Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Informatika
Emri
Fjalėkalimi
Informatika Gjithēka mbi informatikėn dhe internetin...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 16-05-11, 21:21   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Windoows 8

Microsoft programeret jane duke punuar ne Windowsin e ri, sipas rradhes Windows 8.
Verzione beta mund te gjenden per shkarkim, per ata qe deshirojne te provojne.
Une per vete e kam ne nje PC testuese, nuk kam shume komentar rreth ketij sepse ende eshte ne fazen Beta.

Nese ke deshire ta provosh por nuk mund ta gjen, me ljm me mp per linkun.

[img] http://www.alatoerka.nl/wp-content/u...1/windows8.png [/img]


Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 18-05-11, 09:22   #2
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Windoows 8

Per mua Vista mbetet e preferuar....windoows7 dicka e ngjashme me Visten vec pak me e komplikuar me duket...
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga ~AnnA~ : 18-05-11 nė 09:22
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-05-11, 11:24   #3
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Windoows 8

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ~AnnA~ Shiko postimin
Per mua Vista mbetet e preferuar....windoows7 dicka e ngjashme me Visten vec pak me e komplikuar me duket...
Shumė mė vjen keq qė e pėrdorė atė windows e nderuara ~Anna~ . Kėtė e them pėr arėsye sepse Windows Vista ėshtė verzioni mė i dėshtuar, pas Windows Milenium, i Microsoftit.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-06-11, 16:19   #4
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Windoows 8

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin
Shumė mė vjen keq qė e pėrdorė atė windows e nderuara ~Anna~ . Kėtė e them pėr arėsye sepse Windows Vista ėshtė verzioni mė i dėshtuar, pas Windows Milenium, i Microsoftit.
A mund te behet prej Vista auf win.7 updaten, apo eshte e pamundur kjo?
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-06-11, 17:11   #5
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Windoows 8

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ~AnnA~ Shiko postimin
A mund te behet prej Vista auf win.7 updaten, apo eshte e pamundur kjo?
Gjithsesi ~Anna~,
Megjithate une e preferoj nje instalim te "paster" dmth formatizim te C:\ (shpeshehere kur dyshoj ne trojan, virus etj e "hudhi" particionin C:\ fare dhe e bej prap, per disa lloj virusash kjo eshte zgjidhje e vetme).
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-09-11, 19:37   #6
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Windows 8

Windows 8

Windows 8 do tė starton mė shpejtė se paraardhėsit e tij?


Microsoft njoftoi nė njė blog post se Windows 8 do tė startojė shumė, shumė mė shpejtė se paraardhėsit e tijė.

Sipas njė ankete tė zhvilluar kohė mė parė nga Microsoft, 57 pėrqind e desktop pėrdoruesve, dhe 45% e pėrdoruesve tė laptopėve plotėsisht i shuajn sistemet, nė vend se ti vėnė ato nė hibernim, kryesisht pėr tė shmangur harxhimin e energjisė elektrike. Kjo do tė thotė se sistemi operativ do tė starton mė ngadalė, dhe pėr kėtė arsye Microsoft ka bėrė ndryshime nė sistemin e ri Windows 8 ku tani kernel sesionet do tė transferohen nė disk, mė sakt gjat shuarjes sistemi operativ hibernon nė vend se tė shuet plotėsisht dhe nuk duhet tė lexohen sesionet e pėrdoruesve nga fillimi pėrsėri, por ato nga disku i transferohen mbrapa nė memorie. Kjo rezulton me startim tė sistemit, nga 30-70% mė shpejtė, nė varėsi tė asaj ēfar gjėra ka tė instaluar nė kompjuterin tuaj.
Ajo ēfar ėshtė interesante, ėshtė se Windows publikoi njė video ku starton Windows 8 pėr 2 sekonda. Sistemi im Windows 7 starton pėr rreth 1 minutė, duke bėrė startimin pėr 2 sekonda pothuajse tė pabesueshėm, por duhet tė kemi parasysh se kjo ėshtė demo me njė OS dhe sistem tė optimizuar. Megjithatė, nė qoftė se Microsoft arrin tė ulė startimin deri nė 20 ose 30 sekonda, mė shumė se ēfar ėshtė demonstruar, do tė isha shumė i kėnaqur.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-09-11, 19:42   #7
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Windows 8

Windows 8 do tė prezentohet javėn e ardhshme

Microsoft nė konferencėn BUILD, e cila filon mė 13 shtator, do tė prezenton sistemin e ri operativ. Windows 8 ėshtė sistem operativ plotėsisht i ridizajnuar i cili do tė pėrdoret nė desktop kompjuterėt, por edhe nė kompjuterėt tabletė me interfejs nė prekje. Vetėm pėr tė shfaqur kompakt, Microsoft do tė prezentojė “Windows 8″ nė njė kompjuter tabletė tė kompanisė Samsung.

