Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diaspora Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Diaspora Shqiptare Kontaktoni shqiptarė tė tjerė qė jetojnė pranė jush nė mėrgim. Mblidhuni kėtu!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 12-05-05, 19:44   #16
laliloli
 
Avatari i laliloli
 
Anėtarėsuar: 18-03-05
Vendndodhja: Kosovė
Postime: 9,134
laliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIP
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek laliloli Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek laliloli
Gabim Re: pershendetje

[quote="mr.bali"][quote="laliloli"][quote="mr.bali"]

Mr .bali e lexova shkrimin tend dhe me pelqeu .Une edhe ne fillim kame cekur se nuk kame qene ne perendim asnjehere dhe te them te drejten nuk me pelqen fare ,nuk e di jam i lidhur shume me vendelindjen-atdheun,prandaj qdo fjale per diasporen ndoshta mund te gaboj.Mendoj se e ke me vend kur thuani se femijet duhet te iu adaptohen rrethit ku jetojne dhe veprojne-pra te integrohen ne shoqreine e atij vendi ,te mesojne gjuhen ,zakonet ,kulturen etj ,sepse ndryshe nuk do te kene suksese dhe do te jene qdoher sherbetore (argat) te dikujt.Por meqe kjo teme nuk ka te beje me integrimin e shqipetareve ne shoqerin e atij vendi ku jetojne por per rrezikun e asimilimit te shqipetareve ne diaspore,me intereson me shume mendimi juaj per kete qeshtje .
E di se eshte veshtire qe nje femij njekohesisht te mesoj dy gjuhe dy kujtura, te pershtatet ne dy rrethe etj.
mendoj qe nje femi qe lind ne perendim me shume e ka veshtire te adaptohet ne kulturen e gjuhen shqipe se sa ne ate te atij vendi ku jeton dhe ka lindur

me nderime bali
__________________
Rrespekto tė tjeret ,
ashtu siq dėshiron tė jesh i rrespektuar
laliloli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 13-05-05, 00:02   #17
mr.bali
 
Anėtarėsuar: 11-05-05
Vendndodhja: angli
Postime: 7
mr.bali e ka pezulluar reputacionin
Gabim me respekte

[quote="laliloli"][quote="mr.bali"][quote="laliloli"][quote="mr.bali"]
[color=blue]
Mr .bali e lexova shkrimin tend dhe me pelqeu .Une edhe ne fillim kame cekur se nuk kame qene ne perendim asnjehere dhe te them te drejten nuk me pelqen fare ,nuk e di jam i lidhur shume me vendelindjen-atdheun,prandaj qdo fjale per diasporen ndoshta mund te gaboj.Mendoj se e ke me vend kur thuani se femijet duhet te iu adaptohen rrethit ku jetojne dhe veprojne-pra te integrohen ne shoqreine e atij vendi ,te mesojne gjuhen ,zakonet ,kulturen etj ,sepse ndryshe nuk do te kene suksese dhe do te jene qdoher sherbetore (argat) te dikujt.Por meqe kjo teme nuk ka te beje me integrimin e shqipetareve ne shoqerin e atij vendi ku jetojne por per rrezikun e asimilimit te shqipetareve ne diaspore,me intereson me shume mendimi juaj per kete qeshtje .
E di se eshte veshtire qe nje femij njekohesisht te mesoj dy gjuhe dy kujtura, te pershtatet ne dy rrethe etj.
mendoj qe nje femi qe lind ne perendim me shume e ka veshtire te adaptohet ne kulturen e gjuhen shqipe se sa ne ate te atij vendi ku jeton dhe ka lindur

me nderime bali

Me respekte per ju dhe per te tjeret...

Une mendoj qe ju dhe te tjeret keni te drejte qe kjo qeshte eshte e ndieshme dhe se na takon te gjitheve...PO une gjdo here kame provuar dhe se pa rreshtur as nji here gje qe po e beje edhe ne kete shkembime mendimesh...SE duhet te luftohen dhe sa ma shume te azgjesohen shkaqet qe sjellin deri te A s i m i l i m i ne nji shoqeri te caktur me nji kultere te caktuar...P.sh.

Sa e sa kryefamiliar e sa e sa individe...Si kane trokitur ne dyert e e vendeve se ku e ku i ka hedhur vala e mergimit...jane deklarur se i takojne besimit MUSLIMAN (shume here edhe pa i pyetur njeri)...

