Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 09-02-07, 23:53   #1
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim lirik

Ne forumin dardania se shpejti poeti epiko lirik xhelal ferizi nga Mitrovica
LEXONI VARGJE NGA XHELAL FERIZI
TREGONI SHOKUT SHOQES


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 15-02-07, 20:45   #2
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Bukurija

n, penden time ka,hy gjithsija
kan hy ,yje e bukurija
kan hy fusha ,e bregore
male brigje ,e,lugje e rrmore,
vrrija e bjeshkė ,e,kodrinore
penda ime i kndon zallines
i,kndon zog,e,kanarines
shekuj muajve vit,e stines
e kto bashk tash jan vargis
me i thurė artin bukuris
bukuri,ah,m,thuej kush je
si u shartove n’ kombee fe
a, thue dielli t, lshoj ,mbi dhe
a thue ne yll,kur u mbjell mahnija
a ne ylber,kur ra.ra shejtnija
a ;n curril kur ,shndriti ingjija
kush t, krijoj ty n, drit kristali
,a,thue,zanat,n; maja mali,
qe ai yll artin ua fali
a thue arti a piktura
a vetull hana n ,hark ,a ura,
ura e ylberit ,kthye n kup,t,qiellit
,a karajfil,i flladit t, prillit
a ndoj sharm qe bjen,me fije
mbi safire e drit larmije
kush t, krijoj moj bukuri
meteort ,thon kur jan shkri
udhve te rrezes,n; tokė kan mbrri
a thue bashk jan ba shum dete
a ,thue ,shegt e; ftu; prej flete
t, kan ba cak,e lakmi jete
qe sot bota,turren n, vrap
kush n,materje s; mbahet zap,
kur ti tok,s,e,shtron at hap,
bukuri ,,a thue magjija
t ka,dhanė,brum,nga melodija
qe ti n, t, folun e ,deh hanen
qe me ball , e josh rrezanen
edhe diellit i shton oreksin
me ta shndrit,mbi shend refleksin
bukuri,kush;t pagzoj ne emer
diell e hana ,t ndertuan zemer
po at gjak qe t,rrjedh prej ari
qe t, lakmojn lulet mbi bari
kush ta shkriu,me rrjedh nder vena
a thue yjet me pes krena
sot ne glob ti je vet skena
ti je skena ,e je hjeshija
ti dridh fllad per kah lehtsija
ti je shejt ku bien njerzija
kush t, krijoj mos gur tė detit
me ngjyr arti n, pend t,poetit
kush t, krijoj ballin me lkurė
kan bashkue safiret nurė
lidh i kan rrezet si urė
lidh i kan lulet me fletė
ty t, kan dhanė shndritjen,n ket jetė
sot mbretreshė mbi dhe ke mbetė
ke mbet cak per vargje e art
ke mbet joshje e diellit t zjarrtė
ke mbet joshje per sy t, qiellit
per qdo erė e lule t, prillit
ti je vet ne cak ma e,para
a thue gjak t, dha shega a nara
a qerrshija qe pjekė e para
ta ka dhan gjakun t’ pranveres
e aromen lulja e veres
e,ata sy kush ti dha ballit
e ato faqe a lulja e allit
ti ndertoj anash si fletė
glob e qiellit me i dhanė jetė
cak njerzije ti me mbetė
tash nuk ka nder kombe e fe
as nder fise permbi dhe

qe nuk, t,lshon sy e lakminė
qe nuk vdes per bukurinė
edhe shtegtar edhe poet,
pend qe shterrin ngjyr si det
edhe ligj kod e adet
t gjith te shtrohen edhe gjyqtar
tagrambledhs e taksidar
kokrra e ullirit ,me gjith farė
gjyqet dridhen para teje
zgjidhen nyje e zgjidhen,neje
kur ti del,n,kordele,kreje
lidh per floku si zambaku
para teje ndizet gjaku
para teje kputet laku
arma liget e penda shkrihet
dielli e hana,e qielli krihet
edhe shiu lshohet me pikė
yll dritsije s, don me u fikė
edhe mesnata kur t ,ket ikė
t gjith kah ka mbi dhe gjahtarė
kombe e fise fe e farė
profesor e dijetarė
edhe mosha e, t, gjith si rrrke
lshojn per ty lakmi e,be
thue aromen e ke pre
ashtu lshojnė lakmi trupore
si ajo hana nder bregore
kur lshon naten drit lakore
qe n, lakmi me u pa me gurra
kalon re e male n turra
kalon fjer e gllija e,shkurra
ashtu njerzit,n bukuri
art e mund edhe lakmi
shkojn me joshje n ty me i,shkri

