Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Biologji
Emri
Fjalėkalimi
Biologji Veēoritė fizike, sjellja e organizmave, klasifikimi i tyre, prejardhja dhe zhvillimi i llojeve e ndėrveprimi qė kanė njėra me tjetrėn nė lidhje me mjedisin.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 20-11-09, 18:49   #1
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Truri

Eshte pjesa me e rendesishme dhe me e nderlikuar e sistemit nervor,veqanarisht luan rol te rendesishem per zhvilimin e jetes psiqike te njeriut.Pra eshte bartes i te gjitha proceseve psiqike.Truri i te posalindurit eshte kater here me i lehte se sa ai i nje njeriu te rritur.Deri ne vitin e gjashte truri arrin perafersishte 90% te peshes dhe te proporcioneve te tij perfundimtare.Keshtu ndermjet moshes 9 dhe 10 vjeqere truri i femijes arrin te kete proporcione gati te njejta me ate te trurit te te rriturit.Gjathashtu eshte vertetuar shkenctarishte se pesha e trurit nuk eshte e lidhur drejtperdrejte me intelegjencen e individit.

Truri peshon rreth 1.5 kg.Pjeset kryesore te trurit jane tri:truri i madh,truri i mesem,dhe truri i vogel,kurse pjesa me e rendesishme dhe me e zhvilluar e trurit eshte korja e trurit(korteksi),dhe permban rreth 14 miliard elemente qelizore.Gjithashtu,truri i madh ndahen ne dy gjysmepjese:e majta dhe e djathta,keshtu qe secila ane e trurit kontrollon pjesen e kundert te trupit:pra,neqofte se demtohet ana e majte e trurit peson paralize ana e dhjathe e trupit ose anasjelltas.Pjesa e majte e trurit drejton aktivitete shkencore,matematiken,logjiken,analizen etj,,ndersa pjesa e djathe drejton aktivitete artistike,fantastike,ngjyrat,ritmin etj.Eshte interesat se kur njera ane e trurit dobesohet,ateher e gjithe forca kalon ne anen tjeter.Por neqofte se shfrytezohen te dy pjeset e trurit,shumfishohet aftesia deri ne gjenialitet.
Konsidrohet se truri eshte nje nder krijesat me te nderlikuara dhe me te cuditshme te natyres ne tok dhe se eshte fare pak i shfytezuar.Supozohet se vetem rreth 4% e trurit shfrytezohet nga njerezit.Kapaciteti i trurit eshte i pakufishem.Sa eshte i pakufishem,aq eshte edhe i pazbuluar dhe misterik ose me fjale te tjera, truri eshte i vetmi organ qe studion vetveten. /Mjekesia/


__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga ~AnnA~ : 20-11-09 nė 18:50
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 22-11-09, 17:06   #2
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Truri

Truri pėrpunon mesazhet qė vijnė nė tė prej Sistemit Nervor Periferik
dhe palca kurrizore, vendos se cilat reagime janė tė domosdoshme
dhe dėrgon urdhra tek muskujt pėr tė kryer sjelljen e duhur.
Truri mund tė kuptohet mė mirė duke ekzaminuar tre seksionet e tij mė tė rėndėsishme:
1-Truri i prapėm,
2-Truri i mesėm,
3-Truri i pėrparmė.


Truri i prapėm...

Megjithėse sjellja kontrollohet nga njė bashkėveprim kompleks i shumė strukturave trunore.
Truri i prapėm lidh palcėn kurrizore me pjesėn tjetėr tė trurit.
Ai kontrollon funksionet bazė jetike tė trupit siē janė: frymėmarrja dhe rrahjet e zemrės.
Truri i prapėm pėrbėhet nga palca e zgjatur, ura, truri i vogėl dhe formacioni retikular.Truri i mesėm...

Truri i mesėm ėshtė njė masė relativisht e vogėl qė lidh trurin e prapėm me trurin e pėrparmė.
Megjithėse shėrben kryesisht si stacion transmetimi pėr mesazhet qė vijnė nė tru,
ai pėrmban mesazhe qė luajn rol gjithashtu nė tė parit,
tė dėgjuarit dhe nė lėvizje.


Truri i pėrparmė...

Truri i pėrparmė ėshtė pjesa mė e madhe dhe mė komplekse e trurit.
Ai, jo vetėm ndikon nė njė pjesė tė madhe tė funksioneve bazė
jetike tė njeriut, por gjithashtu ėshtė pėrgjegjės edhe pėr sjellje
unikale njerėzore tė nivelit mė tė lartė siē janė tė menduarit dhe tė folurit.
Strukturat mė tė rėndėsishme tė trurit tė perparmė janė talamusi, hipotalamusi dhe truri i madh.

