Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Tė ndryshme > Sporti
Emri
Fjalėkalimi
Sporti Futbolli, Formula1, Basketboll, Tenis ....Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 29-05-05, 01:30   #16
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gjumashja
Urime Urimeeeee qe fitoj edhe sonte Luan Krasniqi urime shqiptar
Urime Luanit!

Me sa duket Krasniqi e nokautoj kundershtarin Amerikan ne rundin e 6-te.

Suksese Luanit ne mecet e ardhshme!
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 29-05-05, 02:11   #17
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Sipas burimeve te pa-konfirmuara, Krasniqi per here te pare u paraqit duke mbajtur ne dore Flamurin e Shtetit me te ri ne Ballkan - Dardanise.

Urime Luanit!

Urime Dardanise!

Rrnofte Pavaresia e Dardanise!
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-05, 09:02   #18
Vajza
 
Anėtarėsuar: 07-05-05
Vendndodhja: Kosove
Postime: 165
Vajza e ka pezulluar reputacionin
Gabim

...Urime nga zemra LUANIT !!!!
Shume shume shume shuuuume i mire ka qen !!! bravooooo!!!

p.s
(ajo cka nuk me ka pelqy mbrem ishte qe ia vun ne shpin Luanit flamurin partik ,qe per mendimin tim nuk ishte e nevojshme ne ate moment edhe ate vend t'i hudhet krave nje flamur partiak, a nuk ishte mjaft ajo per ne qe nje boksier si LUAN ti mbroj ngjyrat e nje flamuri tjeter ??atye kishte vendin FLAMURI KOMBETAR - e jo partiak ....
Vajza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-05, 10:41   #19
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Luanit urime fitorja.
Mbrėmė ishte i mrekullueshėm.

Ps. Vajza kjo rubrikė nuk ėshtė pėr politikė por pėr sport.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-05, 11:19   #20
Vajza
 
Anėtarėsuar: 07-05-05
Vendndodhja: Kosove
Postime: 165
Vajza e ka pezulluar reputacionin
Gabim

p.s
murgesha---- E DI----
Vajza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-05, 11:20   #21
Vajza
 
Anėtarėsuar: 07-05-05
Vendndodhja: Kosove
Postime: 165
Vajza e ka pezulluar reputacionin
Gabim

P S.
edhe aty ishte ndeshje sportive e jo partiake...
Vajza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-05, 11:34   #22
4ever
 
Anėtarėsuar: 22-05-04
Postime: 111
4ever e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Vajza, nese nuk e ke dite ai eshte flamuri i Shtetit te ardheshem te Kosoves. Nuk mund te ket dy shtete me nje flamur, kurse ky flamur eshte flamur Dardane.
Luanit ja uroj Fitoren poashtu edhe te gjithe shqipetareve urime, ishte nje prej meqeve me te mira te Luanit, urime , urime :lol:
4ever Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-05, 11:37   #23
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Tė nderuar pėr tė mos e bėrė kėtė rubrikė politike egziston njė temė mbi Luanin dhe Flamurin tek politika.
Ftoheni atje tė jipni mendimet e juaja.
Kėto shkrimet kėtu do tė fshihen tė gjitha.
Murgesha.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-05, 11:41   #24
lazdrani
MBRETI DARDAN
 
Avatari i lazdrani
 
Anėtarėsuar: 20-11-03
Vendndodhja: EU
Postime: 10,473
lazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek lazdrani
Gabim

Luan urime fitorja!!!


Luani qysh ne start ishte agresiv dhe me plote merite fitoi kundershtarin e tije qe shumica kishin pare ate si pakunkurrenc.Luani me ka gezuar nje qe ne gjuhen shqiptare tha:

JU PERSHENDES TE GJITHEVE,JU JENI ZEMRA IME...FLAMURI DARDAN ISHTE KUR KERKOI QE TA PREZENTON EDHE NE KANALET GJERMANE.

