Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 02-03-09, 14:55   #1516
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Rreth teje -
''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''
Rreth teje do ta bėj zonen tė shejtė me vreshta rrushi e me kopshtije
do ta bėj kopsht me portokalla e limona
me tė lehta fllade e erėra puhije
se ti je bilbilesha ma bukura e jona
''''''''''''''''
seciles fletė do ti jap te ndryshme tė larmishme ngjyrė ere
aromė do ta bėj rreth e rreth vendin e magjike token
qė ti si arti i bukurisė tė seciles lule pranvere
me shkėlqye- e puhizat e fletėt e kposhtijeve leht me ta lmue koken
'''''''''''''''''''''''''''
qė ti tė ndjehesh nė kopsht si ma e magjikshmja idile
qė gėzimi zemren tė bėjė aromė qiltėrsije
qė ti tė mahnitesh neper kopsht si bilbile
duke shijua erėrat e fletet me hije
''''''''''''
qė ti te dehesh neper aromat e larmishme kopshtare
e tė kėndojnė kanarinat e urta zemerbardha
do tė mbjelli pėr ty gjithfar lloj peme e fare
molla arra kumbulla qershija e dardha

-----------
rreth teje te gjith t ė larmishmit bilbila do tė gėzohoen
e ti si e bardha pėllumbeshė me e shpalosė qerpikun
le te vijnė edhe fllanzat e shpendė tjerė aty tė argtohen
kur rimė e varg si violinė zemra jote ti bekoj : e lirikun
''''''''''''
do tė bėhesh si e famshmja rrezja e gjevahirit
nder vila rrrushi me tė shejta ėmbėlsira
do tė vijnė dhuratė fjalėt prej yllit ma tė mirit
se ti zogzė shqiptare vėrtetė je ma e mira
''''''''''''''''
se fjala jote vertetė ėsht aromė portokalli
ajo tė shartohet ty nė kopshtije me agrume
se shijet e ngjyren i ka bilur'iane
pėr zemra yjesh ajo prodhon magjike parfume
''''''''''''''''''
fjala jote pra prodhon magji pėr tė shekujve zemra
se ėsht si e rrushit me at mahni fare
ajo ėsht ma e zgjedhura nder kopshtije me emra
se fisnikrinė e bukur ma ka shegė shqiptare
''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi nga mitrovica liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 02-03-09, 15:19   #1517
jEtA_1
My Eye
 
Avatari i jEtA_1
 
Anėtarėsuar: 01-01-07
Vendndodhja: Londer
Postime: 3,564
jEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Te faleminderit shume shume per keto vargje te bukura qe po na dhuron neve te gjithve qe jemi ketu dhe gjitha te mirat kudo qe te jesh kalo sa me bukur
__________________
Ne endra nene po me vjene ralle
Ndonse te varri kame ardhur shpesh
Cdo lot i imi pikon vec malle
Ti nuk me flet vetem buzqesh...
jEtA_1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-03-09, 15:38   #1518
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jEtA_1
Te faleminderit shume shume per keto vargje te bukura qe po na dhuron neve te gjithve qe jemi ketu dhe gjitha te mirat kudo qe te jesh kalo sa me bukur
----------------------------------------------------------------

Jeta e nderuara bashkatdhetare
fjala ka rendesi shum njerzit shkojn e vijn ndrrohen gjeneratat fjala jet me shkrim neper shekuj prandaj un ne dispozicion po rri te vargut e te artit shqiptarė-
me vjen keq qe vargjet e mia ather nuk u perfillen nga mediokrat mendjemdhejt e kohess se komunizmit-
qe per te perbuzur njerz ka lindur por kokė trashė ishin -edhe sot do revista prap at mendje ekan perbuzzse dhe sillen me injorim trup le te ken -por interneti esht ma i mir pa dyshim ma reali ma praktiku-
ne gazet vargu nuk rrin gjith ne dispozicion si ne internet ku e ke gjithnji gati sa her te merr malli apo ke nevojė per lehtesime shpirtrore elexon dhe e ushqen shpirtin-
pra interneti ka dal mrekullija vet qe ua ka mbyll gojen mediokrave injroantve dhe te privilegjuarve ata qe e kishin diken te vetin arrinin me lidhje ata qe ishin teper krenar dhe nuk servileshin mbetnin ne hije-
Ndersa interneti doli si mrekullija vet gjėja ma e bukur ku se cili mund te tregoj aftesitė cilsitė dhe kualitetitn e vet pa pas nevojė ti lutet e ti perulet dikuj i qet vet jo si gazeta nji dit pastaj nuk jan ma-
MREKULLI AQ E MADHE E NJERZIMIT DOLI INTERNETI SA S KA KULMI I VERTET MAJA E KRYEVEPRES -
Gazeta cenzura e mendjemdhjeve fodullve injorantve mediokerve te korruptuarve cenzuristve me shpirta te shitur ju doli boja sot si zonj dhe zoteri secili direkt prezenton kualitetitn cislin dhe talentin e vet e ke ne internet gjithnji aty sa tė jen
shekujt tė palevizshėm dhe kjo na e knaq shpirtin te gjithve interneti mrekullia kryevepra enjerzimit ku secili mund te deshmoj talentin e ti shyqyr qe dolen nga
moda cenzuristat mendjemdhej -dhe u krijua knaqsia e civilizimit njerzorė fantazo te vertet arriti shkenca dhe teknologjija te faleminderit o menquir njerzore i teknollogji e shkencė qe na shpetove nga feudalet primitiv me koka te mykura cenzusriste fodulle
mediokre te korruptuara ---

E dneruar Jeta me dner qofsh falemindeit qe me lexon dhe jep komente te sinqerta
un jam per knaqsinė uaj ktu ne sherbim te artit shqiptarė e te vargut me penden time sa te jem gjallė nuk do ta lshoj penden nga dore dhe i kekroj pendes te falur qe nga njiher ja ktheja shpinen nen ndikimin e nervozes dhe rrethanave te kohrave -
vargjet shijoni jam ne sherbim te lexuesve qe shpirti i tyre te knaqet -
ju rrespektoj dhe ju bej te fala ka kohė q enuk je dukur me komente ne temen time me paska marr malli mikesha ime te uroj mirsi kalofsh mir
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-03-09, 17:32   #1519
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Lule e fleta
-------------
Autori xhelal ferizi
---------------------------
Lule e fleta paq gjithmonė
qofsh e bardhė urata e jonė
sa e pjekur ne mendime
se e gjerė ne art e shkrime
-----
sa e bardhė nė shpirtė e zemer
se e shndritshme me je nė emer
sa shum fjala tė ka hije
sa e gjerė n' vizion e dije
-----
ti dhuroj nji qiell me fjalė
ta dhuroj si ujvarė e valė
artin n' shprehje si gurgullimen
ta dhuroj vargun e rimen
---------
si talente pjekurie
un ti qmoj ty ato dije
ta qmoj fjalen qehlibare
porsi zogza cicrimtare
-------
fjala e jote e pjekurisė
i sherbue me stil mirsisė
edhe n' kuvendet si bilbile
dole aromė si karajfile
--------
ma ke gjuhen oratore
je ma e bukura lulė arbnore
por si fleta nder puhi
lėvizė fjalen si ' magji
-----
ma lėvizė puhinė n'pėr zemra
kahdo ka shqiptarė me emra
fjala jote art butsije
porsi zog qė kndon nėn hije
------
tė dhurofsha tė bardha mote
gjith e qelė qoftė ftyra jote
tu gzoft zemra n' tulipane
je si yllė n 'hapsirė dardane
-------
ti rrjedhė paster siq rrjedhė kroni
t' rrejdhin dijet si erė ftoni
dehin zemra tė bukurisė
plot me art kur i qėndisė
-------
ti ke gzue shum pranvera
prandaj te donė ty stinė e vera
ti je zogza andej detit
fllad n 'kallij tė bereqetit
---------
ata i levizė ti nė kokrra ari
kur flet fjalė si qehlibari
o zot i madh sa shum t' ka hije
e lmon barin ne qdo fije
---------
art magjik ėsht fjala jote
kur pėrkdhelė ndėr stinė e mote
del nga zemra e brilantines
porsi kanga e kanarines
----------
un ktu artit i i pėrulem
deri nė tokė fort i pėrkulem
se e ka flladin por si jeta
shqip kur lmon pėr troje t' veta
-----------
'ZOTI I MADH TY T' PAST BEKUE
por si zogzė qė ke ligjrue
lulet luten te mirsija
me t' shperblye ty perendija
------------
AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------------