Truri i Madh (Cerebrum) ėshtė pjesa mė e madhe e trurit tė
pėrparmė dhe pėrbėhet nga dy struktura tė veēanta tė quajtura
hemisfera, tė cilat lidhen me njėra tjetrėn nėpėrmjet korpus kallosum,
njė tufė nrvash, qė informon ēdo hemisferė se ēfarė ėshtė duke
ndodhur nė hemisferėn tjetėr.

Hemisfera e majtė e trurit tė madh kontrollon anėn e djathtė tė
trupit dhe hemisfera e djathtė kontrollon anėn e majtė tė trupit
tė njeriut.
Hemisfera e majtė ėshtė mė logjike, mė analitike dhe gjysėm
verbale dhe ushtron kontroll mė tė madh mbi shprehitė manuale,
tė tė lexuarit, tė gjuhės dhe tė folurit.

Hemisfera e djathtė pėrpunon informacionin joverbal dhe ėshtė
mė e lidhur me emocionet, imagjinatėn dhe informacionin artistik.
Shtresa mė e jashtme e trurit tė madh, korteksi cerebral,
ėshtė pjesa e trupit qė i bėn njerėzit me tė vėrtetė qėnie unikale.
Korteksi ka seksione tė veēuara, lobet, qė kontrollojnė aktivitete
tė ndryshme.
Kur kujtojmė ndodhi tė sė kaluarės, apo i pėrgjigjemi pyetjeve jemi
duke pėrdorur lobet frontale tė korteksit.
Lobet oksipitale na lejojnė tė interpretojmė ēfarė shohim pėrreth.
Kur dėgjojmė dikė duke folur kemi nė funksion lobet temporale,
ndėrkohė qė lobet parietale janė pėrgjegjės pėr interpretimin e
ndijimeve tė tilla si tė prekurit, dhimbja dhe temperatura.
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-11-09, 17:07   #3
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Truri

Dhjetė gjėrat qė e dėmtojnė Trurin mė shumė...


1-
Mosngrėnia e mėngjesit...
Njerėzit te cilėt nuk hanė mėngjes do tė kenė sasi tė
pakt te sheqerit ne gjak dhe si rezultat i kėsaj,
truri nuk do te ketė rezerva te mjaftueshme ushqyese,
prandaj shkakton degjenerimin e trurit !!!...

2- Ngrėnia pa masė...
Ky ves shkakton forcimin e arterieve trunore,
e cila tė shpie deri nė zvogėlimin e fuqisė mentale.

3- Pirja e duhanit...
Pirja e duhanit shkakton tkurrje tė shumėfishtė
te trurit dhe te shpie deri te sėmundja e Alzheimerit.

4- Pėrdormi i tepėrt i sheqerit...
Pėrdorimi i tepėrt i tij, qoftė ai ne ngrėnie apo pije,
pengon nė thithjen dhe pėrvetėsimin e proteinave
dhe lėndėve tjera ushqyese, duke shkaktuar
vėshtirėsi nė zhvillimin e trurit.

5- Ndotja e ajrit...
Truri ėshtė njėri prej konsumatorėve mė tė mėdhenj tė
oksigjenit nė organizmin tonė.
Thithja e ajrit tė ndotur dobėson furnizimin e trurit me
oksigjen duke zvogėluar efikasitetin e tij.

6- Humbja e gjumit...
Truri si organ i brendshėm i njeriut ka nevojė pėr pushim.
Pagjumėsia e madhe pėrshpejton ne vdekjen,
mbarimin e qelizave trunore etj.

7- Mbulimi i kokės pėrgjatė fjetjes...
Tė mbulosh kokėn pėrderisa jeni duke fjetur,
vjen deri te shtimi i dioksid karbonit dhe zvogėlimi
i oksigjenit ku shkakton dėmtimin e trurit.

8- Aktivizimi i trurit pėrgjatė sėmundjes...
Puna e vėshtirė apo tė studiuarit gjatė sėmundjes,
tė shpie deri te zvogėlimi i efektshmėrisė sė trurit
si dhe prishjen e tij.

9- Mungesa e mendimeve stimuluese...
Tė menduarit ėshtė metoda mė efikase ne stėrvitjen e trurit tonė.
Mungesa e mendimeve stimuluese ne tru shkakton tkurrjen e tij.

10- Tė flasėsh rrallė...
Bisedat intelektuale do tė ndihmojnė qė truri tė jetė sa mė efikas.
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-11-09, 17:08   #4
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Truri

Funksionimi i trurit pas zgjimit nga gjumi...


