Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diskutime Shoqėrore
Emri
Fjalėkalimi
Diskutime Shoqėrore Gjithēka dhe asgjė, ēdo problem e hall virtual.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 31-03-08, 18:36   #106
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si do tė ju dukej

Jo jo vet pyet un jam i hapur per dialog mos ke merak sa per vrarje shpirti po me vjen pak keq per mosbesimin ndaj meje meqense u bėnė tash shum vite qe njerzit e dijn se merrem me vargje
por nejse fol vet pyet qka tė duash un tė pėrgjijgem sinqerisht at qka di
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 01-04-08, 10:42   #107
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si do tė ju dukej

Ma paske qit kafen tamam si me qenė nė njė odė shqiptare t flameniderit lule edhe lulet i paske zgjedhė
tė bukura edhe ksaj atmosfere do ti kushtoj vargje por njiher mė kan dalė disa punė
pėrshėndetjet e mia e nderuara
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-04-08, 21:28   #108
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si do tė ju dukej

Mbasi nė vargje

autori Xhelal Ferizi me vargje shqiptare

mbasi i ndrruam me shkrim do llafe
edhe lodhja m' kish pushtue
mė erdhen lulet bashk me kafe
njė dardane m' ka dhurue

eh sa bukur ' mu duk shija
gota e ujit tė tok's shqiptare
thue se n' shpirtė m'pėrfshiu mahnija
nga pėrhapja aromtare

kafja rrinte nė mes tabaku
e ma kishte ngjyren tė arit
nisi shqip e po mė vlon gjaku
mbi zakonin e shqiptarit

edhe malli mė rrjedhte nė vena
porsi oda mu duk rrethana
mu kujtue shqipja n' dy krena
e t' shqipnisė ah dielli e hana

se q'm'pėrfshiu t'gjallė atmosfera
edhe uji si biluri
thue dy krah mi shpaloj era
shqipm ku flasin dru e guri

thue se u shndrrova n' gjeraqinė
thue se m' dolen krah dy palė
me flutrue mbi etninė
t' shqipnisė nanė mbi fiushė e mal

T'falem nderit qikė dardane
qė ma dhe nji gjak vullneti
me gjuhen t' bukur iliriane
gjerė qė vlon si valė prej deti

ti kam borgj do yje ari
ti kam borgj do drita qielli
nji qėndisje n 'gjuhė shqiptari
shqip do rreze nda prej dielli

ti kam borgj shpjehjet magjike
ti kam borgj do shprehje malli
ty shqipni moj nanė etnike
shqip ku flasin dheu e zalli

edhe ty lule shqiptare
qė e ke fleten porsi vera
kto dhurata argjendare
qė mi qon ty tu rrit ndera

po ti qenke shprehja e allit
qė e ka lulja nė mes kėrcylli
ku me e gjetė nji tingull t' mallit
qė t' shkrinė shqip siq shkrihet dylli

po e bėj zemer vilonen
po e bėj shpirtė edhe klarinetin
po i marr zog e kanarinen
e po e marr nji shpirtė sa detin

e nė tė gjitha kto visare
po e shartoj nji gjuhė kristale
gjuhen tonė nė shqip amtare
ta sjell zogu n' kėngė mbi male

le ta sjell me t' fale n' sqep
si dhuratė prej mėrgimtari
kalon male e shkrep mė shkrep
le ta sjellė nė trollė shqiptari

le ta sjellė prej mallit tim
prej zhuritjes ku jam djegė
le t'ja kndoj shqip dheut tim
kah shqipnija degė mė degė


e kur tė ulet me pushue
nėnė ato hije e nėn qershija
kah t' pin ujin krue m'ė krue
shqip ku rrjedh n 'valė bukurija
autori xhelal ferizi ne mergim
liriku


lule ja edhe disa vargje tė bukura besoj si dhuratė
pėr sjelljet tua tė shkelqyeshme dhe mundin tėnd
tė faledneroj per kafen dhe lulet e bukura dhe tė uroj shum fat nė jetė
tė gjith ata bashaktdhetarė i falenderoj qė mė pėrkrahen dhe s mė lan te ndjehem i merzitur ne ket dhe
te huaj ku vuaj qe njizet vjet edhe tetė ne burg afro 27 vjet larg dheut te te parve
me rrrespekt per ty lule e nderuar
pra kush do qė mė motivon e shihni se qfar vargjesh krijoj artin e ndihmon
te faleminderit lule per sjelljet tuaja korekte si njė bashkatdhetare e kujdesshme
dhe shum e sjellshme e korekte me njė sinqeritet enjerzi te shkelqyeshme
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-04-08, 07:57   #109
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si do tė ju dukej

Kujdesė lulja e bukurisė

Autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim

kujdes' lulja e bukurisė
mos ja fal zemren tradhtarit
se ti je arti i hjeshisė
shpirti vet i ngjyres sė arit

mos gabo ndoj shpirtė me i lidhė
zemres tande tė dashurisė
mos gabo ndjenja me mblidhė
mos lidh tregtarė nė palcė t' shpirtsisė

palcen ruaja ndoj bujari
djalė shqiptarė porsi kullimi
mos lidh ndjenja pėr tradhtari
se me lot tė mblon pėrvlimi

pasanikut mos ja fal
kurr ndoj qehre ati roboti
se a i s 'njeh lule nė fushė as mal
se at akull e fali zoti

atij gjaku i rrrin ngri
metelik i ecė damarit
ai kurr n 'kroje nuk ka pi
ndjenjė tė gjerė kullue prej arit

ai nuk njeh tjeter veq pare
zoti i tij ėsht veq mashtrimi
ai nuk falė zemer vlimtare
kurrr se nisė kah pėrkushtimi

pulsi i tij rrrahė kah valuta
kah ajo grryerja e pėrfitimi
ai nuk njeh kurr afshe tė buta
tė dashurisė se e joshė mashtrimi

se e joshė rrena e paraja
e deformon ai profesioni
ai ka msue veq fjalė tė mdhaja
si e ka msue rrena e demoni

trupi i tij askund nuk mbahet
ndoj damari qė vlon kah shpirti
ai kah vesi i keq shpėrndahet
at e joshė maska e gjak ngrirti

at e joshė dollarė metali
hekuri rrotė pare me fytyrė
por se joshė kurr ndoj zog mali
qė kėndon me tė larme njgyrė


nuk e joshė kund karajfile
as e thellė ndjenja me vlerė
ate e joshin dhelpėr e skile
mashtrimtarė rrencarė t'pa vlerė

