Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Personalitete publike
Emri
Fjalėkalimi
Personalitete publike Personalitetet publike nga Kinematografia, Arti, Muzika, Kultura, Letėrsia, Politika, Shkenca, Sporti etj. Tė rejat, mėnyra e tė sjellurit, kontakti me publikun. (Po thojnė...)Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 29-12-12, 12:44   #136
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Talking Titulli: Re: Titulli: Re: Lajme - thashe e thėme

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gjumashja Shiko postimin

ooo beyoncee beyoncee oooo shakira shakiraaa

Edhe kto dyja janė me PuDuKy a ?
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 29-12-12, 12:50   #137
Gjumashja
 
Avatari i Gjumashja
 
Anėtarėsuar: 15-10-04
Vendndodhja: n'krevet
Postime: 24,044
Gjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Lajme - thashe e thėme

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin
Edhe kto dyja janė me PuDuKy a ?

po more me pdk gjumashja e dardaneshena

lajmi per sheqiren qe ke e kendova kongen e tyneee
__________________
the rest is silence
Gjumashja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-03-13, 18:03   #138
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - thashe e thėme

Nicki Minaj, zhveshur nė videoklipin e ri


Nicki Minaj ka vendosur qė tė shfaqet “topless” pėr videoklipin e kėngės sė saj mė tė re.

Nė fotot e publikuara nga ‘The Sun’, kėngėtarja amerikane duket e mbuluar vetėm me dy yje floriri nė pjesėn e gjoksit nė kėngėn ku ka bashkėpunuar me French Montana Freaks.

Edhe pse ėshtė e famshme pėr veshjet e saj shumė ekstravagante nė koncerte dhe videoklipe tė mėparshme, ky ekspozim ėshtė mė ekstremi i 30-vjeēares.

Muajin e kaluar Nicki Minaj tronditi Twitter-in (pėr aq sa mund tė tronditet tashmė) me disa foto tė saj ku tregonte pjesė tė tjera tė trupit.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-03-13, 16:50   #139
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - thashe e thėme

Modelja Lucy acaron besimtarėt katolikė

Los Anxhelos, 0

Faqja e parė e njė reviste pėr meshkuj ku shihet njė modele duke pozuar me veshje prifti ka indinjuar miliona besimtarė katolikė nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Liga Katolike, njė nga organizatat mė tė rėndėsishme fetare tė Amerikės, ka kritikuar ashpėr revistėn ‘Loaded’ pėr kopertinėn qė ka marrė shkas nga dorėheqja e Papa Benediktit tė XVI.

Lucy Pinder shihet me njė veshje tė bardhė shumė tė hapur, njė kryq rreth qafės dhe njė kryq tjetėr nė dorė. Poshtė fotos mund tė lexohet titulli “Pash Zotin!”

Bill Donohue, presidenti i Ligės Katolike, tha pėr ‘TMZ’: “Lucy Pinder nuk e ka problem tė tėrheqė vėmendjen e meshkujve, kėshtu qė mendoj se nuk kishte pse tė vishej si njė prift dhe tė tregonte dekoltenė e bollshme. Nėse Lucy qenka kaq trime, herėn tjetėr e kėshilloj qė tė vishet si njė femėr islamike gjatė muajit tė Ramazanit dhe tė marrė malet me vrap pastaj.”
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-13, 16:08   #140
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Titulli: Lajme - thashe e thėme

Elhaida Dani, fituese e "The Voice of Italy"

29.05.2013

Mediat italiane shkru ajnė se fituesja e talent show-t "The Voice of Italy" sipas shumė gjasave, do tė jetė pikėrisht 20-vjeēarja shqiptare Elhaida Dani.

"Rete 24", nė njė artikull online shprehet se "kėngėtarja e re, e lindur dhe e rritur nė Shkodėr, ka njė zė tė bukur e tė fuqishėm, por ajo qė bėn mė shumė pėrshtypje ėshtė fakti qė ka marrė pjesė nė disa talent show nė vendin e saj".

Nė shkrimin mbi Elhaidėn pėrmendet pjesėmarrja nė "Star Academy" dhe fitoret e saj nė festivalin "Top Fest" dhe nė "Champions League" nė Rumani. "Elhaida duket super e favorizuar pėr tė fituar kėtė edicion tė 'The Voice', megjithėse thuajse gjithmonė ka kėnduar nė anglisht", shkruan "Rete 24".

