Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diaspora Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Diaspora Shqiptare Kontaktoni shqiptarė tė tjerė qė jetojnė pranė jush nė mėrgim. Mblidhuni kėtu!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 28-04-05, 17:39   #1
laliloli
 
Avatari i laliloli
 
Anėtarėsuar: 18-03-05
Vendndodhja: Kosovė
Postime: 9,134
laliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIP
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek laliloli Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek laliloli
Gabim Rreziku i asimilimit te shqiptareve ne diaspore.

ME QE ASNJEHER NUK KAM QENE SI MERGIMTARE ME INTERESOJNE DISA QESHTJE TE DIJE RRETH MERGIMETAREVE, KU KAM EDHE DISA PYETJE
-SA ESHTE PREZENT RREZIKU I ASIMILIMIT TE SHQIPTAREVE NE DIASPORE KUR ESHTE SHQETESUES FAKTI SE QDO DIT E ME SHUME FEMIJET E TYRE NE MES VETE FLASIN NE GJUHE JO SHQIPE
-SA JANE TE LIDHUR ATA ME ATDHEUN DHE A MENDOJNE NDONJEHER TE KTHEHEN (MUA ME SHQETESON FAKTI SE SHPESH DISA MERGIMTARE KANE BERE VETEM DY VITE NE PERENDIM DHE PERDORIN SHPREHJEN :"JU SHQIPTARET KESHTU E JU SHQIPTARET ASHTU SIKURSE VET TE MOS ISHIN SHQIPETARE"
-SA ESHTE I VESHTIRE KTHIMI NE ATDHE ME FEMIJE TE CILET JANE RRITUR ATJE DHE JANE TE LIDHUR ME SHUME ME AT VEND
-A KA NE MESIN E TYRE QE NUK MENDOJNE TE KTHEN KURRE NE ATDHEUN E TYRE ETJ ETJ ETJ
BESOJ QE KETO PYETJE DO TE ZGJOJNE INTERESIMIN PER TE DEBATUAR NE KETO QESHTJE
PERSHENDETJE PER TE GJITHE MERGIMTARET SHENDET DHE GJITHE TE MIRAT


__________________
Rrespekto tė tjeret ,
ashtu siq dėshiron tė jesh i rrespektuar
laliloli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 30-04-05, 11:45   #2
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: RREZIKU I ASIMILIMIT TE SHQIPTAREVE NE DIASPORE

Kodi:
="laliloli"]ME QE ASNJEHER NUK KAM QENE SI MERGIMTARE ME INTERESOJNE DISA QESHTJE TE DIJE RRETH MERGIMETAREVE, KU KAM EDHE DISA PYETJE

Pershendetje laliloli
Pyetjet qe ke shtruar jane shume me vend por edhe te komplikuara, te mos them te hidhura apo dic edhe me keq...


Kodi:
-SA ESHTE PREZENT RREZIKU I ASIMILIMIT TE SHQIPTAREVE NE [b]DIASPORE KUR ESHTE SHQETESUES FAKTI SE QDO DIT E ME SHUME FEMIJET E TYRE NE MES VETE FLASIN NE GJUHE JO SHQIPE
Nese ne atdhe nuk ndryshojne gjerat per te mire, madje gjat nje kohe me te shkurter, fati yne (numrit me te madh) nuk besoj, megjithese deshiroj ndryshe, se do te jete ndryshe nga gjeneratat e para sic eshte rasti me arbereshet dhe te shkuarit ne Turqi.Kodi:
-SA JANE TE LIDHUR ATA ME ATDHEUN DHE A MENDOJNE NDONJEHER TE KTHEHEN (MUA ME SHQETESON FAKTI SE SHPESH DISA  MERGIMTARE KANE BERE VETEM  DY VITE NE PERENDIM DHE PERDORIN SHPREHJEN :"JU SHQIPTARET KESHTU E JU SHQIPTARET ASHTU SIKURSE VET TE MOS ISHIN  SHQIPETARE"

