Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Informatika
Emri
Fjalėkalimi
Informatika Gjithēka mbi informatikėn dhe internetin...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 30-06-11, 10:50   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Microsoft Windows

Microsoft Windows ėshtė emri i sistemit operativ nga Microsoft-i pėr personal computer. Qysh nė vitin 1985 lancohet verzioni Windows 95 dhe dominon nė treg, si sistemi operativ pėr komjuterėt pėr pėrdorim personal. Nė vitin 2004 Microsoft kishte 90% tė tregut tė kompjuterėve personal nė duart e veta.krijimi i njė sistemi operativ nga Microsofti (versioni i parė Windows) me siguri ishte i frymėzuar nga iniciativat e Xerox-it dhe Apple, nė atė kohė nė komjuterėt e tyre kishin sisteme operative tė cilėt pėrmbanin grafikėn.


Emri

Fjala Angleze 'Windows' do tė thotė 'dritaret'. Dritaret janė njė nga katėr pjesėt pėrberėse tė konceptit tė interface-s WIMP, (Window, Icon, Menu, Pointing device) tė definuara ma herėt nga Xerox PARC nė fillim tė viteve tė 80-ta.


Kronologjia

Gjatė kėtyre viteve dolėn verzione tė ndryshme tė Windowsit nga koncerni Micrisoft. Kėto verzione mund tė ndahen nė:


sistemet operative 16 bit:

Kėto verzione kan GUI tė kufizuar, grafikė kjo mbi bazėn e MS-DOS-it. Me MS-DOS pėrdoruesi ka tė drejtat dhe shėrbimet esenciale, si qasje te hard disk dhe tastatura.
Windows 1.0 (1985)
Windows 2.0 (1987)
Windows 3.0 (1990) ishte relativisht i shpejtė, mbėshteste edhe VGA-video kartėn, pėrmbante edhe njė lloj multitasking dhe arriti tė kishte njė limit 1 MB-memorje pėr DOS. Gjithashtu ishte verzioni i parė i Windowsit qė tregonte 'ekrani blu' qė dukej nė ekran si pasojė e gabimve tė pariparueshme. Ky sistem operativ gati njėkohėsisht u zgjėrua me Word dhe Excel.
Deri te dalja nė pėrdorim e verzioneve Windows 3.1/3.11 (1992) pothuajse tė gjithė punėtorėt e Microsoftit punonin edhe vetė me sistemin operativ Xenix, njė verzion i pėrpunuar i Microsoftit i marrė nga AT&T Unix.
Windows for Workgroups 3.11 (1993) pėrmbante njė lehtėsi tė madhe pėr netwerk. Me kėtė sistem operativ lidhjet mes PC-ve nė njė "netwerk" tė pėrbashkėt ishin thjeshtėsuar fare.


sistemet operative 16/32 bit:

Kėto sisteme hibride kishin njė lidhje tė fortė mes sistemit operativ dhe grafikės. Kėto verzione tė Windowsit kishin edhe mė tutje nevojė pėr MS-DOS , pėr “detyra” tė caktuara, mirėpo kjo nuk vėrehej nga pėrdoruesi. Ja disa shembuj:
Windows 95, katėr verzione:
verzioni i parė nė gusht 1995 (versioni 4.00.950, MSDOS 7.0)
Windows 95A nė dhjetor 1995 (versiioni 4.00.950A, MSDOS 7.0)
Windows 95B nė vitin 1996 (versioni 4.00.950B, MSDOS 7.0)
Windows 95C nė vitin 1997 (versioni 4.00.950C MSDOS 7.1)
Windows 98, dy verzione:
verzioni i parė nė vitin 1998 (versioni 4.10.1998 MSDOS 7.1)
Windows 98 Second Edition nė vitin 1999 (versioni 4.10.2222 MSDOS 7.1)
Windows Me nė vitin 2000 (versioni 4.90.3000 MSDOS 8.0)
Tė gjitha kėta sisteme operative kan emrin e pėrbashkėt Windows 9x.
Me lancimin e Windows 95 nė vitin 1995, pėr tė cilin mund tė thuhet se ėshtė njė zgjerim i MS-DOS nė treg u bė e qartė qė Microsofti do tė merr primatin dhe nuk do tė kishte konkurrent tjetėr t denjė sa i pėrket kompjuterėve personl (PC).I vetmi konkurrent i vėrtetė i Windows 95 OS/2 nuk ishte nė gjendje tė pėrdorte programet e Windows 95 –shit dhe humbi nė popullaritet dhe u bė gati i padėshiruar. Pėrderisa pėr DOS sistemet operative kishte ende konkurrent si pėr shembull Novell, DR-DOS dhe PC-DOS-i i IBM-it
Me Windows 98 (1998) Microsofti intergron nė sistemin operativ edhe web shfletuesin Internet Explorer.
Tanimė pėr shkak tė konkurrencės jolojale Microsoft ėshtė dėnuar, nga gjykata tė ndryshme, disa herė.


