Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare!
Emri
Fjalėkalimi
Toleranca fetare! A jemi ne Shqipetarėt popull tolerant nė fe?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 26-09-12, 13:06   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim A ka Zot?

Llogaritet qė nė botė ka mbi 1 miliard ateist.

Sipas tyre: nuk ka Krijues dhe nuk ka Pėrendi/Atė mbi njeriun.

Shumė ateist janė humanist dhe shumė humanist janė ateist !


A do tė mund dėshmohet shkenctarisht njė ditė (mos)egzistenca e Zotit?
Gjatė disa shekujve tė fundit shkenca gradualisht ėshtė duke marrė primatin ndaj besimit tradicional nė ekzistimin e Zotit. Shumica e asaj qė dikur ka qenė misterioze, siē ėshtė ekzistenca e racės njerėzore, kushtet e pėrkryera pėr jetė nė tokė dhe funksionimi i gjithėsisė, sot mund tė shpjegohen me biologji, astronomi, fizikė dhe degėt tjera tė shkencės.

Edhe pse shumė mistere kozmike edhe sot mbeten tė pashpjeguara, Sean Carroll, kozmologu teorik nga Instituti pėr teknologji nė Kaliforni, beson qė ekziston probabilitet i madh qė shkenca mė nė fund tė sjellė tė kuptuarit e tėrėsishėm tė universit, i cili nuk do tė lėrė hapėsirė pėr besimin nė Zot.

Siē thotė Carroll, ndikimi i religjionit ėshtė reduktuar nė mėnyrė drastikė nė kohėn moderne, sepse fizikanėt dhe kozmologėt kanė arritur tė shpjegojnė fillimet e evolucionit tė universit.

“Sa mė shumė e kuptojmė universin, gjithnjė e mė pak ka nevojė pėr tė kėrkuar ndihmėn e tė tjerėve”, ka thėnė Carroll.

Shkencėtarėt kanė mbledhur shumė dėshmi qė mbėshtesin teorinė pėr Shpėrthimin e Madh (Big Bang). Modeli pėr shpėrthimin e madh nėnkupton qė universi gjatė 13,7 miliardė vitesh ėshtė zgjeruar nga gjendja e pėrflakur, e dendur pakufishėm deri nė gjendjen e sotme. Kozmologėt mund tė modelojnė ēdo gjė qė ka ndodhur prej 10-43 tė sekondės pas shpėrthimit e deri sot. E panjohur ėshtė vetėm njė pjesėz e sekondės para shpėrthimit.

Siē ka thėnė Carroll para pak kohe, qėllimi kryesor i fizikės moderne ėshtė formulimi i teorisė e cila pėrshkruan tėrė universin, nga niveli subatomik deri te madhėsitė astronomike, brenda teorisė sė njėjtė. Teoria e tillė, e quajtur gravitacioni kuantik, do tė pėrshkruajė gjithēka qė ka ndodhur nė momentin e shpėrthimit tė madh.

Njė nga kėto teori thotė qė nė shpėrthimin e madh nuk duhet tė shikohet si nė pikėn fillestare, por si nė periudhėn transitore tė universit tė amshueshėm. Universi sillet si balonė, e cila periodikisht fryhet dhe shfryhet nėn disa kushte tė veta. Sipas asaj teorie, koha nuk ka pasur fillimin e vet, ēka do tė thotė qė Libri i Gjenezės bėhet tėrėsisht irelevant.

Megjithatė, disa shkencėtarėt besojnė qė dėshmia pėr ekzistimin e Zotit ndodhet nė shumė konstante fizike tė cilat definojnė universin tonė, tė cilat janė absolutisht tė pėrkryera dhe tė pėrshtatshme pėr pėrkrahjen e jetės. Nėse ndonjėra nga kėto konstante do tė ndryshonte edhe fare pak, universi do tė ishte i panjohshėm.

Megjithatė, disa versione tė teorisė sė gravitacionit kuantik kanė shpjegim edhe pėr kėtė. Sipas kėtyre teorive, universi ynė ėshtė vetėm njė nga shumė universe tė pakufishme tė cilėt sė bashku formojnė multiversumin. Nė secilin prej atyre universeve situata ėshtė e ndryshme, ndėrsa vetėm disa nga ato kanė kushte tė pėrkryera pėr jetė.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 26-09-12 nė 15:19
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 26-09-12, 14:48   #2
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: A ka Zot?