Ka shume raste qe i njoh une vet ku njerezit e ardhur para 30 e me shume viteve, te cilet kane menduar dhe mendojne te kthehen ndonjehere, mbase kur te dalin ne pension. Mirepo, me te sigurtit per t'u kthyer jane ata gurbetqare (te vjetrit) qe ende jetojne e punojne vet (pa familjen). Ndersa ata qe kane edhe familjen ketu eshte veshtire te thuhet se do te kthehen. P.sh. nese kthehen prinderit do te mbesin femijet e tyre... Keta qe i ke marre shembull ti jane te verber, te entuziazmuar e joshur nga "bukurite" siperfaqesore te vendeve te huaja... Dikur vone mund ta ndryshojne mendimin e tyre, shpresoj per te mire...Ka dhe mendime tjera...


Kodi:
-SA ESHTE I VESHTIRE KTHIMI NE ATDHE  ME FEMIJE TE CILET JANE RRITUR ATJE DHE JANE TE LIDHUR ME SHUME ME AT VEND
Ky eshte problem i vecante. Mendoj se keta e kane me se veshtiri te kthehen. Vec tjerash nuk i lejon "karriera" per t'u kthyer

Kodi:
-A KA NE MESIN E TYRE QE NUK MENDOJNE TE KTHEN KURRE NE ATDHEUN E TYRE  ETJ  ETJ ETJ
Une nuk kam hasur ne te tille, megjithese mendoj se ka edhe te atille numri i te cileve eshte (duhet te ishte!)shume i vogel. Kete po e them duke u nisur si nga vetvetja ashtu edhe ata qe i njoh. Ne s'guxojme te mendojme per te mos u kthyer kurre, pa marre parasysh se na ndodh e kunderta...

Sic thash ne fillim, kjo teme eshte shume e nxehte ashtuqe eshte veshtire te tregohet ceshta ashtu sic eshte. Une e permenda nje pjese te vogel te shkaqeve e shkaseve kurse per pasojat eshte veshtire te thuhet me saktesi. Shpresoj qe kete do ta rrumbullakesoje edhe ndonje forumist tjeter. Kaq kesaje here nga une.Cdo te mire!
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-04-05, 14:02   #3
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Laliloli paske ngritur njė temė tė rėndė pėr diskutim.
Them tė rėndė pasi qė shumica qė jetojmė kėtej erdhėm me mendimin qė sa mė parė tė kthehemi.
Njė gjė e kam vėrtetuar vetė.
"Dita ėshtė pa mbarim nė gyrbet e vitet flutrojnė, me shpejtėsi marramendėse"
Kėtu ėshtė edhe qelėsi i kthimit tonė, se po na ikin vitet pa i vėrejtur fare.
Siē pohoi edhe 4peace, ndikojnė shumė gjėra nė asimilim tė brezave tė rinj. Por kyqi kryesor janė prindėrit.
Edhe ne tė shkretė prind jemi nė dinamikat e shpejta tė jetės, kthehemi nė shtėpi tė lodhur, fėmijėt nuk i kemi nė shtėpi se jan ė tė aktivizuar nėpėr mjedise tė ndryshme.
Zakonisht darka na mbledh rreth tryezės????
Ka disa, fatmirėsisht jo tė gjithė qė nė tryezė flasin gjuhėn e vendit qė jetojnė me fėmijė tė vet, kjo ėshtė edhe rruga qė shihet se ajo familje, ata prindėr. po i qojnė fėmijėt e vet drejt asimilimit tė plotė.
Kam njė kėshillė, pėr prindėr, flisni shqip aq sa keni mundėsi me fėmijėt tuaj, mos u mburrni pėrdorimin e gjuhės sė huaj nė shtėpitė tuaja.
Jashtė gjuha e vendit ku jetoni, nė shėtpi gjuha e ėmbėl shqipe.
Murgesha.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-04-05, 17:53   #4
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pasi qe rreth kesaj teme ka shume per te then, do te trajtoj kete teme nga nje prej kendeve te caktuara.

