Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Arena Ndėrkombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Arena Ndėrkombėtare Ngjarjet mė tė reja nga skena politike ndėrkombėtare. Analiza, komente, materiale nga shtypi boteror. Ngjarje historike e kulturore ndėrkombėtare. Superfuqitė, Aleancat, Luftrat, Traktatet e paqes etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 27-07-12, 20:12   #1
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim (Pse) Do tė bie Asadi i Siris ?!

Jemi dėshmitarė tė njė lufte tė ashpėr tash e disa vite nė botėn arabe. e ashtuquajtura "pranvera arabe".
I rrėzuan Mubarakun, Ben Alin, Gadafin, edhe do t'imt tjerė......
Bashar al Asadi Kryetar(Dervishi) i Siris vazhdon tė mbetet ende nė pushtet ?
  • A kemi nė mesin tonė qė e njohin mė mirė pėrpjestueshmėrin e popullatės atje, sepse kam dėgjuar ca zėra sikur PAKICA e sundon SHUMICĖN ?!
  • Poashtu vėrehėt shumė ēartė se mė sė shumti Turqia e ka nė interes tė ndėrrohet regjimi atje !?
  • Pėr momentin i vetmi "gjynah" i Asadit duket tė jetė lejimi i bazave ushtarake Ruse atje. Si rusėt nė Siri ?
Ok, po flitet qė i kanė tė pėrziera duart gati i gjithė rajoni aty,
Nisur nga Irani, Hezbollahu, Izraeli, Turqia e kush jo tjetėr....... bile patėn thėnė qe edhe Kosova po pėrzien letrat me tė mdhenjėt, luja bab luja.


__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga murrizi : 27-07-12 nė 20:14
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 28-07-12, 07:57   #2
Codex
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Re: (Pse) Do tė bie Asadi i Siris ?!

Pakic eshte asadi... shumic jan suni, paramilitar dervish besnik te asadit jan ka bojn kerrdi, mirpo ju ka ngushtue laku edhe atyre ..mbrenda shum pak kohe asadi pershendetet me popullin Sirian...

Irani,Rusia i kan aty pikat e veta,Izraeli, Amerika
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-07-12, 22:24   #3
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: (Pse) Do tė bie Asadi i Siris ?!

Asadi dhe te gjith asadisteve kur u vie koha ata nuk i pret e tani po duket qe u trashe zullumi nga nje pakice alevite te sudoj mbi popullin sirian.

Asadistet Gasafistet Benalistet dhe te gjith politikanet miop perderisa nuk u vie laku ne fyt nuk dine qe jan fajtore,
Koha e Kmerve roz ka kalur qe moti .
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-07-12, 20:42   #4
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: (Pse) Do tė bie Asadi i Siris ?!

24 ore nga shkrimi yt zoti Neferta.
Ēuditerisht pėr "punen e siris" nuk ka edhe aq tė intersuar.
Sidoēoftė.

Unė do tua zbuloj njė gjė, Asadi e hongri nėn moton: Afėr tė thatit digjet edhe i njomi ;) asadi ishte i yni !
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-07-12, 21:02   #5
Bajlozi i Zi
 
Anėtarėsuar: 22-02-12
Postime: 952
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: (Pse) Do tė bie Asadi i Siris ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murrizi Shiko postimin
24 ore nga shkrimi yt zoti Neferta.
Ēuditerisht pėr "punen e siris" nuk ka edhe aq tė intersuar.
Sidoēoftė.

Unė do tua zbuloj njė gjė, Asadi e hongri nėn moton: Afėr tė thatit digjet edhe i njomi ;) asadi ishte i yni !
Ti, i arsyeton bombardimet e asadit neper vendbanime civile?

Nėse njė kriminel i tille paska qenė i yni, atehere duhet te turperohemi nga vetvetja e ma mirė mos qofshim hiē.
Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-07-12, 21:19   #6
Codex
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Re: Titulli: (Pse) Do tė bie Asadi i Siris ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bajlozi i Zi Shiko postimin
Ti, i arsyeton bombardimet e asadit neper vendbanime civile?

Nėse njė kriminel i tille paska qenė i yni, atehere duhet te turperohemi nga vetvetja e ma mirė mos qofshim hiē.
llajk e ki, ne kete kategori hyn edhe shtetet e bashkuara te amerikes edhe izraeli, sepse te ngjajshem mbysin civil te pafajshem,grabisin pasuri te huaj rrenojn qdo gje qe ju del perpara ne emer te demokracis..., dallon vetem qe shtetet e perendimit kto veprime i bejn ndaj muslimanve e jo ne popull te vetin.
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-07-12, 21:23   #7
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: (Pse) Do tė bie Asadi i Siris ?!

