Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shqipetaret > PAVARESIA KOSOVĖS
Emri
Fjalėkalimi


Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 24-06-11, 17:37   #16
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mos harro historinė

Memorandumi II i ASHAS – program i luftės speciale

Tamam 25 vjet pas publikimit tė Memorandumit tė Akademisė sė Shkencave dhe Arteve tė Serbisė (“Veqernje novosti”, prill 1986), “kompania e urtakėve” senilė tė AShAS, me nė krye shkrimtarin autodidakt, babanė e kombit, kryetarin e parė tė RFJ (Serbi e Mali Zi), akademikun pa shkollė tė mesme Dobrica Qosiq, nė marsin e vitit 2011 e “patentoi” Memorandumin 2. Por, kėtė herė nuk e publikoi nė mjetet e informimit, veēse si njė doracak intern ua shpėrndau anėtarėve tė Qeverisė dhe zyrtarėve tjerė tė lartė shtetėror, politik e kishtar tė Serbisė, si njė program i luftės speciale tė veprimit nė punėn e tyre nė tė gjitha segmentet.

Serbia ėshtė e njohur pėr projekte nacionaliste serbomėdha pėr gėlltitjen e tokave tė vendeve rreth veti. Tė gjitha projektet, duke filluar nga “Naēertania” e Ilija Garashaninit (1844), janė nė tė njėjtėn vijė: pushtimi i tokave tė fqinjėve, ndėrrimi i strukturės etnike tė vendeve tė pushtuara, duke shpėrngulur e deportuar popullsinė vendase e kolonizuar me serbė e malazezė. Kėshtu ėshtė vepruar deri nė projektet e fundit tė Jugosllavisė-Serbisė 1989-1990. Tė gjitha ato projekte i kanė iniciuar strukturat intelektuale nacionaliste e shoviniste: akademia e shkencave, universitetet, shoqatat e shkrimtarėve, kreu i kishės dhe personalitetet mė tė njohura tė historisė serbe.

Sipas “Sllobodna Bosna” (nr.749, dt. 24 mars 2011) e cila e para e ka zbuluar Memorandumin 2, pėrmes kanaleve tė saj nga kabineti i kryeministrit tė Serbisė, ky akt makabėr i Akademisė sė Shkencave dhe Arteve tė Serbisė mban shenjen: “Lexo, por mos e pėrhap mė tutje”.

Memorandumi 2 ėshtė vazhdim i atij tė parit, veēse tash nė kushte tė reja duhet tė zbatohet me metoda tė reja e nė mėnyrė tjetėr; jo me luftė tė armatosur, veēse me luftė speciale tė kthejė ato qė Serbia i ka humbur nė luftėrat e armatosura! Ky ėshtė imperativ politik, historik dhe moral i mbrojtjes sė interesave tė popullit serb nė rajon, mendojnė akademikėt serbė, dhe kėtė e pėrsėrisin pikė pėr pikė politikajt, zyrtarėt e lartė shtetėror e diplomatik. Memorandumi pėrmban udhėzime se si duhet tė veprojnė organet kompetente nė tė gjitha sferat e pushtetit shtetėror. Natyrisht, nė realizimin e kėtij programi, roli i Kishės ortodokse serbe ėshtė i pazėvendėsueshėm, si gjithherė deri mė tash. Ėshtė ky njė dokument me tė cilin akademikėt serbė e kanė pėrcaktuar, ndėrsa organet kompetente tė pushtetit duhet ta operacionalizojnė e zbatojnė doktrinėn gjeopolitike kombėtare serbe.

Memorandumi i parė (1986) ankohej e lamentonte se:
- ēėshtja serbe nuk ėshtė zgjidhur nė RSFJ, prandaj ajo kėrkon zgjidhje tė re,
- kufijtė e Serbisė nuk janė nė pajtim me pėrbėrjen etnike, prandaj duhet tė ndryshohen,
- kushtetuta e vitit 1974 e ka dėmtuar shumė Serbinė, me krijimin e krahinave autonome tė Kosovės dhe Vojvodinės dhe ka dezintegruar Jugosllavinė duke krijuar kufij administrativ artificial, tė cilėt nuk pasqyrojnė pamjen reale etnike,
- ėshtė rrezikuar populli serb nga popujt e tjerė brenda RSFJ: nga asimilimi, eksploatimi, shpėrngulja, pamundėsia e shprehjes, margjinalizimi nė sferėn politike, ekonomike, kulturore e shkencore,
- ėshtė bėrė fuqizimi i forcave antiserbe brenda Jugosllavisė (Shqiptarėt, Kroatėt).

