Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 20-05-05, 07:30   #1
giga
 
Anėtarėsuar: 20-05-05
Vendndodhja: Prishtin
Postime: 4
giga e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek giga
Gabim Qellimet e Ardhjes ne kete Bote

nese ka mundsi


giga Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 20-05-05, 07:37   #2
giga
 
Anėtarėsuar: 20-05-05
Vendndodhja: Prishtin
Postime: 4
giga e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek giga
Gabim Ju pershendes te gjithve

A e dini pse keni ardh ne kete bote?
A e dini pse jetoni?
A e dini se cili eshte qellimi i njeriut?
A e dini se per ēka jetoni?
A e dini se ku do te shkoni
giga Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-06-05, 23:19   #3
Panopticon
 
Anėtarėsuar: 08-06-05
Postime: 236
Panopticon e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Albmuslim,

Mbase po thua qe eshte mekat me thene se "une ne boten tjeter shkoj ketu ose aty", cili eshte pra satisfaksioni i atij qe ben pune te mira (faljen, agjerimin edhe senet e tjera qe spo i di)?

Une vec e di se ata qe dojne me shku ne Parajse bejne pune te mira, e ata tjert nuk e din faktikisht ku jane tu dasht me shku ose thjesht nuk besojne ne tjeter bote.

Sidoqofte, jepe ti sqarimin tend. Pershendetje gjith shqiptarve.
Panopticon Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-06-05, 08:33   #4
Panopticon
 
Anėtarėsuar: 08-06-05
Postime: 236
Panopticon e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Hej Albmuslim-Ku,

Flm per sqarimin tend, ishte ne rregull.
Panopticon Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-06-05, 11:50   #5
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

A e dini pse keni ardh ne kete bote?

Njeriu vjen ne kete bote, si pasoje e rastesise gjenetike. Ne kemi ardhur ne kete bote per te permbushur rastesine gjenetike.


A e dini pse jetoni?

Sepse gjithkush duhet te jetoje. Jetoj sepse nuk mund te vdes. Jetojme qe kete JETE ta bejme sa me te lehte per ne, per te mos vuajtur.


A e dini se cili eshte qellimi i njeriut?

S'ka asnje qellim.


A e dini se per ēka jetoni?

Jetoj per vete dhe per te tjeret.


A e dini se ku do te shkoni

Si te gjithe njerezit. Dy metra nen dhč duke "perjetuar" procesin biologjik e absolut te avullimit dhe tretjes.
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-06-05, 14:54   #6
Panopticon
 
Anėtarėsuar: 08-06-05
Postime: 236
Panopticon e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Arvanit,

Kur e lexova postimin tend mu duk qe u ngjallua Darvini, teoria e te cilit sot injorohet katastrofikisht nga bota intelektuale (akademike, shkencore).

Une nuk jam ndonje besimtar i thelle (qe do te thoshte Ismail Kadare), porse te them se njeriu nuk ka qellim ne kete bote, eshte absurd i llojit te vet.

Sidoqofte, flm qe tregove drejt per ateizmin tend.

PanOpt.
Panopticon Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-06-05, 12:43   #7
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Panopticon
Arvanit,

Kur e lexova postimin tend mu duk qe u ngjallua Darvini, teoria e te cilit sot injorohet katastrofikisht nga bota intelektuale (akademike, shkencore).
E ka heshur boshte bota shkencore Darvinin?????

Mos more...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Panopticon
Une nuk jam ndonje besimtar i thelle (qe do te thoshte Ismail Kadare), porse te them se njeriu nuk ka qellim ne kete bote, eshte absurd i llojit te vet.

Sidoqofte, flm qe tregove drejt per ateizmin tend.

PanOpt.
Mos i keqkupto fjlaet.

Cdo njeri ka nje qellim ne jete (perderisa ai jeton). Qellimi i jetes sime (per shembull) eshte qe te beje nje jete te lumtur, te punoj per kete gje, t'i sherbej komunitetit ku une jetoj, shoqerise sime etj...