sistemet operative 32 bit:

Kėto sisteme janė projektuar qysh nga baza si sisteme pėr pėrdorim profesional me disponueshmėrinė e lartė dhe kanė plotėsisht tė integruar grafikėn. Ato nuk pėrmbajnė shumė nga gjeneratat e mėparshme. Ja disa shembuj:
Windows NT 3.1 (27 korrik 1993, i quajtur '3.1' sepse me daljen e tij Windows 3.1-erdhi njė “epokė e re”)
Windows NT 3.5 (1994)
Windows NT 3.51 (1995)
Windows NT 4.0 (1996)
Windows 2000 (Windows NT 5.0) (2000)
Windows XP (Windows NT 5.1, edhe 64 bit) (2001)
Windows XP Media Center Edition (2003)
Windows Server 2003 (Windows NT 5.2)
Windows XP Media Center 2005 (2005)
Windows Fundamentals for Legacy PCs (2006)
Windows Vista (Windows NT 6.0) (2006/2007, edhe 64 bit)
Windows Home Server (2007)
Windows Server 2008 (2008)
Windows 7 (2009, edhe 64 bit)
Windows 8 (2012)
Nė vitin2001, Microsoft solliWindows XP njė kombinim ky i sistemeve operative tė besueshme, por tė kufizuara qė kanė pėr qėllim bizneset (Windows NT, 2000), me versionet e Windowsave tė cilėt kishin hardware mbėshtetje e tė cilėt ishin tė dedikuar pėr pėr konsumatorėt (95, 98, ME). Fillimi e suksesshėm u shoqėrua me protesta nė media tė ndryshme kundėr integrimit tė aktivizimit tė produktit dhe Privacy sigurisė sė intimitetit.
Mė 30 nėntor, 2006 doli Windows Vista pėr kompanitė nė Shtetet e Bashkuara. Versioni pėr kosumatorė ėshtė publikuar mė 30 janar, 2007 nė dyqane.


sistemet operative 64 bit:

Ka tre versione tė Windowsit 64-bit mbėshtetje. I pari ėshtė njė 64-bit version i Windowsit NT 4.0 pėr DEC Alpha. I dyti ėshtė njė variant i Intel Itanium-it me IA-64 "pako udhėzim" tė vendosur, dhe i fundit ėshtė "64-bit extended" verzion pėr x86-64 "pako udhėzim". Procesorėt e zgjeruar (extended-procesor) 64 bit tė bėrė nga AMD, pėrkatėsisht Athlon 64 dhe Opteron. Kėta procesor pėrdorin AMD64 njė "pako udhėzim" tė vendosur, i njohur edhe si x86-64. Tė gjithė AMD procesorėt qė dolėn nga Athlon 64 pėrdorin kėtė pako udhėzim. Athlon 64 X2, Sempron dhe tė gjithė pasardhėsit e Barcelona, i pėrdorin kėto "pako udhėzime". Intel pėrdor tė njėjtėn metodė nė 64-bit zgjerim nė Pentium 4 (6-serik) procesorėt, por Intel kėtė e quan x86-64 verzioni EM64T. Edhe procesorėt e gjeneratave tė reja Xeon procesorėt pėr server mund tė pėrdorin kėtė opcion. Tė gjithė procesorėt qė nga Intel Pentium 4 janė gjithashtu duke pėrdorur kėtė teknologji.Procesori i vetėm 64-bit pėr Windows i cili ka mbėshtetje pėr Windows burimorė (native) nė kėtė kohė ėshtė Itanium Intel 2.
Qysh nga Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2003 dhe Windows Server 2008 janė nė dispozicion edhe 64-bit verzionet pėr procesorė x86.
Aktualisht 64-bit versionet e procesorėve janė nė zhvillim e sipėr.
Windows Vista
Windows 7


