVIDI e kesaj PERKATESIE SHOQERORE , eshte KONSUMATOR - I PAPERMIRESUESHEM ....

NJERIU NE KETE SISTEM E GJITHE AJO CFARE DUHET TE PREOKUPOHT ESHTE , SI T"I SIGUROJ PARATE (me pune) dhee T'I SHPENZOJE ATO NE BLERJENE E MALLRAVE (te mirave materiale) ; NE PRODUKTE TE- PRODHUARA NGA KAPITALISTI/industria ... KAPITALIZMI SI IDEOLOGJI POTHUAJSE CDO GJE PERPIQET T"E FUS NEN NORMEN dhe RREGULLIN E SHKEMBIMIT VALUTOR (cdo gje t'a bene te shkembyeshme dhe te posedueshme me para ) .... NESE DISA GJERA JANE TE PAMUNDURA TE KIHEN , POSEDOHEN (blihen me para , ne formen e dhene te origjines; origjinalitetin e vet .. ) NE NJE FORME .... ATEHERE ATO I ZEVENDESON ME DISA PSEUDO- FORMA EMITUESE (kiqin dhe shundin ) .

NE KETE BOTEKUPTIM , CDO GJE ESHTE E SHKEMBYESHME - KA NJE VLERE TE BARAZVLEFSHME ME NJE SHKEMBIM MATERIAL - MALL - PARA ( madje edhe ato vlera qe konsiderohen si pjese, vlera ideale , moralit ; psh (pseudo)dashuria , seksi , (pseudo)nderi (pseudo) prestigji , etj )!!!

Pra , ne kete sistem cdo gje eshte e shkembyeshme , ka nje ēmim !!!!
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga LABI : 02-01-09 nė 22:14
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-04-09, 20:08   #30
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A jane femrat materialiste?

na jena kan gjithmone,po qka me ba se edhe meshkujte po bahen si na


__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:08.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.