Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 09-03-07, 01:22   #106
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pamvarsija
SHKRUAN XHELAL FERIZI

po vjen e veshur ,ne ,shpresa
e ,qendisur, ,me breza,qendrestarė
po vjen e lidhur si besa
po vjen,me gzim nder shqiptarė
po vjen kah toka e qielli
si drita,qe vjen prej dielli
po,vjen,e qendisur,si hana
ėsht nisė ,ne rrugė kah dardana
po vjen si hyjni qiellore
po vjen ne kosoven arbrore
te gezoj ,qdo gurė e qdo dhe
po,vjen perjetshem nder ne
po ,vjen ,per te reja shpresa
kaloj,neper shekuj me shtresa
nė rrugen,plot lot e gjak
po vjen e qendisur,n bajrak
po vjen ,po,vjen pavarsija
fest,do,te,ketė shqiperija
qdo kund ,do,te,lozin yjet
sa bukur do tė qelin pyjet
e flladi,me gėzim nė qdo zemer
e shekujt do t'Gėzohen n'Kėt emer
po vjen njė erė e re
shpetimi kombtar pėr ne
po vijnė te reja freski
me veshė qdo gjė n'dashuri
me veshė gurė e dhe ,me liri
po veshet kurorė mbretrije
kosova kjo bijė shqipėrije
po veshet fjera me bari
me ,shend po veshet shqiptari
me nanė shqiperi kosovari
po ndanė tash gėzimet,,e reja
,s,na,ndanė as hasmi as feja
se bashk,do,tė,rrijm ne kala
shqiperi e kosov,jan njė vlla
,s,durojm ma grek as shkja
se jemi t'pathyeshem qelik
nuk shkel,mbi ne ma armik
se ,fushat i kemi,t,paana
se,detin,na e kullon rana
se hana na shkruan n' lavdi
Shekujt qe ranė pėr liri
se zemrat na rrahin ,per dhe
robrija,nuk,rritet nder ne
lirija prangat i then
e yjet,nder ne i bjen
i sjell dritbardhat mbi dhe
nuk ndahet shqipnija me fe
se gjaku nder deje na vlon
shqipėrija,ne na bashkon
bashk na mbajnė ,per mishi
gjuha,e ashti,shumfishi
qe vlejn ma shum se qdo fe
shqipnija esht ,fole
ku ne shqipet jem le
,s, na ndajn ,me gjak as me fis
se tirqi,,n gajtana e,plis
i kemi bashk e ,halle
me dhe e gurė e,zalle
nuk ndahen,si dielli,qe s, ndahet
as shqipja per fe nuk perqahet
as ,kurr nuk ndahen ogjaqet
shqip do t' valojn bajraqet
SI hana qe endet prore
me driten e saj vizllore
perjetshem ,n,larminė,qiellore
po vjen e shtrejt pavarsija
do vlojm ,kah e lasht dardanija
kush me kėng e me gjak
me shtiz nder duar e bajrak
o toskė e gegė e vllazri
mbledhuni ju tok, per etni
ne festė ne ,bashkim,ne njė shtet
te gzojm,nder shekuj e jetė
punen e frytin ,t,lirisė
vraponi ,ne prag t,pavarsis
kush nė duar me lule e buqetė
kush vrap si flutur e,bletė
kush vrap e, n' flutrim;si krihlehta
me penda e mendje te mbrehta
te dalim,si yjet ,kur shndrisin
si lulet mbi dhe kur harlisin
te shperthejm gezimin,si,fleta
kur,nė diell i buzqesh jeta,
kur hapet,nder,pejza pa hile
si e kendshmja ,ermirė karajfile
vraponi vraponi ,si rrfeja
pa kqyr ,kah klani e feja
as grupimet,e,kota,mjegullare
vraponi per ,lirinė shqipėtare
po vjen e shtrejtė pavarsija
po duken tash do shkendija
mbi zjarr si ,zjarri i lirisė
e kuqe flakė ,e,vegjelisė
po skuqet tash qielli me ,dritė
po ,vijn me hap ardhmeritė
dardana po veshet me gaz
sa yjet,dhurata kan zbrazė
me rastin e festes nder ne
po lind njė shqipri e re
e quajn kosovė pamvarsi
cop zemre, e lasht shqiperi
njė asht,njė mish,me nji fytyrė
e kputur dikur si gjymtyrė
e lasht e madheshtore sa nana
qe u lind ather ,kur hana
mbi qiell filloj,rrugė rreztare
atherė u lind kjo shqiptare
pikrisht ne shekujt e vjeter
me vulė te diellit ne leter
e ngjajshme me diell e me hanė
e shkruar nder ,shekuj dardanė
e lashtė antike ilirianė


