Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 20-11-12, 14:14   #76
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nė shtrat me armikun!

Thirrje Shqipėrisė: Mos i martoni vajzat nė Maqedoni e Serbi


Publikuar, 20. XI. 2012
Strugė, Lėvizja qytetare pėr ngritjen e vetėdijes kolektive “Zėri” nė Strugė dhe rajonin jugperėndimor tė Maqedonisė ka shprehur shqetėsimin dhe indinjatėn e saj rreth politikės nacionaliste tė qeverisė sė Maqedonisė pėr rritjen e natalitetit tė popullit maqedonas me femra nga Shqipėria.

"Kryetari i njė prej komunave tė Manastirit haptas deklaroi organizimin dhe mbulimin e harxhimeve nė mėnyrė institucionale pėr ‘blerjen’ e nuseve nga Shqipėria pėr beqarėt maqedonas. Shqiptarėt ndjehen tejet tė ofenduar dhe te indinjuar nga kėto akte poshtėruese dhe denigruese pėr kombin tonė andaj kėrkojmė nga shteti shqiptar tė merr masa dhe te mos lejoj realizimin e kėtyre projekteve jo humane dhe antikombėtare duke keqpėrdorur rastet sociale tė qytetarėve shqiptar”, thuhet nė reagim.

“Zėri” ka nėnvizuar se si lėvizje qytetare tė zhgėnjyer nga subjektet politike shqiptare, tė paafta pėr tė frenuar kėtė politikė ofenduese qė ka pėr bazė fobinė shqiptare,ju drejtohen ministrit tė jashtėm shqiptar, Edmond Panariti pėr tė reaguar pėr trafikimet e tilla qė realizohen nėn petkun legal.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 18-02-13, 19:14   #77
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nė shtrat me armikun!

Mitrovicė, sulmohet shtėpia shqiptaro-serbe
Nė veri ėshtė sulmuar mbrėmė njė shtėpi shqiptaro-serbe. Qytetari serb dhe bashkėshortja e tij shqiptare kanė lajmėruar ngjarjen nė polici.

Burimet policore konfirmuan se mbrėmjen e 17 shkurtit ėshtė hedhur njė bombė nė shtėpinė e Slavolub Mashiq. Ngjarja ka ndodhur rreth oėrs 19:30 nė Lagjen e Boshnjakėve nė veri tė Mitrovicės.

Zėdhėnėsi i policise Besim Hoti tha se nuk ka pasur tė lėnduar nė njerėz por vetėm dėme materiale. Deri mė tani autoret e sulmit nuk dihen. Sa iu pėrket motiveve, policia nė bazė tė hetimeve tė bėra ka konstatuar se sulmi mund tė jetė i motivuar etnikishit pėr faktin se bėhet fjalė pėr njė martesė tė pėrzier.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-06-13, 20:37   #78
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Thumbs down Titulli: Nė shtrat me armikun!

Serbėt e Kosovės martohen me shqiptare: Zoti na bekoi!


Publikuar, 07/06/2013Tė rinjtė nga komuna e Rahovecit kanė pasur probleme me martesa, nė veēanti pas vitit 1999. Vajzat kanė ikur nė Serbi, ndėrsa meshkujt nuk janė martuar madje deri nė moshėn 50 vjeē. Duket se ėshtė gjetur njė zgjidhje, shkruan DeutscheWelle.

“Quhem Trėndafile Kishi, nga rrethi i Krujės, nė Shqipėrinė Qendrore. Nė Hoēė tė Madhe jam martuar me Sllavisha Pavllovicin dhe para gjashtė muajsh na ka lindur djali Nebojsha. Jam shumė e kėnaqur me jetėn time kėtu. Vjehrra mė ka pritur shumė mirė, ndėrsa me burrin kuptohem mirė edhe pse ai nuk di shumė shqip e unė di pak serbisht.”

Kėshtu flet kjo grua e re e cila ka ardhur nga Shqipėria nė Kosovė dhe ėshtė martuar me njė serb. Martesat me femra nga Shqipėria nuk janė tė rralla, sepse ajo ėshtė vetėm njė nga dhjetė shqiptaret e Shqipėrisė, tė cilat sė fundi janė martuar kėtu me serbė tė komunės sė Rahovecit. Djalin e saj tė vogėl nė krah, pėrpiqet ta qetėsojė duke i folur nė gjuhėn serbe.