O burra me shume respekte per ata qe vertete apo edhe ne shpirte ju fle besimi musliman,po per te gjithe te tjeret qe vetem e perdorin ne per procese administrative ... kjo veti eshte shume e damshme,per keso keqe intepretime duhet me ngite zanin,sepse as per gjeneratat e reja spo ju sherben per te mire poperkundrazi vetem jo humanizem po edukohen...

Edhe pse forma te asimilimit dhe te degjenerimit ne disa aspekte ka dhe ndodhin edhe ne Kosove...P.sh.shume pake po behet qe te dryshohet diqka rrethe kultivimit te vlerave te mirefillta ne muzike,

Pastaj,duhet te bejme qmos qe te jemi dhe te sillemi si SHQIPTERE
sepse kemi shume veti te qmueshme qe te tjeret kane deshire ti njohin ne menyre autoktone dhe se ne per kundrazi skemi as gje te turpshme ne historine e kulturen tone qe te na turperoj qe me plot qendrim te themi qe UNE JAME SHQIPTARE...po duke provur qe te zhveshemi nga nji kulture ne tjetren do mos do bekemi shume qesharake dhe sei te pa gdhendur...jo edukative per femite,prape.


Une mendoj qe perderisa shume pake behet per edukimin emancipimin me fjale te tjera zhvillimit te femres neser nenes...kemi me qene djithmone te denuar nga shoqeria qytetare...do te thote se edhe femite do te kene rruge me te veshtire.

Ka edhe shume qeshtje tjera po nji here tjeter

Respect...
__________________
RESPECT
mr.bali Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-05-05, 19:15   #18
laliloli
 
Avatari i laliloli
 
Anėtarėsuar: 18-03-05
Vendndodhja: Kosovė
Postime: 9,134
laliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIP
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek laliloli Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek laliloli
Gabim RREZIKU I ASIMILIMIT TE SHQIPETAREVE NE DIASPORE

TE PERSHENDES BALI TE FALENDEROJ PER SHKRIMIN .
UNE KUJTOJ SE PRINDERIT JANE ATA TE CILET FEMIJET E TYRE DUHET TI EDUKOJNE DHE ORIENTOJNE NE RRUGE TE DREJT,NE NJEREN ANE DUKE I SHKULLUAR DHE EDUKUAR NE FRYMEN E VENDIT KU JETOJNE POR NJEKOHESISHT DUKE MOS HARRUAR SE JANE SHQIPETAR DHE SE PER KETE DUHET TE JENE KRENAR ,NDERSA SA I PERKET FESE QE JU KENI PERMEND MENDOJ QE AJO DUHET TE JETE NE PLAN TE DYTE .
KONTAKTI ME GJITHQKA QE ESHTE SHQIP PAMUNDESON ASIMILIMIN-SHKULLA KLUBET,SHOQERITE ,VIZITA NE VENDLINDJE ,MEDIAT SHQIPE ETJ
FLM
__________________
Rrespekto tė tjeret ,
ashtu siq dėshiron tė jesh i rrespektuar
laliloli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-05-05, 20:16   #19
Kastri
 
Anėtarėsuar: 04-05-05
Postime: 481
Kastri i dashurKastri i dashurKastri i dashur
Gabim RREZIKU I ASIMILIMIT TE SHQIPTAREVE NE DIASPORE

