Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diaspora Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Diaspora Shqiptare Kontaktoni shqiptarė tė tjerė qė jetojnė pranė jush nė mėrgim. Mblidhuni kėtu!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 22-12-06, 20:20   #1
qyqavica
 
Anėtarėsuar: 13-12-06
Postime: 29
qyqavica
Gabim Shqiptaret me te pa edukur gjenden ne München

un mendoj dhe jam shum i bindur se shqipetaret e münchenit jan shum te pa edukuar dhe shum arugant dhe apsolut te pa organizuar.


qyqavica Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 22-12-06, 23:01   #2
Prishtinasja_
 
Avatari i Prishtinasja_
 
Anėtarėsuar: 15-06-05
Vendndodhja: Larg Prishtines
Postime: 11,617
Prishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pershendetje qyqavica

sa i perkete temes se a jane shqiptaret nga qyteti i Mynihut (Münchenit) te paedukuar , mendoj se kjo mvaret krejt nga vete personi, shoqeria e tij dhe rrethi ku gjindet!!!
Jo vetem ne München por edhe ne tjera qytete te Gjermanis dhe gjithe diaspores ka njerz te tille por ashtu edhe te mire !!!
Kjo mvaret nga personi e jo nga qyteti se ku jeton !!!!

Te pershendes
__________________
Rendesia e njeriut nuk matet me vendin qe ai ze,por me boshllėkun qe krijon kur ai iken....!!!!
Prishtinasja_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-12-06, 00:04   #3
qyqavica
 
Anėtarėsuar: 13-12-06
Postime: 29
qyqavica
Gabim

Nje Ashtu Pershendetje Prishtinase


Un Mendova Te Flas Per Shumicen E Shqipetarve Qe Gjinden Ne Mynih ; Pershkak Te Profesionit Tim Me Ka Ra Rasti Ti Shetis Thuja Se Te Xhithat Qytetet E Gjermanis Por Mendoj Se Dallimi Eshte Shum I Mall Ndermjet Qyteteve Me Ka Ra Rasti Te Mar Pjes Ne Shum Mbremje Rinore Ne Shum Qytete Mu Me Kan Pelqyer Shum Organizimet Kurse Ne Mynih Nuk Funksionon As Gje Fatkeqesisht Tung
qyqavica Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-12-06, 12:51   #4
dentist
 
Anėtarėsuar: 21-12-05
Vendndodhja: Norvegji
Postime: 7
dentist e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek dentist
Gabim

pėrshendetje qyqavica

mė vjen keq sa i pėrket ktyre mendimeve qe vajzat shqiptare kan ne pėrgjithėsi pėr shqiptarė mirėpo krejt ajo mvaret se si eshte i krijuarė personi nga kultura respekti ndajė tjetrit pa mar parasysh femer apo mashkull, por unė mendojė se edhe femrat shqiptare kanė hy ne nje fazė qe nuk kan kurfar respekti mirpo ajo eshte diqka personale dhe ne ne pėrfgjithėsi mendojė se kemi nevojė pėr pėrmirėsim .
dentist Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-12-06, 19:19   #5
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga dentist
pėrshendetje qyqavica

mė vjen keq sa i pėrket ktyre mendimeve qe vajzat shqiptare kan ne pėrgjithėsi pėr shqiptarė mirėpo krejt ajo mvaret se si eshte i krijuarė personi nga kultura respekti ndajė tjetrit pa mar parasysh femer apo mashkull, por unė mendojė se edhe femrat shqiptare kanė hy ne nje fazė qe nuk kan kurfar respekti mirpo ajo eshte diqka personale dhe ne ne pėrfgjithėsi mendojė se kemi nevojė pėr pėrmirėsim .
Me falni po si po konkludoni se cfare gjinije eshte autori i temes???
poashtu do te deshiroja te sqaroj rreth konstruktit te fjalise suaj se kategoria "vajzat shqiptare" eshte nen-bashkesi e grupit "shqiptare", prandaj kisha thene se menyra si jeni shrehur nuk ka ndonje kuptim!!!

