Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diskutime Shoqėrore
Emri
Fjalėkalimi
Diskutime Shoqėrore Gjithēka dhe asgjė, ēdo problem e hall virtual.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 14-10-09, 10:55   #136
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,456
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si do tė ju dukej

Sherbimet e huaja duke e pare se Rugova, dalngadal po bjen prej forme-

kan filluar ti qesin ne skenė disa persona shum te rrezikshem per kosoven, fat`keqesisht keta persona kan qelluar biznesmen jo rastesisht.

B.Pacolli eshte njeri prej tyre qellimi i te cilit eshte te futet ne politike!!!!
JO rastesisht ky zotri shkoi ne avganistan, per ta "shpetuar" Shqipe Hebibin -

dhe Shqipja shpetoi!! -(lojė teatrale kjo- me prapavija politike )


si shkak i intervenimit te B.Pacollit,-

Por, a ishte humanitet shkuarja e B.Pacollit ne Avganistan??? Jo! -

sepse ka prapavi politike!! te qind per qind-


Gazeta e ti "Lajmi" me e lira 20 cent


dhe shum e veqant nga gazatat e tjera -

ka nje te veqant jo veq nga dizajni saj por, edhe prapavia e saj-

eshte shum e veqant prej gazetave tjera qe botohen ne kosove...

Edhe TV personal qe do ta hape shum shpejt ne Kosovė, do te jet' kėshtu i veqant,
extra per popullin i cili shpesh mashtrohet pas dizajninmeve-

e jo ne cilesi!!!


( une, njeher i kam blerė nje pale kepucė me pordhim te nje shteti te ish BRSS-

se dhe pas nje kohe shum te shkurt u shkyen ` dhe filloj te hyn uji dhe qorapat shpesh me lageshin -

e normal edhe kembet pas tyre).

Me kete dua te them se edhe keto pordhimet e B.Pacollit e kan te njejten cilesi -

edhe pse dizajni i tyre eshte fantastik!!!


Kete qe po shkruaj une, nuk jam duke ja drejtuar B.Pacollit si person!!

por, me kete dua te them se jam duke shkruar kuder nje personi qe koken e ka ne Rusi etj.

Per te mos i dhėn rast askujt te me thot se kam anuar, shkruar me prapavi -

politike, -


nuk dua te zgjas me teper dhe nuk dua te permendi politikan shqiptarė nga kosova, qe kan nje bashkpunim te ngusht ne B.Pacollin.

Nganjher edhe vet pamja fizike e nje personi tė bėn ta kuptosh se kush mund te jet ai edhe fytyra e B.Pacollit,

eshte nje tregues i mire qe ne shikim te parė mundet secili njeri te kuptoj-

se kush mund te jete ai person-

e lere me ne qe e njohim edhe kur e shikojmė besoj se te gjithe e kuptojmė??

B.Pacollin -


politikanin e ardheshem te kosoves,

i cili me "humanizmin" e ti -


ne te ardhemen ndoshta do te fitoj simpatizues te mdhej ne kosove-


dhe do te kete nje elektorat te gjerė-

e sidomos kur dihet se ne kosovė, varfėria zė vendin e parė ne nivel europian -

dhe per B.Pacollin, nuk kushton shum nese per cdo fshat te kosoves, nderton nga 3 shtepi, 2 dhoma, banjo dhe kuzhinė,

dhe per kete besoj se do te gjejė edhe donatorė tė
tjere... por kush jan donatorėt e ksaj politike me prapavi ndoshta pansllave -
Kjo nuk do bėhet pse ne jemi kosovarė ose shqiptare,

por se jemi ne nje pozite gjeografike qe per fuqite e medha eshte "Thesarė nė fund tė detit".

-------------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------------------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''
Tė dashur lexues -

nganjiher po gjej disa shkrime neper vende shkrime teper interesante-
duke mos u lodhur un qe te jap mendime rreth behgjet pacollit -
ket ashkrim e gjeta diku ne nje vendė te nji forumi-

te shkruar nga disa diskutues qe bisedonine diskutotnin jepnin mendime opinione rreth keti njeriu -

dhe vendosa ta postoj kėtu ne temen time sepse ky njeri behgjet pacolli esht sot per sot ne qender te vemendjes se shqiptarve shpejt doli ne skenė dhe shpejt u bė por po flitet s ene lojė ka hy paraja-
Un per vete si poet e njeri qytetarė i kosoves do te kisha knaqsi te veqant nese vertetė behgjet pacolli do te ishte njeri qe ben kthesa ne kosovė nese vertet kosova ben progres dhe ky njeri investon-
un do te knaqesha

nga knaqsia ne rast se atdheu im perparon nuk ka rendesi se kush e sjell perparimin -