-Pershendetje-
Jeta ne gurbete eshte e veshtire,kete e kemi diture edhe pa e shijuare vete.
-Kur them e kemi ditur mendoi ne RILINDASITE tane te cilet kane shkruare qa shume sa edhe ai qe kurre nuk ka qene ne gyrbet i duket sikur te kishe shijuare,por ne qe aktualishte jemi ne gyrbet pa dallime jemi ne gjume, edhe secili ka filozofine e ti se si do ti ike Asimilimite,mirpo kurre njerite nuk po i shkone per dore ti ike kesaje dukurie te shemtuare,e cila ka marre hove marramendes,vetem ai qe nuk do te thote te verteten.
-Ka shume familje qe femite e tyre i zoteroine te dy gjuhete,eshte nje mburrje per ta,por edhe nje fakte se sa afer eshte asimilimi.
-Kontribute te mire pa vetedije qe po i dhene eshte edhe pjesa tjeter
e familjese qe gjindete ne Atdhe,kur qdo telefonate,o mos ti qorrone Zoti syt e me leshue atjehen se ketu nuk ka kurgje,edhe nja dy tri vite e behet mir,por femijet po rriten shpejt, te gjitha ato keshilla qe i kame lexuare deri me tani ketu jane te sakta,koncentrimi i shume familjeve ne nje lagje,vijimi i shkollese ne gjuhen amtare,TV,mediate e shkruara,jane ndihme te mdha,por si ne TV ashtu edhe ne shtype nuk ka apo jane shum te pakta temate te cilate do i interesonin femijve(pervqe disa fletushkave te cilate gjindene ne shkollate e mesimite plotsues)ka vetem politike ,seriale e shume pake emisione EDUKATIVOARSIMORE.
-Kur kemi ardhe ketu kemi takuare edhe disa bashkeatdhetare te cilete ate kohe i kishine nga 20-25 vite ne mergime pa prejashtime te gjithe na kane kshillue per te mire por i kemi injoruare,e me disa edhe kemi qeshure kur femite e tyre nuk dishine nje fjale shqipe,por ja qe edhe ne po na gjene ajo qe kemi qeshure me ta,kurse disa kur na pyetshine se sa do rrime ketu,se pari na tregonine per veti si kane ardhe edhe pse kane ardhe,e njeri duke qeshure na tha per bese bre vllazni une kame ardhe qe 25 vite ketu vetem per nja traktore me i be paret e me ble po ja qe 25 vite ende jame ketu.
-Se sa veshtire eshte te kthehen femite te cilet jane rriture ketu,vetem nese kthehen prinderite se femite jo,edhe ne prinderite duke menduare per te ardhmen e tyre,hajt deri te kryen shkollimin ketu se kushtete me te mira edhe keshtu po kaloine vitet, mirpo ASIMILIMI me ose pa deshire nuk ka te ndalure vetem ishalla nuk harroine se jane shqiptare.
- Lalioli i nderuare te gjithe prinderve ZEMRA i djegete per Atdhe,por une
nuk po kame guxime ti shohe te gjitha te bardha kur e gjithe eshte e ZEZE.
__________________
Feja e shqiptarit eshte SHQIPTARIA
Kastri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-05-05, 20:23   #20
Kastri
 
Anėtarėsuar: 04-05-05
Postime: 481
Kastri i dashurKastri i dashurKastri i dashur
Gabim RREZIKU I ASIMILIMIT TE SHQIPTAREVE NE DIASPORE

- Se harrova te ceku une jame qe nga viti 1992 ketu ne Gjermani
laliloli i nderuare.
__________________
Feja e shqiptarit eshte SHQIPTARIA
Kastri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-05-05, 21:39   #21
laliloli
 
Avatari i laliloli
 
Anėtarėsuar: 18-03-05
Vendndodhja: Kosovė
Postime: 9,134
laliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIP
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek laliloli Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek laliloli
Gabim RREZIKU I ASIMILIMIT

KASTRI TE FALENDEROJ PER KOHEN QE KE GJETUR TI SHKRUASH KETO FJALE SADO TE HIDHURA POR TE VERTETA QE ME PREKEN SHUME .
TE UROJ SHENDET DHE GJITHE TE MIRAT JUVE DHE FAMILJES SUAJ
__________________
Rrespekto tė tjeret ,
ashtu siq dėshiron tė jesh i rrespektuar
laliloli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-05-05, 22:05   #22
Kastri
 
Anėtarėsuar: 04-05-05
Postime: 481
Kastri i dashurKastri i dashurKastri i dashur
Gabim Re: RREZIKU I ASIMILIMIT

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga laliloli
KASTRI TE FALENDEROJ PER KOHEN QE KE GJETUR TI SHKRUASH KETO FJALE SADO TE HIDHURA POR TE VERTETA QE ME PREKEN SHUME .
TE UROJ SHENDET DHE GJITHE TE MIRAT JUVE DHE FAMILJES SUAJ
.................................................. .................................................. ....... .................................................. .................................................. .......
Gjithashtu te uroi nga ZEMRA ate qe ju me se shumti deshironi.
__________________
Feja e shqiptarit eshte SHQIPTARIA
Kastri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-06-05, 02:05   #23
rafet llapjani
 