LUAN ZOTI TE BEKOFTE DHE SHUME SUKSES NE KARRIEREN TUAJ


LAZDRANI
__________________
Tė dua aq shumė,sa dashurin ndajė vetėvetės e harrojė
Nur die liebe zählt
lazdrani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-05, 20:13   #25
progoni
 
Anėtarėsuar: 11-01-04
Postime: 577
progoni i dashurprogoni i dashurprogoni i dashurprogoni i dashur
Gabim

URIME

Pershendetje edhe TI Luan,
edhe ne te DUAM ty,
edhe TI per NE mbrem ishe tiktaku i zemrės SON.


URIME URIME
progoni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-05, 22:54   #26
Gentiani
...
 
Avatari i Gentiani
 
Anėtarėsuar: 27-06-04
Vendndodhja: Luginen e dashurise !
Postime: 3,888
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Urime fitorja Luan Krasniqit nė meēin kualifikues pėr kampion botėrorė!

Luani dėshmojė se puna, stėrvitjet dhe angazhimi i tij sportiv e bėjnė tė pamposhtur dhe sfidues ndaj kundėrshtarėve tė fortė nė arenėn e boksit, siē ishte rasti i Lance Whitaker.

I dėshiroj suksese edhe nė tė ardhmen si dhe kurorėzimin e aktivitetit tė tij sportiv me brezin e kampionit botėrorė.
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-05-05, 18:17   #27
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Krenaria e Kombit Shqiptare ,Sportist Me name,njeri i dashur dhe i adhuruar jo vetem nga kombi shqiptare por edhe nga Nacionet tjera.
I Uroje nga zemra fitoren kundrejt Lance dhe Suksese te metutjesheme sportive.
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-05-05, 21:38   #28
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

PRESIDENTI RUGOVA PERGEZON BOKSIERIN LUAN KRASNIQIN PER FITOREN MADHESHTORE

FITORJA E KRASNIQIT ESHTE NJE KONTRIBUT I MADH PER
PAVARSINE E KOSOVES


I nderuari Luan,

Ju shpreh urimet e mia tė pėrzemėrta dhe tė popullit tė Kosovės pėr fitoren Tuaj brilante nė meēin pėr titullin e kampionit botėror.

Kjo fitore, si dhe shumė fitore tė tjera Tuajat, ėshtė sukses i madh pė JU, pėr sportin tonė dhe pėr gjithė Kosovėn.

Kjo fitore ėshtė edhe njė kontribut Juaji i madh pėr pavarsinė e Kosovės dhe pėr afirmimin e saj. Eshtė edhe njė kontribut pėr Gjermaninė, pėr vendin qė Ju ka dhėnė mundėsi tė realizoni ėndėrrėn Tuaj sportive dhe kombėtare.

Do tė keni pėrkrahjen time.

Zoti Ju bekoftė!
Zoti e bekoftė Gjermaninė!
Zoti e bekoftė Kosovėn!

Dr. Ibrahim Rugova,
President i Kosovės.
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-05-05, 21:53   #29
Gentiani
...
 
Avatari i Gentiani
 
Anėtarėsuar: 27-06-04
Vendndodhja: Luginen e dashurise !
Postime: 3,888
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Intervistė eskluzive menjėherė pas fitores sė njė meēi kryesor, qė u zhvillua tė shtunėn i pretendentit kryesor pėr titullin kampion bote nė boks, Luan Krasniqi

Luan Krasniqi: Shtatori do tė jetė festė e dyfishtė me pavarėsi tė Kosovės dhe me fitoren time pėr kampion bote
Shumė i qetė, falėnderues pėr tė gjithė ata qė e kanė mbėshtetur, dy ditė pas njė meēi shumė tė rėndėsishėm, ku edhe fitoi bindshėm bashkėkombasi ynė Luan Krasniqi, dha njė intervistė eskluzive pėr gazetėn tonė, pėr tė na njoftuar mė pėrsėafėrmi me meēin e sė shtunės kur siē e pamė tė gjithė me njė goditje tė fuqishme nė raundin e gjashtė, e rrėzoi pėr toke kundėrshtarin e tij, cili shumė kishte folur dhe kishte prognozuar se do ta rrėzojė Luanin nė raundin e dytė.