autori i vargjeve me titull pavarsija
esht xhelal ferizi nga mitrovica ,e,kosovesVėrejtje: (0%)
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 09-03-07, 13:05   #107
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Sy me sy me boten

shkruan xhelal ferizi
MERGIMTAR SHUM VJEQAR NE GJERMANINese do te takoheshim me boten sy me sy
nes e do te shiheshim me globin lakuriq n pasqyrė
nes e do te shihnim shpirtrat ,e shekujve ,qe jan thy
nuk di a do t,putheshim a dot,te pshtyheshim n, fytyrė

,nese do te benim,rentgen te thellė ne fjalė
nes e do te nxjerrnim diagnoza,neper lot
e gazmore lustra,me thartinen e, t zgerdheshten maskė
mbi gjykime do te silleshim s i rrotė

nes e do te hynim neper ,qeliz t globit
me te madhin t pasqyrueshmin teleskop
sikur ti leshonim agjenturat e kobit
dhe te dijshmin e te magjikshmin shkop

do t e dilnim ather me dy mendje jete
te behemi apo te zhbehemi mbi dhe
sikur te lexojm qehrene qdo flete
e diellit mendjen sikur te ia kishim ble

ather do te delnim me nji qendrim t luahtur
duke kerkuar te amdhen pasqyrė
neper qdo instikt e hapat nuhatur
do te kishim plas ne mynxyrė

sikur t e,ishim pa sy me sy me me nisjen
me fillin e thelbin n zanafillė
a thue arsye do ta kishim grisjen
a instiktin do ta kishim keshillė

me materjen me globin me hapsiren me u pa
me gjtihqka qe eSht e do t e,jet
q e, fund e filim as para nisje s ka
a ,do t, puthnim a do t ,pshtynim n ,jetė

analizat te kishim e laboratore
qe lansojm gjithkah e gjithkund
a do ti lepinim pshtymat puthadore
a do t e,benim,per zgerdheshje,pak mund

e sikur te shiheshim me jeten sy me sy
me fatin e rriskun,e mbjellė
rrugen neper caqe a d t kishim kthy
shrebet a, pelim do t, kishim vjellė


po gjet t i kishim t gjitha karakteret
e spjegimet e tyre n qdo rrudhė
a do t ishim lut qe t,shperthejn vullkanee krateret
a do t ecnim me shekujt n per udhė

po sikur te shihnim me teleskop magjik
masken e ftyren t planetit
a dot kishim puth at fundin tragjik
a do t kishim pi shpresa sa ujt detit

po sikur ta shihnim,shkelqimin,mashtrues
vizllimat e,mbjellura,n glob
e vallet dirigjuese e fyllin,vajtues
qe cakun e kan ne kob


a do te kishim qeshė a do t kishim qa
kur kodin e thelbin ta kishim ditė
t, berthames se jetes,me larmit q e i ka
shperblimin e,kot a do e kishim prit

po pshtym e puthje a i kishim mbajt bashk
per cilen me u percaktu
kur neper fyt tonin hiqi te ish ba lmashk
po buzet ne qka do te ishin shendrru

po thellsin n horizonte kur t e,kishim gjetė
e lajkat n,miniera e gjen
e,kur arsyen,ne nji hiq t verrtetė
ta kishim mbajt si refren


pushtetitt te vetvetes qka i kishim dhuru
puthje apo pshtym pa cak
pasqyrat n qeliza shekujt ku jan shkru
me globin a do te pshtyheshim n gjak

kur shekujt t materjes e masken t shpalojmė
mashtruesen shpres me premtime
neper lumej pshtyme n pasqyra t kalojmė
me puthje djallzore n therrime

po kur thesin t e zgjidhim nyjen gordiane
e thesi te ishte planet
me dhurata qeilli e me shkelqim hane
a do,t pshtynim a puthnim bukuri q e,vret

poeti xhelal ferizi vazhdon me vargjet
xhelal ferizi poet nga mitrovica
ka shkruar poemen sy me sy me boten