Mendoj se nje prej menyra me te mira te shmangies se asimilimit (se paku shmangies se asimilimit te shpejte), sidomos ne vendet ku Shqiptaret jane ne numer kryesisht te madh, eshte perqendrimi i tyre nje apo disa lagje te caktuara, duke krijuar nje Komunitet kompakt Shqiptar.

Po si arrihet nje shmangie e tille?

Gjeneratat e reja qe i ekspozohen drejteperdrejte asimilimit, ne nje komunitet te ketille, do te njiheshin dhe ballafaqoheshin drejteperdrejte me gjuhen Shqipe (duke filluar nga familja e tyre, te afermit perreth, dhe Shqiptaret ne Komunitetin ku jetojne), me kulturen Shqiptare, si me shumecka qe ka te bej me Shqiptaret. Ne nje mjedis te ketille, gjeneratat e reja deshen apo nuk deshen, do te formesonin shumecka Shqiptare gjate zhvillimit te identitetit te tyre.

Shqiptaret e organizuar ne Komunitete te ketilla, jane me pak te ekspozuar nga asimilimi i shpejte nga vendi ku jetojne. Ne mjedise te ketilla ata krijojne shoke e miqe me te shumte Shqiptare, kalojne me shume kohe te lire me Shqiptare, shkurt jane me te ekspozuar nga jeta Shqiptare perreth tyre.

Per nje arsye apo tjetren, jo te gjithe vendosim apo pelqejme qe te banojme dhe veprojme ne mjedise te ketilla. Disa nga ne pelqejme mjediset ku prania e Shqiptareve eshte e ulte ne numer, apo nuk ekziston fare.

Ky grup i mergimtareve, fale vendimit te tyre, i ekspozohen me teper asimilimit te gjeneratave te reja.

Ne lidhje me kete qe kam shkruar ma larte, po jap reagimin e nje mikut tim, i cili aktualisht banon ne nje lagje te banuar kryesisht me Izrealite.

Pasi kishte takuar fqiun e tij Izrealit nje dite, ne bisede e siper, ai iu kishte drejtuar: "Ne lokalitetin ku ke banuar heren e fundit, a ka pasur njerez te kombit tend (Shqiptare)?"

Miku im iu kishte pergjigjur: "Po, ka qene dhjetera familje Shqiptare!"

Pastaj ai Izrealiti, pa hezituar iu kishte drejtuar:

"Po, pse atehere ke zgjedhur nje lagje, te banuar me Jo-Shqiptare, a nuk i kupton rreziqet qe i kanosen asimilimit te femijeve tuaj?"

E pastaj ai i kishte thene: "Ne lagjen ku tani jetojme, femijet e tuaj do te kene dashnorė/e, te kombeve tjera, do ti ekspozohen drejperdrejte asimilimit, e po ashtu lidhjes martesore qe do te ndodhte nje dite, me nje Jo-Shqiptar/e.


Sido qe te jete, ky miku ka zgjedhur kete lagje per banim per shkak te kushteve me te mira jetesore qe ekzistojne ne shtepine dhe lagjen ku jeton. Kjo na ben te mendoj se mbase te, te banuarit ne nje lagje (me kryesisht Shqiptare), edhe nese kushtet jetesore nuk jane aq te volitshme, do te ishte me i qelluar se sa te banuarit ne nje lagje me kushte te volitshme jetesore, por me numer fare te vogel te bashkekombesave.
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-04-05, 18:18   #5
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: RREZIKU I ASIMILIMIT TE SHQIPTAREVE NE DIASPORE

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga laliloli
(MUA ME SHQETESON FAKTI SE SHPESH DISA MERGIMTARE KANE BERE VETEM DY VITE NE PERENDIM DHE PERDORIN SHPREHJEN :"JU SHQIPTARET KESHTU E JU SHQIPTARET ASHTU SIKURSE VET TE MOS ISHIN SHQIPETARE"
Bashkekombas te ketille kane leshuar atdheun pa identetet te qarte kombetar. Ata me shpejte asimilohen dhe perqafojne kulturen e vendit ku jetojne, duke injoruar dhe nemcmuar Shqiptaret ne atdhe.