si me rrejtė si me vizllue
me e lavdrue mallin mashtrimin
n' zemer kurr ndoj lot s' ka vlue
ndjenjė qė e lidhė n' besė pėrkushtimin

sepse kshtu ja don zanati
me mashtrue e n' ndjenjen pare
ai nuk ndjen kund bilbil shpati
as nuk ndjenė zemer shqiptare

atij zemra i rrahė n'ė akull
nė t'ftofta shije integrale
ai pė pare i rrxon shakull
kodra e suka brigje e male

buka e tij po ėsht mashtrimi
lajka e keqe e vizllima
e nuk din qka ėsht betimi
dashuria e varg as rima

ai han buken kah dredhia
sofra e tij ėsht ,mashtrimtare
pėr me tė joshė me kurtha t' kqija'
vizllon jargė pėr mall e pare

qanė me lot prej krokodili
i mson llafet si falltori
ai han mish e shpirtė bilbili
veq me i ecė ma mirė trezori

ai me llafe vizllon hile
mallin e shndrron si kult t' ksaj jete
e njeh paren karajfile
parja e tijė prishė dhe e dete

shpirti i tij i ftoft' polarė
shtresa e tij' akull qeliku
ai zgėrdhihet me varfnjarė
pėr lot tjerė si luan qerpiku

autori Xhelal Ferizi njė jetė me vargje shqiptare
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-04-08, 23:19   #110
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si do tė ju dukej

Mendoj Se Duhet Organizuar Njė Shtypshkronj Gjith Kombtare E Botimeve
Ne Kosovė E Cila Financohet Nga Njerzot Me Antarsim
Antarsia E Asaj Shtypshkronje Mund Te Paguhet Me Antarsi Mujore
Ku Paratė I Qiten Ne Konto Per Qdo Muaj
Mendoj Se Shteti Duhet Ti Ndihmoj Ksaj Shtypshkronje Qe Te Mos E Len Kulturen Dhe Kriuijimitarin Epopullit Ne Duar Te Kasapve
Populli Vet Duhet Ti Organizoj Kto Gjėra Sepse Vetem Organizim Ne Forma Na
Shpeton
Pra Nji Shtypshkronj Domosdoshmerisht Eveqant Me Status Per Raste
Te Ndryshme Duhet Te Ekzistorj Ne Kosovė
Ne At Shtypshkronj Duhet Te Evidentohen Vetem Ata Qe Parapaguhen Rregullisht E Financojn Per Qdo Muaj Shtypshkronjen Pra Paguajn Antarsimin
Nji Shtypshkronj E Till Pra Mund Te Ju Botonte Pastaj Atyre Q E E Paguajn Rregullisht Antarsin Per Qdo Muaj Tjeter Zgjedhje Nuk Ka Sepse Qmimet Nuk Jan Reale Qe Ti Marrin 1000 Euro Per Nji Mi Cop Libra Kjo Nuk Esht Normale
Esht Katastrof Kombtare Per Kulturen
Per Te Gjith Bijt E Pasanikve Dhe Atyre Qe Konsiderohen Te Pasur Propozoj Qe Te Mos Ju Mundsohet Leximi Pa Pagesa Qmimi I Libdrit Per Ta Duhet Te Jet Shum Fish Ma I Lart Se Per Shtresat Normale
Per Pasaniket Milionert Edhe Qmimin E Bukes Do Ta Kisha Ndryshuar Sikur Te Isha Un Te Mundsija Apo Ne Qeveri
Nuk Edi Si Nuk Kan Turp Ata Te Sillen Kshtu Qdo Gjė E Lexojn Pa Para Secilin Varg Dhe Bijt E Fyrefisi I Tyre Deshirojn Te Lexojn Vargje Pa Mund Pa Para Falas
Dhe Nuk Duan Te Japin Hiq Asgjė Habitem Me Ket Lloj Karakteri
Te Gjith Ata Qe Duan Ta Lexojn Dhe Ta Shfytzojn Mundin Dhe Vargjet Krijimtarin E Tjetrit Pa Para
Me Duken Si Lypsarė Si Hajdut Po Thuajse Dua Te Lexoj E Nuk Dua Te Paguaj Asgjė A Ste Financoj Asgjė Dua Te Ma Mesoj Shkolla Djalin Mesuesi Poeti Etj
Por Nuk Dua Te Jap Asgjė Kėshtu Vetem Pasanikt Mund Te Sillen Por Ndaj Tyre Duhen Sanksione Krejt Tjera Dhe Kritere Tjera
Sikur Te Isha Un Te Mundsia Secilion Liber Milionerve Apo Femijve Te Tyre Do Te Ua Shisja Nga Njiqind Euro Qmimin Per Shkak Te Sjelljeve Te Tyre Te Pa Pergjegjsi Te Cilet Ne Art Letersi Kultur As Q Eqajn Koken Me Sponzorizu
Ata Duan Gjithqka Falas E Nuk Ta Japin Nji Cent Jo Jo Kshtu Nuk Shkon Deri Kur Ksshtu Milioneri Po Bė N Kerdi Dhe Gjithmon I Privilegjuar
Duhen Disa Sanksione Per Ta Q Eta Ndjejn Se Bota Nuk Ehst Vetem E Tyre Por E Te Gjith Njerzve
Mos Investimi Ne Kulturė Ne Letersi Krijimtari Dhe Ne Krijues Te Talentuar Esht Krimi Ma I Madh Q Epo I Bėhet Sot Atdheut Krahas Me Mosinvestimin Ne Prodhim Dhe Kjo Esht Strategji Armiqsore Poltike Antikombtare E Dikujt Qellimisht Per Ti Varfruar Shqiptart Per Ti Mbajt Si Skllever Pa Prodhim Pa Letersi Zhvillim Pa Perspektiv Me Tallava E Me Viza Te Rrethuar Privilegjohen Vetem
Pasanik Disa Prej Tyre Jan Te Dyshimt Mendoj S Ekjo Esht Padrejtesi Shekullore Prandaj Duhet Te Lind Iniciativa Evet Njerzve Vullnetarė Qe Te Krijohet Shtypshkronja E Vet Popullit Pa Te Drejt Perzierje Dorzash Askush Ne Te Shtypshkronja Emadhe Duhet T Ejet E Popullit Populli Le Ta Financooj Me Antarsim Vullnetart Le Ta Ndihmojn Me Letra E Me Materiale Dikush Me Para Dikush Me Antarsim Mujorė Ajo Shtyopshkronje Duhet T Ejet E Popullit Ne Te Nuk Kan Te Drejt Te Botojn Pasanikt Pasanikt Le Te Botojn Ne Shtypshkronjat
Tjera Ku Kan Mundsi E Para Te Botojn
Shtypshkronja Duhet T Ejet E Kontrolluar Me Kritere Te Forta Atyre Qe Kan Mundsi Financiare Te Mos Ju Botoj Vetem Atyre Qe Deshmohen Se Nuk Kan Mundesi Te Botojn Dhe Kjo Duhet Te Behet Me Verifikim Kritere Te Rrepta Nga Shtypshkronja
Pra Te Organizohet Nga Vullnetart Shqiptarė Antarsimi Dhe Pagesa Mujore Me Nji Shumė Te Caktuar Shtypshkronja Pastaj Te Krijoj Botime Te Forumistve Dhe Te Gjith Atyre Qe Kan Materiale Per Te Botuar
Nes E Nuk Krijohen Shtypshkronja Te Tilla Te Vullnetarve Shqiptarė Kultura Jon Dhe Letersia Ekrijimtari Po Sakatoset Per Shkka Te Kanibalve Te Pa Mėshir Te Tregut Sadist
Tregu Sadist I Pa Meshir ė Dhe Shum Antinjerzor Po Bėn Kėrdi Prandaj Stop Tash Ne Dorė Duhet T Emarrin Situaten Vullnetart Ka Me Mija E Mija Talebnta Ne Sfera Te Ndryshme Te Krijimtarive Muzikes Kenge S Vargjeve Romaneve Tregimeve E Literaturave Poezive Lirikave Etj A Thua Te Mebten Shkret Gjith Kta Njerz Te Mbetet Shkret Populli Ynė Kultura Per Shkka Te Sjelljeve Tė Egra Te Ktyre Te Pa Meshirve
Jo Ne Asnji Menyrė Prandaj Apeloj Popull Vullnetar Organizouni Le Te Shprendahet Kushtrimi Ne Te Gjitha Forumet Shqiptare Per Ket Ide
Gjithka Shtrejt Per Shqiptar Pse Pse Pra Qete Na Sakatosin Po Pse Tjeter
Shtrejt Aeroplani Shtrejt Telefoni Shtrejt Te Gjitha Femijt E Shqiptarve Po Asimilohen Ne Diasporė Per Shkka Te Mundsive Te Kufizuara Me Ardhe Ne Atdhe
Nji Familje Pes Antarshe E Ma Teper Nuk Ka Llogari Po Thuajse Kurr Me Pagu Bilet Aeroplani Per Shkka Te Qmimit Te Shtrejt
Pra Ne Secile Sfer Na Kan Bllokuar Si Ne Prodhim Si Ne Krijimtari Si Nne Levizjet E Lira E Ku Do Keto Gjėra Me Qellim Jan Bė Ndersa Biznisment Milionert A Jan Bij Te Kti Populli A Jo Le Te Vertetojn Ata Qe E Dijn Se A Jan A Jo Ma Mir S Epopulli Askush Nuk E Din Sigurisht
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-04-08, 17:01   #111
LuLjaa
Ferizajlike
 