Avatari i rafet llapjani
 
Anėtarėsuar: 02-06-05
Vendndodhja: ngat dhive valla se sbon pa to
Postime: 23,978
rafet llapjani e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek rafet llapjani
Gabim

tung laliloli pore dote thome edhe une diq pere pune asimilimi per dy gjeneratat epara nuke dote asimiloheme aqe shpejte pore neqofet se politikanet tone nuke ndermari diqe pake masa pere diasporen atehere dote nahane dreqi sikure ata qei kahanger ne turqi e qameri emose tjaulajme fain vetem pridirve se siqe edeime edhe vete qenga viti 1990 e deri 1999 nukane funksjonue shkollat shqipe siqe duhet,ne ne diaspore kemiqene ata qe kemi finanecu nate kohe per shkolla efunksjonimeshteti me treprqindeshe etj.Etashe duhene pake politikajte mena ndihmu per pune asimilimi tung Haver mostanine se bahetmire
rafet llapjani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-06-05, 08:55   #24
faiku
 
Anėtarėsuar: 04-06-05
Vendndodhja: suedi
Postime: 1
faiku e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: RREZIKU I ASIMILIMIT TE SHQIPTAREVE NE DIASPORE

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga laliloli
ME QE ASNJEHER NUK KAM QENE SI MERGIMTARE ME INTERESOJNE DISA QESHTJE TE DIJE RRETH MERGIMETAREVE, KU KAM EDHE DISA PYETJE
-SA ESHTE PREZENT RREZIKU I ASIMILIMIT TE SHQIPTAREVE NE DIASPORE KUR ESHTE SHQETESUES FAKTI SE QDO DIT E ME SHUME FEMIJET E TYRE NE MES VETE FLASIN NE GJUHE JO SHQIPE
-SA JANE TE LIDHUR ATA ME ATDHEUN DHE A MENDOJNE NDONJEHER TE KTHEHEN (MUA ME SHQETESON FAKTI SE SHPESH DISA MERGIMTARE KANE BERE VETEM DY VITE NE PERENDIM DHE PERDORIN SHPREHJEN :"JU SHQIPTARET KESHTU E JU SHQIPTARET ASHTU SIKURSE VET TE MOS ISHIN SHQIPETARE"
-SA ESHTE I VESHTIRE KTHIMI NE ATDHE ME FEMIJE TE CILET JANE RRITUR ATJE DHE JANE TE LIDHUR ME SHUME ME AT VEND
-A KA NE MESIN E TYRE QE NUK MENDOJNE TE KTHEN KURRE NE ATDHEUN E TYRE ETJ ETJ ETJ
BESOJ QE KETO PYETJE DO TE ZGJOJNE INTERESIMIN PER TE DEBATUAR NE KETO QESHTJE
PERSHENDETJE PER TE GJITHE MERGIMTARET SHENDET DHE GJITHE TE MIRAT
faiku Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-09-05, 20:25   #25
blero
 
Anėtarėsuar: 01-09-05
Vendndodhja: ILIRIDe
Postime: 96
blero e ka pezulluar reputacionin
Gabim

TUNG
Pershendetje per te gjith shqipetaret ne diaspor,shum me ka pelqyer tema eshte bash ne vend.
Sa i perket asimilimit eshte e vertet se gjeneratat e reja po e humbin gjuhen,traditen dhe vlerat kombetare.
Per zgidhjen e ketij problemi nuk mendoj se munden te bejn dickas politikanet,por vet duhet gurbetcaret te pun ojhn ne ket drejtim pershembull nuk duhet tu flasin femijeve te tyre ne gjuhen e huaj por vetem ne ate gjuhen ametare shqipe.
Eshte vertet se shum shqipetar ne Turqi jan te asimiluar gjithashtu edhe ne Itali,SH B A,etj
Mendoj se ata te cilat jan ne diaspor dhe te cilat kan fituar mjaft te holla,mendoj se ka ardhur koha qe te vin ne atdhe dhe te investojn ne shtetin e tyre.
Kudo qe te shkojm,neve shqipetareve ne damaret tone,do te na vloj gjaku i lasht ilir duhet mos haruar kete se ne shqipetaret nuk mund te jemi grek,serb,italian,amerikan,gjerman por vetem shqipetar.
inshallah behet sa me mir per krejt shqipetaret.
PERSHENDETJE
__________________
o ZOT me rruaj nga miku,se nga armiku rruhem vet!!!
blero Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-11-05, 14:28   #26
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