SHKRUAR NGA XHELAL FERIZI MERGIMTAR NE DIASPORė
VENDLINDJA E AUTOORIT MITROVICA
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-03-07, 13:31   #108
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Shiu

SHKRUAR NGA XHELAL FERIZI
MERGIMTARI SHQIPTAR NGA
KOSOVA


SHIUVjen Hareshem Bjen Mbi Flok
Bjen Mbi Flet Mbi Borzilok
Njomė Zallinat Dhe E Tokė
Bjen Me Pika Si Kristali
Rrshqet Mbi Gjethe e Fletė Mali
Dushkun Barin Tue Hjeshue
Etjen Bimve Tu Ua Shue
Sa Mir N Fresk ; E; Rigon Eren
N' Brushė Te Misrit; E Joshė Veren
Mbi Kallame E Shtat Kallini
Rshqet Si Kokerr N' Vaj Ullini
Zot I Madh Sa E;Hjeshon Fleten
Tue Rreshqit Si e Gjallron Jeten
Si E Lagun ;n' Drit Tershana
Si N Curril;me U Qendis Hana
Ashtu I Shkon Pika Rrumbllake
N' Flok Te Ftonit;n Dardhė;vezake
N' Fletė Qershije Pikė Bardhore
Rrshqet N' Fletė Ftoni N' Lmim Levore
Si Shkelqimi Me Ingji
N Gurė ;te Ujit;kur Ngjyr T;ket Shkri
Ashtu Shkrin Ai Shi Tue Rrshqitė
N' Bimė N' Per Kopshte Tue Flladitė
Qdo Shtat Bime Tue Ujitė
Mandej Leht Ndjehet Nji Erė
Per Mbas Shiut Toka Qe E Nxjerrė
Dhe Mahnije N' Shije Dehė
Shiu Me Fllad ėndjet Qe I Prehė
Shi O Shi O Shi;lotbardhė
Je Si Lengu N 'Ftue E Dardhė
Je Si Guri I Safirit
Rrumbullak ;kur Bjen Kallirit
Gruritt Bardh Qe Valzon Ne Ara
Ku I Gjelbron Blerueshem Fara
Ah O Shi Ti I Kendshmerisė
Si Currili Qe E Qendisė
Bim Natyre T Bujqsisė
Tii Je Vet Arti I Qiellorit
Ti Je Ngjyra E Shejtnorit
Qe Bjen Lėngshėm Mbshtjellė Me Dritė
Bimė E Bari Ti;q E; I; Rritė

Poeti Xhelal Ferizi Nga Mitrovica E;kosovesVėrejtje: (0%)
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-03-07, 13:50   #109
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Kafshimi i Shekullit

ME KAFSHOJ njeher sa shpejt
nuke prita at shpjetsi
dinakri qe as q
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-03-07, 14:16   #110
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Kafshimi i shekullit

shkruan xhelal ferizi

me kafshoj njėher sa shpejt
nuk e prita at shpjetsi
dinakri me shpejtsi rryme qe as qielli s e ka vrejtė
me vrau me vrau me padrejtsi

un nuk isha i pregatitur
se kult per dashurinė kisha ndertu
dhe mbeta edhe me vetimen i habitur
se si? me shpejtsi dinakria ! ia kishte kalu

kafshim aq i shpejtė ma i shpejtė se sekondat
bile ma i shpejt edhe s e te qindtat e sajė
me i shpeejtė se gjarprijtė' ma i shpjetė se kobrat
me kafshim helmues qe me la ne vajė

kush e krijoj diankrinė
kah erdhi thonė kjo dhuratė danajsh shkretuese
kush e krijoj e shekujt pse nuk e shkrijnė
te mos jetė askund kjo e tmerrshme viruse

ore kjo nu len as diellin lirshem me nxe
as kombet nuk i len me besu
nuk len as kund lirshem ndoj besim mbi dhe
ndonji padjallzi kund lirshem ne hapsirė me u shtru

dinakrija zezonė q e nuk shihet as ne teleskop
sa helmueshem vret,kur kafshon mbas shpine
a mbiu ma se pari ne azi a ne europ
a ne ndonje dhe prapa dielli e stine

