Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Informatika
Emri
Fjalėkalimi
Informatika Gjithēka mbi informatikėn dhe internetin...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 11-06-13, 17:44   #31
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: iPhone

Ja disa prej karakteristikave tė iOS 7Sipas faqes ueb MacRumors (faqe qė publikon nė kohė reale lajmet mė tė fundit dhe tė gjitha fjalėt qė qarkullojnė pėr produktet Apple), sė shpejti pėrdoruesit e iOS 7 do tė pėrballen me disa ndryshime tė reja dramatike pėrsa i pėrket ndėrfaqes me tė cilėn ata tashmė ndjehen tė familjarizuar.

Bazuar nė njė analizė shumė tė shpejtė tė versionit beta tė kėtij sistemi tė ri, MacRumors arriti tė zbulonte se sistemi do tė ketė njė dizajn tė ri mė tė “sheshtė”, ikonat e menusė kryesore nuk do tė kenė skaje tė theksuara dhe disa prej tyre madje do tė kenė ngjyrė dhe logo tė ndryshuar si p.sh: ikona e Safari-t do tė ketė njė logo tė rrumbullakėt dhe mė tė thjeshtė.

Nė pėrgjithėsi pritet qė ndėrfaqja e kėtij sistemi tė jetė shumė mė e thjeshtė dhe e organizuar. Ėshtė vėnė re se nė kėtė sistem vijat e holla qė tregojnė valėt e telefonit ose cilėsinė e internetit Wi-Fi janė zėvendėsuar me disa pika tė vogla me ngjyrė tė bardhė ose gri.

MacRumors ka zbuluar se pėr aplikacione tė ndryshme do tė ofrohen dy sfonde tė ndryshme njėri i bardhė dhe tjetri i zi.

Kjo ėshtė menduar pėr t’ju dhėnė njė mundėsi pėrdoruesve tė kombinojnė edhe sfondin e aplikacioneve me ngjyrėn e jashtme tė iPhone-it. Gjithashtu janė pėrhapur fjalė se ngjyrat e ikonave mund tė ndryshojnė nė varėsi tė orės ose dritės.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 14-06-13, 17:37   #32
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: iPhone

Vjen mė nė fund Microsoft Office pėr iPhone


Pėr tė gjithė ju qė mezi po prisnit tė kishit nė iPhone-in tuaj suitėn Microsoft Office, pritjes i ka ardhur fundi. Microsoft do tė lanēojė mė nė fund Office pėr iPhone, duke sjellė Word, Excel dhe PowerPoint nė smartfonin mė popullor nė botė.

Versioni i Office pėr iPhone quhet Office Mobile dhe ėshtė pothuajse identitik me aplikacionet qė gjenden nė Windows Phone. Tė vetmet aplikacione qė pėrfshihen nė suitėn mobile janė Word, Excel dhe PowerPoint.

Zgjerimi i suitės edhe pėr platforma tė tjera mobile vjen nė sajė tė strategjisė sė re tė Microsoft-it, sipas sė cilės po synohet qė tė ofrohen produktet dhe shėrbimet e kompanisė nė mėnyrė tė pavarur nga platforma operuese. Njė shėrbim i tillė ėshtė edhe Office 365, i cili funksionon me abonime dhe mund tė aksesohet nga lloje tė ndryshme pajisjesh, duke eliminuar kufizimet e shkarkimit tė njė programi tė vetėm.

Gjithsesi, pėrdoruesit kanė mundėsi gjithashtu ta shkarkojnė aplikacionin por vetėm ata qė janė tė abonuar nė Office 365 mund ta pėrdorin atė, duke qenė se aplikacioni kėrkon qė tė hyni me llogarinė tuaj Office apo Microsoft.

Edhe pse prej kohėsh priteshin lajme edhe pėr njė version Office pėr iPad, Microsoft-i u shpreh se ky version ėshtė vetėm pėr iPhone. Sigurisht, pothuajse ēdo aplikacion pėr iPhone mund tė instalohet edhe nė iPad, megjithatė eksperienca nuk ėshtė e njėjtė pėr shkak tė ndryshimit tė madhėsisė sė ekranit. Gjithsesi, Microsoft-i beson se pėr pėrdoruesit e iPad-it pėrshtaten mė mirė aplikacionet ueb tė Office 365.

