Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės. 
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Prev Postimi Mėparshėm   Postimi Tjetėr Next
Vjetėr 13-04-08, 10:07   #1
Preshevar
Banned
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Postime: 7,844
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Largimi

L A R G I M INdėrkohė kujtova atė qė qėndroi bashkė me mua nė mitrėn e nėnės (ne ishim binjake). Kujtova atė qė mė shoqėronte dhe merrte pjesė nė mėrzitjen time. Kush mė thirri mua drejt udhėzimit?Largimi

Pyeta tė afėrmit tė mė tregonin rreth tė dashurve:
Ēfarė kanė bėrė?
Njerėzit bėhen kufomė njė ditė dhe largohen.
Ku t'i kėrkoj? Nė cilin vend kanė zbritur?
Janė nė varreza dhe, pėr Zotin, aty gjetėn atė qė kanė bėrė.
Kėshtu e nisi bisedėn motra ime fytyrėzbehtė, truphollė, por si
zakonisht, ajo lexon Kuranin.
Nė qoftė se e kėrkon atė, e gjen nė vendin e faljes, tė pėrkulur (nė
ruku), nė sexhde, me duart e ngritura lart drejt qiellit. Kėshtu vepron
nė mėngjes, nė mbrėmje, nė mesnatė, as nuk lodhet, as nuk mėrzitet.
Ndėrsa unė, u pėrkushtova leximit tė revistave artistike, librave me
histori, shikoja shumė video, derisa u lidha me to e nuk mund tė
shkėputesha mė prej tyre. Nuk i kryeja plotėsisht detyrat e mia dhe
namazin nuk e kryeja rregullisht. E mbylla videon, pasi pashė filma tė
ndryshėm, pėr njė kohė tė gjatė prej tre orėsh.
Ja, ky ėshtė ezani. Zėri vinte nga xhamia qė kishim pranė. Shkova nė
shtrat. Ajo po mė thėrriste nga vendi ku falej.
Urdhėro, ēfarė do Drita?
Mos fli pėrpara se tė falėsh namazin e sabahut, - tha me njė zė tė
mprehtė.
Ohuuu! S'mbeti shumė kohė pėr tė falur namazin e mėngjesit.
Ai qė dėgjove ti ishte ezani i parė, - mė thirri me zėrin e saj tė
ngrohtė
Kėshtu ishte ajo, kėshtu, edhe para se tė goditej nga sėmundja e rėndė
dhe tė qėndronte e shtrirė nė shtrat.
Eja kėtu afėr meje, o Besa! Kurrė nuk mund ta refuzoja kėrkesėn e saj. E
ndjeja pastėrtinė dhe sinqeritetin qė ajo kishte. Padyshim, iu binda .
Ēfarė dėshiron?
Ulu!
Ja u ula, ēfarė do?
Me njė zė tė ėmbėl tingėllues pėrmendi ajetin e Kuranit: "Ēdo njeri do
ta shijojė vdekjen dhe shpėrblimet tuaja ju plotėsohen Ditėn e
Kiametit."
Qėndrova nė heshtje. Pastaj mė pyeti:
A nuk beson tek vdekja? A nuk beson se do tė japėsh llogari pėr ēdo gjė
tė vogėl e tė madhe?
Po, si jo, por Allahu ėshtė Falės e Mėshirues dhe jeta ėshtė e gjatė.
O motra ime! A nuk ke frikė nga vdekja dhe dėnimet e saj? Shiko
Shpresėn, e cila ishte mė e vogėl se ty e vdiq nga njė aksident me
makinė, e po kėshtu tjetra… dhe tjetra. Vdekja nuk njeh moshė, nuk mund
ta pėrcaktojmė.

Kam frikė nga errėsira dhe mė frikėsove me vdekjen, si do tė fle tani?
iu pėrgjigja me njė zė tė frikėsuar. Mendoja se ishe dakord tė
udhėtoje me ne pėr pushime. U befasova! Zėri i saj u mbyt dhe zemra ime
filloi tė dridhej.