poeti xhelal ferizi i kendon bukuris
xhelal ferizi nga mitrovica e,kosoves
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-02-07, 21:56   #3
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Mirmengjesi kosova ime shqiptare ilire dardane ,mir mengjesi bukuri prrallore e fushave te paana sofer e madhe ilire mikpritse ne shekuj,mir se erdhet vllezer te nje gjaku ne sofren shqiptare kosov antike ,mir se erdhet shqiptari te shqiptari ne ket shqipri te roberuar qe e shkeputn direkt nga zemra e shqipris nanė, e lasht ilirike ,ashtu siq shkeputen qamerinė iliriden ,ulqinine duklen,peshterin,luginen e presheves,pollogun ,kostur e janinė epir e dalmatin,i edhe dikur istrin,.
mir se erdhet shqiptari te shqiptari ne shqiperin e vogel etnike ,jemi shqiptar ,
jemi nji shpirt e nji zemer dy sy te nji balli shqipri etnike mir se erdhet ne shqiperin tjeter krahin e dikurshme vilajet i shqiperis nan kosova esht shqiptare ,
pushtuesit e pamshireshem e kan nda dhe sot tallen me ket cop zemre te shqiptaris . e qka jemi ne shqiptar me gjak em qehre me pamje shqip flasim shqip jetojm shqip vallzojm shqip vajtojm shqip kendojm ,nji pamjee kemi nuk dallojm,shqip mendojm shqip veshemi shqip kulturojm,prandaj krahina te shqiperis mir se erdhet ne ket krahin te shqiperis dardanija fusha magjike e shqiptare,un ju pres krahhhapur ,un me bajrak poeti shqiptar nga kosova po dal me shum tjer shqiptar kosvar mebij e bija te ju pres me vargje me keng e valle,te ju shoqroj neper fushen e gjer deri ne mitrovic te lasht ku nen kalan e vjeter rrjedhin tre lumej margaritar.
ne kufij ju presim me lule me tupana me vasha si sorkadhe me djem shtatgjat te rrraces s e lasht ilire presim vllezrit nga krahinat ,mirdit shkoder martanesh ,laberi ,qameri danglli libohov mat diber e myzeqe ,kastrat kelmend hot e grud anamal e kraj e ulqin,plav e gusi ,tivare vlor e durrs e kurbin e sarand e tepelen,delvin kruj konispol ksamil e kavaj e diber peshkopi lezh e shengjin e vlor e kanin,dukagjin shkrel e kastrat e koplik,ju rpresim o troje o engjujt tan eo vllezrit e mi ,shqip te kendojm shqip tkuvendojm te qajm hallet te rrijm bash ne te emblen etni ne te bukuren shqiperi, mergimtar nga bota shqip kah jeni me etni ,muzik e keng e duke pi, n vallzim e mikpritje ne gaz e vllazri.
te dua o te dua e hjet miljonshe shqiperi,nga preveza e arat e janina,deri ne albanik ne kufi ne moll te kuqe ,atje ne lugun e malit mbi vrri.
mirmengjesi kosva e pjeses shqiperi o shqiperi ne shqiperi.

poeti xhelal ferizi pret te gjith vllezrit shqipatar ne token e lashtė shqiptare te dardanis ne shqiperin lindore qe quhet krahin shqiptare kosov.


disa vargje
per vllezrit shqiptar
shkruan poeti mikprits ne kosovė
qe ju pret bashk me dardant e tjer ne sofren kosovare

poeti xhelal ferizi nga mitrovica

shkruan

Ejani

Eni o te mallengjyer eni
krahhapur o vllEzer nder ne
se thrret e josh;gjaku e gjeni
mos kqyrni, as grup as fe

eni shqiptar krahapur
eni ne sofren e rrafshines
ku shqipja me flatra ,te zgjatur
ju pret n; qdo koh te stines

eni o eni o eni
shqiptar se dheu i juaj
dardanja esht shqipni
e din dhe tokė e ujė

eni s e shqip,ktu,flitet
e din dhe toka me dhe
se qielli n mengjes kur shndritet
shqipja flutron mbi fole

eni o eni o eni
eni o vllezer me gjak
se shpresat me gzim na i nxeni
e vallja na ndezet flak

o eni te lidhemi dore
n; vallzim me shum tupana
djem e vasha arbnore
se gzohet shpirtrisht dardana