“Duke qenė se ėshtė ekran i vogėl, atėherė ndihet mė tepėr nevoja e njė aplikacioni tė mirėfilltė mobile. Ndėrsa, kur ke njė tablet, duke pasur mė tepėr hapėsirė pune nė ekran, aplikacionet ueb tė Office ofrojnė eksperiencė mjaft tė mirė,” u shpreh kompania.

Vlen tė pėrmendet fakti qė Office pėr iOS vjen para Android-it, edhe pse pėrdoruesit e kėsaj tė fundit mund t’i aksesojnė aplikacionet ueb tė Office pėrmes shfletuesit Chrome.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-06-13, 14:18   #33
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: iPhone

Siri-t i shtohet zėri mashkullor dhe karakteristika tė tjera


Pėrdoruesit e iPhone, tė cilėt mund tė jenė mėrzitur me zėrin femėror, do tė kenė mundėsi tė zgjedhin tashmė opsionin e Siri-t nė versionin mashkullor.

Apple prezantoi gjatė Konferencės Ndėrkombėtare tė Zhvilluesve (Worldwide Developers Conference) nė San Franēisko se pėrditėsimet e Siri-t sė bashku me iOS 7 do tė vijnė nė vjeshtėn e kėtij viti.

Versioni britanik i Siri-i ishte i vetmi qė kishte zė mashkullor (zėri i njė ish - gazetari tė teknologjisė). Pėrveē dizajnit tė ri, i cili pėrfshin njė imazh nė formė vale nė fund tė aplikacionit i cili tregon se kur po bėhet pėrpunimi i rezultateve, Siri do tė ketė edhe njė opsion pėr pėrdoruesit pėr tė kaluar nga marrja e pėrgjigjeve me zėrin femėror tek ai me zėrin mashkullor.

Siri do tė integrohet edhe me Wikipedia-n dhe rezultateve nga Bing – motori i kėrkimit tė Microsoft-it, diēka qė vjen si njė mesazh i hapur ndaj rivalėve tė Google. Pėr mė tepėr, tani do tė keni mundėsi ta pyesni Siri-n se ēfarė thonė njerėzit nė Twitter.

Asistenti virtual zanor integrohet edhe me Apple iTunes Radio, i cili ėshtė shėrbimi mė i ri i Apple qė ofron muzikė streaming. Pėrdoruesit do tė kenė mundėsi pėr shembull tė pyesin “Who plays that song” (Kush e luan atė kėngė), ose “Play more like this” (Luaj kėngė tė ngjashme me kėtė) dhe rezultatet do tė shfaqen menjėherė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-07-13, 15:56   #34
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: iPhone

Gėzuar 6-vjetorin iPhone30.06.2013

Pikėrisht gjashtė vite mė parė (29 qershor) ishte dita kur iPhone debutoi pėr herė tė parė nė tregun amerikan. Pas rreth 356 milionė iPhone-ė mė vonė, smartfoni ėshtė shndėrruar nė njė ikonė kulturore, nė njė monument teknologjik si dhe nė njė produkt qė ka transformuar biznesin e kompanisė sė Kupertinos.

Portali statistikor online Statiska ka ndėrtuar njė infografik, ku paraqitet udhėtimi gjashtė vjeēar i Phone-it, sipas renditjes kronologjike.

Qė prej lanēimit tė modelit tė parė nė 29 qershor 2007, pajisja ka kaluar mbi pesė pėrditėsime tė rėndėsishme, e fundit prej sė cilave ishte iPhone 5 – lanēuar nė shtator 2012. Me ēdo pėrditėsim, Apple ėshtė gjendur nė krye tė artikujve tė revistave dhe portaleve teknologjike online dhe jo vetėm.