Ketu besoj se ske pse te shqetesohesh, sepse njerez te ketille, mbase asnjehere nuk jane ndier e formesuar veten si Shqiptare. Ata (kjo shtrese e njerzeve) me vite kane qene ne kerkim te nje identitet te tyre te vertete. E kur iu jane ekspozuar nje vendi te ri, kombi te ri, e kane perqafuar ate pa hezitim.

Shqiptaret e vertete duhet te jene ambasadore te shkelqyer te vendit/kombit te tyre, e jo nencmues dhe injorues te kombit, vendit dhe kultures se tyre!
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-04-05, 18:22   #6
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: RREZIKU I ASIMILIMIT TE SHQIPTAREVE NE DIASPORE

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga laliloli
-SA ESHTE I VESHTIRE KTHIMI NE ATDHE ME FEMIJE TE CILET JANE RRITUR ATJE DHE JANE TE LIDHUR ME SHUME ME AT VEND
-A KA NE MESIN E TYRE QE NUK MENDOJNE TE KTHEN KURRE NE ATDHEUN E TYRE ETJ ETJ ETJ
"Nje dite me shume jashte atdheut, do te thote dhjete here me veshtire kthimi ne vendlindje." (edhe pse kjo nuk vlen per te gjithe)

Sa me shume kohe qe shpenzojme larg vendlindjes, aq me veshtire do te jete kthimi yne atje.


Lali, te falenderoj per temen.

Ju mbetet anetareve te tjere te shprehin mendimet e tyre!
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-04-05, 19:38   #7
laliloli
 
Avatari i laliloli
 
Anėtarėsuar: 18-03-05
Vendndodhja: Kosovė
Postime: 9,134
laliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIP
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek laliloli Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek laliloli
Gabim diaspora shqiptare -asimilimi

ju pershendes 4 speace , Murgesha dhe Arbi per shkrimet e juaja qe me pelqyen shume .vertet eshte teme e rende dhe eveshtire siq keni konstatuar edhe ju ,por mendoj se per kete qeshtje duhet diskutuar ,nuk guxojme te shuajme,te senzibilizojme kete qeshtje deri ne maksimum ne menyre qe mos te ndodhe me e keqja.Mendoj se prinderit duhet te luajne rol te madhe ne menyre qe femijet e tyre qdohere te ndjehen shqipetare dhe te flasin shqip .
Perfshirja e qdo femiu shqipetar ne kurse te gjuhes shqipe do te ishte me se i domosdoshem ,mendoj se kjo mund te arrihet .EDHE SHOQATAT Ee klubet e ndryshme duhet ta kene kete qeshtje si prioritare .
Mendoj se edhe koncentrimi i shqipetareve ne nje lagje do te pamundesoj asimilimin siq ka konstatuar Arbi.
MERGIMTARE TA KENI PARASYSH QDO HERE KETE
JU PERSHENDES NGA DO QE JENI
__________________
Rrespekto tė tjeret ,
ashtu siq dėshiron tė jesh i rrespektuar
laliloli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-04-05, 21:09   #8
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pershendetje Laliloli :!:

Si mergimtare qe shijoje jeten ne atdhe te Huaje,Bashkeshorte dhe prind i dy femijeve Brenga ime me e madhe eshte rreziku potenciale qe Po troket qdo dite ne Pragun e Vendqendrimit time dhe te Anetaret tjere te familjes dhe shoqerise se gjere.
Kete e diskutojme ne ndeja dhe preventiva e vetme na mbetet ne venbanimet ,ne dhomat ku banojme te flitete me Femijet tone ,te komunikojme ne gjuhen shqipe,te ndegjojme dhe ndoshta te kendojme kenge shqipe,te shiqojme programet Tv shqiptare.
Te kemi ndeja dhe kontakte me bashkekombasit tone,ti motivojme femijet te bisedojme aktive ne gjuhen shqipe.
Se paku te ulem nje here ne dite ne tryezen e perbashket ne kohen e Ushqimit.
Te kemi Kontakt me vendlindjen,qe femijet tane te bisedojne me Familjaret edhe nese ne shikim te pare duket materialisht e shtrejt telefonimi i gjate, ose menyrat tjera te komunikimit-Interneti etj.