Sa i perket temes, me duhet te them se nuk kam qene ndonjehere ne qytetin e Munchenit, dhe nuk e di se si cfare eshte niveli i emigranteve shqiptare ne kete qytet, por me duhet te theksoj se edukata e ulet eshte pasoje direkte e arsimimit te dobet. Pa arsimim kualitativ, dhe pa bashkepunim mes familjes dhe institucioneve arsimore, te cilat i ndjek rinia shqiptare, kudoqofshin ne mergim apo ne vendlindje, rezultati gjithmone do te jete i njejte!
Eshte vertete mekat, qe edhe sot e kesaj dite shume prinder/familje konsiderojne se paraja e fituar permes cfaredo profesioni/zanati eshte shume me e vlefshme sesa arsimimi i denje dhe qenesor si per ata personalisht, por dhe femijet e tyre.
Ky lloj sistemi vlerash nuk sjell me shume sesa varferim te metutjeshem intelektual kulturor e shpirteror te Botes shqiptare. Cdo femije deri ne moshen e pjekurise meriton te kaloje neper faza te shendosha zhvillimi intelektual, dhe kjo arrihet vetem permes arsimimit kualitativ dhe bashkepunimit te ngushte familje-institucione arsimore!
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-02-07, 17:14   #6
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga dentist
pėrshendetje qyqavica

mė vjen keq sa i pėrket ktyre mendimeve qe vajzat shqiptare kan ne pėrgjithėsi pėr shqiptarė mirėpo krejt ajo mvaret se si eshte i krijuarė personi nga kultura respekti ndajė tjetrit pa mar parasysh femer apo mashkull, por unė mendojė se edhe femrat shqiptare kanė hy ne nje fazė qe nuk kan kurfar respekti mirpo ajo eshte diqka personale dhe ne ne pėrfgjithėsi mendojė se kemi nevojė pėr pėrmirėsim .dentist pershendetje
jo ky qyqavica esht mashkull ka qen azyl kerkus ne münschen me azyl te perfunduar dulldung abschibung po pas lufte ka shkue ne kosov e esht angazhue ne shoqatat e vet quajtura te dala nga lufta .
ky nuk esht muzikant nji vlla e ka muzikant po kurr nuk ka qen ne perendim per mbramje rinore ky tani jeton ne mazgit afer kastriotit
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-07, 22:46   #7
instruktori
Instruktori
 
Avatari i instruktori
 
Anėtarėsuar: 29-08-06
Vendndodhja: Aty ku eshte me se miri
Postime: 10,032
instruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Shqipetaret me te pa edukuarit jane Qeveritaret e Kosoves e jo ata qe jetojne ne diaspore.
Muncheni eshte qytet i lashte dhe ka kultur te lashte.
Ne te jetojne shum shqipetare dhe normal se ka edhe sjellje te keqija .
Shiqoni qeveritaret e Kosoves sa jan te pa edukuar.
Vlersone vete???
instruktori Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-04-07, 21:35   #8
qyqavica
 
Anėtarėsuar: 13-12-06
Postime: 29
qyqavica
Gabim

op guri i madh hehehe ,sa informata te mira dhe te sakkta pasket per qyqavicen more.sa po hup koh ktu pallavra tu shkru sta mer mendja se te nevojitet nje kurs i gjuhes gjermane per ta ditur se si shkruhet münschen gjermonisht .misi pe din se ku eshte bahnhofi ne münchen...vetem se ne te dy jemi nga qyqavica sdomethen se jemi te njejt..
qyqavica Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-01-07, 12:37   #9
gjini
 
Avatari i gjini
 
Anėtarėsuar: 13-11-04
Vendndodhja: Midis Europes
Postime: 3,086
gjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga qyqavica
Nje Ashtu Pershendetje Prishtinase


Un Mendova Te Flas Per Shumicen E Shqipetarve Qe Gjinden Ne Mynih ; Pershkak Te Profesionit Tim Me Ka Ra Rasti Ti Shetis Thuja Se Te Xhithat Qytetet E Gjermanis Por Mendoj Se Dallimi Eshte Shum I Mall Ndermjet Qyteteve Me Ka Ra Rasti Te Mar Pjes Ne Shum Mbremje Rinore Ne Shum Qytete Mu Me Kan Pelqyer Shum Organizimet Kurse Ne Mynih Nuk Funksionon As Gje Fatkeqesisht Tung
po nga je ti dhe ku jeton, nese jeton aty merru me edukimin e tyre dhe mundesh me arrit rezullatet.