Bota sot: Z.Krasniqi nė emėr tė gazetės kombėtare „Bota sot“, ju pėrgėzojmė kėtė fitore tė madhe. Dy ditė pas meēit si po ndjeheni?

Luan Krasniqi: Pėrshėndetje edhe juve si dhe gjithė stafit drejtues tė gazetės kombėtare „Bota sot“ dhe tė gjithė bashkėkombasve tė mijė. Fillimsht i falėnderojė edhe ata qė mė pėrkrahėn nė sallė, atyre nėpėr ambiente tė ndryshme dhe ata qė nuk kanė mundur tė jenė nė sallė nėpėr shtėpi. E di se i kam gėzuar tė gjithė bashkėkombasit e mijė kudo qė gjenden dhe do ti gėzojė edhe nė tė ardhmen. Kjo fitore ėshtė e vėllezėrve tė mijė tė njė gjaku tė njė gjuhe. Si gjithmonė pas njė meēi i gėzuar dhe duke mendar menjėherė pėr meēin e radhės, sepse kam deklaruar dhe po deklarohem, jam nė top formė dhe do tė jem atje ku duhet ta kem vendin, pėr titull kampion bote. Motoja ime ėshtė puna dhe jo bisedat nėpėr opinion. Ndjehem edhe pak i lodhur nga ushtrimet e mėdha qė i kam pasur dhe nga bisedat, prononcimet dhe intervistat e shumta nga e mbarė bota qė po i jap.

Bota sot: Edhe gjatė intervistave tė mė hershme, na keni thėnė se viti 2005 do tė jetė vit i titullit kampion bote. A do tė ndodh sė shpejti kjo gjė, kur dihet se jeni afėr kėtij titulli?

Luan Krasniqi: Shumė shpejt do tė jem nė meēi e ėndrrave tė mija, nė meēin final pėr kampion bote. Nė muajin shtator do tė ndeshem dhe do ti gėzojė edhe njėherė tė gjithėve, 10 milion bashkėkombasit e mijė kudo qė gjenden, si nė Mitrovicė, Junik, Preshevė, Pejė, Tetovė, Drenicė, Tetovė, Ēamėri, Arbėri, Turqi, Amerikė dhe kudo qė gjenden tė shpėrndarė nėpėr botė. Kam deklaruar dhe deklarohem, do tė pėrgatitem edhe mė shumė qė tė realizojė qėllimin tim. Vėrtetė jam afruar titullit pėr kampion bote, por kjo nuk do tė thotė se mbetem me kėto ushtrime, do tė shihni Luanin edhe mė tė pėrgatitur sepse sporti i boksit donė pėrkushtim, seriozitet dhe diciplinė. Viti 2005 do tė jetė kam thėnė edhe mė herėt me fitoren e titullit kampion bote dhe me pavarėsinė e Kosovės, ku populli im ka vuajtur me shekuj dhe do tė kurorėzohet me pavarėsi atėherė do tė ndjehem shumė i lumtur dhe do tė jem mė i lumturi nė botė. Shtatori, pra do tė jetė festė e dyfishtė me pavarėsi tė Kosovės dhe me fitoren time pėr kapion bote

Bota sot: Tė ndalemi nė meēin e sė shtunės. A mund tė na thoni, e keni pritur se do ta rrėzoni pėr toke kundėrshtarin aq shpejtė?