Pas fillimit tė njė sistemi tėrėsisht tė ri mobil dhe sė bashku me Nokia-n kanė synim tė bėhen konkurent nė tregun e telefonave tė menēur, hapi i ardhshėm i Microsoft ėshtė qė me sistemin e ri operativ Windows 8 tė aktivizohet edhe nė tregun e kumpjuterėve tabletė i cili po bėhet shumė tėrheqės.

“Investitorėt presin tė shohin se si ato do tė angazhohen nė treg. Ato ishin mbrapa dhe duhet tė qėndrojnė nė garė, tė demonstojnė se me tė vėrtet janė kompani inovative.”, thotė menaxheri nga HighMark Capital Menagement, Tod Lovenstejn pėr Reuters.

Edhe pse Windows 8 do tė prezentohet tani, megjithatė bėhet fjalė pėr test verzione dhe verzion me tė cilėn programerėt do tė njoftohen me sistemin qė tė krijojnė aplikacione. Zyrtarisht Windows 8 pritet tė jetė nė dispozicion pėr pėrdorim pas njė viti.__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-09-11, 10:25   #8
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Windows 8

Mikrosoft prezanton Windows 8

Nėn presionin e konkurencės nga sistemet e operimit tė nxjerra sė fundmi nė treg nga Apple (X Lion) dhe Google Andorid, Mikrosoft ka prezantuar Windows 8, sistemin e operimit tė gjeneratės sė re.


Prezantimi ėshtė bėrė gjatė njė eventi nė Kaliforni, nga vetė presidenti Steven Sinofsky, i cili ndėr tė tjera tha: “Ne kemi ridizenuar Windows nė formė dhe pėrmbajtje. Mendojmė se kemi arritur njė sistem operimi tė pėrshtatshėm pėr kohėn dhe vitet qė do tė pasojmė”.

Ky softuer do tė nxirret nė qarkullim nė vitin 2012 dhe do tė pėrdoret si pėr kompiuterat tradicionalė, kompiuterat desktop, laptopėt, tabletėt por edhe celularėt e menēur.

Windows 8 ėshtė krijuar pėr tu pėrshtatur mė shumė nė ato kompiutera apo pajisje tė tjera me procesor Intel, por kjo nuk do tė thotė se ky sistem operimi nuk punon edhe me procesorė tė tjerė.

Ai gjithashtu ėshtė i ndėrtuar me ēipe ARM, i cili punon automatikisht me “Power Save”, qė thuajse dyfishon kohėzgjatjen e jetės sė baterisė tė laptopėve, tabletėve apo celularėve. Detaje tė tjera tė Windows 8, pritet tė bėhen publike nė muajt e ardhshėm. /Telegrafi/
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-09-11, 16:51   #9
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Windows 8

Shumica prej juve tash mė e dini se sistemi operativ Windows 8 ėshtė nė dispozicion pėr shkarkim. Lidhjet pėr tė shkarkuar kėtė sistem operativ mund ti gjeni mė posht:

Windows Developer Preview with developer tools, 64-bit (x64)

SHKARKO (4.8 GB)


Windows Developer Preview, 64-bit (x64)

SHKARKO (3.6 GB)


Windows Developer Preview, 32-bit (x86)

SHKARKO (2.8 GB)


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-09-11, 16:55   #10
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Windows 8

Linux nuk do tė mund tė startoj bashk me Windows 8?


Pas konferencės Build ku Microsoft prezenetoi Windows 8 shumica me padurim e prisnin sistemin e ri operativ. Megjithatė ato persona qė pėrdorin dy sisteme operative nuk do tė jenė edhe aq tė kėnaqur me politikėn e Microsoft, sipas sė cilės Linux nuk mund tė ngritet nė ato kompjutorė tė cilėt kanė Windows8.