Por njeriu (si qenie) e ardhur ne kete bote nuk ka nje qellim te caktur. Ai nuk ka ardhur per te kryer nje mison ne kete bote.

***

Une them ate qe mendoj...

***
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-06-05, 12:52   #8
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Qellimet e jetes vijne me vone, kurse ne si qenje njerzore vijme shume te paster ne kete bote, e gjitha zhvillohet me vone.

DEA
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-06-05, 13:36   #9
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DEA
Qellimet e jetes vijne me vone, kurse ne si qenje njerzore vijme shume te paster ne kete bote, e gjitha zhvillohet me vone.

DEA
Dakort, po cili eshte qellimi i ardhjes sone ne bote?
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-06-05, 17:00   #10
Panopticon
 
Anėtarėsuar: 08-06-05
Postime: 236
Panopticon e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Arvanit,

Une e respektoj mendimin tend. Ceshtja eshte se ate qe e lexova une ne kete seksion te forumit ishte se mbreteroent fryma religjioze, nga e cila rrjedhimisht del se "qellimi ne kete bote eshte adhurimi i zotit."

Nga ana tjeter ti kishe shkruar ne nje fryme krejt tjeter - qe une e respektoj por nuk e perkrahi. Prandaj une dhash komentin tim, pa dashur qe te ofendoj ty.

Gezohem me qellimet e tua per ndihme shoqerise.

Panopticon.
Panopticon Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-06-05, 18:58   #11
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Panopticon
Arvanit,

Une e respektoj mendimin tend. Ceshtja eshte se ate qe e lexova une ne kete seksion te forumit ishte se mbreteroent fryma religjioze, nga e cila rrjedhimisht del se "qellimi ne kete bote eshte adhurimi i zotit."

Nga ana tjeter ti kishe shkruar ne nje fryme krejt tjeter - qe une e respektoj por nuk e perkrahi. Prandaj une dhash komentin tim, pa dashur qe te ofendoj ty.

Gezohem me qellimet e tua per ndihme shoqerise.

Panopticon.
Sipsa teje cili eshte qellimi i ardhjes se njeriut ne kete bote???

***

Rrofsh per Mirekuptimin

***
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-06-05, 22:31   #12
Panopticon
 
Anėtarėsuar: 08-06-05
Postime: 236
Panopticon e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ARVANITI
Sipsa teje cili eshte qellimi i ardhjes se njeriut ne kete bote???

***

Rrofsh per Mirekuptimin

***
Arvanit, flm per pyetjen.

Sipas meje eshte adhurimi i Krijuesit, i.e. Zotit.

Panopticon.
Panopticon Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-06-05, 19:29   #13
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Panopticon
Arvanit, flm per pyetjen.

Sipas meje eshte adhurimi i Krijuesit, i.e. Zotit.

Panopticon.
E Respektoj mendimin tend, mgjth s'jam dakort.
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-06-05, 23:44   #14
Panopticon
 
Anėtarėsuar: 08-06-05
Postime: 236
Panopticon e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Arvanit,

Respekti eshte i mjaftueshem per biseda konstruktive. Flm. per respektin.

Sa per dakortimin - Une vij nga Maqedonia, dhe sic e di ketu tek ne ne vitin 2001 ka pasur konflikt te aramatosur mes ushtrise maqedonase dhe shqiptareve te cilin luftonin per te drejtat e tyre, parimisht per dy te drejtat natyrore, (1) te drejten per jete dhe (2) te drejten per liri, qe fatkeqesisht mungonin ne MK.