Nė tremujorin e dytė tė vitit 2013, iPhone pėrbėnte rreth gjysmėn e tė ardhurave nė Apple. Nėse do tė flisnim me shifra, 22.96 miliardė $ tė ardhura nga tremujori qė pėrfundon nė mars tė kėtij viti, vihet re se biznesi i iPhone nė Apple ėshtė edhe mė i madh se gjigandėt si Microsoft, Coca-Cola dhe Walt Disney (20.49 miliardė$, 11.04 miliardė$ dhe $10.55 miliardė$, pėrkatėsisht).

Megjithatė, rruga e iPhone nuk ka ecur gjithmonė e pashoqėruar nga kritikat. Sė fundmi, Apple pati probleme me prodhuesin aziatik Foxconn, nė tė cilin dyshohej pėr kushte jo tė mira pune pėr punonjėsit.

Pas gjashtė vitesh, spekulimet pėr versionin e ri tė iPhone vazhdojnė tė jenė po aq tė kudogjendura sa edhe mė parė. Kėsaj here bėhet fjalė pėr tė ashtuquajturin “iPhone 5S”. Deri atėhere, Gėzuar Ditėlindjen iPhone!
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-08-13, 15:45   #35
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: iPhone

Si tė eksportoni kontaktet tuaja nga iPhone


1. Pėr tė filluar, shkoni tek menuja “Settings” e iPhone dhe shtypni “iCloud”.

2. Ndryshoni tani opsionin “Contacts” nė “On”. Shtypni opsionin “Merge”. 3. Pastaj shkoni nė iCloud.com dhe kyēni me hollėsitė e llogarisė suaj Apple.

4. Klikoni nė ikonėn “Contacts”.

5. Kur tė jetė hapur libri me adresa, klikoni nė ikonėn me dhėmbėza nė kėndin e poshtėm tė majtė, pastaj zgjidhni “Select All”, pastaj “Export vCard”.

6. Ruani skedarin tuaj vCard nė kompjuter. Tani keni ruajtur kontaktet nga iPhone dhe nėse dėshiron qė t’i futni nė Gmail, shikoni hapin vijues.

7. Nė llogarinė tuaj nė Gmail, klikoni nė menunė e Gmail nė kėndin e majtė tė sipėrm dhe zgjidhni “Contacts”. Pėrdorni menunė rėnėse “More” pėr tė pėrzgjedhur opsionin “Import”.

8. Tani mund tė zgjidhni skedarin tuaj vCard nga kompjuteri juaj dhe pastaj klikoni “Upload”.

9. Tani do tė shihni kontaktet tuaja nga iPhone si njė nėn-seksion tė menusė suaj “Contacts” nė Gmail, tė listuar sipas datės qė i keni futur. Ju mund tė zgjidhni qė t’i bashkoni ato me kontaktet tuaj ekzistues, pėr t’i ikur dyfishimit tė tyre, ose t’i mbani si skedarė tė ndarė.

Ndiqni me kujdes udhėzimet e thjeshta tė listuara mė lart hap pas hapi pėr tė realizuar me sukses eksportimin e kontakteve tuaj nga iPhone. Na tregoni nė komente ndonjė rrugė tjetėr tė cilėn e keni pėrdorur, apo qė e dini.__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-09-13, 17:00   #36
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: iPhone

Apple sot prezanton iPhone 5S dhe iPhone 5C


iPhone 5S pritet tė ketė dizajn tė ngjashėm me iPhone 5, ndėrsa ekrani i modelit tė ri tė iPhone do ta ketė ekranin me diagonalen prej 4 inē dhe rezolucionin prej 1136 x 640 pikselėve, edhe pse iPhone 5S do tė jetė i pajisur me procesorin e ri Apple A7 dhe 2GB RAM, plus kamerėn e pasme me 12 mega-piksel.

Gjithashtu ėshtė thėnė se iPhone 5S do tė vijė nė katėr ngjyra tė ndryshme, duke pėrfshirė ngjyrėn e artė, tė bardhtė, tė hhirtė dhe tė zezė, ndėrsa versioni i sistemit operativ, do tė jetė ai i fundit - Apple iOS 7.