Sipas zhvilluesit tė Linux Metju Geret, Microsoft kėrkon nga prodhuesit tė cilėt dėshirojnė tė kenė logon e Windows8 nė produktet e tyre tė mundėsojnė UEFI(Unified Extensible Firmware Interface) boot-im tė sigurtė. Sipas specifikimeve tė reja tė UEFI, pėr tė punuar njė sistem operativ duhet qė tė posedojė njė ēelės tė nėnshkruar nė firmware tė sistemit. Dhe kėshtu nėse instaloni ndonjė kartelė grafike nė tė cilėn nuk ka tė nėnshkruar drajverė, ose nuk ka drajverė tė cilėt janė tė nėnshkruar me ēelės i cili nuk ndohdet nė firmware tė sistemit, nuk do tė mund tė keni mbėshtetje pėr kartelėn grafike nė firmware tė sistemit.

Secili kompjutor i cili do tė mundėson ngritje(boot) tė sigurtė nuk do tė mund tė butirat Linux, ose ndonjė verzion tjetėr tė pautorizuar. Nė kėtė mėnyrė Microsoft planifikon tė luftojė kundėr piraterisė ndaj sistemit mė tė ri operativ Windows8. E vetmja gjė pozitive ėshtė se nuk do tė mund tė lėshohen programe keqbėrėse nė sistemin operativ.

Duke pasur parasysh se ka edhe shum kohė nga lansimi i Windows 8, Metju Geret nė blogun e tij tha se nuk ka nevojė pėr panikė, por megjithatė duhet tė jemi tė shqetėsuar. Microsoft ende nuk ka komentuar mbi fjalėt e zhvilluesit Metju Geret.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-09-11, 15:07   #11
Eddi
 
Avatari i Eddi
 
Anėtarėsuar: 20-11-08
Postime: 423
Eddi i pazėvėndėsueshėmEddi i pazėvėndėsueshėmEddi i pazėvėndėsueshėmEddi i pazėvėndėsueshėmEddi i pazėvėndėsueshėmEddi i pazėvėndėsueshėmEddi i pazėvėndėsueshėmEddi i pazėvėndėsueshėmEddi i pazėvėndėsueshėmEddi i pazėvėndėsueshėmEddi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Windows 8

I nderuar zero
Ku po qendron dallimi mes Windowsave? Cfare e dallon XP nga Vista e cfare vista nga Win.7 apo 8

Nuk e lexova krejt shkrimin prandaj kerkoj falje nese eshte e permendun e nuk e vrejta ne shkrimin tend
perndryshe tema e shkelqyshme
Eddi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-09-11, 19:18   #12
uck_aksh
Lavdi Dėshmorve
 
Avatari i uck_aksh
 
Anėtarėsuar: 02-10-04
Vendndodhja: Vevey-Suisse
Postime: 5,194
uck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Windows 8Windows 95
zhvillues: Microsoft
Data e leshimit: 24 gusht 1995
versioni: 4.0(Bulid 950 C: OEM sherbimi release 2.5)
Kernel lloji: Njebllokesh
Platforma mbeshtetje: IA-32
paraprir nga: windows 3.1x
pasuar nga : windows 98

Data e leshimit RTM : 15 maj 1998
versioni i par: 4.1(Build 2000: service pack 1)
versioni i dyt: 4.1 (Build 2222A)
kernel lloji: Kernel monolit
paraprir nga : windows 95
pasuar nga windows ME
Data e leshimit: 14 shtator 2000
versioni : 4.9 (Build 3000)
paraprir nga : windows 98
pasuar nga : windows XP

data e leshimit RTM: 24 gusht 2001
versioni: 5.1 (Build 2600: sp3
lloji: Hibrid
metoda update: windows uptade, windows server, services sistem center (WSUS), Configuration menager ( SCCM)
Platforma mbeshtetje: IA-32, x86-64 dhe itanium
paraprir nga windows ME dhe windows 2000
pasuar nga windows vista
__________________
Ne shqiptaret e kemi tradit
Qe t'a duam njeriun me zemer e me shpirt
Jemi xheloze por kemi te drejt
Se dashuria e shqiptarve eshte shume shtrenjt
uck_aksh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-09-11, 19:37   #13
uck_aksh
Lavdi Dėshmorve
 
