Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 27-04-05, 19:21   #16
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,691
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim nga guri sylaj

Aka me te menqur se ju qe ndani pleqni, e kishin pas bvet nje plak.
Po tha plaku. Me i menqur se na eshte ai qe nuk vjen para nesh me ia pleqnu punet, por punet e veta i pleqnon vet.
Guri sylaj
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 27-04-05, 19:24   #17
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,691
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim nga guri sylaj

Kush e prish oden e kishin pas pyt nje plak te menqur.
Plaku tha: Oden e prishin dy vet ; nje qe nuk din me fole e flet dhe nje qe din me fole e nuk flet.

Guri Sylaj
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-04-05, 06:09   #18
Odise
 
Anėtarėsuar: 01-04-05
Vendndodhja: ne eter
Postime: 851
Odise e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Dy pleq po bisedojne:
- E kam nji djale 't'menēem', qe mbasi te bahet puna e din.
- Besa une e kam edhe ma te 'menēem', se bahet puna e nuk e din.
- Po, sa djem i ki? - Ia priti ky tjetri.
- Pese - ia ktheu i pari.
- A i ki me voe te pules, a te shotes?
- Ēka po thue bre bure?
- N'i paē me voe te pul's, t'rrine ngat kah shpija, e n'i paē me voe t'shot's - si t'rriten shkllum e n'uje, tretin.

Medet per at vend, ku mbetet baba ma i menēem se djali! (po thom u).

(Per Pavaresine e Kosoves, e kam fjalen)

***
__________________
Dashuria ndaj atdheut eshte fuqi perendie!
Odise Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-04-05, 15:18   #19
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,691
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Nga guri sylaj

Djali po mendon se u ba me i menqur se baba e po ithot:

HAJDE BABE T'I KALLXOJ MEXHAT E ARAVE KAH I KENA.
TYBE MIRE E KI JA PRITI AI SE KAM HARRUE KAH KAM LAVRUE QE PESEDHJETE VJET.
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-04-05, 20:58   #20
Odise
 
Anėtarėsuar: 01-04-05
Vendndodhja: ne eter
Postime: 851
Odise e ka pezulluar reputacionin
Gabim

KUR A KANE BABA GJALLE, JANE KANE BASHK KATER VILAJETET SHQIPTARE: SHKUPI, SHKODRA, MANASTIRI E JANINA, QE I KANE THANE - SHQIPNI - e sot ne Kosove duhet me hy me viza edhe shqiptaret. Shqiptaret u gezuan kur u ba nje cope shqipni 1912-en, e po gezohen edhe kur po bahet nje cope kosove (jo 2005, jo 2010-ten) edhe kjo me deregje tu ia pi gjakun e derdhun, e tue iau ba mendjen e gjakun hirrė.

Baba i ka dijte megjat, Guri i Shpuem, Tivar e Preveze, e sot i biri knaqet edhe me i cope kosove edhe aty me kshtjella shkijsh, pavaresi pa sovranitet! Luje biri i bab's luje, luje mace kryet e bullit!

Fetah cka fitove...faqen e zeze e 'i pare pishtole!
__________________
Dashuria ndaj atdheut eshte fuqi perendie!
Odise Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-04-05, 15:18   #21
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,691
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Nga Guri Sylaj

Ne nje kuvend te burrave shtrohet pyetja se pse fiomijte ne shumicen e rasteve bajn be pash nanen e basa edhe te rriturit kur kan dhimte thone ofa nane . Kish pergjegj te shumta une po isjelle vetem dy

1. Femija eshte i sigurt njeqind perqind ken e ka nene
2 Femja jet jetim kur t'i vdse nana e jo baba .

Por si po shihet neve na kan gjete ter dyjat.
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-05-05, 08:50   #22
Odise
 