o eni dhe eni o eni nder,ne
t; festojm ah pamvarsinė
nen driten e diellit kur t; nis me nxe
t ;festojm perjetshem lirinė

vallzoni kruetan vallzoni shkodran
e qam e ju malsorė
me vllezrit e juej tė; gjakut dardan
te lidhur dor per dorė

do t ;gzohen krahinat do t. gzohen yjet
e vallja do t lmohet me erė
do knaqen fushat arat e pyjet
kur t ,lidhemi me bes e nderė,

te pijmė si miq si vllezer si shokė
nji gjak kahdo e kemė
te ngritemi n valle le te ndizet tokė
muzika e rima n,refren

e ti ngrisim gotat n,raki skrapari
kur labet te ngriten t,vallzojn
e un n bajrak qe ju pres ma i pari
dardant at sofer ua shtrojn

e kshtu armiku ka me u ndez n,mni
kur t bijt ti sheh t ,shqipnis
kah gazit nuk ngopen me valle e mahi
kah rrijn nė bashkim tė, etnisė

e,un q e,besa zanat ja kam

me valle e taganin t e lehtė
kur ta luaj te lashtė vallen ilirian
me majen e shpate s e mbreht

armiqt do te dridhen kur andej vringllima
te sillet e, shpates shqiptare
kur me hapa valltaresh te shndritet ledina
me keng ne gjuhen amtare

do t, thonė ja u bashkuan shqiptaret e lashtė
me gjakun flakė e trimni
me dy krena shqipesh te nenes ne,rrashtė
ballkani do, t, behet, hi

nes e kush na prek kur ne s bashku rrijm
pa hile e vllezer siq jemė


mundin e djersen s e bashku e shkrijm
armiqt do t, marrin verem

eni o eni o eni e shihni
kur vallen un e nisi
me hapa te leht s a,mirė do te ndihni
kur t shini si me rrin ne ball plisi

mandej do te dridhet gezushem vallzimit
fletėdardha,qershija, e molla
kur shqipet mbas meje ne kulmin e gzimit
do t ngriten dardanet belholla

aty fusha gazin e merr e shpatijet
dridhen me gjoks me tupana
e sofrat e mbushura e shqipatere pijet
qe i shtron e shndritshmja dardana

kur t niset vallja shqiptare
e un t e jem ne ballė
me djem e vasha belhola valltare
flakrojn prej vallzimi dhe e gur e zallė

mandej rend mbas rendi per si esht zakoni,
kur t, luhet vallja me shpata
te ngriten malsort kah ai dhe i joni
me zanat e tyre shtatgjata

me veshjen e tyre me t ,shndritshmet gaztore
ato buzė vizlluese si shegė
kur bjen hana e shndritshme ne t ,kuq lozonjore
shkelqimin shpernda neper degė

tupanat e kanga e vallet e tjera
q e i ka magjike shqipnija
kur t,ngriten malsort e,mbi,shkodres s i era
o zot se qdo tė ndezet etnija

le tė shikojn ah rrotull qakajt e ballkanit
kur t ,niset vallja kruetane
mirdita burreli e djemt e dibranit
e vallja e,bukur hasjane

belhollholat ilire tue perdredh shtatin
si thuper me rreze diellore
e zanat ne maja ,kah n flutrim mbi shpatin
vijnn kah rruga qiellore

festė e madhe dardane do tė bahet
e un me got te rakisė
bajraku ne dy krena ne er do te mbahet
me bij e me bija t shqipnisė


mbas meje do t vijnė me gota e sherbime
vasha te lehta dardane
kur ne mikpritsit e shqipnis trime
mirseardhje te urojm n gjuh nane

at y te gjith mandej vijnė te bardhė
rugovas me t, bukura yje
qe ujin e kan si langu ne dardhė
n, te, emblaht flladlehta pyje

mandej vjen hjeshue n bajrak
drenicė e,kuqe e qelikut
qe i bani ball me luftė e me, gjak
qdo hasmi e armikut

e shtrohen has e gash e,krasniqe ,
tropojė kreshnike e vjeter
sa mirė o zot qe bashk i perpiqe
trimen e,zanen tjeter

krahinen tė malit borbardhė tė merturit
te lashtin at bytyq
me valle tė lehta shqipesh e nė maje t, gurit
me valle nė, shpata kryq

e shalė e shosh e theth i vjeter
e i lashti dukagjin
iballja e puka qe n krajl as mbrter
s, jan shtrue as nėn latin

nikaj e curraj e plav e guci
me shnddritje t veshun nė ari
ulqin e tivar e tregu i ri
rozhajė me gjuh shqiptari

