Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Gruaja dhe Familja
Emri
Fjalėkalimi
Gruaja dhe Familja Inkuadrimi i gruas nė jeten shoqerore, jeta bashkeshortore, femijetPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 06-07-09, 15:12   #16
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjala Me E Mire Per Femijun...?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Tomori
I nderuari Makresh po shum e gjate kjo keshilla ma spaku te nevojiten tre ore me keshillu keshtu e ma ne fund prap po hallakat ket fmi te vogel....
Markash ma mire me i ra ma shkurte me keshilla fmise....shnet i nderuari Makresh
Shnet paqsh o Tomor,

Femiu nuk edukohet me nje keshille, e as pernjedit. Por me plot keshilla dhe etap pas etape sepse gur pas guri behet kalaja, e keshille pas keshille behet edhe i "urtė" me plotkuptimin e fjalės URTESI !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 06-07-09, 19:42   #17
pirro
FUND!
 
Avatari i pirro
 
Anėtarėsuar: 17-12-05
Postime: 4,460
pirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek pirro
Gabim Titulli: Fjala Me E Mire Per Femijun...?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh
Shnet paqsh o Tomor,

Femiu nuk edukohet me nje keshille, e as pernjedit. Por me plot keshilla dhe etap pas etape sepse gur pas guri behet kalaja, e keshille pas keshille behet edhe i "urtė" me plotkuptimin e fjalės URTESI !
Paskan deshtu me te eduku ty, keshtu qe tash veq psikiatri duhet me ja arrit qellimit.

Po cka din ti cka osht edukata more
__________________
ka me u bo mire..!!

FUND!
pirro Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-07-09, 20:22   #18
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjala Me E Mire Per Femijun...?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh
Un do i kem parasysh kėto kėshilla per femiun tim kur te behem prind (Dhasht Zoti) :


---"Biri im, bota ėshtė det i thellė, dhe shumė njerėz mbyten nė tė.
Anija jote le tė jetė: - Frika ndaj Allahut,
Timoni: - Besimi nė Allahun, kurse
Lopata: - Besimi i fortė nė Krijuesin e gjithėsisė, Allahun xh.sh.."


---"Biri im, prej botės merr vetėm aq sa ke nevojė tė domosdoshme pėr jetė. Mos i kushto rendėsi kėnaqėsisė jetėsore aq shumė, sa qė pėr shkak tė saj t'i dėmtosh tė tjerėt, dhe mos u bėn dembel e t'i rėndosh tė tjerėt!"


---Biri im, jepi pėrparėsi shoqėrisė mė tepėr se vetės dhe nėse i sheh njerėzit duke e pėrmendur Allahun shoqėrohu me ta, sepse nė qoftė se ti je i ditur, ata do tė kenė dobi prej diturisė sate, e nė qoftė se je i paditur, do tė mėsosh diēka prej tyre. Pėrveē asaj, shoqėrinė e tillė mund ta falė Allahu dhe ti me ta do tė jesh i shpėtuar (i falur)."


---"Biri im, rri me dijetarė dhe me njerėz tė menēur aq afėr sa qė tė pėrpiqen gjunjtė e tu me tė tyre, kurse me ta mos u grind se tė pėrjashtojnė nga mesi i tyre. Shfrytėzoje ēdo rast pėr tė mėsuar diēka prej tyre. Kur t'i pyetėsh, pyeti sjellshėm, e jo ashpėr e paedukueshėm, se mund tė tė urrejnė. Mos u bėn i mėrzitshėm se u gėrditėsh!"


---"Biri im, mos i kėshillo njerėzit tė jenė fetar derisa edhe vet tė jesh i tillė, sepse pėrndryshe do tė bėhesh sikur qiri qė vet digjet e iu bėn dritė tė tjerėve."


---"Biri im, ruaju prej rrenės, sepse rrena: ta prish moralin, i shtyn njerėzit tė presin tepėr, pėr shkak tė mendjemadhėsisė tėnde, dhe nė atė mėnyrė zhduket dhe humb nderi dhe autoriteti yt, nuk do tė tė besojė askush kur tė flasėsh, e as nuk do tė tė zėjnė besė kur thua diēka, e ku njeriu bie nė kėtė shkallė, atėherė jeta e tij bėhet e pavlefshme."


