Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diskutime Shoqėrore
Emri
Fjalėkalimi
Diskutime Shoqėrore Gjithēka dhe asgjė, ēdo problem e hall virtual.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 31-01-08, 18:13   #1
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Si do tė ju dukej

Si do tė ju dukej nėse liriku poeti xhelal ferizi pas kaq shum vargjeve ne jeten e tij te ndeprenė krjimtarinė per shkaqe ekonomike meqenese autori i qindra mija vargjeve ju drejtua shum biznesmenve shqiptarė
dhe askund nuk gjeti perkrahje financiare
te gjith ia kthyen shpinen
ma ne fund sikur te ndeprente
krijimtarinė
per tu marrė me tregti dhe per te mos kthyer koken ma kah vargjet
kush do te ishte fajtorė ne kėt rast a liriku apo te tjerėt te cilėt gjith jeten e perbuzen
e nėnqmuan u solen me mendjemadhsi
Ju lutem korrekt te jepni mendimin ne ket temė mundesisht sa ma shum forumist te inkuadrohen me analiza te kjarta dhe shum seriozitet


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 31-01-08, 19:30   #2
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si do tė ju dukej

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
Si do tė ju dukej nėse liriku poeti xhelal ferizi pas kaq shum vargjeve ne jeten e tij te ndeprenė krjimtarinė per shkaqe ekonomike meqenese autori i qindra mija vargjeve ju drejtua shum biznesmenve shqiptarė
dhe askund nuk gjeti perkrahje financiare
te gjith ia kthyen shpinen
ma ne fund sikur te ndeprente
krijimtarinė
per tu marrė me tregti dhe per te mos kthyer koken ma kah vargjet
kush do te ishte fajtorė ne kėt rast a liriku apo te tjerėt te cilėt gjith jeten e perbuzen
e nėnqmuan u solen me mendjemadhsi
Ju lutem korrekt te jepni mendimin ne ket temė mundesisht sa ma shum forumist te inkuadrohen me analiza te kjarta dhe shum seriozitet
E dhimbshme ...!

p.s. kam kujtuar se pėr poezinė mjafton pasuria shpirtėrore, njė laps dhe njė letėr... po nejse... shumė vargje "poetike" k'sajde pari po klithin e po mundohen tė dėftojnė se "poezia shqipe sot ėshtė nė fund tė pusit"... mė mirė pa to!
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-02-08, 00:34   #3
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si do tė ju dukej

I NDERUAR PANTA RHEI

JU THONI shum vargje poetike ne thojza thua jan jo poetike klithin ma mirė pa to ;nuk t e kuptoj
fare ndoshta edhe vargje t emia te ttila jan pse ather t e merrem me krjimtar kshtu e spjegoni
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-02-08, 10:03   #4
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si do tė ju dukej

--------------------------------------------------------------------------------

I NDERUAR PANTA RHEI

JU THONI shum vargje poetike i fusni ne thojza
thua jan jo poetike kshtu ekuptoj
shum vargje klithin
ma mirė pa to ; kshtu u je shprehur a po jo
un nuk te nuk t e kuptoj ku don me dal me ket mesele
ndoshta edhe vargje t e mia te tilla jan
KLITHMA JO POETIKE
pse at'her t e merrem me krjimtari kshtu e spjegoni ju apo jo
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-02-08, 10:31   #5
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si do tė ju dukej

ne fakt o pantarhei neper forume ka shum vargje te bukura te njerzve qe kan krijuar dhe ka shqiptar talent sa te duash e keqja esht s e ne populli i sterlasht dhe i talentuar antik nuk kemi shtet as atdhe
qeveritė na i moren institucionet na i dogjen ne krye na i vunė ata q e nuk jan te intreuar per vlerat
por per jeten etyre personale nne radhė te parė deri me tani kshtu po shihet