Avatari i LuLjaa
 
Anėtarėsuar: 06-03-07
Vendndodhja: Ngat Kojshive..
Postime: 32,348
LuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si do tė ju dukej

lirik... Pershendetje erdha prap sot, i lexova ato ma nalt se ēka ke than flm.. shume

Kete here ta pruna ni qaj, kur s'ki ēka me ba ulu pusho dhe qajin e ki gati ..T'baft mire .. edhe nje lule pe la qaty me ni qysh haha ......

T'pershendes e kalofsh mire, vi qeshtu ka ni here kur kam kohe, se m'kishe than ēka hupe.
__________________
● Dashuria vleresohet, aty ku shijohet ●

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga LuLjaa : 25-04-08 nė 17:02
LuLjaa Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-04-08, 17:04   #112
qika_pejes
qika e babes
 
Avatari i qika_pejes
 
Anėtarėsuar: 02-10-07
Vendndodhja: per rruge jam
Postime: 656
qika_pejes i respektuarqika_pejes i respektuarqika_pejes i respektuarqika_pejes i respektuarqika_pejes i respektuarqika_pejes i respektuar
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek qika_pejes
Gabim Titulli: Si do tė ju dukej

Lulja pa limon pe pin a
__________________
Tasht Sa Dush Koken Tunde Se Betejen Ti e Humbe
qika_pejes Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-04-08, 17:07   #113
>>{SpOnGeBoB}<<
Banned
 
Avatari i >>{SpOnGeBoB}<<
 
Anėtarėsuar: 08-06-07
Vendndodhja: In the battle of Love...
Postime: 2,082
>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė
Gabim Titulli: Si do tė ju dukej

