Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 21-02-07, 10:41   #46
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Vallja
shkruan xhelal ferizi
nGA MITROVICA


vallja,eshst valle,nese,e lakmon,qielli
nese ,e lakmon rryma elastike
nese me lakmojnė ato rreze dielli
e arti ,i melodisė,ritmike

o vallja vallzohet,kur ,edhe nen dhe argjili
e mbi tok karajfili
e ne degė bilbili
e lakmojnė,
e shijojne
dridhrueshem,dridhrojnė,
simbas saj te gjith shkojnė

kur dridhen lulet ne kercyell,
e
fjera ne pyllė
e, ne per qiell qdo yllė

vallja ,qe lakmohet ne hapa,
qe freskohet vapa,
kur e sheh,me,endje
kur e ndjekė me vemendje
o vallja
luhet si ajo gurzallja
me atė te dridhrueshmen optikė
te ujė kulluarit qe pikė
qe rrathet,ne hark,qe,kur,ylli galaktikė
me drite,t shartimit, me eren
i cikė
e ato pastaj me flladin ,si rrrathore
duken,si valle,
ne qark, syprinash
te valve te lehta ujore
si valle ,ylberash n e,pasqyrė uji
te kapur,me drit dor per dore
vallja esht ai art
qe ,diillin qe rrin lart
,e bjen me zbritė nder ne
me hjedhė valle me ne
mbi te emblin glob e,dhe
vallja duhet ,me shkollė
me nje mendje te hollė
si art i gjall,iamgjinorė
me u ecė si rryma e atletit
si shtati e leht i baletit
ajo duhet jet me mahnitė
vallen keshtu
vetem keshtu,
qdo komb duhet me ditė
e shqiptari qe e ka mbi dhe
ma te bukuren nder kombe e fe

SHKRUAR NGA XHELAL FERIZI
ME TITUL VALLJA
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 21-02-07, 19:33   #47
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Shqipnija Etnike

shkruan Xhelal Ferizi

tokė e lidhur me pranga etnike
pre nga tehu i shpates qelike
o dhe o tokė e lashtė ilirike
kangen e lotin,e gjakun shartove
dhimbjeve n' per shekuj gjithmonė ju kendove
fyelli yt me gjak ka ndrru neper stina
kenget e pervajshme t' ka kėndu kanarina
ti je vet vujtnija ti je vet mbi dhe
simbol i simbolit si askush je pre
si askush je nda n' copa per tu ngranė
ti je lindė jetime pa babė pa nanė
per ty kan kja guret dhe e diell e hanė
ti je vet e para qe t' kan vyshkė ballkanit
ti je e bija e lotit,qe m' je shkri zandanit
ti je vet ,si gjaku i sheges neper deg
tij je shkrumbi i zharit qe shekujtt kan djeg
ti je nana e,jonė ne jem bijtė e tu
ku ti marrim gjurmet n' etni q e t' jan shkru
a ti kerkojm n' diell a ti kekrojmė n' rreze
neper ata shekuj qe kan tha shum breze
ti je nanė shqipnija etnike me gurė
dielli t' ka dhanė gjak e toka t' dha nurė
ti je lahutare je e qendisur n' det
tij tokė e lashtė n,gur e dhe qe flet
ty t' flasin zallinat argjil e argjend
per ty flasin dritat,kur t' shendrisin n' shend
shekujt shkrijnė mahni; fjalė nuk gjejnė as malet

per,t, bukurat shqipe kenget ,' festivalet
t' bukur e ke ngjyren ne at kaltri prej deti
dielli te ban t' fala hana ' T;pershendeti
edhe ato rreze me plot dashuri
ylli te falė dritė qielli te falė shi
ato ara e,lugje e fusha etnike
ne bashkim ti dua oj nanė albanike

SHKRUAR NGA;xhelal ferizi nga Mitrovica
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-02-07, 19:44   #48
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

