Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Informatika
Emri
Fjalėkalimi
Informatika Gjithēka mbi informatikėn dhe internetin...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 17-10-11, 17:27   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Thumbs down Privacy

Harrojeni privatėsin, ueb faqet shesin tė dhėnat tona!


Univerziteti Stanford publikoi njė studim nė tė cilėn thuhet se shumica e ueb faqeve tė njohura zbulojn tė dhėnat personale tė pėrdoruesve, siē janė emrat e tyre dhe email adresat. Nga ky studim mund tė konkludojmė se prania jonė nė internet nuk ėshtė private, sa qė duhet tė jetė.

Mė shum se gjysma e 185 ueb faqeve tė njohura tė cilėt kanė numėr tė madh vizitash kanė ndarė emrin e identifikimit me pėrdorues tjerė nė ueb faqe. Kėto tė dhėna mė shum ishin ndarė nė Facebook, Google, comScore dhe Quantcast. Nė disa raste nė kėtė studim thuhet se, ndarja e informacioneve personale thyen rregullat pėr privatėsi, ku ueb faqet premtojn se nuk do tė japin kėto tė dhėnat personave tjerė. Nė njė rast tjetėr nė studimin, ėshtė cekur ueb faqja e NBC, ku pasi tė vizitoni, email adresa juaj u dėrgohet shtatė kompanive!

Studimi ėshtė prezentuar nė njė konferencė pėr privatėsi, ku presidenti i agjensis federale pėr mbrojtjen e konsumatorėve amerikan, John Lepovich tha se studimi do ti ndihmoj agjensionit pėr tė mbrojtur privatėsin online tė konsumatorėve dhe krahasoi kompanitė tė cilėt pėrdorin tė dhėnat personale tė konsumatorėve pėr marketing tė targetuar.

Sipas z.John duhet njė sistem i cili do tė mundėsoj qė konsumatorėt tė zgjedhin vet nėse dėshirojnė prania e tyre online tė ndjeket ose jo. Mė kėtė opsion kompanitė do tė kufizohen nė atė se sa informacione mund tė mbledhin nga konsumatorėt. Konsumatorėt duhet tė zgjedhin nėse tė dhėnat e tyre mund tė mbledhen dhe si ato tė dhėna do tė pėrdoren. Ai lėvdroi kopmanitė: Microsoft, Mozilla, dhe Apple pėr shfletuesit e tyre tė cilėt kanė mundėsuar njė opsion tė tillė, dhe shpreson se sė shpejti kėtė do ta bėj edhe Google.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 10:49.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.