Ne si Prinde duhet te kemi nje strategji te planifikuar ,qe ajo te jete Ritual
Ne termine ose Orar ditore duke marre parasysh obligimet ditore te punes ,shkollimit etj.

Personalisht Duke ju Falimenderuar Dajes time qe jetone nje kohe te gjate ne Gyrbet jetoje ne nje rreth Familjare dhe shoqerore ne largesi max 40 km Ku te bashkuar jemi mbi 20 Familje.

Jane keto disa resurse Sociale qe na mbajne te kemi shprese qe gjate jetes dhe punes ne gyrbet te mos humbim gjuhen ,kulturen dhe traditat Shqiptare.

Dhashte Zoti qe nje dite te afert Memdheu te krijoje kushte punesimi.qe te fitojme buken ne kosoven e lire se fitimi me i madhe eshte pasardhesit tone te Ruajne,kultivojne perparojne kombin dhe tju ik potencialit qe po na kanoset ne degjenerim shpirterore,kulturore,Gjuhesore ne Dyerte e Mergimit.

Me nderime Naki
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-05-05, 10:21   #9
Krokodilli
 
Anėtarėsuar: 04-10-04
Vendndodhja: Australia-Prishtine
Postime: 3,019
Krokodilli e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Krokodilli
Gabim Re: RREZIKU I ASIMILIMIT TE SHQIPTAREVE NE DIASPORE

[quote="laliloli"]


*laliloli
-SA ESHTE PREZENT RREZIKU I ASIMILIMIT TE SHQIPTAREVE NE [b]DIASPORE KUR ESHTE SHQETESUES FAKTI SE QDO DIT E ME SHUME FEMIJET E TYRE NE MES VETE FLASIN NE GJUHE JO SHQIPE

*Krokodilli-
Kjo Krejt Mvaret nga Familja, Traditat familjare, Kultura, SHkollimi Familjar, Por vet vetiu me faktin qe jetojm ne shtete ku fliten gjuhe te ndryshme, tradita tjera, shkollimi ne gjuhe jo shqipe me kalimin e viteve (ndoshta mbas 100 me siguri se do te rrezikohet dhe nuk do ta njohin shum prej nesh veten si shqiptar... gje qe eshte e hidherushme, por per ata qe Kan Mall dhe Shqiptar te vertet kjo kurr nuk duhet te ndodhte

*laliloli
-SA JANE TE LIDHUR ATA ME ATDHEUN DHE A MENDOJNE NDONJEHER TE KTHEHEN (MUA ME SHQETESON FAKTI SE SHPESH DISA MERGIMTARE KANE BERE VETEM DY VITE NE PERENDIM DHE PERDORIN SHPREHJEN :"JU SHQIPTARET KESHTU E JU SHQIPTARET ASHTU SIKURSE VET TE MOS ISHIN SHQIPETARE"

*Krokodilli
Prap mvaret,, por ne pergjithesi ne Shqiptaret nga Kosova jemi shum me afer Atdheut se Qdo popull tjeter ne Bot qe eshte ne mergim,, shumica apo 100% prej nesh kemi ardh me qellim qe te kthehemi prap, por kjo nuk do te ndodh ne te shumten e rasteve per shkakun se shum femije tan kan lind ketu , jan pershtatur ambientit, shkollimi etj etj,, por prap me shpresa se do te kthehemi nje dit....