I tanishmi
Windows 7 doli mė 22 tetor, 2009..


Mobil
Pocket PC ėshtė njė version pėr PDA pa aftėsitė e komunikimit tė gjerė. Ky ėshtė njė zgjerim i Windows CE.
Windows Mobile ėshtė njė version pėr PDA dhe pajisje tė tjera portative tė tilla si telefona mobil me aftėsitė e komunikimit tė gjerė. Windows Mobile ėshtė bazuar tė Windows CE.
Windows Phone 7 ka njė sistem tė ri operativ pėr Smartphone-t..

Tė integruar
Windows XP Embedded ėshtė njė version pėr sisteme te integruara.
Windows CE ėshtė njė version pėr sisteme te integruara me mbėshtetje pėr lloje tė ndryshme procesorėsh.
Windows Mobile 6 ėshtė njė version pėr sisteme te integruara.

[b]Sistemet e fundit tė Windowsit32-bit pėr servera[b]
Microsoft njoftoi WinHEC se Windows Server 2008 do tė jetė Windowsi i fundit 32-bit pėr server. Pas Windows 2008 kompania do tė kaloj plotėsisht nė verzionet 64 bit pėr server. Verzioni i ardhshėm i Windows desktop i njohur si Windows 8 do tė jetė vetėm nė 64 bit.
Njė numėr i produkteve, duke pėrfshirė edhe Exchange Server 2007 dhe Microsoft Office Groove Server tani mė janė vetėm nė verzionin 64-bit.

Verzionet
Pavarėsisht nga emrat tė gjitha versionet e Windowsit, kanė gjithashtu njė numėr:
Verzioni 1.00: Microsoft Windows 1983
Verzioni 1.xx: Microsoft Windows 1.x
Verzioni 2.xx: Microsoft Windows 2.x
Verzioni 3.00: Microsoft Windows 3.0
Verzioni 3.10: Microsoft Windows 3.1
Verzioni 3.11: Microsoft Windows 3.11 For Workgroups
Verzioni 3.20: Microsoft Windows 3.2 (Verzion Kinez i Windows 3.10)
Verzioni 4.00: Microsoft Windows 95
Verzioni 4.10: Microsoft Windows 98
Verzioni 4.90: Microsoft Windows Me
Tė bazuar nė NT:
Verzioni 3.10: Microsoft Windows NT 3.1
Verzioni 3.50: Microsoft Windows NT 3.5
Verzioni 3.51: Microsoft Windows NT 3.51
Verzioni 4.00: Microsoft Windows NT 4.0
Verzioni 5.00: Microsoft Windows 2000
Verzioni 5.10: Microsoft Windows XP & Windows Fundamentals for Legacy PCs
Verzioni 5.20: Microsoft Windows XP, Windows Server 2003 & Home Server (I bazuar nė Windows Server 2003 pasi qė doli Vista)
Verzioni 6.00: Microsoft Windows Vista & Server 2008
Verzioni 6.10: Microsoft Windows 7 (Windows 7 ėshtė verzion 6.10, por quhet 7) & Windows Server 2008 R2
Verzion i panjofshėm: Microsoft Windows 8 (nė zhvillim, pritet tė dal nė vitin 2012)


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 30-06-11, 10:58   #2
rastesishT
Nothing to declare
 
