Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Informatika
Emri
Fjalėkalimi
Informatika Gjithēka mbi informatikėn dhe internetin...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 16-07-11, 18:58   #31
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Studim: Google e ndryshon trurin tonė


Tashmė ėshtė bėrė traditė qė pėrdoruesit e internetit kur duan tė gjejnė njė informatė, thonė “kėrkoje n’Google”.


Kjo ndodhė sepse Google ėshtė bėrė pjesė e pėrditshme e njerėzve, thotė njė studim i ri, i cili thotė se motori mė i madh i kėrkimit nė botė ndikon nė trurin e njeriut.

Ose, pėr ta thėnė mė saktė, Google - dhe interneti – po e ndryshojnė mėnyrėn se si truri ynė zgjedh pėr tė kujtuar.Nė njė studim tė quajtur "Efekti Google", i realizuar nga njė ekip i udhėhequr nga psikologu Betsy Sparrow nga Columbia University, thuhet se ne kemi mė pak gjasa pėr tė kujtuar informacionet, kur ne e dimė se ku mund t'i gjejmė ato.Gjetjet e raportit, tė botuara nė numrin e sotėm, nuk dėshmojnė veēanėrisht se Google (dhe makinat tjera tė kėrkimit) janė duke e bėrė shoqėrinė moderne mė pak inteligjente, siē kanė pretenduar disa.

Pėrkundrazi, Sparrow thotė se, ne ende jemi plotėsisht tė aftė pėr tė kujtuar gjėra qė kanė rėndėsi, madje edhe ato gjėra qė nuk gjenden lehtėsisht online.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 17-07-11, 20:16   #32
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Apple prezanton sistemin e operimit anti-haker

Ka mjaftuar vetėm njė javė qė kompania Apple tė prezantojė sistemin e operimit anti-haker, duke i dhėnė njė pėrgjigje tė gjithė kritikėve tė tij, tė cilėt u shtuan pas publikimit tė njė raporti qė evidentonte njė “vrimė” nė sistemin e tė gjitha pajisjeve tė Apple.

Ky sistem operimi mund tė shkakrohet nga internet nė faqen www.jailbreakme.com, dhe pėrmes tij ju mund tė rifreskoni versionin e pajisjes suaj. Kjo do t’iu sjellė edhe njė siguri mė tė lartė pėr iPhone, iPad apo iPod-in tuaj.

Defekti i evidentuar nga Zyra Federale pėr Informim dhe Siguri nė Gjermani, u lejonte hakerave tė depėrtojnin nė aparatin celular, duke cėnuar tė dhėnat dhe materialet personale tė pėrdoruesve.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-07-11, 15:37   #33
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Mbi 50% e prindėrve, spiunojnė fėmijėt nė Facebook

Njė tjetėr sondazh ka pėrforcuar tezėn se prindėrit kėrkojnė ēdo lloj mėnyre pėr tė kontrolluar fėmijėt e tyre. Dhe, tashmė, me ndihmėn e rrjeteve sociale, gjithēka ėshtė mė e lehtė. Anketimi i OnePoll evidentoi se mė shumė se 50 % e pridėrve i kontrollojė fėmijėt e tyre pėrmes Facebook-ut.

Nė kėtė sondazh tė zhvilluar nė Britaninė e Madhe, janė pyetur tė paktėn 2 mijė prindėr, nga tė cilėt mbi 50% kanė pohuar se survejojnė fėmijėt e tyre nė rrjetin mė tė madh social qė ekziston, Facebook.

Sipas kėtij sondazhi, 5 % pridėr tė tjerė janė shprehur se do ta bėnin njė gjė tė tillė nėse do tė dinin tė pėrdornin mirė Facebook, 11% pohojnė se kanė krijuar njė profil tė rremė pėr tė kontrolluar fėmijėt, 13% se kanė hyrė nė ardresat e miqve pėr tė parė aktivitetet e djalit ose vajzės ė tij, 15% pranojnė se kanė tentuar t’i bėjnė miq, ndėrsa, 4% qė janė refuzuar nga femijėt. Mos harroni, mund tė ketė edhe persona tė tjerė, veē prindėrve, qė mund t’iu survejojnė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-07-11, 14:43   #34
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Microsoft shėnon bilanc rekord

Kompania mė e madhe pėr pajisjet teknologjike amerikane Microsoft ka shėnuar njė bilanc vjetor rekord prej 69.94 miljardė $.