Anėtarėsuar: 01-04-05
Vendndodhja: ne eter
Postime: 851
Odise e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Njani i kish pase tre djem dhe don me i provue, a jane fara e tij. E thirre djalin e madh ne kulle edhe i thot:
- Po m'dhemb kryet shume e tingllomi dy shuplaka te nxehta, se ndoshta me pushon dhimta e krese! - Djali i tha i skuqur babes: Jo babe une nuk muj me t'ra shuplake ty! Atehere baba nxori koburen e ia ktheu djalit:
- Ose bjem shuplaka, ose te vras! E kur e pa djali se baba ish idhnu teper, iu afrue e t'ia krisi dy shuplaka flakqe babes. Baba u qetsue edhe i tha hajt tash, se nuk kam ma dhimbje kreje. Djali doli nga kulla.
Baba e thirri djalin e dyte dhe e detyroi poashtu sikur te madhin. Edhe ky kur e pa se po don me e vra baba, t'ia krisi dy shuplaka flaqe edhe ma te nxehta babes. Edhe ky doli jasht edhe baba e thirri djalin e trete edhe e detyroi si dy tjeret, por ai assesi nuk pranonte t'i bie babes shuplake. Baba u idhnue aq teper sa qe gati ia shkrepi koburen ne balle djalit. Kur e pau djali se vertet, baba po don me e vra, t'ia ngjiti kemishes se vet dhe e shkeu edhe ia ktheu gjoksin e ballin babes se vet edhe i tha:
- Babe, qe ku jam, vramė se kurre ty nuk te bie shuplake! - Kur e pa baba se djali assesi nuk po pranon, e leshoi koburen poshte dhe me lot per faqe, e rroku djalin dhe e puthi ne balle. Posa djali doli nga kulla, plaku e thirri gruan e tij (nanen e djemve) edhe t'ia rrasi koburen ne goje edhe i briti:
- I kujt asht djali i madh? Ose kallxom ose t'vrava! - Plaka, kur e kapi zori, i kallxoi, se babe ai e ka filan fistekun. Po djali i dyte i kujt asht? Plaka poashtu i kallxoi drejte se ai asht i filan fistekut tjeter.
- Po djali i trete, i kujt asht, kallxom se t'vrava! - Atehere plaka e shkeu kemishen e vet dhe ia hapi gjoksin edhe i tha:
- Me te drejte te zotit asht i yti e i askujt tjeter! Edhe plaku e mori vesh se kush asht, e kush nuk asht fara e tij! Thohet se ai plak i vrau dy djemte e vet te medhajt edhe i thirri baballaret e tyre dhe i detyroi t'i varrosin djemt e tyne! Kurse derisa vdiq, jetoi me djalin e trete.

***
Femija yt kurre nuk ta kthen fjalen, as nuk te ofendon, as nuk te bie as me fjale as shuplake, sepse asht gjaku yt. Femiu yt, kurre nuk te ndane e te vdesesh ne vetmi edhe nuk te dergon ne shtepi pleqesh. Femijet e vertete, nuk i lane prindet me hjeke keq, po prindet e mire, besnike, vdesin ne prehen te t'bijve te tyre dhe bijte iu dalin hakut (anipse, kurre nuk mund te dalim hakut te prindve)! Kur perzihet fara, mbine keq ara! Dikush po iu merr lakmi atyre, qe nuk e njohin faren as fisin e tyre! Se kjo, mos me mbete askund nji figure kombetare jona e paperlyeme, e pa ofendueme botnisht, nuk ngjane ne kombet e verteta! Si me pase dale rodi e sojit! I parodi ban gjithcka te lige! Anmiku ka planifikue moti!
Bijte e huaj, nuk ia dijne vleften as gjakut, as luftes, as lirise!

Kur pat ndodhe, qe nji djale e pat vra baben e vet, shkuam ne te Pame edhe oda nisi me u perzie fort me fjale: qysh djali me e vra baben e vet, cka na ka gjete etj. U ēue njani ne kambe edhe iu tha: o nuk e ka vra djali baben e vet, jo! Zoti iu lashte shendosh!
__________________
Dashuria ndaj atdheut eshte fuqi perendie!
Odise Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-05-05, 10:31   #23
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,691
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim NGA GURI SYLAJ

PO I ANKOHET BURRI GRUAS SE ,KOJSHIT PO THONE, QE DJALI I TYRE I VOGLI I KA GA RROKTARIT:
GRUAJA IA KTHEU:
EU NJERI EDHE TI KREJT BUDALL JE; FMIJA SHKON E I GAN DAJES SHTAT KATUNE LARG E NUK PO I GAN RROKTARIT QE E KEMI NE SHTEPI.