Luan Krasniqi: Respektoj tė gjithė sportistėt. Para ēdo meēi studioj ēdo imtėsirė tė kundėrshtarit bashkė me bashkėpunėtorėt e mijė dhe atėherė fillojė edhe pėrgatitjet finale. Shkallėn kryesore tė suksesit e arrita pėr nė meēin pėr titull bote dhe e shtuna padyshim do tė jetė e shėnuar pėr mua dhe pėr kombin tim dhe pėr historinė e boksit gjerman, kėtij shteti mik tė popullit tonė. Me punė nuk mungon rezultati. Isha i pėrgatitur pėr 12 meēe por kur e godita me tė djathtėn nė raundin e dytė, e pashė se do tė dorėzohej lehtė, por ashtu i matur dhe me diciplinė sportive e studioja gjithnjė dhe ashtu ndodhi shpejt kuptova se do ta rrėzojė. Kryesore isha i pėrgatitur. Thėnė shkurt e shqip, kur shihja flamurin kombėtar me shqiponjėn dy krenore, flamurin e Dardanisė dhe mijėra bashkėkombas, zemra mė freskohej gjithnjė. Por ishte pakė e rėndė kur dola nė ring, pengohesha nga shumė vėllezėr tė njė gjaku, i kuptoj tė gjithė qė dėshironin tė mė jepnin krahė dhe zemėr edhe mė shumė, por unė pengohesha dhe ishte njė imixh jo i mirė pėr spektatorėt e mediave vizulele. Kjo fitore po e them edhe njėherė ėshtė meritė e bashkėkombasve tė mijė. Kundėrshtari im me goditjet e mia e pa se nuk do ta ketė tė lehtė dhe nuk duhen fjalė nė ring, tani shihej puna dhe u pa.

Bota sot: Ata boksierė qė po ndeshen me Ju po flasin mė herėt nėpėr konferenca pėr shtyp se do tė fitojnė kundrejt jush dhe nė fund nė meē po e puthin podiumin duke u rrėzuar nga grushtat e tu. Cila do ishte fjala jote pėr ata qė e kanė ndėrmend me tė dal nė dy luftim?

Luan Krasniqi: Punė dhe vetėm punė serioze me gjithė respektin ndaj sportit tė boksit. Edhe kur luftoj mundohem tė jem sa mė objektiv dhe i hapur. Edhe pse kanė folur shumė pėrpara kėtij kundėrshtarit tė fundit nėpėrmes mediave, se do ta shihni Luanin tė shtirė, unė isha i qetė dhe ushtroja, ka ku shihem se kush jam dhe kush do tė jetė ai. Ata qė e duan sportin, e mira tė mirės ėshtė tė mos flasin, por vetėm tė fletė fitorja dhe kur kundėrshtari im u rėzua pėr toke.

(mes titull) I ndjeri Maks Shmeling dėshironte qė sa tė jetė gjallė tė fitojė kėtė titull, por dėshira e tij do tė realizohet edhe pse nuk ėshtė nė mesin tonė

Bota sot: Kujt ia kushtuat mė shumė kėtė fitore?

Luan Krasniqi: Kėtė fitore ia kushtova bashkėkombasve tė mijė kudo qė gjenden, familjes sime dhe tė gjithė atyre qė mė duan. Nė kėtė rast kam edhe shumė emocione pėr njė legjendė tė boksit, tė njė miku tė mirė, i cili mė pat thėnė: „Luan nuk guxon tė presėsh, por tė ecėsh edhe mė shpejt, sepse je shumė i nderuar dhe sportist i mirė. Pėrkushtohu punės se e meriton titullin e kampionit tė botės. Shpresojė se do tė jem boksieri i parė shqiptar qė do tė kurorėzohem me titullin e kampionit botėror. Dueli pėr titullin nė konkurrencėn VBO, tė cilin mbanė amerikani Lejmon Breuster, do tė zhvillohet me 28 shtator - nė 100 vjetorin e lindjes sė legjendės gjermane tė boksit Maks Shmeling, i cili vdiq nė shkurt tė kėtij viti. Shmeling ishte kampioni i vetėm gjerman nė kategorinė e rėndė. I ndjeri Maks Shmeling dėshironte qė sa tė jetė gjallė tė fitojė kėtė titull, por dėshira e tij do tė realizohet edhe pse nuk ėshtė nė mesin tonė. Pushoftė I qetė trupi I tij, I njė legjende tė boskit. Zotėri Maks Shmellingg thoshte se Gjermani ka shpresė tek ti Luan dhe do ta fitosh. Kam emocione qė nuk e kam kėtė mik nė meēin final. Si tė mos ia dedikoj kombi tim, qė mė ka pėrkrahur dhe mė pėrkrah. Keni qenė tė mrekullueshėm dhe kur dėgjoja shqip qė salla gumėzhonte, u bėhesha edhe mė i fortė. Ju dua shumė dhe nuk do ju zhgėnjejė asnjėherė.


