Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Biologji
Emri
Fjalkalimi
Biologji Veorit fizike, sjellja e organizmave, klasifikimi i tyre, prejardhja dhe zhvillimi i llojeve e ndrveprimi q kan njra me tjetrn n lidhje me mjedisin. 
 
Funksionet e Tems Shfaq Modt
Prev Postimi Mparshm   Postimi Tjetr Next
Vjetr 04-09-11, 07:21   #1
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Antarsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm
Gabim Faktoret molekulare te kancerit

Qelizat tumorale manifestojne mutazione ne nivelin e onkogjeneve dhe onkosopresoreve.
Onkogjenet zakonisht i perkasin rrugeve te sinjalizimit qelizor.Onkosopresoret punojne per te penguar proliferimin e qelizes dhe per te shkaktuar apoptosi ne rast se nuk ka rrugezgjidhje per qelizen. Ne nje kerkim shkencor te fundit i drejtuar nga profesori Stefano Piccolo(molecular biology lab,university of padua,italy) u nxorr ne pah nje lidhje midis dy protagonisteve kryesore te nje tumori;oncogjeni Ras(pjesetar i MAP kinase pathway) dhe onkosopresori p53(qe ndihmon transkriptimin e gjeneve si p21i cili bllokon kompleksin cycline-cdk duke penguar ciklin qelizor). P53 per te funksionuar i nevoitet Ras dhe vetem se bashku mund te punojne per te penguar zhvillimin e tumorit drejt metastazes. Nqs. mungon p53 atehere Ras i vetem nuk mund te ndaloje procesin e invasimit te tumorit.Pra hapi tjeter pas kesaj gjetjeje te rendesishme eshte te gjejme menyren qe te mbajme normal gjenin p53 per te pasur nje kontroll te tumorit.Duke vazhduar rrugen e shkencetareve dhe kuptuar gjithe mekanizmat molekulare te kancerit atehere do te mund te krijojme nje vaksine per ta luftuar.

Burimi “MedAb”


__________________

Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te muar..........
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>> ~ A n n A ~
"""""""""

Hern e fundit sht Redaktuar nga ~AnnA~ : 04-09-11 n 07:22
~AnnA~ Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Nyje Interesante
 


Antart aktiv q jan duke par kt Tem: 1 (0 Antart dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Tems
Shfaq Modt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Kodi [IMG] sht ON
Kodi HTML sht OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha koht jan n GMT +1. Ora tani sht 04:35.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.