Avatari i uck_aksh
 
Anėtarėsuar: 02-10-04
Vendndodhja: Vevey-Suisse
Postime: 5,194
uck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Windows 8data e leshimit RTM: 08 nentor 2006
versioni: 6.0(Build 6002 SP2)
Kernel lloji: Hibrid
Metoda update: windows update, windows server update services, SCCM
platforma mbeshtetse: IA-32 dhe x86-64
paraprir nga windows XP
pasuar nga : windows 7
Data e leshimit RTM: 22 korrik 2009
versioni: 6.1(Build 7601 SP1
K lloji: Hibrid
metoda update; windows update
paraprir nga: vindows vista
pasuar nga windows 8
__________________
Ne shqiptaret e kemi tradit
Qe t'a duam njeriun me zemer e me shpirt
Jemi xheloze por kemi te drejt
Se dashuria e shqiptarve eshte shume shtrenjt
uck_aksh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-09-11, 13:41   #14
Eddi
 
Avatari i Eddi
 
Anėtarėsuar: 20-11-08
Postime: 423
Eddi i pazėvėndėsueshėmEddi i pazėvėndėsueshėmEddi i pazėvėndėsueshėmEddi i pazėvėndėsueshėmEddi i pazėvėndėsueshėmEddi i pazėvėndėsueshėmEddi i pazėvėndėsueshėmEddi i pazėvėndėsueshėmEddi i pazėvėndėsueshėmEddi i pazėvėndėsueshėmEddi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Windows 8

Une i kerkova pergjigje hapsit temes
Ok, te faleminers UCK ;)
Eddi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-09-11, 21:40   #15
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Windows 8

Eddi, menoj qė postimi i uck_aksh ishte i mjaftueshėm dhe i mirė, e falenderoj pėr postimin e bukur.

Kohė mė parė njė MIKE imja ka bėrė njė postim tė mrekullueshėm tė cilin do ta sjelli kėtu.

PS: Mė fal mike qe do ta pėrdori postimin tėnd.
Microsoft Windows ėshtė emri i sistemit operativ nga Microsoft-i pėr personal computer. Qysh nė vitin 1985 lancohet verzioni Windows 95 dhe dominon nė treg, si sistemi operativ pėr komjuterėt pėr pėrdorim personal. Nė vitin 2004 Microsoft kishte 90% tė tregut tė kompjuterėve personal nė duart e veta.krijimi i njė sistemi operativ nga Microsofti (versioni i parė Windows) me siguri ishte i frymėzuar nga iniciativat e Xerox-it dhe Apple, nė atė kohė nė komjuterėt e tyre kishin sisteme operative tė cilėt pėrmbanin grafikėn.


Emri

Fjala Angleze 'Windows' do tė thotė 'dritaret'. Dritaret janė njė nga katėr pjesėt pėrberėse tė konceptit tė interface-s WIMP, (Window, Icon, Menu, Pointing device) tė definuara ma herėt nga Xerox PARC nė fillim tė viteve tė 80-ta.


Kronologjia

Gjatė kėtyre viteve dolėn verzione tė ndryshme tė Windowsit nga koncerni Micrisoft. Kėto verzione mund tė ndahen nė:

1.sistemet operative 16 bit:
Kėto verzione kan GUI tė kufizuar, grafikė kjo mbi bazėn e MS-DOS-it. Me MS-DOS pėrdoruesi ka tė drejtat dhe shėrbimet esenciale, si qasje te hard disk dhe tastatura.
Windows 1.0 (1985)
Windows 2.0 (1987)
Windows 3.0 (1990) ishte relativisht i shpejtė, mbėshteste edhe VGA-video kartėn, pėrmbante edhe njė lloj multitasking dhe arriti tė kishte njė limit 1 MB-memorje pėr DOS. Gjithashtu ishte verzioni i parė i Windowsit qė tregonte 'ekrani blu' qė dukej nė ekran si pasojė e gabimve tė pariparueshme. Ky sistem operativ gati njėkohėsisht u zgjėrua me Word dhe Excel.
Deri te dalja nė pėrdorim e verzioneve Windows 3.1/3.11 (1992) pothuajse tė gjithė punėtorėt e Microsoftit punonin edhe vetė me sistemin operativ Xenix, njė verzion i pėrpunuar i Microsoftit i marrė nga AT&T Unix.
Windows for Workgroups 3.11 (1993) pėrmbante njė lehtėsi tė madhe pėr netwerk. Me kėtė sistem operativ lidhjet mes PC-ve nė njė "netwerk" tė pėrbashkėt ishin thjeshtėsuar fare.