RRACA NJERZORE
shkruan xhelal ferizi
rracė ;njerzore,e prirė per dukje e zhdukje
rracė; njerzore me prirje per qnukje
rracė; njerzore qe shkelė permbi dhe
qe shkelė ,parime e globin don me e,pre
rracė njerzore qe shkel mbi parimin
qė e,don egon,qė e don,ngatrrimin
qė mbshtjellė koken me do paragjykime
qė vret,diell,e shekuj,ne menyr t ,perkryme
qė len gjurmė e krim para e mbas bryme
rracė qe per kob tendin mendjen ke t, persosun
rracė, qe mendja jote do te shtrijė t' plandosur
ah rraca njerzore kafken me rradake
e perdorė me tru n, boten rrumbullake
sillet edhe mbshtillelt filli yt me mund
caku yt e hapi,do te sjellin fund
mendja jote e sherrit qe prin per djallzi
diellin ka me gjveshė hanen ka me shkri
globin me e mbushė zjarre,me perzie me ujė
truri yt me prirje qe i don shekujt n' rrmujė

Xhelal Ferizi nga mitrovica vargje
titulli Rraca njerzore
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-02-07, 20:03   #49
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Mosni

shkruan xhelal ferizi

mosni mos shkelni mbi gjak e lot
mos shkelni mbi diell ,qe e ndertoj ai zot
as qiellin mos e pshtyni mos e mbushni me sherr
mos ndertoni neper planete ,gara e prita,e ferr
njeri o njeri qe po ecė me hekur
qe po zhvillon gara ,qe aq shum je i etur
me prekė qiell e lemsha ,gjithkah jan me dhe
ne per galaktikė neper rrug te re
ku fund nuk ka ecja neper shum gjithsi
kush ma i parė me dalė e ne cak me mbrri
e kur te arrini ne t' pa fundmin cak
diell e hanė e yje per me i la me gjak
mos o njeri i dheut qenje shkatrrimtare
mos i shtjerr kto fryte me loj endrrimtare
me ato shfrenime qe i ke n' gjak e n“garė
mos i shkrij metalet me ua lanė zorrt varė
gjithkah globeve t' mjera tua nxjerrė kristalet
tash don edhe marsit me dal me i grrye malet
e mandej veneres ,merkurit e tjerė
qdo planet me e grrye e me e lan te mjerė
me i mbjell lot e gjak luftra e teknikė
me ba garė t' pafund neper galaktitkė
e kur te zhvillohesh ne kulm te persossur
me mbetė pa ndoj shpirt pa gjak i vulosur
pa ndoj lidhje ndjenje veq me sintetikė
me ndoj sustė teknike me ndoj magnetikė
me humbė qdo kuptim e jeta m e u fikė
pse ambicjet tua fund s; po kan tu u shty
mendjen e ke vlim cakune ke n' sy
qdo kah ka ;hapsira hapin e ke msy
mos o njeri i tokes gjakun mos e ndrro
emocionet t' bukura jo mos i sharto
me ndoj mish te ri strukturė sintetike
me njeriun e r i n' baza klonistike
se baza e njeriut esht shpirti e ndjesija
neper shkall shpirtore qe i zhvillon njerzija
e mos ia ndrro kahjet ah civilizimit
mos e vraj at thelb t' jetes e t' kuptimit
mos e vraj subjektin mendjen themelore
mos i ndrro qeilzat ah gjenetikore
mos i ndrro ato gjene qe krijojn raporte
mos shendrro mish gjaku n' metal me robote
per me i heq ah ndjenjat qe zbukurojn jeten
motivin shpirtsinė boten te verrteten
se qdo ndryshim tjeter qe ndrron qik e djalin
e ndrron kahjen cakun ndrron origjinalin
i ndrron thelssitė t' shpirttit shkreton bot e globe
shkatron galaktiken drites i sjell kobe
mandej sjell ftoftsi akull n' shtresė te re
nuk ka njerz me lkurė nder kombe e fe
tjetersohet mishi gjaku e gufimi
nuk del syrit t' njerit mshira as lotimi
mblidhen neper gara gjithkush robotike
prishen zemrat t' gjakut vlerat motorrike
ashti behet hekur shpirti dimension
gjaku neper deje ne damar nuk vlon
mosni o njeri mosni njerz me mend
mos dilni orbite planetet me i qmend
mos veproni eger me e shue ozonin
me e shemtu diell hane tok e planet tonin
mosni o te mjer mosni n' sfera t' thella
mos shendrroni njerin t' mos i shijoj gjella
me u shendrru ne akull me ndoj landė magnet
qe t' mos shijoj ujė diell ;e. dhe as det
qe t# mos ndjej as shije qe lshon ajo dardhė
qe t' mos pret ndoj kohė as ndoj dit te bardhė
mosni o shkenctar mos prishni njeri
qe krijoj plot shije ajo perendi
zoti i qiellit t'madh qė nuk zėvendsohet