Po merri me te mire se me ten keq i qete fes krejt
gjini Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-07, 22:15   #10
E_Zjarrta
 
Avatari i E_Zjarrta
 
Anėtarėsuar: 14-03-05
Vendndodhja: Jetoj ashtu si kam LIndur SHqiptare ne Dardani
Postime: 285
E_Zjarrta e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Ne secilin qytet Ka shqiptare e ka edhe Gomare por duhet te shikosh se ka me shume shqiptare apo Gomare mendoj se qendron shum gabim per shqiptaret e Münihut pasi qe aty eshte nje mal i madh e ne malin e madh ka lepuj , lule , drenusha e qe besa edhe derra te egermos Folni ne shumes por me fakte
__________________
Kure shoh e ndegjoj disa njerez besomeni secilen her po i adhuroj me shume qenet endacak qe sillen rrugeve te pluhrosura te Kosoves
E_Zjarrta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-01-07, 14:24   #11
Marco
Banned
 
Avatari i Marco
 
Anėtarėsuar: 26-06-06
Postime: 995
Marco i dashurMarco i dashurMarco i dashurMarco i dashur
Post

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga qyqavica
Nje Ashtu Pershendetje Prishtinase


Un Mendova Te Flas Per Shumicen E Shqipetarve Qe Gjinden Ne Mynih ; Pershkak Te Profesionit Tim Me Ka Ra Rasti Ti Shetis Thuja Se Te Xhithat Qytetet E Gjermanis Por Mendoj Se Dallimi Eshte Shum I Mall Ndermjet Qyteteve Me Ka Ra Rasti Te Mar Pjes Ne Shum Mbremje Rinore Ne Shum Qytete Mu Me Kan Pelqyer Shum Organizimet Kurse Ne Mynih Nuk Funksionon As Gje Fatkeqesisht Tung
Hahaha Qyqavica mir e ki por une smendoj se nese nuk ka organizime te jen te pa Edukuar Perkundrazi , Ata ma merr mendja “mirren me jeten e tyre e jo si psh. vjen nji kengetar (MEDA - arabisht)edhe kendon kėng te marruna nga Serbishtja edhe e lan ftyren se kinse Producenti , Ma mir shko ndegjoje Origjinalin se mu mashtru me kopje se vetveten po e qet posht ..
Integrimi nuk oshte asimilim , sepse asimilm sod nuk ka as personat e Adaptuar e le mu banore ne vendet tjera . Ju pershendes
Marco Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-01-07, 22:20   #12
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim

haj pra se masi po bajshe mzik kur te vish heren tjeter ne Münschen ne Haupt bahnhof kena me dal perpara e kena me ta dhan nga nji qese KARRAMELA
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-01-07, 20:15   #13
Amina
Miss Buzeqeshja
 
Avatari i Amina
 
Anėtarėsuar: 16-10-06
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 4,846
Amina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ju lutem pa paragjykime ne keto raste. Nuk do te thote se ne qofte se ju qyqavicakeni pasur pervoje, qe ju dergon te nje perfundim, se shqipetaret me te paedukuar jan ne Muenchen, se eshte edhe vertet ashtu.
Jo se te gjithe ne nje thes nuk shtihen jo.
Nuk mund te them se kam takuar shume shqipetare nga Muenchen, po jam e bindur se ashtu nuk eshte, se edhe ne Muenchen ka studenta shqipetare.
Mos shko kurr prej nje rasti ne te pergjithshem, se edhe Einstein ka bere te njejtin gabim hehehhe
__________________
"Someone like You....."
Amina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-12-06, 21:33   #14
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga qyqavica
un mendoj dhe jam shum i bindur se shqipetaret e münchenit jan shum te pa edukuar dhe shum arugant dhe apsolut te pa organizuar.
E si erdhe ne kete perfundim, aty nen hijen e pemes tende?
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-12-06, 02:12   #15
ARI_03
I thjeshtė
 
Avatari i ARI_03
 
Anėtarėsuar: 23-11-06
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 3,747
ARI_03 e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Se besoj se do te gjesh mbeshtetetjen e mendimit tend....sepse vet tiltulli i temes nuk eshte shum bindes,,,,,,hahahahahah
__________________
Liria e fjalės:Ti ke tė drejtė tė thuash ēdo gjė,
unė kam tė drejtė tė mos dėgjoj asgjė.
ARI_03 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:23.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.