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
Mendoj Se Duhet Organizuar Njė Shtypshkronj Gjith Kombtare E Botimeve
Ne Kosovė E Cila Financohet Nga Njerzot Me Antarsim
Antarsia E Asaj Shtypshkronje Mund Te Paguhet Me Antarsi Mujore
Ku Paratė I Qiten Ne Konto Per Qdo Muaj
Mendoj Se Shteti Duhet Ti Ndihmoj Ksaj Shtypshkronje Qe Te Mos E Len Kulturen Dhe Kriuijimitarin Epopullit Ne Duar Te Kasapve
Populli Vet Duhet Ti Organizoj Kto Gjėra Sepse Vetem Organizim Ne Forma Na
Shpeton
Pra Nji Shtypshkronj Domosdoshmerisht Eveqant Me Status Per Raste
Te Ndryshme Duhet Te Ekzistorj Ne Kosovė
Ne At Shtypshkronj Duhet Te Evidentohen Vetem Ata Qe Parapaguhen Rregullisht E Financojn Per Qdo Muaj Shtypshkronjen Pra Paguajn Antarsimin
Nji Shtypshkronj E Till Pra Mund Te Ju Botonte Pastaj Atyre Q E E Paguajn Rregullisht Antarsin Per Qdo Muaj Tjeter Zgjedhje Nuk Ka Sepse Qmimet Nuk Jan Reale Qe Ti Marrin 1000 Euro Per Nji Mi Cop Libra Kjo Nuk Esht Normale
Esht Katastrof Kombtare Per Kulturen
Per Te Gjith Bijt E Pasanikve Dhe Atyre Qe Konsiderohen Te Pasur Propozoj Qe Te Mos Ju Mundsohet Leximi Pa Pagesa Qmimi I Libdrit Per Ta Duhet Te Jet Shum Fish Ma I Lart Se Per Shtresat Normale
Per Pasaniket Milionert Edhe Qmimin E Bukes Do Ta Kisha Ndryshuar Sikur Te Isha Un Te Mundsija Apo Ne Qeveri
Nuk Edi Si Nuk Kan Turp Ata Te Sillen Kshtu Qdo Gjė E Lexojn Pa Para Secilin Varg Dhe Bijt E Fyrefisi I Tyre Deshirojn Te Lexojn Vargje Pa Mund Pa Para Falas
Dhe Nuk Duan Te Japin Hiq Asgjė Habitem Me Ket Lloj Karakteri
Te Gjith Ata Qe Duan Ta Lexojn Dhe Ta Shfytzojn Mundin Dhe Vargjet Krijimtarin E Tjetrit Pa Para
Me Duken Si Lypsarė Si Hajdut Po Thuajse Dua Te Lexoj E Nuk Dua Te Paguaj Asgjė A Ste Financoj Asgjė Dua Te Ma Mesoj Shkolla Djalin Mesuesi Poeti Etj
Por Nuk Dua Te Jap Asgjė Kėshtu Vetem Pasanikt Mund Te Sillen Por Ndaj Tyre Duhen Sanksione Krejt Tjera Dhe Kritere Tjera
Sikur Te Isha Un Te Mundsia Secilion Liber Milionerve Apo Femijve Te Tyre Do Te Ua Shisja Nga Njiqind Euro Qmimin Per Shkak Te Sjelljeve Te Tyre Te Pa Pergjegjsi Te Cilet Ne Art Letersi Kultur As Q Eqajn Koken Me Sponzorizu
Ata Duan Gjithqka Falas E Nuk Ta Japin Nji Cent Jo Jo Kshtu Nuk Shkon Deri Kur Ksshtu Milioneri Po Bė N Kerdi Dhe Gjithmon I Privilegjuar
Duhen Disa Sanksione Per Ta Q Eta Ndjejn Se Bota Nuk Ehst Vetem E Tyre Por E Te Gjith Njerzve
Mos Investimi Ne Kulturė Ne Letersi Krijimtari Dhe Ne Krijues Te Talentuar Esht Krimi Ma I Madh Q Epo I Bėhet Sot Atdheut Krahas Me Mosinvestimin Ne Prodhim Dhe Kjo Esht Strategji Armiqsore Poltike Antikombtare E Dikujt Qellimisht Per Ti Varfruar Shqiptart Per Ti Mbajt Si Skllever Pa Prodhim Pa Letersi Zhvillim Pa Perspektiv Me Tallava E Me Viza Te Rrethuar Privilegjohen Vetem
Pasanik Disa Prej Tyre Jan Te Dyshimt Mendoj S Ekjo Esht Padrejtesi Shekullore Prandaj Duhet Te Lind Iniciativa Evet Njerzve Vullnetarė Qe Te Krijohet Shtypshkronja E Vet Popullit Pa Te Drejt Perzierje Dorzash Askush Ne Te Shtypshkronja Emadhe Duhet T Ejet E Popullit Populli Le Ta Financooj Me Antarsim Vullnetart Le Ta Ndihmojn Me Letra E Me Materiale Dikush Me Para Dikush Me Antarsim Mujorė Ajo Shtyopshkronje Duhet T Ejet E Popullit Ne Te Nuk Kan Te Drejt Te Botojn Pasanikt Pasanikt Le Te Botojn Ne Shtypshkronjat
Tjera Ku Kan Mundsi E Para Te Botojn
Shtypshkronja Duhet T Ejet E Kontrolluar Me Kritere Te Forta Atyre Qe Kan Mundsi Financiare Te Mos Ju Botoj Vetem Atyre Qe Deshmohen Se Nuk Kan Mundesi Te Botojn Dhe Kjo Duhet Te Behet Me Verifikim Kritere Te Rrepta Nga Shtypshkronja
Pra Te Organizohet Nga Vullnetart Shqiptarė Antarsimi Dhe Pagesa Mujore Me Nji Shumė Te Caktuar Shtypshkronja Pastaj Te Krijoj Botime Te Forumistve Dhe Te Gjith Atyre Qe Kan Materiale Per Te Botuar
Nes E Nuk Krijohen Shtypshkronja Te Tilla Te Vullnetarve Shqiptarė Kultura Jon Dhe Letersia Ekrijimtari Po Sakatoset Per Shkka Te Kanibalve Te Pa Mėshir Te Tregut Sadist
Tregu Sadist I Pa Meshir ė Dhe Shum Antinjerzor Po Bėn Kėrdi Prandaj Stop Tash Ne Dorė Duhet T Emarrin Situaten Vullnetart Ka Me Mija E Mija Talebnta Ne Sfera Te Ndryshme Te Krijimtarive Muzikes Kenge S Vargjeve Romaneve Tregimeve E Literaturave Poezive Lirikave Etj A Thua Te Mebten Shkret Gjith Kta Njerz Te Mbetet Shkret Populli Ynė Kultura Per Shkka Te Sjelljeve Tė Egra Te Ktyre Te Pa Meshirve
Jo Ne Asnji Menyrė Prandaj Apeloj Popull Vullnetar Organizouni Le Te Shprendahet Kushtrimi Ne Te Gjitha Forumet Shqiptare Per Ket Ide
Gjithka Shtrejt Per Shqiptar Pse Pse Pra Qete Na Sakatosin Po Pse Tjeter
Shtrejt Aeroplani Shtrejt Telefoni Shtrejt Te Gjitha Femijt E Shqiptarve Po Asimilohen Ne Diasporė Per Shkka Te Mundsive Te Kufizuara Me Ardhe Ne Atdhe
Nji Familje Pes Antarshe E Ma Teper Nuk Ka Llogari Po Thuajse Kurr Me Pagu Bilet Aeroplani Per Shkka Te Qmimit Te Shtrejt
Pra Ne Secile Sfer Na Kan Bllokuar Si Ne Prodhim Si Ne Krijimtari Si Nne Levizjet E Lira E Ku Do Keto Gjėra Me Qellim Jan Bė Ndersa Biznisment Milionert A Jan Bij Te Kti Populli A Jo Le Te Vertetojn Ata Qe E Dijn Se A Jan A Jo Ma Mir S Epopulli Askush Nuk E Din Sigurisht
ev shoq a e din une kur ta kam shkrujt qite konton ti ja nise rrotull e rrotull e e rrotull mu perla e mu sha ketu ne vend se me i ra shkurt qka permendshe turli biznismeni e hamami. Kultura osht e popullit edhe populli e mban gjalle jo turli kotille e biznismenit qe i ka shti 50.000 Evro ne gjep edhe mendon qe osht biznesi i botes.
>>{SpOnGeBoB}<< Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-04-08, 17:36   #114
LuLjaa
Ferizajlike
 