Perkrahja e pa fund e Rusise dhe Kines nuk munguan edhe ne KS andaj duke e ditur se tregu i armatimit rus po tkurret qdo dite e me teper ata do te bejne qmos qe nje dinasti alevite qe perkrahet nga irani te qendroj edhe ne kembe qelqi vetem e vetem qe tregu rus ta ruaj dominimin(nese mund ti thuhet dominim) kur dihet se perveq Libanit edhe Iranit ka perfunduar nafta per armatim qe merte Rusija.

Ndryshimi i politikes ne Siri do te luaj rrol te madh ne arenen nderkometare dhe perfituese do te jene shtetet ; Turqija , Izraeli, dhe Usa kurse humbes do del populli Sirian (me shum viktima) pasi aty nje rrym tjeter fetare do te fitoj qe eshte nje demokraci e varur totalisht nga religjioni, pra fitore do te ket shprehja e lire e vullnetit te popullit dhe si perfundim nje koalicion ashti i ngjashem me vllezerin muslimane do ta mer bajrakun

Si humbes nr 1 do te mbetet Rusi sepse kjo lufte ''qytetare'' esht lufte per dominimin e botes dhe zvoglimin e influences apo edhe izolimin total te Iranit dhe te Hezbollahut. dhe si perfundim Kina ende do te ket influenc ne iran pasi permes ngushtices se hormuzit do te transportoj naften Iraniane gjithashtu mallrat kineze ne Iran.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Neferta : 31-07-12 nė 21:27
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-07-12, 23:13   #8
Etnical
 
Anėtarėsuar: 05-06-08
Postime: 376
Etnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: (Pse) Do tė bie Asadi i Siris ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Codex Shiko postimin
llajk e ki, ne kete kategori hyn edhe shtetet e bashkuara te amerikes edhe izraeli, sepse te ngjajshem mbysin civil te pafajshem,grabisin pasuri te huaj rrenojn qdo gje qe ju del perpara ne emer te demokracis..., dallon vetem qe shtetet e perendimit kto veprime i bejn ndaj muslimanve e jo ne popull te vetin.


Pra sipas teje edhe nderhyrja qe e ka ba Amerika ne Kosov nuk esht dasht me ndoth,ne pozit te njejt gjendet edhe populli sirian i cili po kerkon ndim nga jasht njejt sikur ne...edhe ni sen duhesh ta dish se kur ka nderhy Amerika ne Kosov 90% e popullsis kan qen musliman....Amerika nderhyn gjdo kund ku kerkohet ndihm nga ajo,po kuptohet ne rend te par vie interesi gjeopolitik dhe ekonomik i saj.
Etnical Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-07-12, 23:48   #9
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: (Pse) Do tė bie Asadi i Siris ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Codex Shiko postimin
llajk e ki, ne kete kategori hyn edhe shtetet e bashkuara te amerikes edhe izraeli, sepse te ngjajshem mbysin civil te pafajshem,grabisin pasuri te huaj rrenojn qdo gje qe ju del perpara ne emer te demokracis..., dallon vetem qe shtetet e perendimit kto veprime i bejn ndaj muslimanve e jo ne popull te vetin.
...

Kush nuk ban aso veprimesh ndaj popullit te vet? ...Hajt Efa jeme se jau nin zanin ,bile bile shume shpejt!

A ti Etnical,si perkryt po i dishe senet... holle jane ato ,shume ma holle se qe mendon!

Cili shtet ke qe as ndihmat nuk ua pranoj!? A di kush?


.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-08-12, 00:06   #10
Codex
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Re: Titulli: Re: Titulli: (Pse) Do tė bie Asadi i Siris ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Etnical Shiko postimin
Pra sipas teje edhe nderhyrja qe e ka ba Amerika ne Kosov nuk esht dasht me ndoth,ne pozit te njejt gjendet edhe populli sirian i cili po kerkon ndim nga jasht njejt sikur ne...edhe ni sen duhesh ta dish se kur ka nderhy Amerika ne Kosov 90% e popullsis kan qen musliman....Amerika nderhyn gjdo kund ku kerkohet ndihm nga ajo,po kuptohet ne rend te par vie interesi gjeopolitik dhe ekonomik i saj.
Kjo i bjen sikur kta hajnat tone vjedhin sa te munden slojn te zez pa bo dhe dikur dalin kishe po ja ndertojm dikuj nje shtepi apo e ndertojn nje ndertes kolektive dhe kamerat aty duhet kur tja prejn kta shiritin..., me u paraqit kinse te mire para te tjerve...qe po bejn diqka per hire te humanizmit.