se mishi me gjjak kurr nuk tjetersohet

vargjet i ka shkruar autori i vargjeve
xhelal ferizi nga Mitrovica e;Kosoves
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-02-07, 20:21   #50
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Liria

shkruan xhelal ferizi


ma t' bukur nuk thur qielli as dielli s, qendisė
je ,pikturė ma e bukura ndertue prej perendisė
te kan qendisė ylberat me at bukuri
te kan la me drita ,yjet qe jan shkri
mbi ty kan ndertu shekujt me kristale
ti je fllad ma i bukur qe njomson n' per male
ti je erė magjike e freskon qdo fletė
ti je gjak i diellit globit qe i jep jetė
ah liri shjetnore qiellore mahni
ti je zemer qielli per ty behen fli
engjuj ,e heroj deshmorė e qendrestarė
ti je cak i drites diellit rrezatarė
gjithmonė n; qender t' fjales , e para ne agjendė
tij gjak i arit qe kullon n, argjend
ti je vlerė madhore ,ma e persosur n' qiell
ti je vlerė kurore ,qe rrin permbi diell
ti je nji mbretreshė mbi glob e mbi dhe
nji magji e dashur nder kombe e nder fe
ty te don dhe globi te don deti e fusha
te dojn engjuj t' qiellit; edhe engjellusha
je ma,E:bukura lule qe lmon me aromė
pa ty shekujt vitet mbeten si kufomė
pa ty ara e pylli lisi me ato degė
pa ty qan qershija qan molla me shegė
pa ty nuk qesh qielli qehre s' jepė natyra
gazi nuk shkrin dheut dheut i ngryset ftyra
ti e gazmon yllin, e nxitė meteor
i nxitė neper valle lidhun dor per dorė
objektet qiellore objekte mbi dhe
kombe n' tokė mbi kore qe ecin si rrke
ti je bukurija qe i jepė cak argtimit
ti je fryt i drites si rrezja e agimit
ti je simbol jete si dita ne ag
pa ty qdo komb bote ,nuk mund t' kalon prag
liri qe nuk prekesh me dorė as me lkurė
por prekesh me endrra e gjallron qdo gurė
prekesh me qdo gjak prekesh me qdo fe
ti je shejti i shejtit ,qe flet permbi dhe


vargje per liri shkruar nga poeti xhelal ferizi nga mitrovica e kosoves
poeti xhelal ferizi shkruan vargje qe nga rinija e hershme
dhe pret kontakte me sponzor per shkak se deri me tani ka nji numer te madh vargjesh te shkruara qe kerkojn botim,prandaj vet shqiptart duhet te vetdijsohen dhe te kerkojn kontakt me poetin dhe te pyesin poetin per qfar ndihme ka nevoj poeti.
kontakti me poetin xhelal ferizi esht nepermes emailit
[email protected]

te gjitha veprat e shkruara nga poeti xhelal ferizi
do te kushtonin botim afro 50000 euro aq shum ka te shkruara
prandaj poeti vet nuk mud ti perballoj kto shpenzime
nuk kerkohen te botohen te gjitha nga nje sponzor
por kekrohen hsum sponzor qe te ndihmojnė
lajmroni tregoni shikut shoqes ,te njohurve
beni mirė veproni mirė ndihmoni njeri tjetrit shqiptarė
e vetmja rrugė e shpetimit kombtar ,solidariteti
lidhjete fuqishme me njeri tjetrin
per ndryhse do te nahanė armiqt e shumt ,
shpetimi kombtar ehst te ndihma njeri tjetrit
te shpartalluar nuk do te mbijetojm ,nese veprojm
bashk dhe duke i dhene doren njeri tjetrit
dalim ne drite
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-02-07, 20:39   #51
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pendt e mija

