Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
Emri
Fjalėkalimi
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 19-10-04, 00:17   #31
dr1ta
 
Avatari i dr1ta
 
Anėtarėsuar: 31-08-04
Vendndodhja: Ne veri
Postime: 5,125
dr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga suzi
:roll: oj drita nuk ka kurgjo te keqe nese njeriu frikohet , se frika eshte per njerez se kafshet nuk frikohen mesa e di une hahah, edhe tjetra eshte se mbaje mend se nese frikohesh nga fluturimi me aeroplan vetem pse dikuj i ka ndodh ndoj e keqe dhe mund te ndodh edhe ty kte po ta heki tash mos e mbaj per se rondi qet frike se a ke verejt ti dhe tjeret kur nuk na ndodh diqka kur ne mendojme po gjithmon gjerat apo taksiratet na ndodhin kur ne si mendojme hiq, se per ata Zoti e ka lon te enigm te ardhmen qe se di askush perveq tij , andaj nese ti sot fluturon me aeroplan dhe tan kohen mendon se ka me ndodh diq dhe nuk te ndodh ateher mejher i thush vetes sa palidhje pse mendojsha e lodhsha trurin me mendime negative kur ja qe sme ndodhi asgje, po shpeshher frika eshte mbrojtje e mire , dhe frika ka dal nga Gjeneti a ke ndi se thon keshtu te vjeterit ata din diqka qe kan thon kshtut, eshte interesant me friken se u bo edhe kjo si korupsioni sa me shume pe permendim aq me shume po ritet , kam lexu disa libra nje nga to ka qen e titulluar ''Frika'' nga frojdi me sa di kaher e kam lexu nese e gjen mere lexoje ndoshta ndihmon diqka , edhe pse jam e sigurt 100% se me shume te ndihmon ndoj psikolog apo ndoj person tjeter i besueshem se familjaret ne kete rast , a ke verejt se kur flasim me ndoj psikolog ne ndihemi me leht se ata na len te refehemi deri ne fund kan durim ndersa me familjaret eshte pak me ndryshe , kshtu qe une nese kam ndoj halla me shume preferoj ndoj ekspert se sa familjaret , se nuk mund te dijne prindet e mi per lemin e psikologut me mire se sa ai qe ka studiu ate lemi, kushedi ndoshta mund edhe une mund te ndihmoj dikend ne te ardhmen se jam duke studiuar diqka ngjajshem me psikologjin tashme , tung te fala te gjitheve ... :!:
Tung suzi :)

Jo valla nuk ka asgje te keqe te frikohesh vec jeta jeme/jone sot esht asi soji ce nuk kam/ka vend per pengesa sepse me duhet te udhetoj ka shum raste kur un me duhet te jem absolut e vetmuar ne nje vend ce nuk e njof aspak...edhe mendoj ndoshta pak si gjat por...kur te behem nene dua te jem nje shembull per femijet e mi- ...sdua ato tme shofin kur un kam frike ose vuaj per dicka sepse dua te rriten perfekt, mendoj ce un mundem te ndikoj ne jeten e tynve. :roll:


spo di hiq
dr1ta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 19-10-04, 10:47   #32
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim

E nderuara Drita
Te rinjte te cilit edhe pengesat me te fogla i shohin si fakator percjelles ne jeten e tyre,aspak nuk perputhen me aftesit psikollogjike te individit,e aq me pak me instinktin e te menduarit.Por,te jetosh gjithmon ne ndjenjen e friges,mund te ndodhe qe individi te humbas edhe shpresen per te u bere balle svidave te cilat e presin,dhe keshtu fitohet nje ndjenje e demoralizimit dhe simptome te natyrave te ndryshme,deri ne humbje te vullnetit per te jetuar.
Efektet negative te cilat bejne te pasigurt njeriun ne te shumten e rasteve eshte edhe papunsija,pastaj,gridjet ne familje,zhivilli qe prej femirije deri ne stadiumen e pubertetit ne nje gjendje te mjerueshme(skamje),mungesa e suksesit ne shkolle,natyrisht edhe luftrat jene shkaku me i madhe si faktor percjelles i pasiguris,etj.
Une nuk jeme psikollog qe mund te konstatoj ne detaje se prej nga vjen friga,por une do te mundohem te pershkruaj ate qe kam perjetuar edhe vete,sidomosh periodin pas pubertetit.
Ndoshta jo edhe pa arsy ate bote me kaploi nje frige e cila me vuri ne binaret e nje pasigurie nga e cila me dukeshte se nuk kam rrugdalje tjeter perpos te zhdukem nga kjo jete.Endrrat e trishtueshme me benin edhe me te veshtir jeten sa qe,nuke i gezohesha as dites e lere me nates.
Terre diten kisha parandjenja se do te vdisnin prindrit,me te cilit isha i lidhur shpirterisht,ne veqanti me te atin i cili ate koh ishte edhe i burgosur politikisht ne kazamatin Titist te Idrizoves,i cili edhe sot ekesaj dite eshte edhe burgu famkeq per Shqiptaret.Sa here qe mersha trenin te udhtoj per ne shkolle me dukeshte se do te gjeje edhe une vdekjen,dhe keshtu ajo frige e vdekjes me u be edhe percelles i jetes,por,shpeshher kjo frige me bente edhe te lumtur,dhe i thosha vetit:Po c`ka nese vdes?.
S`di se jetove me kete ankth,kur nje nate qaty kah darka u hape dera e shtepis dhe papritmas hyri babai te cilit i ja kishin fale gjoja denimin per nje vjete me pak se sa ishte i denuar.Ai moment gezimi ne shpirtin tim solli edhe freskin ne jeten time duke me kethye edhe vullnetin per te jetuar,por friga se dicka do te me ndodhte edhe pse akoma prezente,tani me mori kahun tjeter,dhe i thosha vetit:O,Zot,jo nuk dua te vdes!.
Tani me e gjithe ajo frige me u shendrua ne nje lumturi kur papritmas takova nje vajze tek e cila ne shikim te pere ndjeva ate vrullin qe do te me kethente ne jeten normale.
Alament!e bukur per syte e mi!.Syri i pa fe dergoj edhe sinjalin e pare,nje buzgjeshje e embel e saj,me dha kurajan qe te i afrohen prane qe pergjithmon te jemi afer njeri tjetrit te lumtur por jo edhe pa brenga.
Shpeshher kemi biseduar bashkerisht per frigen,per gjera te cilat do te na benin te lumtur,por edhe per brengat,si do te na linden femijet,mundesit ekonomike,e shume e shume gjera te tjera.
Jetojmte te lumtur ne nje gjendje ekonomike modeste,por friga akoma eshte presente.
"Kush s`ka frike s`ka edhe zote"te gjitha jen te kalueshme nese perqendrohesh te e mira.
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-10-04, 00:15   #33
dr1ta
 
