Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia > Fenomene Paranormale
Emri
Fjalėkalimi
Fenomene Paranormale A egzistojnė fenomenet paranormale apo ato janė vetėm mashtrime tė persosura? 
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Prev Postimi Mėparshėm   Postimi Tjetėr Next
Vjetėr 26-07-10, 15:27   #1
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Mistere te Atlantisit!!

Ujrat e oqeanit Atlantik ruajnė mirė misterin qė quhet Atlantis. Trekėndėshi i Bermudėve, katėr pėrmbytjet, gjigantėt atlante janė enigma qė dalėngadalė fillojnė tė zgjidhen. Pėrgjigjet ndodhen atje, tek mbetjet e kėtij qytetėrimi.

A dini se Atlantis mbulonte oqeanin Atlantik dhe territoret e Amerikės dhe tė Europės? 800 000 vjet mė parė, disa pjesė tė saj u pėrmbytėn dhe mbetėn vetėm dhjetė ishuj tė mėdhenj qė pėrbėnin njė federatė detare. 200 000 vite mė parė, nė pėrmbytjen e dytė, u pėrmbytėn territore tė tjera te Atlantis, dhe kėshtu mbetėn vetėm dy ishuj tė mėdhenj, Ruta (hemisferi Verior) dhe Dainda (hemisferi Jugor) ose ndryshe Tuli dhe Tolani, ose Balani dhe Avalon korrespondisht. 80 000 vite mė parė, nė pėrmbytjen e tretė, u shpėtua njė ishull i madh qė grekėt quajtėn ‘’Poseidoni’’ dhe 12 000 vite mė parė (pak a shumė) u fundos edhe kjo pjesė e fundit e Atlantis, duke marrė me vete nė thellėsitė e oqeanit Atlantik tė gjitha sekretet e Atlanteve.

A e dini se kėto pėrmbytje nuk janė njė histori fantazie por pėrputhen nga ana kronologjike me fundin e katėr akullnajave europiane, qė pasi me pėrmbytjen graduale tė kontinentit, rryma e ngrohtė e gjirit tė Meksikės gjeti rrugėdalje drejt brigjeve Veriore tė Europės, filloi ti ngrohte dhe tė shkrinte akujt qė e mbulonin ? Shikoni pra, ndėrsa qytetėrimi Atlant po vdiste, zgjonte territoret europiane qė do tė mikprisnin qytetėrimet e ardhshme. Kėshtu ndodh gjithmonė, pas vdekjes vjen gjithmonė jeta.

A e dini se Atlantėt kishin njė gjatėsi nga 2,5 e deri nė 6 metra? Kjo gjė vėrtetohet nga shumė zbulime skeletėsh gjigande qė janė gjetur nė Meksikė nga murgu Fernando Diaz de Castillo, nė Arkadinė e Peleponezit siē thotė dhe Herodoti, nė Kaliforni nė vitin 1833, nė Santa Maria nė brigjet e Los Anxhelos, nė malet String Valley afėr Nevadės dhe nė vėnde tė tjera, dhe shumė nga kėto skeletė janė 12 000 vjetėsh mė parė, domethėnė tė pėrmbytjes sė fundit tė Atlantis.

A e dini se nė Atlantis adhuronin njė dem? Se mbreti i Atlantis duhej tė pėrballonte i vetėm, njė dem ēdo 10 vjet dhe se rezultati i kėtij dueli tregonte nėse mbretėria e tij ishte e drejtė apo jo. Se mė vonė kjo u bė sporti i Shenjtė nė tė cilin kryheshin kapėrcime mbi demin. Ndeshjet me dema nė Spanjė, demat e Kretės, adhurimi i demit nė Egjipt, janė mbetje tė adhurimeve tė lashta tė Atlantėve, pasi dhe kėto krahina ishin koloni zyrtare tė kontinentit legjendar. Njė mister mbulon mamuthet e ngrirė tė Siberisė, qė u ngrinė dhe vdiqėn papritur, duke pasur bar nė gojėn e tyre dhe gjak nė poret e lėkurės sė tyre, fakt ky qė tregon se vdiqėn papritmas nga mbytja qė erdhi si pasojė e ujit ose tymit.