shkruan xhelal ferizi

shkrini lot o pendt e mija
se shurdhue esht,bukurija
esht shurdhue nen diell njerzija
edhe kokat kan marrė erė
shpirti i diellit aq i gjerė
sot mbi dhe ka mbet i mjerė
nuk ja don kush qeshjen te arit
as nuk duan eren e barit
as aromė ,te shkelqimtarit
shkelqimtari esht ai ai yllė
qe lshon shndritje n' druj e pyllė
me at dritė qe flet n' qdo fletė
kah do rrezet ku i kan mbetė
ku jep endje e shprehje n' jetė
ku e dritson fleten n' per fije
ku e sharton flladin me hije
ku e larmon me dritė hjeshije
ku i jep paqe ftyr;s toksore
drujve ne rrudha e ne levore
ku ylberat i lidh dore
ai esht ylli i bukurisė
qe gjak drite i jep njerzisė
globit flladit e bimsisė
i jep qehren botanikes
i jep sharmin rrezanikes
rrezanikes te arit hanė
edhe dheut e tokes nanė
kahdo driten qe e ka dhanė
e ju po lodhni pendt e mija
kah po shkrihni n' shkronja e vija
kah perqoni diell e dhe
kah po prekni kombe e fe
gjak te diellit lshoni rrke
mbi damarė e kahdo tokes
me do lot e gji t' nanlokes
edhe po merrni fjalė prej flete
ushqim hojesh te embel blete
per me e lidh boten per jete
per me e,,lidhė gjithkah njerzinė
me e lidhė n' rreze nanė shqipninė
gjithkah n' gjak e ka etninė
ti moj pendė sa etshem shkrinė
shkrini shkrini pend e mija
ndoshta diellin ua dha dija
ndoshta dijen u dha dielli
fjalė tue mbledhė kah toka e qielli
gjith tue ndjekė imagjinaten
ah shqipnin tu E dashtė krahthaten
edhe botes at uraten
tu ia falė qe marrė e keni
mbledh mirsis gjith kah po e gjeni
gjith kah udhve n' per qdo rrudhė
por ju era po ju hudhė

vazhdoojn vargjet nga xhelal ferizi
Nga Mitrovica
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-02-07, 20:49   #52
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Loti i yllit

SHKRUAN XHELAL FERIZI

lot qe bjen prej yllit t, drites
kah ferkon eren ,n hapsirė
a,thue e sheh,rrethin,t,elites
qe e kan lidh token n, zingjir
qe e,kan lidh ,me fjal,planetin,
qe e kan lidhė lirin mbi dhe,
qe e helmosin ,fushė,e,detin,
qe i helmosin kombe,e fe,
qe po nxisin,rrath,te ferrit,
moe me i lan rrethit me dalė
e, po pjellin shkolla t ,territ
nuk po len kund fush as mal,
me ec n shekuj n,krih te eres
lirshem,n,kndim,me ,e,pritė,bibilin,
me i, gzue rrezet e pranveres
me e, qel flladshem karajfilin
ah,ti,lot qe rrjedh prej ylli
,a,thue e njeh,ti penden time
qe prekė,kendshem qdo flet,pylli
me ato ngjyra ,rreze shkrime
eh ti ,lot i, yllit t ,qiellit
a s ma fal at gjuh qiellore
edhe at shprehje t; ballit t' diellit
ti shkruaj hjeshem tok s arbnore
ndonse ty un o lot ari
nuk t, kam prek me inde thellė
ah me lot e gjak shqiptari
e lang lulkuqesh qe i kam mbjellė
kam me te dhanė spjegimet t, globit
kam me t,dhanė shekuj me pa
edhe at fat qe,leu,n,dit t, kobit
prej tradhtarve ,mbeti tha
pash at dnesje o lot i yllit
qe dridh dhimbshem diell e hanė
qe dridh vajshem kangen t ,fyllit
nji pik n, pend ti me ma lanė
le t, merr pika penda ime
me lot ylli ,t shkruaj,n, per faqe
n, faqe t, qiellit ,me ndriqime
n, pika ylli, n, manushaqe,
e ,kur kenga te behet ari,
me shartim fyelli e ere
ne penden time n,gjuh shqiptari
kur te i hapė dy krih pranvere
ke me e pa o lot ylltarė
qe zbret qiellit me at mahni
kur te biesh mbi dheun shqiptarė
gjurmė e shekuj kan me t, shkri

XHELAL FERIZI NGA MITROVICA
AUTOR I SHUM VARGJEVE DERI TANI
PERSHENDET LEXUESIT
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-02-07, 23:11   #53
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