Ndoshta kėtė vit do tė shkoj nė njė udhėtim tė largėt, nė njė vend
tjetėr. Ndoshta, o Besa! Jeta ėshtė nė Dorė tė Zotit.
Shpėrtheva nė lot. Mendova pėr sėmundjen e saj tė rėndė. Mjekėt e kishin
lajmėruar nė fshehtėsi babanė se ndoshta sėmundja nuk do t'i japė asaj
afat tė gjatė. Por, kush ia tregoi asaj kėtė, apo ajo e parandien vetė
kėtė gjė?!
Pse ke rėnė nė mendime? -Zėri i saj erdhi mė i fuqishėm kėtė herė. Mos
mendon se kėto po t'i them ngaqė jam e sėmurė? Jo. Ndoshta nuk mund tė
jetoj mė shumė se ata qė janė tė shėndetshėm. Po ti, sa do tė jetosh? Ndoshta njėzet vjet,
ndoshta dyzet, pastaj ēfarė? Preka dorėn e saj nė
errėsirė e ajo u drodh fuqishėm.
S'ka ndryshim se tė gjithė do tė largohemi nga kjo botė, ose pėr nė
xhenet ose pėr nė xhehenem. A nuk e ke dėgjuar fjalėn e Allahut: "E kush
i shmanget zjarrit e futet nė xhenet ai ka arritur shpėtimin."

Natėn e mirė! Nxitova pėr nė shtrat, por ndėrkohė zėri i saj mė kumboi:
"Allahu tė drejtoftė! Mos harro namazin!"
Ora tetė e mėngjesit. Dėgjova tė trokitura nė derė. Kjo nuk ėshtė koha
ime e zgjimit, tė qara… zėra… ēfarė ka ndodhur! Gjendja e Dritės u
keqėsua! Babai ka shkuar me tė nė spital! Tė Allahut jemi e tek Ai do tė
kthehemi!
S'ka udhėtim kėtė vit. Ėshtė e shkruar pėr mua, qė tė rri nė shtėpi kėtė
vit. Pas njė pritje tė gjatė nė orėn 1300… telefonoi babai nga spitali:
"Mundeni ta vizitoni Dritėn tani! Ejani shpejt…! Nėna mė tha se babai
foli me zė tė ndryshuar dhe dukej shumė i shqetėsuar. Pardesyja nė dorėn
time…! Ku ėshtė shoferi…?! Hipėm me shpejtėsi. Ku ėshtė ajo rrugė tė
cilėn kur e bėja mė parė mė dukej e shkurtėr, pse sot ėshtė kaq e
gjatė?! Ku ėshtė rripi i sigurimit, tė cilin e lidhja gjithmonė?!! Sot
ai ėshtė bėrė i bezdisshėm.
Nėna qėndronte pranė meje dhe lutej pėr tė. Ajo ishte njė vajzė e drejtė
dhe e bindur. Kurrė nuk e shihje atė tė humbiste kohėn kot. Kaluam derėn
e jashtme tė spitalit. Njė i sėmurė rėnkonte, njė tjetėr ishte
aksidentuar me makinė, i treti i kishte sytė tė perėnduar; nuk di nė i
pėrkiste kėsaj bote apo botės tjetėr? Pamje tė ēuditshme! S'i kisha parė
ndonjėherė mė parė.

Ngjitėm me shpejtėsi shkallėt. Ajo ndodhet nė dhomėn e reanimacionit.

Do t'ju ēoj tek ajo, - u dėgjua njė zė. Pastaj erdhi infermierja. Ajo
ishte njė vajzė e mirė dhe e sjellshme, e cila e qetėsoi nėnėn time duke
i thėnė se Drita ėshtė pėrmirėsuar dhe ka dalė nga gjendja e komės nė tė
cilėn ndodhej. Atje tej shkruhej: Ndalohet hyrja e mė shumė se njė
personi!
Kjo ėshtė dhoma e reanimacionit. Nėpėrmjet dritares sė derės, nė mes tė
grupit tė mjekėve, pashė sytė e motrės time, Dritės, tė cilėt mė
vėshtronin mua, ndėrkohė qė nėna ime ndodhej pranė saj.