e hot e grudė e tuz e vermosh
kelmendi me koplik
ai durrsi i vjeter antik bukurosh
me t pathyeshmin shijakun q elik

mandej lezhė e vjeter me t ,bukuren kala
e veshur plot me nurė
ne valle kur t ,bien kavaj nė gaz pa nda
e vlora e lashtė me gurė

tepelenė mallakaster ballshe lushnjare
e,shtrejta tokė e paanė
delvinė e kaninė e kaninė e korqa shqiptare
me vasha te bukura si zanė

dolli ngrit prizreni gjakova e,peja
e kenget plot mahni
s e ne, s'' na ndan kisha gjamija a s; feja
na lindi ah nana shqipni

vazhdojn mandej vallet gjithkah n# per krahina
dollija e gazi n# hare
lipjani skenderaj e drenasi e kilna
theranda e bukur nder ne

e shtimje e gilan e deqan e besianė
viciana me drenicė
e tė,,nisin me ne me lue diell e hanė
n vallzimet ne mitrovic

era lozonjare ,mbi brusha tue prekė
“t ferizajt vasha etike
istog me rrafshina e kilna e,bukur
qe e,ka shqipnija etnike

tupanat e fyelli edh harmonika
sharkija e klarineti
nder fusha me kndue paska dal shqipnija
n krahinat qe erdhen nga deti

o festė pamvarsije q e,paska dardana
po gzohet me flet dhe murrizi
nde r,valle po hjedhet me hapa n, tupana
poet xhelal ferizi

e ,del, laberija e ,qamrija me valle

e,bukura myzeqe
sa gzueshem shkelqejn ato gur e zalle
e vallet ne diell tue nxe

ne erė valvitet s a shndritshem bajraku
kur goten e ngrit ne dolli
kruetani e dardani e vllezer t nji gjaku
bij e bija shqipni

o eni o eni o eni ju bijė
shqiptar me bijė e bija
se un ah poeti shum,vargje ju shkrijė
kur n ,sofer te shtrohet shqipnija


keto vargje i ka shkruar poeti shqiptar kosovar
xhelal ferizi nga mitrovica
ku me rastin e,pavarsis se ekosoves
ka deshir t e marr pjes ne festen kombtare
duke recituar vargje ne
festen kombtare te shqipnis etnike
ne kengė e valle shqiptare ,duke shpresuar se do ta ftojn
ne festen e madhe te pavarsise ,e cila pritet te njihet .

xhelal ferizi poet i ndaluar qe n ga viti 1977
i burgosur disa here politikisht dhe i torturuar
ne vietin 1981 denohet me afro 9 vjet burg te cilat
i ka mbajtur ,jeton ne gjermani
ne mergim,si ie,igrant politik qe nga viti
1989.

ju urojm lexim te kendshem nga autori i vargje ve xhelal ferizi nga mitrovica
lexoni komentoni tregoj shokut ,pytni autori ju pergjigjet__________________


__________________--------------------------------------------------------------------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-02-07, 22:26   #4
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Dashuri e tradhti


Te,vret dhe duhet ta duash,gjithmonė,
te rrin ne gji si vrases,
dhe duhet ta duash
kur te denon
nese nuk e don vuan,
vuan edhe nes e don
sepse te vret plaga ,
dhe ,vetpyetjaa,pse e don
te vret ne perjetsi dhe mbas jetėsi
ne te,dy jetėt te plagon
kur ti ne zemer e shkruan
pastaj goma me e fshi
s, te punon
shpirti,
as ne tokė as ne qiell
as ne qielll as ne tokė
te var,dy gisht afer diellit
per qdo her te sulmon
te len lakuriq qiellit
dhe indet ti pervlon
qerpikun ta shterrė
dhe ne pa cak te shendrron
me vendos nuk te len,
si kahjet n, per terr
as nuk din kah te vjen
si nje denim i vonė
qe ne asnji kahje s ,te kthen
kado qe te nisesh
ne nji pendim bjen
udhkryq i mallkuar
qe fajtorė te len
qe ne perjetsi,t,nderton
burg ne gen,
dhe gen,ne burg,te,pervlimit
qe vlon, edhe nese
kėsaj shembje,,gjaku,i shpeton
te rrenon,
kur e kujton,ne shekullin
qe mediton


poeti xhelal ferizi ;nga Mitrovica
vazhdon me vargjet e ti.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-02-07, 23:02   #5
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Dashurija

Kurorė E Skuqur Mbi Kokė
Bukuri Q E;vret
Lule Me Fletė Magjike Mbi Tokeė
Nje Shpirt I Diellit Q E;flet