LOTI I FJALES

shkruan xhelal ferizi

loti i fjales n' qerpik ,si curril,n,ujvarė
ku dukej hana, e toka,e dhimbje e saj mbi dhe
kishte mbetė,pendueshem ne rrokullisje varė
ishte ngri ,pendueshem,her ftofė e her nxe
po hapin ,me rreshqit,s,po,e,bente ,mbi,tokė,
se prangat,po e prisnin,pa le
por ,hapin,u desht e mjera me e ba kokė,
me rreshqitė,si drojshem nder ne
kur piku mbi gurė,e piku mbi gjak
rob,u, ba,ne besė
rreshqitjen,e msoi,kur piku mbi lak,

angert
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek angert
Dėrgoi email angert
Gjej mė shumė postime nga angert

25-11-2006, 14:20
angert
i/e regjistruar


Anėtarėsuar: 20-10-2005
Postime: 425
LOTI I FJALES

shkruan xhelal ferizi

loti i fjales n qerpik ,si curril,n,ujvar
ku dukej hana, e toka,e dhimbje e saj mbi dhe
kishte mbet,pendueshem ne rrokullisje var
ishte ngri ,pendueshem,her ftof e her nxe
po hapin ,me rreshqit,s,po,e,bente ,mbi,tok,
se prangat,po e prisnin,pa le
por ,hapin,u desht e mjera me e ba kok,
me rreshqit,si drojshem nder ne
kur piku mbi gur,e piku mbi gjak
rob,u, ba,ne bes
rreshqitjen,e msoi,kur piku mbi lak,
te verrteten e msoj tue dnes

poeti xhelal ferizi nga mitrovica
shkrou ket poem ,me titull,
loti i fjales


te verrteten e msoj tue dnes

xhelal ferizi nga Mitrovica
ME TITULL
LOTI I FJALES
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-02-07, 23:14   #54
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Esht Ba Nje Leshim I Vogel Ne Ket Poezinė E Fundit Loti I Fjales
Kerkoj Falje Xhelal Ferizi Permirsim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-02-07, 23:27   #55
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

NE FENOMENINE GJAKUT


shkruan xhelal ferizi

neper te gjitha kokrrat qe ishin nji planet me fjal
duheshin miliona penda ,me i pershkrue
ne te gjitha kokrrat kishte nga i shekull ,romane me dalė
kokrrat e gjakut me i spjegue
ore ,nese, don merr yllė e merr dete me ngjyrė o poet
nese don merr lang nga te gjitha qerrshitė,e shegė
merr fjalė sa,i,oqean ,langje qielli me det
nese don merr te gjith bilbilat ne degė
por fenomenin gjak kurr s, ke per ta shkru
as me pasqyru me fjalė e permbarim
permbajtjen domethense e rrjedhen,kur s, ke per ta kuptu
se zoti vetem zoti e din ke t,burim
gjaku esht vet fjala damarin,qe e mban gjallė
pse me uj damari nuk mbahet
pse me gjak nuk mbahen kokerr dhe e zallė
prej ujit me ujė e rrol perse gjaku ndahet
se gjaku esht substancė qe esht ma shum se e, thanuna
e thanuna e qdo fjalori qe mund t marrrim , n gjithsi
si gjaku nuk ka kush funksion as toka as hana
gjaku esht thellsija e fjales qe esht shkri
gjaku esht spjegimi i pakapshem ne thelb
gjaku esht esencė e esences,qe ka mbrri
e mbanė,t,gjallė,t,natyres njeriun fenomen
ai shendrrohet i lengshem,por nuk behet ujė
esht substancė qudije,qe i sherben gjithkuj
por kur me uj perzihet,ngjyren uj e merr
esht lang permbi langje,qe fjalen e nxjerr
ai e mban thelssinė mendjen fenomene
ai e mbanė at tru qeliza e gjene
ai esht uj i kuq qe nuk esht si uj
pembajtja e quditshme qe nxit mendjen t ,shkruj
gjaku esht qe ec,qe ushqen qdo fije
e ushqen n per deje te njeriut at dije
gjaku esht nji vlerė qe qe esht ma shum se vlera
gjaku esht spjegim ,qe ec porsi era
gjaku esht roman qe shkruhet n per deje
ai ec mendjes t kombeve ,ai ec n, rrug t, qdo feje