Avatari i dr1ta
 
Anėtarėsuar: 31-08-04
Vendndodhja: Ne veri
Postime: 5,125
dr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kercovari
E nderuara Drita
Te rinjte te cilit edhe pengesat me te fogla i shohin si fakator percjelles ne jeten e tyre,aspak nuk perputhen me aftesit psikollogjike te individit,e aq me pak me instinktin e te menduarit.Por,te jetosh gjithmon ne ndjenjen e friges,mund te ndodhe qe individi te humbas edhe shpresen per te u bere balle svidave te cilat e presin,dhe keshtu fitohet nje ndjenje e demoralizimit dhe simptome te natyrave te ndryshme,deri ne humbje te vullnetit per te jetuar.
Efektet negative te cilat bejne te pasigurt njeriun ne te shumten e rasteve eshte edhe papunsija,pastaj,gridjet ne familje,zhivilli qe prej femirije deri ne stadiumen e pubertetit ne nje gjendje te mjerueshme(skamje),mungesa e suksesit ne shkolle,natyrisht edhe luftrat jene shkaku me i madhe si faktor percjelles i pasiguris,etj.
Une nuk jeme psikollog qe mund te konstatoj ne detaje se prej nga vjen friga,por une do te mundohem te pershkruaj ate qe kam perjetuar edhe vete,sidomosh periodin pas pubertetit.
Ndoshta jo edhe pa arsy ate bote me kaploi nje frige e cila me vuri ne binaret e nje pasigurie nga e cila me dukeshte se nuk kam rrugdalje tjeter perpos te zhdukem nga kjo jete.Endrrat e trishtueshme me benin edhe me te veshtir jeten sa qe,nuke i gezohesha as dites e lere me nates.
Terre diten kisha parandjenja se do te vdisnin prindrit,me te cilit isha i lidhur shpirterisht,ne veqanti me te atin i cili ate koh ishte edhe i burgosur politikisht ne kazamatin Titist te Idrizoves,i cili edhe sot ekesaj dite eshte edhe burgu famkeq per Shqiptaret.Sa here qe mersha trenin te udhtoj per ne shkolle me dukeshte se do te gjeje edhe une vdekjen,dhe keshtu ajo frige e vdekjes me u be edhe percelles i jetes,por,shpeshher kjo frige me bente edhe te lumtur,dhe i thosha vetit:Po c`ka nese vdes?.
S`di se jetove me kete ankth,kur nje nate qaty kah darka u hape dera e shtepis dhe papritmas hyri babai te cilit i ja kishin fale gjoja denimin per nje vjete me pak se sa ishte i denuar.Ai moment gezimi ne shpirtin tim solli edhe freskin ne jeten time duke me kethye edhe vullnetin per te jetuar,por friga se dicka do te me ndodhte edhe pse akoma prezente,tani me mori kahun tjeter,dhe i thosha vetit:O,Zot,jo nuk dua te vdes!.
Tani me e gjithe ajo frige me u shendrua ne nje lumturi kur papritmas takova nje vajze tek e cila ne shikim te pere ndjeva ate vrullin qe do te me kethente ne jeten normale.
Alament!e bukur per syte e mi!.Syri i pa fe dergoj edhe sinjalin e pare,nje buzgjeshje e embel e saj,me dha kurajan qe te i afrohen prane qe pergjithmon te jemi afer njeri tjetrit te lumtur por jo edhe pa brenga.
Shpeshher kemi biseduar bashkerisht per frigen,per gjera te cilat do te na benin te lumtur,por edhe per brengat,si do te na linden femijet,mundesit ekonomike,e shume e shume gjera te tjera.
Jetojmte te lumtur ne nje gjendje ekonomike modeste,por friga akoma eshte presente.
"Kush s`ka frike s`ka edhe zote"te gjitha jen te kalueshme nese perqendrohesh te e mira.
I nderuari kercovar

Vertet kur e lexova ket ngjarje ce ti ke shkru disi shpirti me qan, shum me vjen keq kjo ce te ka ndodhur ty ...por si duket ke mesuar dicka nga kjo dhe je be me i forte ....dashurija gjithashtu te ka ndihmu shum .

Te pershendes shum ....
dr1ta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-04-05, 22:14   #34
artani_style
 
Anėtarėsuar: 07-04-05
Postime: 23
artani_style e ka pezulluar reputacionin
Gabim

friga asht nje pjes e lojes
artani_style Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-04-05, 13:10   #35
dr1ta
 
Avatari i dr1ta
 
Anėtarėsuar: 31-08-04
Vendndodhja: Ne veri
Postime: 5,125
dr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga artani_style
friga asht nje pjes e lojes
Mendon e jetes?!
dr1ta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-04-05, 14:25   #36
Fleta
 
Anėtarėsuar: 11-04-05
Vendndodhja: Ne natyre
Postime: 1,014
Fleta e ka pezulluar reputacionin
Gabim

-E nderuara Drita-


Mendoj se friga eshte pjese e jetes sone,por te dikush ajo shfaqet me pak e te dikush me shume.
Mendoj se te keta te fundit nganjehere friga per fat te keqe mund te shenderrojet ne PANIKE.....
Cdo here kur frikesohemi me se shumtit per diqka, ne duhet te gjejme brojtje per ta mbajtur veten. Sa me keq qe te ndihemi per veten me veshtire e kemi te gjejme mbrojtje.
Ne marrim shum gjera prej prinderve tane,por shumicen i marrim sepse mesohemi nga ata.
Nese Nena eshte vazhdimisht e frikesuar dhe pesimiste, femiu i saj garant do te rritet me besim se bota eshte vend i tmerrshem,keshtu qe edhe femiu behet i frikesuar dhe pesimist.

Njerezit te cilet e pranojne dhe e vleresojne vetveten,e perballojne jeten.
Keshtu qe nuk eshte mire te kemi frige tan kohen se nuk eshte mire per SHENDETIN MENDORE.......