---"Biri im, mos u dėshpėro dhe mos e hudh shpirtin tėnd nė gajle pėr shkak tė lakmisė, por falėndero pėr fatin tėnd dhe kėnaqu me atė qė ta ka dhėnė Allahu. Nėse bėhesh i tillė: sjellja jote do tė jetė e pastėr, jeta jote do tė jetė e lumtur, kurse shpirti i gėzueshėm. Nėse dėshiron tė jeshė i pavarur, mos lakmo nė atė qė kanė tė tjerėt!"


Kėtu Llukmani e edukon tė birin e tij qė tė jetė i shpėtuar, tė gjejė lumturinė nė kėtė botė dhe tė jetė i merituar pėr xhenet nė botėn e ardhme. E mė pastaj, e kėshillon se si tė sillet me njerėzit nė pėrgjithėsi, si tė gjindet nė rastet e ndryshme, si dhe e kėshillon se si tė ruhet nga njerėzit hipokritė, e mėson se si t'i dallojė njerėzit qėllimmirė dhe qėllimkėqinj.


---Biri im, bėru mirė atyre qė e meritojnė, e jo atyre qė nuk e meritojnė, se pėrndryshe do tė humbasėsh bėmirėsinė nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr, pėr atė nuk do tė marrėsh kurrfarė shpėrblimi."


---"Biri im, mendo kur punon diēka. Mos u bėn dorėshtrėngues, por edhe mos shpenzo pa nevojė pasurinė tėnde, se edhe njėren edhe tjetrėn nuk i do Allahu."


---"Biri im, respektoje menēurinė, edhe ti do tė respektohesh, ēmoje fort, edhe ti do tė ēmohesh fort!"


---"Biri im, ziliqari dallohet nė tre mėnyra:
- atė qė nuk ėshtė prezent e nėnēmon dhe e merr pėrgojė,
- tė pranishmin e lajkaton dhe
- pėr tė keqen e ēdokujt gėzohet.
E ti kur tė dėgjosh diēka tė keqe, fshihe nė zemrėn tėnde dhe askujt mos i trego, se pėrndryshe ajo mund tė bėhet gacė qė e djeg gjuhėn."


---"Biri im, bėhu gjithmonė i gatshėm pėr tė dėgjuar e jo pėr tė treguar, mos rri shumė aty ku llomotitet (flitet shumė pa nevojė), se llomotitja shkakton urrejtje dhe armiqėsi."


---"Biri im, sikur qė lulet janė zbukurim i pemės sė vet, ashtu edhe fėmijėt e edukuar mirė janė zbukurim i prindėrve tė vet."


---"Biri im, filloja punės vetėm me njeriun qė ėshtė mė i vjetėr ose mė i dijshėm. Ruaju mos ta merr vesh "miku" gjendjen materiale, sepse nė qoftė se je i pasur do tė ketė zili, e nė qoftė se je i varfėr do tė tė lėshojė."


---"Biri im, ēdo punė filloje me emėr tė Allahut (me Bismilah), e kryeje duke e falėnderuar Zotin (me Elhamdulilah)."


---"Biri im, kur tė ndodhesh nė namaz, ruaje zemrėn tėnde (mos tė mendosh pėr kurrgjė tjetėr pėrveē Allahut), kur tė gjendesh nė shtėpi tė huaj, ruaji sytė, kur tė ndodhesh ndėr njerėz, mendo ēka flet!"


---"Biri im, dy gjėra gjithmonė t'i kesh ndėrmendė (nė kujtesė): Allahun dhe Vdekjen.
Dy gjėra harroji dhe kurrė mos i pėrmend: Tė mirėn qė ia ke bėrė dikujt dhe tė keqen qė ta ka bėrė dikush.
Ke kujdes: Ai qė shoqėrohet me mėkatarin, as ai nuk do tė shpėtojė nga mėkati, dhe kurrė nuk do tė jetė i qetė.
Ai qė i viziton vendet ku gabohet (dhe ku punohen punė tė kėqia), edhe ai do tė vėhet nė dyshim."


---"Biri im, kush nuk mund tė bėhet zot i gjuhės sė vet, ai padyshim do tė pendohet."