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 02-03-09 nė 17:33
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-03-09, 17:56   #1520
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Miqsija e dikurshme
-----------------------
autori xhelal ferizi
liriku nė mėrgim
----------------
un damarėt ty nė imagjinaten time ti kam tjerrė si magjike degė
gjithkah prej pejzave tė diellit e yllit
nga ma tė ėmblat shije ti kam dhurua si shegė
nga ma tė pastrat freski nėpėr pyje
---------
se deshta nė ty me rrėshqitė lmueshėm damarve miqsija
ti shum her mė ke quajt mik e vlla
a thua u venit vllazėrore dashuria
pse fjalėt magjike tani tė jan tha
---------------
un vet imagjinueshėm ti kam lidhė damarėt
tė gjith i emrova vllazrorė
deshta tė rrėshqasin kah gjaku besatarėt
tinguj tė vargut tim arbrorė
--------
por ty tu vyshk fjala tu vyshk rreze shpirtėsia
udhėt tu ngatrruan nėpėr borė
nuk di pse nė gjak tė ka ngri ftoftėsia
nuk pin ma curril vllazėrorė
--------------
uratė pyete penden time qka i kam thanė pėr ty
pyete fleten time tė gjerė sa nji qiell
shikoje qerpikun qė dridhet nė sy
nuk duket ma si rrezet nė diell
---------
se kohrat ikėn disi perėndue
se iku edhe i pa pa prajshmi bilbili
se sqepi u nndal e ma nuk ka cicėrue
tash lotin e fshinė mindili
----------
e kohrat ecin e kujtojnė shum vija
germa tė kthyera kah zemra
kur dikurė vlonte nė varg bukurija
me tė bukur tė vargisur emra
---
qdo dit yjet dilnin me u mbushė me mahni
nė vargje e merrnin nektarin
e hana dilte me plot art e lavdi
lavdronte lirik mėrgimtarin
---------
e vargu rrjedhte porsi mjalta e arit
krojet kullonin me rima
kur gjuha e ėmbėl e tė lashtė shqiptarit
zbardhonte n' pėr gurgullima
-------------
a thua aq shpejt harrove at zemer
qė art e kishte burimin
shqipninė etnike e tihirrte me emer
e ngjallte kahdo mallėngjimin
--------
a thua damarėt koha ti kėputi
ylltarė ma nuk jan me gjak
as shpirti qiellorė nuk ėsht ma ma i buti
nuk dukesh si dikurė zambak
----------
pse nuk rrėshqet ma aty bukuria
e fjales nė damarė yjzėrie
dikurė ka pas ardhė ndėr ne vet mahnija
e sot venitja bėn hije
----------
germat e arit ku jan tė ati moti
shpirtin ku e la tė argjendit
i arit tė rridhte gjithmonė fjala e l oti
ke qenė vet lulja e kuvendit
----------

pse k'shtu u kthye gjithqka kah harrimi
a thua nuk jam ma mirėsia
sa mallė po ka pėr at kohė vargu i imi
sa shum i dridhet shpirtėsia
--------
nuk di ndoshta kohrat kėshtu qenkan me plagė
ah zemer sa shum durove
qerpik pse n'pėr mote gjith“her kshtu m' rrin lagė
sa qastin me mallė ma kujtove
------------
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
------------------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-03-09, 18:37   #1521
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Mė fal
-----------
mė fal se nuk mundem pa e nxjerrė fjalen nėpėrmes dhimbjes shpirtrore

e di se kėtu e gjejė konakun e shpirtit tim
pėr mitrovicen time nuk mundem pa nxjerrė dėnesje zemrore
mos mė qorto se mė shėndron nė pendim
-----------
un e di se ti e njeh miqsinė
fakti nuk heshtet kur ka emer
pėr etnike mėmė shqipėrinė
un jap gjak e damarė e zemer
---------
mos mė gjyko as mos u bėn shpirtė vogel
un nuk mund tė rri pa zjarre
se kokat me mendje si gogel
trojet mia lan andej ibri si varre
-----------
un tash vuaj e qajė pėr secilen zallinė
nuk e duroj dot tradhtarin
qė i shiti lirė pazarin e bėri me shkja e shkinė
qytetin tim si arin
--------
qyteti im nė secilen qelizė mė dridhė
nė pranga i lidhur po qanė
tradhtari andej e ka lidhė
tradhtarėt nga etnija e ndanė
-------------
qyteti im ėsht magjik
ėndrrat mi falė nė gjumė mė pėrkundė qdo natė
e shiti tradhtari armik
e bleu lirė dora e gjatė
----------
gjithmonė tradhtari u duk si shekull vule
ai vulosi zezonat mbi ne sa her
mitrovica po vyshket e imja lule
gjysma e zemres i rrin pa pranverė
-----------
ibri im po loton
e dėnesė lirik poeti
qyteti im rėnkon
se nė duar tė hasmit mbeti
------------
kalaja andej po qanė
gurėt dėshmojnė pėr helm
lirinė andej e vranė
mizori e mbanė nėn thunder e shqelm
---------------
autori nga mitrovica xhelal ferizi poeti lirik i vargjeve shqiptare
-----------------------------------------------------------------


pėrshėndes mikeshen time te shtrejt uraten
---------------------------------------------------

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 02-03-09 nė 18:39
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-03-09, 23:57   #1522
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Un ju ftoj shqiptarė kah jeni
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''
Shkruan autori xhelal ferizi nga Mitrovica
autori nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
Un ju ftoj o shqiptarė kah jeni
ku mbi dhe vloni me gjak
si graniti e gurė bedeni
mbahuni fort nėn nji bajrak
e mos leni nda as pllambė as dhe
gurė as kashtel as fije bari
mblidhuni bashk pa kqyrė pėr fe
mbroni at tokė qė ua la i pari
ah sa e ėmbel esht ajo jeta
bashk n’ nji gjuhė kur rrin etnija
mos i leni trojet t'ė’ shkreta
n’lot me u la gjithmonė shqipnija
e leta dijė edhe palca e gurit
kisha e altari e qdo minare
se shqiponja nė ballė t' flamurit
do ti prijė ndjenjes shqiptare
'''''''''''''
Le ta dijė edhe rusija
grek e serb e tjerė gjahtarė
sa tė jetė gjallė shkolla e dija
s,mbjellet ndarje nder shqiptarė
sqi perpiqen disa fe
disa klane e tarkate
mee coptue shqipninė mbi dhe
per me e lanė si i qyqe nate
e me e nda po vllaun me vlla
me do kryeqe fe e krahina
veq pse dashkan grek e shkja
me na qa gjith moti e stina
e me us jell ajo dhrahimia
rubla e rrota edhe dinari
e si bukė me i ngranė tradhtija
kahdo shqip ku flet shqiptari
edhe ne qrdhe e kopsht me ble
fmiun ne djep me e regrutue
per me i shit ky gurė e dhe
hasmi shkollen me ja msue
jo o zot o qiell qe besa
mos e shkruaj me ato shkrola
me u shitė dheu per interesa
thue s po ka kund djem sokola
as nuk ka vasha shqipnija
kahdo i thonė e bukur etnike
e kaq lirė me eble tradhtija
per nji rrot po metelike
jo qe besa o armik
leht nuk shitet toka e jonė
deri sa dielli te rrehė qerpik
tokė shqiptare ktu do i thonė
'''''''''''''''
toka e jonė ka mendje tė holla
e oso kuka pėr kah fara
do ti prejmė gjarpij e bolla
qė na sulen nė toka e ara
mos na u sulni as kah deti
as kah dheu as kah minierat
si zagarė pėrla n' mes veti
kush ma parė me i marrė tenderat
se e dijmė mirė ne nėpėr mote
nėpėr shekujt qė notuan n’ gjak
se u joshė toka kastriote
jo n’ miqsi por n’pazarllak
edhe turreni ju taksidarė
kush me marrė kund ndoj minierė
kolonial e nderkombtarė
gjith me e grrye shqipninė e mjerė
kahdo i thonė asja etnike
me ja marr plumbin e arin
edhe metalet ato qelike
lakuriq me e lanė shqiptarin
pasurinė per me ja grrye
me e shkelė prore me varfri
te gjallė shqiponjen me jy thye
me e shmetue neper kurvri
e me e nda kah do me fe
me centrike te ndryshme kryqe
me i shit njerz edhe me i ble
per me e lanė mbi rremė siq qyqe
kush ndoj copė e kush nėn dhe
ME Ia GRRYE ATO KRISTALE
ME I COPTUE SHQIPTART ME FE
ME u ZHVATė COPA E FUSHA E MALE
PRANDAJ JU SHQIPTARė KAH RRINI
kush do shqip qe kndon e flet
hile e kurtha mos i pini
kta jan t ‘njejtit krajl e mbret
''''''''''''''
t’ njejtit jan pasardhs kta pipa
qė mashtrojnė n’ emer t’ miqsisė
t’ krajl sulltanve e t' carit nipa
ardhė me maskė t’demokracisė
''''''''''
per me ju marrė po gurė e dhe
per me i shterrė tonat miniera
mercenarė gjithkah me ble
shqiptarė kukulla pėr tendera
ju besoni gjuhes tuaj
ju besoni atdhetarve
a nuk shihni sa po vuaj
per qdo pllemb e dhe t ’shqiptarve
'''''''''''''
THIRRNI N’ MENDJE E SYVE TE BALLIT
kush do shqip qė qeshė e qanė
per qedo gurė e kokerr t’ zallit
qdo shqiptarė brengen ta mbanė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
SHRKUAR NGA mėrgimtari
xhelal ferizi liriku ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-03-09, 08:26   #1523
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Miku im