Vjehrra e saj Zhivana nuk e fsheh kėnaqėsinė me martesėn e djalit tė saj, sepse ai kėto ditė i ka mbushur 40 vjet. Pėr tė renė 26 vjeēare thotė: “Zoti mė ka uruar me kėtė tė re(nuse). Ajo mė respekton, mė pyet nėse jam mirė dhe nėse mė duhet diēka. Vajzat tona me siguri qė nuk do t’mė pyesnin. Njė herė kam qenė edhe nė Shqipėri dhe ata njerėz mė kanė lėnė pėrshtypjen e njerėzve shumė tė mirė. Nuk mund ta marrėsh me mend sa tė mirė janė. Jam shumė e kėnaqur. Mė ka lindur edhe njė nip, tė cilit ia kam vėnė emrin e djalit, Nebojsha, tė vrarė nė vitin 1999. Kėtu ka mjaft gra shqiptare tė ardhura nga Shqipėria, por kjo e jona ėshtė mė e mira“, thotė Zhivana.

Tė gjitha gratė nga Hoqa e Madhe, pra edhe ato qė kanė ardhur kėtu nga Shqipėria, shkojnė pėr ti lindur fėmijėt nė Serbi. Por Trėndafilja ma lindi kėtu nė spitalin e Rahovecit. “Mė kanė pritur shumė mirė. Ne nuk i paguajmė kontrollet pėr fėmijė dhe shpresojmė se do tė jetojnė mirė.“

Sllavisha Pavllovic shpjegon se si e ka njohur gruan e tij nė Shqipėri: “Sa i pėrket njohjes, mua mė ka njoftuar me tė ndrikulla jonė, po ashtu nga Shqipėria. E kemi pėlqyer njėri-tjetrin dhe kemi rėnė dakord. Kam pritur njė javė dhe mė pas i kam blerė njė unazė, njė orė… por nuk kam paguar asgjė pėr martesė, si disa tė tjerė tė cilėt pėrmes agjencive kanė paguar nga 500 apo 1000 euro. Unė s’kam dhėnė asnjė cent.”

Sllavisha thotė se ėshtė tepėr i lumtur. Ka pritur gjatė pėr martesė por tani ėshtė shumė i lumtur. “Tani pėr tani gjendja ėshtė super. Sinqerisht, kėto gra janė shumė tė vyeshme dhe tė ndershme. Ato t’i respektojnė edhe prindėrit, fėmijėt, janė tė pastėrta. S’ka shansa qė ajo tė shkojė diku pa tė pyetur. Janė shumė tė ndershme“, pohon Sllavisha per DetscheWelle.

Burrat e martuar me shqiptare nga Shqipėria nė kėtė fshat janė shumė tė kėnaqur. Hoēa ka 500 banorė, shumė prej tyre tė pamartuar. Vajzat zakonisht martohen me ndonjė jashtė Rahovecit, ndėrsa burrat gjenden para njė problemi tė pazgjidhshėm. Ndaj Sllavisha sugjeron: “Ata duhet tė martohen me femra nga Shqipėria. Ēka na mungon neve? Djali po mė rritet. Ndryshe me siguri qė ende do tė isha i pamartuar.”
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-08-13, 18:31   #79
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nė shtrat me armikun!

Serbi nga Bosnja qė shpenzoi 10 mijė euro pėr t’u martuar me shqiptareMartesa e Valentina Kodrajt nga Shkodra me Radenko Malis nga Foēa, qytet nė Republikėn Serbe nė Bosnje, dėshmojnė se serbėt dhe shqiptarėt, megjithatė, mund edhe tė jetojnė sė bashku. Ata u martuan tre vjet mė parė, dhe para dhjetė muaj, u erdhi nė jetė edhe djali i tyre Stefani. Valentina thotė se nuk pendohet pėr atė qė ajo vendosi tė vijė nė Foēa dhe lavdėron burrin e saj si njė nikoqir tė mirė dhe tė ndershėm, dhe tani edhe njė baba krenar.“Unė kam mėsuar serbishten. Kam gjetur njė burrė tė mirė, njė vjehėrr tė mirė dhe njė kunatė gjithashtu tė mirė. Mė pėlqen kėtu dhe jam e kėnaqur”, thotė Valentina, duke shtuar se nė Bosnjė ėshtė mė mirė se nė Shqipėri.

Radenko thotė se ai gjithmonė ka qenė nė kėrkim tė njė gruaje pėr tė ndėrtuar njė familje tradicionale, pasi kėto vlera sot janė lėnė anash, dhe nga pėrvoja mėsova se nė Shqipėri mund ta realizonte ėndrrėn. Ai shkoi atje nė kėrkim tė njė gruaje dhe nuk u tėrhoq mbrapa edhe pas tri mashtrimeve qė i bėnė agjentėt, tė cilėt i morėn paratė dhe nuk i sollėn asgjė.