Rreze Shartu Me Curril
Me Driten N;valbardhė Qe Rrėshqet
ėndje E Dehur;me Arom;n;karajfil
Qerpikut;shprehjeshekujsh ;si Det

Qehre Shejetnije;gazprodhuese
Diamanto;kristale;eksponim
Dritrreze;me Sharm;bimeshartuese
Me Zemer Te Ylberit N;gradim

Ti Je ;motorrike ;e Hanes
Ne Vetull Te Saj Vizllon
Ti Je ;si Joshja;n;kullim;t;curril;ranes
Si Loti;n Qerpik;kur Loton

Je E Kėndshmja;brumtare;;e;shpirtit T; Gjevahirit
Qe;ne;pika;qeliza Te Reja Nderton
Je Si ;ai;feniksi;mbas Qdo Shkrumbit T Hirit
Qe Vyshkjet;me Rignjallje I Gjallron

Je Si Ajo Dritzemra E Margaritarit
Qe ;lmon;gjakecėsin;n;damarė
Ti Je ;si Lmim Hane Neper Udhe Te Damarit
Ti Je ;arome Lulesh;me Lang;si Ujvarė

Ti Je Si Sterkala;qe;lanė Syt E Gurit
Qdo Mengjes;si Vesa;mbi Fletė
Ti Je;si;ujzalli;ne Shkelqim T Bilurit
Qe;i I Jep;me Pi;cakun;motivit;qe Mbjellė Jetė


Autori I Vargjeve Me Titull Dashurija

Xhelal Ferizi Nga Mitrovica E Kosoves
Vazhdon Me Vargje
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-02-07, 23:21   #6
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Unė dhe fjala

bashk kemi qene te lidhur ne pranga
bashk kemi vuajtur,ne fyt
ne dnesje me malle lirije nder shtranga
kuaj trojesh te ndytė


kur shqelmat na binin,shekulvarases ballit
patkoj,me thumba dinak
un dhe ti gjithmon n pikė te hallit
me joshjen e ,t verrtetes,ne gjak

ti rob e un rob lirin,ure,zemre
bashkvuajtes,pa shperblim
duke ndjekur hijet,shkelse gjurme e themre
sakrifica jemi,deri ne sublim

ti un e un ti ne nje jemi
kur flisnim ,per lirinė
te dy ,prej nje tuli prej nje gjuhe jemi
e urrejm pa mase roberinė

une dhe ti per gjuhe t e lidhur,me lak,e leqe
kur zjgidheshim,na ridhni me zharė
me nyje gordiane,t padronit, sa e,keqe
kjo prangė enigme e paparė


autori i kesaj poezije me titull
unė dhe fjala
xhelal ferizi nga Mitrovica


emri i autorit po shkruhet qe te dihet identiteti i poezive
besoj s e lexuesi e kupton
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-02-07, 23:44   #7
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Altini dhe Angjelina