nga autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare i harruar neper mote
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''
Miku im moj amerikė
sa pėr pare e metelik
mos mi le motet me ikė
me me shkue koha me mjerime
me varfri e sabotime
papunsia neper troje
e me vuejt po per buk goje
kahdo e lashtė e mjerė shqipnija
per me e mblue mbi dhe varfria
mos mi le n' varfri kto troje
se nuk jam sa pėr i fjalė goje
mik me ty por me gjith mendė
thell miqsinė po e kam gdhendė
nė at zemer qė e kam t 'diellit
nė at shpirtė po, qė e kam t' qiellit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
ma shtro rrrugen n 'perspektivė
mos ma shndrro gjakun n' pasiv
por mi nxejė pak ato deje
se ti s' luen po me lojė feje
je e gjerė sa e gjith gjithsija

mi vesh nė ari fiset t' mija
se me fe je altruiste
mi heq blloqet sanksioniste
e mi shto fondet me pare
ta lulzoj token shqiptare
'''''''''''''''
kahdo rrin e lasht' antike
gjith ku i thonė shqipni etnike

mirė n' qdo skutė t 'm' ju shtrohet udha
m' ndihmo n' gjade e hekurudha
m' ndihmo mua n ė emer t' zotit
ndihmoj tokes t 'kastriotit
ah m 'ndihmo gjithmonė si mik
mė gjejė kredi e metelik
''''''''''''''''
m' ndihmo shum me bankė botrore
qė ti shtroj rrugėt toksore
ti shpoj kodrat me tunele
neper malet me kordele
tė mė shihet kahdo rrita
neper fshtra tė shoh drita
e kahdo nė male pyje
tė ndriqohen porsi yje
'''''''''''''
tė mos me vuaj pėr buk fshatari
per nji euro a i rrotė dollari
per me e u tha gati me vdekė
tue mos pasė ndoj pare a lek
as me ble as buk as ujė
veq tue shkelė gjith thundra e huaj
tue shkelė qizmja koloniale
tu ia grrye po fusha e male
tue mos e lanė kah puna as ndera
tue e ja grrye ato miniera
lirė tue shitė neper tendera
''''''''''''''''''
e tue qa po i shkojnė shum mote
ka mbetė gjveshur para bote
ma ka mblue papunsia
korrupcioni e hajdutria
dikush vjerret kah litari
e dikujt i bie samari
pėrmbi shpinė por si rrogtarė
tue sherbye per sundimtarė
e per pak pare tue rjepė lkuren
kush tue e zgjedhė me turp ushkuren
'''''''''''''''''
tu i shit femrat prostituta
na u turprue sqepekrruta
ma nuk mbet shqiponjė krenare
por se shtrue ėsht pėr pak pare
u mbush zhgjyr feja shqiptare
edhe toka nė gurė e dhe
mercenarė gjithkush tue ble
''''''''''''''''
e tue marrė pazarin lirė
nuk lanė grua as burrė tė mirė
nuk e duan me nderė mbi dhe
sa i zallotė po duan me e ble
me i sherbye padronve t' huaj
me i bė shqipes gjakun ujė
e me shtrue nder gospodarė
nder padron e aksionarė
me ja pi gjakun kamata
me mashtrime afatgjata
banka rob me e mbajtė shqiptarin
zot me e ditė gjithmonė tregtarin
euro e lekun e dollarin
tjeter zot jo kurr mbi dhe
veq mashtrim me pi si fe
''''''''''
e me u prishė shpirti i njeriut
veq per teka t' fajdegjiut
por se kshtu zoti se thot
se nuk shtyhet jeta dot
ne kto hile e ferre t' zeza
me mi tha po fis e breza
siq mi thanė peranadoritė
mi shėmtuen po bukuritė
as nuk mė lanė nė t' lashtin dhe
ditė te bardhė as gzim me nxe
veq me plaqkė e me hajduta
tremij vjet rrethue me huta
me robri me rjepje t' gjallė
mi kan djegur dhe e zallė
me kan varfrue neper mote
me kan sjellur n' gjithfar rrote
tallu e shkel perandorija
ne qdo pllambė mbjellur varfrija
e jo puna e progresi
per veq fajdja e interesi
''''''''''''''
ndrrou pushtues e ndrrou kolon
me shkoj jeta me demon
me pushtues e me satana
tremij vjet qanė shqipni nana
e nuk mbet kund pllambė pa u tha
tue shėmtue po grek e shkja
edhe bullgari e romaku
tremij vjet ju ka djegė gjaku
varra e shpirtit i mbet qelė
po as sot s' po ka kah del
mė jep shpresė mė jep kredina
se kshtu keq m' shkojnė moti e stina
mbetun shkret e tha mbi zallė
gurbetqart m' kan mbetė me mallė
pėr pak buk e pėr nji kore
kurr pa e pa token arbnore
veq se ata s' po kan ndoj pare
me mbjellė shpresė n' token shqiptare
edhe po mbrrijnė tash sa kohė larg
n' lot e mallė po vi e varg
aman zot ti moj mikeshė
pse n' fabrika nuk m,ke veshė
se po m' qanė qdo karajfil
s' po kam shtof s' po kam tekstil
e' s' po kam as kund pėlhurė
m' ka mbetė toka djerrė e gurė
as s' prodhoj pambuk as lkurė
as ndoj gjam as qelq plastikė
nuk ,m punojnė as djal as qikė
e kshtu keq po m,duket jeta
trojet djerrė po m' duken t' shkreta
as ndoj qepė kund as shalqin
as ndoj kungull as vidim
nuk po m' shihet mbejllun nė arė
as kund grurė po as ugarė
as bujqsi s' po kam pėr farė
m' thuaj mikeshė ktu kush ka dorė
kush don djerrė kshtu me m' lanė horė
m' digjen gurė e kokrra t' zallit
kam mbetė keq po nė pikė tė hallit
se un shtrue jam keq n' varfri
as ndoj vid s' pordhoj me vi
as metal po as burgi
as ndoj poq jo elektrik
kot po m,shkojn plumb e qelik
edhe krom e xehe tjera
pa bujqsi po m,rrin pranvera
e po m kjajn po bari e fjerė
koha me thot shqipni e mjerė
gurė mė gurė ku i thonė etni
s' mund t' kem mik me kėt varfni
nuk prodhoj as llamarinė
nė skamje mė ecin mot e stinė
se po m' jet n' pėr rrugė rinija
me mbjellė vnerė e me mbjellė t' kqija
krime e drogė e me do leqe
per me u marr me punė te keqe
jo me shkolla e edukime
me jan shtue korrupt e krime
ndoshta n' shpirtė m' rrin e sterkequn
ah mos m' le kput as terhequn
vazhdon ne pjesen -II-
NGA AUTORI XHELAL FERIZI
LIRIKU I VARGJEVE SHQIPTARE NE MERGIM
'''''''''''''''''
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-03-09, 08:29   #1524
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

