Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Biologji
Emri
Fjalėkalimi
Biologji Veēoritė fizike, sjellja e organizmave, klasifikimi i tyre, prejardhja dhe zhvillimi i llojeve e ndėrveprimi qė kanė njėra me tjetrėn nė lidhje me mjedisin.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 04-09-11, 07:21   #1
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Faktoret molekulare te kancerit

Qelizat tumorale manifestojne mutazione ne nivelin e onkogjeneve dhe onkosopresoreve.
Onkogjenet zakonisht i perkasin rrugeve te sinjalizimit qelizor.Onkosopresoret punojne per te penguar proliferimin e qelizes dhe per te shkaktuar apoptosi ne rast se nuk ka rrugezgjidhje per qelizen. Ne nje kerkim shkencor te fundit i drejtuar nga profesori Stefano Piccolo(molecular biology lab,university of padua,italy) u nxorr ne pah nje lidhje midis dy protagonisteve kryesore te nje tumori;oncogjeni Ras(pjesetar i MAP kinase pathway) dhe onkosopresori p53(qe ndihmon transkriptimin e gjeneve si p21i cili bllokon kompleksin cycline-cdk duke penguar ciklin qelizor). P53 per te funksionuar i nevoitet Ras dhe vetem se bashku mund te punojne per te penguar zhvillimin e tumorit drejt metastazes. Nqs. mungon p53 atehere Ras i vetem nuk mund te ndaloje procesin e invasimit te tumorit.Pra hapi tjeter pas kesaj gjetjeje te rendesishme eshte te gjejme menyren qe te mbajme normal gjenin p53 per te pasur nje kontroll te tumorit.Duke vazhduar rrugen e shkencetareve dhe kuptuar gjithe mekanizmat molekulare te kancerit atehere do te mund te krijojme nje vaksine per ta luftuar.

Burimi “MedAb”


__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga ~AnnA~ : 04-09-11 nė 07:22
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 13-09-11, 17:04   #2
e-uritura
 
Avatari i e-uritura
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Postime: 1,893
e-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Faktoret molekulare te kancerit

Sa jane larg prej krijimit te vaksines kunder kancerit anna?
e-uritura Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-09-11, 11:56   #3
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Faktoret molekulare te kancerit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga e-uritura Shiko postimin
Sa jane larg prej krijimit te vaksines kunder kancerit anna?
Jan shume afer e-uritura....Injekcioni kunder kancerit tanime eshte zbuluar por ende nuk eshte vene ne perdorim...10 vite kerkim paten suksese per here te pare ne Würzburg...
Qelizat e kancerit jane shume te ngjashme me Antitrupat per ate Qelizat T nuk i njohin si qeliza te huaja por si qeliza te trupit dhe nuk reagojne per te stimuluar Sistemin Imunitar, keshtu qe keto "killer" qeliza te pa penguara zhvillohen ne organizem duke formuar metastaza apo Kancerin...
Me zbulimin e nje injekcioni do mund te kurohet kjo semundje
Eshte nje injekcion i perbere nga Antitrupat qe stimulojne Sistemin imunitar (gjegjesisht Qelizat T ) per t'i njohur si antigjene qelizat kancerogene...keshtu vjen edhe deri tek shmangja e formimit te Metastazave

Kaq di deri me tani...ftoj te flasin me shume ato qe jane me mire te informuar rreth ketij lloj kurimi
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 04:23.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.