Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ... 
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Prev Postimi Mėparshėm   Postimi Tjetėr Next
Vjetėr 04-09-13, 20:40   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Konstantini i Madh

Konstantini i Madh (324-37) dhe Justiniani (527-65) ishin vetėm disa nga emrat e perandorėve romakė me origjinė ilire.


Hoxhaj: Konstantini i Madh, simbol i rrėnjėve tona evropianePrishtinė, 04.09.2013

Ministri i Punėve tė Jashtme i Republikės sė Kosovės, Enver Hoxhaj ka hapur sot punimet e ditės sė dytė tė simpoziumit “Edikti i Milanos- Kostantini i Madh”, i organizuar nga Ipeshkvia e Kosovės, Instituti i Historisė, Instituti Albanologjik, Universiteti i Prishtinės “Hasan Prishtina” dhe Instituti i Arkeologjisė.

Para pjesėmarrėsve tė shumtė nė simpoziumin e organizuar me rastin e 1700-vjetorit tė Ediktit tė Milanos, ministri Hoxhaj ka folur pėr trashėgiminė historike, kulturore, shpirtėrore, dhe fetare, tė Konstantinit tė Madh, e cila, siē tha ai, paraqet njė pasuri dhe vlerė tė pėrbotshme pėr njerėzimin, pėr mėnyrėn se si e pėrmbushi rolin e tij historik dhe ndikimin e tij nė periudhat e mėvonshme.

Nė hapjen e ditės sė dytė tė simpoziumit, morėn pjesė pėrfaqėsuesit mė tė lartė tė klerit tė besimeve fetare nė Kosovė, pėrfaqėsues tė lartė shtetėror, delegati Apostolik i Vatikanit pėr Republikėn e Kosovės, Juliusz Janusz si dhe studiues e personalitete tė tjera akademike.

Ministri Hoxhaj nė fjalėn e tij ndėr tė tjera tha se trashėgimia historike e Konstatinit tė Madh dhe e Edikti tė Milanos janė tė rėndėsishme pėr kujtesėn historike tė Kosovės dhe pėr identitetin evropian tė saj.

“Sė pari duhet ta kemi parasysh gjeografinė e Konstatinit tė Madh qė ishte Dardania antike. Ne frymėzohemi nga fakti i vendlindjes sė tij, Dardanisė antike, por krenohemi qė gjeografia qė e ka pėrcaktuar Kosovėn nė qendėr tė Ballkanit dhe Evropės, e bėn Kosovėn vend evropian”, tha Hoxhaj.

Ai po ashtu theksoi se fakti qė Konstantini i Madh ishte me origjinė nga Dardania dhe mendimi shkencor perėndimor pėr prejardhjen tonė ilire, si njė ndėr popujt mė tė vjetėr nė Evropė, e bėnė Konstantinin e Madh pjesė tė vetėdijes historike tė qytetarėve tė Kosovės dhe tė shqiptarėve kudo qė jetojnė.

“Gjuha e tij, ishte gjuha latine. Ėshtė njė fakt i pamohueshėm historik qė nė Kosovė deri nė shekullin e 18 ėshtė shkruar nė dy gjuhė, ėshtė shkruar nė gjuhėn shqipe dhe nė gjuhėn latine. Ne sot krenohemi me alfabetin latin qė e pėrdorim historikisht nė kėto troje pėr disa mijėra vjet, dhe i cili alfabet flet pėr orientimin tonė evropian”, tha Hoxhaj.

Ministri i Jashtėm i Kosovės duke iu referuar faktit se Konstantini i Madh dhe Edikti i tij i Milanos ishin koncepti dhe ideator tė lirisė, vlerėsoi se edhe populli i Kosovės pėr njė kohė tė gjatė lirinė e ka pasur tė vetmen aspiratė.

Duke folur pėr dimensionin e tolerancės ndėrfetare qė promovoi Edikti i Milanos, Hoxhaj tha se simpoziumit nė Prishtinė ia shton peshėn pjesėmarrja e spektrit tė gjerė tė pėrfaqėsuesve tė klerit fetar tė besimeve tė ndryshme nė Kosovė.

“Edikti i Milanos 1700 vjet mė parė e shpalli krishterimin fe tė barabartė, por tė gjithė ne nė kėtė sallė dhe dihet botėrisht qė krishterimi ėshtė pėrhapur pėrpara se tė bėhet fe zyrtare nė trojet ilire dhe nė territorin e Kosovės. Katedralja nė mes tė Prishtinės ėshtė dėshmi e lashtėsisė sė krishterimit nė Kosovė, ėshtė dėshmi e fuqisė sė tij”, tha ai.

Tė gjitha kėto elemente, sipas Hoxhaj, janė pėrcaktues tė kujtesės historike, dhe flasin qė Republika e Kosovės i takon qytetėrimit perėndimor, dhe se vetėdija historike ėshtė element kryesor qė pėrcakton pozitėn e njė shoqėrie, brenda dimensionit kohor dhe hapėsinor.
Edikti i Milanos -1700 vjet mė parė


Para 1700 vitesht liria fetare u sanksionua me dekret perandorak. Me hyrjen nė fuqi tė atij qė historia e njeh si ediktin e Milanos askush nuk do tė kishtė mė frikė tė deklaronte besimin e tij fetar. Dekreti u shpall nė njė kohė luftrash tė egra, nė vitin 313 nga perandori i Romės Konstantini i madh. Njė sėrė konferencash do tė mbahen nė shtete tė ndryshme si homazh pėr kėtė akt. Njė simpozium shkencor u mbajt dhe nė Shqipėri.

Shqiptarėt kanė mė shumė arsye pėr t’u ndjerė krenare.

Ashtu sikundėr krenar do tė ndihej edhe Konstantini i madh pėr vendin e origjinės sė tij.

Edikti i Milanos ėshtė aktual edhe sot pas 1700 vitesh nga firmosja e tij. Sipas referuesve nė konferencėn shkencore bota duhet tė vijojė tė gjejė frymėzim tek ky dekret i Konstantinit dhe Liciniusit, dhe popujt tė mos pėrfshihen nga luftra qė shpallen prej atyer qė keqinterpretojnė librat e shenjtė.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
 


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 17:15.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.