POR KA SHUM NJERZ QE KAN REZERVA PER KET NJERI per behgjet pacollin


shum njerz ket njeri e mendojn ndryshe si te demshem per interesat kombtare dhe teper te rrezzikkshem se a do te del ky vertet i dobishem apo i dėmshėm per kosoven do ta shohim ne kohrat qe vijnė-
sa me perket mua personalisht un nuk kam mendim te mirė -
per behgjet pacollin por ka edhe shum tjerė qe po ashtu nuk kan mendim te mirė per ket njeri mbaj rezerva -

mbetet te shohim ne vazhdimsi se q do te na sjell e ardhmja
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 14-10-09, 11:53   #137
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,456
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si do tė ju dukej

Shum njerz shqipfolsa i kan ble
-----------
autori xhelal ferizi
------------
kan ble shum njerz shqipfolsa kan ble
shkeli permbi ne zezona e mizoria
po digjen te shqiperisė etnike po digjen gurė e dhe

ka hy neper pore te dheut kahdo e kobshmja tradhtia

--------
disa me dizajne disa reklama e do spote
gazeta esht uzurpuar nga cenzura e tradhtia
a thue tokė shqiptare si do te shkojn shum mote

kur ty te esht zaptuar gazeta e media


te esht zaptuar o atdhe edhe shqipe shkolla

komuna gazeta revista e fabrika

kahdo ne duar te huaja kan ra televizione

radio vegla e cenzura po hyjn por s i thika

e shkolla po hapen demone

----
njeni vjen me pare tjetri me dollarė

po zbrazin shum myk nder shqiptarė e neper koka

nuk ka mbetė mbi dhe ne trollin shqiptarė

nje plllėmbė pa renikme kahdo flet shqip toka
--------
bajraqet karrieriste krahinore valviten

lakmija po hyn ne damarė

shqiptarėt mbi dhe kahdo perpeliten

ne kthetra te varfrisė se pa farė
-------

kurthat kahdo po i luan kohė rruspja

dolarin po e sjellė kamata mizore

neper lot e gjak kahdo u pa varfrija

sa shum ti ndjej dhimbjet oj loke arbnore
-------

lojen po e luan kahdo e zezė paraja

po blehet kahdo shqipfolsi i gjori

timonin nuk e ka atdhetari e fukaraja

teatrin po e luan puthadori
------
o qani o ju vasha o qani o ju gra
me ato emocione qe dini me qa
se u zu neper kurtha e mjera e lashtė etnija

se ne ballė te kohes po del dyftyrsia

---------
se mu ne ballė te kohes po na del hijena

e ne prapavi peshperitė padroni

se kala e themel as gurė as bedena

nuk don per mbi dhe ma na lanė demoni

------
po duan me na shtrue po duan me na tha

qe kahdo mbi dhe ne banka e kredi

shqiptarėt ne borgje me i zhytė e me i vra

ne fund te humneres lot kurthash me pi
-------
se vjen nga ana e anes mizori

njeri vjen me pare tjeri vjen me fjalė

po na del ne bina gjithfar lloj aktori

me ja shembė shqipnisė fushė e breg e mal

--------

pėr me u shembė kahdo edhe instituti
spitale e shkolla e universitete

me na i pri qdo shekulli i mjerė gjithfar huti

mos me u lidhė shqipnija etnike kurr per jete
--------
e qani ju vasha e breza shkollare

se toka po mbushet me hileqarė timonjera

kahd po na i vyshkun ardhmeritė shqiptare

me mbetė me krye ne hi shqipni nanė e mjera
---------
varfria neper magje ne familje e fise

papunsia prore na i shkreton trojet

po ikun shqiptarėt neper te huaja vise

me lot ne atdhe mbushen kahdo prrojet
--------
qanė nana per djalin qajnė nuset per burra

kahdo po na e shembin dheun nen kembė tradhtitė

kan ardhur duar te huaja te na thajnė shqipe gurra

te bardhė tokes mėmė mos me i lanė ndoj ditė
---------

kasapėt nė tė huaja banka me kamata

tradhtarė e bizarė kahdo toka i ka

po vendosin shqipfolsa e qyqe qe i pjell ė nata

ne ballė te teatrit me e nda vllaun me vlla
----------

perbuzin kahdo fise e diasporė

perqajnė me krahine e me lobe e fe

ka mbetė s i pa krye shum shqiptari i gjorė

ne shqipninė etnike s' po ka diell per ne

Nga autori xhelal ferizi ne mergim
-----------------------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-02-21, 20:55   #138
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,456
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si do tė ju dukej

M e nji fjalė dua te them se prej gjith ktyre biznemsenve
nuk arrita me hy ne nji qeshtje kordinuese me ata as qeshtje shum serioze

Ne nje far menyre rrnofshin te hjuajt dhe shpresa se me te huajt mund te behet diqka sepse me shqiptar nuk behet asgje prandaj
ndoshta edhe un meqense jetoj shum gjat ne perendim
po gaboj kan thanė si ėsht vendi bahet kuvendi

e di s ektu mundesh me lan takim ne zyre me ke te duash vetem e ben terminin

ndooshta po mendoj se edhe ne kosovė vlenė e njjeta gjė
ne fakt kosova epas luftes ka ndryshu shum
dikurė ma leht ishte te bisedohej sot ėsht shum ma veshtirė

Nese mund te bisedohet me njerz vetem nese njeriu
ka para un mendoj se kjo esht shum pa edukatė
ėsht interes dhe shkatrrim barbar i shoqerisė.