Mister mbulon dhe udhėtimin e ēuditshėm tė ngjalave, qė fillojnė nga lumenjtė e Europės pėr tė arritur nė Detin Sargasso, dhe pasi bėjnė vezėt e tyre atje, kthehen mbrapsht. Ndjekin nė njė mėnyrė instiktive rrjedhėn e njė lumi tė vjetėr, duke notuar nė ujė deti, dhe drejtohen nė shtratin e njė lumi qė tani nuk ekziston mė.

Mister mbulon dhe ‘’ vetėvrasjen ‘’ kolektive tė minjėve qė hidhen nė det nga brigjet e Europės Perėndimore, dhe qė notojnė drejt njė ishulli qė duhej tė ndodhej shumė milje larg. Me sa duket, ishulli ėshtė fundosur dhe miliona minj tė shkretė, tė lodhur nga notimi mbyten.

Mister mbulon emigrimin kolektiv tė zogjve, qė nga Europa fluturojnė drejt oqeanit Atlantik. Radarėt i gjurmojnė nė detin Sargasso, duke bėrė rrethe dhe duke u munduar tė ulen por tė zhgėnjyera dhe tė lodhura vazhdojnė udhėtimin e tyre drejt Amerikės.

Mister mbulon llavėn e kristalizuar qė u gjend nė thellėsinė e oqeanit Atlantik. Njė provė kjo qė dikur atje ekzistonte njė ishull ose njė kontinent qė u fundos pasi llava kristalizohet vetėm kur tė vijė nė kontakt me ajrin atmosferik.

A menduat ndonjė herė se mitet janė identiteti i njė populli, mėnyra me tė cilėn ky popull koncepton tė vėrtetėn , fatin e tij dhe botėn? A pyetėt veten ndonjėherė se pėrse nė tė gjithė qytetėrimet e lashta ekzistojnė mite pėr njė pėrmytje mbarėbotėrore? A pyetėt veten ndonjėherė se ēfare lidhje mund tė kishin kėto me pėrmbytjen e Atlantis?

A dini se nė njė mėnyrė misterioze Noe, Defkalioni dhe Pira, Koks Koks, Unapistimi, Karani, Manu, Nama dhe e shoqja e tij, simbolizojnė tė gjithė tė njėjtin personazh, njeriun mė tė purifikuar, tė zgjedhurin nga Zoti, qė ka njė emėr tė ndryshėm nė ēdo qytetėrim por qė gjithmonė krijon njė arkė mbijetese, nė mėnyrė qė jeta tė vazhdohet pas njė katastrofe qė zakonisht ėshtė njė rezultat i egoizmit njerėzor?

A e dini se nė njė ditė dhe njė natė nė Atlantis u bė njė lėvizje e boshtit tė tokės ose njė ndryshim i pjerrėsisė sė saj dhe se kjo gjė provokoi pėrmbytjen e tretė nė kontinentin misterioz.

Atlantis ėshtė njė mister qė josh, ashtu sikurse dhe tė gjitha misteret. Prova tė pambarim na flasin pėr tė , nė thellėsi tė detit dhe tė kohės. Ekzistenca e saj dhe shkatėrrimi i saj ėshtė njė sfidė pėr ne, njė sfidė qė mundohet tė na mėsojė diēka. Diēka mbi zhvillimin dhe egoizmin njerėzor qė ka prirje pėr tė ndotur dhe tė shkatėrruar gjithēka qė prek. Atė egoizėm qė thuhet se shkatėrroi qytetėrimin e Atlantis.

Atlantis ėshtė njė interes i kohės sė sotme, pasi sot ne jemi egoistė tė tmerrshėm. Sepse dhe sot shkatėrrojmė planetit qė na mikpret , duke influencuar nė ekuilibrat e tij tė brishtė.


Njė mister fsheh gjithmonė njė dije qė na duhet tė zbulojmė. E njėjta gjė ndodh dhe me qytetėrimin e Atlantis.

Dituria


__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
 


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 11:54.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.