kush e din ku mbiu kush e njeh ne maskė
kush e din si duket ajo bishė
a duket si skile a duket si laraskė
ah mos i besoni se ju grinė sa njė grishė

dinakrija esht ndoshta qehreja e padukshme
ekuacion i enigmave gordiane
ajo esht e heshtur me u pa e pa mundshme
qe vret engjujt ,e bij e bija nane


dinakrija mos qoft o zot
sa e pa bes esht ne kafshim
le te shuhet mbi dhe neper kohra emot
dinakrija sa i keq ky kafshim

shkruan xhelal ferizi mergimtari shumvjeqar ne diasporė
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-03-07, 20:59   #111
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Sytė e nje nate

shkruan mergimtari xhelal ferizi

duke pa ata sy te asaj nate
shikim qe nuk e pershkruaj pa nji shekull fjalė
ethet shpirtrore te qiellit errsisht si mekate
dridheshin ne,llahtarin e territ pa u ndalė

dhe kur shikoja heshtjen sketerrė
ne te pakuptimten qiellore turbullimė
kahdo qiell rrenqethes i huaj si nji ferr
e un ne gji me vetminė

re te zeza si bloza
e frikshme natė me sy sulmues
as shspresen sa i shkendi s' mund e ndeza
O ZOT SA I TRISHT AI SHIKIM SHPUES

SYT I MBAJA PER DHE
ME TERRIN i mbshtjellur mister
as mnedjen s po mundesha me i ble
ksaj pamje te ankthshme un i mjerė

dhe me thithte disi ai shikim
ne palce me hynte me at sterrzezė
qfar heshtje qe t mbjellte pendim
o zot ndoj yll kund s ish ndezė

as drit nuk shihej askund
do re qe ma t zeza s' jan pa
o sy te nates qe shkundė
ne ethe edhe detin me shkumbė

askund nuk kam pa ne shekulljetė
si syt e asaj nate
trishtim ma te hatashem as ne det
nuk gjen as ersira ne mes shtergate

te ftoftit kishte tkurrė dhe gurin
ishin strukė te gjith mbrend kishin hy
ajo natė ata sy shekujt mi perthurin
sa nisjet me fjalė mi kan thy

nuk i harroj kurr syt e asaj nate
pa ndihmė isha un shtegtari ethedridhur
nuk e harroj vetminė e asaj trisht gjate
natė me sy te derdhur me re shllungzeza lidhur

o zot si ishin lshu ata sy
sa larg ne nje dhe pa hanė
gati ne qeliza me kan thy
ata sy ta asaj nate t pa hanė

shkruar nga xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-03-07, 21:22   #112
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ikja neper te ftigshme rrugė

shkruan xhelal ferizi

neper qdo rrudhė me nga nje det shekull pritje
me te qelikten qendresė
duke ecė nper te kota gjasa n' perpelitje
me nji te quditshme te gozhduemen besė

as hapat e mi nuk i njihja
sa per stinet qudi sa te panjohurat monotoni
me nje mendje t shpirtmallshme mmallengjyeshem qe po i shkrihja
duke ecė pendueshem neper udhet si hi

kahdo po ndeshesha me stinė shpirt'huaja
qe flsinin nje gjuhė plot vdeksi
i thash shekullmendjes dil e,thuaja
kto fjalė pendes time o mjshtri

po ku te gjeja art shpirti
te shprehesha per ket lengim
se as te akulli ma i ngrirti
se gjeja 'shprehjen per huazim

po ecja kshtu pendeses
her gjallė e her gjysem vdek
kur dilja ne brigje te shpreses
sizifat si gur tatpjetė

keshtu rrokullimes hallemadhe
neper qdo rrudhė shekulltrisht
kahdo neper ato brigje e livadhe
kam shkelė me hapin e prisht


sa shum ne ato rruge zhgenjimi
kam pik ah lotin q e flet
un isha ne at mbretri pelimi
si vetja me veten qe flet
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-03-07, 21:37   #113
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Nje Pasqyrė Mishi

Shkruan Xhelal Ferizi

Ndertova Nje Dit Nje Pasqyrė Mishi
Matjet Ia Dhash Dimenzione
Si Damari Qe Lakohet Shumfishi
Dhe E Nisa Neper Shkolla Zezone