Bota sot: Cila ishte gjendja shpirtėrore e juaj pas fitores dhe kur ndėrkombėtarizove flamurin e shtetit tė Kosovės para miliona teleshikuesve?

Luan Krasniqi: Flamurin kombėtar e kam nė zemėr dhe shpirt, nė ēdo pikė tė gjakut qė ecė nėpėr trup dhe do ta kem gjithmonė. Pėr kėtė pyetje nuk do tė pėrgjigjem edhe gjatė. Shpresojė se do tė kuptojnė tė gjithė dhe e di se pavarėsinė e Kosovės e dėshiron ēdo kush nga ne qė flet shqip dhe qė ka gjak shqiptari. Me kėtė rast edhe unė si sportist, u mundova qė bėjė diēka mė shumė qė na takon ēdo kujt. Pėr kėtė do tė flasim ndonjėherė tjetėr.


Bota sot: Pas meēit ku e festuat fitoren?

Luan Krasniqi: Fitoren e festova me bashkėkombasit e mijė dhe mė pastaj edhe me tė gjithė qė mė ndihmuan dhe mė ndihmojnė. Nuk jam larguar shumė larg sallės ku u zhvillua meēi, shumė afėr e kam festuar dhe do ta festojmė dhe kanė tė drejtė tė gjithė ta festojnė. Ju dua tė gjithėve dhe do ju dua gjithmonė.

Bota sot: Keni ruajtur diēka interesante pėr tė thėnė pėr gazetėn tonė, kur jeni bombarduar nga media tė ndryshme pas meēit?

Luan Krasniqi: Si gjithmonė ruaj pėrshėndetjet mė tė sinqerta. Kam respekt pėr gazetėn kombėtare „Bota sot“, ku edhe Ju keni dhėnė kontributin qė ju ka takuar, pėr kėtė ju jem shumė mirėnjohės. Ju lumtė. Ndjejė kėnaqėsi kur edhe flas pėr gazetėn kombėtare „Bota sot“. Gjithmonė do tė jem i gatshėm pėr ju dhe gjithė stafin drejtues. Ju kam thėnė edhe para meēit se do tė luftojė me zemėr dhe do ti gėzojė tė gjthė dhe ashtu ndodhi. Aktualet i keni marrur dhe kjo ėshtė shpejtėsi e eksluzivitetit tė gazetarit. Respekt.

Bota sot: Z.Krasniqi, si jeni ndjerė kur shihni mbėshtetjen e mijėra bashkėkombasve nė sallė?

Luan Krasniqi: Pėrbesė shumė i lumtur. Ndjehesha mė i gėzuari dhe e dija kėtė mbėshtetje. Flamuri kuq e zinjė dhe i Dardanisė valonte, a ka mė gėzim se kjo. Dora nė zemėr, kėta bashkėkombas mė dhanė guxim edhe mė shumė dhe energji. E tėrė Stuttgarti ka qenė shqip dhe vetėm shqip ėshtė folur.

Bota sot: Ishte nė nivel mbėshtetja e bashkėkombasve tanė?

Luan Krasniqi: Ju tashė edhe mė lartė. Ne jemi tė dashur dhe duhet tė jemi edhe mė tė bashkuar. Tė pėrkrahim ata qė punojnė dhe nuk flasin shumė. Mbėshtetja ishte shumė nė nivel dhe jam shumė i gėzuar qė kam kėtė mbėshtetje dhe nuk do t'ju zhgėnjej asnjėherė.

Bota sot:Na thoni ju lutem, pas meēit patėt ndonjė bisedė me kundėrshtarin tuaj Whitaker, i cili siē dihet para meēit shumė ka folur dhe kishte pritur grushtin e fortė nga ju?

Luan Krasniqi: Me kundėrshtarin nuk kam pasur mė takim. Fitoren ma uroi me kėto fjalė: „Urime dhe e keni merituar“. A ka mė mirė se ta mundėsh ate qė flet shumė para meēit. Pra kėtu ėshtė nė pyetje puna dhe dėshira dhe mbėshtetja e vėllezėrve tė njė gjaku.