Nėse dėshton edhe nė tė tretėn, e katėrta ėshtė me fat. Nė Podgoricė, mė nė fund gjeti njė ndėrmejtėsues tė mirė, i cili e njoftoi me Valentinėn. Ai thotė se nė jetėn e tij disa herė ka dėshtuar, por asnjėherė nuk ka hequr dorė nga qėllimi i tij.

“Kisha nevojė dhe dėshirė, dhe e ndoqa atė. Me ato para mund tė bleja njė veturė, e cila do tė ndryshkej pėr pesė vjet. Familja ka vlerė tjetėr, veēanrisht fėmijėt. Ajo ka qenė ėndrra ime gjatė gjithė jetės dhe u bė njė realitet”, shprehet Radenko i lumtur.

Nė katėr tentime, pa shpenzimet e udhėtimit, ku ka shkuar 15 herė nė Shqipėri, deri te gjetja e Valentinės i ka kushtuar 10 mijė euro.

“Pėr herė tė parė, njė ndėrmjetės nga Vishegradit mi mori 1250 euro. Nė herėn dytė dhashė 3500 euro. Herėn e tretė shpenzova 2000 euro, dhe e katėrta mė kushtoi rreth 3500 euro. Unė paratė nuk i dhashė pėr familjen e saj, ato i mori ndėrmjetėsuesi. Sepse tė blesh njė njeri ėshtė njė gjė e hidhur”, thotė Radenko.

Valentina kishte disa oferta, por zgjodhi Radenkon. Pėr atė, kjo ishte dhuratė nga Perėndia.

“Ajo ėshtė pranuar me dashuri nga e gjithė zona, fshati dhe lagjja. Ajo ėshtė njė grua e mirė, njė nėnė e mirė”, lavdėron Radenko gruan e tij.

Gjithashtu edhe familja e Valentinės ėshtė e lumtur me martesėn e vajzės sė saj.

- Atyre u ka pėlqyer shumė Foēa, ambienti, klima. Ata kanė thėnė se nuk kanė parė ndonjė shtėpi mė tė bukur dhe qytet mė tė bukur se sa ky. Kanė udhėtuar nėpėr Mal tė Zi, nė Podgoricė dhe Budvė, vėllai i saj ishte edhe nė Itali, por Foēa i ka pėlqyer mė sė shumti. Unė i vlerėsoj dhe respektojė dhe ne duhet tė shikojmė pėrpara”, thotė Radenko. Ai fton beqarėt tė ndjekin rrugėn e tij, por tė shmangin ndėrmjetėsuesit mashtrues.

Ngjashmėria ndėrmjet shqiptarėve dhe serbėve sipas Radenkos nuk ka shumė dallim, por kjo pėr ata tė Shqipėrisė, ndėrsa me ata tė Kosovės, ėshtė mė ndryshe. “Ėshtė njė dallim i madh nė mes tė shqiptarėve nga Kosova dhe Shqipėria. Nė Shqipėri, qė pėrfaqėsojnė tė tre fetė, kanė ngjashmėri me kulturėn dhe traditėn serbe”, thotė Radenko.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-08-13, 20:27   #80
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nė shtrat me armikun!

Jo vone e pyeta nje Mitrovicali; qka i keni punet me shkije?


Me pergjegj; me shkije kurqysh e me shkina u knaqem.Me siguri jeni ka mendoni tash ; qka po ia bojme po na bajkan ? Po de!lol
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-08-13, 15:47   #81
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Thumbs down Titulli: Nė shtrat me armikun!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga vjeshta Shiko postimin
Jo vone e pyeta nje Mitrovicali; qka i keni punet me shkije?


Me pergjegj; me shkije kurqysh e me shkina u knaqem.Me siguri jeni ka mendoni tash ; qka po ia bojme po na bajkan ? Po de!lol

Hehehe demek ai po knaqka
Une ngjoh namin do shqiptarka qe u knaqen me shkije ( jo "jo vone" por mu tani !).
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-08-13, 10:01   #82
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nė shtrat me armikun!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin
Hehehe demek ai po knaqka
Une ngjoh namin do shqiptarka qe u knaqen me shkije ( jo "jo vone" por mu tani !).http://en.wikipedia.org/wiki/Stefan_I_Crnojevi%C4%87


Dy armiq kokat ne nje jastak. E kishin pas fjalen per shkijet me shqiptar. hehehe

E per MU MU TANI...sa e takova shkinen e shqiptarit me melezen dhe qenin n'rruge...