Pas dy minutash, nėna, e cila si mbante dot lotėt, doli. Mė lejuan tė hyja tek ajo, me kusht qė tė mos flisja shumė me tė. Dy minuta mjaftojnė pėr ty, - tha infermierja.
Si je Drita? Ti ishe mirė mbrėmė ē'tė ndodhi? Pasi mbėshteti dorėn tek
unė mu pėrgjigj:

Falėnderoj Zotin, jam mirė.
Falėnderimi i takon Zotit, por dora jote ėshtė e ftohtė. Qėndroja ulur
nė anė tė krevatit dhe preka kėmbėt e saj. Drita i largoi ato nga unė.
Mė fal, nėse tė ngushtova!
Jo. Nė kėtė moment mu kujtua fjala e Allahut: "E kur tė puqet kėrciri
me kėrcirin (t'i vėshtirėsohet gjendja) atė ditė shkohet vetėm tek Zoti
yt."
Lutu pėr mua Besa, ndoshta sė shpejti do tė takoj ditėt e para tė jetės
tjetėr. Udhėtimi im ėshtė i largėt e s'mė mbetet vetėm se pak.

Pasi dėgjova fjalėt e saj, njė lot mu shkėput nga syri e fillova tė qaj.
Nuk e dija ku isha. Sytė e mi vazhdonin tė lotonin. Babai filloi tė
shqetėsohet pėr mua mė shumė sesa pėr Dritėn. Kjo e qarė dhe vetmi nė
dhomėn time, ishte e pazakontė. Me perėndimin e diellit kaloi kjo ditė e
mėrzitshme. Pėr njė kohė tė gjatė qetėsia mbizotėroi shtėpinė tonė. Tek
unė hyri vajza e tezes, vajza e hallės… ngjarje tė shpejta…vizitorė tė
shumtė… pėrzierje zėrash… Vetėm diēka mėsova: Drita vdiq. Nuk dallova
kush erdhi dhe as ēfarė thanė. O Zot! Ku jam dhe ēfarė po ndodh?! Nuk
mundesha as tė qaja. Pastaj mė thanė se babai kishte marrė dorėn time
pėr t'i dhėnė motrės lamtumirėn e fundit. E putha atė. Nuk mund tė
kujtoj veēse njė gjė. Kur e vėshtrova atė, ajo ishte e qetė nė shtratin e vdekjes.

Kujtova ajetin qė ajo ma kishte thėnė: "E kur tė puqet
kėrciri me kėrcirin (t'i vėshtirėsohet gjendja) atė ditė shkohet vetėm
tek Zoti yt."
Nuk e dija se do tė kthehesha pikėrisht kėtė mbrėmje tek vendi ku ajo
falej. Ndėrkohė kujtova atė qė qėndroi bashkė me mua nė mitrėn e nėnės
(ne ishim binjake). Kujtova atė qė mė shoqėronte dhe merrte pjesė nė
mėrzitjen time. Kush mė thirri mua drejt udhėzimit? Kush i bėnte lotėt e
saj tė rridhnin netėve tė gjata, ndėrsa mė tregonte mua pėr vdekjen dhe
gjykimin. Zoti ėshtė Ndihmuesi! Kjo ėshtė nata e saj e parė nė varr. O
Zoti ynė, mėshiroje atė dhe ndriēoja asaj varrin! Ky ėshtė Kurani i saj,
kjo ėshtė sexhdeja e saj, kjo ėshtė … dhe kjo ėshtė! Ndėrsa ky ėshtė
fustani ngjyrė rozė, tė cilin mė kishte thėnė se do ta ruante pėr
martesėn time. Kujtova dhe qava pėr ditėt e mia tė humbura. Qava pa
ndėrprerė dhe luta Zotin tė mė mėshirojė, tė pranojė pendimin tim dhe tė
mė falė !

Luta All-Allahun, ashtu siē dėshironte ajo, qė ajo tė jetė e sigurt nė varrin e saj.
Papritur pyeta veten: Po sikur e vdekura tė isha unė? Cili do tė ishte
pėrfundimi im?
Zoti ėshtė i Madh! Zoti ėshtė i Madh!
Ky ėshtė ezani i mėngjesit, i cili u ngrit nė kulmin e tij. Kėtė herė
nuk do tė shmangem prej tij. Ndjeva siguri dhe qetėsi dhe pėrsėritja
fjalėt qė thoshte myezini. Mora rrobat e mia dhe u ngrita pėr tė falur
namazin e mėngjesit. Fala namazin nafile, ashtu siē e falte motra ime,
dhe ishte ky ishte namazi i saj i fundit.

Nga EdukataIslame

Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
 


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 00:02.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.