qendrat kulturore te rasimit shqiptare nuk duhet ti vjedhin fondet parat epopullit
por duhet ti kontaktojn njerzt e forumeve shqiptare
te talentuar
e te bashkpunojn me ta per botimine librave te ngritet kualiteti kulturor shqiptarė
nga mungesa ekti bashkpunimi njerzit kan mbet me pseudonime neper internet
duke u sorollat sepse ne nuk kemi atdhe sikur te ksihim atdhe ne do te ishim aty diku krahas me europen te zhvlluar si nga ana shpirtrore kulturore si nga ana ekonomike dhe kur them nuk kemi atdhe ate identifikoj me at nuk kemi kultur
analizojeni njiher s e kush ehst neper qndrat e kultures dhe te arsimit duke udhhequr kombin.
Fondet qe ndahen per kultur akoma nuk kan ndihmuar qoft edhe nji nejri shqiptar apo talent as ne shqiperi as ne kosovė tragjedi kombtare kjo
para nji viti u bė peprjekje e forumit shqiptarė q ete botohen libbrat dhe encklopedija eforumit me ndihem e qendrave te kultures por edhe me ndihmen e organizatave dhe te gjith forumistet ti ken librat eperbashkta ne vellime sepse at kishte shkenc kultur poezi diksutiime analiza e qka jo
por kjo mbeti vetem teori e kurr nuk u relaizua keshtu jemi ne si njerz llafe kemi mjaft por kur vjen puna te realizimet gjithmon jan zero te pa realizuara jemi interesant

e s aper vargjet un kam pa neper forume vargje vertet te bukura qe jan ne nivel pamvarsisht s eshqiptart kurr nuk dalin jasht kultit te naimit migjenit kadaresė ne jemi roberit e kulteve si ne art si ne lami tjera popull q eperkulemi para kulteve dhe nuk lirohemi kurr nga ato
un kam pa shum her vargje me t e bukura ne forume se te kadares e te agollit e te shum tjerve

dhe ata nuk jan krufar shkrimtarsh jan vetem forumista te thjesht sa per vargjet e mia un nuk flas asnjiher sepse nuk me takon mua te flas te tjeret le te flasin dhe mos mendo s e po e lidhi temen me vargjet e mia ktu diqka jo ne asnji menyr vetem deshta ta lidhi me at fjalen q e the sepse un kam kontrolluar forumet dhe kam pa shum vargje brilante te njerzve te cilet emgjithat nuk jan krufar emrash ne letersi a s nuk njihen
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-02-08, 10:40   #6
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si do tė ju dukej

para disa kohe kam takuar nji profesor te gjuhes dhe letersis ai ekishte mbaruar fakultein ne tiranė dhe nuk kishte lexuar asnji poezi ne internet deshta ti diskutoj disa gjėra me te dhe vrejta s enuk ja njihte as tehlbin poezis kur un zbertheja diqka ai mundohej diqka por as nuk pkuptonte as nga metafora epoezis as nga brumi habitesha si e kishte marr diplomen porfesor gjuhe dhe letrsije
te ne ka qudira si askund dhe po e them se nji letrar qe merret me analizimin epoezis
ai nga nji fjalė poetike mund te nxjerr nji tregim a ose nji roman vetem ai mun d te qiuhet kritik letrar
pershembull te punimet emia ka filluar te merre tme to hysen ibrahimi ne suedi ai nuk esht kritik letrar por politikolog megjithat pomperpiqet te bej diqka te thot diqka edhe spe ka thėnė deri diku edhe ka analizuar ne nji liber te vetin te cilin po epregatit pikrisht per vargjet emia
por ai ksaj pune i ka hy vullnetarisht prandaj kam vrejt diqka te njerzit kishte dallim shum
pregatitja dhe talenti kishte njeri q epikrisht quhet kritik letrar e nuk esht ma i aft s e nji njeri qe nuk esht kritik letrar edhe per ket kam pas rast te bindem qudi te ne shqiptart qka nuk sheh
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-02-21, 20:55   #7
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si do tė ju dukej

M e nji fjalė dua te them se prej gjith ktyre biznemsenve
nuk arrita me hy ne nji qeshtje kordinuese me ata as qeshtje shum serioze

Ne nje far menyre rrnofshin te hjuajt dhe shpresa se me te huajt mund te behet diqka sepse me shqiptar nuk behet asgje prandaj
ndoshta edhe un meqense jetoj shum gjat ne perendim
po gaboj kan thanė si ėsht vendi bahet kuvendi

e di s ektu mundesh me lan takim ne zyre me ke te duash vetem e ben terminin

ndooshta po mendoj se edhe ne kosovė vlenė e njjeta gjė
ne fakt kosova epas luftes ka ndryshu shum
dikurė ma leht ishte te bisedohej sot ėsht shum ma veshtirė

Nese mund te bisedohet me njerz vetem nese njeriu
ka para un mendoj se kjo esht shum pa edukatė
ėsht interes dhe shkatrrim barbar i shoqerisė.