Kėto dhe ēėshtje tjera tė pakėnaqėsisė sė Serbisė e tė popullit serb, imponojnė nevojėn e ndėrmarrjes sė shpejtė tė aksioneve pėr tė penguar rrėnimin e Serbisė e tė popullit serb, apelonin akademikėt autorė tė Memorandumit 1: Pavle Saviq, Antonije Isakoviq, Dushan Kanazir, Mihajllo Markoviq, Dejan Medakoviq, Vasilije Krestiq, Ivan Maksimoviq, Kosta Mihajlloviq... Memorandumi u bė program politik e shtetėror i Serbisė, ngjalli nacionalizmin dhe instrumentalizoi masat (“revolucioni antiburokratik”, “jogurt revolucioni”, bartja e eshtrave tė Car Llazarit, tubimi nė Gazimestan dhe tundjet e tjera tė masave). Memorandumi u bė akt iniciues pėr dramėn e pėrgjakshme jugosllave, luftėrave e krimeve tė tmerrshme, vrasjes masive tė civilėve, djegies dhe shkatėrrimit tė qyteteve e fshatrave, rrėnimit tė objekteve kulturore e fetare, shpėrnguljes e deportimit tė popullatės nga rajone tė tėra, kampe pėrqendrimi, dhunime masive tė femrave, varreza masive, tė cilat e tronditėn botėn sa qė e detyruan tė intervenojė ushtarakisht me forcėn mė tė madhe – NATO-n, pėr tė ndalur ato mizori.

Me qenė se me Memorandumin 1 Serbia, me luftėrat e armatosura tė zhvilluara prej Sllovenisė deri nė Kosovė, jo vetėm se nuk arriti qėllimet e formimit tė Serbisė sė madhe, veēse pėrkundrazi, u shkatėrrua nė ēdo pikėpamje, e madje edhe u zvogėlua me territor, duke u pavarėsua Kosova. Kėto dėshtime dhe humbja e tė gjitha luftėrave tė zhvilluara, e ka demantua thėnien e rreme tė babės sė kombit (Qosiqit), se Serbia gjithnjė ka fituar nė luftė e ka humbur nė paqe. Tash Qosiqi me kompaninė e tij nga AShAS e ka kthyer qyrkun mbrapshtė, dhe pretendon qė atė qė kanė humbur nė luftė – ta kthejė nė paqe!

Cilat janė qėllimet strategjike qė duhet tė arrihen me Memorandumin 2?

Sipas tė gjitha gjasave, Memorandumi 2 ėshtė pėrgatitur para pesė vjetėve, por vetėm tash “ėshtė patentuar” dhe u ėshtė dhėnė udhėheqėsve politik e shtetėror, si njė doracak udhėzues dhe program pėr ta zbatuar, nė mėnyrė qė tė arrijnė tė sanojnė efektet dhe pasojat katastrofale tė projektit serbomadh tė Memorandumit tė parė. Tash Memorandumi 2 ua ka pėrshtatur metodat dhe format e veprimit pėr realizimin e qėllimeve tė njėjta, nė kushte tė reja, duke zhvilluar luftė speciale pėr tė dėmtuar interesat e shteteve fqinje. Jo vetėm organet politike, shtetėrore, diplomatike e kishtare, veēse pėr realizimin e qėllimeve duhet tė formohen edhe shėrbime sekrete pėr veprim, sikur MOSAD-i izraelit, duke rekrutuar nė to protagonistė e kriminel tė luftės, nė bashkėpunim me shtabe tė ndryshme tė organizatave fashiste e tė partive politike radikale qė veprojnė me qendrat nė Serbi.