RREZIKU I ASIMILIMIT TE SHQIPTAREVE NE DIASPORE :arrow: Fenomen i pashmangshem ne te ardhmen!
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-11-05, 16:49   #27
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Barbaroza
RREZIKU I ASIMILIMIT TE SHQIPTAREVE NE DIASPORE :arrow: Fenomen i pashmangshem ne te ardhmen!
Ėshtė e dhibshme kjo fjalė e juaja e nderuar.
Duhet tė mendojsh mė seriozisht pėr ne qė jetojmė nė mėrgim.
Dhashtė zoti kjo fjalė e juaja tė jetė vetėm njė mendim i pa menduar mirė.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-11-05, 17:17   #28
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Barbaroza
RREZIKU I ASIMILIMIT TE SHQIPTAREVE NE DIASPORE :arrow: Fenomen i pashmangshem ne te ardhmen!
Ėshtė e dhibshme kjo fjalė e juaja e nderuar.
Duhet tė mendojsh mė seriozisht pėr ne qė jetojmė nė mėrgim.
Dhashtė zoti kjo fjalė e juaja tė jetė vetėm njė mendim i pa menduar mirė.
Pikerisht pse ndjej dhimbje te madhe,edhe kam shprehur mendimin tim ketu.Edhe une kisha dashur qe kjo fjale imja,kurre te mos behet realitet,por realiteti flet ndryshe.Shembull mund te marrim nga shqiptaret ne Turqi si u asimiluan thuaja dalengadale.Ata akoma e mbajne emrin shqiptar me krenari,por kurre e harron gjuhen e te pareve,cfare i thuhet kesaj?
Lus Zotin te jete e kunderta me te gjithe juve qe ndodheni jashte Atdheut!
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-11-05, 18:36   #29
Honesty^uk.
KoordinatoR
 
Avatari i Honesty^uk.
 
Anėtarėsuar: 27-12-03
Vendndodhja: London - Uk
Postime: 12,423
Honesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek Honesty^uk. Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Honesty^uk. Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Honesty^uk. Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Honesty^uk.
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Barbaroza
RREZIKU I ASIMILIMIT TE SHQIPTAREVE NE DIASPORE :arrow: Fenomen i pashmangshem ne te ardhmen!
Ndersa une do te thoja se asimilimin e kam verejtur me shume tek disa qe jetojn ne Vendlindje ,sesa ketu ne mergim
Aty ku nuk ka karakter ka asimilim, tjetersim dhe mohim te vetvetes
__________________
“vetėdija e lartė e rėndon njeriun”
Honesty^uk. Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-11-05, 15:46   #30
Vetima
 
Anėtarėsuar: 20-08-05
Postime: 916
Vetima i vlerėsuar jo keq
Gabim

Sot te bahet asimilimi i neve shqpitarve qe jemi ne gyrbet asht pak me veshtir dhe nje gja e tille bahet vetem nese nuk i kushtojm sa do pak rendesi ,e veqmas ata/ato si prinder, se une po flas si femije i grybetqarve.
Kur thash pak e veshtir e mendova se sot asht koha ma ndryshe se nga koherta e kalume kur kane dale dhe kan mesy grybetin ska pas media qofte te shkruara apo elektronike ,ku per dallim sot ekzistojn ,kemi tv media te ndyshme te cilat perciellim ,kemi gazeta te ndryshme ne te cilat mund te abonemohemi dhe ti kemi ne tavolinat tona per ti lexuar ne qdo familje qe asht ne gyrbet, kemi lirit qe te bajm vizita me te shpeshta dhe per ne vendlindje dhe sot ne kete koh te harrohet dhe te asimilohemi nuk asht e drejt dhe nuk mund te tregohemi dhe justifikohemi me as nje arsyeje.

Por juve si prinder ( po nisem edhe nga prinderit e mij ) ju ka ra hise paska te qani drrasa me neve si femi te rritur ne diaspor ( ku hiq te leht sjemi )por megjithate hiq spo dorzoheni tybe hallal ju qoft bukur mire po qendroni ne front ,mendjen kryesore po na ndryshoni edhe pse po mundohemi tju kundervihemi po kot spo kemi skukses ,ne raste shume te rralla dalim ne si fitues, por gjithsesi fitues jemi (ket e kuptojm pra kur te pejkemi) duke u krenuar me juve qe na keni drejtuar ashtu siq ju ka taku dhe keni pas obligim me na drejtu.


Vetima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:02.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.