Nė anėn tjetėr, iPhone 5C do tė ketė ekranin e ndjeshėm nė prekje me 4 inē dhe rezolucionin prej 1136 x 640 pikselėve, ndėrsa procesori i kėtij modeli do tė jetė Apple A6 me 1GB RAM. Kamera e pasme e iPhone 5C pritet tė jetė me 8 mega-piksel me ndriēuesin LED dhe mbėshtjellėsin e plastikės.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-09-13, 19:37   #37
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: iPhone

iPhone 5S vs. iPhone 5CNėse po mendoni tė blini njė iPhone tė ri, kjo do tė jetė hera e parė qė do t’ju duhet tė vendosni mes dy modelesh tė cilat janė lanēuar nė tė njėjtėn kohė: iPhone 5S dhe iPhone 5C me ēmim mė tė ulėt.

Nėse ju pėlqejnė shumė aplikacionet dhe i pėrdorni shumė, atėherė iPhone 5S mund t’ju pėrshtatet mė mirė. Nėse dėshironi njė version mė tė lirė, iPhone 5C mund tė jetė zgjedhja e duhur.

Gjithsesi, mes dy iPhone-ėve ka ndryshime tė mėdha. Ata janė tė njėjtė nė aspektin e madhėsisė, por ndryshojnė nė pjesėt fizike. iPhone 5C mbėshtillet nga njė material i butė silikoni gome nė vend tė aluminit. Pėr mė tepėr, iPhone 5C ofrohet nė disa ngjyra: blu, jeshile, tė verdhė, pink dhe tė bardhė, ndėrsa iPhone 5S vetėm nė gri, ngjyrė argjendi dhe ngjyrė floriri.

Ndoshta ndryshimi mė i madh ėshtė procesori 64-bit nė 5S, i cili ka performancė pothuajse dyfish sa ai nė 5C. Nėse ju pėlqejnė dhe luani shumė lojėra, 5S ėshtė zgjidhja e duhur. Por, mos harroni se aplikacionet qė shfrytėzojnė gjithė fuqinė e tij, nuk do tė vijnė pėr pak kohė nė App Store.

iPhone 5S ka edhe shumė veēori pėr fotografėt. Ka pėrmirėsim tė kamerės, pėrfshi lente tė reja, sensor mė tė madh si dhe pėrpunim mė tė sofistikuar tė imazhit.

Njė karakteristikė tjetėr e iPhone 5S ėshtė sigurisht sensori i gjurmėve tė gishtave, TouchID. Ai mund tė zėvendėsojė kodin qė zhbllokon telefonin. Sensori gjendet nė butonin “Home” dhe mund tė shėrbejė edhe si identifikues pėr blerje nė iTunes.

iPhone 5S ka gjithashtu edhe njė CureMotion API tė re, e cila mund tė sjellė aplikacione mė tė mira pėr shėndetin dhe fitnesin. Nėse ju interesojnė kėto, iPhone 5S ėshtė zgjidhja mė e mirė.

Megjithatė, 5C nuk mbetet prapa. Faktikisht, ai ėshtė si iPhone 5 por me ngjyra. Sigurisht, ka disa pėrditėsime, pėrfshi FaceTime dhe suport pėr mė shumė rrjete LTE. Me pak fjalė, ka gjithēka qė kishte paraardhėsi i tij, por me njė ēmim mė tė ulėt. iPhone 5S fillon nga 650 $ pėr 16 GB, ndėrsa iPhone 5C fillon nga 550 $ pėr 16 GB.

__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-09-13, 19:43   #38
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: iPhone

Sensori i shenjave tė gishtave nė iPhone 5S do tė pėrballet sė shpejti me konkurrentėMe teknologjinė e sensorit tė shenjave tė gishtave (TouchID), Apple mund tė ndikojė nė zgjerimin e biometrikės nė fushėn e pajisjeve mobile.