her me i gjuhė qe si bie dot n fije
Vazhdon ne pjesen- III-
nga autori xhelal ferir ne mergim
me i vizllimė luster miqsjie
mos mi le fiset pa dije
se varfrija me deformoi
mbarė vyrtytet mi shkatrroj
nuk ka mbet kund besė shqiptare
qdo princip shitet per pare
edhe vullnetet me jan tretė
pa ndoj punė e kualitet
se po me qajnė po kodra e male
e po me vyshkun dal nga dale
rrudhat ballit me do thija
e po me vyshk po papunsija
msa e popullit nuk gjen shteg
koha emoti t' gjallė po m' djeg
e me lotojnė po dhe e det
se junani m 'rrin karrshi
edhe tjerė qė m',rrijn zgerdhi
serbijan e rus shergji
''''''''''''''''
qė s' duen t' m' shohin as perime
pėr veq gjak e lot e krime
e ti mue n' qoftė se m' ke mik
pse s' m 'lshon pare e metelik
t 'mbaroj kulme t' mbaroj udhė
e ndoj farė mbi dhe me hudhė
te bujqsisė me moderni
te shtroj agrarin varg e vi
se per at qiell e per tok e dhe
m, thon shqipnija me shum fe
e un per t' keq s' po due me u pa
me bė gisht n' mue grek e shkja
''''''''''''''''''''''
edhe me qeshė po dheu me glob
mos ma le etninė n' ket kob
o m 'thuej mik si duhet thanė
o mos m' le nėn diell e hanė
me jetue me kėt bojkot
se kshtu s' thot i madhi zot
e kaq keq me u djerrė shqipnija
me iu tha pėr t',gjallė bujqsija
mbush me driza mbushė me ferra
s 'po ka tranguj s' po ka serra
as ndoj qepė as ndoj qershi
as s' po ka pjeshkė as hardhi
shihja trojet varg e vi
s' prodhon rrotė s' prodhon ingji
as ndoj serm as shndritje ari
pėr fisni qė e kish shqiptari
''''''''''''''''''''''''
n' qoftė , se ti m' ke ardhė per mik
kurr ai diell s' ka me tu fikė
ah m' levro kredi marrshalle
mi lulzo po gurė e zalle
m' thirr zelanden m' thirr anglinė
edhe at mikun australinė
edhe miq tjer at malejzinė
arabinė at saudite
e miq tjerė qė i ke prej drite
si at kuvajtin me shum tjerė
e mi shndrro n' lule bari e fjer
mos ma le atdheun e mjerė
ne papunsi ne mes europe
si mbet fshtatit as bisht lope
as bagti as dhen as dhi
me ka mbet fshati pa bujqsi
i pa gdhendur e pa plane
pa bylmet si i therrė mejane
pa ndoj pemė e pa hjeshi
nuk i duket kund gjallri
as ndogj gjade as ndoj urė
as ndoj pemė agrokulturė
as ndoj dritė n' infrastrukturė
veq po shihen trafikime
do stershtije me mashtrime
dhunė e gjake lot e krime
qesin vasha per pak pare
neper rrugė e trotoare
por n e e duam etninė n' zhvilim
po duam punė pėr kombin trim
''''''''''''''''''
s' po m pėlqejnė mbytjet n' pėr dete
mirė po dua me u lidhė pėr jete
me u dallue nder shum shtete
nder shum kombe kah zhvillimi
jo kah trupi e fjadja e krimi
veq kah ndera e kah puna
jo ne mashtrime e kah dhuna
me trafiqe e tarikate
gjith tue u ndje si i qyqe nate
por un po i dua do gjallrime
ke te ringjallet toka trime
me prorgrese e me zhvillime
m' jep kredi e m' jep hua
se do t' mbesim mik e vlla
se po dua puna me, m' vlue
e jo n,krime me u shėmtue
n' mafioz e n' tregje t' kqija
m' shitet nderi e m' shitet fmija
veq pse gjallė m' ka tha varfrija
e' s' po ka ma mshirė n' pėr mot
m' ka harrue ai i madhi zot
ah mos m' le pėr krim tranzit
e pėr mik doren ma ngjit
'''''''''''''''''''
m' gjejė do djem ku m' jan t' vėrrtetė
qė dojnė pun e qė dojnė jetė
dojnė me shkri djersen n' kėt dhe
ah n' shqipni ku i kam,tri fe
ndoshta n 'punė dojnė me m' lulzue
ndoshta mirė dojnė me m' zhvillue
e un pėr punė kam ma deshirė
due me qenė shqipnija e lirė
moderniste europiane
tokė e bukur albaniane
jo per krim e jo pa punė
se s' m' ka mbetė fabrik pėr zhgun
shtof pelhure as lesh me tjerrė
me ka mbetė etnija djerrė
toka e ndryshkur shum fabrika
n' papunsi m' rrijnė djem e qika
as pėr leckė e krejt jan tha
as ndoj harren kund nuk ka
se kshtu deshten grek e shkja
me mi prish fabrikat prore
me u shkretue toka arbnore
po un ty t' fala me shnet
dua turizmin n' tokė e det
edhe prodhim dua ktu n' kėt dhe
me pasė mall n' vėrrshim si rrke
port me port si e gjith bota
trenat t' mi t 'levizin n' rrota
ne hekrudha me elektrika
t' m' kthehet shpresa n' djem e qika
t' mbushet mall etni e jona
me transporte e me vagona
jo per kore e,per salepa
me m, kja qyqet n, gllije e shkrepa
se at'her mik besa nuk m' ke
kshtu pėr t' gjallė me m' lanė me u bre
sikur brehet mykut muri
si me u bre ashti nėn guri
mos m' le ftoft me t 'ndejt me zemer
mos m' le poshtė me ra me emer
se mua m' thonė shqipni e vjeter
druej ma mik s' ke me gjetė tjeter
per miqsi e pėr dorė t 'parė
as nder sheik as n 'gospodarė
as ne indi e nder arab
as ne azi as ne pangjab
as nder kombee fis ee fe
kahdo mbahen tokė e dhe
se ti larg pak besa ke shkue
bank botrore s' m' ke levrue
edhe fort n' mend nuk t' ra pėr mue
un qė t' zijtė hoqa t' ė ullinit
mbet si knetė pėr loj t' zhapinit
edhe me grrye shum krokodila
mu thanė flettė e karajfila
mu tha nderi pėr nji pare
e' m' jan shitė vasha shqiptare
prej varfrisė ksajė smundje t' keqe
fort m- ka ra nami n- per leqe
edhe m- ka ra turpi mbi fe
sot po m' qajnė po gurė e,dhe
edhe po m' qajnė po gurė,e zallė
e un ma s' mundem me bė ballė
me verfri qė m' ka rrethue
krajl e mbret po qeshė me mue
edhe po qesh po dheu me glob
se varfrija qenka kob
e un djem kam shum t' mergimit
te gjith do i lidhi pėr betimit
se ata nė dorė me i pasė kredinat
gzojnė bilbil e kanarinat
e me bajn shqipninė n' kopshtije
lulė parajse e bukurije
atje n 'mergim e ke nji djalė
djal shqipnije qė rrin fjalė
qe po i ka po shum ide
por se shkret ka mbetė mbi dhe
e shkretue ma ka varfrija
ah rrethue n' bojkote t' kqija
ma mohoj po koha e shkretė
hiq ma pak se tridhjet vjet
po ai mi ka njimi ide
edhe mendjen ma ka rrfe
qe nuk bjen shtrue nėn armik
as n' korrupt as n' metelik
por se e preu nji rrot e keqe
fort po i del rrruga me leqe
tash n' decenje vuan e tha
dritė per sy pa i lanė ai shkja
ndiq e tret neper llogore
ndiqe zbathun n' shtresa bore
mbylle n' burg e rreh n' dajak
mbylle n' mure e laje n 'gjak
lshoj agjenta si kokrrizi
po ai ėsht xhelal ferizi
qe po ka ide si ari
ai kredi t' kėrkon ma i pari
me ndermjetso ti ne bankė botrore
ky e luzon token arbnore
se po ka po besė e fe
kurr tradhtija s e ka ble
siq ka ble shum mercenarė
per ndoj zllotė a ndoj dinarė
por ka mbtur ne gurbet
mbasi djal shqiptarė su gjet
as ndoj burrė me gjak fisnik
me e perkrahė me metelik
me i ofrue po dorė nė jetė
ai per atdhe po don me shtete
at shqipni me lidh per jete
kahdo i thonė e lashtė etnike
me e forcues porsi qelike
e jo me rrena si disa
qe jan shit nen grek e shkja
veq premtojnė do jargė tradhatre
por genjejn po ashiqare
se me kohė hasmi i ka ble
hajr etnisė si bien mbi dhe
veq bejn zhurem e kuisin
her zgerdhijnė e llomotisin
por se kurr themel nu qesin
per veq te tyre interesin
ate e kan ata atdhe
tjeter s njohin zot as fe
po ky xhelali ky liriku
tridhjet vjet ju tha q erpiku
e i ka thirr shum pasanik
te gjith kah jan ata me qiflik
agallarė te kohes te re
te gjith kah jan ku rrijn tue bre
ah at pare e tue hargjue
neper lukse botes shtrue
i ka thirr per me u bashkue
qe sa vjet e lshoj kushtrimin
e lshoj vargun e penden e shkrimin
por se te shurdhra zemrat qorre
jan shpernda si qyqe ne vorre
thue shqiptarė dy vetė s' bashkohen
prandaj shqipet po varfrohen
po varfrohen e po mjerohen
se mbi dhe kund dy shqiptarė
nuk gjen me u lidhė n' nji farė
e as n' nji punė n 'dobi te vatanit
m' jan shpernda barijt stanit
gjithkush fyellit t e vet tu i ra
per dhe t' parve hall s' po ka
as zengjini as pasaniku
per atdhe as sa i fletė fiku
qe eluen era ai nul luan
as ne kokė ndoj plan nuk bluen
veq do lukse personale
si argtimet n' karnevale
nuk po ka ma brengė mbi dhe
per tokė t' parve as per atdhe
'''''''''''''''''''''''''''''
pradaj qanė me pendė liriku
nuk po i teret ai qerpiku
se armiku me shum plane
ja dodj token iliriane
me varfri kah esht etnike
ma ka shkel thundra armike
por se ky ne kushtrim po thrret
te gjith kush duan po dheun e vet
me u bashkue te gjith si ni dorė
farė e fis kush ėsht arbnorė
edhe projekt me nisė n'ė atdhe
ne at shqipni ku i ka tri fe
nė emer t' zotit ai po t' thrret
n 'dhe tė huej nuk don me u tretė
por me qenė aktiv n 'projekt
ne troje e tnike me fabrika
me i punsue djem e qika
fort po i duhen pare e e,lekt
boll shum lutė na ia zevzekt
pasanik ka h ka kokshkretė
mednjemdhej e hund perpjetė
qe ma kishin mendjen hu
tu u sjellė botes si haru
hajr pa i pa atdheu i vet
disa duken mednjelehtė
te pa ndjenja per atdhe
thue per pare ne tokė ja n le
jo peer veper ma ma dhore
veq per luks e devizore
------------
vazhdon ne pjesen- III-
nga autori xhelal ferizi

