Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia
Emri
Fjalėkalimi
Shkenca & Teknologjia Zhvillimi i shkencės, tė rejat dhe tė arriturat e fundit nga shkenca dhe teknologjia. 
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Prev Postimi Mėparshėm   Postimi Tjetėr Next
Vjetėr 30-06-08, 14:34   #1
ideologu
Banned
 
Anėtarėsuar: 24-03-08
Postime: 87
ideologu
Gabim Teoritė e Ajnshtajnit!

Teoritė e relativitetit

apo

tekėsitė e lakėrditetit!


Kėsisoji mund tė titullohej sinjifikanca e qė tė dy teorive tė zbuluara nga “i madhi” Ajnshtain!
Unė edhepse jo ndonjė fizicient i spikatur i fizikės abstrakte por mė sė shumti ithėtar i studimeve tė kozmologjisė universale, gjithėmonė kam qenė i interesuar nė zhvillimin e hulumtimeve evolutive shkencore tė lėmisė sė fizikės por kėto dy teori disi nė asnjė mėnyrė nuk mė duken tė pėrkojnė simetrialisht me realitetin e prezentuar qė na preokupon nė pėrditshmėri.
Pėrderisa e para mban emrin teoria speciale e cila mundohet tė sqaroj efektin gjat lėvizjes nė shpejtėsi tė madhe e e cila pėr princip ka parimin e saj themelor se shpejtėsia e dritės ėshtė e njėjtė pėr tė gjithė vėzhguesit e qė nė nė realitet tė jetės sė pėrditshme shumė vėshtirė tė vėrtetohet e madje edhe ndoshta nuk qėndron fare, e dyta quhet e pėrgjithėshme e cila ka tė bėj me gravitacionin apo mė egzakt teoria gjeometrike e gravitacionit dhe e cila parashihet tė bėj bashkimin e teorisė speciale me ligjin e Njutnit mbi gravitacionin universal.
Shkencėtari tė parėn e spjegon me anė tė njė eksperimentmendimi apo gedankenexperiment siqė ai e kishte pas quajtur dikur e ku i tėrė proēesi pėrshkruhet pėrmes njė shembulli tė thjeshtė tė ēiklistit nė lėvizje prej 10 m/s pėrkundėr kėmbėsorit inert e koha ėshtė me erė! Tė dytė natyrisht aty pėrjetojnė shpejtėsi tė ndryshme tė lėvizjes mirėpo sipas kėsaj teorie nėse koncepti i erės ndėrrohet me atė tė rrezės sė dritės rezultati do tė jetė i njėjtė pėr tė dy vėzhguesit. Tė dytėn ate tė gravitacionit ai na tregon pėr rėnien e lirė tė trupave qė janė inerciale dhe tė pandikuara nga gravitacioni. Pėr evitimin e kontraditave nė mes kėsaj teorie me ate tė mekanikės klasike ai na del me idenė se kohėhapėsira na qenka e pėrkulur. Parimi themelor kėtu ėshtė se gravitacioni dhe akseleracioni janė ekuivalentė si dhe pėrkulja e kohėhapėsirės shkaktohet nga paraqitja e masės nė kahje tė iniciuar.
Pėrndryshe me kėtė teori vihet nė pah se gjatėsia e kohės ėshtė e ndryshueshme relativisht nga madhėsia e intensitetit tė gravitacionit.
Pėr tė mos u futur mė thellė nė kėso aproksimativitete tė ilogjikshme po ndalemi me kaq duke thėnė se tė gjitha sekretet e kėtyre teorive mbėshteten nė sekretet e paspjegueshme e tė koklavitura tė lėmisė sė fizikės e tė matematikės por diēka konkrete nė aspekt tė ngėrthimit tė teorive nė mundėsinė e perceptimit real nga njeriu, akoma nuk ėshtė prezentuar nga askush deri mė sot!
Vetėm duhet patjetėr tė potencohet se njė shkencėtar i cili me vazhdimėsi ka mbrojtur teorinė e bingbengut tė krijimit tė Gjithėsisė e njė shkencėtar i cili nuk njeh as ekzistimin e Krijuesit si faktor nė tė gjithė dukuritė e kėsaj jete e bote e as ekzistimin e logjikės si mekanizėm parimor i tė menduarit njerėzor, ai shkencėtar nuk mund kurrėsesi tė gėzoj respekt e kredibilitet pėr teoritė e tija tė inventuara e inekzakte tė cilat si bazė kanė qartėsimin e shumė ēėshtjeve tė ndėrlikuara nė funksionimin e kėtij Universumi ku po jetojmė!
Njė meritė ndėrkohė duhet patjetėr tė i ndahet kėtij laureati tė ēmimit Nobel pėr fizikė, e ajo ėshtė pėr zbulimin e ndarjes sė atomit si element kimik, zbulim i cili i dha shkas ndėrtimit tė bombės sė pėrfolur atomike me tė cilėn siq mė dihet u asgjėsuan deri mė hi me milionė njerėz gjatė luftės sė dytė botėrore.
Kontributi ėshtė kontribut!
Ndonėse nė kahje tėrėsisht tė gabuar e diametralisht tė kundėrt tė Njerėzimit!

nderime!Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga ideologu : 30-06-08 nė 14:40
ideologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
 


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 10:15.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.