Faktikisht, shumė ekspertė tė kėsaj industrie mendojnė se prodhuesit e tjerė do ta ndjekin shumė shpejt kompaninė duke sjellė edhe ata skanuesit e tyre tė shenjave tė gishtave. TouchID, pjesė e iPhone 5S, skanon shenjat e gishtave tė personit qė shtyp butonin “Home”.

Pėr personin qė e zotėron telefonin, ky i fundit zhbllokohet menjėherė, pa pasur nevojė pėr kod. Po ashtu, sistemi mund tė mėnjanojė nevojėn e vendosjes sė njė fjalėkalimi sa herė qė shkarkohen aplikacione nga App Store.

Zv. Presidenti i sektorit tė marketingut, Phil Schiller, shpjegoi se sensori ėshtė shumė i ndjeshėm ndaj prekjes. Fizikisht, ai ėshtė shumė i hollė – 170 microns, ose konkretisht, vetėm pak mė i trashė se njė fije floku.

Ka rezolucion shumė tė lartė, 550 pixels per inch. Gishtin mund ta rrotullosh si tė duash, pasi sensori do ta lexojė gjithsesi.

Pėr ta mbrojtur sensorin, Apple ka pėrmirėsuar jetėgjatėsinė e butonit duke shtuar kristal safir, e duke e rrethuar atė me njė unazė ēeliku qė bėn dedektimin e gishtit. Duke marrė parasysh kėto karakteristika, mund tė jetė e vėshtirė pėr konkurrentėt si Samsung, butonat e sė cilit kanė madhėsi jo tė rregullt, ose BlackBerry, telefonėt e sė cilit nuk kanė buton “Home”.

Megjithatė, ekspertėt mendojnė se kjo veēori do tė mbetet e kufizuar edhe pėr disa kohė, duke qenė se ofruesit e biometrikės janė ende duke bashkėpunuar me prodhuesit e smartfonėve dhe nė shumė raste, nuk ėshtė vendosur diēka e qartė mes tyre.

Sa tė sigurta janė gjurmėt e gishtave tuaj nė iPhone 5SMe prezantimin e sensorit tė gjurmėve tė gishtave nė iPhone 5S, kanė ardhur njė lumė shqetėsimesh lidhur me ēėshtjen e privatėsisė.

Ideja e “dorėzimit” tė gjurmėve tė gishtave tek Apple pėrmes iPhone 5S ka filluar tė nervozojė njerėzit. Telefoni do tė dalė nė shitje mė 20 shtator dhe nė butonin Home do tė ketė tė pėrfshirė edhe njė sensor qė do tė skanojė gjurmėt e gishtave. Fillimisht, pėrdoruesit duhet t’i regjistrojnė gjurmėt e tyre nė telefon e mė pas mund ta pėrdorin sensorin pėr tė zhbllokuar telefonin.

Ideja konsiston nė faktin se shenjat e gishtave janė unikė pėr ēdo person dhe nė ndryshim nga kodet apo fjalėkalimet qė pėrdoren, ato janė mė tė sigurta. Gjithsesi, mos prisni qė skanuesi tė jetė perfekt. Pėrgjithėsisht, ai nuk funksionon kur gishtat janė tė lagur apo tė djersitur.

Por, problemi qė ngrihet ėshtė nėse mund t’i besojmė Apple-it shenjat tona tė gishtave? Pėrtej saj, a mundet njė haker tė thyejė sigurinė e telefonit dhe tė gjejė njė mėnyrė pėr “t’ia hedhur” sensorit?

Pėrgjigjet qė kanė ofruar ekspertėt pėr kėto pyetje janė:

1) Ndoshta, tė paktėn pėr momentin.

2) Po, edhe pse ka shumė pak mundėsi tė ndodhė.

