Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 02-02-08, 19:23   #271
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,519
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

BEHGJET PACOLLIT

shkruan xhelal ferizi

kushtuar behgjet pacollit

letra ime me gjuhė shqiptare
tė gjith gurėt i ka dėrmue
por ti askund neper sirtare
ndoj veshtrim s' ja ke kushtue

po pse i thue vetes shqiptarė
kur ty letrat s' tė luaJn qerpikun
ty s' ta dridhė asnji damarė
se ne gjak ke metelikun

po as nji vargu ardhė ujvare
shqip me shpirtė porsi biluri
nuk ja dhe nji vlerė sa i pare
se at zemer ma ke guri

ti nuk njeh jo ndoj zot tjeter
perveq zotit pansllavian
e disa qė jan lugeter
qė nuk njohin as vatan

qė nuk njohin nanė as moter
vlla as babė as fis e farė
qė i shesin dhe e voter
pėr nji euro a nji dollarė

por ty sy s' t' mbushė atdhetari
libra as vlera arti as dija
perveq maska e ndoj tradhtari
si sponzor qė e mbanė tradhtija

ty nuk tė duken asgja vlerat
veq tallava e videoklipe
si sponzor ti i nxitė tė mjerat
veq pse ne na jan armike

por ti luften se ndihmove
as ndoj vlerė kund patriote
me shum fjalė shtresat mashtrove
tu i sjellė bosh premtimet rrote

e tash ke dalė kerkon pushtetin
ruana zot shih misionarin
ti disi emiton mbretin
tue mashtrue gjithmonė shqiptarin

autori xhelal ferizi
kushtuar behgjet pacollit

pėrmirsim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 03-02-08, 00:35   #272
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,519
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

PSE

shkruan xhelal ferizi

po pse ti oj fletbardha e g'zume
nuk ma hodhe nji ylber
lidhė pėr zemre ditve t' lume
nė at kosovė dikund n'pranverė
po pse ti oj shkrirja e ngjyr bardhes
nuk ma hodhe “kndej me nxe
ndoj copė dielli a ujė t' shkumbardhes
kah etnisė i thonė atdhe
PO PSE TI OJ FJALBARDHA E MOTIT
NUK MA QOVE NJI Tė FALė ME HIJE
A S' MI SHEH QERPIKT E LOTIT
Kah PO M' PIKUN N' MALLė ETNIJE
po ti shpirtė a ke e zemėr
a ke gjak qė tė ecė n' damarė
po pėr shqipni at t' lashtin emėr
digjem i mjeri mėrgimtarė
po a se sheh ti oj oj dritgzume
e ju tjerė o tė bijtė e hirit
pashė at rreze t' reflektueme
pse s' ēonė shndritje n' gjak t' ilirit
po un ilir jam kėtu i mundimit
po un jam vet nga i lashti dhe
nėn sa thundra tė sundimit
mbetė kam shkelė nder kombe e fe
po ti ku e ke moj karajfilin
qe s' kėrkon nga ai ndoj fjalė
ku ma ke ti at bibilin
qe pin ujė mbi shkumbė e valė
po a' s' ja merr atijė prej sqepi
ndoj cicrrimė shqip nder zallina
kur bjen poshtė prej maje shkrepi
pėr me pi nėpėr kthjelltsina
po pse ti oj karajfile
kurr s' ma dhe ndoj shpresė vlimtare
po un nė gjak n' mergim s' kam hile
pse ktu vlon dhimbja shqiptare
mos ma qoni mos m' dėrgoni
se ju me djegė fort jeni msu
por se kėtu gjėmim i joni
nėpėr breza ka me ushtu
e ju tjerė qė flisni arbnore
gjuhėn tė lashtė atje mbi baltė
lanė na keni fort mbas dore
tue lpi lukset n' llump e mjaltė
veē ta dini mėrgimtari
nuk harron si ju n' harresė
e ju ai fieri edhe bari
do tė ju kjajnė nė tė pikshmen vesė

autori i vargjeve xhelal ferizi nga Mitrovica
mergimtarė shumvjeqar
ose xhela siē njihet nga shoqerija nga feminija

kontakti me autorin [email protected]
autori shqiptarė
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-08, 00:54   #273
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,519
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