Makresh, edukimi fillon po ateher kur femija fillon te belbezoj, dhe nuk besoj qe do ti kuptonte keshillat e tua, prandaj te keshilloj ta mesosh gjuhen e femijes. Per te krijuar lidhje te fort dhe per ti ofruar siguri e dashuri.
P.sh. kur fillon ti bej hapat e pare dhe rrezohet fillo dhe rrezohu pas tij duke ja demonstruar se shume e natyrshme eshte qe te rrezoheshdhe mund te ngritesh prap e te ecesh, apo nese gjene nje thike , e e merr si loder pasi qe femija nuk di se cfare eshte. Ateher e merr thiken dhe i tregon se me te mund te behet aua ( te lendohesh ashtu si femija kupton), e jo te ja heqesh nga dora pa ja treguar arsyen, se do te ndjehet i pikelluar pasi qe nuk e kupton pse ju heq " lodra nga dora". E shume e shume shembuj tjere, qe me kohen besoj se do ti mesoni.


P.s. Prishtinasja dhe Domira faleminderit per perkrahje te mendimit.
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga DEA : 06-07-09 nė 20:22
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-07-09, 21:00   #19
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjala Me E Mire Per Femijun...?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh
Un do i kem parasysh kėto kėshilla per femiun tim kur te behem prind (Dhasht Zoti) :


---"Biri im, .....

---"Biri im, .....


---Biri im, .....

---"Biri im, !"......


---"Biri im, ."....


---"Biri im, ......"


---"Biri im, !....."---Biri im, .....
---"Biri im, ....
---"Biri im, ....
---"Biri im, ....

---"Biri im, ......"


---"


E me ba rastesisht me te lind vajze ?
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-07-09, 21:02   #20
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjala Me E Mire Per Femijun...?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LOJETARI
E me ba rastesisht me te lind vajze ?
[/indent][/indent]
Qysh me paska kalu po e verejte ket "fenomen"
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-11-09, 12:13   #21
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjala Me E Mire Per Femijun...?

EDUKIMI I FĖMIJĖVE

Pėr edukimin e fėmijės pėrdoret njė mėnyrė, qė nuk dėshton kurrė, e, kjo mėnyrė thotė: dashuria ėshtė VUAJTJE. Duhet ndarė kujdesin dhe dashurinė. Kujdesi pėr fėmijėn ėshtė i shumėllojshėm prej kujdesit pėr ushqim, pėr mbrojtje nga lėndimet, kujdesi pėr veshmbathjet, pėr gjumin, pėr shėndetin e tė tjera. Ky ėshtė KUJDES. DASHURIA ėshtė diēka tjetėr. Dashuri e vėrtetė quhet HYRJA nė vuajtjen e fėmijės.
Edukimin fillon me dashuri.

E kur, nė ē’kohė duhet tė fillojė ky edukim? Edukimi fillon nė bark tė nėnės! Tė dy prindėrit duhet tė vejnė kontakte dashurie me fėmijėn e palindur. Dora e babait dhe nėnės duhet ta ledhatojnė nga disa herė nė ditė fėmijėn e palindur. Rrezatimet e energjisė sė dashurisė, pėrmes dorės. do tė kalojnė nė embrionin qė rritet, dhe, qė nga kjo kohė, foshnja do tė jetė brenda rrezeve tė dashurisė, dhe qė kėtu, do tė fillojė ta ndjejė SIGURINĖ.

Nėnat gjithnjė janė tė kujdesshme, sepse ligjet e universit femrėn e paisin me dashuri tė plotė, por nė kėtė kohė, babai ėshtė ai qė duhet tė jetė shumė, shumė i kujdesshėm. Ledhatimet e dorės sė tij iu dhurojnė dashuri dy krijesave pėrnjėherė: nėnės, qė ėshtė krijesė e bekuar, sepse po sjellė njė botė njė qenie tė re njerėzore dhe, dy: fėmijės qė do ta ndjejė polin pozitiv tė energjisė sė babait. Kėto dy pole tė energjisė, fėmijės nė bark tė nėnės, do t’ia dhurojnė elementin mė tė rėndėsishėm pėr jetė tė suksesshme e qė quhet: SIGURI E VĖRTETĖ! Pas lindjes sė fėmijės fillon njė etapė e re. Kjo etapė ėshtė sprova e vėrtetė, sepse TĖ BĖHESH prind ėshtė punė e lehtė, por TĖ JESH prind – ėshtė art, menēuri kulminante.