Po ka, ai eshte Allahu xh.sh, qe na ka krijuar, krijuesi i gjithesise...
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-09-12, 15:03   #3
Lapsi
 
Avatari i Lapsi
 
Anėtarėsuar: 02-11-09
Vendndodhja: Ne ngjyren e ndergjegjes
Postime: 11,503
Lapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka Zot?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin
Llogaritet qė nė botė ka mbi 1 miliard ateist.

Sipas tyre: nuk ka Krijues dhe nuk ka Pėrendi/Atė mbi njeriun.

Shumė ateist janė humanist dhe shumė humanist janė ateist !


A do tė mund dėshmohet shkenctarisht njė ditė (mos)egzistenca e Zotit?


.
Ja ana logjike e pyetjes tende

Duke predikuar se janė tė menēur, ata budallallosen…” “Mė lejoni t’ju spjegoj problemin qė e ka shkenca me Zotin.”
Profesori ateist i filozofisė pauzon para klasės sė tij dhe mandej kėrkon qė njėri prej studentėve tė tij tė ngritet nė kėmbė.
“Ti je musliman, apo jo, biro?”
“Po, zotėri.”
“Atėherė sigurisht beson nė Zot?”
“Absolutisht.”
“A ėshtė Zoti i mirė?”
“Sigurisht! Zoti ėshtė i mirė.”
“A ėshtė Zoti i plotfuqish_ėm? A mundet Zoti tė bėn ēdo gjė?”
“Po.”
“Ti a je i mirė apo i keq?”
“Kur’ani thotė se jam i keq.”
Profesori zgėrdhihet me vetėdije. “Ahh! KUR’ANI!” Ai pauzon pėr njė ēast.
“Kam njė pyetje pėr ty. Tė themi se kėtu ka njė njeri tė sėmurė dhe se ti mund ta shėrosh. A do ta kishe ndihmuar? A do tė ishe munduar?”
“Po zotėri, do t’i kisha ndihmuar.”
“Atėherė je i mirė…!”
“Nuk do ta kisha thėnė atė.”
“Pėrse tė mos e thuash atė? Ti do ta kishe ndihmuar personin e sėmurė dhe tė gjymtuar… Nė fakt po tė mundeshim, shumica prej nesh do ta kishim bėrė kėtė,… por Zoti nuk e bėn.
(S’ka pėrgjigje.)
“Ai nuk e bėn, apo jo? Vėllanė e kisha musliman i cili vdiq nga kanceri edhe pse i luteshte Zotit ta shėron. Si mund tė jetė ky Zot i mirė? Hmmm? A mund t’i pėrgjigjesh kėsaj?”
(S’ka pėrgjigje.)
Njeriu i moshuar ėshtė ngushėllues.
“Jo, nuk mundesh, apo jo?”
Ai ngre gotėn prej bankės sė tij dhe pi njė gllėnjkė qė t’i jep kohė studentit pėr t’u liruar. Nė filozofi duhet tė shkosh ngadalė me tė rinjtė.
“Tė fillojmė pėrsėri, djalosh. A ėshtė Zoti i mirė?”
“Hm… Po.”
“A ėshtė dreqi i mirė?”
“Jo.”
“Prej nga vjen dreqi?”
Studenti belbėzon: “Prej… Zotit…”
“Ashtu ėshtė. Zoti e bėri dreqin, apo jo?”
Njeriu i moshuar i kalon gishtat kockėdalė nėpėr flokėt e tij tė rralla dhe i kthehet publikut studentor qė zgėrdhihet.
“Mendoj se do tė kemi njė semestėr shumė zbavitės, zonja dhe zotėri.”
Pastaj i kthehet muslimanit: “Mė trego, biro. A ka tė keqe nė botė?”
“Po, zotėri.”
“E keqja ėshtė ēdokund, apo jo? A krijoi Zoti ēdo gjė?”
“Po.”
“Kush e krijoi tė keqen?”
(S’ka pėrgjigje.)
“A ka nė kėtė botė sėmundje, amoralitet, urrejtje, shėmtime, pra tė gjitha gjėrat e kėqija, a ekzistojnė nė kėtė botė?”
Studenti pėrpėlitet nė kėmbė. “Po.”
“Kush i krijoi ato?”
(S’ka pėrgjigje.)