Shumė njerėzve u duhet kohė pėr t’u dalė gjumi pasi ēohen nga shtrati.
Njė studim i ri tregon se gjatė minutave tė para pas zgjimit,
aftėsia jonė pėr tė marrė vendime nuk ėshtė mė e mirė se pas konsumimit
tė njė sasie jo tė vogėl alkoholi.
Nuk ėshtė habi qė kaq shumė njerėz pijnė kafe nė mėngjes
pėr tė fituar energji.
Njė studim i ri nga Universiteti i Kolorados ka zbuluar se dobėsia fizike
dhe mungesa e ekuilibrit qė ndjejmė kur zgjohemi nga gjumi mund
tė na bėjė mė tė paaftė se po tė mos flinim fare.
Josh Rodgers ėshtė student qė ka marrė pjesė nė kėtė studim.
Kur ai zgjohet papritur dhe i kėrkohet tė bėjė njė test tė thjeshtė matematike,
Josh nuk lėviz shpejt dhe nuk mendon qartė.
“Ėshtė me tė vėrtetė e vėshtirė.”
Profesor Kenet Right udhėhoqi studimin i cili ėshtė botuar nė
Gazetėn e Shoqatės Amerikane tė Mjekėsisė.
“Ne kemi zbuluar se kur ngrihemi nga gjumi aftėsitė tona janė
shumė mė tė kufizuara sesa gjatė orėve qė jemi zgjuar.
” Profesor Wright ka zbuluar edhe se kur mund tė merren notat
mė tė ulėta nė provime.
“Mungesa mė e theksuar e aftėsive ndodh menjėherė pas zgjimit
gjatė pak minutave tė para.
Shumicėn e kohės kjo lloj mungesė ekuilibri e quajtur ndryshe
''inerci e gjumit'' kalon gjatė 10 minutave tė para.
Por pėr disa njerėz mund tė zgjasė deri nė dy orė.
Profesor Right dhe studiues tė tjerė testuan njė grup pacientėsh
sė pari pasi kishin fjetur gjithė natėn pėr njė javė me radhė.
Pastaj ata i testuan kėta pacientė pasi kishin qendruar 26 orė pa gjumė.
Pacientėt ishin mė mirė kur ishin pa gjumė fare.
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga ~AnnA~ : 22-11-09 nė 17:09
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-11-09, 13:38   #5
Tomori
 
Anėtarėsuar: 22-06-04
Postime: 11,663
Tomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Truri

Truri vendos mė shpejt se sa mendon
Flisni pėr tė menduarit e shpejtė? Nė fakt truri i merr disa vendime deri nė 10 sekonda para se kėto vendime sė pari tė mendohen mirė, thonė studimet e reja.

Nė kėtė studim, 14 meshkuj dhe femra tė moshės nga 21-30 qėndruan para kompjuterit dhe pėrcollėn shkronja tė rastit tė cilat janė shfaqur nė ekran, njė nga njė. Kur ata e shihnin shkronjėn e shfaqur, shtypnin njėrin nga dy tastet nė kompjuter dhe tregonin shkronjėn e cila ishte nė kompjuter, pasi qė merrnin vendimin.

Nė ndėrkohė, ata i janė nėnshtruar disa skenimeve trunore duke shfrytėzuar pasqyrimin me rezonancė magnetike, e cila tregon aktivitetin e trurit qė ėshtė i lidhur me kėto vendime.

Kėto skenime tė trurit kanė treguar aktivitet nė dy regjione nė pjesėn frontale dhe parietale tė korteksit tė trurit, tė cilėt janė aktivizuar shumė mė herėt, madje deri nė 10 sekonda, krahasuar me vendimin e vetėdijshėm, pėr tė shtypur njėrėn prej tasteve tė kompjuterit.

"Kjo tregon se kur vendimet rreth subjektit kanė pranuar informacionet e duhura, ky vendim veēse ėshtė ndikuar nga njė aktivitet i pavetėdijshėm i trurit, pėr rreth 10 sekonda mė herėt", kanė thėnė studiuesit.

Kėto tė arritura janė publikuar nė edicionin e muajit prill tė revistės "Nature Neuroscience".
__________________
USHTARI ATDHEUT
Jetoj e punoj per nji Shqipni te lire etnike
e demokratike, qe populli shqiptar me jetue
zot dhe krenar ne liri e lumtuni, ne
trojet e tona iliro-dardane.
LEKA I. MBRET I SHQIPTAREVE
Tomori Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-11-09, 21:25   #6
selvija
N'kopshtin lulishteve!!!
 
Avatari i selvija
 
Anėtarėsuar: 21-07-06
Vendndodhja: Suomi
Postime: 28,070
selvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Truri

Evv Tomor kurr s'pasna dit qe je Doktorr per Tru
selvija Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-11-09, 12:41   #7
Shkodranja
 
Avatari i Shkodranja
 
Anėtarėsuar: 20-10-09
Postime: 240
Shkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Titulli: Truri

Eh Truri...ka Fillu Me Na Lan Tesh,por Meqenese Na Doli Dhe Nje Doktor Ne Forum Zoti Tomor......ishalla Po Na Ndimon Pak Hahaha
Shkodranja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:09.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.