********** ***************


PO ITHOT DJALI NENES, NENE I KEMI ZAN FEMIJT E KOJSHIVE TUJ MARR KUMLLA NE BAHQE:
NENA PO I THOT; E PSE NUK JAU KAJSHI NANEN E MI BA YLYM PER QYLYM:
DJALI E KQYRI EDHE PO I THOT:
E MORI NANE T'U THAFTE AJO GOJE QE KURR NUK DITE ME NA MESU PER MBARE PO VEQ PER MBRAPSHT E KREJT CKA PO N'A THUE ME JU BA TJEREVE PO N'A GJEN NEVE:

***************** ***************

GURI SYLAJ
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-05-05, 13:37   #24
Kastri
 
Anėtarėsuar: 04-05-05
Postime: 481
Kastri i dashurKastri i dashurKastri i dashur
Gabim FJALĖ TE ODAVE SHQIPTARE

Na kishte qen nje here nje njeri i pasur edhe e kishte pasur vetem nje djale, nje dite na kishte shkue per nje pleqeri ne nje katun te larget edhe i kishte porositur rroktaret e ti qe te ja ruenun djeali se me ba me gjet diqka te mos e presin ne shtepi.
Mirpo pas dy dite djali kishte shkue me luen edhe ishte ra ne nje puse edhe ishte mytur,kur e gjeten rroktaret djalin te vdekur gati u myten edhe vet qka me be tani si me i tregue zotnis se ju ka myte djali ne puse,edhe vendosen me shkue disi e me i tregue ne ate katun ku kishte shkue zotniu sa me shpejt me ardhe e me vorrose djalin ,po kushe me hy e me i tregue se rroktaret bejshin plan ,kur arrite te ai katuni e pane nje plak bari i deleve edhe e pyten se ku gjindet shtepia ku u mbajshine ato pleqni edhe plaku u tregoi ,tani filluen ata te flasin se cili duhet me hy e me i trehue zotniut per djalin plaku po i ndegjon edhe po i pyet se qka ka ndodhe ata i than kuku per ne qka na ka gjete na eshte myte djali i zotnis edhe nuk kemi qare pa hy e me i tregue edhe me hy si me hy ka me na myte te gjithve se vetem ate djale e ka pase ,plaku u tha valla bolle keq qenka puna por qe po hy une e po i tregoi e nese eshte i menqur zotniu juaje nuk ka me ju be denue juve ,e nese jo atehere ikni .
Hyri plaku ne oden e madhe edhe u ule te dera ,pase nje kohe e pa ai zotniu edhe e pyeti plakun ,hajde plak qka e mira te pruni ketu , plaku ju pergjegje o e kame nje problem me nje zotni qe po ja ruej delet ,ja ktheu plaku ,edhe po i tregon plaku se zotnia qe po ja ruen delet para dy viteve ja ka fale nje kingje e tani kingji eshte be dashe i mir edhe po do me ja marre prape a ka te drejt po pyet plaku zotnin me ma marre tani dashin , zotniu mendoi pake edhe i tha o plake po me vjen keq por dashi kurre nuk ka qen i yti zotniu te ka be vetem qefin pake e tani po e kerkon mallin e vet edhe duheshe me u pajtue edhe me ja kthye dashin kjo eshte zgjidhja .
Plaku i tha mir e ke ti zotni ashtu eshte ,por edhe ju ZOTI ju ka marre birin e vete qe ju ka dhene edhe ZOTI ju lashte shndeshe se djalin qe ju ka fale ZPTI prape e ka marre ,ja ku jane rroktaret tuaje te dera por nuk paten guxim te hyne e te tregoin.
Pake e gjate por e vertete se nje gje qe nuk fitohet por falet ajo edhe mirret prap nga ai qe ju ka fale .
__________________
Feja e shqiptarit eshte SHQIPTARIA
Kastri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-05-05, 13:45   #25
Kastri
 