Profesori befas i bėrtet studentit tė tij. “KUSH I KRIJOI ATO, MĖ TREGO TĖ LUTEM!”
Profesori afrohet pėr sulmin pėrfundimtar dhe i hypė muslimanit mbi fytyrė. I flet me zė tė ulėt dhe tė qetė: “Zoti krijoi ēdo tė keqe, apo jo. Ai, biro?”
(S’ka pėrgjigje.)
Studenti mundohet ta mban shikimin e qetė, te profesori, por dėshton. Befas ligjėruesi ndahet pėr tė bėrė ca hapa nė klasė si njė ujk i vjetėr.
Klasa ėshtė e fascinuar.
“Mė trego”, vazhdon ai “si ėshtė e mundur qė ky Zot ėshtė i mirė nėse ai ka krijuar ēdo tė keqe gjatė tė gjitha kohėrave?”
Profesori i hap duart gjerė e gjatė pėr ta pėrshkuar tėrė tė keqen dhe marrinė e botės.
“E gjithė urrejtja, brutalieti, tėrė dhimbjet, tė gjitha mundimet, tė gjithat vdekjet, shėmtimet dhe tė gjitha vuajtjet e krijuara nga ky Zot i mirė janė anekėnd botės, apo jo, djalosh i ri?”
(S’ka pėrgjigje.)
“A nuk e vėren nė ēdo vend? Hm?”
Pauzė.
“A thua aspak?”
Profesori i afrohet pėrsėri fytyrės sė studentit dhe pėshpėritė,
“A ėshtė Zoti i mirė?”
(S’ka pėrgjigje.)
“A beson nė Zot, biro?”
Zėri i vet e tradhėton studentin dhe ai shpėrthen. “Po, profesor, besoj.”
Njeriu i vjetėr e shkundė kokėn me mėrzi: “Shkenca thotė se ke pesė shqisa tė cilat i pėrdorė pėr ta identifikuar dhe vėshtruar botėn rreth teje. A e ke parė ndonjėherė Zotin?”
“Jo, zotėri. Asnjėherė nuk e kam parė Atė.”
“Atėherė na trego se a e ke dėgjuar ndonjėherė Zotin tėnd?”
“Jo, zotėri. Nuk e kam dėgjuar.”
“A e ke ndjerė ndonjėherė Zotin tėnd, shijuar, apo nuhatur erėn e Tij… Nė fakt, a ke ēfarėdo pėrceptimi shqisor pėr Zotin tėnd?”
(S’ka pėrgjigje.)
“Pėrgjigju, tė lutem.”
“Jo, zotėri, frikohem se jo.”
“Ti FRIKOHESH… se nuk ke pasur?”
“Jo, zotėri.”
“Dhe krahas kėsaj ti beson nė Atė?”
“…po…”
“Kjo kėrkon BESIM!”
Profesori buzėqeshė me urtėsi me vartėsin.
“Sipas ligjeve tė shkencės empirike, testuese, demonstruese, protokolare, Zoti yt nuk ekziston. Ēka i thua kėsaj, biro? Ku ėshtė Zoti yt tani?”
(Studenti nuk pėrgjigjet)
“Ulu poshtė, tė lutem.”
Muslimani ulet…i mundur.
Njė musliman tjetėr e ngritė dorėn: “Profesor, a mund ti drejtohem klasės?”
Profesori kthehet dhe buzėqeshė: “Ah, edhe njė musliman nė pararojė! Eja, eja, djalosh i ri. Fol pak menēuri tė drejtė para kėtij tubimi.”
Muslimani shikon rreth dhomės, e pastaj thotė: “Jeni duke bėrė disa pėrfundime interesante, zotėri. Tani unė kam njė pyetje pėr ju. A ka ndonjė gjė tė tillė qė quhet nxehtėsi?”
“Po,” pėrgjigjet profesori. “Ka nxehtėsi.”
“A ka ndonjė gjė tė tillė qė quhet ftohtėsi?”
“Po biro, ashtu ėshtė, edhe ftohtėsi ka.”
“Jo, zotėri nuk ka.”
Zgėrdhirja e profesorit ngrihet. Dhoma befasisht ftohet tepėr. Muslimani i dytė vazhdon.