Teknologjitė e reja duhet tė shihen gjithmonė me njė farė kriticizmi ose shqetėsimi. Joe Schumacher, kėshilltar nė firmėn e sigurisė Neohapsis, shprehet se lexuesi i shenjave tė gishtave ėshtė mė tepėr njė veēori komerciale, pėr tė rritur shitjet, sesa njė opsion vėrtet i vlefshėm pėr rritjen e sigurisė. Ai shton se duhet tė kryhen ende kėrkime mbi mėnyrėn se si ruhet kjo gjurmė gishtash, si mund tė hakohet apo tė menaxhohet nė iCloud.

Shenjat e gishtave nė cloud?Problemi nė kėtė rast qėndron nė ndėrhyrjen qė bėhet shpesh nga NSA pėr tė marrė tė dhėna mbi pėrdoruesit. Nėse qeveria jep urdhėr, kompanitė janė tė detyruara tė japin tė dhėnat e kėrkuara. Nė fund tė fundit, Apple u raportua se kishte qenė partnere nė programin e mbikėqyrjes sė NSA-sė (Prism) dhe e ka pranuar se i dorėzon qeverisė tė dhėna nėse kjo e fundit ia kėrkon.

Megjithatė, informacionet mbi shenjat e gishtave do tė enkriptohen dhe do tė ruhen nė mėnyrė tė sigurt brenda ēipit tė ri A7 nė iPhone 5S. Pra, ato nuk do tė ruhen nėpėr serverėt e Apple apo nė iCloud. Kėshtu, edhe nėse njė haker akseson ēipin, duke qenė se shenjat janė tė enkriptuara, ai, me shumė mundėsi, nuk do tė arrijnė t’i aksesojnė ato pėrmes inxhinierimit tė kundėrt. Apple ka deklaruar gjithashtu se nuk do tė lejojė aplikacione tė palėve tė treta tė aksesojnė skanuesin, tė paktėn pėr momentin jo.

Ky ėshtė lajm i mirė pėr sigurinė e pėrdoruesit, edhe pse disa burime thonė se NSA mund tė kontrollojė e tė spiunojė smartfonėt. “iPhone juaj e di se cilėt telefononi dhe ku gjendeni. Nė versionin e fundit, do tė shtohet nė kėtė listė edhe gjurma e gishtave. Duke marrė parasysh kėto gjėra, a duhet tė shqetėsohemi mbi tė dhėnat biometrike? Jo, jo, jo. Absolutisht jo,” shkruan Philip Bump nė The Atlantic.

“Gjurmėt tuaja tė gishtave nuk do tė lėvizin nga telefoni. A ka shanse qė NSA t’i kėrkojė Apple-it tė ngarkojė shenjat e gishtave tė njė personi tė caktuar dhe mė pas t’ia dėrgojė agjencisė? Sigurisht. Por, kjo nuk mund tė kėrkohet nga PRISM; ndoshta do tė kishte nevojė pėr njė urdhėr tė posaēėm. Shanset pėr kėtė janė shumė, shumė tė pakta, edhe pse nuk mund tė themi se ėshtė e pamundur qė tė ndodhė.Hakimet e shenjave tė gishtaveEkziston edhe shqetėsimi i riprodhimit tė shenjave tė gishtave nga hakerėt pėr tė hyrė nė telefon. “Shenjat e gishtave nuk janė private, sepse nė fund tė fundit ne i lemė kudo ku shkojmė dhe prekim sende. Nėse dikush ka burimet dhe vullnetin apo arsyen, mund tė pėrpiqet tė thyejė ēdo mjet sigurie qė besoni,” shkruan kėrkuesi i sigurisė Graham Cluley nė blogun e tij. “Diēka ėshtė e sigurt. Me lanēimin e iPhone 5S, do tė rritet numri i njerėzve qė do ta pėrdorin sensorin si pjesė tė pėrditshme tė jetės sė tyre. Kjo do tė rrisė interesin e hakerėve pėr gjetur njė mėnyrė se si mund ta thyejnė sigurinė,” shton ai.