ah q po ,kjajnė po moti e stina
po kjanė zogu e kanarina
nji shqiptare si xhuljeta
nėn ket diell u fik nga jeta
u ba dhe ,e,, u mblu nga varri
u dogj zemra e saj si zjarri
se i deshtoj po dashurija
i deshtoj ajo rinija
afshi magjik e lumturija
e kjo jetė me plot melmesa
ah q, iu thyen po fati e besa
ndoshta pse s, esht shkrue me fat
me iu shkue gazi ma gjat
po nji lulė qe u mbjell me fletė
deshti shije me ndje n, jetė
ah me ndje zogun n, per pyje
me dasht hanė e me dashtė yje
me e,dashtė eren e pranveres
kangen t lehtė te zogut t. veres
kur ne kaltri pat ra magjija
ra n ,dy lule dashurija
edhe u dha ah zjerr ne fletė
n, per kercyell ,si diell ka mbetė
edhe i dogj me afsh e zhari
siq din fort me u djegė shqiptari
per kah fjala e perkushtimi
angjelina e altini
jan bashkue si nji curril
qe pik n, lot mbi karajfil
edhe hanen e kan dehė
kur ne preher t, dy jan prehė,
e i kan kndue sa leht puhizes
e i kan lmue flokt lulmurrizes
bardh e fletes lulqerrshisė
ah ky qift i ri i shqipnisė
besa e tyre ka qen gurė
lidh me mall me shpirt e nurė
qe se zgjidhte asnji peshė
n dashuri zemra ish veshė
gjaku n vlim e neper deje
lidh si fijet n. kafka kreje
edhe yjet kan lakmue
kur dy t ,rij afshit jan shtrue
fjalė shkri ari kur kan ndrrue
qe per zemra ish aromė
dashurin, qe, e engjellon
per ket shije flasin bilbilat
e shperndajn me fjalė currilat
kur me rreze shartojn sy
kur me flet lulet jan kthy
ah prej qiellit me pa yje
kanarina qe shkon n,pyje
e kndon ambel deg me degė
tue marr lang n qershi e shegė
kshtu emblesija shartue n zemra
n, angjelin n,altin n. dy emra
n' ket zhylietė me tragjedi
qe i fal jeten varrit t zi
varrit tė, errt ku rrin altini
ku i ben hije nji fllad blini
ah medet s a mir shkoj jeta
por qe s ,dihet e verrteta
ku jan shkaqet ku ishin fshehtsinat
qe i vran t, dy kto kanarinat
kta da zogj ah me cicrime
qe n, fole ne shqipnin trime
n, dashuri po qojshin mote
tue mos dit sjelljen t, ksaj bote
kah s ,po dijn kta t ,padjallzue
qka sjell jeta tu rropllue
qka sjell fati me ogure
kur dy zemra kputen ure
i kput ;jeta qe i ndanė varri
kur ja nis po me djeg zjarri
edhe flaka e tragjedisė
kur kput fijet t ,dashurisė,
thonė altini i dha fund
por ndoj fakt nuk shihet kund
se per shkak te smundjes t keqe
dashurisė i bani leqe,
ndoshta pengesat gjelozija
ndoshta fati a fatkeqsija
ndoshta ndoj tjeter fatkeqsi
ndoj pengesė qe del n; rini
ose prindt nuk kan dhan leje
per shkak erzi a ,t, ndoj feje
ose tjeter dikund shkak
qe i kan ndez dy t, ri me gjak
se shqiptart per kah ndjesija
jan shum t ,thellė e ndezet mnija
edhe ju ndezet flakė ,mizore
digjen shkrumben dora dore
kur t, iu vjen flaka n, per gjak
kur ne qafė tu biesh pa hak
andaj druej mos kush i ka nda
kto dy lule e i ka tha
por si do kjo pun qe t jet
sot kto lule ma s jan n,n jet
nji romeo e nji xhuliet
nji xhuliet qe i thon shqiptare
thon se djeg qenka me zhare
zhare afshi e dashurije
shtangoj qielli prej habije
deri ku shkon po sakrifica
me e vra vehten qaf kaprica
ajo e sharmit lule e jetes
me ngritė dorė kunder vetvetes
thon kan shku si dy qiellor
mbajtė jan bashk po dor per dorė
e nen drit kan ec te hanes
n,gaz e shend tue shkue tiranes
lidh me fije lidh me shpresė
pa me ndue se qifti vdes
per ato ndjenja t dashurisė
qe i kan mbjell ne gjak t rinisė

ket varg lirik e ka shkruar xhelal ferizi nga
NGA mitrovica

xhelal ferizi ka qen student dhe ish i burgosur shumvjeqar
poet i ndaluar dhe i prndjekur me vite
i burgosur dhe i ndjkeur nga venlindja

jeton q e 18 vite ne gjermani
qe nga viti 1981 nuk esht ne kosovė

nese keni ndonje pyetje ne ju pergjigjemi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-02-07, 12:19   #8
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

--------------------------------------------------------------------------------

Isha ne nje vend

isha ne njė vend ku me deshtėn dhe me pshtyne,njekohsisht
isha ne nje vend,kut nuk merresha dot vesh ne shqip
isha ne nje vend ku u mohova boterisht
un isha ane nje vend si syth, i qelur,mandej u thava si pip

me duani tash ju qe erdha ne ket vend
me qelni prap,si,. ne saksi
me mbani me njomsi ,me qeshni me shend
se helm me dhanė ata, me pi

me shplani me sherbet hane , me ,uj t e,bekuar,
me shplani me ujė shalqini, e kroje,dardane
ma falni ndonje urim a, fjalė,te te butė n'gjuhė nane
mos me leni keshtu te perlvluar

mos qeshni kur une therras ,me zemer,
ndonje shpresė a mallėngjim
as lulet qe te gjitha nuk i di me emer
as shprehjet qe ,nuk kan mbarim,

un jam tha pėr nje pikė shpėtim
kur ,ai qė ,doren i dhash
me shtyu ne humnerė,pa ndonjė , pendim
.un,te ju erdha , tash

nuk ju njoh,as sy as mendje,
as besen a ,e,keni,ne pjatė
ndoshta ju shikoj me dro e me ,endje
me pritjen time te gjatė

nder ju kam ardhė me nje vyshkje e kujutime
nder duar me rrudha n e pend ė
nuk di, a mund te gjejė,ktu ndėr.ju burime
e kroje me fjalė e argjend