Femra sa ėshtė vajzė, dashnore e nuse – ėshtė tjetėr, ndėrkaq, kur shndėrrohet nė NĖNĖ, ndryshon gjithēka. Mund tė jetė femra e bukur edhe si vajzė, edhe si dashnore e sidomos si nuse, por BUKURINĖ mahnitėse femra e fiton kur ta ketė foshnjėn nė gji. (Shihni pikturat kulminante botėrore: “Gratė e Rubensit”, pėr shembull.) Nė kėtė kohė nėnės i bie njė dritė, njė bukuri mahnitėse edhe nė fytyrė dhe, kjo bukuri, ėshtė e qėndrueshme, sepse nuk e ushqen vetėm nėna fėmijėn – por edhe fėmijė e ushqen nėnėn. Fėmija ėshtė ėshtė krijesė e pastėr, dritė e ngrohtė, e pakontaminuar dhe, derisa fėmija ushqehet me gjirin e nėnės, dėgjon tik-taket e zemrės sė saj, dhe, me tė njėjtin ritėm, me tė njėjtin tik-tak - i DHURON nėnės energji tė pastėr qė ia rinon trupin dhe ia pastron shpirtin.

Konstatimi shkencor ėshtė ky: ēdo lindje e rinon, e pėrtrinė nėnėn! Femrat qė duan ta ruajnė freskinė, rininė dhe bukurinė – bėhen nėna, por nėna tė vėrteta. Ato femra qė frikėsohen tė bėhen nėna, e kėtė frikė e kanė nga shkaku i humbjes sė bukurisė femėrore, ato femra zhuriten, shėmtohen dhe vyshken disa herė mė shpejtė se tė tjerat qė bėhen NĖNA. (Ligjet e universit janė tė pagabueshme, tė sakta dhe tė padyshimta!)(Kjo ėshtė temė shumė e gjerė, do tė na duheshin dy-tri ligjėrata nga 90 minuta, por tė ndalemi te pika kryesore: KOMUNIKIMI!)

Nė tė gjitha fazat e jetės me fėmijėn duhet tė BISEDOHET.
Pse qanė e pisket fėmija? Vetėm e vetėm qė ta kuptojė prindi se ai PO THOTĖ diēka, po dėshiron diēka dhe ka ndonjė arsye! Ta marrim njė shembull: kur fėmija qanė e pisketė se: unė due me dalė me lue...unė du me dalė me lue... Dhe kur kėsaj piskame prindi i pėrgjigjet me tė njėjtat fjalė: ti po do me dalė me lue, ti po do me dalė me lue... - fėmija qetėsohet, sepse e kupton se prindi e muar mesazhin - dhe, kur tė qetėsohet fėmija, atėherė prindi duhet t’i thotė: ti po do me dalė me lue... por tash nuk ėshtė koha – pak mė vonė, ose pas njė ore etj.

Fėmija ėshtė personalitet. Kur tė bisedohet me tė, atėherė fėmija e kupton se njėmend po vlerėsohet si dikushi, po vihen realcionet kuptimore tė dėshirave dhe mundėsive dhe kėtu mund tė ndėrtohet mirėkuptimi.

Por ta dini se fėmija ėshtė KAMERA MĖ E FSHEHUR NĖ BOTĖ. Nuk ndihmojnė shumė ligjėratat e thata, mėsimet teorike nė stilin: ti duhet tė bėsh kėshtu e ashtu, por ndihmojnė shumė SJELLJET PRAKTIKE tė prindit. Atė qė e sheh – fėmija atė e kopjon dhe atė e bėn shprehi tė sjelljeve... Nuk ėshtė thėnė kot: qysh ėshtė shtėpia – tregon fėmija!... Ato sjellje qė i kanė prindėrit nė shtėpi, ato do t’i ketė edhe fėmija nė lojė dhe nė shkollė e kudo.