PS: Te them te drejten Drita edhe un kam frige LARTESINE edhe shum bilem,me nje fjale tmerrohem ........ keshtu qe nuk je e vetmja qe ke kete frige .... .


Ju pershendes
Fleta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-04-05, 22:57   #37
dr1ta
 
Avatari i dr1ta
 
Anėtarėsuar: 31-08-04
Vendndodhja: Ne veri
Postime: 5,125
dr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fleta
-E nderuara Drita-


Mendoj se friga eshte pjese e jetes sone,por te dikush ajo shfaqet me pak e te dikush me shume.
Mendoj se te keta te fundit nganjehere friga per fat te keqe mund te shenderrojet ne PANIKE.....
Cdo here kur frikesohemi me se shumtit per diqka, ne duhet te gjejme brojtje per ta mbajtur veten. Sa me keq qe te ndihemi per veten me veshtire e kemi te gjejme mbrojtje.
Ne marrim shum gjera prej prinderve tane,por shumicen i marrim sepse mesohemi nga ata.
Nese Nena eshte vazhdimisht e frikesuar dhe pesimiste, femiu i saj garant do te rritet me besim se bota eshte vend i tmerrshem,keshtu qe edhe femiu behet i frikesuar dhe pesimist.

Njerezit te cilet e pranojne dhe e vleresojne vetveten,e perballojne jeten.
Keshtu qe nuk eshte mire te kemi frige tan kohen se nuk eshte mire per SHENDETIN MENDORE.......


PS: Te them te drejten Drita edhe un kam frige LARTESINE edhe shum bilem,me nje fjale tmerrohem ........ keshtu qe nuk je e vetmja qe ke kete frige .... .


Ju pershendes

Pershendetje Fleta

Esht e vertet ce nena ose babi e meson femijun e vet te perballoj gjera te vshtira c jeta sjell ...po derri sai kam mbush 14 kurre nuk kam udhetu me aeroplan ne ket rast nuk ka ndiku nene aty aspak ..por te tregoj edhe nje gje para ca kohe kam udhetu me aeroplan --vertet veshtire e urrej po zori i shkret te shtyn ..me ka lodhe teper disi as sja vlen te udheton njeri huh :(

Te pershendes shume
dr1ta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-04-05, 09:39   #38
Fleta
 
Anėtarėsuar: 11-04-05
Vendndodhja: Ne natyre
Postime: 1,014
Fleta e ka pezulluar reputacionin
Gabim

- Plotesisht te kuptoj Drita,se edhe un kam ate frige si ti,po nuk duhet marre sendet ashtu sic thone nje fjale ME SHPIRTE NE FYT.
Ajo qe ka ndodhe ne USA :( nuk don te thote qe do te ndodhe gjeth,prandaj duhet me ja hjeke frigen vetes, se me shum qe ti p.sh i ndihmon vetes tende askush nuk mundet.......PS: Kur te hun ne aeroplan,shiko anjerezit perreth teje,e mendo nje sec,nese shkojne te gjith keta njerez pse vetem un te pshtoj si kikirik dhe te hjeket

Te pershendes Drita, me te vertete je :arrow: 8)
__________________
[url]http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=4780[/url]
E verteta ju bene te lire!
Fleta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-04-05, 00:18   #39
artani_style
 
Anėtarėsuar: 07-04-05
Postime: 23
artani_style e ka pezulluar reputacionin
Gabim

jeta asht nje loj se e lun njeriu por asht loj shum e randesishme ka rregulla te forta ne kete loj nese munehs me e pshtu veten shkon ne gjenet nese smunehs me e rujt veten shkon ne gjenem asht mir me u frigu nganjeher njeriu
artani_style Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-04-05, 00:22   #40
dr1ta
 
Avatari i dr1ta
 
Anėtarėsuar: 31-08-04
Vendndodhja: Ne veri
Postime: 5,125
dr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga artani_style
jeta asht nje loj se e lun njeriu por asht loj shum e randesishme ka rregulla te forta ne kete loj nese munehs me e pshtu veten shkon ne gjenet nese smunehs me e rujt veten shkon ne gjenem asht mir me u frigu nganjeher njeriu

Po mire thua ai/ajo ce nuk ka frike aspak e then kryt dikund :P

Te ishet jeta loj nuk do te kishte dhimbje ac shume


dr1ta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 10:16.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.