--------------------------------------------------------------------------------

Violina e lotit

Xhelal ferizi autori ne mergim

violina po qante nė nji largsi nate
tė gjitha lotėt e sajė tinguj nga larg
po binin mbi ndjenjen time krahthate
dėnesjet mi nxitnin nė varg

ata tinguj secilin varg ma bėnin lakesė
mu nė qendėr tė shpirtit nė plagė
ku secila lotueshėm tingllonte si lot vesė
qė rrėshqiste shpirtit lotueshėm mallė tue lagė

violina thyente mite
zbėrthente shekuj nė laboratorin tim shpirtrorė
ajo me sjellte milona kuptime kolorite
mallėngjim nga e shkuara qe mė dukej e largėt mit shekullorė

pashė zotin violinė ku i merr tingujt magjik
nė cilin shpirtė tė fenomenit
qė mua me bėre aq shpirtė prekės lirik
nė secilin tė folur mallengjim tė gjenit

ti mi sjell indet lotėt nė secilin ind shekull kujtesė
instiktet mi qon nėpėr mahnitė e kaluara
kur ather nė materje nė secilin damarė kishte besė
kur zemrat na i mbanin yjet e ndriquara

sot un jam nė kujtime
pėr kohen o tingujt dikurė
ju qė secilen kujtesė time
ma nxirrni nga heshtja e lotit gurė

kushtuar kujtimit tė nji kohe tė kaluar
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-08, 01:23   #274
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,519
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

Un jam vuajtja vet

xhelal ferizi autori shqiptarė nė mėrgim

Un jam vet vuajtja mos me quani ndryshe me emer
diellit do ti them e eres
un jam vet vuajtja mė quani me kėt emėr
edhe ti o bilbili i veres

dhe nėse me pyet pse o diell
se un nuk kam atdhe
nuk kam krah qe te fluturoj nėpėr qiell
se harresa mi ka pre

un nuk do te isha vuajtja shpirtrore
nese yjet do ti shėndrroja secilin nė njeri
dhe retė e bardha qiellore
do ti bėja njerzore dashuri

perndryshe un vuaj
sepse qdo gjė ėsht prej mishi e jo me rreze
njeriu pėr njeriun qenka i huaj
kėsht paska qenė nder breze


ma mirė sikur njerz tė ishin rrezet
e njerz tė ishin ylberat
e ai ylli qė naten ndezet
kur mahnitshem gazmojnė pranverat

nuk qenka mirė prej mishi asgjė as qeliza
ma e mirė qenka rrezja brum
njeriun do ta kisha ndertuar nga puhiza
ose nga ylberi qe pin pėrmbi lum

un vuaj siq e shihni ne seclin shikim
kahdo shoh nga jeta
emri im ėsht vuajtje pa komb harrim
i huaj mergimtarė ne trojet e veta

un nuk kam krah tė fluturoj
se njeriu i im mi ka pre
un nuk mund tė lulzoj
se kunder e kam kombin tim me tri fe

un mik nuk kam as kumarė
nuk kam as mbrojtje as fat
un jam pa komb e quhem shqiptarė
jam qyqe i deges s e thatėshqiptari e don vetem vesin
shqiptari pshtynė nė shqiptarė
ai vrap mbas lakesave e ndjek interesin
tė shkelin si nji me euro e dollarė

doren kurr nuk ta japin
prandaj un me penden po vuaj
ata ta injorojnė hapin
ti mbetesh gjithmonė i huaj

interesin kult e kan mbi dhe
nė qiell ene fushė e nė arė
ti shkruan e shkrinė si nji diell tue nxe
e ata s njohin shqiptarė

ruana zot prej kti ves mallkimi
q' na qenka kjo ego vetiake
po vdes etnija vyshk mjerimi
sa ego shemtuese kjo shqiptare rradake

autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-08, 01:26   #275
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,519
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

PERSE Tė MOS SHKUNDI MOTET

autori xhelal ferizi

perse te mos shkundi motet nga pluhuri i harreses
pėr se te mbetem varr i pa vulė
perse kur un isha i beses
tė bėhem sot si rosė a pulė
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-08, 08:49   #276
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,519
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

--------------------------------------------------------------------------------

Mendja ėsht treguesi i jetes

AUTORI XHELAL FERIZI

mendja ėsht treguesi i jetes
ėsht busolla e drjetėsisė
ekuilibri shkon tatpjetes
kah gremina rrokullisė

koka erė i ka marrė njerzimit
nderi thye ėsht si poq drite
ka mbi nė zemer joshja e krimit
porsi fara e djallzimit

toka qanė per kto fakt zeza
shpresa vyshket e ardhmerisė
nuk ushqehet fat pėr breza
shpirtė as art tė dashurisė


vuajtja ndillet kobi e loti
hilja e prishja e moralit
ky dėnim a thua prej zoti
do i ndjekė brezat dajal mbas djalit

vuaj etni e mjerė shqiptare
nė derė t' troket ty bizaria
gjith ma shum po tė vijnė bizare
qthurje e vese e tradhtija

autori xhelal ferizi nė mergim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-08, 09:00   #277
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,519
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