Lajmi ėshtė njoftuar nga vetė shefi ekzekutiv i kėsaj kompanie, Steve Ballmer, sipas tė cilit kjo shifer rekord ėshtė arritur edhe pas bumit tė shitjeve tė kompiuterit tė lojrave Xbox dhe tė programeve tė Microsoft Office. Sipas tij kėto rritje janė rritur me 8% nė krahasim me njė vit mė parė.

Ndėrkohė tė ardhurat bruto pėr kompaninė Microsoft pėr kėtė vit kanė qėnė 23.13 miljardė dollar.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-07-11, 14:47   #35
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Blogeri zbulon tre dyqane false tė Apple nė Kinė


Njė bloger amerikan ka zbuluar tre dyqane falsė tė Apple nė qytetin Kunming tė Kinės.


Pėr tė vėrtetuar kėtė fakt, ai ka publikuar edhe tre foto tė dyqanit, ku paraqiten muret me fotografi nga pajisjet e Apple, stafi i veshur me njė bluzė blu me logon e Apple dhe emri i dyqanit “Apple Store”.

Nė fakt, shkruan bloger-i, muret e palyera, shėrbimi dhe pajisjet fallco bien nė sy menjėherė, ēka tė bėn tė dyshosh. Pėr mė tepėr qė kompania e pajisjeve elektronike amerikane nuk shkruan asnjėherė “Apple Store” por vetėm “Apple”.

Ndėrkohė kompania e Jobs, njofton se ka vetėm 2 filiale tė saj nė Kinė. Ato ndodhen nė Shangai dhe Pekin.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-07-11, 15:24   #36
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin
Gruaja qe ben te zihet Google dhe FacebookPunon ne hije, por eshte nje nga grate me te pasura ne Amerike dhe padyshim nje nga me te fuqishmet.
Fal kėtij postimi te Zero cool e kuptoa mė ne fund se "Ēka e ben nje femer te fuqishme"!
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-07-11, 21:36   #37
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Anonymouse sulmon njėsinė italiane kundėr krimit nė internet

Hacktivistėt Anonymouse publikuan “dokumente sekrete” tė vjedhura nga njėsia kundėr krimit nė internet nė kuadėr tė policisė italiane. Nga Anonymous thonė se dosjet i kanė fituar, tė cilat supozohet se peshojnė diku 8GB, nga njė burim anonim i cili i kishte vjedhur nga serverėt e Centro Nazuionale Anticrimine Informatico per la Protezione delle Infrastrutture Critiche(CNAIPIC). Nė mesin e tė dhėnave ka edhe dosje sekrete me informacione pėr hetime, pėr firma private dhe pėr agjensi tė shteteve tė huaja.

Sulmi i Anonymous ėshtė pjesė e #antisec fushatės, tė cilėn e kanė nisur me qėllim qė tė depėrtojnė nėpėr faqet qeveritare dhe tė zbulohen dokumente, tė motivuar kuptohet nga Wikileaks, por kėtu nė rastin e policisė italiane, motivi i sulmit mund tė jetė edhe arrestimi i disa italianėve tė cilėt dyshohen se kanė qenė pjesė e grupit tė hakerėve. Anonymous si dėshnmi pėr “hackimin” ose sulmin ndaj njėsisė italiane publikuan disa fotografi nga dokumentet.
CNAIPIC akoma nuk e ka komentuar incidentin.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-07-11, 13:19   #38
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Mashtrimi pėr shpejtėsinė e internetit nė Britani

Njė tjetėr skandal ka plasur sė fundmi nė Britaninė e Madhe, ndėrsa njė raport dėshmon se ka mospėrputhje tė dukshme shifrash mes reklamimit tė kompanive pėr shpejtėsinė e internetit dhe shpejtėsisė mesatare tė tij.