“Mund tė keni shumė nxehtėsi, tepėr nxehtėsi, super nxehtėsi, mega nxehtėsi, nxehtėsi tė bardhė, pak nxehtėsi ose aspak nxehtėsi, por nuk kemi ndonjė gjė tė quajtur “ftohtėsi”. Mund tė arrijmė 458 gradė nėn zeron, qė do tė thotė aspak nxehtėsi, por nuk mund tė shkojmė mė tutje nga ajo. Njė gjė e tillė si ftohtė nuk ekziston, pėrndryshe do tė mund tė shkonim nė mė ftohtė se 458 gradė. E shihni, zotėri, ftohtė ėshtė vetėm fjala tė cilėn e pėrdorim qė ta pėrshkruajmė mungesėn e nxehtėsisė. Ftohtėsinė nuk mund ta masim, ndėrsa nxehtėsinė mund ta masim nė njėsi termale pasiqė nxehtėsia ėshtė energji. Ftohtėsia nuk ėshtė e kundėrta e nxehtėsisė, zotėri, por vetėm mungesa e saj.”
Qetėsi. Njė gjilpėrė bie dikund nė klasė.
“A ka njė gjė tė tillė si errėsira, profesor?”
“Po…”
“Pėrsėri jeni nė gabim, zotėri. Errėsira nuk ėshtė diēka, ajo ėshtė mungesa e njė gjėje. Mund tė keni dritė tė zbehtė, dritė normale, dritė tė madhe, dritė shkrepėtuese por nė qoftė se nė mėnyrė konstante nuk keni dritė ajo quhet errėsirė, apo jo? Ai ėshtė kuptimi tė cilin e pėrdorim pėr ta definuar fjalėn. Nė realitet, errėsira nuk ėshtė (diēka). Po tė ishte, dė tė mundeshit ta bėni errėsirėn mė tė errėt dhe tė ma jepni njė kuti me errėsirė mė tė errėsuar, profesor?”
Nė kundėrshtim me vetėveten, profesori buzėqeshė me paturpėsisė rinore para tij.
“Ky me tė vėrtetė do tė jetė njė semestėr i mirė. “A mund tė na tregosh se cili ėshtė qėllimi yt, djalosh i ri?”
“Po, profesor. Qėllimi im ėshtė se, premiset tuaja filozofike janė e metė qė nė fillim dhe si rezultat i kėsaj edhe pėrfundimet tuaja duhet tė jenė tė gabuara…”
Profesori bėhet tym.. “E metė…? Si guxon ti…!”
“Zotėri, a mund tė sqaroj se ēka nėnkupoj?”
Klasa dėgjon me vėmendje.
“Sqaro…oh, sqaro…”
Profesori mundohet qė tė kontrollohet. Befasisht ėshtė i sjellshėm. Ai bėn me dorė qė ta qetėsojė klasėn, me qėllim qė studenti tė vazhdon.
“Ju punoni nė premisėn e dualitetit,” sqaron muslimani.
“Pėr shembull ka jetė dhe mandej ka vdekje; ka Zot tė mirė dhe Zot tė keq, ju e shihni konceptin e Zotit si diēka tė kufizuar, si diēka tė cilėn mund ta masim. Zotėri, shkenca nuk mund ta sqaron as edhe njė mendim. Ajo pėrdor elektricitet dhe magnetizėm por asnjėherė nuk i ka parė e lere mė qė plotėsisht t’i kupton. Tė shihet vdekja si e kundėrta e jetės ėshtė tė jeshė injorant nga fakti se vdekja nuk mund tė ekziston si gjė e pavarur. Vdekja nuk ėshtė e kundėrta e jetės, por vetėm mungesa e saj.”
Djali i ri ngre njė gazetė tė cilėn e merr nga fqiu, i cili nė ndėrkohė e kishte para vete.
“Kėtu ėshtė njėri prej tabloidėve mė tė neveritshėm nė kėtė vend, profesor.
A ka njė gjė tė tillė si amoralitet?”
“Me siguri se ka, shih tani…”
“Gabim pėrsėri, zotėri. E shihni! Amoraliteti ėshtė vetėm mungesa e moralit. A ka njė gjė tė tillė si padrejtėsi? Jo. Padrejtėsia ėshtė mungesa e drejtėsisė. A ka njė gjė tė tillė si tė keqe?”
Muslimani pauzon. “A nuk ėshtė e keqja mungesė e sė mirės?”
Fytyra e profesorit ka fituar njė ngjyrė alarmuese. Ai ėshtė aq i inatosur, saqė momentalisht ėshtė pa fjalė.