Avatari i LuLjaa
 
Anėtarėsuar: 06-03-07
Vendndodhja: Ngat Kojshive..
Postime: 32,348
LuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si do tė ju dukej

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga qika_pejes
Lulja pa limon pe pin a
Jo limonin e kish aty n'shpi, tha veē qajin qe ma bjen boll eshte flm :D
__________________
● Dashuria vleresohet, aty ku shijohet ●
LuLjaa Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-04-08, 22:49   #115
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si do tė ju dukej

Lule qaj qenka fantastik i kuq po ma qon mallin e kosoves
shpirti mu knaq
tė falenderoj shum per ket sherbim kaq vllazrorė
vertet shum e mrekullueshme je
po pasha zotin lumja ajo shpi qė tė ka ty e ai qė tė ka ty nafakė
I lutna zotit per ty ishalla bjen n 'vend t' mirė e ne shpi te hajrit
e bėhesh rahat qysh ty ta don zemra
vertet qenke qik e shpis
taman fisnike
e kam djalin e vogel 12 vjeq e gjithmon kam mendu
thosha vet me vete
hej more zot ishalla kur te rritet djali ja qet zoti nji rob t# hajrit
e bjen nė nafakė tė hajrit
Ah bre lule mos ma shih per kusur se qka kam qef me e pas njė re tė hajrit
e cila nuk mė shikon mrrolt
e me mė perbuzė kur t plakna
e me ma pru qajin te ogjaku
se boll kam vuajt
kisha pas qef ajo re me kenė si ti kshtu e urtė e sjellshme
e mirė qysh je ti
vallahi bre lule rejat sot nuk po o dojn prindt e djalit
e kur t plakem po droj se ka me me lan djali
e kam me mbet vetem te ogjaku
e kuSh s ka me ma qit nji qaj
veq ishalla e kam plaken ngat vete E KAM e per nji re si ti valla anderr e shoh
po djalin e kam te vogel bre
veq ty ishalla zoti te qet ne ndonji shpi me za
e burrė tė hajrit
se pasha bacen boll e fisit kenke
VEQ NJI KSHILL PO TA JAP MOS U MASHTRO FORT MBAS NDOJ BIZNESMENI
SE ATA SHUM TE VOGEL E KAN SHPIRTIN
RAHAT NUK BAHESH ME ATA KATILA
Edhe un ne fillim kam mendu se kur ua ndegjojsha fjalt e mdha patriotike
thosha kuku kta qfar patriotash QENKAN
e u nxejsha ne ta
po po u dashke gjith me e shtii lugen ne veksh e me kqYr qka ka
PER RE QE E PATėM LLAFIN PO TRMEBNA BOLL PREJ PLEQNIJE SE KAN ARDH KOHRA TE VESHTIRA
E DI SE TI NUK M BJEN HISE PE RM RE
SE DJALIN E KAM T VOGEL VEQ ISHALLA
ZOTI TE QON NE NJI FAT
QE TE KNAQET SHPIRTI
DHE NDIGJOJ KSHILLAT E BACIT
ME BURRIN KUR T MARTOHESH
BURRIN MBAJE SHOK E SHKO MIR ME TE
KJANI HALLET BASHK
E MOS JU NDAJ MOS E LE VETEM KAH T SHKON AI EDHE TI SHKO
ME KERR SHKONI BASHK GJITHKUN MOS JU NDAJ HIQ
RRESPKETOE FORT SE BURRI KA QEF ME E RRESPEKTU
MOS E IDHNO
MERRE LEJEN E KERRIT
E VOZITE NGANJIHER
BANJA QEFIN
SHKONI BASHK
NEPER VIKENDE
MOS U BEN XHELOZE
BESIMIN EDHE TI EDHE AI KRIJONE
SE BESIMI KA SHUM RENDSI
SA PER ATA QE PO TE THEM KISHA PAS QEF ME PAS KEN REJA IME
ALLAHILE MOS T JET HATRI
SE GJITHKUSH KA QEF ME PAS RE TE HAJRIT
SE DJALIN NUK E KAM PER MARTES HALA POR
A E DIN A E KE PA
PLAKU QYSH KA QEF
MENDON PARA KOHE
GJITHMON MBANė SHPRESA
THOR REJA ISHALLA ME BAN HYZMET
ISHALLA JES NE DORė TE NI REJE TE FISSHME
SE PASHA BACEN KAN ARDH KOHRA TE KQIJA
PO TI PAQ NAFAKė
PO LUTNA
LUMI AI KONAK QE TE MERR MBRENDA
SE QENKE E VYEME PUNTORE
PO JA DIJSHE RENDIN PUNES
E RRESPEKTIT
PO SHIHET QE JE E SHPIS T MIRė
EDHE ROB I HAJRIT
I PASKE RUE ZAKONET E T PARVE
LUMI BABA Q E T KA
E LUMI AI KONAK QE KA ME T PASė MRENA
EDHE SHPIJA PASKA ME PAS BEREQET PREJ TEJE
PO
TE THASH VEQ
ALLAHILE KUJDES PREJ BIZNESMENVE
SE ATA NUK DIJN QKA ESHT ZEMRA
RUAJU PREJ TYRE SE TEK JE QIKė E MIRė E MOS PO TE MASHTRON NDOJ BIZNESMEN ME KERR E ME VIZLLIMA SE ATA FJALT VIZLLIM I KAN E ZEMREN THERRė
EDHE NE VARGJE TE KAM KSHILLU
RUAJU PREJ ATYRE
SE PASHA BACEN FJAL KISHIN SHUM ATA
E PUNė PAK
NUK I DIHET KU ėSHT HAJRI
PRAP PO THEM
PO MA MIR TE BJEN ME EMARR NJI BURRė QE NUK ESHT SHUM PASANIK
SE VALLAHI QYSH SE UA KAM PA SURRATIN KTYRE ZENGJINAVE
QFARE E KISHIN
BOLL FORT UA KAM MARR INATI NUK MUNDEM ME SY ME I PA ISHALLA M HIQET KY IDHNIM
SE QYSH JAM I MBUSHT NE TA