xhelal ferizi nga mitrovica e kosoves
vazhdon me shkrimet

emri ne qdo titull vargjesh behet per shkak te identitfikimit te vargjeve te dihet
te kujt janė autori ktu del me emrine verrtetė xhella ferizi prandaj qdo tiitull kenge vjerrshe lirike
e ka emrin vetem per ket shkak i lutem lexuesve per mirkuptim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-02-07, 23:32   #56
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Mbi kokerr

shkruan xhelal ferizi

mbi nji kokerr nji dit,shekullin tim e rrxova
me sy kur,e pash pendimin
neper zemren time shum penda i rrotullova
askund nuk e vulosa shkrimin
o mendje qe ne kafkė po mbahesh
ku do ta gjejsh shpetimin


xhelal ferizi nga mitrovica
tiitulli mbi kokerr
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-02-07, 23:35   #57
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

angert
i/e regjistruar


Anėtarėsuar: 20-10-2005
Postime: 385
Medioker
shkruan xhelal ferizi

mbi medioker lshova mallkim
kur cektesinė e namur,e diktoj rrezja diellore
medioker gjithkah ne pushtim
mbulojnė horizonte me shtresa bore
sa shum ,gjakut te diellit progresit
i shkaktojnė iritim


xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-02-07, 23:39   #58
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

PROBLEMI

shkruan xhelal ferizi

problemi nuk esht ,te dielli qe nxenė
as te fjala qe del,nga,fyti,
problemi esht te gara,per,dominim
kush e krijoj garen
qe jeten
e,mbyti,

xhelal ferizi vazhdon me vargje te shkruara
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-02-07, 23:48   #59
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

21-11-2006, 06:28
angert
i/e regjistruar


Anėtarėsuar: 20-10-2005
Postime: 385
PROBLEMI
problemi nuk esht ,te dielli qe nxen
as te fjala qe del,nga,fyti,
problemi esht te gara,per,dominim
kush e krijoj garen
qe jeten
e,mbyti,
poeti xhelal ferizi


angert
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek angert
Dėrgoi email angert
Gjej mė shumė postime nga angert

21-11-2006, 06:36
angert
i/e regjistruarDo gjak mbi borė

shkruan xhelal ferizi

sa shum gjak mbi borė
thue se shekulli i zi,nuk u ngop,
sa shum serbian,me thika ne dorė
dardanisė ,gjak tu i derdhė
bardh per mos me e lanė
as dimer as verė
diellin ,me gjak duke ia lanė
nga derdhja e gjakut te kuq
tash edhe ngjyrė e kuqe
edhe neper lule,kur shoh,me erė
ne kosoven e lashtė,te pergjakur t e,mjerė
prej gjakut,tonė,te kuq
edhe ,e kuqja mollė
e kuqja qershi

lulkuqja me tmerron


xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-02-07, 23:58   #60
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

loti im po digjet

loti im po kerkon shkallė
kerkon ,dhe,ne kokrra e zallė
vuajtja shndrru, po i esht,ne prush
kerkon fllad,ne mal e fushė
gjithkah ,qiellit,deri n, kapak
shkon tue ,u zie me vnerė e gjak
loti im ,qė n , rrugė terthore
mbreht esht pre,ne besė e rrmore
qe i ka dhan doren gjithkujė
sot shebdrrue esht,n, gjak e, ujė
edhe penden po e tmerron
n, shtat po e then kah po loton,
nuk po gjen kund n, qiell as dhe
as,qetsi ne ndoj fole
ferr ,parajs,nuk duen me e ble
askund vendin s ,ja, kan lanė
nuk po duan ma diell as hanė
kush fjal t ,mir nuk esht tu i dhanė
as ,,se,pin ma ,ajo ,kthjelltsina
as,se,merr ne gryk,zallina,
as n,qerpik,ah kanarina
as nji zog nuk ja din hallin,
as ,s, ja njeh,zhuritje e, mallin
loti im kerkon ,at qiell
kerkon shpres,ne rreze e diell,
ne ndriqim,ne kthjellim drite
ne ylber me kolorite
kerkon,shteg n, per dheun arbrorė
kerkon qehre , e kerkon dorė,
esht rrethue me akull e borė
po duan shekujt me e lanė ngri
vujetje t, ftoft me i dhanė me pi

xhelal ferizi nga Mitrovica
pershendet te gjith lexuesit shqiptar kudo q e jan neper bote dhe ne atdhe,


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 20 (0 Anėtarėt dhe 20 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:04.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.