Muslimani vazhdon: “Nėse ka tė keqe nė botė, profesor, dhe ne tė gjithė pajtohemi se ka, atėherė Zoti, nėse ekziston, do tė duhet tė plotėsonte ndonjė punė pėrmes instrumentit tė sė keqes. Cila ėshtė ajo punė, tė cilėn Zoti e plotėson? Bibla na thotė se ajo ėshtė qė tė shihet nėse secili prej nesh, prej dėshirės sonė tė lirė, do tė zgjedhė tė mirėn nga e keqja.”
Profesori tėrbohet: “Si shkencėtar i filozofisė, nuk e shoh kėtė gjė si diēka qė ka tė bėjė me ndonjė zgjidhje. Si realist, unė nė mėnyrė absolute nuk e pranoj konceptin e Zotit ose tė ēfarėdo faktori tjetėr teologjik si pjesė e barazimit botėror, pasiqė Zoti nuk mund tė perceptohet.”
“Unė do tė kisha thėnė se mungesa e kodit moral tė Zotit nė kėtė botė ėshtė me sa duket njėra prej fenomeneve tė vazhdueshme mė perceptuese”, pėrgjigjet muslimani.
“Gazetat bėjnė miliona dollarė duke e shfaqur ēdo ditė! Mė trego, profesor, a i mėsoni studentėt tuaj se kanė evoluar nga majmuni?”
“Nė qoftė se i referoheni procesit natyror tė evoluimit djalosh, po, me dije se i mėsoj.”
“A e keni vėzhguar procesin e evoluimit me sytė tuaj, zotėri?”
Profesori bėn njė zė thithės me dhėmbėt e tij dhe i jep studentit tė tij njė shikim tė qetė e tė ngurosur.
“Profesor, pasiqė askush asnjėherė nuk e ka perceptuar procesin e evoluimit gjatė veprimit tė tij dhe sė paku nuk mund tė vėrtetohet se ky proces ėshtė afatgjatė, a nuk po e ligjėroni vetėm mendimin tuaj tani, zotėri? Vallė, tani a nuk jeni shkencėtar, por prift?”
“Do ta lė tė pandėshkuar paturpėsinė tėnde nė favor tė bisedės sonė filozofike.
Tani, mbarove plotėsisht apo jo?” vėrshėllon profesori.
“Pra nuk e pranoni kodin moral tė Zotit pėr tė bėrė atė qė ėshtė e drejtė?”
“Unė besoj nė atė qė ėshtė, e ajo ėshtė shkenca!”
“Ahh! SHKENCA!”, buzėqeshė fytyra e studentit.
“Zotėri, ju kumtoni me vėrtetėsi se shkenca ėshtė studim i fenomeneve tė pėrceptuara. Shkenca ėshtė poashtu premisė e cila ėshtė e metė…”
“SHKENCA ĖSHTĖ E METĖ…?”, belbėzon profesori.
Klasa ėshtė nė zhurmė.
Muslimani vazhdon duke qėndruar nė kėmbė derisa zhurma humbet.
“Nė vazhdim tė ēėshtjes tė cilėn ja diktonit mė herėt studentit tjetėr, a mund tė jap njė shembull?”
Profesori qėndron i qetė me menēuri.
Muslimani shikon rreth e rrotull dhomės: “A ka ndokush nė klasė i cili ndonjėherė ia ka parė trurin profesorit?”
Klasa shpėrthen nė gaz. Muslimani tregon kah ligjėruesi i vjetėr, i cili ėshtė duke vluar.
“A ka ndokush nė klasė i cili ia ka dėgjuar trurin profesorit…ndjerė, prekur apo nuhatur? Si duket askush nuk e ka bėrė kėtė!?”. Muslimani e shkundė kokėn me keqardhje.
“Duket se askush kėtu nuk ka pasur kurrfarė perceptimi shqisor tė trurit tė profesorit nė ēfarėdoqoftė mėnyre. Pra, nė pėrputhshmėri me ligjet e shkencės empirike, stabile, demonstruese, protokolare, unė DEKLAROJ se profesori nuk ka tru.”
Klasa ėshtė nė kaos.
Muslimani ulet,… pasiqė karrigeja shėrben pėr kėtė.
__________________
Lapsi ėshtė i shenjtė, mirėpo nuk ėshtė shenjtėri tė shkruash ēmendurira...