Nė vija tė pėrgjithshme, Memorandumi 2, qėllimet strategjike synon tė arrihen pėrmes aktivitetit qė kanė pėr efekt:
- tė dobėsohen ekonomikisht vendet fqinje, me bllokada, obstruksione e marifete tė ndryshme alla-serbe,
- tė heqin dorė shtetet fqinje: Kroacia, Bosnje-Hercegovina dhe Kosova nga paditė e ngritura (apo tė pretenduara) nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė kundėr Serbisė,
- tė provokohen pakėnaqėsi, protesta e demonstrata nė vendet e rajonit,
- Serbia tė orientohet kah Kina politikisht, ekonomikisht dhe ushtarakisht,
- tė krijohet bashkėsia panserbe pėr tė gjithė serbėt nė rajon dhe nė diasporė,
- tė minimizohet pėrgjegjėsia e Serbisė pėr krimet dhe shkatėrrimet e kryera gjatė luftėrave, duke ngritur akuza, fletėarreste ndėrkombėtare dhe procese gjyqėsore kundėr qytetarėve tė Bosnje-Hercegovinės, Kroacisė dhe Kosovės,
- tė hiqet vėmendja e mediave rajonale e ndėrkombėtare nga proceset e gjykimeve tė kryera nė Tribunalin e Hagės kundėr kreut shtetėror, ushtarak e policor tė Serbisė,
- me aksione pendese tė vihet Serbia nė pozitė tė njėjtė tė viktimės me shtetet fqinje tė dėmtuara nga lufta,
- tė insistohet nė mbylljen e Tribunalit tė Hagės, ashtu qė gjykimi i gjeneralit Ratko Mlladiq tė zhvillohet nė gjykatat e vendit,
- tė destabilizohen qeveritė e vendeve fqinje, tė provokohen pakėnaqėsi e tollovi nė to, ashtu qė tė dobėsohet tehu i akuzave kundėr Serbisė,
- tė ndihmohet shkėputja e Republikės Serbe (tė Bosnjės),
- tė insistohet nė fitimin e statusit tė popullit konstituiv tė serbėve nė Kroaci, Mal tė Zi dhe nė Kosovė,
- tė pengohet ndarja e Vojvodinės dhe rajonalizimi i Serbisė, dhe tė dobėsohet veprimi i Bashkėsisė Islame tė Sanxhakut.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 24-06-11, 17:38   #17
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mos harro historinė

Memorandumi II i ASHAS – program i luftės speciale

Qėllimet e njėjta me metoda tjera

Shihet se qėllimet strategjike tė caktuara nė kėtė Memorandum, janė tė njėjta me ato tė memorandumit paraprak, vetėm se metodat dhe mėnyra e arritjes sė tyre ka ndryshuar, duke ua pėrshtatur kushteve tė reja. Fundja, autorėt edhe tė kėtij Memorandumi janė tė njėjtit, me pėrjashtim tė ndonjėrit qė ka vdekur nė ndėrkohė. Akademikėt dhe inspiruesit e tjerė tė Memorandumit konsiderojnė se nė krye tė shtetit e kanė personin e duhur pėr realizimin e qėllimeve tė tyre: Boris Tadiqin, i cili ėshtė i biri i akademikut Lubivoje Tadiq, njėrit nga autorėt e Memorandumit mė tė ri. Tadiqi i ri hiqet edhe si proevropian, vetėm pėr tė fituar besimin dhe pėrkrahjen e Bashkimit Evropian, qė tė trajtohet si lider nė rajon, ndėrsa qėllimet e tij tė fundit janė realizimi i ambicieve tė vjetra nacionaliste pėr krijimin e Serbisė sė madhe, me metoda tė reja tė pėrshtatura kushteve dhe kohės. Nė frymėn e Memorandumit, ai gjithnjė e pėrsėritė, se Serbia kurrė nuk do ta pranojė pavarėsinė e Kosovės, as nė mėnyrė eksplicite as implicite. Ai e kombinon dėshirėn dhe ngutinė pėr tė hyrė nė Evropė me kėrcėnimin pėr ta rimarrė Kosovėn! I bojkoton tė gjitha tubimet ndėrkombėtare nė tė cilat marrin pjesė pėrfaqėsuesit e Kosovės. A s’ėshtė ky kėrcėnim eksplicit, se njė ditė kur tė krijohen kushtet mė tė favorshme pėr Serbinė, do tė pėrpiqet ta ripushtojė Kosovėn? Ėndėrrimtarėt serbomėdhenj mė se njė shekull e gjysmė kurrė nuk kanė hequr as nuk heqin dorė nga ėndrrat e tyre pėr ripushtimin e Kosovės, aneksimin e entitetit serb tė BH dhe shtrirjen e kufirit deri nė Karllobag, Karllovac, Viroviticė (nė Kroaci), dhe krijimin e Serbisė sė madhe.