Autori i kti vargu xhelal ferizi nga mitrovica
PERSHENDES BASHKATDHETART E MI ;
LEXIM TE KENDSHEM

me falni per gabimet ne te paren
,permirsim,autori xhelal ferizi mitrovica
ne te dyten
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-02-07, 12:28   #9
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Kerkim

kahdo me krih,imagjinarė kerkova
si krojjet e mia nuk gjeta
kahdo mbi rreze te hauja,udhtova
sa shum rrugtova e u,treta

ku ta gjej njė shije skur te fijeve te mia
te barit tė fjeres qė me flet
kut gjej nje vend siq esht dardania
ku dhe ,e hisja ,jan jetė

autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-02-07, 13:31   #10
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

#14
lirik


Anėtarėsuar: Feb 2007
Postime: 20


--------------------------------------------------------------------------------

Me lule

me lule me thua mirė se vjen
ne te gjitha rrathet gjeta,ngjyrė
si do qe te shkruaj si ndjenja,nuk shkelqen
me lulet ,kur shihem ne fytyrė

ne vazo te bardhe me qelq si kristali
me kercyellin ,qe njomet ne ujė
u jam fis i ndjekur ne brez djal pas djali
u ngopa duke qen i huej

qdo lule ketu ne ket vaze,qelqtare
me duken me qehre dardane
un qe jam i lotit qe ka ra mbi ujvare
jam shkputė, me shekuj, prej nane

zoti ty t,shperbleft ti qe me kto lule
ne shpirtė me solle aromen
sa thellė ti o shije ,me shqisa me perkule
ma solle ,n perqafim kosoven

disa qenkan si te kuqe,me nje ngjyrė kuq,qelė
disa verdh e gjelber,kombinim,dehtarė
e une me sy lakmije vrap me shpirtdlirtė me i vjelė
me i mbjellė neper etje i djeguri mergimtarė


permirsim i vargjeve,e para kishte gabime
me falni

mergimtari xhelal ferizi autori i vargjeve me titull
me lule

gjithmone bej identifikimin s ejam ne forum me emer t e.vertetė
me falni lexues,shkaku pse dal em emer te verrtet esht rasti im interesant
shkeputja im afro tridhjet vjeqare prej atdheut mergimi dhe harresa
besoj tash s e mė kuptojnė lexuesit pse qdo njenes pozi ia vej emrin
titutllin dhe emrin e autorit,gjithmon kam pas dehsir qe te jem vetvetja dhe identiteti im
pershendetje lexuesve bashkatdhetarė
xhelal ferizi Mitrovica
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-02-07, 13:48   #11
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

AH KALTRIJA IME

KALTRIJA IME ku neper qdo mikropikė
te kam falė shekuj afsh shekullndjenje
me lot prej detit tim emocion qe pikė
pa u ndalė e jotja! u bėra qenje

ah ti vetem ti kaltri
ma mbushe shekullin zemrorė
me shiqsa endje qe quhen dashuri
te kam puthe me sy me zemer,te kam lmue me dorė

o kaltrija ime kaltrija mahnitore
o e pashuara ngjyrė,ne qiell
do ti marr me pend ngjyrat ylberore
ti per mua ishe shpresė qe mbanė si diell

te kam pa ne ujė te kam pa ne dete
te kam pa ne qiell ne lule ne ngjyrė
te kam pa n, syprina liqenesh,pasqyrė jete
te kam pa n mes lotesh kur sytė me jan lebyrė

te kam pa n mes lotit sa herė kam pas halle
edhe neper gzime edhe neper ,mote
kur n' kullim te ujit,si optikė mbi zalle
ka ra sa kthjellueshem kalter qehrja jote

ME TITULL KALTRIJA IME SHKRUAN XHELAL FERIZI
AUTORI NGA mITROVICA
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-02-07, 15:42   #12
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ne krahė te endrres time

ajo mu be qilim qudiije qiellore n, fluturim
me mori ne krah,neper pafundsi
valvima e perkundjes,sa leht n, meditim
me shtynte,neper shpresa,lakmije n' perqafim