Ps;lexoje dhe shihja zanafillen e ksaj dukurie .
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-08-13, 16:01   #83
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nė shtrat me armikun!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga vjeshta Shiko postimin
http://en.wikipedia.org/wiki/Stefan_I_Crnojevi%C4%87


Dy armiq kokat ne nje jastak. E kishin pas fjalen per shkijet me shqiptar. hehehe

E per MU MU TANI...sa e takova shkinen e shqiptarit me melezen dhe qenin n'rruge...


Ps;lexoje dhe shihja zanafillen e ksaj dukurie .


Moj, mu kan qe martohen e gjysa tkeqt (bile kisha thane qe e kan lexu wikin e kan marre shembull), po qka mi bo qe veq po ja hapin kamt, tparit qe pe zatesin se,
Neyse,,,,
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-04-14, 11:53   #84
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Thumbs down Titulli: Nė shtrat me armikun!

Serbi, konkurs pėr tu martuar me femra shqiptareNė Trgovishte, komunė nė jug tė Serbisė, gjithnjė e mė shumė ka njė numėr tė madh tė meshkujve tė pamartuar dhe gjithnjė e mė pak femra tė gatshme pėr martesė. Pėr zgjidhjen e kėtij problemi qė me vite tė tėra ėshtė problem pėr meshkujt atje, ėshtė pėrfshirė edhe qeverisja lokale.

Zyrtarėt komunal nė Trgovishte thonė se gjetja e bashkėshortėve pėr martesė ėshtė pothuajse e pamundur, prandaj zgjidhja e vetme ėshtė qė tė shkojnė nė Shqipėri dhe tė martohen me vajza qė janė tė gashme tė fillojnė njė jetė tė re nė Serbi. Pėr kėtė arsye, edhe komuna e Trgovishtes ka ndarė njė fond prej 5 milionė dinarė pėr martesė tė meshkujve mė tė mėdhenj se 35 vjeē, raporton “Presheva.com”.

Nė kėtė mėnyrė, shpresohet qė ti vihet nė ndihmė meshkujve qė tė gjejnė njė vajzė pėr martesė, dhe plani ėshtė qė tė sillen vajza nga Shqipėria. Kryetari i komunės sė Trgovishtes, Nenad Krstiq ka thėnė se kjo komunė ka 300 djem mė tė moshuar se 35 vjeē dhe qė janė tė pa martuar. “Thjesht, ky ėshtė njė vend i varfėr dhe problemi mė i madh ėshtė lidhja martesore dhe mungesa e tė hollave” ka thėnė Krstiq.

“Atyre i nevojiten tė holla pėr harxhime pėr tė shkuar nė Shqipėri, pėrkthim tė dokumentave por edhe rrespektimin e zakoneve atje pėr tu martuar me njė vajzė.

Kjo mesatarisht kushton rreth 2000 euro.” “Prandaj, ne kemi vendosur qė ti ndihmojmė ata djem qė duan tė martohen me vajza shqiptare” ka thėnė Krstiq. Sipas fjalėve tė tij, konkursi do tė shpallet shumė shpejt dhe tė gjithė ata qė lajmėrohen do tė marrin subvencion pėr martesė, me obligim qė kjo martesė tė zgjasė mė sė paku 5 vjet.

“Nėse nuk respektohet kjo marrėveshje, atėhere ata duhet ti kthejnė kėto tė holla. Planifikojmė qė nė periudhėn e verės tė fillojmė me zgjidhjen e problemit tė pamartuarve dhe tė interesuarit tė shkojnė nė Shqipėri dhe tė njihen me vajza tė reja dhe tė shohin se me kė pėrshtaten.

Nė Shqipėri sipas tij, ka emigrim tė madh tė meshkujve, ndėrsa serbėve i mungojnė femrat”, ka deklaruar Krstiq.
Vajzat shqiptare "shiten" nė Serbi pėr 5 mijė euro“Shqiptare pėr pesė milionė dinarė”; “Martesa e parė nė Serbi me shqiptare nė Kurshumli”; “Nuset shqiptare mirėpriten nė rajonin e Valjevės”.

Kėto vetėm disa titujt nga gazetat serbe tė cilat muajt e fundit kanė shkruar pėr martesat e serbėve me vajza shqiptare, madje duke i blerė ato deri nė 5 mijė euro”.

Agjencia e lajmeve “Presheva Jonė” shkruan se deri tani mbi 800 femra nga Shqipėria janė martuar nė Serbi.


Fillimisht bashkėshortėt pėrdorin shėrbimet e njė pėrkthyesi, shkruajnė mediet serbe.