Bota sot: Planet e juaja dihen, por kur do ta keni meēin e radhės pėr kampion bote dhe do tė ndryshoni strategjinė e ushtrimeve apo do tė jetė si deri mė sot?

Luan Krasniqi: Plani kryesor ėshtė momentalisht tė bėjė njė pushim tė shkurtėr dhe ti kthehem punės. E dua punėn dhe mė besoni se me shpirt do tė ushtroj qė tė jem i gatshėm pėr meēin e mundshėm nė shtator pėr kampion bote. Mė 28 shtator - nė 100 vjetorin e lindjes sė legjendės gjermane tė boksit Maks Shmeling, i cili vdiq nė shkurt tė kėtij viti, shpresoj se do tė kem meēin pėr titull kampion bote dhe do ja kushtoj kėsaj legjendeje dhe kombit tim tė dashur Ilir. Pra shtatori afrohet dhe Luani do tė jetė edhe mė i pėrgatitur. Grushtat do jenė edhe mė tė fortė, por me punė dhe vetėm punė.

Bota sot: Shumė suksese dhe ju faleminderit. Shpresojė se para meēit pėr titull bote do tė takohemi dhe do kemi prap njė intervistė rreth pėrgatitjeve?

Luan Krasniqi: Gjithsesi. Ju e dini se edhe kur isha duke ushtruar, pėr pak kohė jam ndalur dhe ju kam dhėnė pėrgjigje. Kam respekt dhe ju uroj punė tė mbarė drejt pavarėsisė sė Kosovės dhe njė bashkimi edhe mė tė fortė mbarėkombėtarė.


Intervistoi: Dashnim HEBIBI
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-05-05, 21:57   #30
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Boksieri shqiptar nė raundin e 6-tė me nokaut mund amerikanin Lance Whitaker
Krasniqi ul nė tokė malin Whitaker


Luan Kransiqi i janė dashur vetėm 6 raunde pėr tė thyer amerikanin Whitaker. Ai u ndesh mbrėmė nė orėn 23.00, nė sallėn "Hans Martin Schleyer" tė Shtutgartit, me amerikanin Lance Whitaker, pėr eliminatoren drejt titullit botėror tė federatės WBO. Dueli Krasniqi-Whitaker ėshtė paraprirė nga njė incident. Gjatė peshimit stafet e dy boksierėve janė pėrfshirė nė njė debat tė ashpėr, i cili ka degjenuruar nė sherr, aq sa Whitaker nuk ka denjuar as t'i japė dorėn Krasniqit kur ky i fundit ia ka drejtuar pėr tė bėrė paqe. Dueli ka filluar i qetė nė raundin e parė ku Krasniqi mė shumė ka qėndruar nė poziozion mbrojtjeje duke studiuar kundėrshtarin. Nė raundin e dytė Whitaker merr njė faull pėr gjuatje tė gabuar nėn brez. Dueli ėshtė zhvilluar i ashpėr. Nė raundin e 4-rt pėrsėri Whitaker merr faull pėr goditje nėn brez.
Por nė raundin e 6-tė Krasniqi gjuan me tė djathtėn e tij duke e rrėzuar nė tapet "Malin Whitaker". Njė nokaut i pastėr qė i jep fitoren Krasniqit dhe i hap rrugėn pėr tė sfiduar titullin botėror qė mbahet nga njė tjetėr amerikan Lamon Brawster.

Shqiptari nga Juniku, qė garon pėr Gjermaninė, ishte i sigurt dhe dėshironte fitimin e titullit pėr tė realizuar synimin e tij drejt kurorės botėrore, qė aktualisht mbahet nga amerikani tjetėr, Lamon Brewster. "Pas duelit me Whitaker-in me pret njė ndeshje pėr titull botėror. Kjo ėshtė, natyrisht, gjėja mė e rėndėsishme pėr mua. E kam thėnė gjithnjė se ėshtė ėndrra ime qė ta sjell titullin botėror nė Gjermani. Whitaker-i ka 18 fitore nga 24 fitoret e tij nė 2 raundet e para. Ai ishte i rrezikshėm. Ai bokson nė stilin amerikan. Unė nuk rashė pre e presionit dhe nuk u dorėzova pėr asnjė moment." Whitaker-i ishte 10 kg mė shumė se Krasniqi, i cili ishte 105 kg pas peshimit, ndėrsa Whitaker 115 kg.