Ne, zakonisht, tė lodhur nga puna e nagrkesat tė tjera, nuk kemi DURIM ta dėgjojmė fėmijėn. Ta dėgjosh fėmijėn do tė thotė tė hysh NĖ VUAJTJEN e tij. Nuk tė flet, nuk tė tregon fėmija diēka pėr pozė, pėr blof apo pėr reklamė. Fėmija ėshtė shumė i sinqertė (anipse nė gėnjeshtėr di tė jetė mjeshtėr i madh) dhe kur dėshiron tė thotė diēka, ai e ka njė vuajtje tė brendshme, qė ka nevojė t’ia thotė autoritetit tė parė nė jetėn e tij: prindit! Nėse prindi e dėgjon, nėse prindi di tė thellohet nė vuajtjen e fėmijės, nėse prindi di t’i dhurojė siguri e dashuri me sinqeritet e durim – ai fėmijė edhe po tė jetojė nė Kinė kur tė rritet – gjithmonė i atij prindi do tė jetė. Kur ndodhė e kundėrta, kur fėmija pėrpiqet tė tregojė hallin e vet dy-tri herė dhe prindi nuk e pėrfillė – fėmija tėrhiqet nė lojėrat e tij – dhe fėmijė mė nuk ke, sepse ai fėmijė nuk e ka gjetur dashurinė dhe sigurinė tek ti.

E kur nisin tė rritėn, kėtu duhet tė fillojė ngadalė tė ndryshojė qėndrimi i prindit, sepse: fėmija vjen nė botė pėrmes prindėrve, por asnjėherė nuk duhet konsideruar si PRONĖ e tyre. Fėmijės mund t’ia dhurosh KUJDESIN dhe DASHURINĖ, por asnjėherė nuk duhet bėrė pėrpjekje qė t’i imponohen MENDIMET DHE BINDJET e juaja. Sepse: fėmijėt jetojnė nė shtėpitė e tė nesėrmės ku as imagjinata e prindit nuk mund tė arrrijė. Fundja, jeta nuk ecė prapa, por vetėm pėrpara.

Sa janė tė vegjėl fėmijėt duhet ndihmuar tė lėshojnė rrėnjė, kur tė rriten duhet tė ndihmohen tė marrin krahė. Nė tė gjitha rastet dashruia e prindit duhet tė jetė e shkrirė nė qenien e re, qė ėshtė krejtėsisht unike: me shije, me synime, me ambicie... me tė gjitha qė quhen jetė e re.

Mos harroni: nė njė foshnje, nė njė fėmijė, nė njė carrok tė sotėm – gjendet njė PERSONALITET qė nesėr mund tė shndėrrohet nė fuqi dominuese nė planeten tokė. Nuk ėshtė fėmija vetėm fėmija i rėndomtė, por fėmija ėshtė ARDHMĖRIA. Kujdes! A ka dhe a mund tė ketė kėnaqėsi dhe fatlumėri mė tė madhe nė botė pėr njeriun se - tė rritė njė fėmijė me tė cilin do tė krenohet e mburret NESĖR njė komb e njė shtet? Me kėtė sy duhet tė shikohet secili fėmijė qė sot na i grinė nervat dhe na e prishė gjumin, por nesėr do tė na pasurojė shpirtin.

Tė BĖHESH prind ėshtė e lehtė, por tė JESH prind ėshtė arti kulminant i jetės njerėzore.

Huazuar nga D.D.
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-11-09, 12:58   #22
Shkodranja
 
Avatari i Shkodranja
 
Anėtarėsuar: 20-10-09
Postime: 240
Shkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Titulli: Fjala Me E Mire Per Femijun...?

Ti Thuash Gjithmon .......te Dua Shume ,je Shpirte ,
Shkodranja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-11-09, 14:03   #23
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjala Me E Mire Per Femijun...?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga pirro
Paskan deshtu me te eduku ty, keshtu qe tash veq psikiatri duhet me ja arrit qellimit.

Po cka din ti cka osht edukata more

Me siguri, e un veten se konsideroj te edukum dhe i kam arsyet e mia se pse.
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-11-09, 14:05   #24
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjala Me E Mire Per Femijun...?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LOJETARI
E me ba rastesisht me te lind vajze ?
[/INDENT][/INDENT]

