Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Astronomia
Emri
Fjalkalimi
Astronomia Vrojtimi dhe shpjegimi i dukurive q ndodhin jasht Toks dhe atmosfers.Prgjigju
 
Funksionet e Tems Shfaq Modt
Vjetr 10-12-08, 14:16   #1
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Antarsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm
Gabim Nje Molekule Organike na drejton ne zbulimin e jetes Aliane!

Shkencetaret kane zbuluar nje molekule organike sheqeri qe eshte e lidhur ne menyre te drejtperdrejte me shfaqjen e jetes, ne nje pjese te galaksise ku planetet e banueshem mund te ekzistojne.
Nje grup nderkombetar kerkuesish, kane perdorur radioteleskopin IRAM ne France per te zbuluar nje molekulen ne nje zone 26000 vite drite larg Tokes, ku procesi yllformues vazhdon ende.
Molekula - glikolaldehid - ka qene zbuluar edhe me pare, por vetem ne qender te galaktikes tone ku kushtet per shfaqjen e jetes jane mjaft ekstreme. Zbulimi i ri ne nje zone larg qendres se Udhes se Qumeshtit, sugjeron per me teper faktin se prodhimi i ketij perberesi kyc per krijimin e jetes mund te jete mjaft i zakonshem neper hapesire. Ky eshte nje lajm i mire per kerkuesit e jetes aliene, pasi prania e ketij perberesi rrit se tepermi mundesine e shfaqjes se jetes ne planete te tjere te ngjashem me Token.
Ekipi arriti te zbuloje glikolaldehidin duke perdorur teleskopin per te vezhguar ne gjatesi valesh te ndryshme. Vezhgimet treguan prezencen e tre zonave me glikolaldehid pergjate qendres se pjeses se vezhguar.
Glikolaldehidi, monosakaridi me i thjeshte, mund te bashkeveproje me me propenalin per te formuar ribozen, nje nga perberesit kryesore te ARN-se, qe mendohet te jete molekula kryesore ne formimin e jetes.
Zbulimi tregon se nje pjese e mire e elementeve te nevojshem per krijimin e jetes kane origjine jashtetokesore. Per me teper mund te jene formuar para formimit te vete planeteve ku mund te zhvillohet jeta. Zbulimi i nje molekule sheqeri rreth nje ylli ne formim e siper eshte mjaft pasionuese, komenton Keith Mason drejtor i STFC (Science and Technology Facilities Council), dhe do te na jape informacionet te rendesishme per kerkimin e jetes jashtetokesore”.

Burimi: ScienceDaily


__________________

Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te muar..........
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>> ~ A n n A ~
"""""""""

Hern e fundit sht Redaktuar nga ~AnnA~ : 10-12-08 n 14:17
~AnnA~ Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Nyje Interesante
Vjetr 29-12-08, 23:42   #2
Action
 
Avatari i Action
 
Antarsuar: 26-12-08
Postime: 692
Action me shok shumeAction me shok shume
Gabim Titulli: Nje Molekule Organike na drejton ne zbulimin e jetes Aliane!

Mendoj qe eshte vetem nje propagand por gjithsesi shum interesante..

Hern e fundit sht Redaktuar nga Action : 29-12-08 n 23:42
Action Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 30-12-08, 12:27   #3
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Antarsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Nje Molekule Organike na drejton ne zbulimin e jetes Aliane!

Citim:
Postimi origjinal sht br nga Action
Mendoj qe eshte vetem nje propagand por gjithsesi shum interesante..
Eshte vetem nje teori kjo dhe si e tille mbetet vetem nje hipoteze,per te nxitur shkenctaret me tej per t'i dhene nje pergjigje pyetjes:Ekzistojne jashttokesoret?


__________________

Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te muar..........
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>> ~ A n n A ~
"""""""""
~AnnA~ Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Prgjigju


Antart aktiv q jan duke par kt Tem: 1 (0 Antart dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Tems
Shfaq Modt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Kodi [IMG] sht ON
Kodi HTML sht OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha koht jan n GMT +1. Ora tani sht 18:44.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.