2.sistemet operative 16/32 bit
Kėto sisteme hibride kishin njė lidhje tė fortė mes sistemit operativ dhe grafikės. Kėto verzione tė Windowsit kishin edhe mė tutje nevojė pėr MS-DOS , pėr “detyra” tė caktuara, mirėpo kjo nuk vėrehej nga pėrdoruesi. Ja disa shembuj:
Windows 95, katėr verzione:
verzioni i parė nė gusht 1995 (versioni 4.00.950, MSDOS 7.0)
Windows 95A nė dhjetor 1995 (versiioni 4.00.950A, MSDOS 7.0)
Windows 95B nė vitin 1996 (versioni 4.00.950B, MSDOS 7.0)
Windows 95C nė vitin 1997 (versioni 4.00.950C MSDOS 7.1)
Windows 98, dy verzione:
verzioni i parė nė vitin 1998 (versioni 4.10.1998 MSDOS 7.1)
Windows 98 Second Edition nė vitin 1999 (versioni 4.10.2222 MSDOS 7.1)
Windows Me nė vitin 2000 (versioni 4.90.3000 MSDOS 8.0)
Tė gjitha kėta sisteme operative kan emrin e pėrbashkėt Windows 9x.
Me lancimin e Windows 95 nė vitin 1995, pėr tė cilin mund tė thuhet se ėshtė njė zgjerim i MS-DOS nė treg u bė e qartė qė Microsofti do tė merr primatin dhe nuk do tė kishte konkurrent tjetėr t denjė sa i pėrket kompjuterėve personl (PC).I vetmi konkurrent i vėrtetė i Windows 95 OS/2 nuk ishte nė gjendje tė pėrdorte programet e Windows 95 –shit dhe humbi nė popullaritet dhe u bė gati i padėshiruar. Pėrderisa pėr DOS sistemet operative kishte ende konkurrent si pėr shembull Novell, DR-DOS dhe PC-DOS-i i IBM-it
Me Windows 98 (1998) Microsofti intergron nė sistemin operativ edhe web shfletuesin Internet Explorer.
Tanimė pėr shkak tė konkurrencės jolojale Microsoft ėshtė dėnuar, nga gjykata tė ndryshme, disa herė.

3.sistemet operative 32 bit
Kėto sisteme janė projektuar qysh nga baza si sisteme pėr pėrdorim profesional me disponueshmėrinė e lartė dhe kanė plotėsisht tė integruar grafikėn. Ato nuk pėrmbajnė shumė nga gjeneratat e mėparshme. Ja disa shembuj:
Windows NT 3.1 (27 korrik 1993, i quajtur '3.1' sepse me daljen e tij Windows 3.1-erdhi njė “epokė e re”)
Windows NT 3.5 (1994)
Windows NT 3.51 (1995)
Windows NT 4.0 (1996)
Windows 2000 (Windows NT 5.0) (2000)
Windows XP (Windows NT 5.1, edhe 64 bit) (2001)
Windows XP Media Center Edition (2003)
Windows Server 2003 (Windows NT 5.2)
Windows XP Media Center 2005 (2005)
Windows Fundamentals for Legacy PCs (2006)
Windows Vista (Windows NT 6.0) (2006/2007, edhe 64 bit)
Windows Home Server (2007)
Windows Server 2008 (2008)
Windows 7 (2009, edhe 64 bit)
Windows 8 (2012)
Nė vitin2001, Microsoft solliWindows XP njė kombinim ky i sistemeve operative tė besueshme, por tė kufizuara qė kanė pėr qėllim bizneset (Windows NT, 2000), me versionet e Windowsave tė cilėt kishin hardware mbėshtetje e tė cilėt ishin tė dedikuar pėr pėr konsumatorėt (95, 98, ME). Fillimi e suksesshėm u shoqėrua me protesta nė media tė ndryshme kundėr integrimit tė aktivizimit tė produktit dhe Privacy sigurisė sė intimitetit.
Mė 30 nėntor, 2006 doli Windows Vista pėr kompanitė nė Shtetet e Bashkuara. Versioni pėr kosumatorė ėshtė publikuar mė 30 janar, 2007 nė dyqane.