Anėtarėsuar: 04-05-05
Postime: 481
Kastri i dashurKastri i dashurKastri i dashur
Gabim FJALĖ TE ODAVE SHQIPTARE

Na ishine nje here tre vellezer edhe dy te mdhejte ishin te martuem kurse i vogli jo ,nje dite ky vellau i vogel po i lute qe te kqyrin diku edhe ati te ja zene nje nuse por ata dy i thane qyre po ti nuk din se qka eshte gruja sherr jo more rri mir je ti ,por gjithmon mase darke ata dy shkonin ne dhima te tyne e ate e lenin vetem ne ode .
Prape keshtu nje dite ky i vogli po i lute keta dy o kqyrni bre edhe mue nje nuse o vllazni ,ata prap me te vjetren ,e keshtu po nja dy tre muj .
Nje nate kur po don me shkue vllaznit te grate ky vellau i vogel e mori pushken e ja u zuni deren e jo tha ,ku po doni valla une i gjalle e ju me shkue ne sherr jo kurr po ketu me mue me fjet ne ode po a ju kame vllazni a jo
qyshe une me i lane vllaznin me shkue ne sherr kurr vallahi.
Te nesermen ata ja dhane besen se kam me ja zenen nje nuse eddhe pa u be nje muje e martune.
__________________
Feja e shqiptarit eshte SHQIPTARIA
Kastri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-05-05, 13:58   #26
Kastri
 
Anėtarėsuar: 04-05-05
Postime: 481
Kastri i dashurKastri i dashurKastri i dashur
Gabim FJALĖ TE ODAVE SHQIPTARE

Na ishte nje here nje plake edhe i kishte pase tre djem te martuem ,edhe nje dite plaku po ankohet te djemet se nuk po e kqyrin rejat ,mirpo djemet nuk ja moren plakut fajalet edhe mase nja nje jave prap plaku ju tha djemve o djemet e mi folni me grate e juve se me kane len mase dore hiq nuk po me kqyrin,prape kurgje .
Nje dite plaku i thirri tre djemet edhe ju tha kqyrin vetni secili grate cila prej tyne e fundit e ka fshi oden mos e ka gjet qesen se me ka hupe e djemet u ben dhe ,edhe secili shkoi e pyeti gruen e vete ,se pari i madhi po e pyet gruen mos ja ka pa qesen plakut gruja ju pergjegje qy qe tre muje nuk ka qen me pa bile e le qesen jo more e ky u mburre se gruja e ti nuk e paska marre qesen , i dyti e pyet edhe ai gruen e ti edhe ajo i thote qy qe dy a tre muje nuk ka qen ne ode e le ma me marre qesen
poashtu edhe i treti edhe ati i thote gruja se ka dy muje qe nuk ka qen ne ode me pa plakun e le ma marre qesen .
Edhe te tre djemet te gzushem se grate e tyne nuk ja paskan marre qesen plakut shkuen te baba edhe po e qortoin o babe mos ja rrakat po i thot i madhi kqyr ku e ke lan qesen se gruja jeme qe tre muj nuk ka qen me fshi ode ,edhe i dyti poashtu po i thot babes ja tranue prej se mirave se edhe gruja jame nuk ka qen qe dy tre muj ktu ,edhe i treti i thote o babe mos na i merre grate per goje se edhe gruja ime qe dy muje be me ka be qe nuk ka qen ne ode ,plaku keshi edhe ju tha e sa mir qe ato vete ju paskan tergue kur per here te marame me kane pa , po qe ku e kame qesen por kur ju thojsha nuk po me kqyrin grate e juve ju i shtishite veshte ne leshe e tani une nuk po ju them kurgje vete ato ju kane tregue sa po me kqyrin.
__________________
Feja e shqiptarit eshte SHQIPTARIA
Kastri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-05-05, 16:26   #27
Kodra
Super Moderator
 