Nė njė rapor dy vjeēar, Ofcom raporton se shpejtėsia mesatare e internetit nė rang vendi ėshtė 6.8 Mbps, por ndėrkohė mbi 80% e pėrdoruesve tė internetit pėrdorin paketa, nė reklamat e tė cilave thuhet se shejtėsia ėshtė mbi 10 Mbps.

Sakandali mori pėrmasa edhe mė tė mėdha u u publikua fakti se 50% e pėrdoruesve, pėrdornin nė shtėpitė e tyre paketa interneti me shpejtėsi 24 Mbps. Lidhur me kėtė mospėrputhje drastike shifrash, ėshtė ndėrmarrė njė hetim, pėr tė zbuluar pėrmasat e mashtrimit.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-07-11, 13:24   #39
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Moxilla synon ndėrtimin e njė sistemi operimi

Pas suksesit tė korrur me motorrin e kėrkimit Moxilla, krijuesit e Firefox, tashmė kanė kthyer sytė nga celularėt e menēur dhe tabletėt.

Sipas njoftimeve thuhet se ekziston njė projekt i Moxillės pėr tė ndėrtuar njė sistem operimi pėr pajisjet portative. Ky sistem do tė jet i ngjashėm me Google Android dhe fillimisht do tė testohet te celularėt.

Synimi i inxhinjerėve tė Firefox ėshtė tė konkurojnė sitemin e operimit X Lion, tė nxjerrė sė fundmi nė treg nga Apple.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-07-11, 13:26   #40
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Google: 2 milionė pėrdorues tė infektuar nga njė virus


Kompania Google ka paraljamėruar pėrdoruesit e tij se, tė paktėn 2 milionė prej tyre nė tė gjithė botėn, janė prekur nga njė virus.


Lajmi ėshtė njoftuar pasi ėshtė vėrenjtur se disa shfletues dėrgoheshin nė faqe tė tjera, ndryshe nga ato qė kėrkonin nė internet. Por tani, njofton Google, tė gjithė kompiuterave tė infektuar do t’u dalė njė shėnim sapo tė hapin motorrin e kėrkimit, nė tė cilėn thuhet: “Kompiuteri juaj ėshtė infektuar”.

Sipas Google ky virus ėshtė pėrhapur nga shkarkimi i njė virusi fals.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-07-11, 22:43   #41
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Miliona pėrdoruesve u vidhen tė dhėnat nė Korenė e Jugut


Komisioni Korean i Komunikimit ka akuzuar hakerat kinezė si pėrgjegjės tė sulmeve kibernetike mbi rrjetet sociale, me pasojė vjedhjen e tė dhėnave personale tė tė paktėn 35 milion pėrdoruesve.


Adresat e Cyworld dhe portalit Nate, tė dyja nė pronėsi tė SK Telecom, akuzohen se kanė vjedhur numra telefoni, adresat e postės elektronike sė bashku me fjalėkalimin, tė dhėna personale dhe informacione tė tjera tė kriptuara.

Pas njė hetimi Komisioni Korean i Komunikimit vėrtetoi se vjedhjet janė kryer nga kompiutera qė nė rrjet ishin regjistruar me IP kineze. Sulmet e piratėve tė kompiuterave kanė qėnė tė shpeshta kohėt e fundit nė Kore. Pak kohė mė parė kompanisė Hunday i’u vodhėn tė dhėnat e tė paktėn 1.8 milionė klientėve.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-07-11, 16:38   #42
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Google lanson shėrbimin Hotel Finder


Google ka lansuar njė shėrbim tė ri eksperimental tė kėrkimit, tė cilin e ka quajtur Hotel Finder.

Shėrbimi i ri i Google u mundėson pėrdoruesve t'i definojnė preferencat e tyre personale pėr gjetjen e njė hoteli tė pėrkryer, me ēmimet mė tė volitshme.