Kahdo neper vapa ne fllade e ne freski
me mirrte ne krah,endrrimtarė
sa ngjyra ,emocionesh,neper inde i kam pi
sa thell,kam mbjellė prekjet nder fise kombe e farė

autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-02-07, 18:05   #13
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ne Ankime Qe Me Therrnin

Ne Ankimet E Diellit Lotoj
Ne Ankimet E Hanes Vetullkthye
Ne Ankimet E Tokes Gjemoj
A Zot Ndoshta Kam Me U Thye

Ne Ankimet E Ujit Dridhem
E Ankimet Gurit;coptohem
Ah Ne Ankimet E Drurit Lidhem
Me Dhimbjet Ne Qdo Flete;mjerohem

Vuaj Edhe Ne Ankimet E Eres
Edhe Ne Ato Te Trandafilit
Ne Ankimet E Zogut T E Veres
Ne Ankimet E Lotit T Bilbilit

Ne Ankimet E Vashave Kam Ethe
Ne Ankimet E Dashurisė Se Tradhtuar
Un Me Lule Me Bari E Gjethe
Thahem Ne Ankim Pa U Gjelbruar

Kur Ankohet Qershija Shega
E I Embli Dushk N Per Ahije
Ankohen Trupi Rremi E Dega
Ankimet Me Behen Hije

Ankime Ankime Renkime
Gjemime Gjithkah Duke Dnesė
Atdhe O Toka Ime
Sa Shum Je Pre Ne BesėShkruar Nga Autori
I Vargjeve Me Titull
Ankime Qe Me Therrin Xhelal Ferizi Nga Mitrovica Mergimtar
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-02-07, 18:08   #14
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Vargje Nga Poeti Xhelal Ferizi Nga Mitrovica;i Persekutuar Shumvjeqar
Ish I Burgosur Politik Ne Vitin 1981
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-02-07, 18:31   #15
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Burgu

Sikur Te Kisha Te Gjitha Gjuhet Qe Falsin
Te Shpendve Te Bimve Te Materjeve
Dhe Te Te Gjitha Kohrave Shekujve Stinve Q E Bertasin
Dhe Te Gjith Artet E Qiellore Te Shprehjeve

Ndoshta Ndonje Spjegim Te Ksiha Dhanė
Per Ty Me Nxjerr Ne Arenė
Sikur Te Njihsha Diele Hanė
Dhe Lotet E Botes; E Rrrekenė

Do Te Spjegoja Une Ty
Sikur Te Isha Muzikolog
I Te Gjitha Instrumenteve Me Hy
Me Notat Etyr E N; Dialog

Mandej N Monolog Me U Kthy
Ata Un Me Ue Be Eun Ata
Tinguj Nper Shpirt Me Hy
Me Shkri Qdo Fjalė Kah Ka

Ather Ndoshta Formulen
Me Tinguj Te Veglave Botrore
E Dhimbjeve Me U Marr Ah Vulen
Menqurite E;stinve Shkollore

Ather Ndoshta Diqka
Do Te Ksisha Pershkruar O Tmerr
Ne Ty Esht Ajo Qe Quhet Gjithqka
Qe Mbjellet E Trishton Si Ferr

Ku Ta Marr At Gjuh Ku Ta Gjej At Shkrim
Kush Mund T' Me Ndihmoj Ah Ne Ket Mision
Ah Ti Je Llahtar Ti Nuk Ke Spjegim
Lahuta As Vajtimi Nuk Te Imagjiinon

Ku Ta Gjej Nje Gjuh Te Te Gjitha Fletve
Qe Dijn Me Vajtu Kur Thahen Vjeshtore
Ku Ta Gjej T; Plagosur Nje Shpirt;n;jet Te Jetve
Nje Merzi T Papershkruar N Mote Shekullore

Ndoshta Me Kto Vyshkje
Nje Gjuh ;kisha Zberthy
Analiza E Ndryshkje
Qe Te Spjegojn Ty

Ase Ti Nuk Je Gjuhė Qete Merr Kush Vesh
As Vet Vuajtja Qe Ti Pjellė E Ke
Ti Je Palca E Vujatjes Qe Me Ferr E Veshė
Qdo Gja Permbi Qiell ;n Per Gjithsi E Dhe
Xhelal Ferizi Autori I Vargjeve Me Titull Burgu
Xhelal Ferizi ėshtė Nga Mitrovica E Kosoves
Qe Afro Tridhjet Vite Esht Ndjek Dhe Persekutuar
Sidomos Nga Udb Ja E Ish Jugosllavis
Jeton Ne Mergim I Lanun Ne Harresė


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:33.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.