Un me tė gjith nė dialog

xhelal ferizi autori shqiptarė nga Mitrovica e kosoves

ne dialog me hiqin dhe me plot'in
nė dialog me hirin me shkriśmbin me artin
sa her e pyes e qortoj diskutoj me lotin
dhe diellin at zemer zjarrtin

dialog me universin me tė pėrgjithshmen dijen
dialog me boten eme shum zanate
dialog me me fjalen me zakonet me qendrat me hijen
me pyetjet pse na lan si qyqe nate

dialog me engjuj grindje e qortime
ngatrresa me qiel eme dhe
dialog e grindje me pazare e aktrime
me fise e kombe e fe

mbarova neper dialogje plot flakė
e djersa me shkon si shi ballit
dialog me boten me europen plakė
qė na la gjithmonė nė pikė tė hallit

dialog me te gjitha menquritė
edhe me sensin manjak te dukurive
dialog me errrisren dialog me dritė
dialog me fenomenin e magjive

dialog po me veset mjerane shqiptare
e me origjinat e tyre prejardhė
dialog me shartime te llojllojshme barbare
dialog me shpresen e bardhė

ne dialog un gjithmonė
me penden time nė tė vobekten dorė
me vargun pasthirrmė e jehonė
poeti i askujt i gjorė

autori xhelal ferizi ne mergim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-08, 09:06   #278
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,519
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

Mos qani ju kam thėnė lotve

xhelal ferizi autori shqiptarė nga mitrovica e kosoves

mos qani ju kam thėnė lotve ankimore
mos qani kah qerpiku
edhe pse ju kan lėnė gjithmonė pas dore
mos qani se gėzohet armiku

dhe qeshni kur jeni duke qa
nga dėnesja dilni nė gaz
bilbilin ta keni vlla
e kėngen pa maraz


mos pikni aq shum mbi dhe
ps e boten e doni ndryshe
satant zemra kan ble
ju shkoni me dallendyshe

autori xhelal ferizi ne mergim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-08, 09:11   #279
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,519
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

Rrruga e shpirtit tim

autori xhelal ferizi ne mergim

rruga e shpirtit tim
sikur ta dija pa le
do tė dredhoja fatshekujt me shkrim
jo kah loti i si she

do te dredhoja kah vera
kah gazi i pa rrudha
kah e pa brenga aroma e era
kah bukuri ka udha

autori ne mergim xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-08, 09:18   #280
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,519
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

Qani vetėm pėr dashuri

autori xhelal ferizi nė mėrgim

vetėm pėr dashuri qani
asaj ndezjani driten
dhe fjaloret ma tė bukur vetėm pėr te mbani
asaj uitjani rriten


tė gjith fjalorėt mahnitorė
kahdo ka fantastik
kushtojani fenomenit shpirtrorė
dashurisė kti arti qiellorik

xhelal ferizi autori shqiptarė kosovarė nga mitrovica
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-08, 09:43   #281
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,519
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

SHQIPTARI

autori xhelal ferizi ne mergim

i lindur per anakronizėm e qudira e prova botrore
i lindur per tu vulosur padrejtesisht
i lindur pėr prova nė laboratore
pėr lojrat dinake ndėrkombtarisht

i lindur pėr kahje shqisash tė dhunimit
qė duhej ti drejtonte me fe
i lindur pėr kohra e diktate tė imponimit
i lindur pėr pėr vuajtje mbi dhe

i lindur pėr prova demoniane
i lindur pa zot shpetimtarė
i lindur pa dritė hane
errsira thua e ka djalė

i lindur pa dritmiren
i lindur nė shekujt ferr
thua nėnė e ka errsiren
qė i lindė robri e sherr

shqiptari vetvrasės qė blen lak
nė secilin pazarė qė del
myk e ushqime te huaja pėr gjak
e pranga tradhtare me tel

blenė ky vese edhe pse i varfėr ėsht mjerani
paratė ja japin satanėt hua
ky don modele siq i don satani
nuk don me diell t 'bėhet vlla

ky turret kahdo e joshė trinitrija
e dogma e zezė satanike
ky me gjasė i don kuzhinat armike
prandaj i helmohet etnija