Avatari i rastesishT
 
Anėtarėsuar: 01-12-05
Vendndodhja: Ne Horizont
Postime: 2,016
rastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Microsoft Windows

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin
Microsoft Windows ėshtė emri i sistemit operativ nga Microsoft-i pėr personal computer. Qysh nė vitin 1985 lancohet verzioni Windows 95 dhe dominon nė treg, si sistemi operativ pėr komjuterėt pėr pėrdorim personal. Nė vitin 2004 Microsoft kishte 90% tė tregut tė kompjuterėve personal nė duart e veta.krijimi i njė sistemi operativ nga Microsofti (versioni i parė Windows) me siguri ishte i frymėzuar nga iniciativat e Xerox-it dhe Apple, nė atė kohė nė komjuterėt e tyre kishin sisteme operative tė cilėt pėrmbanin grafikėn.


Emri

Fjala Angleze 'Windows' do tė thotė 'dritaret'. Dritaret janė njė nga katėr pjesėt pėrberėse tė konceptit tė interface-s WIMP, (Window, Icon, Menu, Pointing device) tė definuara ma herėt nga Xerox PARC nė fillim tė viteve tė 80-ta.


Kronologjia

Gjatė kėtyre viteve dolėn verzione tė ndryshme tė Windowsit nga koncerni Micrisoft. Kėto verzione mund tė ndahen nė:


sistemet operative 16 bit:

Kėto verzione kan GUI tė kufizuar, grafikė kjo mbi bazėn e MS-DOS-it. Me MS-DOS pėrdoruesi ka tė drejtat dhe shėrbimet esenciale, si qasje te hard disk dhe tastatura.
Windows 1.0 (1985)
Windows 2.0 (1987)
Windows 3.0 (1990) ishte relativisht i shpejtė, mbėshteste edhe VGA-video kartėn, pėrmbante edhe njė lloj multitasking dhe arriti tė kishte njė limit 1 MB-memorje pėr DOS. Gjithashtu ishte verzioni i parė i Windowsit qė tregonte 'ekrani blu' qė dukej nė ekran si pasojė e gabimve tė pariparueshme. Ky sistem operativ gati njėkohėsisht u zgjėrua me Word dhe Excel.
Deri te dalja nė pėrdorim e verzioneve Windows 3.1/3.11 (1992) pothuajse tė gjithė punėtorėt e Microsoftit punonin edhe vetė me sistemin operativ Xenix, njė verzion i pėrpunuar i Microsoftit i marrė nga AT&T Unix.
Windows for Workgroups 3.11 (1993) pėrmbante njė lehtėsi tė madhe pėr netwerk. Me kėtė sistem operativ lidhjet mes PC-ve nė njė "netwerk" tė pėrbashkėt ishin thjeshtėsuar fare.


sistemet operative 16/32 bit:

Kėto sisteme hibride kishin njė lidhje tė fortė mes sistemit operativ dhe grafikės. Kėto verzione tė Windowsit kishin edhe mė tutje nevojė pėr MS-DOS , pėr “detyra” tė caktuara, mirėpo kjo nuk vėrehej nga pėrdoruesi. Ja disa shembuj:
Windows 95, katėr verzione:
verzioni i parė nė gusht 1995 (versioni 4.00.950, MSDOS 7.0)
Windows 95A nė dhjetor 1995 (versiioni 4.00.950A, MSDOS 7.0)
Windows 95B nė vitin 1996 (versioni 4.00.950B, MSDOS 7.0)
Windows 95C nė vitin 1997 (versioni 4.00.950C MSDOS 7.1)
Windows 98, dy verzione:
verzioni i parė nė vitin 1998 (versioni 4.10.1998 MSDOS 7.1)
Windows 98 Second Edition nė vitin 1999 (versioni 4.10.2222 MSDOS 7.1)
Windows Me nė vitin 2000 (versioni 4.90.3000 MSDOS 8.0)
Tė gjitha kėta sisteme operative kan emrin e pėrbashkėt Windows 9x.
Me lancimin e Windows 95 nė vitin 1995, pėr tė cilin mund tė thuhet se ėshtė njė zgjerim i MS-DOS nė treg u bė e qartė qė Microsofti do tė merr primatin dhe nuk do tė kishte konkurrent tjetėr t denjė sa i pėrket kompjuterėve personl (PC).I vetmi konkurrent i vėrtetė i Windows 95 OS/2 nuk ishte nė gjendje tė pėrdorte programet e Windows 95 –shit dhe humbi nė popullaritet dhe u bė gati i padėshiruar. Pėrderisa pėr DOS sistemet operative kishte ende konkurrent si pėr shembull Novell, DR-DOS dhe PC-DOS-i i IBM-it
Me Windows 98 (1998) Microsofti intergron nė sistemin operativ edhe web shfletuesin Internet Explorer.
Tanimė pėr shkak tė konkurrencės jolojale Microsoft ėshtė dėnuar, nga gjykata tė ndryshme, disa herė.