Avatari i Kodra
 
Anėtarėsuar: 05-05-05
Postime: 1,405
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Kastri tė lumtė pėr kėtė Tregim se jam knaq duke qeshur kur e lexova
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-05-05, 21:19   #28
Kastri
 
Anėtarėsuar: 04-05-05
Postime: 481
Kastri i dashurKastri i dashurKastri i dashur
Gabim FJALĖ TE ODAVE SHQIPTARE

Edhe keso biseda jane be ne oda kur ka qen disponimi i mir .
Nje familje e kishte pregatite dasmen,por djali nuk deshiroike te martohet edhe po i thote babes:O babe valla nese nuk mi bjen dy nuse une nuk hy dhenderr veq per nje nuse ose dy ose hiq qka me be me nje,baba i ngrate po e lute djalin hajt bre bir se qe edhe une veq me nanen tane edhe bolle po me del ,jo se jo ose dy ose hiq.
Baba i ngrate ju deshe me ja dhene besen se menjehere po sa te marrin nusen e pare te nesermen ka me que msite edhe me ja zene edhe nje nuse.
Kur erdhi nusja baba e porositi gruen me i thane nuses se po nuk e kryene punene sonte mir edhe ate mos me len me fjet djalin hiq po me ja gerrdite mir ka me pase edhe ortake le te din mir.
Te nesermen ne mengjez u que plaku e po shkon ne shtepi ku rrin robet te gjithe edhe po e shefe djalin ulur ne nje shkame afer oxhakut, por qka me pa kryet nuk po mundet me que nalt ishte lodhe bile nje knues ja qokatke hunden edhe ai nuk mujke as me leviz,plaku po i thote qu djalo po bejme bised ku me shkue me te lype edhe nje nuse se te kame dhene besen: Djali QKA ik more qfar nuse te dyte kjo eshte bolle e mir jo nuk ka nevoje kame be hajgare tha djali ,e plaku ja nisi me keshe hahahahahahahah i tha plakes valla ja paska punue nusja pirolla i qofte plaka ahhaahhaahahahha po de si une ty hahahahaahahh
__________________
Feja e shqiptarit eshte SHQIPTARIA
Kastri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-05-05, 01:32   #29
Odise
 
Anėtarėsuar: 01-04-05
Vendndodhja: ne eter
Postime: 851
Odise e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Njoni shkon te nji pleqnar edhe e lute me ia kallxu do fjale pleqnie edhe plaku fol e ky shkruj. Kur e mbaroi fjalen, plaku i tha: qe a t'i kallxova fjalet e pleqnise? Po, tha ky. Te mira e te mentshme.
- Po, tha plaku - jane te mira e te mentshme edhe nuk asht zor me i mbajt mend, po asht zor me ua gjete vendin ku me i fole! Jo veē hajt e po foli diēka fjale burrash, po me domethanje simbas rendit te bisedes - me e lidhe biseden e jo me e zgidhe!

***

Njoni niset me nuse te prindet e saj (ne gjini) edhe nusja e porositi udhes, se kur te hyjsh ne ode, te folish fjale te medha. Kur hini ne ode, u pershendeten dhe u ul ne rend burrash edhe ata e luten te flas dicka. Ky tu mendu me fole fjale te madhe, u kujtu pak e tha:
- BULL
__________________
Dashuria ndaj atdheut eshte fuqi perendie!
Odise Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-05-05, 01:53   #30
Daja POLIC
c"ka
 
Avatari i Daja POLIC
 
Anėtarėsuar: 04-05-05
Vendndodhja: sdi
Postime: 699
Daja POLIC e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Psikologu i nderruar

burra ska mo femrat jan bo burra e na jena bo BURRECA gruja komandant


Daja POLIC Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 3 (0 Anėtarėt dhe 3 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 15:12.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.