Tė enjten, mė 30 maj do tė transmetohet nė televizionin italian "Rai 2" nata finale e talent show-t "The Voice of Italy". Do tė garojnė midis tyre katėr kėngėtarėt e mbetur nė skuadrat e Piero Pelu, Rafaela Carra, Noemi dhe Ricardo Cocciante. Kėngėtarja shqiptare ėshtė e pėrzgjedhura e Cocciante-s. /balkanweb
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-07-13, 15:58   #141
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - thashe e thėme

Kardashain fiton dy milionė nga fotot e bebes?Los Anxhelos, 01.07.2013

Kim Kardashian nuk ėshtė njė person qė u ikė marrėveshjeve tė biznesit, edhe kur nė to pėrfshihet vajza e saj e porsalindur North West.

Mediat amerikane shkruajnė se Kim ėshtė nė biseda pėr t’i shitur fotografitė e fėmijės ė saj tė parė me Kanye West pėr njė marrėveshje multi-milionėshe.

Spas TMZ njė revistė tashmė i ka ofruar nėnės sė re dy milionė dollarė. Megjithatė, marrėveshja nuk duket se do mund tė kompletohet me lehtėsi me babanė e foshnjės, Kanye, qė refuzon tė pėrfitojė nga North.

“Kanye nuk dėshiron tė pėrfitojė nė kėtė mėnyrė dhe sigurisht kur ėshtė fjala pėr ‘tė shitur’ vajzėn e tij”, ka thėnė burimi.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-09-13, 17:28   #142
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - thashe e thėme

Dashuria e vajzės sė Sulejmanit tė Madhėrishėm, me arkitektin shqiptar Mimar Sinan


Gazetat turke kanė publikuar pak kohė mė parė njė lajm sensacional, qė lidhet me dashurinė e fshehtė tė sulltaneshės Mihrimah.

Vajza e vetme e Sulltanit tė Madhėrishėm, Mihrimah, mbetet nė hijen e nėnės sė saj tė famshme, ish skllaves Rokselana (Hurrem), e cila hyri nė historinė e Turqisė si bashkėshortja e pabindur e perandorisė Osmane. I ati, sulltan Sulejmani i Madhėrishėm e, quajti “Mihrimah - Trėndafili i Perandorisė Osmane”. Por, ajo e ndriēoi historinė e perandorisė si njė personazh shumė i rėndėsishėm, si njė grua me njė finesė tė dukshme, tepėr elegante dhe shumė e ndryshme nga nėna e saj.

Emrin ja vuri vetė Sulejmani. Mihrimah pėrmban Diellin dhe Hėnėn: i ati Sulejmani simbolizon Diellin qė ndriēon tokėn, ndėrsa e ėma Hyrjem (lindur nė stepat e Ukrainės nė familjen e famullitarit, e quajtur Rokselana), ndriēon natėn me dritėn hėnore.

Vajza e vetme tė cilėn Sulltani e donte veēanėrisht mė shumė se fėmijėt e tjerė, e mbante shumė afėr dhe kujdesej shumė pėr tė. Por, ajo ndjehej si ai zogu i ndrydhur nė kafaz, nė pallatin e madh nė Topkapi. Mihrimah nga karakteri nuk i ngjante as tė ėmės dhe as tė atit; nuk trashėgoi nga Sulejmani ndjenjėn e shfrenuar tė pushtetit, por as makutėrinė e tė ėmės sė saj.

Duke qenė vajza e Sulejmanit tė Madhėrishėm, ishte e detyruar tė ndiqte me zemėr tė thyer tė gjitha ritualet e rėnda tė perandorisė Osmane, si fundin tragjik tė vėllezėrve tė saj nė luftėn e pamėshirshme pėr fronin. Por, edhe rituale tė tjera qė ishin jashtė natyrės sė saj.

Ajo ishte me karakter tė butė dhe e ndjeshme, i donte shumė njerėzit e familjes, si hallat e saj, kushėrinjtė dhe vėllezėrit. Ishte mė e lidhur me tė atin se sa me tė ėmėn, dhe e dhėnė pas artit e kulturės.
Nė vitin 1539 Mihrimahi ishte 17 vjeē dhe e ėma vendosi ta martojė me njė burrė me diferencė moshe shumė tė madhe. Ai ishte Rrustem Pasha, tė cilin ajo nuk e donte dhe nuk e deshi kurrė.

Me zemėr tė thyer iu bind rregullave tė rrepta tė Perandorisė. Martesėn e saj ato e quajtėn si njė gjest mirėsie tė Rokelanės ndaj pashait tė madh tė perandorisė, tė cilin Sulltani e kishte zgjedhur pėr dhėndėr.