sistemet operative 32 bit:

Kėto sisteme janė projektuar qysh nga baza si sisteme pėr pėrdorim profesional me disponueshmėrinė e lartė dhe kanė plotėsisht tė integruar grafikėn. Ato nuk pėrmbajnė shumė nga gjeneratat e mėparshme. Ja disa shembuj:
Windows NT 3.1 (27 korrik 1993, i quajtur '3.1' sepse me daljen e tij Windows 3.1-erdhi njė “epokė e re”)
Windows NT 3.5 (1994)
Windows NT 3.51 (1995)
Windows NT 4.0 (1996)
Windows 2000 (Windows NT 5.0) (2000)
Windows XP (Windows NT 5.1, edhe 64 bit) (2001)
Windows XP Media Center Edition (2003)
Windows Server 2003 (Windows NT 5.2)
Windows XP Media Center 2005 (2005)
Windows Fundamentals for Legacy PCs (2006)
Windows Vista (Windows NT 6.0) (2006/2007, edhe 64 bit)
Windows Home Server (2007)
Windows Server 2008 (2008)
Windows 7 (2009, edhe 64 bit)
Windows 8 (2012)
Nė vitin2001, Microsoft solliWindows XP njė kombinim ky i sistemeve operative tė besueshme, por tė kufizuara qė kanė pėr qėllim bizneset (Windows NT, 2000), me versionet e Windowsave tė cilėt kishin hardware mbėshtetje e tė cilėt ishin tė dedikuar pėr pėr konsumatorėt (95, 98, ME). Fillimi e suksesshėm u shoqėrua me protesta nė media tė ndryshme kundėr integrimit tė aktivizimit tė produktit dhe Privacy sigurisė sė intimitetit.
Mė 30 nėntor, 2006 doli Windows Vista pėr kompanitė nė Shtetet e Bashkuara. Versioni pėr kosumatorė ėshtė publikuar mė 30 janar, 2007 nė dyqane.


sistemet operative 64 bit:

Ka tre versione tė Windowsit 64-bit mbėshtetje. I pari ėshtė njė 64-bit version i Windowsit NT 4.0 pėr DEC Alpha. I dyti ėshtė njė variant i Intel Itanium-it me IA-64 "pako udhėzim" tė vendosur, dhe i fundit ėshtė "64-bit extended" verzion pėr x86-64 "pako udhėzim". Procesorėt e zgjeruar (extended-procesor) 64 bit tė bėrė nga AMD, pėrkatėsisht Athlon 64 dhe Opteron. Kėta procesor pėrdorin AMD64 njė "pako udhėzim" tė vendosur, i njohur edhe si x86-64. Tė gjithė AMD procesorėt qė dolėn nga Athlon 64 pėrdorin kėtė pako udhėzim. Athlon 64 X2, Sempron dhe tė gjithė pasardhėsit e Barcelona, i pėrdorin kėto "pako udhėzime". Intel pėrdor tė njėjtėn metodė nė 64-bit zgjerim nė Pentium 4 (6-serik) procesorėt, por Intel kėtė e quan x86-64 verzioni EM64T. Edhe procesorėt e gjeneratave tė reja Xeon procesorėt pėr server mund tė pėrdorin kėtė opcion. Tė gjithė procesorėt qė nga Intel Pentium 4 janė gjithashtu duke pėrdorur kėtė teknologji.Procesori i vetėm 64-bit pėr Windows i cili ka mbėshtetje pėr Windows burimorė (native) nė kėtė kohė ėshtė Itanium Intel 2.
Qysh nga Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2003 dhe Windows Server 2008 janė nė dispozicion edhe 64-bit verzionet pėr procesorė x86.
Aktualisht 64-bit versionet e procesorėve janė nė zhvillim e sipėr.
Windows Vista
Windows 7