Pik humanizmi ska amerika as izraeli as perendimi, kto synim kan interesin e tyre,njerzit per kto qeveri apo udheheqs te ktyre shteteve (aleance te bashkuar) jan pa vlere.

kosova eshte interes i shba ne ballkan dhe mbulim ne rastet tjera kishe ne emer te demokracis, a gjeti arme ne irak a e ekzekutoi sadamin dite bajrami fest islame, po ne afganistan , etj etj...
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-08-12, 00:06   #11
Etnical
 
Anėtarėsuar: 05-06-08
Postime: 376
Etnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: (Pse) Do tė bie Asadi i Siris ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alima Shiko postimin
...

Kush nuk ban aso veprimesh ndaj popullit te vet? ...Hajt Efa jeme se jau nin zanin ,bile bile shume shpejt!

A ti Etnical,si perkryt po i dishe senet... holle jane ato ,shume ma holle se qe mendon!

Cili shtet ke qe as ndihmat nuk ua pranoj!? A di kush?


.
Thjesht spot kuptoj shka paske dasht me than me kta,bjeri trup e mos na shit men ktu...
Etnical Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-08-12, 00:09   #12
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: (Pse) Do tė bie Asadi i Siris ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Etnical Shiko postimin
Thjesht spot kuptoj shka paske dasht me than me kta,bjeri trup e mos na shit men ktu...

...

Eh po tani s'kame vakt se po baj llaf me Gjyken.

Sipas rregullores se ketij forumi,te cilin e dij permendesh edhe ne gjumin me te rende pike per pike, askun nuk qendron se eshte e ndaluar te shiten mendet!


.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-08-12, 00:10   #13
Codex
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Re: Titulli: Re: Titulli: (Pse) Do tė bie Asadi i Siris ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alima Shiko postimin
...

Kush nuk ban aso veprimesh ndaj popullit te vet? ...Hajt Efa jeme se jau nin zanin ,bile bile shume shpejt!

A ti Etnical,si perkryt po i dishe senet... holle jane ato ,shume ma holle se qe mendon!

Cili shtet ke qe as ndihmat nuk ua pranoj!? A di kush?


.
Nuk e di cili shtet ke, vetem secili qe te ndihmon e ka interesin e vet humanizem nuk ekziston sot.., permes OJQ-ve fusin informator infiltrojn njerzit e sherbimeve te ndryshme sekrete..., kto jan faqja e zez a
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-08-12, 00:15   #14
Etnical
 
Anėtarėsuar: 05-06-08
Postime: 376
Etnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: (Pse) Do tė bie Asadi i Siris ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Codex Shiko postimin
Kjo i bjen sikur kta hajnat tone vjedhin sa te munden slojn te zez pa bo dhe dikur dalin kishe po ja ndertojm dikuj nje shtepi apo e ndertojn nje ndertes kolektive dhe kamerat aty duhet kur tja prejn kta shiritin..., me u paraqit kinse te mire para te tjerve...qe po bejn diqka per hire te humanizmit.

Pik humanizmi ska amerika as izraeli as perendimi, kto synim kan interesin e tyre,njerzit per kto qeveri apo udheheqs te ktyre shteteve (aleance te bashkuar) jan pa vlere.

kosova eshte interes i shba ne ballkan dhe mbulim ne rastet tjera kishe ne emer te demokracis, a gjeti arme ne irak a e ekzekutoi sadamin dite bajrami fest islame, po ne afganistan , etj etj...
Po ti duhet me ba lum e shyqyr qe na kena qellu zon interesi per Ameriken se perndryshe ti hala i kishe ktu Milloradat e Zoranat tu tu sill naper Kosov....ni shtet i vogel si Kosova ma mir esht mu kan i ndervarur prej Amerikes se sa mu kan i pushtun dhe i asimilun prej Serbis
Etnical Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-08-12, 00:33   #15
Etnical
 
Anėtarėsuar: 05-06-08
Postime: 376
Etnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: (Pse) Do tė bie Asadi i Siris ?!

[QUOTE=Alima;2231023]...

Eh po tani s'kame vakt se po baj llaf me Gjyken.

Sipas rregullores se ketij forumi,te cilin e dij permendesh edhe ne gjumin me te rende pike per pike, askun nuk qendron se eshte e ndaluar te shiten mendet


Flm per sqarim e dashura mėsuse...Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Etnical : 01-08-12 nė 00:38
Etnical Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:36.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.