4.sistemet operative 64 bit
Ka tre versione tė Windowsit 64-bit mbėshtetje. I pari ėshtė njė 64-bit version i Windowsit NT 4.0 pėr DEC Alpha. I dyti ėshtė njė variant i Intel Itanium-it me IA-64 "pako udhėzim" tė vendosur, dhe i fundit ėshtė "64-bit extended" verzion pėr x86-64 "pako udhėzim". Procesorėt e zgjeruar (extended-procesor) 64 bit tė bėrė nga AMD, pėrkatėsisht Athlon 64 dhe Opteron. Kėta procesor pėrdorin AMD64 njė "pako udhėzim" tė vendosur, i njohur edhe si x86-64. Tė gjithė AMD procesorėt qė dolėn nga Athlon 64 pėrdorin kėtė pako udhėzim. Athlon 64 X2, Sempron dhe tė gjithė pasardhėsit e Barcelona, i pėrdorin kėto "pako udhėzime". Intel pėrdor tė njėjtėn metodė nė 64-bit zgjerim nė Pentium 4 (6-serik) procesorėt, por Intel kėtė e quan x86-64 verzioni EM64T. Edhe procesorėt e gjeneratave tė reja Xeon procesorėt pėr server mund tė pėrdorin kėtė opcion. Tė gjithė procesorėt qė nga Intel Pentium 4 janė gjithashtu duke pėrdorur kėtė teknologji.Procesori i vetėm 64-bit pėr Windows i cili ka mbėshtetje pėr Windows burimorė (native) nė kėtė kohė ėshtė Itanium Intel 2.
Qysh nga Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2003 dhe Windows Server 2008 janė nė dispozicion edhe 64-bit verzionet pėr procesorė x86.
Aktualisht 64-bit versionet e procesorėve janė nė zhvillim e sipėr.
Windows Vista
Windows 7

I tanishmi
Windows 7 doli mė 22 tetor, 2009.

Mobil
Pocket PC ėshtė njė version pėr PDA pa aftėsitė e komunikimit tė gjerė. Ky ėshtė njė zgjerim i Windows CE.
Windows Mobile ėshtė njė version pėr PDA dhe pajisje tė tjera portative tė tilla si telefona mobil me aftėsitė e komunikimit tė gjerė. Windows Mobile ėshtė bazuar tė Windows CE.
Windows Phone 7 ka njė sistem tė ri operativ pėr Smartphone-t.

Tė integruar
Windows XP Embedded ėshtė njė version pėr sisteme te integruara.
Windows CE ėshtė njė version pėr sisteme te integruara me mbėshtetje pėr lloje tė ndryshme procesorėsh.
Windows Mobile 6 ėshtė njė version pėr sisteme te integruara.

Sistemet e fundit tė Windowsit32-bit pėr servera
Microsoft njoftoi WinHEC se Windows Server 2008 do tė jetė Windowsi i fundit 32-bit pėr server. Pas Windows 2008 kompania do tė kaloj plotėsisht nė verzionet 64 bit pėr server. Verzioni i ardhshėm i Windows desktop i njohur si Windows 8 do tė jetė vetėm nė 64 bit.
Njė numėr i produkteve, duke pėrfshirė edhe Exchange Server 2007 dhe Microsoft Office Groove Server tani mė janė vetėm nė verzionin 64-bit.

Verzionet
Pavarėsisht nga emrat tė gjitha versionet e Windowsit, kanė gjithashtu njė numėr:
Verzioni 1.00: Microsoft Windows 1983
Verzioni 1.xx: Microsoft Windows 1.x
Verzioni 2.xx: Microsoft Windows 2.x
Verzioni 3.00: Microsoft Windows 3.0
Verzioni 3.10: Microsoft Windows 3.1
Verzioni 3.11: Microsoft Windows 3.11 For Workgroups
Verzioni 3.20: Microsoft Windows 3.2 (Verzion Kinez i Windows 3.10)
Verzioni 4.00: Microsoft Windows 95
Verzioni 4.10: Microsoft Windows 98
Verzioni 4.90: Microsoft Windows Me
Tė bazuar nė NT:
Verzioni 3.10: Microsoft Windows NT 3.1
Verzioni 3.50: Microsoft Windows NT 3.5
Verzioni 3.51: Microsoft Windows NT 3.51
Verzioni 4.00: Microsoft Windows NT 4.0
Verzioni 5.00: Microsoft Windows 2000
Verzioni 5.10: Microsoft Windows XP & Windows Fundamentals for Legacy PCs
Verzioni 5.20: Microsoft Windows XP, Windows Server 2003 & Home Server (I bazuar nė Windows Server 2003 pasi qė doli Vista)
Verzioni 6.00: Microsoft Windows Vista & Server 2008
Verzioni 6.10: Microsoft Windows 7 (Windows 7 ėshtė verzion 6.10, por quhet 7) & Windows Server 2008 R2
Verzion i panjofshėm: Microsoft Windows 8 (nė zhvillim, pritet tė dal nė vitin 2012)


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:34.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.