I tanishmi
Windows 7 doli mė 22 tetor, 2009..


Mobil
Pocket PC ėshtė njė version pėr PDA pa aftėsitė e komunikimit tė gjerė. Ky ėshtė njė zgjerim i Windows CE.
Windows Mobile ėshtė njė version pėr PDA dhe pajisje tė tjera portative tė tilla si telefona mobil me aftėsitė e komunikimit tė gjerė. Windows Mobile ėshtė bazuar tė Windows CE.
Windows Phone 7 ka njė sistem tė ri operativ pėr Smartphone-t..

Tė integruar
Windows XP Embedded ėshtė njė version pėr sisteme te integruara.
Windows CE ėshtė njė version pėr sisteme te integruara me mbėshtetje pėr lloje tė ndryshme procesorėsh.
Windows Mobile 6 ėshtė njė version pėr sisteme te integruara.

[b]Sistemet e fundit tė Windowsit32-bit pėr servera
Microsoft njoftoi WinHEC se Windows Server 2008 do tė jetė Windowsi i fundit 32-bit pėr server. Pas Windows 2008 kompania do tė kaloj plotėsisht nė verzionet 64 bit pėr server. Verzioni i ardhshėm i Windows desktop i njohur si Windows 8 do tė jetė vetėm nė 64 bit.
Njė numėr i produkteve, duke pėrfshirė edhe Exchange Server 2007 dhe Microsoft Office Groove Server tani mė janė vetėm nė verzionin 64-bit.

[b]Verzionet
Pavarėsisht nga emrat tė gjitha versionet e Windowsit, kanė gjithashtu njė numėr:
Verzioni 1.00: Microsoft Windows 1983
Verzioni 1.xx: Microsoft Windows 1.x
Verzioni 2.xx: Microsoft Windows 2.x
Verzioni 3.00: Microsoft Windows 3.0
Verzioni 3.10: Microsoft Windows 3.1
Verzioni 3.11: Microsoft Windows 3.11 For Workgroups
Verzioni 3.20: Microsoft Windows 3.2 (Verzion Kinez i Windows 3.10)
Verzioni 4.00: Microsoft Windows 95
Verzioni 4.10: Microsoft Windows 98
Verzioni 4.90: Microsoft Windows Me
Tė bazuar nė NT:
Verzioni 3.10: Microsoft Windows NT 3.1
Verzioni 3.50: Microsoft Windows NT 3.5
Verzioni 3.51: Microsoft Windows NT 3.51
Verzioni 4.00: Microsoft Windows NT 4.0
Verzioni 5.00: Microsoft Windows 2000
Verzioni 5.10: Microsoft Windows XP & Windows Fundamentals for Legacy PCs
Verzioni 5.20: Microsoft Windows XP, Windows Server 2003 & Home Server (I bazuar nė Windows Server 2003 pasi qė doli Vista)
Verzioni 6.00: Microsoft Windows Vista & Server 2008
Verzioni 6.10: Microsoft Windows 7 (Windows 7 ėshtė verzion 6.10, por quhet 7) & Windows Server 2008 R2
Verzion i panjofshėm: Microsoft Windows 8 (nė zhvillim, pritet tė dal nė vitin 2012)
Gjithqka po dini edhe ju
__________________
Fjalė me vlerė, ku tė gjesh merr.
rastesishT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-11-12, 15:04   #3
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Microsoft Windows

Microsoft pritet tė bashkojė Windows Live Messenger me Skype


Microsoft-i ėshtė duke larguar shėrbimin e vet pėr biseda, Windows Live Messenger, duke e pėrqendruar vėmendjen nė funksionime tė ngjashme nė Skype, thotė njė raport i ri.