Udhėheqja serbe tanimė ka nisur operacionalizimin dhe realizimin e synimeve tė Memorandumit mė tė ri. Qeveria e Serbisė ka miratuar Planin aksional pėr 15-20 vitet e ardhshme. Marrėdhėniet speciale dhe mbledhjet e pėrbashkėta tė Qeverisė sė Serbisė dhe asaj tė tė ashtuquajturės Republika Sėrpska, pastaj Ligji pėr diasporėn serbe, Strategjia pėr serbėt e rajonit, tė gjitha kėto janė nė funksion tė realizimit tė qėllimeve nga Memorandumi mė i ri. Deklaratat e ministrit tė jashtėm serb, Vuk Jeremiq, se “Mbrojtja e interesave tė popullit serb nė rajon ėshtė imperativ politik, historik dhe moral”, ėshtė dėshmia mė e mirė se Jeremiqi kėtė Memorandum e ka udhėrrėfyes nė aktivitetin e tij diplomatik. Edhe ministri i brendshėm, Ivica Daēiq disa herė, nė vende tė ndryshme, ka deklaruar se “Ėshtė normale qė prioriteti ynė ėshtė pozita e serbėve nė vendet e tjera tė rajonit”. Tash trumbetojnė haptas ndarjen e Kosovės midis Shqipėrisė e Serbisė. Tė mos flasim pėr qėllimet programore (dhe kushtetuese) tė Vojisllav Koshunicės e tė tjerėve nė lidhje me Kosovėn. Propaganda e zhvilluar serbe pėr procesin e regjistrimit tė popullsisė nė Kosovė, Mal tė Zi e nė Kroaci, ėshtė po nė kėtė funksion. Millorad Dodik dhe mentorėt e tij nga Beogradi po inspirojnė dhe pėrkrahin krijimin e entitetit tė tretė (kroat) nė Bosnje-Hercegovinė.

Edhepse Memorandumi 2 ėshtė akt anakronik dhe shprehje e dėshpėrimit tė qarqeve tė caktuara nacionaliste, udhėheqėsit e shteteve tė rajonit: Kosovės, Shqipėrisė, Malit tė Zi, Bosnje-Hercegovinės dhe Kroacisė, nuk duhet tė rrinė “kėmbėkryq” e tė presin realizimin e memorandumeve e programeve serbe, veēse duhet ta njoftojnė bashkėsinė ndėrkombėtare me synimet, qėllimet strategjike dhe pėrmbajtjen e Memorandumit mė tė ri tė AShAS, dhe tė gjitha programeve tjera, e tė ndėrmarrin masa pėr mbrojtjen e vendeve tė rajonit nga veprimet e organeve dhe strukturave legale dhe ilegale tė Serbisė pėr dobėsimin dhe destabilizimin e tyre. Ndėrsa bashkėsia ndėrkombėtare duhet t’i gjykojė edhe inspiruesit e krimeve dhe gjenocidit qė Serbia i ka kryer nė rajon. Anėtarėt e Akademisė sė Shkencave dhe Arteve tė Serbisė, me nė krye Dobrica Qosiqin (i cili veē sa nuk ka pėrfunduar biologjikisht), dhe qarqet e tjera intelektuale-nacionaliste, udhėheqėsit e partive politike tė angazhuar nė programet e Serbisė sė madhe, duhet ta marrin dėnimin e merituar. Ndėrsa veprimet e Serbisė tė mbahen nėn observimin e rreptė tė bashkėsisė ndėrkombėtare.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-07-11, 14:25   #18
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mos harro historinė

__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-07-11, 14:27   #19
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mos harro historinė__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-07-11, 14:28   #20
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mos harro historinė__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 01-07-11 nė 14:29
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-07-11, 14:31   #21
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mos harro historinė__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-07-11, 14:34   #22
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mos harro historinė__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-07-11, 14:35   #23
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mos harro historinė__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-07-11, 14:38   #24
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mos harro historinė__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-07-11, 14:39   #25
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mos harro historinė__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-07-11, 14:41   #26
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mos harro historinė__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-07-11, 14:42   #27
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mos harro historinė__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-07-11, 14:44   #28
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mos harro historinė__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-07-11, 14:45   #29
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mos harro historinė__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-07-11, 14:52   #30
jEtA_1
My Eye
 
Avatari i jEtA_1
 
Anėtarėsuar: 01-01-07
Vendndodhja: Londer
Postime: 3,564
jEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mos harro historinė__________________
Ne endra nene po me vjene ralle
Ndonse te varri kame ardhur shpesh
Cdo lot i imi pikon vec malle
Ti nuk me flet vetem buzqesh...
jEtA_1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 14:07.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.