Por, faktet historike burimore tregojnė njė tė fshehtė shumė interesante: nė atė kohė Bullgaria, si shumė shtete tė tjera tė botės, ishte pushtuar nga otomanėt. Ishte viti 1558. 160 vjet pas pushtimit turk, vendi i quajtur Strellca, i famshėm pėr burimet e shumta me ujė mineral, u bė pronė e tė bijės sė Sulltanit tė Madhėrishėm si dhuratė e tij personale pėr vajzėn e shtrenjtė. Kėtė fshat tė bukur ia kishte bėrė dhuratė Sulltani Mihrimahit pėr martesėn. Ndėrsa, Rrustem pasha, si vakėf pėrfitoi vendin e quajtur Arbanas (i populluar nga shqiptarė).

Me tė ardhurat e kėtyre vakėfeve dhe vakėfeve tė tjera, ēifti filloi tė merrej me bamirėsi si dhe me aktivitete kulturore.

Mihrimahi porositi shqiptarin e famshėm nė tė gjithė perandorinė, arkitektin Sinan - qė ishte arkitekti kryesor i perandorisė - tė ndėrtonte ndėrtesa tė veēanta. Sipas urdhrit tė saj, ai ndėrtoi xhaminė e quajtur “Mihrimah” nė Odrin, “Iskile” nė Stamboll dhe shumė imarete (ambiente bamirėsie, streha ku shpėrndahej ushqim falas pėr tė varfrit dhe tė pastrehėt). Sinani ka ndėrtuar edhe xhaminė e madhe qė gjendet nė qendėr tė Sofjes.

Sinani u dashurua marrėzisht me Mihrimahin, sė cilės zjarri i dashurisė ia pushtoi zemrėn. Vetėm atėherė e bija e Rokselanės e kuptoi ndjenjėn mė tė lartė tė dashurisė. E pėrmendur pėr inteligjencėn natyrale nė mėnyrė qė ta pėrcillte sa mė bukur ndjenjėn e dashurisė, ajo iu pėrkushtua artit tė pikturės tradicionale nė ujė, tė quajtur ebru. Jeta e saj ishte si pikturat qė bėnte mbi sipėrfaqe: disa figura vetėm i prekte, tė tjerat shkriheshin. Pikturat e saj ishin plot me dashuri pėr arkitekt Sinanin, por edhe me vuajtje, me ndrydhje tė shpirtit qė pikonte lot…

Por, ēfarė thonė kronikat e asaj kohe pėr dasmėn e tė mirės e tė bukurės dhe Rrustem Pashės?

Ajo ishte pika e dobėt e Sulejmanit tė Madhėrishėm. Dasma e tyre ishte me tė vėrtetė si nė pėrrallat e njėmijenjė netėve. E paimagjinueshme...

Sinani nuk e harroi dashurinė e tij. Pėr tė thuhet se Sinani ndėrtoi njė xhami tė vogėl nė Edirnekapı, pa miratimin e Portės, por krye mė vete. Legjenda thotė se mė 21 mars (kur dita dhe nata janė tė barabartė, qė ėshtė edhe ditėlindja e Mihrimahit), nė kohėn e perėndimit tė Diellit, nėse keni pamje tė qartė tė tė dy xhamive tė punuara nga ai, do tė vini re se si Dielli shkon pas minares sė vetme tė xhamisė “Mihrimah”, ndėrsa Hėna ngrihet nė mes dy minareve tė xhamisė sė Uskudarit.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-11-13, 16:30   #143
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - thashe e thėme

Armina Mevlani sfidon Tunėn, tregon “zogun”
Armina Mevlani, bukuroshja qė eksperimenton nė zhanre tė ndryshme tė spektaklit, modės dhe gazetarisė, ditėn e diel ishte e ftuar speciale e emisionit humoristik “Apartamenti 2XL”.

Mevlani gjatė spektaklit ka interpretuar rolin e Dezdemonės, por gjatė shtrirjes skenike ajo ka nxjerrė nė shesh “zogun”.

Pas Tunės qė tashme e quan veten si “Zogu mė i mirė prej krejtve” edhe Armina Mevlani ka provokuar me hiret e saj, kėsaj radhė duke treguar dhe tė brendshmet.

Edhe gjatė emisionit, humoristi Julian Deda nuk ia ka shqitur sytė “hapjes skenikė tė kėmbėve” tė bukuroshes, madje duke iu drejtuar publikut: “Ore ēfarė patė ju ėėė??” Armina sė fundmi ėshtė pėrfolur edhe pėr njė lidhje dashurore me djalin e ish-kryeministrit, Sali Berisha, Shkėlzen Berishėn.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-12-13, 16:44   #144
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - thashe e thėme

Kim Kardashian u mbyll gojėn kritikėve


Ka qenė objektiv talljesh kur u shėndosh gjatė shtatzėnisė, por tani Kim Kardashian nuk ka asgjė pėr t’u tallur.33-vjeēarja u ka mbyllur gojėn kritikėve me njė xhiro nė bregdetin e Majemit duke treguar format e saj vetėm gjashtė muaj pas lindjes sė vajzės North West.Kim kishte zgjedhur njė bikini tė bardhė pėr tė na lėnė me gojė hapur edhe njė herė tjetėr.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-12-13, 14:52   #145
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - thashe e thėme

Bėhu mysliman, martohem me ty


Ish-miss Bahreini Shaila Sabt thotė se krenohet me yllin portugez tė Real Madridit, Cristiano Ronaldon dhe se ajo ėshtė e gatshme edhe tė martohet me tė, por vetėm me njė kusht, nėse Ronaldo pranon konvertimin nė fenė islame.