Ndryshimi mund tė ndodhė mbase edhe javėn e ardhshme. Duke cituar “disa burime”, The Verge raporton qė Microsoft-i ėshtė duke planifikuar qė tė ndėrlidhė Windows Live Messenger nė Skype nė muajt e ardhshėm dhe pastaj tė largojė Messengerin.

Nė anėn tjetėr, bashkimi i dy sistemeve tashmė ka ndodhur. Skype tani pėrdor njė pjesė tė sistemit tė Windows Live Messenger pėr tė bėrė dhe marrė thirrje (sidoqoftė, vetė thirrjet pėrdorin sistemin peer-to-peer tė Skype).

Skype po ashtu pėrdor sistemet e Messengerit pėr rreth 80% tė porosive tė shkėmbyera nė shėrbim, thotė raporti.

Njė bashkim i tillė ėshtė nė pėrputhje me strategjinė e gjerė tė Microsoftit, tė konsolidimit tė shėrbimeve nėn njė ID tė vetme pėr pėrdoruesit.

Microsoft-i ka lėshuar aplikacione tė reja tė Skype pėr Windows 8 dhe Windows Phone 8 dhe njė klient tė ri pėr Windows 7 dhe Mac, duke e bėrė tė qartė qė Skype ėshtė pėrqendrimi primar i ndėrmarrjes si njė shėrbim i pėrgjithshėm pėr komunikimin e konsumatorėve.Ēfarė do tė ju mungonte nga Windows Live Messenger nėse Microsoft e largon atė?
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-03-13, 17:05   #4
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Microsoft Windows

Windows Blue do mundėsojė sinkronizimin e ekranit Start me tė gjitha pajisjet Windows 8


Versioni i ri i Windows do tė mundėsojė shfaqjen e ekranit Start nė tė gjitha pajisjet me sistem Windows 8 tė pėrdoruesit.

Kjo risi e destinuar pėr Windows Blue nėnkupton qė pėrdoruesit e loguar me llogarinė e tyre Microsoft do mund tė shohin tė njejtat pllaka tė ekranit Start, tė njejtėn paraqitje apo kombinim ngjyrash nė ēdo pajisje me Windows 8.

Sinkronizimi i ekranit Start duhet tė aktivizohet nga vetė pėrdoruesit. Momentalisht ėshtė e mundur qė tė sinkronizohen preferencat gjuhėsore, sfondet e desktop-it, fotoja e llogarisė sė pėrdoruesit, faqet e preferuara ueb etj... Shtimi i ekranit Start nė kėtė grup do tė jetė njė opsion interesant.

Nė blogun e Windows shkruhet se Windows Blue do tė mundėsojė dhe sinkronizime tė tjera si p.sh historiku i dokumentave, aplikacionet e instaluara, fjalėklimet me piktura etj...

Pėrsa i pėrket versionit tė ri tė Internet Explorer 11 ėshtė zbuluar se do tė ofrojė opsionin e navigimit me rrėshqitje qė do tė thotė se mjafton njė rrėshqitje horizontale mbi ekran pėr tė kaluar nga njėra faqe ueb nė tjetrėn.

Fatkeqėsisht ky opsion nuk funksionon me maus ndaj ata njerėz qė nuk disponojnė njė ekran me prekje nuk do tė kenė mundėsi tė pėrfitojnė nga kjo mundėsi.

Kur flasim pėr Windows Blue duhet gjithnjė tė kemi parasysh se ėshtė thjesht njė emėr i koduar pėr versionin e pėrditėsuar tė Windows 8.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:05.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.