ky qanė kur vetes ia humb rrugen nė oborr
ankohet pastaj ne te tjerėt
ma shum anon kah shekulli qorr
sa t' verbėr jan tė mjerėt

ky miq nėpėr botė nuk ka
vetvetes ia grryen greminen
kumarė e mik e vlla
e ka pėrthurjen qė i mbshtjell kaptinen

ky nė kopsht po mbjellė dhunen
e krimin absud“rd ne familje
nuk di kur e deshti punen
ne cilėn epokėa a vigjilje

autori xhelal ferizi nė mėrgim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-08, 10:07   #282
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,519
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

Po vjen dinakria

shkruan autori xhelal ferizi mergimtari

po vjen dinakria po vjen si urithi nėn dhe
me vrap me hy nė secilin njeri
nė jetė ne gjak po vjen nė kombe e fe
po vjen tė shpallet mbretri

po vjen ne secilin person
po vjen ne secilen qelizė
po vjen se bashku me demon
me hy nė secilen kornizė

me hy nė art te jetes
ne talent te shprehur filmik
po vjen me ja vyshk te vertetes
gazin e lotin e sinqert nė qerpik

po vjen me nji far shkolle
me maskė shum elastike
me maskė njifar mendjeholle
nga shkollat antinjerzi armike

po vjen nga arti i djallit
po vjen nga ferri shpirtzijve
me i qthurė edhe kokrrat e zallit
e dhe e lule t' bukurive

autori xhelal ferizi nė mergim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-08, 10:13   #283
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,519
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

Harbutėria

Xhelal ferizi autpori ne mergim

harbutėria ėsht mallkim
ajo nuk njeh mirsinė
harbuti ėsht nji nėnqmim
qė e mohon dhe perendinė

harbutit jepi dorė
ai te jep qesėndi
cinizmin e ka orė
mosmirnjhohjen dashuri

autori xhelal ferizi ne mergim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-08, 10:31   #284
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,519
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

Kudo qė jeni

Xhelal ferizi autori ne mergim

kudo qė jeni mbaroni shtėpi
ku do qė jeni bėhuni mik
kud qė jeni bėhuni fli
kur atdheun ta msyn ndoj armik

kudo qė jeni mbahuni shqiptarė
se arti ynė ėsht qiellorė
nder yje jehon nė sharmin planetarė
mbajeni ne zemer si vullkan vlimorė

kudo qė jeni kėrkoni atdhe
kulturė e gjuhė amtare
kekroni miq neper kombe e fe
por doket mbani shqiptare

mos vuani kurr se jeni shqiptarė
por vuani gjithmonė per punė
vuani s e nė krye po keni tradhtarė
e krim ne familje e dhunė

vdisni ose permirsohuni
punoni ose te shuheni
vdisni ose ndergjegjsohuni
s enga zoti dot e paguheni

artin dhunit ua fali
nga qielli zoti
e muziken ebukur qe djal pas djali
ta ruani te paster si loti

hjeshinė ua fali zot i nė fytyrė
si art ma tė bukurin nė botė
kryeni te perditshmen detyrė
se djajt ju shėndrrojnė nė sizif rrotė

xhelal ferizi autori ne mergim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-08, 10:44   #285
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,519
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

Uquan peshė vandal e shkatrrimtarė

shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

u quan peshė vandal e shkatrrimtarė
vrastarė kahdo me thika
e ranė mbi tė pa fajshmit shqiptarė
aty ku ruhej antika

gjakun ia kan bė ujė
lėkuren ia kan rjepė
krimogjenja kėmba e huaj
e femijt i vrau nė djep

ata me urrejtje tė shfrenuar
ata me shfrenime sadiste
ata me djaj tė shartuar
hordhi bizare vandaliste

ata vranė neper fusha e male
kėdo qė gjeten para
ata vertetė ishin me tė meta mentale
ju humbtė ah fisi e fara

mbėshteten e lidhen per druri e lisi
femra femijė e burra
nga dhimbjet e skenat ėsht thye per mjedisi
mali me kroje e gurra

bertima ka trishtue zogj e harabela
ka thye edhe meteor
kur gra e femij tė lidhur nė gjemba e tela
vajtonin me lotin e gjorė

e bota po bėnte sehirė
kur tigrat jasht planetarė
poshtoronin pasardhsit ilir
qė quhen mbi dhe shqiptarė

xhelal ferizi autori ne mergim


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:53.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.