Per konfliktin e vitit 2001 ne MK kam pasur nje ligjerate ne nje vend aziatik, ne te cilin veshtire kupohej konflikti nderetnik. Meqenese u mungonin informata te prapaskenes (background information), kur une u tregova se shqiptaret me arme mbronin te drejtat e tyre dhe u mundova ta arsyetoj, nje njeri nga audienca tha: "nuk pajtohem me mendimin se me 'terrorizem' duhet te mbrohen te drejtat." Ketu une e pash te nevojshme qe tu sqaroj aziatikeve me teper per terrorizimin qe shqiptareve ua bente shteti i tyre (Maqedonia). Meqenese ishte i pranishem respekti i audiences per ligjeraten time, mendoj se ia dola, edhepse nuk jam i sigurte a u dakortuan te gjithe.

Kjo eshte ajo qe ne bejme ne forum, respekti eshte i mjaftueshem.

Ju do Panopticon te gjithve.

Panopticon.
Panopticon Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-06-05, 00:17   #15
the godfather
 
Anėtarėsuar: 03-02-05
Vendndodhja: underground
Postime: 422
the godfather e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ARVANITI
A e dini pse keni ardh ne kete bote?

Njeriu vjen ne kete bote, si pasoje e rastesise gjenetike. Ne kemi ardhur ne kete bote per te permbushur rastesine gjenetike.


A e dini pse jetoni?

Sepse gjithkush duhet te jetoje. Jetoj sepse nuk mund te vdes. Jetojme qe kete JETE ta bejme sa me te lehte per ne, per te mos vuajtur.


A e dini se cili eshte qellimi i njeriut?

S'ka asnje qellim.


A e dini se per ēka jetoni?

Jetoj per vete dhe per te tjeret.


A e dini se ku do te shkoni

Si te gjithe njerezit. Dy metra nen dhč duke "perjetuar" procesin biologjik e absolut te avullimit dhe tretjes.
Pershendetje i nderuari ARVANITI dhe pershendetje vellezer shqipetarEA thua i nderuar si qe e mundur qe ne te krijohemi rastesisht,kafshet te krijohen rastesish,univesi dhe cdo gje qe e shohim me sy e teleskop mund te krijohet rastesisht.

A thua valla kush e krijoi kete "rastesi",rastesia u be shkak qe ne te krijohemi,a thua i nderuar kush e beri ket shkak qe ne te jetojme dhe ne fund te vdesim.

Qellimi i krijimit tone eshte vetem e vetem adhurimi dhe njohja e KRIJUESIT,pasi qe ta besojme dhe ta adhurojme Krijuesin (Zotin),punojme gjithmone mire,veprojme gjithmone mire per veten familjnen dhe shoqerine per mire mendoj.


Po te pajtohesha me mendimin tend atehere une edhe po te punoja apo te veproja keq ne dem te vetes dhe shoqerise,une ne fund do te vdes dhe do te tretem.A thua valle ate dem qe e bera nuk paska nevoj qe njeriu te jap llogariper ate--pak logjike nevojitet.


Ku do te shkojme?

Pasi erdha ne kete bote me qellim te njohjes se KRIJUESIT,une vdes shkoj ne dhe do te tretem (une besoj se nje dite do te ringjallem),e peyes veten:

Pse u linda?
Pse jetova?
Cili ishte qellimi im?

Une them se u linda me deshiren e KRIJUESIT,jetova sepse u linda dhe deshira e KRIJUESIT ishte qe une te jetoj dhe ta dij se per c'qellim une u linda,jetova,dhe a do te jap llogari para KRIJUESIT.

Sigurisht qe do te japllogari para KRIJUESIT tim,a e njoha ATE?c'bera per ATE (ZOTIN) dhe a e adhurava ATE (ZOTIN).


Ne qofte se i kam plotesuar keto 3 kushte ky edhe eshte qellimi i jetes time.
Ndersa ku do te shkojme vetem AI (KRIJUESI) e di me se miri,por edhe njeriu duhet ta testoje vehten ne kete bote,por meshira e KRIJUESIT do te jete ABSOLUTEEEEEE.


Ndoshta kam bere ndonje leshim,gabim,apo nderlikim,shpresoj qe ne te ardhmen do ta permiresoj sepse nuk kame kohe me teper per takorrigjuar textin qe e shkrova.
the godfather Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:58.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.