Ia Dhash Te Gjitha Pajisjet
Edhe Tru Digatal Me Plot Fjalė
Magnetet E E Shekujve E Qendisjet
E Mendjen Sa I Koder Mal

I Thash Me Hulumtu Fshehtsirat
E Poreve Te Jetes E Rrjetes
Ia Shkrova Programet Me Te Mirat
Zbulimet Te Mi Sjell Te ;jetes

Q' Me Solli Ajo Pastaj
Fytyra Qka Nuk Mban As Kobi
Formulat Qe Qe Perthuren N' Per Djaj
O Zot Qka Qenka Globi

Pasqyr Me Mendje Gjeniale
Kur Penda E; Ime E Pa
Me Ngjyra Si Vala Mbas Vale
Po E Shkruan E Spo Din Me U Tha

Pasqyre Me Mendje Mishi
O Zot Qfar Intelekti
Qe Dijen E Gervishi
E Fundin Nuk E Gjeti
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-03-07, 21:42   #114
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Hapi Mbas Kohe

Xhelal Ferizi

Und Ndjek E Ajo Ik
Sa Hap I Vogel I Imi
Un Shtrengo E Ajo Pik
Mbi Te Pakapshmin Dijetar Shkrimi


Sa Do Qe Un Mbrapa
I Qepem Me Nji Deshirė
Ajo Ik Me Tjerė Hapa
E Un Mbeten Kot I Lirė
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-03-07, 21:51   #115
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Un Jam I Pashterrshmi

Xhelal Ferizi

Me Shterr O Pend Me Shterr
Se Fjalet Po Me Vijn Si Det
Thatsi T E Un Nuk Po Merr
Se Shpirtin E Kam Stėr'det

Se Trupin E Kam Oqean
Plagesh Qe Vetem Vargjet I Tregojnė
Se Lotet I Kam Orkan
Qetsi Qe Pavdeksojnė

Me Shterr Se Nuk Po Shterrem
O Diell Me Rreze Plot
Me Shterr Se Nuk Po Shterrem
Se Un Jam Shkrim E Lot

Me Shterr O Varg Me Shterr
Ku Te Rrin Ty Ky Burim
Po Gurrat Ku Po I Merr
O Vargu I Pa Mbarim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-03-07, 21:54   #116
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Lirija Ne Venitje

Shkruan Xhelal Ferizi

Edhe Sikur Te Na E Dhanė Lirinė
Po Venitet
Edhe Sikur Te Na E Dhurojn Dashurinė
Mas Vyshkjes Ma Nuk Ujitet
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-03-07, 22:01   #117
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Kemba E Huaj

Shrkua Xhelal Ferizi

Kėmba E Huaj Mbi Te Shqipes Fyt
Po Bjen “si Ne Ndonjė Te Dhunshme Valle
Qfar Thundre Kjo Qe Zerin E Mbytė
Kjo Thunder Na I Mbyt Gur E Dhe E Zalle
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-03-07, 22:08   #118
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Kam Luftuar Njeher Me Fjalen

Xhelal Ferizi

U Beėra Njiher Diktatura
Dhe Mora Shkopin Ne Dorė
Luftova Me Fjalen Dhe Nėn Thunder E Vura
Deshta Te Plasi Mbi Borė

Dhe Gati Frymen Ia Ndala
Mendova Thash Ta Ndaloj
Por Fjala Me Doli Si Vala
Qe Shekujt I Mbuloj
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-03-07, 22:12   #119
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Mbreterija E Akullit

Xhelal Ferizi

Ne Mbrterinė E Akullit Arrita
Pas Shum Ecjesh Neper Thepa
Dhe Aq Vonė Me Ket Diell U Ngrita
Sa Fjala Po E Ngrihet Pendlehta
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-03-07, 22:17   #120
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Prej Territ E Nxorra Rriskun

Xhelal Ferizi

Rriskun E Nxorra Prej Terit
Kur Ne Lloton Elindjes Me Than
O Ti Numri I Pa Sherrit
Merre At Rriskun Mjeran

Ne Lloto Nuk Pata Fat
Se Kshtu Qenkan Diellort
Bėhu Si Numri Qaf Gjatė
Ne Daq At Rrisk Mirin E Fortė


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 08:27.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.