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 03-03-09 nė 08:32
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-03-09, 08:33   #1525
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

por se ashtu s mendoj liriku
vazhdim i pjesve te ksaj kenge
nga autori xhelal ferizi pjesa- III-
qe se deshti meteliku
edhe dollari per punė madhore
per do firma nė tokė arbnore
ai gjithmonė po ka mendue
por se dorė kurr pa i ofrue
asnji bankė as ndoj zengjin
prandaj mbet me pend e shkrim
neper zalle e shkretira
sepse kohrat jan te vshtira
ka ardh koha e pa shprsė
veq per jargė e interes
besa popull more vlla
tjera ndjenja thue nuk ka
veq mashtrime e perdredhime
kohė me leqe e me krime
jargataree servile
nuk mbet kohė ma karajfile
mbaje veten o milet
ndoshta e ardhme tjeter te pret
por se i zi qde shekull po vjen
e nuk dihet s e qka bjen
por liriku ma nuk thrret
mjaft ka thirr qe tridhjet vjet
---------------
tash lirikupo e thrret miken
at turqinė e ameriken
singaporin e malejzinė
saudite arabinė
me i levrue kredinat te reja
per me i nisur puna e zeja
edhe prodhimi ne tokė shqiptare
porse parja ne dorė tradhtare
mos me i ra askund hajdutit
as koktulit e atij hutit
veq ne duar te menqurisė
qe ja don t' miren etnisė
me bankė botrore me nisė te re

