Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Gruaja dhe Familja
Emri
Fjalėkalimi
Gruaja dhe Familja Inkuadrimi i gruas nė jeten shoqerore, jeta bashkeshortore, femijet 
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Prev Postimi Mėparshėm   Postimi Tjetėr Next
Vjetėr 01-06-11, 21:24   #1
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Smile Mitet false te shtatzanise...

Njė grua shtatzėnė nuk ėshtė e sėmurė. Ky ėshtė thelbi i manualit “The Mommy Docs Ultimate Guide to Pregnancy and Birth”, njė libėr i shkruar nga tre gjinekologe kaliforniane, tė cilat kanė vendosur qė tė hedhin poshtė tė gjithė mitet false tė njė gruaje nė pritje tė lindjes sė fėmijės sė saj. Shumė besojnė se jeta e njė gruaje shtatzėnė ndryshon plotėsisht dhe se ajo duhet tė kufizohet nė cdo gjė. Ja tė gjitha mitet false tė shtatzanisė:
Nuk mund tė udhėtosh me avion
Po, mund tė udhėtosh me avion sepse njeriu duhet tė lėvizė mė shpejt dhe tė shkurtojė kohė. Shumė kompani ajrore nuk lejojnė udhėtimin e grave nė trimestrin e fundit sepse kanė frikėn e lindjeve nė bord.
Mos pėrdor taka tė larta
Nuk ka asnjė tė dhėnė qė tė tregojė dėmin nga takat, mjafton qė ato tė jenė tė qėndrueshme.
Mos lyej flokėt
Asnjė studim shkencor nuk ka treguar se ekspozimi ndaj ngjyruesve mund tė shkaktojė dėme nė fetus.
Qendroni larg maceve
Duhet tė evitoni kontaktin me fecet e maceve, por nuk ka asgjė nėse jeni pranė tyre.
Mos pini kafe
Nuk duhet ta ekzagjėroni, por njė ose dy kafe nė ditė nuk sjellin asnjė problem.
Mos pini alkool
Duhet evituar konsumi i alkoolit nė tre muajt e parė.Mė pas nėse pihen dy gota nė javė nuk sjellin probleme tė rėnda.
Mos bėni seks
False! Eshte e keshillueshme, vetėm kujdes duhet treguar nė rastet me probleme
Duhet tė hani sa pėr dy
Shtatzania kėrkon vetėm 300 kalori ekstra nė ditė. Obeziteti te nėnat mund tė sjelle efekte negative te fėmijėt dhe mund tė provokojė komplikacione gjatė lindjes.
Fėmija i parė lind vonė
Vetėm 5 pėrqind e fėmijėve lindin nė datėn e paracaktuar
Kremerat dhe vajėrat ndalojnė carjen e lėkurės
Asnjė produkt nuk mudn tė evitojė carjen e lėkurės, sepse kjo varet nga kolagjeni dhe faktorėt gjenetikė.


__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
 


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 20:51.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.