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 26-09-12 nė 15:55
Lapsi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-09-12, 15:55   #4
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Talking Titulli: A ka Zot?

Eu Laps bre, fitoi muslimani e hajt! Siē me duket mua paska qellu i njejti musliman, ai studenti i jadores qe e "mujti" Albert Ajnshtajnin.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-09-12, 17:43   #5
Lapsi
 
Avatari i Lapsi
 
Anėtarėsuar: 02-11-09
Vendndodhja: Ne ngjyren e ndergjegjes
Postime: 11,503
Lapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka Zot?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin
Eu Laps bre, fitoi muslimani e hajt! Siē me duket mua paska qellu i njejti musliman, ai studenti i jadores qe e "mujti" Albert Ajnshtajnin.
Ben vaki:P
Habitem me nje gje, pse ndryshoni postimet e anetareve? Nje postim mund te ndryshohet vetem nese ka permbajtje fyese, raciste, e ku te di dicka tjeter qe jane kunder rregullave te forumit.
Sidoqoft, ti Zero ke nje forc per ndryshim, ndryshoje edhe kete fjali: JU moderatoret e dardanis jeni ne byth duke u qi... ju nuk jeni gje tjeter pervec bajga, plehera te krishter
__________________
Lapsi ėshtė i shenjtė, mirėpo nuk ėshtė shenjtėri tė shkruash ēmendurira...
Lapsi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-09-12, 17:54   #6
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Exclamation Titulli: A ka Zot?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lapsi Shiko postimin
Ben vaki:P
Habitem me nje gje, pse ndryshoni postimet e anetareve? Nje postim mund te ndryshohet vetem nese ka permbajtje fyese, raciste, e ku te di dicka tjeter qe jane kunder rregullave te forumit.
Sidoqoft, ti Zero ke nje forc per ndryshim, ndryshoje edhe kete fjali: JU moderatoret e dardanis jeni ne byth duke u qi... ju nuk jeni gje tjeter pervec bajga, plehera te krishter
Qe te tregoj pse i ndryshojme:

Prap rregullorja he mozomokeq:

1.Tė gjitha shkrimet duhet tė kenė madhėsinė dhe formėn standarde tė forumit.

2.Nuk lejohen shkrimet me germa tė mėdha, zmadhuara, trasha, pjerrėta, nėnvizuara me ngjyra, pos nė raste tė rralla kur paraqitet ndonjė fjalė e veēantė, ndonjė titull apo edhe far citimi i shkurtė e jo kurrsesi i terė shkrimi.


Per keto eshte ndryshu postimi yt, dmth jan hjeke ngjyrat dhe shkronjat e stermadhuara jane zvogelu me shkronja normale.


Kete fjaline e fundit nuk do ta ndryshoj aspak, te lexojne edhe te tjeret (edhepse te gjithe e dijne se cfare anetari je ti Lapsi) ate qe thua dhe arsyjen e ndaleses 2 mujore!
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-09-12, 18:30   #7
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: A ka Zot?

Hajt se te kallxoj laps pas dy muajve, edhe mos shaj mo :D
__________________
Shėlbimi i Hyjit u ėshtė dėrguar popujve joēifutė. Ata do ta dėgjojnė.
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-09-12, 21:21   #8
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: A ka Zot?

.....a ka Zot? hmm... nje pyetje mjaft komplese qe ka fillu te shendrrohet ne banalitet, une do te thoja keshtu: per ata qe mendoin se ka Zote, ka edhe do te kete gjithmone, ndersa per ata qe mendoin se nuk ka Zote, nuk ka dhe as qe do te ket ndonjeher. Keto dy mendime sikur jane te ngulitura thelle ne mendjen dhe zemrat e njerezve, dhe eshte e kote nese mundohet njera pale te binde palen tjeter. P.SH ketu ne fd, ka antar qe besojne se ka Zote dhe ka te atille qe nuk besoin, ndersa ne staf mendoi qe i takoin grupit te dyte.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Hajra : 26-09-12 nė 21:25
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-09-12, 21:34   #9
Bajlozi i Zi
 
Anėtarėsuar: 22-02-12
Postime: 952
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: A ka Zot?

Hej,
Si quhen ata qe besojne ne ekzistencen e zotit, por nuk i besojne asnje feje???