Nė Hotel Finder, pėrdoruesit fillimisht zgjedhin lokacionet e tyre tė preferuara, mė pas edhe datat, hotelet, ēmimet dhe vlerėsimet e klientėve, ndėrsa funksionet brenda shėrbimit tė ri tė Google filtrojnė rezultatet dhe nxjerrin rekomandimet mė tė mira, tė cilat janė njė kombinim i rezultateve edhe me ato tė Google Maps.

Pėr momentin, ky shėrbim i ri i Google ėshtė nė dispozicion vetėm pėr pėrdoruesit brenda SHBA've.

Pėrkundėr faktit se Hotel Finder ka tė bėjė me hotelet dhe pushimet, Google thotė se nuk po hyn nė industrinė e hotelerisė, dhe se nuk do tė garojė me hotelet e ndryshme, pėr tė fituar para nga rezervimet e pushimeve.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-08-11, 23:03   #43
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Me vonese


Sot festohet 20 vjetori i internetit (www)

16:11 / 6.08.2011
Sot ėshtė njė ditė e rėndėsishme nė historinė e internetit. Mė 6 gusht 1991, pikėrisht njėzet vjet mė parė, World Wide Web u vendos nė dispozicion tė publikut.
Krijuesi i tij, tashmė zbuluesi i njohur ndėrkombėtarisht, Tim Berners-Lee, lėshoi faqen e parė tė internetit online, ndėrsa me kėtė lindi njė teknologji e re e cila do ta ndryshonte rrėnjėsisht botėn, siē e kemi njohur deri nė atė kohė.

Themelimi i World Wide Web filloi me punėn qė Berners-Lee e bėri nė vitin 1980 nė CERN, Organizatėn Evropiane pėr Kėrkime Bėrthamore.

Ai ishte nė kėrkim tė njė mėnyrė e cila do tu mundėsonte fizikantėve tė ndajnė informacionet rreth botės, pa pėrdorur tė gjithė tė njėjtin harduer dhe softuer.

Kjo ide arriti kulmin nė njė propozim tė vitit 1989, i cili titullohej "Njė databazė e madhe HyperText me linka tė shtypur '.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-08-11, 23:13   #44
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Facebook i rrit fotografitė


Facebook ka lansuar versionin e ri tė funksionit tė saj popullor tė fotografive nė faqe – Photos, i cili tani sjell risi tė shumta pėr pėrdoruesit.

Facebook Photos tani vjen mė i plotė dhe me mė shumė pėrmirėsime sa i pėrket shpejtėsisė dhe madhėsisė sė fotografive.

"Tani, fotot tė cilat ju i shpėrndani nė Facebook janė mė tė mėdha (720 x 960 piksel) dhe ngarkohen dy herė mė shpejt, duke ju dhėnė kėshtu qasje mė tė shpejtė nė imazhet mė tė detajuara," tha Justin Shaffer nga Facebook, nė njė postim tė blogut zyrtar tė rrjetit social.

"Fotografitė tė cilat tashmė i keni ngarkuar nė profilin tuaj do tė shfaqen nė kėtė rezolucion tė lartė" tha ai.

Pėrveē madhėsisė sė rritur tė fotografive, Facebook gjithashtu ka lansuar edhe funskionin e ri pėr shikimin e fotografive.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-08-11, 23:14   #45
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Hakerat sulmojnė kompaninė Nokia


Edhe kompania Nokia ka qėnė pre e njė sulmi kibernetik, ndėrsa njė grup hakerash anonim kanė sulmuar “Nokia Developer”.
Kompania ka publikuar njė komunikatė nė tė cilėn thuhet se tė dhėnat personale tė stafit, pėrfshi kėtu datat e lindjes, adresat e postės elektronike, adresat e shtėpisė dhe numrat e celularėve janė vjedhur.


Ende nuk dihet se kush mund tė jenė autorėt e kėtij sulmi, ndėrsa tė dyshuarit kryesor janė grupi “Anonymous” e “Lulz Security”.


Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:15.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.