Sabt, 24 vjeēare, e cila u shpall pėr Miss Bahreini nė vitin 2010, deklaroi se ėndėrron tė martohet me portugezin, por qė paraprakisht ai do tė duhej tė pranonte islamin, fe tė cilės ajo i pėrket. Sabt po ashtu ėshtė e njohur edhe si aktore nė Bahrein, ndėrsa hobi ka gjimnastikėn, boksin dhe hipizmin.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-01-14, 17:46   #146
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Titulli: Lajme - thashe e thėme

Shqiptari i Kosovės hyri nė GuinnessAutoritetet e Librit Guinness tė Rekordeve, kanė certifikuar veprėn gjigante “Mozaiku i vlerave” tė realizuar nga Don Dominik Qerimi. Lajmin e ka konfirmuar pėr KultPlus, autori i kėsaj vepre i cili ėshtė prift katolik dhe drejtor i Qendrės "Don Bosko" nė Gjilan. “Mozaiku i vlerave”, pėrbėhet nga 51 mijė e 865 boēa tė pishave. Kjo vepėr ėshtė e gjerė 15 metra dhe e gjatė shtatė metra, ndėrsa nė tė janė portretizuar figura e humanistes Nėna Terezė, Gjergj Kastrioti Skėnderbeu dhe Don Boskos. Ceremonia zyrtare e dorėzimit tė ēmimit do tė mbahet mė 8 shkurt nė Gjilan.


Qerimi ėshtė prift katolik. U lind mė 1971 nė fshatin Janosh tė Gjakovės. Aktualisht ėshtė drejtor i Qendrės “Don Bosko” nė Gjilan.

“Mozaiku i vlerave” ka kaluar njė proces tė verifikimit prej datės 26 dhjetor 2013, kur janė dėrguar tė gjitha dokumentacionet dhe materialet e nevojshme pranė zyrės sė Guinnessit.

Vepra ka hyrė nė kategorinė e re tė krijuar enkas pėr kėtė mozaik, me titullin: “Largest pine cone mosaic” (Mozaiku mė i madh nė botė me boēa pishash), me numrin e regjistrimit ID: 437233.

Vepra pėrbėhet nga 51 mijė e 865 boēa tė pishave tė cilat janė mbledhur nė njė periudhė prej katėr vitesh.

Vepra ėshtė pėruruar mė 21 dhjetor tė vitit qė lėmė pas, nė mjediset e Teatrit tė Qendrės Edukativo-Sociale “Don Bosko” nė Gjilan.


“Njė ndėr karakteristikat qė njeriu veēohet nga krijesat e tjera, ėshtė edhe fakti se njeriu nuk jeton vetėm nga ato qė i plotėsojnė nevojat dhe prirjet e tija fizike, por edhe nga nevojat dhe prirjet e tija shpirtėrore, ndėr tė cilat mund t’i radhisim vlerat dhe virtytet. Andaj ky mozaik quhet ‘Mozaik i vlerave’, sepse ka pėr qėllim qė tė na bėj tė dashurohemi dhe tė na edukojė shpirtin nė ato vlera, universale, kombėtare dhe lokale”, ka thėnė Don Qerimi.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-02-14, 17:39   #147
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Lajme - thashe e thėme

Genta Ismaili ‘lėpihet’ nė skenėTiranė, 12.02.2014

Paraqitja e kėngėtares Genta Ismaili nė ‘’X Factor Albania’’, ėshtė cilėsuar si elektrizuese. Genta e shkundi e tundi gjatė njė remiksi, i cili shkonte ‘’playback’’ nė transmetim. Kėngėtarja bėri shou, bashkė me balerinėt qė e shoqėronin nė skenė.

Nė njė moment, Genta u lėpi me gjuhė nga njėri prej djemve qė vallėzonte bashkė me tė. Genta fitoi gjithė duartrokitjet e zjarrta tė publikut, ndonėse jo edhe tė kolegėve tė saj qė gjendeshin nė panelin vlerėsues. Ata, e duartrokitėn shkurt, sa pėr tė thėnė.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju

Tags
brad pitt


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 20:46.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.