Bija ime, …
Bija ime, …
Bija ime, per Zotin, te DUA dhe te DUA vetėm tė mirėn !
Je i knaqt ?
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-11-09, 14:07   #25
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjala Me E Mire Per Femijun...?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DEA
Makresh, edukimi fillon po ateher kur femija fillon te belbezoj, dhe nuk besoj qe do ti kuptonte keshillat e tua, prandaj te keshilloj ta mesosh gjuhen e femijes. Per te krijuar lidhje te fort dhe per ti ofruar siguri e dashuri.
P.sh. kur fillon ti bej hapat e pare dhe rrezohet fillo dhe rrezohu pas tij duke ja demonstruar se shume e natyrshme eshte qe te rrezoheshdhe mund te ngritesh prap e te ecesh, apo nese gjene nje thike , e e merr si loder pasi qe femija nuk di se cfare eshte. Ateher e merr thiken dhe i tregon se me te mund te behet aua ( te lendohesh ashtu si femija kupton), e jo te ja heqesh nga dora pa ja treguar arsyen, se do te ndjehet i pikelluar pasi qe nuk e kupton pse ju heq " lodra nga dora". E shume e shume shembuj tjere, qe me kohen besoj se do ti mesoni.


P.s. Prishtinasja dhe Domira faleminderit per perkrahje te mendimit.

O, se paskam dit kete detaj te vogel. Un budalla mendoja qe femis pernjeher duhesh tia diktosh keshillat e mesiperme !!!! Ahhhh
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-11-09, 14:09   #26
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjala Me E Mire Per Femijun...?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DEA
Qysh me paska kalu po e verejte ket "fenomen"

Ne shqiperi keti fenomeni i thon BURRNESHA ! Vajzat behen BURRA ! Pedagoge, it is normall qekjo ?
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-10, 20:16   #27
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjala Me E Mire Per Femijun...?

Ti je gjithqka per mua,dhe shume i rendesishem,edhe pse te ndeshkoi per sherret qe ben ,nuke e bej ngaqe ste dua,prap duhesh ta dishe qe ne cdo moment do em kesh afer dhe munde te me tregosh qka te mungone,nuke te premtoi se do arrij gjithqka te bej per ty,po do mundohem deri ne frymen e fundit,te dua pa mas!!!
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-10, 22:05   #28
Qika^Me^Kule
Prap e fshehur pase Teje.
 
Avatari i Qika^Me^Kule
 
Anėtarėsuar: 26-02-09
Vendndodhja: Aty me gjene , nen hijen Tende qe me le amanet !!
Postime: 13,735
Qika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjala Me E Mire Per Femijun...?

Une ende nuk di se si esht te kesh femi...... por fjalet qe me kan than prindrit e mi cdo her me kujtohen e sidomos te babit hmmmm se mami e me thoje fjale te mira por si nisa me i than vetes pak jam rrit , ma shtroi zulumin.... tu me bertit e tu me kritiku si cdo mame qe mundohet per te miren e femiut.....

Spo di cfare te them.... per femi POR E THEM ME ZEMER E ME GJITH SHPIRT TE LUMET ATA / ATO QE KAN FEMI........

Une do ju kishna dretu me keto fjal femiut time...... po te kem Te kam drit e syve.... per ty dhe me ty do jem cdo moment e cdo moment do te kushtohem.. ooooooooo engjull i shpirtit Time.....

Uffa..... kishna dite ti thoja shum ckaaaaaa
Qika^Me^Kule Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-02-10, 17:39   #29
Qika^Me^Kule
Prap e fshehur pase Teje.
 
Avatari i Qika^Me^Kule
 
Anėtarėsuar: 26-02-09
Vendndodhja: Aty me gjene , nen hijen Tende qe me le amanet !!
Postime: 13,735
Qika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjala Me E Mire Per Femijun...?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Qika^Me^Kule
Une ende nuk di se si esht te kesh femi...... por fjalet qe me kan than prindrit e mi cdo her me kujtohen e sidomos te babit hmmmm se mami e me thoje fjale te mira por si nisa me i than vetes pak jam rrit , ma shtroi zulumin.... tu me bertit e tu me kritiku si cdo mame qe mundohet per te miren e femiut.....

Spo di cfare te them.... per femi POR E THEM ME ZEMER E ME GJITH SHPIRT TE LUMET ATA / ATO QE KAN FEMI........

Une do ju kishna dretu me keto fjal femiut time...... po te kem Te kam drit e syve.... per ty dhe me ty do jem cdo moment e cdo moment do te kushtohem.. ooooooooo engjull i shpirtit Time.....

Uffa..... kishna dite ti thoja shum ckaaaaaa
------->>>


Qika^Me^Kule Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 08:47.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.