SA PER QAJIN
QAJIN MA PASKE QIT T# LUMSHIN DUART
ISHALLA MA QET ZOTI EDHE MUE NI RE PUNTORE E TE HAJRIT SE U BA SHUM ZOR ME GJET ROB TE HAJRIT
VALLA BABA IM I SHKRETI KUR U PLAK
MA QEF KISH ME I BA HYZMET REJAT
SE PLAKA E VET
PO I SHKRETI THOSHTE VALLA BOLL T MIRA KTO REJA
PO KUR PO MA VONOJN BUKEN E ZJERMIN KAFTORIIN
E ME MA PRU KUTIN E DUHANIT
SE AI I LENTE NEPER DOLLAPA
AI THOSHTE BJERMA NI GACė PREJ ZJERMI ME E NDEZ KAMISHIN
ME DUHAN
E ATO REJAT JA VONOJSHIN
SE DERI SA E GJEJSHIN MASHEN
E U VONOJSHIN
VALLA BRE THOJKE PLAKU PO MA VONOJN EDHE DUHANIN EDHE BUKEN EDHE KUR PO DU ME MARR AVDES PO VONOHEN ME MA PRU PESHQIRIN
EDHE QAJIN E DUHANIN U DASHKE ME JA GJET EDHE KUTIN E DUHANIT
E SHKREPSEN
E JU DUKTE SHUM GJAT
ME U QU UN ME JA PRU
NUK KISH QEF
SE KUR E QELSHA SHPORETIN ME JA QU GACEN
ME KA PAS RA GACA N E TEPI
SE UN GACEN ME MASHė NUK DIJSHA QYSH DUHET ME E MAJT
E KA PAS RA DISA HER GACA NE TEPI
E I VIKE MERZI BABES
MANDEJ
NUK DOJKE UN ME I BA HYZMET THOSHTE RI TI SE PO NA KALLė ALLAHILE RRI QATJE
S E MIR JE
AS QAJN ME JA QIT NUK NA NUK DOJKE
JO THOSHTE RRI TI SE QITASH VIJN REJAT
SE UN NUK DISHA QYSH DREQIN ATA QAJ PERVLOPHET E DISHA PO ATO REJAT E QITSDIHIN QAJIN BABA KA PAS MARAK QAJN E RADė ME EPI EUN KUR JA QITSHA TE LEHT E I VIKE MERZI
PO EDHE ATO TE SHKRETAT REJA VRAP ME LA E VRAP ME GATU
PO PLAKU PO DOJKE BRE SHUM HYZMET
SHUM ZOR ISH ME I BA HYZMET PLAKUT
PO U DASHKE KATER PES REJA TE SHPEJTA E TE URTA ME I PAS
PASHA BACEN ZOR ME I GJET SOT
AI THOSHTE BJERMA QAJIN BJREMANI KAFEN BJERMANI KUTIN E DUHNIT
SHUM HYZMET LYPKE EDHE M E JA PRU TESHAT EPALLTEN E ME I PAS TE HEUROSTA E TE LAME I DOJKE PLISIN E DASHKE BARDH SI BORA EDHE BUKEN SOFREN KISH QEF ME EPA PASTER JARGANIN BATANIJET QORAPT I DASHKE TE BARDHA TE LAME PASHA BESEN ZOR
KU ME GJET TASH RE ASHTU KA N NIS ME ME HY TE DRIDHNET TASH PREJ PLEQNIJE
VEQ ISHALLA NUSJA E DJALIT ISHALLA KAM NAFAKė TE HAJRIT
ME BAN HYZMET
SE ME ME RA NI RE PUNTORE E KISHA URU GJITH DITEN I KISHA THAN HEJ ZOTI TE NDIHMOFT E VEQ LUMTURI PAQ VEQ PASHA BACEN QKA PO NDEGJOJ UN E QKA PO SHOH
TU I LANė PLEQT VETEM SI QYQE BILE DO KTU I KEMI NE QYTETIN TONė QYSH SE JAN ADRTTH NUK ELSHOJN MIKROFONIN PREJ DORE VALLA TA MER MENJA QE ATA BURR EGRUE EKAN QLIRU AT KOSOVė EDHE PSE KURFAR MERITASH NUK KAN PASHA BACEN SA MIZA NUK KAN DHAN PER AT KOSOV BILE I KAN LAN KTU PLEQT SI GJYNAH VETEM SE GRUAJA DOKTORRIC SHQIPTARJA E ZEZ NUK PO JA DON BABEN AS NANEN SE MENDJEN EKA HU PERPJET VEQ ME I PA QYSH SHITEN PATRIOTA ALAMET QIFTI THUE TI NUK KA NE BOTė SI KTA E SHKOJN SHKOJN NGA NJIHER I SHOHIN PRINDT NJIHER N TRE MUAJ EDHE PSE I KAN VEQ DY KILOMETRA A TRI LARG SHKOJN NGANJIHER NE TRE MUAJT PO BABA I TYRE VDIQ PLAKU I SHKRET PREJ MERZIJE E NANA KA MBET SI QYQE EH MEDET DOKTORRICAT E SODIT
QE RA LLAFI PER DOKTORRICAT KUKU QYSH I KAM PA UN DISA PREJ TYRE QFAR QEHRE AS SHKINA ASHTU QEHREN KAQ T KEQE NUK EKA HE I QITT KOLERA FARE I LENIN PACIENTAT ME VDEK AS NUK U MERZITSHIN PER AT PUNė EH KSHTU QENKA KJO BOT MIZORE
LULE FALEMINDERIT PER QAJIN E ISHALLA BJEN NE NDOJ SHPI TE HAJRIT E SHUM FALEMINDERIT PE R RRESPEKTIN QE PO I BEN MIGJES KSHTU HYZMET
ISHALLA VEQ GZIME KE N E KET JET E SI TA DON TY SHPIRTI YT SE QENKE QIK E MIR
BILE EDHE PLAKA JEM E PAU KET QAJ E THA MASHALLAH SA QIK E EDUKUME QENKA
E SELAM PO TE BAN SHUM SE VALLAHI SHUM KA EDHE KJO RRESPEKT PE R TY
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-04-08, 23:22   #116
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si do tė ju dukej