Dino Dai Zovi, bashkautor i “The iOS Hacker’s Handbook,” u shpreh se nėse do tė pėrpiqej tė hynte nė njė iPhone 5S, fillimisht do tė pėrpiqej tė merrte gjurmėt nga njė vend tjetėr nė pajisje dhe tė gjente njė mėnyrė se si mund t’i ēonte ato mbi sensor, pėr tė aksesuar telefonin. Faktikisht, kjo metodė nuk ėshtė edhe aq e vėshtirė sa duket. 10 vjet mė parė, njė kriptograf japonez dėshmoi se si mund t’ia hedhėsh njė sistemi qė njeh shenjat e gishtave, duke vendosur njė gisht tė pėrbėrė nga xhelatina, tė cilit pėrmban njė riprodhim tė gjurmėve tė gishtave.Metoda u quajt nė atė kohė”Gummi bear hack.” Gjithsesi, teknologjia e pėrdorur sot nga Apple supozohet tė jetė mė e sofistikuar se sistemet e vjetra. Pėr mė tepėr, riprodhimi i tillė i shenjave tė gishtave, mund tė mos ofrojė tė dhėna tė mjaftueshme pėr tė zhbllokuar telefonin, argumenton eksperti i sigurisė dixhitale, Robert Graham.

“Pėr zhbllokimin e iPhone-it tuaj pėrdorni njė pjesė tė ndryshme tė gishtit nė krahasim me atė qė pėrdorni pėr tė prekur gjėra tė tjera. Kjo do tė thotė se pavarėsisht se hakerėt mund tė pėrpiqen t’i marrin shenjat e gishtave nga objekte tė tjera qė mund tė keni prekur, ose nga pjesė tė tjera tė telefonit, ka shumė mundėsi qė nuk do tė kenė pjesėn e duhur qė nevojitet pėr zhbllokimin e iPhone-it,”shton ai.

“Pra, me pak fjalė, bazat e tė dhėnave tė NSA-sė, FBI-sė dhe sigurisė kufitare, tė cilat mbajnė shenjat e gishtave, nuk vlejnė pėr zhbllokimin e telefonit tuaj sepse nuk mbulojnė tė njėjtėn pjesė tė gishtit,” shprehet Graham.

Ka edhe njė shqetėsim tjetėr po kaq serioz sa ato mė lart. Sistemi Touch ID mund tė pėrdoret edhe pėr tė aprovuar blerjet nga iTunes apo App Store, ēka i ve nė mėdyshje disa ekspertė sigurie. “Nėse Apple pretendon se shenjat nuk dalin nga pajisja, kjo do tė thotė se iPhone-ėt e rinj do tė dėrgojnė njė farė autentikimi nė serverėt e Apple pėr tė bėrė verifikimin nėse pėrdoruesi fundor ka dėrguar njė gjurmė tė vlefshme apo jo,” shkruan Dan Goodin, partner i CNN.com. “Nėse sulmuesit gjejnė njė mėnyrė pėr tė kapur dhe riprodhuar kėto gjurmė, kjo mund tė sillte nė rrugė tė reja pėr vjedhjen e llogarive tė pėrdoruesit.” Nė fund, duke marrė parasysh se faktin se nuk ka teknologji tė pahakueshme, pėrdoruesit kanė gjithmonė alternativėn e ēaktivizimit tė sensorit. Nė kėtė mėnyrė, iPhone nuk do tė regjistrojė gjurmėt e tyre tė gishtave dhe kėshtu mund tė ndihen mė tė qetė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-10-13, 18:09   #39
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: iPhone

Google Hangouts mundėson thirrje pa pagesė nė SHBA dhe Kanada.


Google Hangouts ka pranuar njė pėrditėsim tė ri dhe tė rėndėsishėm, i cili ka sjell pėrmirėsime dhe specifika tė reja nė aplikacion, por thirrjet pa pagesė brenda SHBA-sė dhe Kanadasė janė risia mė e madhe qė ky aplikacion sjell sot.


Versioni mė i ri i aplikacionit Google Hangouts pėr iOS, u mundėson pėrdoruesve tė thėrrasin numra tė telefonit drejtpėrdrejt nga vetė aplikacioni, pa u ngarkuar me pagesė pėr thirrjet qė ata i bėjnė brenda SHBA-sė dhe Kanadasė.