ndoj progres a punė nder ne

kahdo i thonė shqipnie etnike
duam kredine metelike
amerikė m' ndihmo moj mike

se ne kshtu mendojm me miq
duem me mbjell limon e fiq
e buz detit portokall
duam hotele ne ujė e zall
edhe fabrika n- troje e dhe
me u kthye shqipet ku jan le
se shqipninė e kan fole
m' ja u zagjat doren mergimtarve
mos ndegjo hater t 'barbarve
qe po m' len pa shteg e udhė
edhe pa gjade e hekurudhė
pa fabrikė pa shtof pelhurė
per mė 'qajnė qyqet mbi gurė
pse un e verfer n' tokė t' ballkanit
jam shqipnija e ilirianit-
----------
edhe bijt e mi ju duan o miq
dil nji her e n' ta na u,piq
si flett t' bardha mbi lulmurrizin
ah na u piq n' xhelal ferizin
amerikė moj mike e mirė
e ju tjerė miq si safir
te gjith kah jeni si zogj t lirė
drejt shqipnisė me fluture
kredi te mdha me na levrue
ta lulzojm token arbnore
na ndihmoni e bankė botrore
qe kah jeni varg e vi
m' lshoni hua m 'shtroni kredi
per do punė qe i dua madhore
jo shqipninė me e lanė mbas dore
por mi ngritni biznismenat
si kalat qe i kan bedenat
se kta jan po mergimtarė
s' jan hajdut e s' jan tradhtar
por jan miq e atdhetarė
qe po duen punen me e shkri
investim pėr nanė shqipni
kudo shqip ku i thonė etni
e sa pėr t' mjerin at bojkot
fal t' mosqofshim n' muaj e,mot
pa zhvillim s' mė duhet jeta
se n' liri trojet m' rrijnė t' shkreta
ikun kodrave neper brigje
neper det se ktu s' ka ligje
as zhvillim as pasuri
m' ikun plak e m' ikė i ri
veq me e gjetė ndoj skutė n' mohim
m,mbushet vendi flakė e tim
as lirija gja s' mė duhet
se per t' zi nderi po m' shkruhet
e varfrija ėsht ma e keqe
se ajo lufta n' njimi leqe
djemt shperndahen per pak buk
n 'dhena t' huaja si pambuk
qe pijn helm e vnerin t 'huej
prandaj mik ti ma mos mė thuej
n' qoft se tash po me shum shtete
mir me mall s' mė lidhė per jete
e mis punson po djalė e qikė
ty po te thrras moj amerikė
se un jetė po due pa sherr
se n' ballkan nuk mbjeli terr
jam shqiptare veq per paqe
nuk i dua ngatrresa e gjaqe
veq projekte pun e paqe
lule t kuqe e manushaqe
mir me ecė shqipnija n' djersė
me pas nderė e me pasė besė
sa per t 'zi e pėr ket rrugė
un qė lot po pi me lug
un shqiptari kahdo shpernda
neper shtete botė kah ka
prej varfrije
e n' qof' t' se ' m len
n 'anarki e' n 'ndihm s' me vjen
hiq ma mir ne asnji leter
mos me thuej ma mik i vjeter
se ather puna po dihet
ma mir vdekė se gjallė nuk rrrihet
ne papunsi e anarki
neper boten plot merzi
shpernda prore e na atdhe
pa punsi kah do nder ne
kur kshtu t gjall n' varfri po,m pjekun
as i gjallė,e as i vdekun
kund pa mik e pa kumarė
thue se dheu s' po m' don shqiptarė
se mi krye m 'sillet si kob
thue se mue s 'm' lindi ky glob
po un per hise ktu jam le
nuk rrenova kombe e fe
nuk rrenove diell as hanė
thue se shkret vise kam lanė
neper botė kahdo kam shkue
kshtu mua bota m' ka denue
me varfri per te gjallė tue m' tha
gjithkah dheut n' qyqe tue qa
me varfri na kabn shpernda
na kan vyshkė e bojkotue
kahdo shtigje kan bllokue
e me djegen me barot
neper luftra ne muaj emot
neper shekuj e pa ja nda
her me grek e her me shkja
e ne varfi tash e pa punė
mi lulzojn po krime dhunė
korupcion e anarki
tue m' mashtrue me pak liri
n' krime t'zeza n' shkrumb e lot
thue se s 'pau i madhi zot
po a nuk keni sy e ball
po a nuk shihni gurė e zallė
qė s' ka kokerr ku n' lot gjaku
ku s' m ka kja qyqja te praku
ku s me esht djegė guri me dhe
ku s 'me ėsht prekė erzi me fe
e pra ėsht koha ksajė shqipnije
me i buzqeshė nė kod miqsije
edhe bijt mi kthe t' mergimit
mos mi le ne udhė t' pa'kthimit
veq pse shkjau n' breza i fiku
me varfri e fjal munafiku
i burgosi e i vrau pa besė
e ua dogj kafken e kresė
edhe i rop pėr t 'gjallė ne lkurė
n 'dhena t 'hueja i la si gurė
tash ata n' lot kan mbetė pėr'buzė
n' dhena t' hueja n' shkrumb e shpuzė
askush koken se kthen n' ta a thue
ne dhe te huaj mi kan harrue
e ata djegė jan besa edhe pre
per shqipni jan se jan le
aman mike amerikė
ti je e madhe nė atlantik
mbledhi miqt n' botė kah i ke
e me bėn t' bukur mbi dhe
m 'jep kredina e shum fabrika
se i dua n' punė po djem e qika
i dua n' punė pėr edukatė
jo si qyqet dite nat
me mu mbshtjellė n' pėr rrugė bizare
gjith me lmoshė me krim per pare
se ktu miku shihet i mirė
kur litar e m' kputė e zingjir
e me quan me zmer aleat
nuk mi len vuajtjet ma gjat
jo me llafe e bukuri
s' m duhen miq as pėr mahi
dua konkrete punė kredina
le t' m' lulzojnė po moti e stina
edhe lehtsina per shqipni
ligje t 'reja varg e vi
per shqiptar investitorė
ah me u mkambė shqipnija e gjorė
se po ka shum fuakara
nuk po ka punė as para
e gjithkah po i thonė etnike
fort loton neper qerpike
pranda vetem s' duhet lanė
mos me u tha nen diell e hanė
t 'm' rrin pran detit e pa ngranė
e pran lumit e pa pi
n' tokė tė vet si nji qipqi
gjith tu i mbi ma shum bizarė
krim i zi e korrupcionarė
pse varfrija qenka vdekje
vdes shqiprija n' ket stermekje
se s' po u dashka aspak lirija
kur t' lulzon krimi e varfrija
edhe turpi pėr mbi dhe
me t 'pėrbuzė kombet me fe
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''
Shkruar nga autori xhelal ferizi
mergimtari shumvjeqar me pendė ne dorė
neper vite me vargje shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 03-03-09 nė 08:36
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-03-09, 10:18   #1526
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Moj malsi a thua ku mė je
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
moj malsi mė thuaj ku mė je
po pranveren ku ma ke
dua te buqeshur ta shoh fatin
dua te shoh porsi dukatin
dua te shoh t'bukur mbi dhe
se ti gjakun lule e ke
je aroma e tok's shqiptare
je si kuqja shegė e nare
mi ke vashat karajfile
e at natyren me idile
me ato male shend kurore
ti shendritė si meteore
je si drita e tokes tonė
je siy i shndritshmi panteon
vashat te larta ne shtat mi ke
e drujt e lartė qetinė e bre
pyje te bukura e ato pllaja
e masloret ato shtatmdhaja
porsi zana e gjeraqina
e mi ke kroje e ledina
aq te kullueme biluriane
je hjeshi kahd qo ane
je e bukur arti vet
e do te dalin shum poet
me pendė nė dorė me t' shkrue hjeshitė
sharmin tėnd e bukuritė
se mi ke te bardha ato gurra
e shtatlart po djeme burra
e mi ke malsoret zana
to lakmon ty diellie hana
per syri si shqipnja
qė i ka lindė masli e jonja
ajo tokė ku i thonė shqiptare
mi ka krojet argjend'tare
mi ka vashat sy qiellore
si shqipnjat mbi bregore
permbi shkrepa e shkambė ku rrijnė
kur shikojnė at rrokullinė
ashtu e famshmja vashė malsore
kundron sukat me bregore
kundron male e lugina
me ata sy si gjeraqina
po ti malsi mua a m' harrove
se un jam nji djalė kosove
me pendė ne dorė me quajn liriku
porsi i ėmbli i deges fiku
veq per ty kam dalė me shkrue
kahdo ne vrrije me jehue
me ket rimen varg me varg
qe jehon nga dhe i huaj larg
e me tethan se tė dojn krahinat
se tė dojnė fusha e ledinat
se te kan gjak e te kan moter
nuk tė lanė vetem kurrė ne voter
se te don drenica e kuqe
qe e ka gjakun si burbuqe
mitrovica e dukagjini
e kahdo rrjedhė ibri e drini
edhe rugova e bukurisė
me ato maja te hjeshisė
e kahdo krahina tjera
kah i kan fushate gjera
si tirana e myzeqeja
fusha e shkodres shkrepė si rrfeja
veq per ty e moter e vlla
tė gjith shqiptarė mbi dhe kah ka
nuk je vetem as me halle
pr ty biem mbi gurė e zalle
te gjith kah jan shqiptart me gjak
se ty tė kemi si bajrak
si ty te kemi zanė te malit
e do te duam gjith djal pas djalit
se je e jona gjak e fis
se ti mbanė tirqi e plis
me shum fije e me gajtana
me ato vija n' gjamadana
qe mi ke shkrue si ari
ne ty jetoj gjithmonė shqiptari
e n jemi gjaku yt
e kah ti i mbajmė t' dy sytė
ti je e jona e je me ne
shqip do e mbajmė gjithmonė nje fe
bashk do te jemi sa te jen vrrijet
fllade e mote erė e hijet
edhe te gjatė po bredha e lisa
ah qetina e qiparisa
malet tua me ushtima
kah do te ndjehet gurgullima
ne ato prroje ne ujė kullue
ku bijndelet tue blegrue
ku bjen zogu tue ligjrue
ku bjen shiu si gjevahiri
ku diamant te rriin kalliri
edhe luginat me shum brusha
shtigje e brigje suka e fusha
un liriku me nji fe
ma te bukur te lasht mbi dhe
asaj feje i thonė fe shqipe
do ti kndoj ty degė e pipe
kahdo me kangė tė rrin bilbili
do ti kndoj si rimė currila
se mua me thonė mbi dhe i huaj
por se shqip per ty do te shkruaj
me thonė pet xhelal ferizi
ta qoj zanin te inglizi
ne washington te amerika
kur ti thuri do lirika
kur ti them botes kah ka
se si malsija kund nuk ka
me ata maja aq magjike
mi ka vashat estetike
mi ka vallet me tupana
mi ka trimat porsi zana
ma ka pamjen sharm hjeshije
por si yllė prej bukurije
e mi shkofshin motet mirė
permbi dhe me ndejtė e lirė
si shqiptare shqip me fe