Veterinari serb, njė mesoburrė me tė dyzetat Andrej Kovaēeviē nga fshati Drenajic nė fushat e Shumadisė u martua me njė grua tė re shqiptare, Merita Mashi (17) nga Tirana. Kjo ėshtė e gjashta shqiptare i cila u martua nė rajonin Valjevės.

Fenomeni i martesave tė serbėve me vjazat shqiptare nė Serbi shpjegohet me faktin se tė rejat serbe janė larguar nga kėto zona.“Ēmimi” qė duhet tė pagujė njė burrė mbi 35 vjeē nga Serbia pėr t’u martuar me njė vajzė shqiptare arrin deri nė pesė milionė dinarė (5 mijė euro).

Vojislav Palija as qė nuk kishte ėndėrruar njė biznes tė tillė tė suksesshėm. Ai thotė me krenari se nga Shqipėria ka sjellė 5 vajza.

Njė organizatė e ashtuquajtur humanitare “Stara Raška” nga Beogradi ka arritur qė pėr njė hark tė shkurt kohor tė gjejė mbi 400 femra shqiptare tė gatshme pėr t’u martuar nė Serbi.

Disa nga martesat mes serbėve dhe shqiptareve:

-Andrej Kovaēeviē (42) nga fshati Drenajic mayrtohet me Merita Mashi (17) nga Tirana

-Goran Acimoviē (44) punėtor i thjeshtė ėshtė martuar me Liza Pjetri (24) nga Puka

-Zharko Peric (42) me Vera Prelja (27) nga Prekalja

-Dragisha Jovanovic (46) me origjinė nga Kosova martohet me Marijana Dedaj (25)

__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-04-14, 19:12   #85
Rizuana
 
Avatari i Rizuana
 
Anėtarėsuar: 01-07-08
Postime: 833
Rizuana i pazėvėndėsueshėmRizuana i pazėvėndėsueshėmRizuana i pazėvėndėsueshėmRizuana i pazėvėndėsueshėmRizuana i pazėvėndėsueshėmRizuana i pazėvėndėsueshėmRizuana i pazėvėndėsueshėmRizuana i pazėvėndėsueshėmRizuana i pazėvėndėsueshėmRizuana i pazėvėndėsueshėmRizuana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nė shtrat me armikun!

Kto te Shqipnise jane tmerr o Zot...
__________________
Krijesa mė e cuditshme nė Tokė: Njeriu!
Rizuana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-04-14, 16:12   #86
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Nė shtrat me armikun!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rizuana Shiko postimin
Kto te Shqipnise jane tmerr o Zot...
Kto; ato

Pse kto (ato) te Shqipnis jan tmerr? Se po martohen me shkije a ?
E ato (kto) te Kosoves qe po sexaven ( e spo martohen) per pike te qefit me shkije tash e 15-16 vjet (edhe para lufte Pooooooooo tybe).

Nje dallim:

Shqipnija ska pase lufte me shkije qe 100 vjet (nashta edhe kan harru senet e tash po martohen shkaku i interesit personal,,,

Kosova ka pase lufte para 15 vjete me shkije, e sot e ate dite kto(ato) sjan nal tuj u iq me ta,,,,
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-04-14, 23:26   #87
Rizuana
 
Avatari i Rizuana
 
Anėtarėsuar: 01-07-08
Postime: 833
Rizuana i pazėvėndėsueshėmRizuana i pazėvėndėsueshėmRizuana i pazėvėndėsueshėmRizuana i pazėvėndėsueshėmRizuana i pazėvėndėsueshėmRizuana i pazėvėndėsueshėmRizuana i pazėvėndėsueshėmRizuana i pazėvėndėsueshėmRizuana i pazėvėndėsueshėmRizuana i pazėvėndėsueshėmRizuana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nė shtrat me armikun!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin
Kto; ato

Pse kto (ato) te Shqipnis jan tmerr? Se po martohen me shkije a ?
E ato (kto) te Kosoves qe po sexaven ( e spo martohen) per pike te qefit me shkije tash e 15-16 vjet (edhe para lufte Pooooooooo tybe).
...
Nje dallim:

Shqipnija ska pase lufte me shkije qe 100 vjet (nashta edhe kan harru senet e tash po martohen shkaku i interesit personal,,,

Kosova ka pase lufte para 15 vjete me shkije, e sot e ate dite kto(ato) sjan nal tuj u iq me ta,,,,
Kto e kta ato e ata.... sdi une kush po u iqka skam pa kan tybe e as nuk paskam ni. E qeto te shqipnise si shumice si njerez te eger mdoken.


__________________
Krijesa mė e cuditshme nė Tokė: Njeriu!
Rizuana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:30.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.