Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diaspora Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Diaspora Shqiptare Kontaktoni shqiptarė tė tjerė qė jetojnė pranė jush nė mėrgim. Mblidhuni kėtu! 
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Prev Postimi Mėparshėm   Postimi Tjetėr Next
Vjetėr 15-08-10, 16:58   #1
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,489
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Ku shkojn Kosovarėt, pse n'kosovė nuk rrijnė

Sapo u ndava me mikun timė, nga dhe folėm gjėrė e gjatė pėr Vendlindjen.
Thėnė tė drejtėn u gjindėsha keqė derisa ai shpjegonte pėr vendlindje, sepse unė nuk kish kohė tė shkurtėr sa isha kthyer nga atje.
Sa do tė isha i lumtur sikur tė isha sot me disa njerzė qė mė djeg malli pėr ta, vazhdonte miku imė sikur shihte ėndėrr me sy hapur, pa mė dėgjuar e pėrfillur mua aty qė isha .
Po lėre mor, mundohėsha unė t'ia shpjegoja njė Kosovė ndryshe, sa pėr tja hjekur gjithė atė mall qė e digjte thellė nė shpirt.

Pėr qudi sa e hapa internetin, dhe ky artikull nė Evropen e lirė nga Ariana Kasapolli-Selani, euv thash me vete, po pse atėher s'u mushėm mend kurrė ne Shqiptarėt ?


Migrimi nė rritje

Pavarėsisht faktit se vendet e Evropės perėndimore kanė kthyer me detyrim shumė kosovarė, interesimi i qytetarėve pėr ta lėshuar Kosovėn ėshtė nė rritje.

10.08.2010
Ariana Kasapolli - Selani
Mungesa e perspektivės pėr tė ardhmen ėshtė arsyeja kryesore qė ndikon nė rritjen e interesimit tė qytetarėve pėr tė braktisur Kosovėn, thonė zyrtarė institucionalė.

Pavarėsisht marrėveshjeve tė arritura nga autoritetet kosovare me disa nga vendet e Bashkimit Evropian pėr riatdhesimin e kosovarėve me status tė parregulluar nė vendet pėrkatėse, migrimi i kosovarėve nė vende tė ndryshme tė botės, nuk ėshtė nė rėnie, por ka tendencė tė rritjes, thotė Rifat Blaku, ekspert i emigracionit. Nė tregun ndėrkombėtar tė punės vėrehet njė tendencė nė pritje tė liberalizmit tė vizave...“Nė tregun ndėrkombėtar tė punės vėrehet njė tendencė nė pritje tė liberalizmit tė vizave dhe nė kėtė kontekst edhe situata e punėkėrkuesve kosovarė ka ngecur nė mungesė tė statistikave ekzakte pėr migrimin. Interesimi i tė rinjve ėshtė i madh”
, thotė Blaku.

Sipas tij, institucionet e Kosovės kanė nėnshkruar njė varg marrėveshjesh pėr kthimin dhe riintegrimin e qytetarėve tė Kosovės, tė cilėve u ėshtė refuzuar qėndrimi nė vendet evropiane.

Blaku thekson se, ēėshtja e lėvizjes sė qytetarėve ėshtė e pamundur tė kontrollohet, pėr shkak se personat, tė cilėt janė tė interesuar ta lėshojnė Kosovėn, kėtė veprim e bėjnė edhe nė mėnyrė ilegale.

“Kemi njė situatė interesante, pritet kthimi dhe riintegrimi i kontingjenteve tė caktuara pėr tė treguar se nė Kosovė ka liri qarkullimi dhe perspektivė pėr kthimin e tė gjithėve, si parakusht pėr liberalizimin e vizave”.

“Ndėrkohė, nė kanale tė dukshme dhe tė padukshme nė pritje pėr tė gjetur punėsim, ka kontingjente tė caktuara ku institucionet ėshtė e pamundur t’i pėrcjellin”,
thekson Blaku.

Nė anėn tjetėr, Lindita Loshi, udhėheqėse e Qendrės Rinore tė Kosovės, thotė se sipas vlerėsimeve tė bėra nga kjo qendėr, arsyeja e migrimit legal apo ilegal nga tė rinjtė kosovarė po ndodh pėr shumė arsye.

Ndėr to, Loshi pėrmend papunėsinė, mosshkollimin e duhur dhe nė pėrgjithėsi mungesėn e perspektivės pėr njė tė ardhme tė mirė. Papunėsia, jo shkollimi i duhur etj., janė arsyet qė tė rinjtė po ikin nga Kosova.“Edhe pse liberalizimi i vizave ka filluar tė aplikohet nė vendet e rajonit, Kosova ka mbetur prapa. Tė rinjtė janė duke e shikuar mėnyrėn mė tė lehtė pėr tė ikur nga Kosova”.


“Ka shumė tė rinj kosovarė jashtė vendit, e edhe interesimi pėr tė dalė jashtė ėshtė shumė i madh. Ėshtė pėr tė ardhur keq sa ėshtė interesimi i tė rinjve pėr migrim. Papunėsia, jo shkollimi i duhur etj., janė arsyet qė tė rinjtė po ikin nga Kosova”, shprehet Loshi.

Ndėrkaq, sipas autoriteteve policore, ka raste kur shtetet e ndryshme raportojnė pėr qytetarė kosovarė, tė cilėt e kalojnė ilegalisht kufirin.

Sipas Brahim Sadriut, zėdhėnės nė Policinė e Kosovės, kėto raste nuk janė tė shpeshta, derisa ky institucion nuk ka statistika tė sakta se sa, nė fakt, ėshtė migrimi ilegal i qytetarėve tė Kosovės nė shtetet e ndryshme tė Bashkimit Evropian. Janė raste tė kohėpaskohshme dhe nuk kemi statistika se a ka rėnie apo ngritje.“Nė disa raste kemi pasur rezultate pėr kapjen e qytetarėve qė kalojnė ilegalisht kufirin pėr nė shtetet tjera. Pasi tė identifikohet shtetėsia kosovare, ata kthehen nė vendin e tyre. Janė raste tė kohėpaskohshme dhe nuk kemi statistika se a ka rėnie apo ngritje”, thotė Sadriu.

Por, me gjithė faktin se qytetarėt interesohen tė lėshojnė Kosovėn, prej vitit 2000 e deri mė tash, vendet e Evropės perėndimore kanė kthyer me detyrim shumė kosovarė, tė cilėt Kosovėn e kishin lėshuar nė vitet ‘90.


Apo,
Kujt i takon faji ?
Kemi ne Shqiptarėt vėrtetė nevojė aq tė madhe pėr gurbetin ?
Apo jemi tė till me mentalitet tė bredhim botės pėr mė mirė e mė mirė ?!


__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga murrizi : 15-08-10 nė 17:04
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
 


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 10:07.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.