"Ai kishte peshė mė tė madhe dhe i duhej mė shumė oksigjen. Besoj se pėr tė ndeshja ishte po aq e vėshtirė sa dhe pėr mua,"- ka deklaruar Krasniqi. Krasniqi ėshtė dhe mė i shkurtėr se Whitaker-i, por kėtė ai e sheh si favor. "Boksieri mė i shkurtėr ka disa mundėsi mė shumė. Sė pari, shpejtėsinė. Synimi im ishte ta kaloja shpejt distancėn ndaj kundėrshtarit. Kjo bėri qė kundėrshtari tė reagonte mė vėshtirėsi." Epėrisa e Whitaker-it ishte pikėrisht boksimi i tij i fortė nė raundet e para. Kėtė e ka pranuar edhe vetė Krasniqi nė deklaratat para duelit.

Pėr duelin e mbrėmshėm, shqiptari Krasniqi ka bėrė njė stėrvitje intenisve sa nė Amerikė dhe Gjermani, sidomos 2 muajt e fundit. Kundėrshtari i tij, Lance Whitaker, iu deshėn 4 muaj pėrgatitje pėr ndeshjen ndaj Luan Krasniqit. Ai punoi sėrish me skuadrėn e trajnerėve tė drejtuar nga Stacey McKinley (ish-trajneri i Mike Tyson-it) sidomos nė anėn e kondicionit fizik dhe teknologjisė sė luftimit. Whitaker-i mbush 33 vjeē sot, njė ditė pas ndeshjes dhe dhurata e Luanit pėr ditėlindjen e tij ishte "KO". Nė javėn e kaluar, trajneri i Whitaker-it, e kishte nxehur atmosferėn me parashikimin se "mes raundit tė dytė dhe tė pestė Krasniqi do tė bjerė nė tapet." Por Krasniqit i pėlqen boksimi i shpejtė i Whitaker-it dhe para duelit pati deklaruar se do tė ndeshej nė stilin e Muhamed Aliut: "Si mund tė mė rrėzosh, kur nuk mund tė mė kapėsh dot?".


Skeda personale
Emri: Luan
Mbiemri: Krasniqi
Ditėlindja: 10.05.1971
Shtatlartėsia: 1.92 metra
Pesha?tip: 105 kg
Vendlindja: Junik, Kosovė
Vendbanimi: Rottweil, Gjermani
Nėnshtetėsia: gjermane
Gjendja civile: beqar
Idhulli nė boks: Muhamed Ali, Lenoks Ljuis
Trajneri: Torsten Schmitz
Titujt: Kampion i Gjermanisė nė peshėn e rėndė 2001?2002, Kampion i Europės nė peshėn e rėndė 2002, 2004, 2005
Titujt si amator: Kampion i Gjermanisė, Kampion i Europės 1996, Nėnkampion i botės 1995, medalje e bronzit nė Olimpiadėn e Atlantės 1996;
Ndeshjet si profesionist: 27 fitore, 1 barazim, 1 humbje.

Emri: Lance
Mbiemri: Whitaker
Ditėlindja: 29.05.1972
Shtatlartėsia: 2.03 metra
Pesha: 115 kg
Vendlindja: Granada Hills, California, SHBA
Vendbanimi: Van Nuys, California SHBA
Nėnshtetėsia: Amerikane
Trajneri: Stacey McKinley
Nofka: Mali (Mount)
Titujt: Kampion i Botės nė ĖBO e NABO, Kampion i EBC pėr Amerikėn Kontinentale;
Ndeshjet si profesionist: 29 fitore, 1 barazim, 2 humbje;


Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:06.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.