Duher te krijohet ndjenja e pergjegjsis per qytetarin
sepse edhe qytetari ka ndonje kerkesė
ndoshta
Me gjithat un krijova edhe nji pervojė u pa tash qdo gjė mendimin dhe qellimin ekisha tė mirė por
nuk u realizua
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-02-21, 21:02   #139
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,456
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si do tė ju dukej

Un nuk po fyej as nuk po poshtroj askend por nuk mund ti duroj mendjemdhejt primitiv
po luftoj per nji perpunim te ri edukativ
po pepriqem te sjell ngjyra te reja ne shoqeri
te e menduar tjeter #
kur dua te jap mendim propozim ose ide neveritem nga injorimi dhe perbuzja
te jseh injronat thonė nuk esht mekatė por te mos pepriqesh te dalėsh nga injoranca esht mekatė
ne kohen e ish jugosllavisė u krijua nji shtreė burokratike dhe mentalitet fodull ku njeriu veshtir e
kishte me komuniku me nji brigadier te thjeshtė edhe pse nese e shikoje nga brendia aftesit e atij brigadieri apo shefi ishin jo te larta .

pra sistemi jugosllav la pasoja edhe ne kosovė la si paosjė fodullizmin anarkizmin sjelljen
mosperfillse kryeneqsinė mendoj s ene duhet ti shqelmojm ato mbetruina sllavo e osmano pashallare -
sepse edhe perandoria osmane e till ishte ajo pjelli bajraktarizmin dhe ju mbeti shqiptarve ne derė si kopil ky ves duhet ndrruar klultura dhe perpunimi dhe duhet ndjekur moden e re praktiken
praktika dhe bashkpunimi .
sjellin fryte dhe rezultare - ndersa fodullizmi mohimi-
dhe mosbashkpunimi -
jan shaktrrimtare per secilen shoqeri mbi bazat e bashkpunimit gjithmon llogaritet edhe kompromisi
urtsia dhe ndarja e intereseva ne shoqeri e sferave e menqurisė s efunsionimit e progresit
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-02-21, 09:43   #140
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,456
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Si do tė ju dukej

shkruan xhelal ferizi

po qajnė kohrat gjithkombtare
se antivlerat dolen nė krye
per me thye etninė shqiptare
agjenturat me ngadhnjye

poshte armiku poshte tradhtari
qe s po len kund lule mbi dhe
e me u bvyshk po don shqiptari
pe rme mbete o pa atdhe


autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-02-21, 09:52   #141
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,456
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Si do tė ju dukej

Un nuk po fyej ,as nuk po poshtroj askend,
por nuk mund ti duroj mendjemdhejt primitiv,
pelaxhijtė.keshtu i quaj ata q e i kan ruajt pelat deri dje e sot mundohen te behen dikusha


po luftoj per nji perpunim te ri edukativ

po perpiqem te sjell ngjyra te reja ne shoqeri
ndryshim tjeter

te e menduar tjeter ,mjaft ma injorancė


kur dua te jap mendim propozim ose ide neveritem nga injorimi dhe perbuzja,

Tė jesh injoronat thonė nuk esht mekatė ,
por te mos perpiqesh te dalėsh nga injoranca esht mekatė

ne kohen e ish jugosllavisė,

u krijua nji shtresė burokratike,
ashtu si ne kohen e pushtimeve te meparshme

dhe mentalitet fodull ku njeriu veshtir e

kishte me komuniku,
qpfte edhe me nji brigadier te thjeshtė,
ashtu si dikur me begler ė e qausha
edhe pse nese e shikoje nga brendia aftesit,

e atij brigadieri ,
apo shefi ishin as cilsi as aftesi jo te larta .

pra sistemi jugosllav,
la pasoja edhe ne kosovė ,
ne mentalitetete
la si paosjė fodullizmin anarkizmin sjelljen

mosperfillse kryeneqsinė ,
mendoj s e ne duhet ti shqelmojm ato mbetruina sllavo e osmano pashallare -


sepse edhe perandoria osmane e till ishte ajo pjelli bajraktarizmin ,
dhe ju mbeti shqiptarve ne derė si kopil ky ves ,
duhet ndrruar,
klultura dhe perpunim i ri duhet sistem tjeter ju duhet
kombit


i dhe duhet ndjekur moden e re , thjeshtesine punen
praktiken

praktika dhe bashkpunimi .konstruktive organizative kunder dembelise e mendjemadhsis
keto vlerasjellin fryte dhe rezultare
- ndersa fodullizmi mohimi-
dhe mosbashkpunimi -
antovlerat jan antikultur poshtersi mjerim


tradhti


jan shaktrrimtare per secilen shoqeri mbi bazat e bashkpunimit gjithmon llogaritet edhe kompromisi
urtsia dhe ndarja e intereseva ne shoqeri e sferave e menqurisė s efunsionimit e progresit


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:43.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.