Pėrdoruesit e aplikacionit gjithashtu mund tė thėrrasin numra ndėrkombėtar, mirėpo pėr kėtė ata duhet tė paguajnė njė kosto tė vogėl.

Pėr thirrje nuk nevojitet SIM-kartelė, dhe krejt ēka duhet ėshtė lidhja me rrjetin e internetit WiFi. Aktualisht, ky pėrditėsim i Google Hangout nuk ėshtė nė dispozicion pėr pėrdoruesit e sistemit operativ Android. Aplikacioni punon pėr iPhone, iPad dhe iPod.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-01-14, 16:42   #40
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: iPhone

Jailbreak iOS 7 (7.0 , 7.0.1, 7.0.2, 7.0.3, 7.0.4)Pėr: iPhone 5s, iPhone 5c, iPhone 5, iPhone 4S, iPhone 4, iPad 4, iPad 3, iPad 2, iPad Air, iPad mini, iPad mini 2, iPod touch 5
Rekomandoj njė backup nė Icloud apo pėrmjet Itune ne pc para se tė bėsh Jailbreak !
1. Shkarko Evasi0n Jailbreak :

* Pėr Windows kėtu

* Pėr Mac kėtu

* Pėr Linux kėtu2. Sigurohuni qė NUK KENI tė aktivizuar ndonjė paskod nė paisjen tuaj.
Nėse po, atėherė deaktivizoni duke hyrė nė: Settings -> General -> Passcode Lock -> Off.3. Sigurohuni qė iTunes dhe Xcode (nėse vec e keni tė instaluar) i keni mbyllur.4. Hape programin e jailbreak Evasi0n nė kompjuterin tuaj (tė shkarkuar nė pikėn 1.).


5. Lidhe iPhone /iPad me kompjuterin tuaj pėrmes USB kabllos.6. Zgjedhe opsionin (kliko pullėn) Jailbreak edhe pije njė relax derisa tė pėrfundoj.


7. Duke e pi relaxin me siguri do tė qetėsohesh me njė fjalė: mos prek asgjė nė paisjen tėnde dhe nė kompjuterin tėnd gjatė procesit tė jailbreak.8. Kur tė pėrfundoj procesi, hape Iphone/Ipad dhe do tė shohėsh njė aplikacion tė quajtur “Jailbreak”. Hape kėtė aplikacion dhe mos u frigo nėse ekrani do tė bėhet i zi pėr ca qaste. Pas pak, do tė kthehet nė gjendje normale.


9. Pjesa e mbetur e procesit ėshtė e automatizuar, dhe kjo pėrfundon kur nė programin nė kompjuter ju shfaqet “Jailbreak complete!“.


10. Pas pak Iphone/Ipad do tė restartohet disa herė nė mėnyrė qė tė pėrfundojė procesin.
Kur kjo tė pėrfundoj ju do tė kesh Cydia nė iPhone/iPad .11. Knaqu me app falas nga Cydia, sukses, zc
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-05-14, 15:03   #41
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: iPhone

Iphone 6__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-12-14, 14:21   #42
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: iPhone

Matematika kurrė nuk ka qenė ma e lehtė sesa tani ! ! !


Qysh me i zgjidh detyrat e Matematikės nė iPhone?


PhotoMath lexon dhe zgjidh problemet matematikore nė kohė reale duke pėrdorur kamerėn e telefonit tuaj. Kjo e bėn Matematikėn tė lehtė dhe tė thjeshtė duke edukuar pėrdoruesit si tė zgjidhin problemet e matematikore.

Pėrparėsi e kėtij aplikacioni ėshtė se pėrveē rezultatit, tregon edhe hapat e zgjidhjes sė detyrės. Pėr momentin, ky aplikacion ėshtė i disponueshėm nė platformėn iOS dhe Windows Phone.


Demonstrimin e aplikacionit mund ta shikoni nė videon mė poshtė:__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 06-12-14 nė 14:22
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:37.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.