sa te ket toka gurė e dhe
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
Aautori xhelal ferizi shqiptari kosovarė nga mitrovica
ju kndon trjoeve etnike shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-03-09, 08:03   #1527
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Moj malsi a thua ku mė je
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
moj malsi mė thuaj ku mė je
po pranveren ku ma ke
dua t' buz'qeshur ta shoh fatin
dua tė shoh porsi dukatin
dua tė shoh t'bukur mbi dhe
se ti gjakun lule e ke
je aroma e tok's shqiptare
je si e kuqja shegė e nare
mi ke vashat karajfile
e at natyren me idile
me ato male shend kurore
ti shendritė si meteore
'''
je si drita e tokes tonė
je si i shndritshmi panteon
vashat te larta nė shtat mi ke
e drujt e lartė qetinė e bre
pyje te bukura e ato pllaja
e malsoret ato shtat'mdhaja
porsi zana e gjeraqina
e mi ke kroje e ledina
aq t' kullueme bilur'iane
je hjeshi kahdo qdo ane
je e bukur arti vet
e do tė dalin shum poet
me pendė nė dorė me t' shkrue hjeshitė
sharmin tėnd e bukuritė
''''''''
se mi ke t' bardha ato gurra
e shtat'lartė po djem e burra
e mi ke malsoret zana
ti lakmon ty dielli e hana
i kan sytė por si shqiponja
qė i ka lindė malsi e jonja
ajo tokė ku i thonė shqiptare
mi ka krojet argjend'tare
mi ka vashat sy qiellore
si shqipnjat mbi bregore
pėrmbi shkrepa e shkamb' ku rrijnė
kur shikojnė at rrokullinė
ashtu e famshmja vashė malsore
kundron sukat me bregore
kundron male e lugina
me ata sy si gjeraqina
po ti malsi mua a m' harrove
se un jam nji djalė kosove
me pendė n' dorė mė quajn liriku
porsi i ėmbli i deges fiku
veq per ty kam dalė me shkrue
kahdo n' vrrije me jehue
me kėt rimen varg me varg
qe jehon nga dhe i huaj larg
e me tė thanė se tė duan krahinat
se tė duan fusha e ledinat
se tė kan gjak e tė kan moter
nuk tė lanė vetėm kurrė n'ė voter
se tė don drenica e kuqe
qė e ka gjakun si burbuqe
mitrovica e dukagjini
e kahdo rrjedhė ibri e drini
edhe rugova e bukurisė
me ato maja tė hjeshisė
e kahdo krahina tjera
kah i kan fushate gjera
si tirana e myzeqeja
fusha e shkodres shkrepė si rrfeja
veq pėr ty-- e moter e vlla
tė gjith shqiptarė mbi dhe kah ka
nuk je vetem as me halle
pr ty biem mbi gurė e zalle
biem mbi flakė e biem mbi zjarre
qdo armiku i qelim varrre
ne sakrifica biem per ty
ne kah ti i mbajmė dy sy
tė gjith kah jan shqiptart me gjak
se ty tė kemi si bajrak
si ty tė kemi zanė tė malit
e do te duam gjith djal pas djalit
se je e jona gjak e fis
se ti mbanė tirqi e plis
me shum fije e me gajtana
me ato vija n' gjamadana
qė mi ke shkrue si ari
nė ty jetoj gjithmonė shqiptari
e ne jemi gjaku yt
e kah ti i mbajmė t' dy sytė
ti je e jona e je me ne
shqip do e mbajmė gjithmonė nje fe
bashk do te jemi sa te jen vrrijet
fllade e mote erė e hijet
edhe tė gjatė po bredha e lisa
ah qetina e qiparisa
malet tua me ushtima
kah do tė ndjehet gurgullima
ne ato prroje nė ujė kullue
ku bijnė delet tue blegrue
ku bjen zogu tue ligjrue
ku bjen shiu si gjevahiri
si diamant ku tė rriin kalliri
edhe luginat me shum brusha
shtigje e brigje suka e fusha
un liriku me nji fe
ma te bukur tė lashtė mbi dhe
asaj feje i thonė fe shqipe
do ti kndoj ty degė e pipe
kahdo me kangė tė rrin bilbili
do ti kndoj si rimė currili
se mua mė thonė mbi dhe i huaj
por se shqip per ty do tė shkruaj
mė thonė poet xhelal ferizi
ta qoj zanin te inglizi
nė vashington te amerika
kur ti thuri do lirika
kur ti them botes kah ka
se si malsija kund nuk ka
me ato maja aq magjike
mi ka vashat estetike
mi ka vallet me tupana
mi ka trimat porsi zana
ma ka pamjen sharm hjeshije
por si yllė prej bukurije
e mi shkofshin motet mirė
permbi dhe me ndejtė e lirė
si shqiptare shqip me fe
sa te ket toka gurė e dhe
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
kėto vargje te ksaj kėnge shqiptare
tash jan te kontrolluara te permirsuara
paster
pa gabime
Aautori xhelal ferizi shqiptari kosovarė nga mitrovica
ju kndon trjoeve etnike shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-03-09, 08:24   #1528
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Un ju ftoj shqiptarė kah jeni
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''
Shkruan autori xhelal ferizi nga Mitrovica
autori nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
Un ju ftoj o shqiptarė kah jeni
ku mbi dhe vloni me gjak
si graniti e gurė bedeni
mbahuni fort nėn nji bajrak
e mos leni nda as pllambė as dhe
gurė as kashtel as fije bari
mblidhuni bashk pa kqyrė pėr fe
mbroni at tokė qė ua la i pari
ah sa e ėmbel esht ajo jeta
bashk n’ nji gjuhė kur rrin etnija
mos i leni trojet t'ė’ shkreta
n’lot me u la gjithmonė shqipnija
e leta dijė edhe palca e gurit
kisha e altari e qdo minare
se shqiponja nė ballė t' flamurit
do ti prijė ndjenjes shqiptare
'''''''''''''
Le ta dijė edhe rusija
grek e serb e tjerė gjahtarė
sa tė jetė gjallė shkolla e dija
s'mbjellet ndarje nder shqiptarė
si' q' pėrpiqen disa fe
disa klane e tarikate
me e coptue shqipninė mbi dhe
per me e lanė si i qyqe nate
e me e nda po vllaun me vlla
me do kryqe fe e krahina
veq pse dashkan grek e shkja
me na qa gjith moti e stina
e me u sjellė ajo dhrahmia
rubla e rrota edhe dinari
e si buk me u ngrėnė tradhtija
kahdo shqip ku flet shqiptari
edhe nė qrdhe e kopsht me ble
fmiun nė djep me e regrutue
per me i shitė ky gurė e dhe
hasmi shkollen me ja msue
jo o zot o qiell qe besa
mos e shkruaj me ato shkrola
me u shitė dheu per interesa
thue s' po ka kund djem sokola
thua nuk ka vasha shqipnija
kahdo i thonė e bukur etnike
e kaq lirė me e ble tradhtija
pėr nji rrotė po metelike
jo qe besa o armik
leht nuk shitet toka e jonė
deri sa dielli tė rrehė qerpik
tokė shqiptare ktu do i thonė
'''''''''''''''
toka e jonė ka mendje tė holla
e oso kuka pėr kah fara
do ti prejmė gjarpij e bolla
qė na sulen nė toka e ara
mos na u sulni as kah deti
as kah dheu as kah minierat
si zagarė pėrla n' mes veti
kush ma parė me i marrė tenderat
se e dijmė mirė ne nėpėr mote
nėpėr shekujt qė notuan n’ gjak
se u joshė toka kastriote
jo n’ miqsi por n’pazarllak
edhe turreni ju taksidarė
kush me marrė kund ndoj minierė
kolonial e nderkombtarė
gjith me e grrye shqipninė e mjerė
kahdo i thonė asajė etnike
me ja marr plumbin e arin
edhe metalet ato qelike
lakuriq me e lanė shqiptarin
pasurinė pėr me ja grrye
me e shkelė prore me varfri
tė gjallė shqiponjen me ja thye
me e shėmtue neper kurvri
e me e nda kah do me fe
me centrike tė ndryshme kryqe
me i shitė njerz edhe me i ble
per me e lanė mbi rremė siq qyqe
kush ndoj copė e kush nėn dhe
me ia grrye ato kristale
me i coptue shqiptart me fe
me u zhvatė copa fusha e male
prandaj ju shqiptarė kah rrini
kush do shqip qe k'ndon e flet
hile e kurtha mos i pini
kta jan t ‘njejtit krajl e mbret
''''''''''''''
t’ njejtit jan pasardh's kta pipa
qė mashtrojnė n’ emer t’ miqsisė
t’ krajl sulltanve e t' carit nipa
ardhė me maskė t’demokracisė
''''''''''
per me ju marrė po gurė e dhe
per me i shterrė tonat miniera
mercenarė gjithkah me ble
shqiptarė kukulla pėr tendera
ju besoni gjuhes tuaj
ju besoni atdhetarve
a nuk shihni sa po vuaj
per qdo pllemb e dhe t ’shqiptarve
'''''''''''''
thirrni nė mendje e syve tė ballit
kush do shqip qė qeshė e qanė
pėr qdo gurė e kokėrr t’ zallit
qdo shqiptarė brengen ta mbanė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkruar nga mėrgimtari
xhelal ferizi liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-03-09, 10:45   #1529
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Neper shkrumb
'''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Nėpėr shkrumbin, e gjakut tim, me ndjenja i shprusha e i pėrpusha ,
qindra shekujt e kombit tim te stervuajtur e shekujt e fundit
Nė secilin shekull shterrej me psehe nga nji oqean ngjyrė gjaku loti e mundi ,
me fjalė,qė nuk i spjegonin stėrvuajtjet dot
nuk shihej formula magjike e daljes nga ky rreth i pseheve askundi
pėrpėlitej mundi nėpėr rreth tė zhgėnjimeve kot
kund nuk mund' tė mbjellja tė pakten njė lule k'naqėsije
se pllėmbė milimetrike nuk kishte ku shekulli pa vuajtje
e ku shekulli nuk i shte i pergjakur ku nuk shihej stervuajtja e stermundi
e vend nuk kishte ku nuk ishte derdhur britma gjak e lot
as fllad nuk gjeta neper shekujt e kohes as puhizė as hije
veq gjak e luftra rėnkime e barot
q' paska qenė kshtu ky fat i imi e fati e tė lashtes time etnije
sa shum na stervuajte o i madhi zot ,
bashtinė e as kopsht gazi nuk na le ku me qeshė,bardh ndoj karajfil,
pėr tė leshuar shtat askund nuk kishte ndoj qetsi
as lirisht pėr tė kėnduar shqip ndonji bilbil
nuk gjeta askund pa gjak nė trojet etnike ndonji paqe me bukuri