*laliloli-
SA ESHTE I VESHTIRE KTHIMI NE ATDHE ME FEMIJE TE CILET JANE RRITUR ATJE DHE JANE TE LIDHUR ME SHUME ME AT VEND

*Krokodilli
Eshte shum veshtit, pasi qe jan pershtat ambientit, shoqeria etj etj,, por ketu duhet te marrin masa prinderit, ti kthejn ne Kosove se paku 1 apo 2 vite te shkollohen ne shkoll shqipe sa jan te ri, qe se paku ta shijojn jeten e Atdheut, dhe te mesojn te lexojn she shkruajn ne gjuhen shqipe, kurse femijet mund te vendosin vet se ku do te jetojn pasi qe te rriten
...

*laliloli-
A KA NE MESIN E TYRE QE NUK MENDOJNE TE KTHEN KURRE NE ATDHEUN E TYRE ETJ ETJ ETJ

*Krokodilli
jam i sigurt se ka shum prej Shqiptarve qe kurr nuk mendojn te kthehen, kjo rrjedh nga fakti se ne Kosove vet Ekonomia, papunesia, farferia per shum shqiptar eshte e papranueshme pas shijimit te JETES ME TE MIR NE MERGIM,,
edhe pse vet kam lind ketu ne mergim,, gjithmon te ardhmen e shoh ne KOSOVE
__________________
Get Rich Or Die Trying
Krokodilli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-05-05, 10:05   #10
laliloli
 
Avatari i laliloli
 
Anėtarėsuar: 18-03-05
Vendndodhja: Kosovė
Postime: 9,134
laliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIP
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek laliloli Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek laliloli
Gabim TUNG

NAKI DHE KROKODILI JU FALENDEROJ SHUME PER PERGJIGJET E JUAJA TEJET ME VEND ,PO ME INTERESON EDHE NJE GJE TJETER :TANI ME KUDO NE EVROPE PO EDHE NE AMERIKE E ME LARG DEPERTOJNE SHUME MEDIUMET SHQIPE QOFTE TV-TE APO RADIOT ,SA ATO PERCILLEN DHE A MENDONI QE ATO DO TE KONTRIBUOJNE NE EDUKIMIN E FEMIJEVE NE FRYMEN KOMBETARE APO NE RUAJTJEN E IDENTITETIT KOMBETAR TE GJENERATAT E REJA
FALEMINDERIT
__________________
Rrespekto tė tjeret ,
ashtu siq dėshiron tė jesh i rrespektuar
laliloli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-05-05, 16:34   #11
mr.bali
 
Anėtarėsuar: 11-05-05
Vendndodhja: angli
Postime: 7
mr.bali e ka pezulluar reputacionin
Gabim

une mendoj qe me rendesi eshte qe te sillemi dhe te jemi te qyteteruar ne vendet ku jetojme ne nji menyre besoj qe te gjithe duhet te jemi lloje ambasadori i kulture s prej nga vime sepse dihet qe itakojme nji kulture te vjter t'njerzimit...
Te vjene keqe kure ne perditshmerine tane shohim se si disa bashkeaddhetare i thyejne keto kode te kultures, me jo sjellje te mira...
Sa per generatat e reja mendoj edhe per femite, une mendoj se sa te kene mundesi qe te edukohen ne kulture europjane se shohe si asimilim...


Ju pershendes te gjitheve...
__________________
RESPECT
mr.bali Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-05-05, 16:34   #12
mr.bali
 
Anėtarėsuar: 11-05-05
Vendndodhja: angli
Postime: 7
mr.bali e ka pezulluar reputacionin
Gabim

une mendoj qe me rendesi eshte qe te sillemi dhe te jemi te qyteteruar ne vendet ku jetojme ne nji menyre besoj qe te gjithe duhet te jemi lloje ambasadori i kulture s prej nga vime sepse dihet qe itakojme nji kulture te vjter t'njerzimit...
Te vjene keqe kure ne perditshmerine tane shohim se si disa bashkeaddhetare i thyejne keto kode te kultures, me jo sjellje te mira...
Sa per generatat e reja mendoj edhe per femite, une mendoj se sa te kene mundesi qe te edukohen ne kulture europjane se shohe si asimilim...