Duher te krijohet ndjenja e pergjegjsis per qytetarin
sepse edhe qytetari ka ndonje kerkesė
ndoshta
Me gjithat un krijova edhe nji pervojė u pa tash qdo gjė mendimin dhe qellimin ekisha tė mirė por
nuk u realizua
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-02-21, 21:02   #8
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si do tė ju dukej

Un nuk po fyej as nuk po poshtroj askend por nuk mund ti duroj mendjemdhejt primitiv
po luftoj per nji perpunim te ri edukativ
po pepriqem te sjell ngjyra te reja ne shoqeri
te e menduar tjeter #
kur dua te jap mendim propozim ose ide neveritem nga injorimi dhe perbuzja
te jseh injronat thonė nuk esht mekatė por te mos pepriqesh te dalėsh nga injoranca esht mekatė
ne kohen e ish jugosllavisė u krijua nji shtreė burokratike dhe mentalitet fodull ku njeriu veshtir e
kishte me komuniku me nji brigadier te thjeshtė edhe pse nese e shikoje nga brendia aftesit e atij brigadieri apo shefi ishin jo te larta .

pra sistemi jugosllav la pasoja edhe ne kosovė la si paosjė fodullizmin anarkizmin sjelljen
mosperfillse kryeneqsinė mendoj s ene duhet ti shqelmojm ato mbetruina sllavo e osmano pashallare -
sepse edhe perandoria osmane e till ishte ajo pjelli bajraktarizmin dhe ju mbeti shqiptarve ne derė si kopil ky ves duhet ndrruar klultura dhe perpunimi dhe duhet ndjekur moden e re praktiken
praktika dhe bashkpunimi .
sjellin fryte dhe rezultare - ndersa fodullizmi mohimi-
dhe mosbashkpunimi -
jan shaktrrimtare per secilen shoqeri mbi bazat e bashkpunimit gjithmon llogaritet edhe kompromisi
urtsia dhe ndarja e intereseva ne shoqeri e sferave e menqurisė s efunsionimit e progresit
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-02-21, 09:43   #9
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Si do tė ju dukej

shkruan xhelal ferizi

po qajnė kohrat gjithkombtare
se antivlerat dolen nė krye
per me thye etninė shqiptare
agjenturat me ngadhnjye

poshte armiku poshte tradhtari
qe s po len kund lule mbi dhe
e me u bvyshk po don shqiptari
pe rme mbete o pa atdhe


autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-02-21, 09:52   #10
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Si do tė ju dukej

Un nuk po fyej ,as nuk po poshtroj askend,
por nuk mund ti duroj mendjemdhejt primitiv,
pelaxhijtė.keshtu i quaj ata q e i kan ruajt pelat deri dje e sot mundohen te behen dikusha


po luftoj per nji perpunim te ri edukativ

po perpiqem te sjell ngjyra te reja ne shoqeri
ndryshim tjeter

te e menduar tjeter ,mjaft ma injorancė


kur dua te jap mendim propozim ose ide neveritem nga injorimi dhe perbuzja,

Tė jesh injoronat thonė nuk esht mekatė ,
por te mos perpiqesh te dalėsh nga injoranca esht mekatė

ne kohen e ish jugosllavisė,

u krijua nji shtresė burokratike,
ashtu si ne kohen e pushtimeve te meparshme

dhe mentalitet fodull ku njeriu veshtir e

kishte me komuniku,
qpfte edhe me nji brigadier te thjeshtė,
ashtu si dikur me begler ė e qausha
edhe pse nese e shikoje nga brendia aftesit,

e atij brigadieri ,
apo shefi ishin as cilsi as aftesi jo te larta .

pra sistemi jugosllav,
la pasoja edhe ne kosovė ,
ne mentalitetete
la si paosjė fodullizmin anarkizmin sjelljen

mosperfillse kryeneqsinė ,
mendoj s e ne duhet ti shqelmojm ato mbetruina sllavo e osmano pashallare -


sepse edhe perandoria osmane e till ishte ajo pjelli bajraktarizmin ,
dhe ju mbeti shqiptarve ne derė si kopil ky ves ,
duhet ndrruar,
klultura dhe perpunim i ri duhet sistem tjeter ju duhet
kombit


i dhe duhet ndjekur moden e re , thjeshtesine punen
praktiken

praktika dhe bashkpunimi .konstruktive organizative kunder dembelise e mendjemadhsis
keto vlerasjellin fryte dhe rezultare
- ndersa fodullizmi mohimi-
dhe mosbashkpunimi -
antovlerat jan antikultur poshtersi mjerim


tradhti


jan shaktrrimtare per secilen shoqeri mbi bazat e bashkpunimit gjithmon llogaritet edhe kompromisi
urtsia dhe ndarja e intereseva ne shoqeri e sferave e menqurisė s efunsionimit e progresit
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:54.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.