E keni parasyshė, ata qe jane ma patriota te mirefillte, nuk angazhohen neper parti politike.
Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-09-12, 22:25   #10
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: A ka Zot?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bajlozi i Zi Shiko postimin
Hej,
Si quhen ata qe besojne ne ekzistencen e zotit, por nuk i besojne asnje feje???

E keni parasyshė, ata qe jane ma patriota te mirefillte, nuk angazhohen neper parti politike.
Pikerisht, besimtaret e vertete nuk jane fetare.
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-09-12, 22:35   #11
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: A ka Zot?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hajra Shiko postimin
.....a ka Zot? hmm... nje pyetje mjaft komplese qe ka fillu te shendrrohet ne banalitet, une do te thoja keshtu: per ata qe mendoin se ka Zote, ka edhe do te kete gjithmone, ndersa per ata qe mendoin se nuk ka Zote, nuk ka dhe as qe do te ket ndonjeher. Keto dy mendime sikur jane te ngulitura thelle ne mendjen dhe zemrat e njerezve, dhe eshte e kote nese mundohet njera pale te binde palen tjeter. P.SH ketu ne fd, ka antar qe besojne se ka Zote dhe ka te atille qe nuk besoin, ndersa ne staf mendoi qe i takoin grupit te dyte.
...harrova edhe diqka, ka te atille qe mendoin se Zot jane vete, ju duket vetja i/e ditur se i ka lexu 7 libra, ose te forte, mandej ka edhe te atille qe besoin ne diqka ndoshta edhe ne Zot por pa rregulla, veq kuturu si gjaja qashtu hajt bac, arave dikah kah te mundesh.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Hajra : 26-09-12 nė 22:39
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-09-12, 22:40   #12
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,900
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka Zot?

Si pika e parė
Autori i temės ėshtė zgjuar shumė vonė nga gjumi
si pika e dytė
pe e parė ėndėrr mundohen tė bėhen filozof
si pika e tretė
ēfare zoti allahile kanė ateistet .. jetojn njė jetė ''shkel e shko'' pa e menduar , faktikisht njė trupit tė vet iu besojnė i/e cili vlen pėr njė kohė tė caktuar , ndėrsa shpirtit tė vet nuk i besojnė.
__________________
pause
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-09-12, 23:09   #13
Daglasi
 
Anėtarėsuar: 17-07-10
Postime: 4,923
Daglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėmDaglasi i pazėvėndėsueshėm
Talking Titulli: A ka Zot?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga premium Shiko postimin
Si pika e parė
Autori i temės ėshtė zgjuar shumė vonė nga gjumi
si pika e dytė
pe e parė ėndėrr mundohen tė bėhen filozof
si pika e tretė
ēfare zoti allahile kanė ateistet .. jetojn njė jetė ''shkel e shko'' pa e menduar , faktikisht njė trupit tė vet iu besojnė i/e cili vlen pėr njė kohė tė caktuar , ndėrsa shpirtit tė vet nuk i besojnė.
shkrim i vitit 2012
__________________
Nga te gjithe pasionet dashuria esht me e fuqishmja.
Daglasi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-09-12, 23:11   #14
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka Zot?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hajra Shiko postimin
...harrova edhe diqka, ka te atille qe mendoin se Zot jane vete, ju duket vetja i/e ditur se i ka lexu 7 libra, ose te forte, mandej ka edhe te atille qe besoin ne diqka ndoshta edhe ne Zot por pa rregulla, veq kuturu si gjaja qashtu hajt bac, arave dikah kah te mundesh.:biggrin:
Hajro rrejte qetu.
Kam taku shum njerez qe besojn ne Zot, pa e perzi me asnje fe, dhe be po te baj qe jan miliona her me te mir se shum te deklaruar besimtar e fetar.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-09-12, 23:42   #15
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: A ka Zot?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha Shiko postimin
Hajro rrejte qetu.
Kam taku shum njerez qe besojn ne Zot, pa e perzi me asnje fe, dhe be po te baj qe jan miliona her me te mir se shum te deklaruar besimtar e fetar.
.....qy qy Murgesha hygjym e rrejte, nejse de masi po thu ti qashtu po e lajm, a e pate fjalen per ata njerez te mire e "besimtar" gay? Po ketu te jap plotesisht te drejt e nderuar se edhe ata kapen dikund,bile bile kan qef me u kap sa ma fort, pe din ti me besim e kam fjalenHerėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Hajra : 26-09-12 nė 23:46
  Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 03:37.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.