Mendoj Se Duhet Organizuar Njė Shtypshkronjė Gjith Kombtare E Botimeve
Ne Kosovė
E Cila Financohet Nga Njerzit Me Antarsim
Antarsia E Asaj Shtypshkronje Mund Te Paguhet Me Antarsi Mujore
Ku Paratė i Qiten Ne Konto Pėr Qdo Muaj
shtypshkronjes
Mendoj Se Shteti Duhet Ti Ndihmoj Ksaj Shtypshkronje
Qe Te Mos E Len Kulturen Dhe Krijimitarinė E popullit Ne Duar Te Kasapve
Populli Vet Duhet Ti Organizoj Kto Gjėra
Sepse Vetem Organizimi Ne Forma te tilla Na
Shpeton
Pra Nji Shtypshkronj Domosdoshmerisht E veqant Me Status te veqant
Per Raste te tilal ku perjashtohen te tjeret per botime per veq atyre qe kan
dokumentin e asaj shtypshkronje pra shtypshkronja duhet seciklit antarė
te ja krijon karten me fotografi
secili antar qe boton ose esht antarė karta e identitetit duhet te jet me foto dhe
kur pesoni dergon me botu pa hy karta epersonit ne identifikim te mos mundsohet botimi
identifikimi i kartes pastaj ben zbritje ne llogari parash ngjajshem te jet sistemi si ne konton e benkes

Duhet Te Ekzistorj Ne Kosovė nji shtypshkronj e tillė e cila boton dhe aaj shtypshkronje duhet ti ndihmohet me material letra ndersa te drejten e botimit duhet ta ken vetem antarsia qe kan karta me foto identiteti dhe bejnpagesa mujore te antarsimit
Ne At Shtypshkronj Duhet Te Evidentohen Vetem Ata Qe Parapaguhen Rregullisht
E Financojn Per Qdo Muaj Shtypshkronjen
Pra Paguajn Antarsimin
Nji Shtypshkronjė E Tillė Pra Mund Te Ju Botonte Pastaj Atyre Q E E Paguajn Rregullisht Antarsinė eaj
Per Qdo Muaj
Tjeter Zgjedhje Nuk Ka Sepse Qmimet Nuk Jan Reale
Qe Ti Marrin 1000 Euro Per Nji Mi Cop Libra
Kjo Nuk Esht Normale
Esht Katastrof Kombtare Per Kulturen
Pėr Te Gjith Bijt E Pasanikve
Dhe Atyre Qe Konsiderohen Te Pasur Propozoj Qe Te Mos Ju Mundsohet Leximi Pa Pagesa
Qmimi i Libdrit Per Ta Duhet Te Jet Shum Fish Ma I Lart per pasanik
Se Per Shtresat Normale te popullit
Per Pasaniket Milionert Edhe Qmimin E Bukes Do Ta Kisha Ndryshuar
Sikur Te Isha Un Te Mundsija Apo Ne Qeveri
Nuk Edi Si Nuk Kan Turp Ata Te Sillen Kshtu
Qdo Gjė E Lexojn Pa Para
Secilin Varg te krijimtarive falas
Dhe Bijt E Farefisi I Tyre Deshirojnė Te Lexojnė Vargje Pa Mund
Pa Para
Falas
Dhe Nuk Duan Te Japin Hiq Asgjė
Habitem Me Kėt Lloj Karakteri
Te Gjith Ata Qe Duan Ta Lexojnė Dhe Ta Shfytzojn^ Mundin Dhe Vargjet Krijimtarinė E Tjetrit
Pa Para
Me Duken Si Lypsarė Si Hajdut
Dua Te Lexoj E Nuk Dua Te Paguaj Asgjė
A S te Financoj Asgjė
Dua Te Ma Mesoj Shkolla Djalin Mesuesi Poeti Etj
Por Nuk Dua Te Jap Asgjė
Kėshtu Vetem Pasanikt Mund Te Sillen
Por Ndaj Tyre Duhen Sanksione Krejt Tjera
Dhe Kritere Tjera
Sikur Te Isha Un Te Mundsia Secilin Liber Milionerve Apo Femijve Te Tyre
Do Te Ua Shisja Nga Njiqind Euro Qmimin
Per Shkak Te Sjelljeve Te Tyre
Te Pa Pergjegjsi
Te Cilet Ne Art Letersi Kultur As Q E qajn Koken Me Sponzorizu
Ata Duan Gjithqka Falas
E Nuk Ta Japin Nji Cent
Jo Jo Kshtu Nuk Shkon
Deri Kur Kshtu
Milioneri Po Bė N Kerdi Dhe Gjithmonė I Privilegjuar ne qdo aspket
Duhen Disa Sanksione Per Ta
Q E ta Ndjejnė Se Bota Nuk Esht Vetem E Tyre
Por E Tė Gjith Njerzve
Mos Investimi Ne Kulturė Ne Letersi Krijimtari Dhe Ne Krijues Te Talentuar
Esht Krimi Ma I Madh Q E po I Bėhet Sot Atdheut
Krahas Me Mosinvestimin Ne Prodhim
Dhe Kjo Esht Strategji Armiqsore
Poltike Antikombtare
E Dikujt Qellimisht
Per Ti Varfruar Shqiptart
Per Ti Mbajt Si Skllever Pa Prodhim
Pa Letersi
Zhvillim
Pa Perspektiv
Me Tallava
E Me Viza Te Rrethuar
Privilegjohen Vetem
Pasanik
Disa Prej Tyre Jan Te Dyshimt
Mendoj S E kjo Esht Padrejtesi Shekullore
Prandaj Duhet Te Lind Iniciativa E vet Njerzve Vullnetarė
Qe Te Krijohet Shtypshkronja E Vet Popullit
Pa Te Drejt Perzierje Dorzash Askush
ajo Shtypshkronjė te madhe
Duhet T E, jet Popullit
Populli Le Ta Financooj Me Antarsim
Vullnetart Le Ta Ndihmojnė Me Letra E Me Materiale
Dikush Me Para Dikush Me Antarsim mujorė
Ajo Shtyopshkronje Duhet T E jet E Popullit
Ne Te Nuk Kan Te Drejt Te Botojn Pasanikt
Pasanikt Le Te Botojn Ne Shtypshkronjat
Tjera te ndalohet rreptesisht pjesmarrja e pasanikve ne te
pasanikt nuk po ua qan kush hallin atyre kan bolla ata para e mundsi
hallin ekemi njiher te varfrit
sa per pasanikt ata
Ku Kan Mundsi E Para le Te Botojn^
Shtypshkronja Duhet T E jet E Kontrolluar Me Kritere Te Forta
Atyre Qe Kan Mundsi Financiare Te Mos Ju Botoj
Vetem Atyre Qe Deshmohen Se Nuk Kan Mundesi Te Botojn
Dhe Kjo Duhet Te Behet Me Verifikim Kritere Te Rrepta Nga Shtypshkronja
Pra Te Organizohet Nga Vullnetart Shqiptarė
Antarsimi Dhe Pagesa Mujore Me Nji Shumė Te Caktuar
Shtypshkronja Pastaj Te Krijoj Botime Te Forumistve
Dhe Te Gjith Atyre Qe Kan Materiale Per Te Botuar
Nes E Nuk Krijohen Shtypshkronja Te Tilla Te Vullnetarve Shqiptarė
Kultura Jon Dhe Letersia E krijimtaria Po Sakatoset
Per Shkak Te Kanibalve Te Pa Mėshirė Te Tregut Sadist
Tregu Sadist I Pa Meshir ė i cili aspak nuk i ngjan tregut te lirė as demokracis por feudalizmit dinak sadist antidemokratik egersi mbijetese i pa shemmbullt ne hiostorin enjerzimit i pa kurfar mshire
Dhe Shum Antinjerzorė
Po Bėn Kėrdi ne njerz pa mshirshem
Prandaj Stop
Tash Ne Dorė Duhet T E marrin Situaten Vullnetart
Ka Me Mija E Mija Talenta Ne Sfera Te Ndryshme Te Krijimtarive
Muzikes Kenge S Vargjeve Romaneve Tregimeve E Literaturave shkencore
Poezive Lirikave kompozirove e shum eshu sfgera tjera
Etj
A Thua Te Mbeten Shkret Gjith Kta Njerz Te Mbetet Shkret Populli Ynė Kultura
Per Shkak Te Sjelljeve Tė Egra Te Ktyre Te Pa Meshirve
Jo Ne Asnji Menyrė
Prandaj Apeloj Popull Vullnetarė Organizouni
Le Te Shprendahet Kushtrimi Ne Te Gjitha Forumet Shqiptare Per Ket Ide
Gjithqka Shtrejtė stratosferike anomali veprime absurde makabre sakatosje te njerzimit
e Per Shqiptar shtrejtsi extra pse Pse Pse
Pra pse Na Sakatosin
Shtrejt Aeroplani Shtrejt Telefoni Shtrejt elektrika shtrejt bileta shtrejt buka shtrejt gjithqka shtzrejt botime
Te Gjitha Femijt E Shqiptarve Po Asimilohen Ne Diasporė Per Shkkak Te Mundsive Te Kufizuara Me Ardhė Ne Atdhe
Nji Familje Pes Antarshe E Ma Teper
Nuk Ka Llogari Po Thuajse Kurr Me Pagu Bilet Aeroplani
Per Shkak Te Qmimit Te Shtrejt krim se jo mahi kanibalizem tregu jasht logjikes njerzore
Pra Ne Secile Sferė bojkot
Na Kan Bllokuar
Si Ne Prodhim
Si Ne Krijimtari
Si Nne Levizjet E Lira
E Ku Do
Keto Gjėra Me Qellim Jan Bė
Ndersa Biznisment Milionert A Jan Bij Te Kti Populli
A Jo
Le Te Vertetojn Ata Qe E Dijn
Se A Jan A Jo
Ma Mir S Epopulli Askush Nuk E Din Sigurisht
kushtrimi u shpall le te qitet gjithkund neper forume ne lidhje me shtypshkronjen esht fjala
dhe te botohet mandej secili material i atyre njerzve qe jan te talentuar mund te botohen mandej edhe shkrimet e forumeve e shumqka tjeter
DIKUSH DUHET TA MARR PERSIEPER KET DETYRė QE TE QELET SHTYPSHKRONJA E TILL NE PRISHTINė
PRA SHTYPSHKRONJA E ANTARSIMIT MUJORė ME KARTAT E IDENTITETIT TE VERIFIKUARA NE DIGITALIZEMME FOTOGRAFI NE MENYR QE ASKUSH TE MOS MUND TE MANIPULOJ
KUSH ESHT ANTARė BOTON DHE PAGUAN SHUMEN MUJORE EVETMJA ZGJEDHE ESHT KJO QE BOTIMET TE DALIN NE DRITė SEPSE MJAFT MA U DISKRIMINUA KY POPULL