Ju pershendes te gjitheve...
__________________
RESPECT
mr.bali Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-05-05, 21:21   #13
laliloli
 
Avatari i laliloli
 
Anėtarėsuar: 18-03-05
Vendndodhja: Kosovė
Postime: 9,134
laliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIP
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek laliloli Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek laliloli
Gabim

[quote="mr.bali"]
Sa per generatat e reja mendoj edhe per femite, une mendoj se sa te kene mundesi qe te edukohen ne kulture europjane se shohe si asimilim...


quote]

pershendetje Mr.bali

femijet qe do te rriten atje deshe nuk deshe ata do te edukohen ne kulturen e atij vendi ,por eshte mire qe mos te lehet menjane kultura dhe tradita shqipetare -mos te humbet identiteti kombetar
__________________
Rrespekto tė tjeret ,
ashtu siq dėshiron tė jesh i rrespektuar
laliloli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-05-05, 01:18   #14
mr.bali
 
Anėtarėsuar: 11-05-05
Vendndodhja: angli
Postime: 7
mr.bali e ka pezulluar reputacionin
Gabim te pajtohesh apo jo

[quote="laliloli"]
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga mr.bali
Sa per generatat e reja mendoj edhe per femite, une mendoj se sa te kene mundesi qe te edukohen ne kulture europjane se shohe si asimilim...


quote]

pershendetje Mr.bali

femijet qe do te rriten atje deshe nuk deshe ata do te edukohen ne kulturen e atij vendi ,por eshte mire qe mos te lehet menjane kultura dhe tr

adita shqipetare -mos te humbet identiteti kombetar
__________________
RESPECT
mr.bali Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-05-05, 02:18   #15
mr.bali
 
Anėtarėsuar: 11-05-05
Vendndodhja: angli
Postime: 7
mr.bali e ka pezulluar reputacionin
Gabim pershendetje

[quote="laliloli"][quote="mr.bali"]

sa kuptova me heret nga ...s'keni jetuar ne mergim po...

dhe se ka rendesi te na thuash se a jemi te barabarte ne kete teme...mendoj se bisedon si nji prinde apo vetem si kureshtare...une jap mendim ne kete raste si prinde...te te theme te drejten une mendoj qe ka raste dhe se jane te shumta kure perzierja e dy apo me shume kulturave ne edukimin e femive ka pasoja qe jane me te demshme ose ma negative se per gjerat qe ju i ferkoni...P.sh.as pak seshte e lehte adaptimi ne rrethin eri me nji kulture te caktuar,mendoj ne rende te pare per prinderit e pastaj edhe ma e veshtire behet per femite...dhe se ne pa aftesi te duhur qe ne kohen e duhur te jemi prane femive ...prinderit bejne pune te renda dhe me ore te s'tergjatura...dhe se femite mbesin te pa FORMUAR mire ,ne shkalle te lakmueshme qytetare...jo sa duhet te zhvillohen si bashkekohaniket ...dhe se ne prinderit po kalojme kohe shume te veshtira duke pare femite tane qe vuajne jane te shendoshe,intelegjent...po dobsia eshte te ne ...ketu sarritem te adaptohemi ose me mire te thuhet asnji here s'beme perpjekje qe te mesojme me shume nga kultura vendese te marrim gjdo veti te mire te njerezve aty ku jemi e pastaj ...qe te kemi njohuri te mjaftueshme qe t'u dhame edhe femive po edhe atdheut sa here qe mundet ti duhemi...pra dua te te theme o mike, qe shumica e mergimtareve...kemi mbetur te pergjysmuar ...mendoj ne aspektin se kujte i takojme ,po,koha po ike...e keshtu te pergjysmuar te pa dobishem as per vendasit aty ku jemi e as per vendlindjen,besoj,qe shumica i takome ksaj shtrese prandaj ose na leni te qete qe te fundosemi ...bashke me te gjitha vetite e padobishme ose mebdoj qe eshte semundje qe kerkon sherim emergjent..po edhe nga veteju bashkekombasit e mi ...
__________________
RESPECT
mr.bali Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:08.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.