vetėm thundra tė huaja qė e pėrgjaknin e pėrlotnin qdo curril
se ne rrėnjė shkrumbi ,tokė e gjaku ishte shėndrru,qė nuk lėshonte gjė tjeter
pėrveq tė thundra kohore rėnkime gjėmime e nuk shihej kund paqe e dashuri
perbuzje shkrumbe urrejtje kahdo pėr armiq e mėri
kėshtu neper shekuj stėrvuante trollli i jonė i vjeter
e bota ime e mbrendshme mbeti lenduar sa her me pa besi
e tokes time
gjakun pushtuesit me dhunė neper kohra qė ja kan pi
e mua te birin e etnisė mi thyen pendė e leter
mbi dhe nuk me lan kohrat kund mbi dhe dashuri
ne kėmbė u quan erėrat e shpėrgajt tradhtarė kuaj trojesh
nė boten time tė pa fajshme tė pa djallzi
sa shum tradhtare kohrat ishin si hijena
e zemren time qė ishte mjaltė hojesh
me e coptue pamshirshėm m e tradhti si gangrena
un e kombi im viktimė jemi bilbila trojesh
na mbijnė nga hiri pėrsėri rignjallje e krena
me mbi nė nė pranverea e pranvera nė ne perseri
'''''''
eh kohra te pamėshira shekuj shkrumb'shpuze
ju sollet vetem shkrumbim
qė rrenjet tona nuk,i ushqente,me shpresė , vullnet
a thua gjurmet e vuajtjeve pergjithmonė mund te zhduken te humbin
kur ato ishin gjak e lot e renkime sa nji det
neper udhet tona silleshin gjahtarėt e zi
,qė kopshtijet tona te virgjra na i vrojtonin
as ujė loti te pa pergjekshem nuk na lenin me pi
qastet ne qdo rrahje qerpiku na i dermonin
na mbillnin neper ara kahdo e ne token tonė tradhti
sa shum zemrat tona gjemonin
sa shum durove o poet o etni
krojet e kulluara engjellushat e zemren bilure antike
ata donin te na thanin tė na shkrumbonin
vrigjrinė e vashave te na e flliqnin me pan heleni e pansllavi
tė mos ket mbi dhe askund shqipni te virgjer etnike
feniksat te mos mbijnė ma mbi dhe e mbi hi,
e shigjetat plot zi ,me pezhgve hadi kah ne gjithmonė i ngulmonin
as zogun poet mbi gzimet e jetes nuk e lenin me pi
neper farė e fis gjithkah na pergjonin
token ne qdo plallmbė na e shartonin me te zi
gjithkah neper udhėt tona te urta na gjurmonin
nuk lenin per ne kund mbi dhe lule fati me mbi
kohrat vinin te zeza bashk me te zi demonin
fushaet e zemrave tona qe ishin me plot bukuri
nuk donin te na i lenin mahniteshem te gjelbronin
por lulet na i doni n me shkruumb e ktaran pansllavian te zi
trojet shqiptare ata donin ti ndjenin si renkonin
te mos dukej mbi trojet tona askund e lirė e larmishme ne fluturim flutur
ne cak qelizat e kombit e te mijat per ti tha i kishin
e te seciles vashė shqiptare e djaloshi shqiptarė te ri
ne thumb duke i mbajt me maje helmi me shovenizmin e ngutur
ne token tonė tonė si rriqna te ngulur ne mish shqiptar rrijshin
ujrat me -me hellme- neper shekuj na i turbullonin
na mbulonin kahdo me elegji
peergjakshem prrojet tona gurgullonin
ata vetem nji gjė e dijshin
pansllavisht--e panhelenisht te hunguronin
se kishin ndėgjuar prej pėshperimave te tokes
se nji dit do tė vij dita e ringjalljes
e ne kėmbė do te qohen edhe zotat e qiellit
mbi do do te binin shigjetat e kohes se zemruar
e qielli i tyre do te mbushet me zogj te hekurt bombardues
e shqipet me dy krena secili ma i pezmatuar
secili ma zjarrtė me kushtrimin jehues
e koha do te qohet e alarmuar
e nuk do te duroj ket dhunė ma as zemra e dielli
e vet yjet nji dit kan per tu shqipėruar
e do te ringjallet perseri shqip prilli
pranverat shqiptare perseri kan per te lulzuar
se gjithmonė mbi dhe nuk do te rrijnė kohrat e djajve pushtues
do te rignjallet nji dit gjithqka nga hiri
se ata mbi gjelbrime te zemrave shqiptare shkrumbin kahdo e lan
por qelizat qė na i la permbi dhe iliri
do tė ringjallen nje dit o poet pse qanė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi liriku nėmergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-03-09, 11:05   #1530
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Neper shkrumb
'''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Nėpėr shkrumbin, e gjakut tim, me ndjenja i shprusha e i pėrpusha ,
qindra shekujt e kombit tim te stervuajtur e shekujt e fundit
Nė secilin shekull shterrej me psehe nga nji oqean ngjyrė gjaku loti e mundi ,
me fjalė,qė nuk i spjegonin stėrvuajtjet dot
nuk shihej formula magjike e daljes nga ky rreth i pseheve askundi
pėrpėlitej mundi nėpėr rreth tė zhgėnjimeve kot
kund nuk mund' tė mbjellja tė pakten njė lule k'naqėsije
se pllėmbė milimetrike nuk kishte ku shekulli pa vuajtje
e ku shekulli nuk i shte i pergjakur ku nuk shihej stervuajtja e stermundi
e vend nuk kishte ku nuk ishte derdhur britma gjak e lot
as fllad nuk gjeta neper shekujt e kohes as puhizė as hije
veq gjak e luftra rėnkime e barot
q' paska qenė kshtu ky fat i imi e fati e tė lashtes time etnije
sa shum na stervuajte o i madhi zot ,
bashtinė e as kopsht gazi nuk na le ku me qeshė,bardh ndoj karajfil,
pėr tė leshuar shtat askund nuk kishte ndoj qetsi
as lirisht pėr tė kėnduar shqip ndonji bilbil
nuk gjeta askund pa gjak nė trojet etnike ndonji paqe me bukuri
vetėm thundra tė huaja qė e pėrgjaknin e pėrlotnin qdo curril
se ne rrėnjė shkrumbi ,tokė e gjaku ishte shėndrru,qė nuk lėshonte gjė tjeter
pėrveq tė thundra kohore rėnkime gjėmime e nuk shihej kund paqe e dashuri
perbuzje shkrumbe urrejtje kahdo pėr armiq e mėri
kėshtu neper shekuj stėrvuante trollli i jonė i vjeter
e bota ime e mbrendshme mbeti lenduar sa her me pa besi
e tokes time
gjakun pushtuesit me dhunė neper kohra qė ja kan pi
e mua te birin e etnisė mi thyen pendė e leter
mbi dhe nuk me lan kohrat kund mbi dhe dashuri
ne kėmbė u quan erėrat e shpėrgajt tradhtarė kuaj trojesh
nė boten time tė pa fajshme tė pa djallzi
sa shum tradhtare kohrat ishin si hijena
e zemren time qė ishte mjaltė hojesh
me e coptue pamshirshėm m e tradhti si gangrena
un e kombi im viktimė jemi bilbila trojesh
na mbijnė nga hiri pėrsėri rignjallje e krena
me mbi nė nė pranverea e pranvera nė ne perseri
'''''''
eh kohra te pamėshira shekuj shkrumb'shpuze
ju sollet vetem shkrumbim
qė rrenjet tona nuk,i ushqente,me shpresė , vullnet
a thua gjurmet e vuajtjeve pergjithmonė mund te zhduken te humbin
kur ato ishin gjak e lot e renkime sa nji det
neper udhet tona silleshin gjahtarėt e zi
,qė kopshtijet tona te virgjra na i vrojtonin
as ujė loti te pa pergjekshem nuk na lenin me pi
qastet ne qdo rrahje qerpiku na i dermonin
na mbillnin neper ara kahdo e ne token tonė tradhti
sa shum zemrat tona gjemonin
sa shum durove o poet o etni
krojet e kulluara engjellushat e zemren bilure antike
ata donin te na thanin tė na shkrumbonin
vrigjrinė e vashave te na e flliqnin me pan heleni e pansllavi
tė mos ket mbi dhe askund shqipni te virgjer etnike
feniksat te mos mbijnė ma mbi dhe e mbi hi,
e shigjetat plot zi ,me pezhgve hadi kah ne gjithmonė i ngulmonin
as zogun poet mbi gzimet e jetes nuk e lenin me pi
neper farė e fis gjithkah na pergjonin
token ne qdo plallmbė na e shartonin me te zi
gjithkah neper udhėt tona te urta na gjurmonin
nuk lenin per ne kund mbi dhe lule fati me mbi
kohrat vinin te zeza bashk me te zi demonin
fushaet e zemrave tona qe ishin me plot bukuri
nuk donin te na i lenin mahniteshem te gjelbronin
por lulet na i doni n me shkruumb e ktaran pansllavian te zi
trojet shqiptare ata donin ti ndjenin si renkonin
te mos dukej mbi trojet tona askund e lirė e larmishme ne fluturim flutur
ne cak qelizat e kombit e te mijat per ti tha i kishin
e te seciles vashė shqiptare e djaloshi shqiptarė te ri
ne thumb duke i mbajt me maje helmi me shovenizmin e ngutur
ne token tonė tonė si rriqna te ngulur ne mish shqiptar rrijshin
ujrat me -me hellme- neper shekuj na i turbullonin
na mbulonin kahdo me elegji
peergjakshem prrojet tona gurgullonin
ata vetem nji gjė e dijshin
pansllavisht--e panhelenisht te hunguronin
se kishin ndėgjuar prej pėshperimave te tokes
se nji dit do tė vij dita e ringjalljes
e ne kėmbė do te qohen edhe zotat e qiellit
mbi do do te binin shigjetat e kohes se zemruar
e qielli i tyre do te mbushet me zogj te hekurt bombardues
e shqipet me dy krena secili ma i pezmatuar
secili ma zjarrtė me kushtrimin jehues
e koha do te qohet e alarmuar
e nuk do te duroj ket dhunė ma as zemra e dielli
e vet yjet nji dit kan per tu shqipėruar
e do te ringjallet perseri shqip prilli
pranverat shqiptare perseri kan per te lulzuar
se gjithmonė mbi dhe nuk do te rrijnė kohrat e djajve pushtues
do te rignjallet nji dit gjithqka nga hiri
se ata mbi gjelbrime te zemrave shqiptare shkrumbin kahdo e lan
por qelizat qė na i la permbi dhe iliri
do tė ringjallen nje dit o poet pse qanė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi liriku nėmergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 00:31.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.