AUTORI I SHKRIMIT XHELAL FERIZI LIRIKU NE MERGIM
AUTORI I SHUM VARGJEVE SHQIPTARE
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-05-08, 20:23   #117
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si do tė ju dukej

bilbil ky shekull or e qast ndrrohet
bie poshtė i madhi i vogli lart qohet
ndre mjeda
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-06-08, 07:20   #118
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si do tė ju dukej

Por shpirtin e vogel tė madh se bėn dot
se shpirtin e madh e falė perendija
prandaj mė ndihmo o madhi zot
mos mė le nė kthetra, ku sundon vogėlsija
---
mė ndihmo o zot me shpirtmdhej tė jem
kudo nė kėt botė e at botė
o shekuj me shpirtvegjėl pėrse n'njė glob tė jem
ku penda mė qanė me lot

Nga autori xhelal ferizi LIRIKU
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-06-08, 08:28   #119
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si do tė ju dukej

Eh foli e foli aq shum zagari
sa shum llafe dha e jargė derdhi mjerani
premtime tė kota qė nuk ja mbajti kandari
mashtrimet i ka buk i ziu demoniani
---
tradhtarė kah shpirti e tradhtarė kah gjaku
shpirtin e ksihte shpellorė krahinorė
o zot sa klanorė ishte ai far i zi rriqnaku
ai shkjaun e donte mizorė
---
shqiptarė paraqitej i mjeri
por nė bark e kishte demonian
klanorė ishte ky far shpirtzi i pa vleri
gjakun e kishte katran

Autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-06-08, 08:36   #120
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si do tė ju dukej

--------------------------------------------------------------------------------

dhe sa e pau qė nuk jam i klanit tė ti
nuk jam gjaku i zi tradhtisė e grupimit
filloj pshtyrjet e veta me i lpi
i biri i vet mallkimit
---
lėpiu mandej bishtin e vet krahinorė
sa e vrejti se nuk jam nga e tij krahinė
dhe e pėrdrodhi bishtiin e tij klanorė
thue se e ka pjellė ndoj qetnike shkinė
---
nga autori xhelal ferizi liriku


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:01.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.