Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
Emri
Fjalėkalimi
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 06-12-07, 15:25   #1
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Avatari i Linka_pz
 
Anėtarėsuar: 08-03-07
Vendndodhja: Ne Qytetin Historik
Postime: 12,347
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Gabim C'eshte Emocioni?

Shpesh here ndodhe qe nese na pyet dikush ,se cfare emocioni jeni duke perjetuar per momentin ,.....ne pergjigjemi
Ndjehem e/i lumtur,
Jam i/e zemeruar ,
Kam frike etj....
Si mund ta perkufizoni nocionin Emocion ?

Psikologet jane perpjekur qe ta perkufizojne nocioni Emocion ,por nuk kan mundur ti japin nje perkufizim te vetem ,sepse jame perjetime shume subjektive !

William James(1884) -Argumentoi se emocioni eshte ndjenja e ndryshueshme trupore qe ndodh si reagim ndaj ngjarjeveeksistuese te mjedisit!

Sigmund Froid(1915)-Shpalli se emocionet jane shkarkimefiziologjike te cilat shfaqen ne formen e ndjenjave!

Robert Plutchik (1962)-E pershkroi emocioninsi nje reagim trupor te modeluar, te shkaktuar nga nje ngacmues!

Po ju , si e spjegoni ,si e perjetoni ?!

Diskutime te kendshme !

(nese gjendet diku kjo teme e hapur kerkoj ndjes )__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 07-12-07, 20:00   #2
Amina
Miss Buzeqeshja
 
Avatari i Amina
 
Anėtarėsuar: 16-10-06
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 4,846
Amina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: C'eshte Emocioni?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Linka_pz
Shpesh here ndodhe qe nese na pyet dikush ,se cfare emocioni jeni duke perjetuar per momentin ,.....ne pergjigjemi
Ndjehem e/i lumtur,
Jam i/e zemeruar ,
Kam frike etj....
Si mund ta perkufizoni nocionin Emocion ?

Psikologet jane perpjekur qe ta perkufizojne nocioni Emocion ,por nuk kan mundur ti japin nje perkufizim te vetem ,sepse jame perjetime shume subjektive !

William James(1884) -Argumentoi se emocioni eshte ndjenja e ndryshueshme trupore qe ndodh si reagim ndaj ngjarjeveeksistuese te mjedisit!

Sigmund Froid(1915)-Shpalli se emocionet jane shkarkimefiziologjike te cilat shfaqen ne formen e ndjenjave!

Robert Plutchik (1962)-E pershkroi emocioninsi nje reagim trupor te modeluar, te shkaktuar nga nje ngacmues!

Po ju , si e spjegoni ,si e perjetoni ?!

Diskutime te kendshme !

(nese gjendet diku kjo teme e hapur kerkoj ndjes )


Mendoje,se emocioni eshte nje lloje "perjetim" apo "ndjenje", qe shkaktohet nga truri. Varet nga ajo se qfare ne mendojme ,se qka na bene te lumtur, qka te pikelluar,etj,
Truri e bene te mundur te jipen hormonet, te cilat krijojne ndjenje lumturie,ose pikellimi ne trupin tone.
__________________
"Someone like You....."
Amina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-12-07, 20:56   #3
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: C'eshte Emocioni?

Emocioni eshte shqetesim shpirterore,ku vjen si rrjedhoje e ndonje te papriture ,e ndonje ndodhie e heres se pare(ku te gjene ne nje gjendje te papregaditur), ku e folura dhe gjestet mund te jene te pakontrolluara .
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-12-07, 21:31   #4
LABI
Alone Ranger
 
Anėtarėsuar: 05-01-04
Vendndodhja: Kosove
Postime: 7,487
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: C'eshte Emocioni?

Mendoj qe eshte nje reagim i organizmit qe stimulohet nga subjektiviteti i njeriut , eshte pegjegje ndaj ngacmimeve , reagimeve qe vijne nga jashte .

Emocionet manifestohen ne forme dashurie , gezimi , hidherimi , xhelozie , frike , trishtimi ...
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-12-07, 21:44   #5
Pupi
 
Anėtarėsuar: 11-02-07
Postime: 2,518
Pupi e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: C'eshte Emocioni?

Ē'ėshtė Emocioni,
Sa jeni Emocional, Emocional Labil etj etj...., gjithēka lidhur me Emocionet e nje njeriu.

Nga kėndi imė Emocione ka ēdo njeri, poashtu nga ato tė ndryshmet.
Nė shumė raste njerėzit ndrydhin nė vete emocionet e tyre, unė nuk e shohė tė arsyeshme.
Pse!
Ėshtė e natyrės dhe shumė normale tė gėzohėmi,mėrzitėmi, hirdhėrohemi, bėrtasim e shajm, pėrlotėmi e qajm.
Mirpor kėtu ka njė gjė, qė po tė ndodhin tė gjitha kėto pėrnjėheresh, nė afate tė shkurtėra kohore, ata persona quhen Emocional Labil/tė lėkundshėm!
__________________
Miqėsi por edhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !
Pupi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-12-07, 17:24   #6
ShqiPaix
 
Anėtarėsuar: 30-12-07
Vendndodhja: Mbi Toke dhe nen Qiell.
Postime: 15
ShqiPaix me shokė shumeShqiPaix me shokė shume
Gabim Titulli: C'eshte Emocioni?

Hello Linka.
Shpresoj qe fale ketij shpjegimit (te nxjerrur nga nje liber e bibliotekes sime personale lol), e gjen pergjigjen e pyetjes tende...

EMOCIONI eshte pergjigje fiziologjike pas nje stimulimi. (E-motion dmth "levizje qe del")
Emocionet bazike jane : 1.Frika 2.Zemerimi 3.Trishtimi/Vuajtja 4.Qefi/Gezimi 5.Dashuria (*)
dhe kane funksione biologjike :
1) me prodhu nje reagim specifik ne situaten stimuluese ;
2) me drejtpeshu gjendjen e brendshme t'organizmit.

Nje emocion zgjat me se shumti disa minuta dhe zhvillohet ne 3 faza : ngarkese, tension, shkarkese.
P.sh. Nje njeri eshte ne rrezik jete : stomaku i shtrengohet, zemra i shpejton (ngarkesa).
Sa te shpetoje nga rreziku, trupi i tij fillon te dridhet teresisht (tensioni). Ka nevoje te shkarkohet nga frika e trupit tij per me rifitu besim. Mbeshtet diku dhe bertet (shkarkesa).


Sa i perket NDJENJES, ajo zhvillohet ne baze t'emocioneve dhe eshte psiqike (krahas emocionit, i cili eshte fizik). Ndjenja eshte e brendshme, nuk shkakton modifikime fiziologjik te rendesishme dhe mundet te zgjase tane jeten (si nje ndjenje dashurie apo urrejtje psh).

(Nga libri "Que se passe-t-il en moi", I Filliozat.)


(*) Shume ndjenja perbehen nga me shume se nje emocion.
Xhelozia, p.sh., eshte perzirje e zemerimit (perballe tradhetise), e frikes qe mos te kesh vlere
apo/dhe vend (para syve te partnerit) dhe e frikes te jesh i/e braktisur.
ShqiPaix Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 10:23.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.